PDA

Επιστροφή στο Forum : Άποσυνδέσεις δευτερολέπτων (χωρίς να χαθεί ο συγχρονισμός)



BitE
11-05-07, 17:17
11.05.07 00:02:08 Internet connection cleared.

11.05.07 00:02:08 PPPoE error: Timeout.

Απο το log του fritz!box fon βλέπω συνήθως το παραπάνω ή μόνο την πρώτη γραμμή(connection cleared) και μετά από λίγα δευτερόλεπτα ξανασυνδέεται κανονικά χωρίς μάλιστα να αλλάξει IP. Αυτό συμβαίνει 2-3 φορές τη μέρα και όπως γράφω και στον τίτλο δεν χάνεται ο συγχρονισμός της dsl.

Να σημειώσω οτι έχω 10mbps Shared LLU και ιδού μερικά στατιστικά της γραμμής:

Attainable data rate Kbit/s 19596 1078
ATM data rate Kbit/s 9994 508
User data rate Kbit/s 9052 461
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 6 8
Frame Coding Rate Kbit/s 20 13
FEC Coding Rate Kbit/s 242 131
Trellis Coding Rate Kbit/s 748 68
Negotiation

Signal/Noise ratio dB 16 22
Line attenuation dB 18 9
Status 0 0

Γενικά είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος απο την ποιότητα του internet καθώς έχει σταθερή απόδοση μέρα-νύχτα σε downloads,pings κτλ. Μήπως αυτά τα disconnects οφείλονται απλά στα "έργα" που έχει ανακοινώσει ο ΟΤΕ και η 4νετ?

nikoskat
11-05-07, 21:59
μηπως φταιει το Fritz;

karavagos
11-05-07, 22:26
Μήπως έχεις κρατήσει σε logs τις ημερομηνίες διακοπής?
Με την τεχνική υποστήριξη έχεις μιλήσει? Στείλε τους και ένα mail με τις παραπάνω λεπτομέρειες.

ogenikos
11-05-07, 22:43
Μήπως κατα λάθος στο fritz, έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή "Hang up after xx seconds" sto Internet/Account information/Connection settings, και όταν δεν χρειάζεσαι internet, όταν δηλαδή η σύνδεσή σου είναι idle σου κάνει clear την σύνδεση;
Αυτό είναι μιά πολύ καλή λειτουργία του fritz, που μπορείς να την χρησιμοποιήσεις όταν μπαίνεις με κάρτα χρονοχρέωσης για να αποσυνδέεσαι όταν δεν θέλεις/χρησιμοποιείς internet.
Πάντως ενώ τα στατιστικά σου είναι πολύ καλά, το S/N ratio είναι λιγάκι χαμηλό = θόρυβος στην γραμμή σου, ιδίως αυτό το 16db sto download(κάτω απο 12-10 db αρχίζει και παρουσιάζει μεγάλα προβλήματα η γραμμη) , εγώ π.χ σε απόσταση ~1,5 χλμ απο το κέντρο έχω S/N ratio 30 db sto download...

BitE
11-05-07, 23:07
Όχι το έχω στο Maintain Internet connection permanently, μάλλον πρέπει να επικοινωνήσω με forthnet.
Όσο για τα logs, έχω των 2 τελευταίων ημερών περίπου.

karavagos
11-05-07, 23:22
Μπορείς να ανεβάσεις εδώ τα logs με τις αποσυνδέσεις?
Επίσης στείλτα και στη Forthnet και ανάφερέ τους και την περιοχή σου.

BitE
12-05-07, 01:02
Ναί αυτό θα κάνω, έπαιρνα νωρίτερα στην τεχνική υποστήριξη αλλά δεν έπιανα γραμμή..
Ορίστε και τα logs

Edit: Τελικά χθές το βράδυ έφαγα ένα οριστικό dc, οπότε πήρα τεχνική υποστήριξη και έκανε δήλωση βλάβης, οπότε όταν ξύπνησα είχε φτιαχτεί (ελπίζω και μόνιμα).

magiakos
14-05-07, 15:36
Με την τεχνική υποστήριξη έχεις μιλήσει? Στείλε τους και ένα mail με τις παραπάνω λεπτομέρειες.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

e-mai στην Τεχνικη υποστηριξη !!!!??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ξερεις κι αλλα ανεκδοτα???

karavagos
14-05-07, 23:07
Ξέρω και το άλλο με τον Τοτό :p

vassilis
09-06-07, 16:25
Επειδη εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με fritz router και forthnet, μπορεις να μου πεις αν λυθηκε το προβλημα σου και πως ;





11.05.07 00:02:08 Internet connection cleared.

11.05.07 00:02:08 PPPoE error: Timeout.

Απο το log του fritz!box fon βλέπω συνήθως το παραπάνω ή μόνο την πρώτη γραμμή(connection cleared) και μετά από λίγα δευτερόλεπτα ξανασυνδέεται κανονικά χωρίς μάλιστα να αλλάξει IP. Αυτό συμβαίνει 2-3 φορές τη μέρα και όπως γράφω και στον τίτλο δεν χάνεται ο συγχρονισμός της dsl.

Να σημειώσω οτι έχω 10mbps Shared LLU και ιδού μερικά στατιστικά της γραμμής:

Attainable data rate Kbit/s 19596 1078
ATM data rate Kbit/s 9994 508
User data rate Kbit/s 9052 461
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 6 8
Frame Coding Rate Kbit/s 20 13
FEC Coding Rate Kbit/s 242 131
Trellis Coding Rate Kbit/s 748 68
Negotiation

Signal/Noise ratio dB 16 22
Line attenuation dB 18 9
Status 0 0

Γενικά είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος απο την ποιότητα του internet καθώς έχει σταθερή απόδοση μέρα-νύχτα σε downloads,pings κτλ. Μήπως αυτά τα disconnects οφείλονται απλά στα "έργα" που έχει ανακοινώσει ο ΟΤΕ και η 4νετ?

DragonOne
24-11-08, 22:59
Καλησπερα,και εγω αντιμετωπιζω αναλογο προβλημα με την γραμμη μου (24αρα του ΟΤΕ). Εχει τωρα περιπου 3 εβδομαδες. Εχω δοκιμασει 3 ρουτερ!Το Sagem του ΟΤΕ, Linksys kai 2 Fritz Box 3130 & 7130!
Kai το προβλημα παραμενει!Τωρα και καθε 5 λεπτα!
Ενα χρονο δουλευα το Linksys χωρις προβ. και δεν ειναι μονο η αποσυνδεσεις εχει πεσει η γραμμη απο 19.890 kbps στα 12.400!
Και οπως λετε πιο πανο οτι ειναι η ρυθμισει της fritz φταιει, ειναι βλακεια!Γιατι δεν ειχαν προβληματα μεχρι τωρα; αφτει δεν μπωρει να ειναι η αιτηα!!!
Πηρα και στο 121 τηλ. και με ειπαν οτι δεν εχουν κανενα προβλημα με της Γραμμες!
Να τους πιστεψο τωρα???
Και για την ταχητητα με ειπαν οτι αναλογα ποσες συνδεσεις εχει στον κομβο που ανηκω, αμα ειναι πολλες πεφτει η ταχυτητα!
Ναι, αλλα 7 Μbps!Απαραδεχτω!!!!!!

Εγω πιστευω οτι το προβλημα ειναι στον οτε!!!!!!Και δεν το παραδεχονται!!!!!

P.S.: Και η 4νετ σε εμας εχει το προβλημα!!!!Εχει ενας φιλος μου!Εδω σε εμας χρισιμοπιουν της γραμμες του οτε!!!!Παραξενο πραγμα,ε;


Sorry, για την ορθογραφια, μεγαλοσα Γερμανια!!!

theopan
25-11-08, 01:53
Sorry, για την ορθογραφια, μεγαλοσα Γερμανια!!!

Η ορθογραφία σου είναι (σχεδόν) μια χαρά. Το πρόβλημα είναι ότι γράφεις ...σε λάθος section του forum. Εδώ είναι ο τομέας της forthnet.

hel
25-11-08, 10:22
Καλησπερα,και εγω αντιμετωπιζω αναλογο προβλημα με την γραμμη μου (24αρα του ΟΤΕ). Εχει τωρα περιπου 3 εβδομαδες. Εχω δοκιμασει 3 ρουτερ!Το Sagem του ΟΤΕ, Linksys kai 2 Fritz Box 3130 & 7130!
Kai το προβλημα παραμενει!Τωρα και καθε 5 λεπτα!
Ενα χρονο δουλευα το Linksys χωρις προβ. και δεν ειναι μονο η αποσυνδεσεις εχει πεσει η γραμμη απο 19.890 kbps στα 12.400!
Και οπως λετε πιο πανο οτι ειναι η ρυθμισει της fritz φταιει, ειναι βλακεια!Γιατι δεν ειχαν προβληματα μεχρι τωρα; αφτει δεν μπωρει να ειναι η αιτηα!!!
Πηρα και στο 121 τηλ. και με ειπαν οτι δεν εχουν κανενα προβλημα με της Γραμμες!
Να τους πιστεψο τωρα???
Και για την ταχητητα με ειπαν οτι αναλογα ποσες συνδεσεις εχει στον κομβο που ανηκω, αμα ειναι πολλες πεφτει η ταχυτητα!
Ναι, αλλα 7 Μbps!Απαραδεχτω!!!!!!

Εγω πιστευω οτι το προβλημα ειναι στον οτε!!!!!!Και δεν το παραδεχονται!!!!!

P.S.: Και η 4νετ σε εμας εχει το προβλημα!!!!Εχει ενας φιλος μου!Εδω σε εμας χρισιμοπιουν της γραμμες του οτε!!!!Παραξενο πραγμα,ε;


Sorry, για την ορθογραφια, μεγαλοσα Γερμανια!!!

Η εδώ ή στου ΟΤΕ ;) δώσε μας ένα φάσμα από το Fritz.

@ ADSLgr.com All rights reserved.