PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξαιρετικά χαμηλή ταχύητητα Internet με Wind !



oykasG3
10-01-17, 10:56
Καλημέρα.
Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με την ταχύτητα στο Internet.
Απο την Πεμπτη εχω ταχυτητα γυρω στα 1.4 mbps απο 4.5 που επιανα μεχρι τοτε ! (ειχε φτασει στα 5.4 mbps μετα την μειωση του snr στο 6 αλλα επεσε παλι στα 4.5).
Δήλωσα βλάβη και αφου το κοιταξαν μου λενε δεν βλεπουμε κατι και οτι αυτη ειναι η μεγιστη ταχυτητα που μπορει να αποδοθει!
Τους λεω οτι απο τα 4.5 τα 1.4 ειναι τεραστια διαφορα και που ωφειλεται και μονο ο ενας υπαλληλος απο τους 4 -5 διαφρετικους που μιλησα μου ειπε οτι παιζει να υπαρχει βραχυκυκλωμα σε καποιο καλωδιο και οι υπολοιποι δεν μου εδωσαν καποια απαντηση !
Μηπως πρεπει να αυξησω παλι το snr σε 9 ?
Εντωμεταξυ απο τοτε , τις περισσοτερες φορες δεν μπορω να μπω καν στην κεντρικη σελιδα του ρουτερ και αναγκαζομαι να κανω επανεκκινηση ή ακομα και reset στο ρουτερ !
Δεν μπορώ να βγάλω ακρη!
178613

Τον Μαιο οι μετρησεις ηταν οι εξης !
178614178615

sweet dreams
12-01-17, 12:26
Kάνε για αρχή έναν έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825)στην εσωτερική σου εγκατάσταση, είσαι αρκετά μακριά από το A/K και θα πρέπει η καλωδίωση σου να είναι σε άριστη κατάσταση. Αν δεν έχεις προβλήματα αποσυνδέσεων και η γραμμή σου είναι καθαρή δεν χρειάζεται να ανεβάσεις το SNR γιατί θα χάσεις σε ταχύτητα.

oykasG3
18-01-17, 19:39
Τελικά μετά από πολλες προσπαθειες επεσα σε εξυπηρετικο υπαλληλο και διαπιστωσε προβλημα και ηρθε τεχνικος στο σπιτι.
Η καλωδιωση του σπιτιου δεν ειχε καποιο προβλημα, διαπιστωσε οτι φταιει το καλωδιο απο το καφαο μεχρι το σκαγιοπουλειο και το εδωσε βλαβη στο οτε.
Ηρθαν τεχνικοι του οτε αλλαξαν το ζευγος καλωδιων στο καφαο που ειμαι συνδεδεμενος και μετα απο μετρησεις κτλπ ειχε αυηξηθει ελαχιστα ο συγχρονισμος αλλα με snr 15 !
Με πηραν τηλ , μου ειπαν οτι δεν βλεπουν να λυθηκε το προβλημα , τους ειπα να κατεβασυν το snr στο 6 και ο συγχρονισμος αυξηθηκε στa 4.1 mbps.
Συμφωνησα να κανουμε μια δοκιμη να δουμε αν θα εχω αποσυνδεσεις , δν ειχα τελικα αλλα το ξαναεδωσαν στον οτε για βλαβη για να δουν τι ακριβως φταιει.
Για να μην πολυλογω με πηραν χτες τηλεφωνο μου ειπαν οτι δεν βλεπουν καποιο προβλημα και οτι και αλλοι στην περιοχη που ειχαν προβλημα αποκατασταθηκε και τους ειπα οτι συγχρονιζω πιο χαμηλα απο πριν.
Μου απαντησαν οτι για την αποσταση μου ο συγχρονισμος ειναι στη μεση περιπου ,(μπορουσα να εχω απο 3.5 mbps μεχρι 5 mbps ) και οτι δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο.
Τελικα πηρα το 13800 και εκανα αιτηση για vdsl !
Οι τεχνικοι μου ειπαν θα πιανεις 45-50 mbps και στην εξυπηρετηση το λιγοτερο 30 .
Θα δουμε τι πραγματικα ισxυει την επομενη εβδομαδα!
178945

mkar1965
09-02-17, 22:58
Τελικά τι έγινε με την VDSL?
Ρωτάω γιατί και εγώ τα ίδια περίπου προβλήματα έχω.....

oykasG3
10-02-17, 20:50
179903

Στο τέρμα η γραμμή !

mkar1965
11-02-17, 17:00
Μπράβο σου φιλαράκι..
Σε ζηλεύω.........

oykasG3
12-02-17, 00:33
Δεν παλευόταν διαφορετικα .
Ή θα αλλαζα εταιρεια ,που λογω συμβολαιου και επιδοτησης που ειχα παρει δεν γινοταν, ή θα εβαζα vdsl .

iznodur
17-02-17, 15:56
Δεν παλευόταν διαφορετικα .
Ή θα αλλαζα εταιρεια ,που λογω συμβολαιου και επιδοτησης που ειχα παρει δεν γινοταν, ή θα εβαζα vdsl .

Οπότε με το VDSL είσαι κορυφή φίλε! Μια χαρά και με ελάχιστο κόστος το μήνα

@ ADSLgr.com All rights reserved.