PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ιντερνετ Οτε ! Αγανακτισμενος !



sparta
11-01-17, 02:21
Καλησπέρα παίδες , καταρχήν ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποια βοήθεια σας .

Βασικα θελω την γνωμη σας στο συγκεκριμενο θεμα . Έχω εδω και περιπου 6-7 μηνες αγανακτησει με το θεμα ιντερνετ στο σπιτι μου , και για να γραφω και σε φορουμ εχω πια φτασει στα ορια μου . Στον οτε ειμαι περιπου 1 χρονο . Πριν αλλαξω και ερθω στον οτε ημουν στην forthnet και εκει ειχα θεματα με το ιντερνετ , αλλα ειπα να αλλαξω να παω οτε μπας και λυθει το θεμα . Τους πρωτους μηνες συνδεσης με τον οτε , περιπου 4-5 μηνες , το ιντερνετ πηγαινε καλα χωρις καμια αποσυνδεση .

Ειμαι σε περιοχη που ειμαι αρκετα μακρια απο τον κατανεμητη , Θεσσαλονικη περιοχη πυλαια - πανοραμα . Που σημαινει οτι ξερω οτι ειναι λογικο να εχω χαμηλη ταχυτητα εως γελοια ταχυτητα για αυτα που τους πληρωνω , εχω down 6100kbit/sec , up 970kb/sec . Τελος παντων , το θεμα ειναι οτι εστω αυτην την ρημαδα την ταχυτητα δεν την εχω σταθερη γιατι εχω αποσυνδεσεις .

Τις απογευματινες ωρες συνηθως μετα τις 7 μεχρι τις 2 το βραδυ περιπου εχω συχνες αποσυνδεσεις . τις υπολοιπες ωρες ειναι σπανιο να εχω αποσυνδεσεις . οταν γινονται οι αποσυνδεσεις αναβοσβηνουν δυο λαμπακια το dsl και το internet . μου εχουν δωσει το ρουτερ Speedport W 724V . Τι το κανω restart τι το βγαζω απο την μπριζα το αφηνω 10 λεπτα και μετα το ξαναβαζω , αυτο τον χαβα του .

Παιρνω τηλ στον οτε , με στελνουν τεχνικο τον οποιον τον γνωριζα επειδη ειχα κανει την πρακτικη μου στον οτε σαν τεχνικος για 6 μηνες . Αυτος με λεει οτι το ιντερνετ ερχεται καλα μεχρι το μποξακι , μπαινει σπιτι το μετραει βλεπει οτι εχει μια μικρη διαφορα σε σχεση με εξω και με λεει οτι εχει θεμα η καλωδιωση του σπιτιου . Ειχα τις αμφιβολιες μου , αλλα αντε λεω ας την αλλαξω μπας και ηρεμησω . Αλλαζω λοιπον το καλωδιο που συνδεει την κεντρικη μπριζα του σπιτιου με το εξωτερικο μποξακι εξω απο το σπιτι . Υποψιν μενω σε μονοκατοικια με κηπο . Το μποξακι ειναι εξω απο το οικοπεδο , και η αρχικη καλωδιωση πηγαινε υπογειως απο το μποξακι και εμπαινε στο σπιτι στην κεντρικη μπριζα . Τωρα , η νεα καλωδιωση ειναι εναεριως απο το κουτακι του οτε σε μια κεντρικη μπριζα στο σπιτι (διαφορετικη απο την προηγουμενη) . Με το που αλλαξα καλωδιο εστρωσε και ειχα συνεχομενη συνδεση πρωι βραδυ για περιπου 10 μερες . Μετα απο αυτο το διαστημα αρχισανε παλι τα ιδια , αποσυνδεσεις τις βραδινες ωρες .

Ξαναφωναζω τεχνικο του οτε , ερχεται αλλος τον οποιον δεν ηξερα , τον οποιον μονο που δεν τον πλακωσα στο ξυλο . Με αφησε για 2 μερες χωρις καν τηλεφωνο και εννοειται ουτε ιντερνετ , δηλαδη το εκανε χειροτερα απο οτι ηταν , μαλλον συνδεσε αλλα καλωδια σε μενα τα οποια ηταν στον αερα (μιλαμε για Τ-ρομπα τεχνικο) . Το θεμα ειναι οτι αφοτου εφυγε μετα απο ωρα μπηκα στο ιντερνετ για να τσεκαρω αν εχει ή οχι . Τεσπα , τον παιρνω τηλ στο κιν του , και με λεει θα ερθω , ηρθε και απλα με αφησε εκει που ημουν , δλδ τηλεφωνο οκ , βραδινες ωρες αποσυνδεσεις . Οταν τον ξαναρωτησα τι προβλημα εχω μου λεει οι καλωδιωσεις σου . ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΝ ΛΕΩ , τραβηξα ολοκληρο καλωδιο απο το μποξακι εξω στο κεντρικο μεσα . Με λεει να δω και την εσωτερικη καλωδιωση . Εγω ημουν σιγουρος οτι και στις εσωτερικες καλωδιωσεις ειμαι οκ . Αλλα λεω , ας φωναξω και εναν δικο μου να τελειωνουμε επιτελους και αν εχω δικιο θα τους πρηξω στα τηλεφωνα .

Φωναζω , λοιπον εναν δικο μου τεχνικο τηλεπικοινωνιων ο οποιος μετρησε και ειδε τα παντα , μεχρι και τι αποχρωση εχει ο χαλκος που χρησιμοποιω , που λεει ο λογος . 3ωρες ηταν σπιτι μου . Το μετρησε με argus , το ιδιο μηχανημα που χρησιμοποιουνε οι τεχνικοι του οτε . Ολη η καλωδιωση του σπιτιου ειναι οκ χωρις κανενα λαθος . Μια πιθανη αιτια μου ειπε οτι ισως να ειναι οτι τα φωτα και γενικα τα καλωδια ρευματος μπορει να κανουν παρεμβολες στο καλωδιο του ιντερνετ σε καποιο σημειο . Του εχει ξανατυχει λεει 2-3 φορες τετοια περιπτωση , και εγω το εχω ακουσει . Αλλη πιθανη αιτια ειναι το ρουτερ να ειναι προβληματικο , αλλα δεν στεκει ακριβως γιατι πεφτει συγκεκριμενες ωρες και οχι ολη την ημερα , τεσπα ακομα δεν αλλαξα ρουτερ γιατι δεν εχω .

Επειδη εχω σιχαθει και εχω βαρεθει να μιλαω με τους οτετζηδες που δεν ξερουν που πανε τα 4 (οι περισσοτεροι) , θελω και την δικια σας γνωμη . Εννοειται πως θα τους ξαναπαρω τηλ και θα τους τριψω τις μετρησεις που εκανε ο δικος μου στην μουρη γιατι τις εβγαλα φωτο , και θα τους παιρνω καθε μερα τηλ μεχρι να με μαθουν . βαρεθηκα πλεον να φωναζω τον εναν τον αλλον , να με λενε γνωμες , να μην αλλαζει τπτ , και εν τελη να φταιει κατα 99% ο π-οτέ .

Σας ανεβαζω και τις μετρησεις του ρουτερ μπας και βγαλετε καμια ακρη εσεις. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι αλλαζει το SNR (down) οταν πεφτει , μια παει -5 , μια -17 , ενω οταν εχω κανονικα συνδεση ειναι σταθερο στο 9με9,5 ή καμια φορα στο 17με19 . Eπισης μαζευει πολλα λαθη , και crc και fec , οταν λεω πολλα το εννοω .

Σας κουρασα , το ξερω , αλλα εχω αγανακτησει .

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε γνωμη .

178660178661178662178663178664178665

sdikr
11-01-17, 12:18
Οπως λες, κάτι απο κάποια ώρα σου κάνει το πρόβλημα, 7 με 2 το βράδυ λογικά δεν είναι ο φωτισμός αλλα κάτι που ξεκινάει εκείνη την ώρα. (καμιά ταβέρνα, μπαράκι, θερμανση πχ)
Δύσκολα θα βρεις λύση απο την στιγμή που το πρόβλημα δεν το κάνει όταν θα έρθει ο τεχνικός να κάνει το έλεγχο

babis3g
11-01-17, 16:10
Και εγω νομιζω καποια παρεμβολη απο καποια ηλεκτρικη συσκευη, απο την στιγμη που γινεται σε συγκεκριμενες ωρες ... εγω το ξερω σαν REIN
https://support.zen.co.uk/kb/knowledgebase/broadband-understanding-rein-and-shine
Αφου σου λενε ολα καλα απο την μερια τους ... μπορει να ειναι καποιο μηχανημα σε μαγαζι που ειναι κοντα σε κολωνα η καλωδιο οτε
Απο την μερια σου σιγουρεψου οτι το modem δεν ειναι κοντα σε τηλεοραση, ηχεια κλπ καθως και το καλωδιο να μην ειναι κοντα σε ηλεκτρικο
Στην Αγγλια που ημουν ειχαν ειδικη ομαδα για τετοια θεματα και οχι οι απλοι τεχνικοι, δυστυχως εδω δεν ξερω, αλλα θα σε παιδεψει πολυ αν ειναι αυτο

Βαλε 2 φιλτρα σε σειρα (απο την μερια του τηλεφωνου) δεν νομιζω να φταει το modem ειναι απο τα καλυτερα με γραμμες οτε

Μια ερωτηση, το συγκεκριμενο στο τροφοδοτικο εχει γειωση ενεργη? (εκει που το βαζεις μεσα στην πριζα)

sweet dreams
11-01-17, 16:53
Με το που αλλαξα καλωδιο εστρωσε και ειχα συνεχομενη συνδεση πρωι βραδυ για περιπου 10 μερες . Μετα απο αυτο το διαστημα αρχισανε παλι τα ιδια , αποσυνδεσεις τις βραδινες ωρες .

Aυτές τις 10 μέρες τι κακό μπορεί να "μην" συνέβαινε και ήταν εντάξει ή γραμμή;;

sparta
11-01-17, 17:17
Οπως λες, κάτι απο κάποια ώρα σου κάνει το πρόβλημα, 7 με 2 το βράδυ λογικά δεν είναι ο φωτισμός αλλα κάτι που ξεκινάει εκείνη την ώρα. (καμιά ταβέρνα, μπαράκι, θερμανση πχ)
Δύσκολα θα βρεις λύση απο την στιγμή που το πρόβλημα δεν το κάνει όταν θα έρθει ο τεχνικός να κάνει το έλεγχο

το σπιτι ειναι σε μονοκατοικια σε οικοπεδο....γενικα η περιοχη ειναι αραιωκατοικημενη , εδω δεν εχει και πολλα σπιτια τριγυρω...το θεμα ειναι αυτο που λες , οταν ερχεται ο τεχνικος εχω ιντερνετ κανονικα ....τελος παντων....ευχαριστω

- - - Updated - - -


Και εγω νομιζω καποια παρεμβολη απο καποια ηλεκτρικη συσκευη, απο την στιγμη που γινεται σε συγκεκριμενες ωρες ... εγω το ξερω σαν REIN
https://support.zen.co.uk/kb/knowledgebase/broadband-understanding-rein-and-shine
Αφου σου λενε ολα καλα απο την μερια τους ... μπορει να ειναι καποιο μηχανημα σε μαγαζι που ειναι κοντα σε κολωνα η καλωδιο οτε
Απο την μερια σου σιγουρεψου οτι το modem δεν ειναι κοντα σε τηλεοραση, ηχεια κλπ καθως και το καλωδιο να μην ειναι κοντα σε ηλεκτρικο
Στην Αγγλια που ημουν ειχαν ειδικη ομαδα για τετοια θεματα και οχι οι απλοι τεχνικοι, δυστυχως εδω δεν ξερω, αλλα θα σε παιδεψει πολυ αν ειναι αυτο

Βαλε 2 φιλτρα σε σειρα (απο την μερια του τηλεφωνου) δεν νομιζω να φταει το modem ειναι απο τα καλυτερα με γραμμες οτε

Μια ερωτηση, το συγκεκριμενο στο τροφοδοτικο εχει γειωση ενεργη? (εκει που το βαζεις μεσα στην πριζα)


Ωραιο το λινκ που μου εδωσες , θα το εχω υποψιν μου....το σπιτι ειναι σε αραιωκατοικημενη περιοχη , δεν εχει ουτε μαγαζια-μπαρακια-ταβερνες....δεν παιζει να ειναι η παρεμβολη εξω απο το σπιτι....πιθανον μεσα στο σπιτι κατι παρεμβαλει , αλλα δεν ξερω τι...

τα δυο φιλτρα στα τηλεφωνα θα το δοκιμασω...

εννοεις του ρουτερ το τροφοδοτικο αν εκει που το βαζω εχει ενεργη γειωση....δεν το γνωριζω αυτο....αυτο που ξερω και στο αναφερω , ειναι οτι το ρουτερ το ειχα δοκιμασει και σε αλλη μπριζα τηλεφωνου το οποιο σημαινει και σε αλλη μπριζα ρευματος , αλλα παλι αποσυνδεσεις τα βραδια....

- - - Updated - - -


Aυτές τις 10 μέρες τι κακό μπορεί να "μην" συνέβαινε και ήταν εντάξει ή γραμμή;;

Αντε ντε , και εγω παραξενευομαι και σπαω το κεφαλι μου....! Θα κανω εξορκισμο στο σπιτι μου φαινεται :P

sweet dreams
11-01-17, 17:20
To εναέριο καλώδιο που έχεις βάλει τι είναι και πόσα μέτρα;; στις άκρες πως έχει δεθεί;;

babis3g
11-01-17, 17:41
εννοεις του ρουτερ το τροφοδοτικο αν εκει που το βαζω εχει ενεργη γειωση....δεν το γνωριζω αυτο....αυτο που ξερω και στο αναφερω , ειναι οτι το ρουτερ το ειχα δοκιμασει και σε αλλη μπριζα τηλεφωνου το οποιο σημαινει και σε αλλη μπριζα ρευματος , αλλα παλι αποσυνδεσεις τα βραδια....

πχ σαν τη φωτο εδω? με 2 pins, δεν εχει ενεργη γειωση
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/7c/27/58/7c275806f18e9fcf4f0904a27950b83a.jpg
η εχει 3 pins?

sweet dreams
11-01-17, 17:45
Δεν υπάρχει γείωση σ' αυτούς τους φορτιστές.

sdikr
11-01-17, 18:31
το σπιτι ειναι σε μονοκατοικια σε οικοπεδο....γενικα η περιοχη ειναι αραιωκατοικημενη , εδω δεν εχει και πολλα σπιτια τριγυρω...το θεμα ειναι αυτο που λες , οταν ερχεται ο τεχνικος εχω ιντερνετ κανονικα ....τελος παντων....ευχαριστω

- - - Updated - - -




Ωραιο το λινκ που μου εδωσες , θα το εχω υποψιν μου....το σπιτι ειναι σε αραιωκατοικημενη περιοχη , δεν εχει ουτε μαγαζια-μπαρακια-ταβερνες....δεν παιζει να ειναι η παρεμβολη εξω απο το σπιτι....πιθανον μεσα στο σπιτι κατι παρεμβαλει , αλλα δεν ξερω τι...

τα δυο φιλτρα στα τηλεφωνα θα το δοκιμασω...

εννοεις του ρουτερ το τροφοδοτικο αν εκει που το βαζω εχει ενεργη γειωση....δεν το γνωριζω αυτο....αυτο που ξερω και στο αναφερω , ειναι οτι το ρουτερ το ειχα δοκιμασει και σε αλλη μπριζα τηλεφωνου το οποιο σημαινει και σε αλλη μπριζα ρευματος , αλλα παλι αποσυνδεσεις τα βραδια....

- - - Updated - - -



Αντε ντε , και εγω παραξενευομαι και σπαω το κεφαλι μου....! Θα κανω εξορκισμο στο σπιτι μου φαινεται :P


Στην περιοχή έχεις άλλους γείτονες, ξέρεις αν έχουν και εκείνοι πρόβλημα;
Δεν είναι απαραίτητο να είναι κοντά σου το πρόβλημα, μπορεί να είναι κάπου στην διαδρομή προς το κέντρο του ΟΤΕ.

babis3g
11-01-17, 18:35
Δεν υπάρχει γείωση σ' αυτούς τους φορτιστές.

ευχαριστω :)

sparta
11-01-17, 22:21
To εναέριο καλώδιο που έχεις βάλει τι είναι και πόσα μέτρα;; στις άκρες πως έχει δεθεί;;

εχει δεθει σωστα με συρματοσχοινο και γαντζακια σε καθε κολωνα , δεν κουνιεται με τιποτα...

τα μετρα του ειναι περιπου 20 αν θυμαμαι καλα...

τι ειδους καλωδιο ειναι δεν ξερω , εννοω ακριβως τον τυπο του....ειναι ενα μαυρο καλωδιο το οποιο ειχα ρωτησει 5-6 διαφορους σχετικους τεχνικους τηλεπικοινωνιων σχετικα με τι να βαλω και ολοι καταληξανε σε αυτο το συγκεκριμενο (σχεση τιμης-ποιοτητας κτλ)....

- - - Updated - - -


πχ σαν τη φωτο εδω? με 2 pins, δεν εχει ενεργη γειωση
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/7c/27/58/7c275806f18e9fcf4f0904a27950b83a.jpg
η εχει 3 pins?

δυο πινακια εχει , ενα μεσα , ενα εξωτερικο

- - - Updated - - -


Στην περιοχή έχεις άλλους γείτονες, ξέρεις αν έχουν και εκείνοι πρόβλημα;
Δεν είναι απαραίτητο να είναι κοντά σου το πρόβλημα, μπορεί να είναι κάπου στην διαδρομή προς το κέντρο του ΟΤΕ.

κοιτα , η επομενη κινηση μου ισως να ειναι να βγαινω με ντουντουκα και να φωναζω στην γειτονια ποιος αλλος εχει θεμα με τον ΟΤΕ :P χαχαχα...

ο ξαδερφος της κοπελας μου που μενει στο διπλα ακριβως οικοπεδο , εχει και αυτος θεματα με το ιντερνετ οσο καιρο εχω και εγω περιπου....τους υπολοιπους δεν τους πετυχαινω κιολας εστω τυχαια να τους ρωτησω

cranky
11-01-17, 22:43
...., εχει και αυτος θεματα με το ιντερνετ οσο καιρο εχω και εγω περιπου...
Στον ίδιο πάροχο ;

kostakislarisa
11-01-17, 22:55
Ο ξάδερφος της κοπέλας σου όταν λείπει κλείνει το ρούτερ και το ανοίγει όταν επιστρέφει σπίτι; (έχει τύχει περίπτωση να έχει τροφοδοτικό από ρουτερ θέμα και μόλις έμπαινε στην πρίζα δημιουργούσε πρόβλημα σε όλο KV, χαμηλούς συγχρονισμούς, λάθη, αποσυνδέσεις κλπ).

ubuntubu
11-01-17, 23:20
Το πρόβλημα σου είναι τα CRC errors.
Βάλε τον τεχνικό σου να ψάξει την αιτία τους.

sparta
11-01-17, 23:47
Στον ίδιο πάροχο ;

ε ναι , στον ιδιο , αλλιως δεν θα το ανεφερα ...

- - - Updated - - -


Ο ξάδερφος της κοπέλας σου όταν λείπει κλείνει το ρούτερ και το ανοίγει όταν επιστρέφει σπίτι; (έχει τύχει περίπτωση να έχει τροφοδοτικό από ρουτερ θέμα και μόλις έμπαινε στην πρίζα δημιουργούσε πρόβλημα σε όλο KV, χαμηλούς συγχρονισμούς, λάθη, αποσυνδέσεις κλπ).

οχι το εχει μονιμως ανοιχτο , οπως και εγω μονιμως ανοιχτο....που και που το βγαζουμε απο την μπριζα για κανενα δεκαλεπτο....αλλα δουλευει οκ , καταλαβα τι θελεις να πεις .... στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν παιζει ρολο αυτο...

- - - Updated - - -


Το πρόβλημα σου είναι τα CRC errors.
Βάλε τον τεχνικό σου να ψάξει την αιτία τους.

τα crc errors μπορει να εχουν ενα σκασμο διαφορετικες αιτιες τις οποιες μου ανεφερε , τις ξερω , τις εχω υποψιν μου

gerokost
12-01-17, 00:35
Ζήτησέ τους αλλαγή πόρτας στο DSLAM λόγω αποσυνδέσεων.

sparta
12-01-17, 03:16
Ζήτησέ τους αλλαγή πόρτας στο DSLAM λόγω αποσυνδέσεων.

θα το εχω υποψιν μου...αν εχουν καμια διαθεσιμη για εδω που ειμαι , καλως :P

manicx
12-01-17, 13:03
Πόρτα στο DSLAM δύσκολα αλλάζουν. Θα πρέπει να μην έχεις καθόλου internet. Εκτός και αν επιμείνεις επί προσωπικού. Πιάσε τον υπεύθυνο, ρώτησε τον αν μπορούν να σου αλλάξουν και δώσε τους το τηλ να σε πάρουν, δήλωσε βλάβη στο 13888 και όταν φτάσει το αίτημα στους τεχνικούς και τα "έχετε βρει", σου αλλάζουν πόρτα. Παλαιότερα είχα κι εγώ έναν σκασμό αποσυνδέσεις και μόνο έτσι λύθηκε το πρόβλημα. Είχε προηγηθεί και αλλαγή ζεύγους στο KV λόγω συνακροάσεων αλλά πάλι είχα αποσυνδέσεις.

nmavro73
12-01-17, 13:11
Πήγαινε σε κατάστημα ΟΤΕ, πιασε από κοντά προϊστάμενο και μίλα του. Κάνε καλές σχέσεις και να δεις πόσο γρήγορα θα γίνονται οι δουλειές σου. Αν είσαι καλός πελάτης θύμισέ το. Την καταγγελία ή οτιδήποτε έχε το σαν τελευταίο όπλο

gerokost
12-01-17, 14:19
Πόρτα στο DSLAM δύσκολα αλλάζουν. Θα πρέπει να μην έχεις καθόλου internet. Εκτός και αν επιμείνεις επί προσωπικού. Πιάσε τον υπεύθυνο, ρώτησε τον αν μπορούν να σου αλλάξουν και δώσε τους το τηλ να σε πάρουν, δήλωσε βλάβη στο 13888 και όταν φτάσει το αίτημα στους τεχνικούς και τα "έχετε βρει", σου αλλάζουν πόρτα. Παλαιότερα είχα κι εγώ έναν σκασμό αποσυνδέσεις και μόνο έτσι λύθηκε το πρόβλημα. Είχε προηγηθεί και αλλαγή ζεύγους στο KV λόγω συνακροάσεων αλλά πάλι είχα αποσυνδέσεις.

Αν ανοίξει 2-3 φορές τη βλάβη για αποσυνδέσεις και αυτό φαίνεται, σύμφωνα με τα logins και τα disconnect errors του κάθε χρήστη, γίνεται επαναλαμβανόμενη η βλάβη και αυτό δεν είναι καλό για κανέναν. Μετά απλά λέγοντας να του αλλάξουν πόρτα, εφόσον δλδ τους έχει σπάσει τα καλαμπαλίκια στις επαναλαμβανόμενες, στην αλλάζουν.

- - - Updated - - -


Πήγαινε σε κατάστημα ΟΤΕ, πιασε από κοντά προϊστάμενο και μίλα του. Κάνε καλές σχέσεις και να δεις πόσο γρήγορα θα γίνονται οι δουλειές σου. Αν είσαι καλός πελάτης θύμισέ το. Την καταγγελία ή οτιδήποτε έχε το σαν τελευταίο όπλο

Σιγά μη του σφάξει και κανα πρόβατο να του πάει.
Όλο αυτό με τους "προϊσταμένους" ... Νομίζετε ότι κινούν τα νήματα αυτοί ,ε ? lol

babis3g
12-01-17, 14:54
Αν δεν βρεις ακρη, η αν θελεις προσωρινη λυση για τις αποσυνδεσεις ... βρες μια τετοια σελιδα
178711
και ενεργοποισε το G.Dmt μονο (αφου κλειδωνεις που κλειδωνεις χαμηλα)
Λογικα (πιστυεω) πρεπει να φυγουν οι πολλες αποσυνδεσεις

nmavro73
12-01-17, 15:14
Αν ανοίξει 2-3 φορές τη βλάβη για αποσυνδέσεις και αυτό φαίνεται, σύμφωνα με τα logins και τα disconnect errors του κάθε χρήστη, γίνεται επαναλαμβανόμενη η βλάβη και αυτό δεν είναι καλό για κανέναν. Μετά απλά λέγοντας να του αλλάξουν πόρτα, εφόσον δλδ τους έχει σπάσει τα καλαμπαλίκια στις επαναλαμβανόμενες, στην αλλάζουν.

- - - Updated - - -



Σιγά μη του σφάξει και κανα πρόβατο να του πάει.
Όλο αυτό με τους "προϊσταμένους" ... Νομίζετε ότι κινούν τα νήματα αυτοί ,ε ? lol
Δεν είπα αυτο. Εμένα έτσι με βοήθησαν δυο τρεις φορές. Εχεις καλύτερες πιθανότητες απλα

gerokost
12-01-17, 18:17
Δεν είπα αυτο. Εμένα έτσι με βοήθησαν δυο τρεις φορές. Εχεις καλύτερες πιθανότητες απλα

Πάλι σε τεχνικό θα καταλήξει. Και δεν είναι πρέπον να γράψω το διάλογο προϊσταμένου-τεχνικού Hose Quervo στο forum γιατί θα φάω ban :P

sparta
12-01-17, 23:38
Πόρτα στο DSLAM δύσκολα αλλάζουν. Θα πρέπει να μην έχεις καθόλου internet. Εκτός και αν επιμείνεις επί προσωπικού. Πιάσε τον υπεύθυνο, ρώτησε τον αν μπορούν να σου αλλάξουν και δώσε τους το τηλ να σε πάρουν, δήλωσε βλάβη στο 13888 και όταν φτάσει το αίτημα στους τεχνικούς και τα "έχετε βρει", σου αλλάζουν πόρτα. Παλαιότερα είχα κι εγώ έναν σκασμό αποσυνδέσεις και μόνο έτσι λύθηκε το πρόβλημα. Είχε προηγηθεί και αλλαγή ζεύγους στο KV λόγω συνακροάσεων αλλά πάλι είχα αποσυνδέσεις.


Τους εχω παρει ηδη τρεις φορες τηλεφωνο τον τελευταιο 1μηνα μονο...συνολικα απο τοτε που ειμαι στον οτε τουλαχιστον αλλες τρεις φορες...εχω πληρωσει για αναμονη δεν ξερω και γω ποσα x3 , πληρωνω μια υπηρεσια που δεν εχω , μεχρι στιγμης δεν εχω αποδειξει οτι φταιω εγω , αλλα ειμαι κοντα,και ειμαι σχεδον σιγουρος....οποτε δεν προκειται προς το παρον λεω να τους παρω τηλ να δηλωσω "απλα" βλαβη ....θα τους παρω μια και καλη οταν ανακαλυψω οτι φταιει ο οτε....και τοτε θα τους πατησω μια πιστολα γερη,θα γραψω στα @@@ μου τους λογαριασμους,και μετα αν θελουν ας ερθουν απο το σπιτι μου , να κατσουμε , να τους κερασω καφε , και να τους δωσω τον κωδικο του wifi να δουν αν εχω ιντερνετ....

- - - Updated - - -


Πήγαινε σε κατάστημα ΟΤΕ, πιασε από κοντά προϊστάμενο και μίλα του. Κάνε καλές σχέσεις και να δεις πόσο γρήγορα θα γίνονται οι δουλειές σου. Αν είσαι καλός πελάτης θύμισέ το. Την καταγγελία ή οτιδήποτε έχε το σαν τελευταίο όπλο

Δεν προκειται να γλειψω κανενος τα κακαλα φιλε μου . Πληρωνω κανονικα για μια υπηρεσια που ΔΕΝ εχω . Κανονικα αυτοι θα επρεπε να με γλειφουν τα κακαλακια μου που τους πληρωνω κανονικα για τα μισα που μου προσφερου . Πολυ απλα , σταματαω να τους πληρωνω .

- - - Updated - - -


Αν ανοίξει 2-3 φορές τη βλάβη για αποσυνδέσεις και αυτό φαίνεται, σύμφωνα με τα logins και τα disconnect errors του κάθε χρήστη, γίνεται επαναλαμβανόμενη η βλάβη και αυτό δεν είναι καλό για κανέναν. Μετά απλά λέγοντας να του αλλάξουν πόρτα, εφόσον δλδ τους έχει σπάσει τα καλαμπαλίκια στις επαναλαμβανόμενες, στην αλλάζουν.

- - - Updated - - -



Σιγά μη του σφάξει και κανα πρόβατο να του πάει.
Όλο αυτό με τους "προϊσταμένους" ... Νομίζετε ότι κινούν τα νήματα αυτοί ,ε ? lol


Φαινεται επαναλαμβανομενη η βλαβη μονο αν την ξαναδηλωσεις...κανενας δεν ελεγει απο τον οτε δεν ελεγχε τα disconect απο μονος του....μονο αν τους το δηλωσεις τοτε σε παρακολυθουν για ενα συγκεκριμενο διαστημα.....


Οσο για τους "προισταμενους" θα πω κακιες , δεν μιλαω , γιατι τους ξερω επειδη εχω κανει πρακτικη στον οτε

- - - Updated - - -


Αν δεν βρεις ακρη, η αν θελεις προσωρινη λυση για τις αποσυνδεσεις ... βρες μια τετοια σελιδα
178711
και ενεργοποισε το G.Dmt μονο (αφου κλειδωνεις που κλειδωνεις χαμηλα)
Λογικα (πιστυεω) πρεπει να φυγουν οι πολλες αποσυνδεσεις


Ευχαριστω για την απαντηση σου...αλλα ειδα οτι ειναι ηδη ενεργοποιημενο το g.dmt...λες να δοκιμασω να το απενεργοποιησω για καποιο λογο ή μπα ;

- - - Updated - - -


Δεν είπα αυτο. Εμένα έτσι με βοήθησαν δυο τρεις φορές. Εχεις καλύτερες πιθανότητες απλα

Παλι με τεχνικο ομως θα εχω να κανω

- - - Updated - - -


Πάλι σε τεχνικό θα καταλήξει. Και δεν είναι πρέπον να γράψω το διάλογο προϊσταμένου-τεχνικού Hose Quervo στο forum γιατί θα φάω ban :P


Χαχαχαχαχαχα

babis3g
13-01-17, 00:59
Ευχαριστω για την απαντηση σου...αλλα ειδα οτι ειναι ηδη ενεργοποιημενο το g.dmt...λες να δοκιμασω να το απενεργοποιησω για καποιο λογο ή μπα ;

Aπενεργοποιησε τα αλλα και ασε μονο αυτο

@ ADSLgr.com All rights reserved.