PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξω από τα δόντια !!!!!!!



Σταύρος
14-10-04, 17:06
Χθές μίλησα ξανά με τους τεχνικούς του ΟΤΕ γιά την ταχύτητα της σύνδεσης μου. Είναι ένας μήνας τώρα που σέρνομαι.
Μπήκα στο ftp του πολυτεχνείου, ο τεχνικός να παρακολουθεί την ταχύτητα από την άλλη άκρη της γραμμής.
Εφτασα μέχρι 28. Και όχι σταθερά. 28 .. 10 ...27 ... 9 ... 28 .... 5 .... 22 ....
ανεβοκατεβαίνει συνεχώς και γρήγορα σαν ανσανσέρ. Μέχρι τα 28 - 30.
Βλέπετε τα χάλια ; ρώτησα τον τεχνικό. Τι μπορώ να κάνω ;
Παρακολουθείστε την ταχύτητά σας και πάρτε μας ξανά τηλέφωνο σε μία εβδομάδα, απάντησε.

Εχω σιχαθεί τον ΟΤΕ. Είναι κλέφτες και απατεώνες. Μιλάνε ευγενικά αλλά λένε ψέμματα - όπως όλοι οι απατεώνες. Δεν σέβονται τα χρήματά μας που βγαίνουν με κόπο και αληθινή εργασία, επειδή οι ίδιοι είναι της αρπαχτής. Ο συνδικαλισμός τους αντί να είναι προσανατολισμένος προς τους πολίτες που τους τρέφουν έχει καταντήσει σκέτη μαφία.
Κάποτε, εγώ και πολλοί σαν και μένα, παλεύαμε και διαδηλώναμε για τον ΟΤΕ και τις άλλες κρατικές επιχειρήσεις, να μείνουν Ελληνικές, να μην πουληθούνε στους ξένους. Τώρα θα συνδεθώ και με τον ΟΤΕ Ουγκάτας αν έρθει.

Υστερόγραφο.
Η συμβουλή μου προς διαμαρτυρομένους.
Εχω την 384. Οι τεχνικοί του ΟΤΕ όπως τους έχουν δασκαλέψει, ονομάζουν τις ταχύτητες 34 - 42 «μέγιστες». Δεν μπορείτε σας λένε, να έχετε την «μέγιστη» ταχύτητα συνεχώς.
Μην επιτρέπεε αυτή την απάτη. Η ταχύτητες αυτές είναι οι ταχύτητες τις οποίες πληρώνουμε. Είναι πρωτοφανής η κουτοπονηριά της ορολογίας τους.

Είναι επίσης απαράδεκτη η πτώση της ταχύτητας την ημέρα, της ώρες αιχμής όπως τις αποκαλούν. Για τις ώρες αυτές πληρώνουμε όμως κανονικά και μάλιστα υπέρογκα ποσά σε σύγκριση με τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Μην συμβιβάζεστε με τον ραγιαδισμό - εδώ είναι Ελλάδα μωρέ, τι να κάνουμε .....
Να διαμαρτυρηθούμε για τα αυτονόητα επιτέλους.

Και μην μου πει κανείς περί μη εγγύησης της ταχύτητας στην συμφωνία με τον ΟΤΕ. Ο όρος αυτός υπάρχει σε όλα τα κράτη, αλλά μόνο εδώ και ο ΟΤΕ τον χρησιμοποιεί σαν παράθυρο απάτης και κλοπής.

ggeorgan
14-10-04, 18:39
Σωστά, αλλά χρειαζόμαστε μετρήσεις. Υπάρχει πρόγραμμα που να κρατάει στοιχεία για την ταχύτητα όλο το 24ωρο ; Δηλαδή, αν κάθε βράδυ τα μεσάνυχτα με το Πολυτεχνείο αντί 480 που έπιανε αρχικά, πιάνει τώρα 440, αυτό είναι μονομερής τροποποίηση της συμβάσεως παροχής της υπηρεσίας από τον ΟΤΕ. Πρέπει, όμως, να έχουμε μετρήσεις για να το πετύχουμε αυτό και, ει δυνατόν, συγκρίσεις με αντίστοιχες μετρήσεις σε άλλες χώρες. Αλλιώς το «παιδαριώδους βεβαίως πανουργίας τέχνασμα» θα μας το παίζει ο ΟΤΕ πολύ καιρό.

wintech2003
14-10-04, 18:48
http://www.cns.gr/stats/

το πρόγραμμα λέγετε prtg (www.paessler.com) και τα στατιστικά που βλέπετε στην παραπάνω σελίδα ειναι αυτά της σύνδεσης μου (το router μου ειναι Cisco 837).

Εγώ τουλάχιστον δεν είχα ποτε πρόβλημα... πάντα χτυπάω γύρω στα 350kbps ΣΤΑΘΕΡΑ.

Provider: Φυσικά ACN (για όσους την κατηγορούν...)

ggeorgan
14-10-04, 19:13
http://www.paessler.com/products/prtg/download
Αυτό το link μου βγήκε καλύτερο. Αρχίζω τις μετρήσεις από απόψε και ενθαρρύνω και όσους άλλους θέλουν να αρχίσουν κι εκείνοι.

pelasgian
14-10-04, 23:22
Δηλαδή, αν κάθε βράδυ τα μεσάνυχτα με το Πολυτεχνείο αντί 480 που έπιανε αρχικά, πιάνει τώρα 440, αυτό είναι μονομερής τροποποίηση της συμβάσεως παροχής της υπηρεσίας από τον ΟΤΕ. Πρέπει, όμως, να έχουμε μετρήσεις για να το πετύχουμε αυτό και, ει δυνατόν, συγκρίσεις με αντίστοιχες μετρήσεις σε άλλες χώρες. Αλλιώς το «παιδαριώδους βεβαίως πανουργίας τέχνασμα» θα μας το παίζει ο ΟΤΕ πολύ καιρό.

Σε ένα δικαστήριο θα σου πούνε ότι όντως είναι ακόμα και αν παρακάμψουν τα περί «προσωρινού τεχνικού κωλύματος». Τι θέλετε; Να προσβάλετε τη σύμβαση; Η συμφωνία παροχής που υπογράψατε λέει ότι δεν σας διασφαλίζουν τη ταχύτητα, άρα δεν γίνεται. Αν δεν σας αρέσει, πηγαίνετε σε ανταγωνιστή. ΚΑΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΉ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! (οπότε τουμπεκί ψιλοκομμένο :mrgreen:)

Όταν θα υπάρξει όμως κάποιος σοβαρός, με αυτά που κάνουν ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΤΑ Κ....ΣΚΥΛΑ! Θα τους απολύουν και αντί για συμπαράσταση θα τους πετάνε γιαούρτια. Ελπίζω η «καθαρή» εταιρία να μπορέσει να σταθεί. Βλέπεις στους δύσκολους cut-throat καιρούς που ζούμε το να έχεις και τις καλύτερες προδιαγραφές ακόμα δεν εξασφαλίζει μακροημέρευση, πόσο μάλλον σε αυτό το κωλοχανίο.

Papous
15-10-04, 00:03
Οι πληροφορίες που έχω πάρει τελευταία για τον ΟΤΕ δείχνουν ότι πιθανώς κάποια φάβα είναι μέσα στο λάκκο.

Για την ακρίβεια:

Υπάρχουν τεράστια χρέη από τους ISP προς τον ΟΤΕ που δεν διεκδικούνται με ποιο “βίαιους” (νομικούς) τρόπους γιατί υπάρχει άνωθεν Βέτο.

Αυτά τα χρέη μαζεύονται εδώ και πολλούς μήνες και θα συνεχίζουν να μαζεύονται δημιουργώντας ζημιές αντί για κέρδη στο προϋπολογισμό του 2004.

Έχουν παγώσει οι κινήσεις στα Βαλκάνια.

Αυτοί που μιλάμε και βρίζουμε όταν έχουμε πρόβλημα είναι σε καθεστώς μονιμότητας. Δεν θα φύγουν παρά μόνο αν κάνουν εθελούσια έξοδο ή φτάσουν στη σύνταξη.
Οι νεότεροι που έχουν πολύ καλύτερο επίπεδο και είναι για την ώρα σε θέσεις newbie, είναι συμβασιούχοι που αν ο Οργανισμός παρουσιάσει ζημιές θα είναι οι πρώτοι από τους 5000 που θα φύγουν. (Δεν προστατεύονται από κανένα νόμο ενώ οι παλιοί δουλεύουν σε καθεστώς δημοσίου.)

Όντως οι ISP με εξαίρεση τη Vivodi κάνουν μηδενικές επενδύσεις.

Μήπως οδηγούμαστε σε μια κατάσταση όπου προγραμματισμένα δομείται ένα νέο status quo? Ο ΟΤΕ σκάει, το χρηματιστήριο πέφτει ακόμα παρακάτω, οι ISP κάνουν μπάσιμο με τις ευλογιές κάποιων και χωρίς το Τέρας για ανταγωνιστή, ένα μέρος του εξοπλισμού (πχ DSLAMS) πουλιέται σε τιμή ξεφτίλα, οι συμβασιούχοι που περίμεναν μονιμοποίηση παίρνουν τα 9/3 τους χωρίς να μπορούν να πουν και τίποτα, κλπ.

Γράφω λίγο social fiction ενώ βλέπω Lord of the Rings, μη το πάρετε στα σοβαρά.

kalm
15-10-04, 00:43
Το χειρότερο με τις θεωρίες συνομοσίας είναι οτι ξεκινάνε από πραγματικά γεγονότα και τελικά δεν ξέρεις από που αρχίζουν και που τελειώνουν... :wink: :wink:

Σταύρος
15-10-04, 00:49
Δεν είναι απίθανο ούτε συνωμοσιολογικό το σενάριο του παππού. Δηλαδή οι παροχείς τι επενδύσεις να κάνουν εφ όσον εξαρτώνται από τα κέντρα του οτε ;

sdikr
15-10-04, 01:09
Δηλαδή οι παροχείς τι επενδύσεις να κάνουν εφ όσον εξαρτώνται από τα κέντρα του οτε ;

Σαν αυτές τις λίγες που κάνει η vivodi, αλλά τελικά την βρίζω (και είναι λάθος μου) ενώ είναι η μόνη εταιρία με αρχ****α

Σταύρος
15-10-04, 01:53
Στην περιοχή μου δυστυχώς δεν έχει κέντρο η βιβόντι. Πάντως από αυτήν εξαρτώνται πολλά. Αν πετύχει η βιβόντι θα την ακολουθήσουν και άλλοι παροχείς, πάντως η φόρθνετ, ίσως και η χόλ.
Αν αποτύχει, θα μαστε αιωνίως αιχμάλωτοι του οτε.

dpan
15-10-04, 07:03
Σωστά, αλλά χρειαζόμαστε μετρήσεις. Υπάρχει πρόγραμμα που να κρατάει στοιχεία για την ταχύτητα όλο το 24ωρο ; Δηλαδή, αν κάθε βράδυ τα μεσάνυχτα με το Πολυτεχνείο αντί 480 που έπιανε αρχικά, πιάνει τώρα 440, αυτό είναι μονομερής τροποποίηση της συμβάσεως παροχής της υπηρεσίας από τον ΟΤΕ. Πρέπει, όμως, να έχουμε μετρήσεις για να το πετύχουμε αυτό και, ει δυνατόν, συγκρίσεις με αντίστοιχες μετρήσεις σε άλλες χώρες. Αλλιώς το «παιδαριώδους βεβαίως πανουργίας τέχνασμα» θα μας το παίζει ο ΟΤΕ πολύ καιρό.

Διαβασε πρωτα τη συμβαση που εχεις υπογραψει...Δες τους ορους που αποδεχεσαι και μετα ελα postare παλι.Η υπηρεσια που λαμβανεις δεν ειναι εγγυημενη συνεπως δεν εχει καμμια απαιτηση απο τον ΟΤΕ θεωρητικα και επισημα ουτε μπορεις να κινηθεις εναντιων του σε καμμια περιπτωση.Αν θες εγγυηση πληρωσε κατι τοις παραπανω και πηγαινε σε Hellas Com οπου απο το ενα ακρο στο αλλο θα εχεις ταυτιση της ονομαστικης ταχυτητας με την πραγματικη ταχυτητα που πρεπει να εχεις.Ειναι λαθος που περιμενεις και συ αλλα και ολοι εδω οτι με τεχνολογια που βασιζεται πανω στο χαλκο θα δεις ασπρη μερα...χαλκος sucks και οτι καινοτομια και να βρεθει παντα θα εχει μεγαλες αποκλισεις απο τα "υποσχομενα"...γιαυτο και ο ΟΤΕ αλλα και ο οποιοσδηποτε στο μελλον φορεας δεν δινει καμμια εγγυηση.Απλο νομιζω να το καταλαβεις ε?

Φιλικα
Δημητρης

Σταύρος
15-10-04, 07:58
Αγαπητέ Δημήτρη
τόσο εσύ όσο και όσοι θεωρούν με τον ίδιο τρόπο την σύμβαση με τον ΟΤΕ κάνετε λάθος.

Η σύμβαση ονομάζει το προϊόν που πουλά 384/128.
Η ονομασία αυτή δεν είναι ένας κωδικός αλλά περιγράφει την ποιότητα του προϊόντος. Αυτό είναι ξεκάθαρο.
Ο ΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να αλλοιώσει την ποιότητα αυτή σε τέτοιο σημείο ώστε η ονομασία να είναι παραπλανητική ! Το καταλαβαίνεις αυτό νομίζω. Δεν μπορεί να πουλά συνδέσεις 384/128 που δεν ανταποκρίνονται στην ονομασία τους. Αν το κάνει εξαπατά τους πελάτες του.
Και πράγματι τους εξαπατά.

Σχετικά με την μη εγγύηση της ταχύτητας. Ασφαλώς δεν ζητάμε εγγυήσεις, ούτε αυτοί είναι ικανοί να τις παράσχουν. Ομως η μη εγγύηση ΔΕΝ αναιρεί την υποχρέωση του ΟΤΕ να μας εξασφαλίζει όλες τις προϋποθέσεις που περνάνε από το χέρι του ώστε να διατηρείται η ποιότητα του προϊόντος που αγοράσαμε από αυτόν.

Και το κάνει. Αλλά μόνο ως προς το πάνω καπάκι. Αποκλείεται με 384 να έχεις ταχύτητες 1024. Εχεις όμως ταχύτητες 256 .... και παρακάτω ακόμα.

Με δυό λόγια. Μας έχει γραμμένους, σπρώχνει στα κέντρα όσους περισσότερους μπορεί και αδιαφορεί για την ποιότητα του προϊόντος της.

Απαράδεκτη τακτική και απατεωνία. Η σύμβαση με την ερμηνεία που δίνει ο ΟΤΕ και που άθελά σου ίσως επαναλαμβάνεις δεν στέκεται πουθενά.
Οι συμφωνίες αυτές είναι λεόντιες και δεν ισχύουν.

Το χειρότερο : προσπα΄θούν να μας εθίσουν στον ραγιαδισμό. Ελα μωρέ, εδώ είναι Ελλάδα, τι περιμένεις ...
Περιμένω αυτό που πληρώνω και μάλιστα ακριβά.

ronaldinio
15-10-04, 10:18
Εμπρός τότε, ξεκινήστε όλοι δήλωση ενδιαφέροντος για κάλυψη από τη Vivodi στην περιοχή σας. Είναι κάτι που περνάει από το χέρι σας.
Η δύναμη του καταναλωτή ήταν και είναι η δυνατότητα επιλογής. Δείξτε ενδιαφέρον ώστε να δημιουργήσετε κι άλλες επιλογές.

Δεν ξέρετε τι ανακούφιση ένοιωθα όταν άκουγα για τις διακοπές στα κυκλώματα του ΟΤΕ και ήξερα ότι δεν επηρεάζεται η Vivodi. Μεγάλο πράγμα η ανταγωνιστικότητα...

Δημιουργήστε ζήτηση!!

yiapap
15-10-04, 10:29
Αν θες εγγυηση πληρωσε κατι τοις παραπανω και πηγαινε σε Hellas Com οπου απο το ενα ακρο στο αλλο θα εχεις ταυτιση της ονομαστικης ταχυτητας με την πραγματικη ταχυτητα που πρεπει να εχεις.Ειναι λαθος που περιμενεις και συ αλλα και ολοι εδω οτι με τεχνολογια που βασιζεται πανω στο χαλκο θα δεις ασπρη μερα
Δλδ, η Dsl είναι μια προβληματική τεχνολογία, λόγω χαλκού, ενώ η μισθωμένη είναι μια τέλεια τεχνολογία... λόγω... Τι;
Από που περνάει δλδ η μισθωμένη;

Έχουμε και (ξανα)λέμε:
Αυτά που λέει ο Σταύρος είναι απόλυτα σωστά.
Το ότι ο ΟΤΕ έχει βάλει μια παράγραφο που λέει ότι τα 384 είναι μέγιστες, ονομαστικές ταχύτητες δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία για φρακαρισμένα DSLAM που παίζουν στα 250 18 ώρες το 24ώρο επειδή:
1. To backplane του DSLAM είναι μικρότερο απ' ότι έπρεπε
2. Η ATM σύνδεση με τον BBRAS σέρνεται
3. Το BBRAS έφτασε στα όριά του

Και στο εξωτερικό υπάρχουν οι όροι και συνήθως αφορούν ένα 4ωρο, 5ωρο αιχμής.

Ο όρος του ΟΤΕ, αν κάποιος κάποτε το κυνηγήσει, έχω βάσιμες υποψίες ότι θα κριθεί καταχρηστικός.

Το να κατηγορούμε φίλε dpan την τεχνολογία ADSL που δίνει χαλαρά 2048Kbps για το ότι εμείς παίρνουμε 250Kbps (ήτοι το 15%!) είναι ανόητο... ελπίζω να το καταλαβαίνεις.

@wintech,
Φυσικά το ότι είσαι στη Χαλκίδα, σε ένα DSLAM που έχει 3 συνδρομητές, οφείλεται στην ACN θέλεις να πεις, ε;
Ξεκολλήστε επιτέλους με το αν φταίει ο Provider για τις χαμηλές ταχύτητες.
Κάντε το απλό test:
1. Βρείτε ένα μεγάλο αρχείο στον Provider σας (FTP/HTTP).
2. Παρακολουθήστε το κατέβασμά του. Αν φτάσετε τα 41-42ΚΒ/sec το DSLAM σας είναι εντάξει.
3. Μετά ψάξτε την ποιότητα του ISP.

wintech2003
15-10-04, 10:40
Οχι και 3...

Να σου πω αμέσως αμεσως όσους ξέρω εγώ (και δεν ειμαι καν Χαλκιδαιος):

384: 7
512: 4
1024: 12 (μονο τα Internet Cafe που έχω στήσει αμέσως αμέσως ειναι 12 1024αρες)

Φυσικά σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνετε με πιταρισμένα DSLAMs που έχουν 350 χρήστες 384 πάνω σε μια 8Mbit, αλλα απο την άλλη αυτό δεν λεει τίποτα.. Μπορει και σε μας η αναλογια ports και bandwidth να ειναι παρόμοια. (π.χ. αν είμαστε 50 χρήστες 384 μπορει να μοιραζόμαστε 1Mbit)

Και ποτε δεν ειπα οτι φταιει ή δεν φταίει η ACN, εγώ για όλα (τα περισσότερα) κατηγορώ τον ΟΤΕ. Το μόνο που θέλησα να δείξω με τα graphs του router μου είναι οτι τα προβλήματα που αναφέρουν άλλοι χρήστες (υψηλα pings/ανεβοκατεβάσματα της ταχύτητας) ΔΕΝ οφειλονται στην ACN αλλα στον ΟΤΕ, διοτι τελευταία έχουμε αρχίσει να κατηγορουμε λίγο περισσότερο από οσο θα έπρεπε τους providers...

yiapap
15-10-04, 10:49
Εμπρός τότε, ξεκινήστε όλοι δήλωση ενδιαφέροντος για κάλυψη από τη Vivodi στην περιοχή σας. Είναι κάτι που περνάει από το χέρι σας.
Η δύναμη του καταναλωτή ήταν και είναι η δυνατότητα επιλογής. Δείξτε ενδιαφέρον ώστε να δημιουργήσετε κι άλλες επιλογές.
...
Δημιουργήστε ζήτηση!!

Λοιπόν επειδή την έχω ξανακούσει αυτή την αιτιολόγηση:

Είμαι ο yiapap ο "Εισαγωγαί/Εξαγωγαί". Θέλω να φέρω στο Ελλαδιστάν το SuperX που κάνει παπάδες.
Βέβαια ο ανταγωνιστής POTe ήδη έχει το POTatoY.
Οπότε τι κάνω;
1. Φέρνω περιορισμένα κομμάτια του SuperX και τα διαθέτω. Όσους περισσότερους ικανοποιημένους αγοραστές έχω, τόσο περισσότερα προϊόντα διαθέτω και επεκτείνομαι αργά αλλά σταθερά.
2. Κάνω έρευνα αγοράς και επεκτείνομαι ανάλογα με τα συμπεράσματα, ρισκάροντας μεν προχωρόντας γρήγορα δε.

Σε καμιά, μα σε καμιά περίπτωση, δεν κάθομαι επί 2-3 χρόνια να φέρνω περιορισμένα κομμάτια ενός ημι-SuperX και να λέω "όταν μου ζητήσετε παραπάνω τότε θα φέρω και σε σας"!

Να κάνει ο καταναλωτής δήλωση ενδιαφέροντος; Μα είναι σοβαρή πολιτική αυτό;;;
Δηλαδή το ότι η ζήτηση για ευρυζωνικές συνδέσεις ξεπέρασε την προσφορά δεν (κ)λέει καθόλου; Τίποτα; Σε κανέναν;

Και αφού τα έριξα... ναι προφανώς το SuperX δύσκολα απαιτεί το ύψος επενδύσεων της Vivodi, αλλά καλό θα ήταν να μην τρώμε το παραμύθι του "δημιουργήστε ζήτηση και θα έρθουμε". Ζήτηση υπάρχει... Διαθέσιμο επενδυτικό κεφάλαιο πρέπει να βρούνε!

yiapap
15-10-04, 11:14
Και ποτε δεν ειπα οτι φταιει ή δεν φταίει η ACN, εγώ για όλα (τα περισσότερα) κατηγορώ τον ΟΤΕ. Το μόνο που θέλησα να δείξω με τα graphs του router μου είναι οτι τα προβλήματα που αναφέρουν άλλοι χρήστες (υψηλα pings/ανεβοκατεβάσματα της ταχύτητας) ΔΕΝ οφειλονται στην ACN αλλα στον ΟΤΕ, διοτι τελευταία έχουμε αρχίσει να κατηγορουμε λίγο περισσότερο από οσο θα έπρεπε τους providers...

:D
Έλα, καλά, μπάχαλο το κάναμε!
Παρεξήγησις: Σου την είπα γιατί σε συζήτηση για την κακή ποιότητα είπες ότι έχεις πολύ καλές ταχύτητες και μετά έβαλες το "Φυσικά ACN". Οπότε θεώρησα ότι εννοούσες πως έχεις καλή σύνδεση εξαιτίας της ACN.
Γι αυτό είπα ότι δεν ευθύνεται η ACN για το ότι το DSLAM σου είναι χαλαρό.
PEACE!
:D

ΥΓ. Και Χαλκιδαίος και προδότης;;; "δεν είμαι καν Χαλκιδαίος"- ΦΤΟΥ ΣΟΥ! :mrgreen:

wintech2003
15-10-04, 11:33
Εμ αφου ειμαι φοιτητής στην Χαλκίδα.. πως να το κάνουμε? :) Απλά λόγω δουλειας κόλλησα :)

Πάντως μεγάλωσα στην Ρόδο μέχρι να φύγω για σπουδες, η καταγωγή μου ειναι απο Καβάλα και είμαι γεννημένος στο Innsbruck της Αυστριας. καλο ε? :)



Έλα, καλά, μπάχαλο το κάναμε!
Παρεξήγησις: Σου την είπα γιατί σε συζήτηση για την κακή ποιότητα είπες ότι έχεις πολύ καλές ταχύτητες και μετά έβαλες το "Φυσικά ACN". Οπότε θεώρησα ότι εννοούσες πως έχεις καλή σύνδεση εξαιτίας της ACN.
Γι αυτό είπα ότι δεν ευθύνεται η ACN για το ότι το DSLAM σου είναι χαλαρό.
PEACE!


No prob, την μυρίστικα την δουλεια γιαυτο έσπευσα να απαντήσω :) PEACE MAN :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.