PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ και παλι ΟΤΕ!!



rouho
11-05-07, 09:55
Να δώ πότε θα σταματήσει το μπάχαλο που έχει δημιουργήσει η απελευθέρωση των τηλεπικοινωνιών!!
Πλέον με τις δήθεν προσφορές και "super" υπηρεσίες εταιρίες σαν τη forthnet μαζεύουν πελάτες (σαν και εμένα) και μετά "...όλες οι γραμμές μας είναι κατηλειμμένες ... καλέστε αργότερα"!!!!! και τελικά όταν μετά από άπειρες προσπάθειες καταφέρεις να μιλήσεις με υπάλληλο τότε συνειδητοποιείς τη μ...... που έχεις κάνει και είσαι πελάτης τους.

Εδώ και 4 μήνες προσπαθώ να τους πω ότι μου στέλνουν ΛΑΘΟΣ παραστατικά. Αντί τιμολόγιο που λάμβανα για την αορίστου 2048 που έχω μου στέλνουν απλό λογαριασμό. Μετά από 5 περίπου αναπάντητα emails, άπειρες τηλεφωνικές προσπάθειες και 1 fax με ενημέρωσαν ότι ΔΕΝ μπορούν να εκδίδουν τιμολόγια σε συνδέσεις αορίστου χρόνου!!!!!!!!

Με αυτά που συμβαίνουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ νοσταλγώ τις υπηρεσίες και την εξυπηρέτηση του ΟΤΕ.

thestria
11-05-07, 10:13
Η vodafone εκδίδει τιμολόγιο στην αορίστου σύνδεση; Ο οτε εκδίδει τιμολόγιο; Κανένας δεν εκδίδει!

Μήπως κάνεις λάθος;

Όλοι ένα απλό λ/γ εκδίδουν και αυτόν χρησιμοποιείς για το λογιστήριό σου.

rouho
11-05-07, 10:54
Η vodafone εκδίδει τιμολόγιο στην αορίστου σύνδεση; Ο οτε εκδίδει τιμολόγιο; Κανένας δεν εκδίδει!

Μήπως κάνεις λάθος;

Όλοι ένα απλό λ/γ εκδίδουν και αυτόν χρησιμοποιείς για το λογιστήριό σου.

Τι σχέση έχει ο Φάντης με το ρετσινόλαδο?
Δε μιλάμε για υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας!
Μιλάμε για παροχή υπηρεσιών πρόσβασης στο Internet μόνο!

thestria μάλλον δε διάβασες καλά το post μου καθώς πρίν τον Ιανουάριο ελάμβανα κανονικά τιμολόγια!

Επιπλέον, το response time της forthnet θεωρείς ότι είναι αποδεκτό? Μήπως και η vodafone και ο ΟΤΕ, που απ οτι φαίνεται έχεις εμπειρία, έχουν αντίστοιχη εξυπηρέτηση πελετών?

thestria
11-05-07, 11:12
Και για σταθερή αλλά και για internet οι εταιρίες στέλνουν τον κλασικό λ/γ που αποτελεί φορολογικό στοιχείο.

Για ποια χρήση εσύ θέλεις τιμολόγιο;

manicx
11-05-07, 11:14
Rouho, το λογιστήριο της Forthnet είναι της πλάκας. Επειδή με ενδιαφέρει το πρόβλημα σου, πως διαφοροποιείται το τιμολόγιο από τον λογαριασμό που αναφέρεις. Κι εγώ με αορίστου είμαι.

Νικαετός
11-05-07, 11:16
Μήπως τιμολόγιο εκδίδουν ΜΟΝΟ στις office συνδέσεις τους??

nikgr
11-05-07, 11:25
εγώ πάντως προτιμώ να μην μπορώ να πιάσω γραμμή στη forthnet παρά να πιάνω στο 134 στο λεπτό και να με κοροιδεύουν οι πολύξερες φοιτητριούλες του λέγοντας ότι για όλα φταίει ο ιός του internet, "θα σας καλέσουν οι τεχνικοί" (κάποτε στον άλλο κόσμο) και κάντε 2μήνες υπομονή μέχρι να αναβαθμιστεί το κέντρο σας.

Όσο για τη forthnet όποτε τους έστελνα ένα περιποιημένο email με έπαιρναν αυτοί τηλέφωνο και στο κινητό μάλιστα.

Για δε το πρόβλημα του λογιστηρίου που αναφέρεις δεν το θεωρώ αιτία για να νοσταλγήσεις ξανα τις υπηρεσίες του ΟΤΕ....
Μάλλον ξεχνάει πολύ εύκολα ο Έλληνας τελικά...

rouho
11-05-07, 11:34
Και για σταθερή αλλά και για internet οι εταιρίες στέλνουν τον κλασικό λ/γ που αποτελεί φορολογικό στοιχείο.

Για ποια χρήση εσύ θέλεις τιμολόγιο;

Εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας (πολιτικός μηχανικός). Οι τηλεπικοινωνιακοί λογαριασμοί (υπηρεσίες φωνής) ΔΕΝ εκτίπτουν το ΦΠΑ. Αντιθέτως οι υπηρεσίες πρόσβασης στο Internet εκπίπτουν.



Rouho, το λογιστήριο της Forthnet είναι της πλάκας. Επειδή με ενδιαφέρει το πρόβλημα σου, πως διαφοροποιείται το τιμολόγιο από τον λογαριασμό που αναφέρεις. Κι εγώ με αορίστου είμαι.

Παλαιότερα τα παραστατικά που λέμβανα έγραφαν σαφώς το είδος του παραστατικού: "τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών", πλεόν το μόνο που αναφέρεται είναι "λογαριασμός τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών"!


Μήπως τιμολόγιο εκδίδουν ΜΟΝΟ στις office συνδέσεις τους??
Δηλαδή πρέπει να πάρω και στατικό IP? Αφού από την αρχή τους είχα ενημερώσει ότι πρόκειται για σύνδεση στην οποία θα βγαίνει τιμολόγιο.

thestria
11-05-07, 11:35
Μήπως τιμολόγιο εκδίδουν ΜΟΝΟ στις office συνδέσεις τους??
Αυτό το είχα δει σε λ/γ της sparknet.

sdikr
11-05-07, 12:02
Η vodafone εκδίδει τιμολόγιο στην αορίστου σύνδεση; Ο οτε εκδίδει τιμολόγιο; Κανένας δεν εκδίδει!

Μήπως κάνεις λάθος;

Όλοι ένα απλό λ/γ εκδίδουν και αυτόν χρησιμοποιείς για το λογιστήριό σου.

Για όλες τις αορίστου στις συμβάσεις έχει επιλογή αν θέλεις τιμολόγιο (για να μην είμαι απόλυτος, otenet, forthnet, altecnet, hol) το τσεκάρεις και σου στέλνουν το τιμολόγιο

Στην τηλέφωνια τα πράγματα είναι διαφορετικά μιας και θεώρουν τον λογαριασμό που έρχεται με τα στοιχεία της εταίριας (αφμ/δου) σαν δαπάνη

rouho
11-05-07, 12:16
Όσο για τη forthnet όποτε τους έστελνα ένα περιποιημένο email με έπαιρναν αυτοί τηλέφωνο και στο κινητό μάλιστα.


Πότε γινόταν αυτό? Ίσως όταν ήσουν ο μοναδικός πελάτης της forthnet όταν προτοξεκήνησε. Αλλά τότε δεν υπήρχαν και κινητά!
Πάντως είναι γεγονός ότι εγώ 5 περιποιημένα emails τους έστειλα και καμία απάντηση. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν γιγοντοθεί και αδυνατούν να υποστηρίξουν τους πελάτες τους!

Σε ότι αφορά τη φοιτητριούλα που ανέφερες, τουλάχιστον μιλούσες με εκκολαπτόμενο επιστήμονα:)


Για όλες τις αορίστου στις συμβάσεις έχει επιλογή αν θέλεις τιμολόγιο (για να μην είμαι απόλυτος, otenet, forthnet, altecnet, hol) το τσεκάρεις και σου στέλνουν το τιμολόγιο

Στην τηλέφωνια τα πράγματα είναι διαφορετικά μιας και θεώρουν τον λογαριασμό που έρχεται με τα στοιχεία της εταίριας (αφμ/δου) σαν δαπάνη

sdikr μέχρι τον Ιανουάριο λάμβανα τιμόλογιο όπως τους είχα πεί. Τώρα όχι μόνο στέλνουν λογαριασμό αλλά επιπλέον λένε ότι αδυνατούν να στείλουν τιμολόγιο στην αορίστου 2048!!!!!!

Akoulis
11-05-07, 13:57
Και δεν πας απο καποιο γραφειο (κεντρικα) να δεις απο κοντα τι παιζει..

rouho
11-05-07, 14:47
Και δεν πας απο καποιο γραφειο (κεντρικα) να δεις απο κοντα τι παιζει..

Akoulis έχεις δίκιο ίσως να περάσω σήμερα από την Καλιθέα, αλλά δεν πιστεύω ότι θα έπρεπε να είναι έτσι, δεν είναι αυτό εξυπηρέτηση πελάτων!

Βασικά έχω αρχίσει ήδη να ψάχνω για άλλη εταιρία. Καμιά ιδέα?

Aristarhos
11-05-07, 15:28
Αν περάσεις από τα κεντρικά στην Καλλιθέα θα παρηγορηθείς.
Έχουν προσλάβει πολύ καλά γκομενάκια....:oneup:

No-Name
11-05-07, 15:29
...και τα γκομενάκια ξέρεις θα του λύσουν το πρόβλημα :down:

DVader
11-05-07, 15:35
:rofl: :oneup: :clap: :lol:

yiapap
11-05-07, 15:41
Με αυτά που συμβαίνουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ νοσταλγώ τις υπηρεσίες και την εξυπηρέτηση του ΟΤΕ.Eκδίδει τιμολόγιο ο ΟΤΕ;
Κι εγώ Πολιτικός Μηχανικός είμαι και από την μεν AltecNet παίρνω κανονικό τιμολόγιο. Aπό τον ΟΤΕ παίρνω το γνωστό καλόχαρτο από το οποίο μπορώ να δικαιολογήσω μόνο μέρος του κόστους των τηλεφωνημάτων, παρά το ότι είναι στο όνομά μου και πληρώνω την ΑΡΥΣ (2048 άουτς :vava: ) στον ΟΤΕ.
Η μόνη διαφορά είναι ότι αν πάρω τον ΟΤΕ θα μου το αποκλείσουν το θέμα τιμολογίου χωρίς να χρειάζεται να ταλαιπωρηθώ όσο εσύ.
Αν θεωρείς ότι το παραπάνω αξίζει περισσότερο από τη διαφορά μας στον μηνιαίο λογαριασμό (πληρώνω >100€/μήνα για τηλεφωνήματα + 2048Mbps) τότε κ.Συνάδελφε τουλάχιστον εσύ έχεις την επιλογή να επιστρέψεις στον ΟΤΕ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.