PDA

Επιστροφή στο Forum : Gigabyte GA-7N400 Pro2



kalm
14-10-04, 16:54
Γράφω για να προειδοποίησω όποιον φίλο σκέφτεται να αποκτήσει τη συγκεκριμένη μητρική μια και είναι αρκετά εξοπλισμένη άρα δελεαστική. Το πρόβλημα που αντιμετώπισα εγώ ήταν η απελπιστική ταχύτητα που πρόσφερε η συστοιχία RAID σε stripping mode ( κατά την εγγραφή ήταν περίπου η μισή από ότι αν έβαζες τον ένα δίσκο μόνο του σε κανονικό κανάλι IDE :oops: ). Έγραψα στη Gigabyte για το πρόβλημα και περιμένοντας την απάντηση έψαξα και στα διάφορα forum στο internet για παρόμοιο πρόβλημα. Εκεί διαπίστωσα οτι έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα με εμένα και μάλιστα οτι δεν υπάρχει λύση (ή έστω ότι η Gigabyte δεν κάνει κάτι για αυτό). Όχι μόνο αυτό αλλά και άλλα προβλήματα (πχ θόρυβος από την o.b. κάρτα ήχου,με την κάρτα δικτύου κ.α.). Για αυτό αν σας ενδιαφέρει το συγκεκριμένο m.b. ψάξτε το πρώτα (όπως θα έπρεπε ούτως ή άλλως να κάνουμε κανονικά) για να μην την πατήσετε σαν εμένα. :(

oMikR0n
14-10-04, 17:13
props to kalm ;)

WAntilles
14-10-04, 18:08
1. Τη συγκεκριμένη motherboard την έχει φίλος πολύ καλός και ποτέ δεν είχε κανένα πρόβλημα.

2. Τα 2 συγκεκριμένα chipsets (Promise PDC2026x και PDC2027x και Silicon Image 3112A) είναι μακράν από τα καλύτερα chipsets για ATA-RAID controllers και χρησιμοποιούνται και σε λύσεις server motherboards της TYAN και άλλων κατασκευαστών.

3. Έχω 4 κάρτες PCI (2+2) και 2 (1+1) ενσωματωμένους σε motherboards controllers με αυτά τα chipsets και ανέκαθεν ΤΣΑΚΙΖΑΝ.

Είναι λοιπόν ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ.

Τώρα γιατί εσύ ειδικά έχεις πρόβλημα (ή νομίζεις ότι έχεις πρόβλημα), μπορούμε να αναζητήσουμε πολλές αιτίες.

kalm
14-10-04, 20:28
1. Τη συγκεκριμένη motherboard την έχει φίλος πολύ καλός και ποτέ δεν είχε κανένα πρόβλημα.


Ούτε εγώ είχα πρόβλημα μέχρι που πήγα να χρησιμοποιήσω το RAID.



2. Τα 2 συγκεκριμένα chipsets (Promise PDC2026x και PDC2027x και Silicon Image 3112A) είναι μακράν από τα καλύτερα chipsets για ATA-RAID controllers και χρησιμοποιούνται και σε λύσεις server motherboards της TYAN και άλλων κατασκευαστών.


Δεν είναι έτσι. Ο ελεγκτής για IDE είναι ο GigaRaid ΙΤ8212F (της ΙΤΕ) και για SATA ο Silicon Image 3512.
Ο τύπος του chipset όμως δεν νομίζω οτι παίζει ρόλο. Προφανώς η ενσωματωση-υλοποίηση στο m.b. είναι προβληματική. Και αυτή μόνο στο IDE και όχι στο SATA από ότι διάβασα.



3. Έχω 4 κάρτες PCI (2+2) και 2 (1+1) ενσωματωμένους σε motherboards controllers με αυτά τα chipsets και ανέκαθεν ΤΣΑΚΙΖΑΝ.

Είναι λοιπόν ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ.


Βλέπε απάντηση 2



Τώρα γιατί εσύ ειδικά έχεις πρόβλημα (ή νομίζεις ότι έχεις πρόβλημα), μπορούμε να αναζητήσουμε πολλές αιτίες


Μα δεν έχω εγώ ειδικά το πρόβλημα. Δεν διάβασες τι γράφω; Το πρόβλημα υπάρχει σε πολλούς χρήστες ανά τον κόσμο (αναφέρονται προβλήματα και σε άλλους τομείς, τα οποία όμως εγώ δεν συνάντησα). Μια άναζήτηση στο internet για το θέμα θα σε πείσει. Και η Gigabyte δεν φαίνεται να προσφέρει λύση. Αν δεν σου κάνει κόπο, μια και έχει ο φίλος σου το m.b. ρώτα τον τι ταχύτητες εγγραφής του δείχνει το raid, έτσι ώστε να συγκρίνω. Εγώ με δύο WD 40GB ΒΒ, ATA100 (σε striping mode) παίρνω εγγραφή στα 15ΜΒ/sec όταν ο καθένας μόνος του στον IDE δίαυλο δίνει 30ΜΒ/sec.

WAntilles
14-10-04, 22:26
1. Τη συγκεκριμένη motherboard την έχει φίλος πολύ καλός και ποτέ δεν είχε κανένα πρόβλημα.


Ούτε εγώ είχα πρόβλημα μέχρι που πήγα να χρησιμοποιήσω το RAID.



2. Τα 2 συγκεκριμένα chipsets (Promise PDC2026x και PDC2027x και Silicon Image 3112A) είναι μακράν από τα καλύτερα chipsets για ATA-RAID controllers και χρησιμοποιούνται και σε λύσεις server motherboards της TYAN και άλλων κατασκευαστών.


Δεν είναι έτσι. Ο ελεγκτής για IDE είναι ο GigaRaid ΙΤ8212F (της ΙΤΕ) και για SATA ο Silicon Image 3512.

Τότε γράψε λάθος για το IDE εκ μέρους μου. Είναι όντως κάκιστο chipset το ΙΤΕ. Δεν το ξέρει ούτε και η μάνα του.

Αλλά όλα της Silicon Image (επιμένεις ότι έχεις το 3512 που είναι νεότερη έκδοση του 3112A, και όχι το 3112A) είναι ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ.


Ο τύπος του chipset όμως δεν νομίζω οτι παίζει ρόλο. Προφανώς η ενσωματωση-υλοποίηση στο m.b. είναι προβληματική. Και αυτή μόνο στο IDE και όχι στο SATA από ότι διάβασα.

Είπαμε. Για το IDE γράψε λάθος εκ μέρους μου.

Αλλά το SATA σου είναι ΔΙΑΜΑΝΤΙ.

George978
14-10-04, 22:28
ειχα 2 τετοιες μητρικες, τις πεταξα και πηρα ΑΒΙΤ :mrgreen:

kalm
15-10-04, 00:13
Αλλά το SATA σου είναι ΔΙΑΜΑΝΤΙ.


Το πρόβλημα για μένα είναι οτι έχω ήδη τους IDE. :x :x
Θα περιμένω πάντως και την απάντηση της Gigabyte, αν και στα ξένα forum είδα τεράστια παράπονα για το support τους (τεράστιες καθυτερήσεις στην απάντηση κλπ.). Θα δούμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.