PDA

Επιστροφή στο Forum : Mini pc +40" UHD TV: θα δουλεύει απροβλημάτιστα;



Xguru
11-01-17, 23:19
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους,

Έχω το shuttle mini pc ds57u5 και σκέφτομαι για αγορά την samsung ue40ku6000 UHD tv για να την συνδέσω στο min-pc μέσω mini-displayport-hdmi 2.0 adapter για αυτές τις χρήσεις:
1. Internet browsing & office
2. θέαση ταινιών 720p και πιο σπάνια 1080p.

Το ερώτημα είναι, θα λειτουργεί απροβλημάτιστα χωρίς κολλήματα στο scrolling στο 1 και θα μπορεί να αναπαράγει χωρίς κολλήματα ταινίες για το 2; Πρόκειται να αντιμετωπίσω δυσκολίες χρησιμοποιώντας την παραπάνω tv ως monitor που πρέπει να έχω υπόψη;

Σας ευχαριστώ!


Τα χαρακτηριστικά του mini-pc είναι:
Processor Intel i5-5200U (ULV), Broadwell (5th Generation Intel Core), 2.2 GHz, up to 2.7 GHz in Turbo mode

SO-DIMM RAM 8GB DDR3L-1600 hyperx

Intel HD graphics 5500, Two digital audio/video ports: DisplayPort 1.2 [7] and HDMI 1.4a, Supports one Ultra HD / 4K display running at 3840 x 2160 (2160p) resolution
Max. frame rate with Ultra HD resolution: 60 Hz via DisplayPort, 30 Hz via HDMI
Clock rate: 300~900 MHz
Supports full AVC/VC1/MPEG2 hardware decoding
Supports HD video plus multi-channel digital audio via a single cable
Dynamic, shared memory: up to 1632 MB

SSD Samsung 850, 250GB

WAntilles
11-01-17, 23:24
Αφού έχεις έξοδο HDMI, εκεί να συνδέσεις την TV.

Xguru
11-01-17, 23:40
Δυστυχώς είναι hdmi 1.4a δηλαδη 30hz σε χαμηλότερη ανάλυση, θα έχω λιγότερα ppi και δεν ξέρω με το flickering τι θα παίζει.
Το dp δίνει 60hz και uhd ανάλυση και το ανταπτορακι της guru3d απο reviews δείχνει να δουλεύει καλα.
Αν επιμένεις στο hdmi πες μου σε παρακαλώ το λόγο

WAntilles
12-01-17, 00:21
Αφού δεν θα δεις περιεχόμενο 4Κ, αλλά μέχρι FullHD, δώσε σήμα FullHD στην TV, και άσε αυτήν να κάνει το upscaling - ούτως ή άλλως δεν θα κάνει τίποτα ουσιαστικό -> 2πλασιασμό κάθε pixel σε κάθε άξονα -> δηλαδή το 1x1 pixel θα γίνει 2x2.

Γιατί να μπλέκεις με μετατροπές;

Ούτως ή άλλως, για χρήση κειμένου, 40 ίντσες σε 4K έχουν το ίδιο pixel size με 20 ίντσες σε FullHD. Θα στραβωθείς.

gst
12-01-17, 15:19
[QUOTE=Xguru;6091768]Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους,

Έχω το shuttle mini pc ds57u5 και σκέφτομαι για αγορά την samsung ue40ku6000 UHD tv για να την συνδέσω στο min-pc μέσω mini-displayport-hdmi 2.0 adapter για αυτές τις χρήσεις:
1. Internet browsing & office
2. θέαση ταινιών 720p και πιο σπάνια 1080p.
Αφου η τηλεοραση ειναι smart γιατι να μη χρισημοποιησεις την ιδια για internet και play ταινιων παιζει αρκετα αρχεια και υποστηριζει dts και dd κοιτα και εδω http://www.displayspecifications.com/en/model/4b0a47e

Xguru
12-01-17, 20:29
Απλά επειδή θα είναι σε υπνοδωμάτιο έλεγα μήπως ξεφορτωνόμουν τελείως την 24" οθόνη και είχα tv-monitor μαζί για εξοικονόμιση χώρου (ελπίζω να μην μου λείψει η οθόνη μου...)

famous-walker
12-01-17, 20:39
Αφού δεν θα δεις περιεχόμενο 4Κ, αλλά μέχρι FullHD, δώσε σήμα FullHD στην TV, και άσε αυτήν να κάνει το upscaling - ούτως ή άλλως δεν θα κάνει τίποτα ουσιαστικό -> 2πλασιασμό κάθε pixel σε κάθε άξονα -> δηλαδή το 1x1 pixel θα γίνει 2x2.

Γιατί να μπλέκεις με μετατροπές;

Ούτως ή άλλως, για χρήση κειμένου, 40 ίντσες σε 4K έχουν το ίδιο pixel size με 20 ίντσες σε FullHD. Θα στραβωθείς.

Μάλλον δεν διάβασες τι έγραψε ο άνθρωπος. Μίλησε για browsing κλπ εκτός από αναπαραγωγή fullhd υλικού.

Όσο καλό upscaler και αν έχει μία τηλεόραση δεν είναι σε καμία περίπτωση καλύτερο από native ανάλυση.

Edit: Μαλλον μία χαρά το είδες. Αν επιμένεις ότι δεν έχει διάφορα σε χρήση κειμένου τι να πω.

Xguru
12-01-17, 20:59
Φίλτατε @famous-walker για να πω την αλήθεια στο παραπάνω post απάντησα στον @gst που μου πρότεινε την tv για internet και play ταινιων που βρήκα καλή ιδέα αλλά μετά μένει το θέμα office, pc-experience...γι' αυτό και γράφω αν θα μου λείψει το monitor μου.

famous-walker
12-01-17, 21:10
Μπερδεύτηκα λίγο. Αναφερομουνα στο πρώτο μήνυμα όσον αφορά την χρήση του htpc ως πηγής, και της τηλεόρασης ως οθόνης.

Αν η χρήση περιλαμβάνει browsing, κειμενο κλπ προτιμότερη η native αναλυση.

Αν αφορά αναπαραγωγή fullhd περιεχομενου καλό και το upscale της τηλεόρασης, πολλές φορές καλύτερο κι από αυτό της κάρτας γραφικών.

gst
12-01-17, 21:21
Ok τωρα ξεκαθαριζει καπως το χωροταξικο,επειδη ειμαι κατοχος μια j6200 δεν αξιζει να παιζει αρχειο οποιαδηποτε εξωτερικη πηγη,για youtube ειναι μια χαρα και παλι,για browsing ενα ασυρματο πληκρολογιο θα ειναι η λυση,word και excel το ξεχναμε..

WAntilles
12-01-17, 21:51
Μάλλον δεν διάβασες τι έγραψε ο άνθρωπος. Μίλησε για browsing κλπ εκτός από αναπαραγωγή fullhd υλικού.

Όσο καλό upscaler και αν έχει μία τηλεόραση δεν είναι σε καμία περίπτωση καλύτερο από native ανάλυση.

Edit: Μαλλον μία χαρά το είδες. Αν επιμένεις ότι δεν έχει διάφορα σε χρήση κειμένου τι να πω.

Προφανώς και μια χαρά το είδα.

1. Ακόμα και για browinsg θα πρέπει να μπορεί να διακρίνει τα system fonts (για όλα τα controls/widgets κλπ.) που ως γνωστόν στα Windows έχουν fixed size και δεν μεγαλώνουν (ενώ στα UNIX λειτουργικά μεγαλώνουν όσο θες).

2. Εφόσον δεν θα δει 4Κ περιεχόμενο, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να κλειδώσει την τηλεόραση σε FullHD. Εφόσον η native ανάλυση είναι επακριβώς ακέραιο πολλαπλάσιο της ανάλυσης-πηγής, θα έχει εξαιρετικό αποτέλεσμα. Κάθε 1x1 pixel θα αντιστοιχηθεί επακριβώς σε 2x2 pixels.

famous-walker
12-01-17, 23:17
Προφανώς και μια χαρά το είδα.

1. Ακόμα και για browinsg θα πρέπει να μπορεί να διακρίνει τα system fonts (για όλα τα controls/widgets κλπ.) που ως γνωστόν στα Windows έχουν fixed size και δεν μεγαλώνουν (ενώ στα UNIX λειτουργικά μεγαλώνουν όσο θες).

2. Εφόσον δεν θα δει 4Κ περιεχόμενο, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να κλειδώσει την τηλεόραση σε FullHD. Εφόσον η native ανάλυση είναι επακριβώς ακέραιο πολλαπλάσιο της ανάλυσης-πηγής, θα έχει εξαιρετικό αποτέλεσμα. Κάθε 1x1 pixel θα αντιστοιχηθεί επακριβώς σε 2x2 pixels.

Για το 1 δες εδώ έναν οδηγό για το πως γίνεται. https://home.bt.com/tech-gadgets/computing/how-to-make-text-and-objects-bigger-in-windows-11363882050769

Και το ξαναλέω για βίντεο δεν θα έχει θέμα και μπορεί να είναι και καλύτερα συμφωνούμε. Για κείμενο επιμένεις ότι το upscaling γραμματοσειράς θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα με native resolution;

WAntilles
13-01-17, 01:19
Για κείμενο επιμένεις ότι το upscaling γραμματοσειράς θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα με native resolution;

Εφόσον το κάνει η τηλεόραση, ναι. Δηλαδή να την δηλώσει στο λειτουργικό ως FullHD, και όχι ως 4K.

famous-walker
13-01-17, 01:50
Εφόσον το κάνει η τηλεόραση, ναι. Δηλαδή να την δηλώσει στο λειτουργικό ως FullHD, και όχι ως 4K.

Ακόμα και αν τηλεόραση χρησιμοποιεί bilinear interpolation και όχι nearest neighbor για να κάνει το scaling;

WAntilles
13-01-17, 09:30
Ακόμα και αν τηλεόραση χρησιμοποιεί bilinear interpolation και όχι nearest neighbor για να κάνει το scaling;

Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά ναι.

Αλλά αν πάει σε native ανάλυση απλά δεν θα μπορεί να διακρίνει τα system fonts.

Θα έχει το ίδιο pixel size σαν να είχε FullHD σε 20 ίντσες.

- - - Updated - - -


Για το 1 δες εδώ έναν οδηγό για το πως γίνεται. https://home.bt.com/tech-gadgets/computing/how-to-make-text-and-objects-bigger-in-windows-11363882050769

Έχουμε πει πολλές φορές ότι αυτό δεν γίνεται, γιατί απειροελάχιστες εφαρμογές το υποστηρίζουν.

Οπότε "κόβονται" στη μέση παράθυρα, και αποκρύπτονται controls.

famous-walker
13-01-17, 20:18
Έχουμε πει πολλές φορές ότι αυτό δεν γίνεται, γιατί απειροελάχιστες εφαρμογές το υποστηρίζουν.

Οπότε "κόβονται" στη μέση παράθυρα, και αποκρύπτονται controls.

Πάλι είσαι απόλυτος. Εξαρτάται από την ανάλυση και το scaling προφανώς αλλά οι εφαρμογές της microsoft κατά βάση δεν έχουν θέμα.

Xguru
13-01-17, 21:38
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, όντως σε native uhd τα fonts είναι λίγο κουραστικά, γενικά ως monitor για τα βασικά-διασκέδαση είναι μια χαρά, για δουλειά γραφείου η οθόνη μου θα μου λείψει. Ωστόσο θα πειραματιστώ με ότι λέτε και θα σας πω :-) Το αυξημένο dpi σίγουρα δεν δίνει το feeling retina...


Για το 1 δες εδώ έναν οδηγό για το πως γίνεται. https://home.bt.com/tech-gadgets/computing/how-to-make-text-and-objects-bigger-in-windows-11363882050769

Και το ξαναλέω για βίντεο δεν θα έχει θέμα και μπορεί να είναι και καλύτερα συμφωνούμε. Για κείμενο επιμένεις ότι το upscaling γραμματοσειράς θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα με native resolution;
Βάζοντας το μέγεθος large, το μέγεθος fonts/εικονιδίων κλπ. μοιάζει πλέον με αυτό της 24" μου. Πολύ καλό tip!

Από εκεί και πέρα, αυτό που λέει ο gst είναι σωστό, για word/excel κλπ. η οθόνη είναι μονόδρομος, κυρίως λόγω των 60hz τα οποία τα αισθάνομαι και πιθανότατα λόγω φωτεινότητας, δεν έχω παίξει ακόμα όμως με ρυθμίσεις.

gst
14-01-17, 14:24
Κανε την δοκιμη σου και πες μας την εντυπωση σου,εγω παντως κανω αυτο που σου προτεινα,σε αλλη περπτωση χρισημοποιω σε απλη τηλεοραση sony 40',και samsung j5100 παιζω με lubuntu και gnome player
18 gb star wars το παιζει για πλακα.

panatas
18-01-17, 18:48
πες μας φιλε αν μπορεις να κανεις αναπαραγωγη απο 2 site που θα σου πω 1 firstrow 2 online tainies ειναι streamming γιατι ψηνομαι και εγω για κατι τετιο για το δωματιο του γερου μου να βλεπη καμια μπαλα να μη με ζαλιζει

@ ADSLgr.com All rights reserved.