PDA

Επιστροφή στο Forum : Επαληθεύονται οι φήμες για 25kb/s το πολύ σε 384 από οτε....



Σελίδες : [1] 2

ermis333
14-10-04, 16:33
Μπαίνοντας από το πρωί στο Ιντερνετ παρατήρησα κάποια καθυστέρηση στην απόκριση αλλά και στην ταχύτητα κάνοντας τα απαραίτητα tracerts και πινγκς έκπληκτος διαπίστωσα τα παρακάτω...




Με TELLAS (www.ntua.gr)


C:\>tracert www.ntua.gr

Tracing route to achilles.noc.ntua.gr [147.102.222.210]
over a maximum of 30 hops:

1 84 ms 77 ms 77 ms 62.169.255.4
2 62 ms 77 ms 77 ms 62.169.192.6
3 62 ms 77 ms 77 ms 62.169.252.70
4 77 ms 77 ms 62 ms grnet.aix.gr [195.130.89.1]
5 77 ms 77 ms 93 ms ilissos-koletti-PoS.athensMAN.grnet.gr [195.251.
24.225]
6 77 ms 77 ms 109 ms customerRouter.ntua.ilissos.athensMAN.grnet.gr [
195.251.24.69]
7 77 ms 93 ms 77 ms achilles.noc.ntua.gr [147.102.222.210]

Trace complete.


Με ACN (www.ntua.gr)


C:\>tracert www.ntua.gr

Tracing route to achilles.noc.ntua.gr [147.102.222.210]
over a maximum of 30 hops:

1 84 ms 109 ms 93 ms 7206adsl.acn.gr [213.5.0.14]
2 93 ms 77 ms 93 ms atm2-0-5.7204aix.acn.gr [213.5.2.218]
3 93 ms 77 ms 77 ms grnet.aix.gr [195.130.89.1]
4 77 ms 77 ms 77 ms ilissos-koletti-PoS.athensMAN.grnet.gr [195.251.
24.225]
5 77 ms 93 ms 93 ms customerRouter.ntua.ilissos.athensMAN.grnet.gr [
195.251.24.69]
6 77 ms 93 ms 93 ms achilles.noc.ntua.gr [147.102.222.210]

Trace complete.


....................................................

Όπως βλέπετε λοιπόν ακόμα και με τον 1ο Hop έχω εως και 80ms ping Όσο είχα δηλαδή πριν από λίγο καιρό με Αγγλία και περισσότερο από το μόλις 50ms που είχα με Ιταλία.


Το χειρότερο όλων είναι πως ενώ μέχρι και την προηγούμενη εβδομάδα που τσέκαρα και για κάμποσους μήνες δεν υπήρχε διαθεσιμότητα ούτε για δείγμα, αφού τσέκαρα σήμερα στο OTESHOP έκπληκτος διαπίστωσα ότι υπάρχει διαθεσιμότητα τόσο για ISDN όσο και για PSTN!!!! Το ίδιο έπραξα και με τηλέφωνα φίλων μου που δεν καλύπτονταν και σε όλους έδινε διαθεσιμότητα και για PSTN και για ISDN, πράγμα που σημαίνει πως ο ΟΤΕ γέμισε τα DSLAM του με καινούργιες πόρτες χωρίς να έχει προβεί σε καμία ενέργεια αναβάθμησης του δικτύου του.

Ως φαίνεται οι φήμες για ADSL 384 με 25ΚΒ/s επαληθεύονται:

Downstream 218 Kbps (27.3 KB/sec) 235 Kbps (inc. overheads)
Upstream 105 Kbps (13.1 KB/sec) 113 Kbps (inc. overheads


http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=5c151472ff978ed8885c151472



Λύση;;;

Ή το γυρίζουμε όλοι σε 256/128 αφού η 384 πλέον δε λέει

Ή πάμε Vivodi....



Δίνουμε για ADSL 384 όσο στο εξωτερικό για 2Mbit (και λίγα λέω) για να "απολαμβάνουμε" υπηρεσίες λίγο καλύτερες από μια ISDN.

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ..........


ΥΓ. Περιοχή Νέα Ιωνία Αττικής.

kvate
14-10-04, 17:52
Εγώ πιστεύω πώς είναι θέμα περιοχής και ώρας.
Κοίτα δικά μου results με ACN 256/128 πριν λίγα λεπτά (περιοχή Ν.Φιλαδέλφεια).
Σχεδόν ιδανικά μάλλον, ε; Το 256/128 είναι ιδανικό πακέτο πιστεύω.

http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=683ae8b4ff97e54867683ae8b4

Downstream 250 Kbps (31.3 KB/sec) 270 Kbps (inc. overheads)
Upstream 108 Kbps (13.5 KB/sec) 116 Kbps (inc. overheads)


Tracing route to achilles.noc.ntua.gr [147.102.222.210]
over a maximum of 30 hops:

28 ms 27 ms 25 ms 7206adsl.acn.gr [213.5.0.14]
30 ms 23 ms 29 ms atm2-0-5.7204aix.acn.gr [213.5.2.218]
26 ms 25 ms 27 ms grnet.aix.gr [195.130.89.1]
28 ms 23 ms 27 ms ilissos-koletti-PoS.athensMAN.grnet.gr [195.251.
24.225]
30 ms 27 ms 31 ms customerRouter.ntua.ilissos.athensMAN.grnet.gr [
195.251.24.69]
30 ms 27 ms 25 ms achilles.noc.ntua.gr [147.102.222.210]

Σταύρος
14-10-04, 17:58
Φυσικά επαληθεύονται.
Δεν ήταν φήμες ούτε ράδιο αρβύλα. Ηταν όσα μου είπε σε μία μεγάλη συζήτηση ο τεχνικός του ΟΤΕ.

Δεν υπάρχουν πολλές αντιδράσεις φίλε Ερμή γιατί μόλις άρχισε η νέα αυτή απάτη του ΟΤΕ. Σύντομα τα θύματα θα πολλαπλασιαστούν και τότε τα ξαναλέμε.

Dj_AnGeL
14-10-04, 18:26
Παιδια εγω ειχα και θα εχω μεχρι τελος του μηνα οπου περιμενω την διακοπη της, TELLAS 384/128K. Δεν εχω ασχοληθει με τα ping καθολου, αλλα οταν βλεπω να κατεβαζω με 34kb/s MAXIMUM Απελπιζομαι !!!
ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ? :shock:
Ετσι λοιπον και αποφασισα πριν απο μερικες μερες να το γυρισω σε FORTHNET και 256/128 διοτι ετσι θα εχω ολο το bandwidth που προοριζεται για μια 256..με λιγοτερα :$.Αν κατεβαζω με 30 max,συμφερει και εμενα αλλα και ολους να παμε απο 384 --> 256.Απλα κοιταξτε ποσο κατεβαζει ο φιλτατος kvate! Η αλλαγη εταιριας ηταν για καθαρα οικονομικους λογους..


Λύση;;;

Ή το γυρίζουμε όλοι σε 256/128 αφού η 384 πλέον δε λέει

Ή πάμε Vivodi....



Ταδε εφη Ερμης και με βρισκει απολυτως συμφωνο.. και μαλιστα πραττω κατα τα λεγομενα του. :)

EvilHawk
14-10-04, 20:10
Μπήκα και εγώ να διαβάσω για την επαλήθευση και απογοητεύτηκα!

Τα στοιχεία ποιά ακριβώς είναι?
Πως ακριβώς τεκμηριώνεται το "επαληθεύονται οι φήμες.."?
Μόνο με το τεστ του http://www.adslguide.org.uk?

Tο μόνο που μας νοιάζει είναι οι "πιασάρικοι" τίτλοι μου φαίνεται....

Κάντε ένα real world τεστ ακολουθώντας την μεθοδολογία που περιγράφει ο cosmos (http://www.adslgr.com/forum/thread6075.html)!
Χρησιμοποιείστε κανένα σοβαρό πρόγραμμα για την εποπτεία της γραμμής σας (http://www.paessler.com/products/prtg/download) σε 24ωρη τουλάχιστον βάση !
Ανεβάστε τα αποτελέσματα στο forum & τα ξαναλέμε..

wintech2003
14-10-04, 20:14
Συμφωνώ μαζί σου EvilHawk.

Δεν λεω οτι όλα πανε ρολοϊ αλλά έχουμε αρχίσει και κατηγορουμε τους παντες και τα παντα..

Δηλαδή εγώ πως έχω ΣΤΑΘΕΡΑ εδώ και 1 χρονο σχεδόν που έχω ADSL 40αρια. Τι αναβαθμίσεις, τι υποβαθμίσεις, εγω ενα ξέρω: η 24ωρη παρακολουθηση της γραμμής ειναι η μόνη που μπορει να δώσει σαφή πληροφορίες για την ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών.

Τα έχουμε σκίσει όλα... Μονοι μας έχουμε φέρει την καταστροφή!

sdikr
14-10-04, 20:22
Δηλαδή εγώ πως έχω ΣΤΑΘΕΡΑ εδώ και 1 χρονο σχεδόν που έχω ADSL 40αρια. Τι αναβαθμίσεις, τι υποβαθμίσεις, εγω ενα ξέρω: η 24ωρη παρακολουθηση της γραμμής ειναι η μόνη που μπορει να δώσει σαφή πληροφορίες για την ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών.

Με βλέπω να μετακομίζω χαλκίδα!!! (Εχει και ωραία ταβερνάκια αν πίσω απο την παραλία!! :D )

runnerma
14-10-04, 20:26
Και εγώ έδω κάτω στη Ρόδο 16 μήνες με 512 έχω σταθερά 58-60ΚΒ!

mavlok
14-10-04, 22:41
Τι μεθοδολογια EvilHawk, πρεπει να κανουμε στατιστικο γραφημα για να διαπιστωσουμε εαν εχουμε καλη συνδεση? Οταν για δυο μηνες κατεβαζεις με 45+ και συγχρονως πετανε ολα, και τους επομενους δυο κατεβαζεις με 15 max και δεν ανοιγει σελιδα πριν περασει τριλεπτο, τι μετρησεις χρειαζονται? Δεν χρειαζονται λεπτομερη στατιστικα για να καταλαβεις ποτε "πεταει" και ποτε δεν "τραβαει".

whiteman7
14-10-04, 23:04
καλά πλάκα κάνουμε ...???
σιγά μην κάνουμε και γραφήματα...το θέμα είναι ότι τα downloads έχουν γίνει σαν καρδιογραφήματα...καιοι σελίδες ανοίγουν σαν χελώνες....τι να λέμε τώρα??????

sdikr
14-10-04, 23:34
Εγω τους έφερα σπίτι να δούνε τα πινγ και μόλις είδαν το χτένι (request timed out) με τα πολλά μου είπε φταίει η οτενετ, μα του λέω δεν έχω οτενετ καρδιά μου, οχι η οτενετ φταιει!
δεν πειράζει μου αρέσει να πέρνω στο 121 και να δηλώνω βλάβη και μετα να τους έχω να με ψάχνουν στα τηλέφωνα. που θα πάει θα με βαρεθούν!

Madness
15-10-04, 00:40
Μπήκα και εγώ να διαβάσω για την επαλήθευση και απογοητεύτηκα!

Τα στοιχεία ποιά ακριβώς είναι?
Πως ακριβώς τεκμηριώνεται το "επαληθεύονται οι φήμες.."?
Μόνο με το τεστ του http://www.adslguide.org.uk?

Tο μόνο που μας νοιάζει είναι οι "πιασάρικοι" τίτλοι μου φαίνεται....

Κάντε ένα real world τεστ ακολουθώντας την μεθοδολογία που περιγράφει ο cosmos (http://www.adslgr.com/forum/thread6075.html)!
Χρησιμοποιείστε κανένα σοβαρό πρόγραμμα για την εποπτεία της γραμμής σας (http://www.paessler.com/products/prtg/download) σε 24ωρη τουλάχιστον βάση !
Ανεβάστε τα αποτελέσματα στο forum & τα ξαναλέμε..

Η δικιά μου επαλήθευση είναι οτι απο ftp.ntua.gr kai για ενα 24ωρο δεν κατέβασα πάνω απο 1,28 GB....(δοκιμασμένο επανειλημμένα και με τεχνικό του οτε στην άλλη μεριά να μου λέει οτι τα 200 kbps που έχετε , ακόμα και τα 170 καμιά φορά είναι ιδανικά και φυσιολογικά για ftp).Eπίσης έλεγε οτι κοιτάχτε αυτή ειναι στο κάτω κάτω αυτη είναι η υπηρεσία και δεν μπορεί να γίνει κάτι, βλάβη εμείς θεωρούμε όταν είστε κάτω απο 150 Kbps.....

Τα παραπάνω μου φτάνουν...δεν πειράζει συνεχίζω να δηλώνω βλάβη ανά 2 μέρες.......και αυτοί την ίδια απάντηση........

WAntilles
15-10-04, 00:48
...(δοκιμασμένο επανειλημμένα και με τεχνικό του οτε στην άλλη μεριά να μου λέει οτι τα 200 kbps που έχετε , ακόμα και τα 170 καμιά φορά είναι ιδανικά και φυσιολογικά για ftp).Eπίσης έλεγε οτι κοιτάχτε αυτή ειναι στο κάτω κάτω αυτη είναι η υπηρεσία και δεν μπορεί να γίνει κάτι, βλάβη εμείς θεωρούμε όταν είστε κάτω απο 150 Kbps...

Τρίχες κατσαρές.

Πριν από την ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ των SIEMENS DSLAM, έπιανα, μέσο όρο τώρα λέω, όχι στιγμαία peaks, 400.0kbps (μέτρηση με το NetPerSec).

Σταύρος
15-10-04, 01:12
Το κείμενο του Κόσμου είναι ωραίο, χρήσιμο και αληθές. Αλλά δεν βοηθάει καθόλου στην περίπτωσή μας, αντίθετα συσκοτίζει το θέμα.

Επειδή είναι εξαιρετικά τεχνικό, επειδή θεωρεί την μέτρηση ένα πολύπλοκο και δύσκολο στην εξακρίβψσή του θέμα, δηλαδή βούτυρο στο ψωμί του ΟΤΕ.
Τους πήρα τηλέφωνο και μετρήσαμε την ταχύτητα και την μετρήσαμε 5 φορές τον τελευταίο μήνα. Ομολογούν οι ίδιοι ότι ταχύτητες 20 και 25 είναι ταχύτητες κανονικές για την 384.
Τι άλλη απόδειξη ;

Ποιό είναι το κατώτατο όριο ταχύτητας για το οποίο ο ΟΤΕ θεωρεί ότι τηρεί την συμφωνία ;
Είναι τα 10 για σύνδεση 384 !!!!
Ρωτήστε τον τεχνικό που θα μετρήσει την γραμμή σας.

Αυτό λέγεται απάτη.

sdikr
15-10-04, 01:24
Ποιό είναι το κατώτατο όριο ταχύτητας για το οποίο ο ΟΤΕ θεωρεί ότι τηρεί την συμφωνία ;
Είναι τα 10 για σύνδεση 384 !!!!
Ρωτήστε τον τεχνικό που θα μετρήσει την γραμμή σας.

Η συμφωνία είναι 1:50, δηλαδή 50 χρήστες θα μοιραστούν μια 384 γραμμή, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ, αυτό δηλαδή που έχει υποχρέωση ο Οτε να σου παρέχει.

Και στις άλλες χώρες γίνεται το ίδιο απλά εκεί δεν το αφήνουν να φτάσει σε αυτό το σημείο (αλλά εκεί έχουν και download limit)

Διαβάστε το Ξανά 1:50, 7,68kbps

Σταύρος
15-10-04, 01:48
sdikr
συγνώμη που δεν κατάλαβα. Τι σημαίνει μία 384 γραμμή και πως την μοιράζονται 50 άνθρωποι ; Πόσους χωράει η γραμμή ώστε να έχουν όλοι την ταχύτητα που περιγράφει ο όρος «384» ; ( και πού γράφει ότι ο όρος της συμβάσεως περιγράφει εύρος ταχυτήτων ) ;

Και για το πρόγραμμα. Μετράει και usb μόντεμ ;

sdikr
15-10-04, 02:03
οτι το εγγυημένο για κάθε dslam είναι για κάθε 50 που έχουν πληρώσει 384 γραμμή χρήστες μια 384 καθαρή με το ΑΤΜ του ΟΤΕ, αν τώρα αυτοί οι 50 χρήστες κατεβάζουν όλοι τότε θα πάρουν.... τα 7.86kbps
Είναι το ίδιο που υπάρχει και έξω, απλά εκεί οι telco δεν το αφήνουν να πέσει τόσο χαμηλά,

cosmos
15-10-04, 08:58
Ρε σεις, δεν ντρέπεστε να με κάνετε να βάζω δεκαπέντε quotes; :p Θα αντισταθώ!

@ermis: Σωστή η μεθοδολογία, φαίνεται όντως ότι το πρόβλημα είναι (πιθανότατα) στον OTE και όχι στον provider. Καλό κουράγιο βρε φίλε, πραγματικά δε θα'θελα να είμαι με τίποτα στη θέση σου (απ'τα ύψη, στα βάθη). Μax ftp πόσο έχεις προς ntua και acn (με Τellas και ACN) αντίστοιχα αν επιτρέπεται;

@mavlok: Μην κακοκρίνεις ρε συ τον ΕvilHawk. Μην ξεχνάς ότι τα τεστς ο ermis τα έτρεξε (και είχε άσχημο αποτέλεσμα) μόλις σήμερα. Δεν τα έχει εδώ και δύο μήνες ;) Ίσως, και το εύχομαι, να είναι προσωρινό το πρόβλημα.

Μadness: Ο λόγος που o ΕvilHawk μιλά για τη "μεθοδολογία" είναι γιατί αν δεν κάνεις "συγκριτικό test" με κάποιον άλλο provider, απλά δεν μπορείς να "δείξεις" τον OTE ως τον πιθανό ένοχο! Δοκίμασε οπωσδήποτε με κάποια κάρτα άλλου provider! Μόνο αν και με τον άλλο provider έχεις τα ίδια μίζερα αποτελέσματα, θα μπορείς να εξάγεις συμπεράσματα με μεγαλύτερο, ας πούμε, βαθμό εμπιστοσύνης.



Το κείμενο του Κόσμου είναι ωραίο, χρήσιμο και αληθές. Αλλά δεν βοηθάει καθόλου στην περίπτωσή μας, αντίθετα συσκοτίζει το θέμα.
@Σταύρος: Πολλά έχουν πει για τις απόψεις μου, σκοταδιστικές όμως όχι! :) Στην πραγματικότητα δεν είναι τόσο τεχνικό, απλά προσπαθεί να σας δώσει κάποια γνώση του τι ακριβώς είναι αυτό που κάνετε. Να είναι αυτάρκες όσον αφορά τις γνώσεις στις οποίες βασίζεται και να σας την παρουσιάζει. Θα μπορούσε να είναι απείρως συντομότερο, αλλά δε θα καταλαβαίνατε γιατί βγάζει τα όποια συμπεράσματα βγάζει. Με την παρούσα κατάσταση και providers που έχουν μπουκωμένο αγορασμένο BW από τον ΟΤΕ, οφείλουμε να είμαστε προσεκτικότεροι και πιο ακριβολόγοι. Δε διαφωνώ ότι ο ΟΤΕ είναι κατά κύριο λόγο υπεύθυνος διαφόρων τέτοιων προβλημάτων, αλλά δεν είναι (πίστεψέ με) ο μόνος. Όλοι αυτοί οι χρήστες ADSL κατεβάζουν κατά κύριο λόγο από το εξωτερικό και το χάλι εκεί δεν είναι κυρίως ευθύνη του ISP. Εξ'ου η γλαφυρότητα με την οποία ο EvilHawk αναφέρεται σε τέτοια "speedtests". Διαφωτιστική ΙΜΟ η μεθοδολογία, υπέρ του δέοντος μάλιστα. ;)


Επειδή είναι εξαιρετικά τεχνικό, επειδή θεωρεί την μέτρηση ένα πολύπλοκο και δύσκολο στην εξακρίβψσή του θέμα, δηλαδή βούτυρο στο ψωμί του ΟΤΕ.

Επί του πρακτέου λοιπόν και στη δική σου περίπτωση ισχύει η παρατήρηση που έκανα προς τον madness. Μπορεί κάλιστα να μην επαρκεί το BW που έχει o provider και να φταίει ο τελευταίος. Αν δεν κάνετε ένα συγκριτικό με άλλον provider πως θα το δείτε;

Θεωρείτε τυχαίο ότι ο ermis έκανε σύγκριση Pings με δύο providers; ;)

Σταύρος
15-10-04, 09:17
Κόσμε
έχεις δίκαιο, όσα έγραψες είναι πολύ χρήσιμα και σωστά.
Αλλά τι να τα κάνω όταν εχω την ομολογία του ΟΤΕ, αυτό λέω.
Εχω μιλήσει με 3 τεχνικούς. Ολοι είπαν τα ίδια, ο τρίτος διεξοδικότερα.

Αν είναι να υπάρξει όμως γενική διαμαρτυρία και χρειάζονται επιχειρήματα, τότε ασφαλώς θα κάνουμε τις μετρήσεις με τον τρόπο που υπαγόρευσες.

Madness
15-10-04, 10:51
Έχω δοκιμάσει και με Forthnet.......και τα ίδια συμβαίνουν....για να καταλάβεις ο ΟΤΕ δεν μου είπε καν οτι φταίει ο ISP αλλά οτι φταίνε αυτοί και οτι έχουμε πολλά άτομα στο DSLAM και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα για τί η αύξηση του bandwidth είναι θέμα διοικησης....Ενημερωτικά έχω δοκιμάσει και 2ο μόντεμ kai 2o pc.....τα ίδια...

cosmos
15-10-04, 10:59
Δύσκολα τα πράγματα τότε :/

Madness
15-10-04, 11:07
Δύσκολα τα πράγματα τότε :/

Απο το project adsl έπειτα απο πολλά fax παραπόνων που είχα στείλει με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ακριβώς αυτό που θα σου πω χωρίς να αλλοιώσω ούτε μια λέξη....

-Δεν ξέρουμε τι στον π....ο έχουνε κάνει οι τεχνικοί στο DSLAM Ηλιούπολης γιατί έχουμε πολλά παράπονα απο εκεί...Κανονικά δεν θα έπρεπε να πέφτει η ταχύτητα σε ώρες αιχμής κάτω του 260....

Αυτά ήταν τα λόγια του project..
Δεν καταδικάζω τον ΟΤΕ και αυτό φάνηκε γιατί το πρόβλημα το είχα 2 μήνες και έψαχνα τα περιφερειακά και τον ISP και μετά κατέληξα στο ΟΤΕ και επιβεβαιώθηκα βέβαια και απο τους τεχνικούς όταν άκουσα οτι τα 200-170 είναι ιδανικές ταχύτητες και τα έτσι είναι η υπηρεσία και άλλα τετοια......
Όσο για τους ISP οι οποίοι δεν τολμάνε να κάνουν μια κίνηση για να βάλουν δικό τους DSL εκτός της VIVODI και αυτή σε λίγεσ περιοχες τους τα έχω μαζεμένα...

zardoz
15-10-04, 11:16
Παιδιά, τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά.

Ιδού ο συλλογισμός

- Το δίκτυο έχει τώρα 25.000 ευρυζωνικούς,

- Όταν αρχίσουν να συνδέονται και οι υπόλοιποι 225.000 που περιμένουν, δεν
θα πιάσουν ικανοποιητικές ταχύτητες (επειδή εμείς οι υπάρχοντες 25.000 το
έχουμε πήξει με το μουλάρι).

- Αυτοί θα παραπονιούνται και όχι εμείς, γιατί εμείς καταλαβαίνουμε τί
παίζει - αυτοί θα νιώσουν εξαπατημένοι

- Τότε, πρέπει εμείς οι "παλιοί"

α) Να σταματήσουμε να γκρινιάζουμε μεταξύ μας στα forums αλλά

β) Να στέλνουμε επώνυμες καταγγελίες στα περιοδικά (π.χ RAM όσο
αστείο κι αν φαίνεται, που διαβάζουν και οι πέτρες) τί παίζει και που
οφείλεται η εξαπάτηση.

γ) Να στέλνουμε επώνυμες καταγγελίες στις εφημερίδες - να ξέρετε
ότι τέτοια θέματα (τα λένε θέματα "ψυγείο") τα ξεθάβουν όταν δεν έχουν
με τι να γεμίσουν

Τότε θα αρχίσουν (πάλι) τα όργανα

KyR-X
15-10-04, 11:41
Όσο για τους ISP οι οποίοι δεν τολμάνε να κάνουν μια κίνηση για να βάλουν δικό τους DSL εκτός της VIVODI και αυτή σε λίγεσ περιοχες τους τα έχω μαζεμένα...

Μα είναι προφανές οτι και τα άλλα ISPs κάνουν τους κουφούς, πιθανών περιμένουν να βαρεθούμε τα παράπονα και να παγιωθεί η κατάσταση για να "πιτάρουν" με τη σειρά τους και αυτοί τα DSLAM με πόρτες νέων χρηστών χωρίς να ζητήσουν αναβάθμιση για να γλυτώσουν έξοδα. εδω ίσως να γίνεται μαι συμπαιγνία εις βάρος μας για ακόμη μια φορά.

Σιγά μην άφηναν την Ελλαδίτσα να αποκτήσει Broadband, ακόμη κι αυτή η τεχνολογία που τώρα παι είναι must πρέπει να συνθληβεί στη πρέσα του Νεοελληνικού κατεστημένου όπως οτιδήποτε στη χώρα μας. Κάποιοι μας θέλουν να είμαστε μονίμος υποβαθμισμένοι.
Ο παράγοντας της τυχαίας συγκοιρίας μετά απο αυτές τις συχνότητες επανάληψης γίνεται ο κατά συνθήκη κανόνας και ύπουλα υπαγορεύει το έυρος των δυνατοτήτων μας.

Οχι καθόλου τυχαία δεν είναι η υποβάθμιση των Broadband "υπηρεσιων" (ο Θεος να τις κάνει) στη χώρα μας. Ακολουθεί τη "πεπατημένη" που αναγκαστικά μας θέλει πίσω σε ολα.

Τουλάχιστον στο τομέα του Internet πρέπει να επαναστατήσουμε και να απαιτήσουμε δίκαιη και ίση μεταχείρηση με όλους τους Ευρωπαίους πολίτες. Η συμμετοχή σε μια τέτοια προσπάθεια είναι απλή, ενας browser, μια σύνδεση στο διαδύκτιο αρκεί..

(καλά.. μανιφέστο έγραψα?) :fish

Tony_Ts
15-10-04, 13:48
sdikr διαφωνώ κάθετα ότι στο εξωτερικό η αναλογία στο DSLAM είναι 1:50! Μήπως εννοείς στον ISP ? Γιατί εκεί αλλάζει πολύ το θέμα !!! (το γιατί το έχω αναλύσει σε άλλο μου ποστ)
Κι αν στο εξωτερικό ισχύει αυτό που ισχυρίζεσαι περί 1:50, πως γίνεται να σου δίνει π.χ. 3Mbit down και να κατεβάζεις με 3Μbit χωρίς overhead και λοιπές αηδίες που ανακαλύπτει κάθε τόσο ο ΟΤΕ για να στριμώχνει περισσότερους χρήστες στον ίδιο εξοπλισμό!
Αν θέλεις αποδείξεις (που θα μου πάρουν χρόνο να βρω αλλά υπάρχουν) πολύ ευχαρίστως αλλά θα αναιρέσεις και σε αυτό και σε όλα τα Post που έχεις κάνει ότι και στο εξωτερικό έτσι είναι ! (σορρυ έτσι; Δεν στην λεω μην παρεξηγηθούμε).

Παλιογέρακα, έχεις δίκιο σε αυτά που λες ότι πρέπει να υπάρχουν στοιχεία για τις κατηγορίες, αλλά δεν σε προβληματίζει ότι αυτές οι κατηγορίες πληθαίνουν γεωμετρικά κάθε μέρα και μάλιστα από διαφορετικά άτομα;

Τα 10KB που λεει ο ΟΤΕ ότι είναι ΟΚ είναι σχεδόν το 20% (1/5) της ονομαστικής ταχύτητας!! Κυκλοφορώ στο Internet από το 1998 κι έχω αρκετούς φίλους/συγγενεις/γνωστούς στο εξωτερικό από αρχής του broadband. Είναι η πρώτη φορά που ακούω οργανισμό τηλεπικοινωνιών να λεει ότι με το 20% της ονομαστικής ταχύτητας πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι!!!! Κι αφού η κατάσταση από ότι φαίνεται έχει παγιωθεί, γιατί δεν πουλάει τις γραμμές ως 128Κ εξαρχής; Ή αντί αυτού γιατί δεν τις πουλάει ως 1Mbit αφού η ταχύτητα που σου παρέχει με την ονομαστική ταχύτητα είναι δύο μεγέθη που ορίζονται κατά το δοκούν κι αυθαίρετα από τον ίδιο!

Πιστεύω ότι το ADSLgr, ως ανεξάρτητο μέσο ενημέρωσης, θα έπρεπε να επιβεβαιώσει τις "φήμες" που λένε ότι ο ΟΤΕ θεωρεί τα 10Κ/sec καλή ταχύτητα και να πράξει αναλόγως με κείμενα σε αρμόδιους φορείς. Έστω κι αν το παραπάνω αναφέρεται σε κάποια τύπου EULA του ΟΤΕ, δεν είναι απαραιτήτως και νόμιμο!

Οι χρήστες που αντιμετωπίζουν προβλήματα, σαφώς και πρέπει να τα αναφέρουν γραπτώς με κάθε λεπτομέρεια και τεκμηρίωση! Και να απαιτούν γραπτή απάντηση!!

KyR-X
15-10-04, 14:20
Σήμερα είμουν στην Vivodi θεσσαλονίκης για διεκπεραιώσεις και είχε κόσμο που ερχώταν κι έφευγε για νέες συνδέσεις ως επι το πλείστον για 256/128.
Ας ελπίσουμε οτι με τα σημερινά δεδομένα της "εγγυησημότητας" δεν θα κινδυνέψουν και τα έρμα τα 256 εως τα Χριστούγεννα. Αν δε δούμε φως απο τον πΟΤΕ μάλλον θα κλαίμε κι εκεί τις ταχύτητες μας...

Υπολογίζω ενα "ΜΠΑΜ" νέων χρηστών να γίνει κατά τέλος Νοεμβρίου αρχές Δεκεμβρίου γενικά για ολη την Ελλάδα μιας και τα νεα του Broadband έφτασαν πλέον παντού.

Ας σημάνουμε μεταξύ μας ενα γενικό συναγερμό να είμαστε σε Code Red κατά το Δεκέμβριο...

status: DEFCON 2
Standby for DEFCON 1..

The battle begins....the battle for The Middle Broadband user.. :guitar :christmas :death

EvilHawk
15-10-04, 16:57
έχεις δίκιο σε αυτά που λες ότι πρέπει να υπάρχουν στοιχεία για τις κατηγορίες, αλλά δεν σε προβληματίζει ότι αυτές οι κατηγορίες πληθαίνουν γεωμετρικά κάθε μέρα και μάλιστα από διαφορετικά άτομα;

O αριθμός δεν με προβληματίζει καθόλου, τα νούμερα είναι σχετικά ειδικά όταν ο καθένας μπορεί να φτιάξει ένα account. Δεν αποτελεί ο αριθμός ποιοτικό κριτήριο αξιολόγησης! Θα αποτελούσε όμως μονάχα αν υπήρχαν συγκεκριμένα στοιχεία!

Πώς μπορώ να λάβω σοβαρά υπόψη μου καταγγελίες που είναι διαμετρικά αντίθετες απο την εμπειρία μου! Στο Dslam Ηλιούπολης ανήκω και εγώ και έχω μέσο download 32+ και peak 40+ ανεξάρτητα απο ώρες και μέρες!
Απο microsoft & akamai servers κατεβάζω 40-41 κάθε φορά που έχει χρειαστεί!

Δεν μπορεί να αποτελώ εξαίρεση! Τί συμβαίνει λοιπόν?

sdikr
15-10-04, 19:07
sdikr διαφωνώ κάθετα ότι στο εξωτερικό η αναλογία στο DSLAM είναι 1:50! Μήπως εννοείς στον ISP ? Γιατί εκεί αλλάζει πολύ το θέμα !!! (το γιατί το έχω αναλύσει σε άλλο μου ποστ)
Κι αν στο εξωτερικό ισχύει αυτό που ισχυρίζεσαι περί 1:50, πως γίνεται να σου δίνει π.χ. 3Mbit down και να κατεβάζεις με 3Μbit χωρίς overhead και λοιπές αηδίες που ανακαλύπτει κάθε τόσο ο ΟΤΕ για να στριμώχνει περισσότερους χρήστες στον ίδιο εξοπλισμό!
Αν θέλεις αποδείξεις (που θα μου πάρουν χρόνο να βρω αλλά υπάρχουν) πολύ ευχαρίστως αλλά θα αναιρέσεις και σε αυτό και σε όλα τα Post που έχεις κάνει ότι και στο εξωτερικό έτσι είναι ! (σορρυ έτσι; Δεν στην λεω μην παρεξηγηθούμε).

Και ακριβώς στο άλλο θέμα που τα είπαμε σου έστειλα και κάποιες πληροφορίες οτι ΝΑΙ στο εξωτερικό η telco κάνει το 1:50 και όχι ο ISP, Ξαναρίξε μια ματιά στις λέξεις ipstream και datastream.
Διάβασε το ξανά σε παρακαλώ.
Μην γυρίσει κάνεναν πάλι και μου πεί και τί είναι η αγγλία για να τους πέρνουμε σαν μέτρο σύγκρισης.

Slammer
15-10-04, 19:22
Και εγω επισης, στο σπίτι μου, περιοχή Νικαιας, εχω πάνω από 38 kb/sec καθ'ολη τη διάρκεια της ημέρας. Αντιθετα στο γραφείο, στη περιοχή Χαλανδρίου το max ειναι 25 kb/sec ανεξαρτήτως ωρας....
Και οι δυο συνδέσεις ειναι 384 Forthnet.

Kerl
15-10-04, 19:37
Αυτά που αναφέρει ο Ερμής εγώ τα βιώνω εδώ και 1μιση μήνα τώρα με εξαίρεση ένα σαββατοκύριακο που είχε κοπεί το dsl στην Αθήνα.Σταδιακά η κατάσταση επιδεινώνετε. Στον ΟΤΕ που επικοινώνησα δηλώσανε οτι θα γίνει αναβαθμίση αρχικά τέλη Σεπτεμβρίου και προχθές είπανε για τέλη της επόμενης βδομάδος.

Μιλάμε πάντα για πινγκ στο gateway που από 20 που ήτανε χτυπάει μέχρι και 150 σε άδεια γραμμή ανεξαρτήτως ISP ,upload 11 kb/sec και download max 31. Δεν χρειάζεται να τα ζωγραφίσουμε κιόλας.

Madness
16-10-04, 02:54
έχεις δίκιο σε αυτά που λες ότι πρέπει να υπάρχουν στοιχεία για τις κατηγορίες, αλλά δεν σε προβληματίζει ότι αυτές οι κατηγορίες πληθαίνουν γεωμετρικά κάθε μέρα και μάλιστα από διαφορετικά άτομα;

O αριθμός δεν με προβληματίζει καθόλου, τα νούμερα είναι σχετικά ειδικά όταν ο καθένας μπορεί να φτιάξει ένα account. Δεν αποτελεί ο αριθμός ποιοτικό κριτήριο αξιολόγησης! Θα αποτελούσε όμως μονάχα αν υπήρχαν συγκεκριμένα στοιχεία!

Πώς μπορώ να λάβω σοβαρά υπόψη μου καταγγελίες που είναι διαμετρικά αντίθετες απο την εμπειρία μου! Στο Dslam Ηλιούπολης ανήκω και εγώ και έχω μέσο download 32+ και peak 40+ ανεξάρτητα απο ώρες και μέρες!
Απο microsoft & akamai servers κατεβάζω 40-41 κάθε φορά που έχει χρειαστεί!

Δεν μπορεί να αποτελώ εξαίρεση! Τί συμβαίνει λοιπόν?

Πραγματικά στο είπα και την άλλη φορά οτι δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται αυτό......
Πες οτι αμφισβητούνται τα δικά μου Tests...ωραία ..τα τεστ του ΟΤΕ την ώρα που με παίρνει αφου έχω δηλώσει βλάβη και μου λέει οτι κατεβάζω απο ftp.ntua.gr με 200 και 180 Kbps ;;;;;;;Αυτά τα τεστ τουλάχιστον δεν αμφισβητούνται...εκτός και αν μου πείς οτι σου λέω ψέματα,που εκεί όντως δεν σε αντικρούω.
Πολύ φοβάμαι Evilhawk οτι μετά απο κάποιες ενεργοποιήσεις κάποια βλακεία έχουν κάνει στον διαμερισμό του Bandwidth γιατί δεν γίνεται να είμαστε στο ίδιο DSLAM και μερικοί να σέρνονται και άλλοι να είναι ΟΚ.....Δεν ξέρω ειλικρινά τι να πώ...Πάντως και άλλο ISP δοκίμασα και άλλο μόντεμ και άλλο pc...τίποτα όλα τα ίδια.....

Σταύρος
16-10-04, 09:31
Στις καταγγελίες σας ΄και στις συζητήσεις σας μην χάβετε την κουτοπόνηρη ορολογία του ΟΤΕ περί «μεγίστης ταχύτητας». Αυτή την ταχύτητα πουλάνε, 384 την ονομάζουν και την πουλάνε πανάκριβα.

Να μην χάβετε επίσης το επιχείρημα ότι τάχα οι χρήστες στην Ελλάδα κατεβάζουν συνεχώς με την «μέγιστη» ταχύτητα. Μα αυτοί που κατεβάζουν ασταμάτητα χρησιμοποιούν τα μουλάρια και τα γαϊδούρια και αυτά ποτέ δεν τρέχουν συνεχώς με την «μέγιστη» ταχύτητα, είπα στον τεχνικό. Και δεν ήξερε τι να απαντήσει.

Του σύστησα το adslgr και του είπα να διαβάσει τις πολλές καταγγελίες και τα παράπονα - που πολλαπλασιάζονται. Γνώριζει το φόρουμ και διαβάζει απάντησε.

Εκλεισε δε την συζήτηση με την εξής καταπληκτική δήλωση. « Και εγώ μία 384 έχω στο σπίτι μου και ποτέ δεν κατεβάζω πάνω από τα 25 » !!!

Νοιώθω εξοργισμένος και εξαπατημένος. Πληρώνω ένα απ΄τα ακριβότερα adsl στην Ευρώπη, αν όχι το ακριβότερο, ποιοτικά υποβαθμισμένο, σπαταλάω τις ώρες μου σε διαμαρτυρίες και ανόητες συζητήσεις και είμαι ένας ραγιάς, ένας πολίτης σκουλίκι του νεοελληνικού κράτους της μιζέριας και της αρπαχτής.

Ενα μένει. Ανοίξτε μία νέα υποκατηγορία στο φόρουμ με την ονομασία ΜΠΑΪΡΑΚΤΑΡΗΣ Adslgr.

soul_ripper
16-10-04, 10:49
paidia egw exw dsl 384 apo ton ote kai exw parathrhsei to eksis.... merikes fores katevazei me 40 me 30 alles fores me 5 kai me 3.. alles fores kanei upload me 70! akouson akouson 70! telospanton. emena to 8ema me tis taxythtes me provlhmatizei poly giati an afhsw to pc anoixto gia polles wres idle (dld mono na katevazei na mhn kanei tpt allo) meta oi taxythtes tou einai polyyyyyy xalia, elehnes. ti lete na ftaiei? to pc h o isp?

KyR-X
16-10-04, 11:01
Πολύ φοβάμαι Evilhawk οτι μετά απο κάποιες ενεργοποιήσεις κάποια βλακεία έχουν κάνει στον διαμερισμό του Bandwidth γιατί δεν γίνεται να είμαστε στο ίδιο DSLAM και μερικοί να σέρνονται και άλλοι να είναι ΟΚ.....Δεν ξέρω ειλικρινά τι να πώ...Πάντως και άλλο ISP δοκίμασα και άλλο μόντεμ και άλλο pc...τίποτα όλα τα ίδια.....

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά προσωπικά δε πιστεύω πλέον σε "βλακείες" γιατί ο ΟΤΕ έχει μυαλά στη σχεδίαση, άλλο αν πάντα φαίνεται σαν κουπονηριά προς τα έξω..

Γιατί να μην κάνουν leeching badnwidth οι ΟΤΕτζήδες για λογαριασμό τους τώρα που άλλαξε η κυβέρνηση και τα τζάμπα account προφανώς να κοπούν λόγω περικοπών? τα παιδιά (μιας και ήταν οι πρώτοι που απεκτησαν εμπειρία στο ιντερνετ σε αυτή τη χώρα) μπορεί να κάνουν σοβαρές δουλειές μέσα απο internet..βλέπε autoinstalled dialers για πορνό π.χ. Καλά λεφτά βγάζουν αυτά τα sites εγω στη θέση τους θα ρίσκαρα κλεμένο bandwidth ωστε να μη πληρώνω αλλά ούτε και να με αναγνωρίζουν.

porosis
16-10-04, 11:21
soul_ripper
http://www.adslgr.com/policy.php
Απαγορεύονται τα greeklish

soul_ripper
16-10-04, 11:42
Συγνωμη για τα greeklish.. συνηθεια.. Τελος παντων το θεμα ειναι οτι τισ πρωτες μερες που ειχα τη γραμμη ολα ητανε καλα.. αλλα μολισ αρχισα να κατεωαζω ειδα διαφορα.. ολο και επεφταν οι ταχυτητες... οσο πιο πολλες ωρες εχω ον λαιν (:Ρ) τον η/υ τοσο πιο πολυ πεφτουν οι ταχυτητες... τι λετε να φταιει?

Cs|bomberman
17-10-04, 19:02
να ρωτήσω κιεγώ κάτι? Μου κόψανε πρόσφατα το τηλέφωνο (pstn) αλλά η dsl συνεχίζει να δουλεύει. Υπάρχει πιθανότητα να είναι αυτό το πρόβλημα της ταχύτητας μου και του ping? Τελοσπάντων αύριο θα πληρώσω και θα μάθω όντως

Kast
18-10-04, 06:20
Επιτελους ρε παιδια καλα που ειστε και σεις και εβγαλα ακρη. Εδω και 6 μερες εχω φρικαρει με τις ταχυτητες που πιανω. Μολις η vivodi υποστηριξει την περιοχη μου θα φυγω απ αυτη την σιχαμερη εταιρια ονοματι "ΟΤΕ" και δεν θα παρουν δεκαρα τσακιστη απ την τσεπη μου για οσο ζω.

Nik0s
18-10-04, 14:47
Ποιό είναι το κατώτατο όριο ταχύτητας για το οποίο ο ΟΤΕ θεωρεί ότι τηρεί την συμφωνία ;
Είναι τα 10 για σύνδεση 384 !!!!
Ρωτήστε τον τεχνικό που θα μετρήσει την γραμμή σας.

Η συμφωνία είναι 1:50, δηλαδή 50 χρήστες θα μοιραστούν μια 384 γραμμή, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ, αυτό δηλαδή που έχει υποχρέωση ο Οτε να σου παρέχει.

Και στις άλλες χώρες γίνεται το ίδιο απλά εκεί δεν το αφήνουν να φτάσει σε αυτό το σημείο (αλλά εκεί έχουν και download limit)

Διαβάστε το Ξανά 1:50, 7,68kbps

Ακριβώς έτσι είναι (εκτός από το download limit), μόνο που η μαγική λέξη εδώ είναι ανταγωνισμός. Στο εξωτερικό, εκτός από την εκτενή χρήση του LLU(σσ ότι κάνει η vivodi με τις "δικές" της γραμμές ADSL), οι πάροχοι παίρνουν σε ανταγωνιστική χονδρική τιμή την γραμμή ADSL ώστε να την παρέχουν στον πελάτη σε τιμή χαμηλή (ουσιαστικά στο κόστος) και να κερδοφορούν από την παροχή υμηρεσιών ίντερνετ. Πιο απλά, αυτό που εμείς πληρώνουμε εδώ λιανική στον ΟΤΕ 25€ στο εξωτερικό πρακτικά δεν παρέχεται λιανική, αλλά αγοράζεται μέσω του παρόχου ίντερνετ σε αρκετά χαμηλή τιμή. Αυτό που κάνει η forthnet με το ADSL in a box δηλαδή , μόνο που η forthnet πληρώνει 2-3€ λιγότερα για την χονδρική από ότι εμείς για τη λιανική. Γι' αυτό και τραβήξαν μήνυση στον ΟΤΕ (και η Τελλάς μαζί).

Τι σημαίνουν όλα αυτά στην πράξη; Και στο εξωτέρικο ο πάροχος δίνει νομικά 1:50, αλλά αν η υπηρεσία δεν είναι καλή τον φτύνεις και πας αλλού. Εδώ δεν έχουμε επιλογή γιατί όλη σχεδόν η ADSL κίνηση (πλην τον λίγων χρηστών της vivodi) περνάει από το ATM δίκτυο του ΟΤΕ για να πάει στους παρόχους, οπότε στην ουσία ο ΟΤΕ σου λέει σκάσε και κολύμπα. Και επειδή το συμβόλαιό σου για το κομμάτι αυτό τον τηλ/κων υπηερσιών είναι με τον ΟΤΕ μόνο, δεν μπορείς νομικά να ενοχλήσεις τον πάροχο. Έτσι ΟΤΕ και πάροχοι είναι νομικά καλυμένοι, αλλά και ο πάροχος είναι επικοινωνιακά καλυμένος, γιατί δεν ψεύδεται όταν κατηγορεί τον ΟΤΕ. Στον ΟΤΕ πάλι δεν νοιάζονται για την εικόνα της εταιρίας και των προϊόντων της απέναντι στο αγοραστικό κοινό, οπότε ...

@Τony_ts, το έχω αναφέρει πολλές φορές στο φόρουμ αυτό, αλλά είναι δύσκολο να περάσει στις μάζες. Το DSLAM είναι ένα είδος modem, και δεν "μπουκώνει". Η συμφόριση προκαλλείται στη ATM δίκτυο που βρίσκεται "πίσω" από το DSLAM, και το οποίο αποτελεί τη φυσική ζεύξη μεταξύ του ΟΤΕ και του παρόχου υπηρεσιών ίντερνετ. Και ναι, στο εξωτερικό αναφέρονται ΠΑΝΤΑ, σε αυτή την συμφόριση. Το 1:50 λοιπόν είναι το bandwidth του ATM δικτύου που σε "βγάζει" στο ίντερνετ. Απλά στο εξωτερικό υπάρχουν περισσότερα του ένος δίκτυα (βλ. vivodi) και καλύτερη υποδομή. Μη ξεχνάς επίσεις ότι οι υπηρεσίες ADSL στο εξωτερικό είναι όικονομικά προσβάσιμες από τις μάζες, με άποτέλεσμα να υπάρχουν χιλιάδες "ελαφρών" χρηστών, οπότε το 1:50 πρακτικά δεν "μπουκώνει" ποτέ.

WAntilles
18-10-04, 15:28
Συγνωμη για τα greeklish.. συνηθεια.. Τελος παντων το θεμα ειναι οτι τισ πρωτες μερες που ειχα τη γραμμη ολα ητανε καλα.. αλλα μολισ αρχισα να κατεωαζω ειδα διαφορα.. ολο και επεφταν οι ταχυτητες... οσο πιο πολλες ωρες εχω ον λαιν (:Ρ) τον η/υ τοσο πιο πολυ πεφτουν οι ταχυτητες... τι λετε να φταιει?

Και συνεχίζεις ακάθεκτος με καμουφλαρισμένα GRNGLISH. :evil: :evil: :evil:

"σ" αντί για "ς", "ω" δηλαδή "V" στο αγγλικό πληκτρολόγιο αντί για "β".

ΝΑ ΣΟΥ ΚΟΠΕΙ Η ΣΥΝΗΘΕΙΑ. :evil: :evil: :evil:

Cs|bomberman
19-10-04, 20:07
hahahahahahahah

sdikr
20-10-04, 03:26
Ετσι για να μην λέμε οτι είμαστε μόνοι μας, ρίξτε μια ματιά

http://www.bigpond.com/internet-plans/broadband/adsl/
Το αυστραλέζικο δολάριο είναι περίπου μισό ευρώ!

Ρίξτε μια ματιά και στα limits

Tony_Ts
20-10-04, 10:21
@Τony_ts, το έχω αναφέρει πολλές φορές στο φόρουμ αυτό, αλλά είναι δύσκολο να περάσει στις μάζες. Το DSLAM είναι ένα είδος modem, και δεν "μπουκώνει".
Είπα πουθενά ότι "μπουκώνει" το DSLAM; Αυτό που "μπουκώνει" είναι τα 8Mbit για 370 χρήστες με γραμμές 384 (όπως αναφέρθηκε κάπου).

Στην τελική τι είναι πιο σημαντικό ρε παιδιά; Το 1:50 που και στο εξωτερικό είναι το ίδιο όπως λετε ή η ποιότητα/τιμές των υπηρεσιών; Έστω ότι στο εξωτερικό δεν ήταν (τυπικά) 1:50 αλλά 1:10.000 ή 1:100.000.000 αφού οι χρήστες έχουν τις ταχύτητες που πληρώνουν αυτή η αναλογία είναι καθαρά υποκειμενική (και δεν την προσεγγίζουν ούτε κατά διάνοια) !

Και, ναι! Εμένα μου αρέσει να συγκρίνω με τα καλύτερα και να αναζητώ το καλύτερο (γι' αυτό εξάλλου έχω και Vivodi :P )!
http://www.adslgr.com/forum/thread10363.html

Slay
20-10-04, 11:00
Και εγώ έδω κάτω στη Ρόδο 16 μήνες με 512 έχω σταθερά 58-60ΚΒ!

Ειμαι σιγουρος οτι και καποιος απο το Σουφλι που εβαλε 1024 θα πιανει 110kb/sec , καταλαβετε το, το προβλημα ειναι στα μεγαλα αστικα κεντρα που εχουν πολλους χρηστες στα DSLAM.

Nik0s
20-10-04, 15:50
@Τony_ts, το έχω αναφέρει πολλές φορές στο φόρουμ αυτό, αλλά είναι δύσκολο να περάσει στις μάζες. Το DSLAM είναι ένα είδος modem, και δεν "μπουκώνει".
Είπα πουθενά ότι "μπουκώνει" το DSLAM; Αυτό που "μπουκώνει" είναι τα 8Mbit για 370 χρήστες με γραμμές 384 (όπως αναφέρθηκε κάπου).



Έχεις δίκιο , συγγνώμη , μάλλον σε κάποιον άλλον αναφερόμενουν :oops:

chatasos
20-10-04, 16:27
Η συμφόριση προκαλλείται στη ATM δίκτυο που βρίσκεται "πίσω" από το DSLAM, και το οποίο αποτελεί τη φυσική ζεύξη μεταξύ του ΟΤΕ και του παρόχου υπηρεσιών ίντερνετ. Και ναι, στο εξωτερικό αναφέρονται ΠΑΝΤΑ, σε αυτή την συμφόριση. Το 1:50 λοιπόν είναι το bandwidth του ATM δικτύου που σε "βγάζει" στο ίντερνετ.

Φίλε μου θα διαφωνίσω μαζί σου, γιατί παραβλέπεις το ATM δίκτυο του ΟΤΕ, δηλαδή το δίκτυο από το dslam του ΟΤΕ μέχρι το τελευταίο atm switch του ΟΤΕ πριν την σύνδεση με τον isp.

spartacus
22-10-04, 20:20
Σήμερα μίλησα με εναν τεχνικό ο οποίος με πήρε τηλέφωνο κατόπιν βλάβης που δήλωσα στο 121, είχα παρατηρήσει τις τελευταίες μέρες την ταχύτητα μου να έχει πέσει στα 250 με 270 kbps, λέω ας δηλώσω βλάβη να δω τι θα γίνει προηγουμένως είχα επικοινωνήσει με την hol η οποία με διαβεβαίωσε ότι το πρόβλημα δεν προέρχετε από αυτήν, εν τω μεταξύ είδα ότι άνοιξαν πόρτες στην Πεντέλη και υποψιάστηκα ότι το dslam ίσως παραγέμισε :| ο τεχνικός μου είπε τα εξής (ευγενέστατα) ότι σε ώρες αιχμής αν έχω 25 με 30 kb/sec δεν είναι βλάβη και ότι έχουμε μπερδέψει την έννοια του adsl, κάτω από 25 τότε ναι υπάρχει βλάβη, επομένως μην την πέφτετε στον φίλο που ανέφερε ότι θα φτάσουμε σιγά σιγά στα 25 με 30 kb/sec, δυο μέρες τώρα έχω 300 με 325 kbps συνεχώς δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή ήταν τυχαίο αυτό που συνέβαινε τις προηγούμενες μέρες, θέλω να ρωτήσω αν πάρω κύκλωμα vivodi και isp συνεχίσω με την hol τα πινκς θα παραμείνουν τα ίδια που έχω τώρα ή θα αλλάξουν προς τα πάνω μιας και ακουσα ότι η vivodi έχει υψηλά πινκς, έχει υψηλά πινκς ως provider μόνο;;

kalm
22-10-04, 20:34
Σήμερα μίλησα με εναν τεχνικό ο οποίος με πήρε τηλέφωνο κατόπιν βλάβης που δήλωσα στο 121, είχα παρατηρήσει τις τελευταίες μέρες την ταχύτητα μου να έχει πέσει στα 250 με 270 kbps, λέω ας δηλώσω βλάβη να δω τι θα γίνει προηγουμένως είχα επικοινωνήσει με την hol η οποία με διαβεβαίωσε ότι το πρόβλημα δεν προέρχετε από αυτήν, εν τω μεταξύ είδα ότι άνοιξαν πόρτες στην Πεντέλη και υποψιάστηκα ότι το dslam ίσως παραγέμισε :| ο τεχνικός μου είπε τα εξής (ευγενέστατα) ότι σε ώρες αιχμής αν έχω 25 με 30 kb/sec δεν είναι βλάβη και ότι έχουμε μπερδέψει την έννοια του adsl, κάτω από 25 τότε ναι υπάρχει βλάβη, επομένως μην την πέφτετε στον φίλο που ανέφερε ότι θα φτάσουμε σιγά σιγά στα 25 με 30 kb/sec, δυο μέρες τώρα έχω 300 με 325 kbps συνεχώς δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή ήταν τυχαίο αυτό που συνέβαινε τις προηγούμενες μέρες, θέλω να ρωτήσω αν πάρω κύκλωμα vivodi και isp συνεχίσω με την hol τα πινκς θα παραμείνουν τα ίδια που έχω τώρα ή θα αλλάξουν προς τα πάνω μιας και ακουσα ότι η vivodi έχει υψηλά πινκς, έχει υψηλά πινκς ως provider μόνο;;

Έχει σχετικά υψηλά pings. Δες και το post μου:

http://www.adslgr.com/forum/post-153374.html#153374

αν και το ψάχνω μήπως φταίει το hardware...

Nik0s
26-10-04, 04:54
Η συμφόριση προκαλλείται στη ATM δίκτυο που βρίσκεται "πίσω" από το DSLAM, και το οποίο αποτελεί τη φυσική ζεύξη μεταξύ του ΟΤΕ και του παρόχου υπηρεσιών ίντερνετ. Και ναι, στο εξωτερικό αναφέρονται ΠΑΝΤΑ, σε αυτή την συμφόριση. Το 1:50 λοιπόν είναι το bandwidth του ATM δικτύου που σε "βγάζει" στο ίντερνετ.

Φίλε μου θα διαφωνίσω μαζί σου, γιατί παραβλέπεις το ATM δίκτυο του ΟΤΕ, δηλαδή το δίκτυο από το dslam του ΟΤΕ μέχρι το τελευταίο atm switch του ΟΤΕ πριν την σύνδεση με τον isp.

Μα σε αυτό αναφέρομαι και εγώ. Το ATM δίκτυο του ΟΤΕ. Απλά συμπεριέλαβα και τα δύο τμήματα (DSLAM -> BRASS και BBRAS - ISP) σε ένα... :)

blend
26-10-04, 16:24
Αρχιζω να πιστευω οτι πραγματι ο ΟΤΕ σφαγιασε σκοπιμως τις 384 συνδεσεις.
Μεχρι μια εβδομαδα πριν, οι ταχυτητες μου ηταν 35-40. Τωρα πλεον δεν ξεπερνω ποτε τα 25-27. Πριν γραψω εδω, παρακολουθησα επισταμενως και επι 24ωρης βασης την συνδεση μου και μιλησα με τεχνικους του ΟΤΕ. Η απαντηση ειναι "ετσι ειναι, ειτε σας αρεσει, ειτε οχι ...κυριε".

περαστικα μας

@ ADSLgr.com All rights reserved.