PDA

Επιστροφή στο Forum : Pirelli Firmware για το Pirelli Router



cover
11-05-07, 11:23
Αγαπητοι ομοιοπαθουντες,

χωρις να θελω να σας κουρασω με τις δικες μου εντυπωσεις για την ΟΝ, θα προτεινα να περιμενουμε λιγο ακομα. Εχω την εντυπωση πως ουτε καν περιμενανε οι ιδιοι στην ΟΝ οτι θα ειχανε τοση απηχηση. Μαλλον εχουνε χασει την μπαλα.

Θα ηθελα βεβαια να κανω και μια ερωτησουλα. Σιγουρα εχω παρει στην ΟΝ, σιγουρα περιμενω απαντηση (αλλα που ειναι η απαντηση ΟΕΟ?)... και αναρωτιεμαι μηπως ξερεται εσεις. Μπαινοντας λοιπον στο router και βλεποντας το firmware, αντιλαμβανομαι (ετσι μου ειπαν και οι τεχνικοι στην ΟΝ) οτι εχω παλιο firmware, δηλαδη το 1.11 στις 22-Δεκ-2006 αντι για το 1.14 στις ?-Φεβ-2007. Μου ταξανε λοιπον οτι θα μπουνε στο router μου και θα κανουνε το update. Λεω λοιπον εγω, μηπως μπορει καποιος απο δω μεσα να μου πει που μπορω να το βρω μονος μου και να το εγκαταστησω??? Μην τους περιμενω μεχρι το 2008!!! Υποτιθεται οτι επρεπε να εχω DSL απο τις 26-Απρ-2007 αλλα που τετοια τυχη??? Και επειδη αν δεν παει ο Μωαμεθ στο βουνο.... ξερετε τι γινεται... βρηκαμε step-by-step με ενα τεχνικο οτι εχω παλιο firmware.

Αναρωτιεμαι λοιπον:
1. Υπαρχει καπου το firmware να το κατεβασω και να το εγκαταστησω μονος μου?
2. Αν το βρω και το βαλω, λετε να δω εστω λιγο DSLακι???

Σας ευχαριστω πολυ και Keep up the good work...

Πανος

ΠΣ: μολις διαβασα οτι ανανεωθηκε το firmware σε 1.16S-O (Apr 4 2007 18:59:55) http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=95588&page=2
Καμια ιδεα???

AnastasiosK
11-05-07, 13:31
Θα σου στειλω εγω to backup μου. Αν και δεν νομιζω να αλλαξει η firmware version σου , ειναι ομως πολυ πιθανο να μην εχεις προβληματα.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=91539&page=4

nkaratha
11-05-07, 13:47
Firmware δεν μπορείς να αλλάξεις μόνος σου (Εγω δεν το κατάφερα). Το backup που κυκλοφορεί αλλάζει τις ρυθμίσεις του router και μπορείς να έχεις internet αλλά όχι iptv. Εμένα μου κάνανε upgrade μετά από ένα μήνα και βάζοντας μέσο (που καταντήσαμε) με αυτό της 28/2 κα όχι το καινούργιο 1.16 πρίν 3 μέρες. καλό κουράγιο

zatast
11-05-07, 16:23
Αγαπητοι ομοιοπαθουντες,
.....1.16S-O (Apr 4 2007 18:59:55) http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=95588&page=2
Καμια ιδεα???


ειναι αλλο πραγμα το firmware και αλλο το configuration file.το πρωτο επεμβαινει στο hardware και προσθαφαιρει δυνατοτητες,το δευτερο λεει στο hardware με τι ρυθμισεις να παιξει.Αν καποιος router δεν εχει το νεο firmware δεν μπορει να παιξει με το νεο configuration file.

plus οτι fiwmware δεν μπορεις να βαλεις εσυ οπως και πολλα αλλα.το λογο τον εχεις μαθει φανταζομαι....
αυτα και δες και τα σχετικα νηματα

mlab
14-05-07, 09:15
προς zatast: το firmware μπορεις να το βαλεις εσυ η ο καθενας μας,βρηκα τον τροπο και ψαχνω να βρω μονο το αρχειο.μολις βρω και το αρχειο προχωραμε.

cover
14-05-07, 09:59
Οντως φιλοι μου το FRIMWARE μπορεις να το βαλει καθενας μονος του, αρκει να ακολουθησει μια σειρα απο διαδικασιες. Αυτες τις διαδικασιες μου τις εξηγησε αναλυτικοτατα ο χρηστης 'cnp5' και τον υπερευχαριστω για αυτο.

Καταφερα λοιπον να αλλαξω το firmware... Αυτο ομως που παραμενει ειναι οτι στο STATUS μου γραφει με ωραια γραμματα ADSL: Physical Down και φυσικα IP δεν μου δινει. Μετα απο συνεχομενα τηλεφωνα στην ΟΝ το μονο που καταφερα να κανω ειναι να μου προτεινουν να παω το modem σε εναν φιλο, να δουμε μηπως και δεν δουλευει... Δηλαδη αν ειναι προβλημα hardware. Αντε και να δουμε...

Εχετε μηπως καμια αλλη ιδεα? Το θεμα ειναι οτι οταν αναβω το router δεν κανει καν τον κοπο να αναψει ή αναβοσβησει το 'online' αλλα και το ADSL λαμπακι αναβει για κλασματα του δευτερολεπτου και μετα σταθερα σβηστο παραμενει... Απο την ΟΝ λενε οτι θα πρεπε να ειμαι ΟΝ απο τις 25-Απρ αλλα που τετοια τυχη.

Καμια ιδεα στο προς τα που να απευθυνθω???

mlab
14-05-07, 11:10
να ευχαριστησω και γω τον φιλο cnp5 για την διαδικασια firmware upgrade και να πω στον cover πως αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα (psysical down ) ετσι προχωρησα σε π0υστι@ ,πηρα απο ενα φιλο μου ενα backup.bin και το βαλα στο δικο μου,επειτα εκανα reset απο το interface οχι απτο router και δουλευω ετσι ! για δοκιμασε το!

cover
15-05-07, 10:16
Αγαπητοι φιλοι,

δυστυχως το προβλημα μου δεν λυθηκε ουτε με update το firmware αλλα ούτε και που εκανα restore το backup.ini που μου εδωσε καποιος φιλος που του δουλευουνε ολα αψογα. Επισης πηγα και δοκιμασα το router μου σε αυτον τον φιλο που του δουλευουνε ολα θαυμασια (μπας και ητανε προβλημα hardware) αλλα το Pirellaki δουλεψε μια χαρα. Και το online αναβοσβησε, και μετα εμεινε σταθερο, αλλα και το ADSL αναψε και μπηκαμε στο κυβερνοχωρο!!!

Το δυστυχημα ειναι πλεον οτι πρεπει να αφεθω παλι στα χερια των υποτιθεμενων τεχνικων και υπολοιπων μεσα εκει προκειμενου να μου δωσουνε την λυση. Ελπιζω να γινει συντομα γιατι υπομονη δεν θα εχω πολυ ακομα.

Αυτο που με στεναχωρει ιδιαιτερα ειναι οτι ενω τους μιλας τοσο ευγενικα, δεν σου δινουνε σημασια... οταν ομως αρχισεις τα καντηλια και τις απειλες τοτε ολοι ειναι YES SIR... και το κανουνε. Ετσι λειτουργουν οι Κινεζοι, και δεν φανταζομουνα ποτε οτι πιανει και στην Ελλαδιτσα μας...

Anyway, ας ελπισουμε οτι καποια μερα θα ποσταρω εδω και απο το σπιτι μου!!!

seomeo
19-05-07, 09:09
ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΗΣ ΟΝ ΠΟΥ ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΗΛ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ( http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=98808)ΜΟΥ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥΠΕΙ OFF THE RECORD ΚΑΙ UNOFFICIAL ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ 1.16 FIRMWIRE ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΝΑ,ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΜΕ ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ ΘΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ

cover
21-05-07, 14:37
Αγαπητοι φιλοι,

επιτελους το προβλημα ελαβε τελος. Λιγο το email μου στο onclub1000@ontelecoms.gr και λίγο τα τηλέφωνα στα κεντρικά επιτέλους με πηρε τηλεφωνο καποιος τεχνικος και το φτιαξαμε on the spot. Να ναι καλα οι ανθρωποι.
Τωρα πια οντας ΟΝ θα ξεκινησω και εγω μαζι σας τον αγωνα περι Port forwarding, ξεκλειδωματος router και αλλαγη password...

Και ολοι προς την δοξα τραβαμε...

Αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι οταν υπαρξει η λυση του προβληματος ας τους κανουμε και μια επιστολη που να λεει ενα 'ευχαριστω'. Τους δινουμε κουραγιο συν οτι θα προσπαθησουνε και για αλλους με ιδια προβληματα.

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.

JasonR
01-05-12, 14:04
να ευχαριστησω και γω τον φιλο cnp5 για την διαδικασια firmware upgrade και να πω στον cover πως αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα (psysical down ) ετσι προχωρησα σε π0υστι@ ,πηρα απο ενα φιλο μου ενα backup.bin και το βαλα στο δικο μου,επειτα εκανα reset απο το interface οχι απτο router και δουλευω ετσι ! για δοκιμασε το!

Καλησπέρα και απο μένα, έπεσε ατα χέρια μου ενα pirelli DRG A225 και ψάχνω κάποια firmware.
Το παιδί που το έχει έκανε hard reset και τώρα το μόνο που δείχνει στο 192.168.2.1 είναι η επιλογές για πέρασμα firmware.
Έχουμε τίποτα η μπα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.