PDA

Επιστροφή στο Forum : ASUS router και parental control



POSITRON
16-01-17, 11:37
Καλημέρα σας
Έχω ένα ASUS RT-N66U και είναι απόλυτα ικανοποιημένος με την απόδοσή του. Τώρα που τα παιδιά μεγαλώνουν θέλω να δω τι μπορώ να κάνω καλύτερα όσο αφορά το parental control σε επίπεδο router. Το ιδανικότερο θα ήταν να μπορώ να φτιάξω ένα ξεχωριστό δίκτυο για τα παιδιά (πχ σαν το guest) και εκεί ΜΟΝΟ να εφαρμόσω κανόνες parental control. Μπορώ να το κάνω αυτό με κάποιο νέο router της ASUS? Ευχαριστώ

babis3g
16-01-17, 14:58
Ναι τα menu ειναι ιδια, και φυσικα το parental θα ειναι το ιδιο και στα καινουρια ...
Αν πας παλι για σκετο router (οπως θα ξερεις) υπαρχει και η δυνατοτητα να βαλεις και τριτο λογισμικο, πχ merlin, openwrt, ddwrt κλπ (με κατα προτιμηση το merlin τωρα τελευταια, ειναι απο τα καλυτερα) που εχουν παραπανω δυνατοτες σε ρυθμισεις (αλλα δεν ξερω αν εχουν στο parental, οποτε ρωτα στο forum που βγαινει ο merlin)
Κανονες σε parental δεν υπαρχουν (μονο το κλασσικο timer) εκτος σε μερικα τελευταια πιο ακριβα (δεν τα ξερω ολα γιατι ασχολουμαι μονο με τα modems τους) εχουν aiprotection parental, που μπλοκαρει μερικα βασικα (adult, p2p κλπ) αλλα δεν τα εχω δοκιμασει γιατι τα modem Asus που ασχολουμε δεν τα εχουν αυτα
http://www.asus.com/support/FAQ/1010438/
Μπορεις ομως και με αυτο που εχεις (το ιδιο και στα αλλα μοντελα τους) να δοκιμασεις στο firewall τα URL Filter & Network Services Filter τα οποια και αυτα ειναι πολυ βασικα, αλλα μπορει με τριτο λογισμικο να εχει κατι παραπανω ηδη σε αυτο που εχεις, οποτε δοκιμαζεις τριτο λογισμικο (πχ merlin)

Θα ελεγα αν πας σε ολα σε μια συσκευη (modem/wifi/router) να κοιταξεις τα draytek... εχουν rules σε ολα τα επιπεδα και δοκιμασνενα, που θα εκπλαγεις ... αλλιως σε σκετα routers υπαρχουν αρκετα αλλα

Dimitris19
25-01-17, 01:29
Αν έχεις το σκέτο router(RT-N66U) θα σου πρότεινα να περάσεις το λογισμικό του Merlin https://www.snbforums.com/forums/asuswrt-merlin.42/ στο οποίο έχει πολλές επιπλέον εξτρα ρυθμίσεις.
Στην καρτέλα DNS Filtering μπορείς να επιλέξεις για όλο το δίκτυο ή για όποια συσκευή θες ξεχωριστά κάποια απο τις 4 DNS υπηρεσίες που έχει για φιλτράρισμα περιεχομένου. Εγώ έχω σε όλο το δίκτυο τους OpenDNS Family και έχω εξαιρέσει τις δικές μου συσκευές. Μπορείς να δεις για καθε μια υπηρεσία ξεχωριστά τί περιεχόμενο φιλτράρει.
179166

babis3g
25-01-17, 11:45
Aν και ο φιλος ρωτησε για τα router, να συμπληρωσω οτι τo aiparental σε modem ηδη εχει το dsl ac68u και συντομα το dsl ac52 / dsl ac56 ... δεν εχουν το dns filtering που εχουν τα merlin γιατι δεν παιρνουν τριτο λογιμσικο
179169

POSITRON
25-01-17, 12:16
Ευχαριστώ θερμά για τα σχόλιά σας. Η σωστή ενημέρωση των παιδιών είναι η καλύτερη πρόληψη αλλά καλύτερα να έχουμε ένα ακόμα δίχτυ προστασίας για τα στραβοπατήματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.