PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηνωμένο Βασίλειο : Η BT παρουσίασε μια νέα δωρεάν υπηρεσία για την αντιμετώπιση των ενοχλητικών κλήσεων



sdikr
16-01-17, 20:28
178861Σύμφωνα με την BT, που είναι ο μεγαλύτερος πάροχος τηλεφωνίας στο Ηνωμένο Βασίλειο, οι πελάτες της δέχονται κατα μέσο όρο 4 ενοχλητικές - διαφημιστικές κλήσεις την εβδομάδα. Η εταιρία τώρα με την νέα αυτή υπηρεσία θέλει να σταματήσει αυτές τις κλήσεις πριν κάν φτάσουν στην συσκευή του πελάτη.

Η νέα υπηρεσία με την ονομασία Call Protect είναι η πρώτη του είδους της στο Ηνωμένο Βασίλειο και είναι δωρεάν για οικιακούς πελάτες, θα δρομολογεί τις ενοχλητικές κλήσεις σε μια υπηρεσία τηλεφωνητή για αυτή την δουλειά (Junk Voicemail).
Υπολογίζουν οτι θα δρομολογεί στον τηλεφωνητή περίπου 30 εκατομμύρια τέτοιες κλήσεις την εβδομάδα στην αρχή και αυτό το νούμερο θα γίνει μεγαλύτερο με την χρήση τεχνολογίας μηχανικής μαθησης.



The launch of the BT Call Protect service has been made possible by a technological breakthrough, which has been achieved by harnessing huge computing power to analyse large amounts of live data. This analysis enables network experts at BT’s centre in Oswestry in Shropshire to identify rogue numbers – typically those that make enormous numbers of calls - and to add them to a BT blacklist.

It works proactively to divert calls before they even reach and irritate a customer unlike reactive blocking where the customer has been troubled and where the numbers used by nuisance callers are changed frequently to avoid detection.

Με λίγα λόγια, η υπηρεσία έγινε πραγματικότητα χάρη στην χρήση μεγάλης υπολογιστικής ισχύος για την ανάλυση των δεδομένων των κλήσεων στο δίκτυο της BT. Οι ειδικοί στα κεντρικά της BT θα μπόρουν να αναγνωρίζουν το ποια νούμερα κάνουνε τέτοιες κλήσεις και θα τους καταχωρούν σε μια βάση δεδομένων.

Και οι πελάτες της BT θα έχουν την δυνατότητα να προσθέσουν νέα νούμερα στην προσωπική τους βάση βάση δεδομένων, καλώντας ενα νούμερο της BT αφού λάβουν μια ενοχλητική κλήση ή μέσω απο την διαχείριση του λογαριασμού τους στην ιστοσελίδα της εταιρίας.
Αν κάποιος αριθμός περαστεί σαν ενοχλητικός απο πολλούς πελάτες τότε η BT θα καταχωρεί αυτό το νούμερο και στην δικιά της βάση δεδομένων.

Σύμφωνα με την εταιρία, σε διάστημα απο 13 - 19 Δεκεμβρίου καταγράφηκαν 31.2 εκατομμύρια ενοχλητικές - διαφημιστικές κλήσεις.

Πηγή : Neowin (https://www.neowin.net/news/bt-launches-free-landline-junk-voicemail-service-to-tackle-nuisance-calls-in-the-uk)

dkgr_ser
16-01-17, 20:36
Περιλαμβάνει και τις διαφημιστικές κλήσεις του ίδιου του παρόχου; :whistle:

MitsosDaBest13
16-01-17, 21:01
Περιλαμβάνει και τις διαφημιστικές κλήσεις του ίδιου του παρόχου; :whistle:

Σωστά... Στο Ελλαδιστάν, τις περισσότερες spam κλήσεις, τις δεχόμαστε από Cosmote, Vodafone και WIND... Πολλές φορές, ενοχλούν και τους συνδρομητές που είναι ήδη στην εταιρία! :lol: :rofl:

EDIT: 15 λεπτά μετά το μήνυμα εδώ, δέχτηκα spam κλήση από Cosmote!! :worthy: Κάθε μήνα η ίδια ιστορία, να κάνω το φοιτητικό CU, συμβόλαιο C-OTE με το ζόρι...

badweed
16-01-17, 21:12
δεν μπορω να καταλαβω την αναγκη της χρησης μεγαλης υπολογιστικης ισχυος για να γινει ενα τετοιο ξεκαθαρισμα .
και φορητη συσκευη εχω την αισθηση οτι μπορει να κανει ολο αυτο το φιλτραρισμα . 3611 τετοιες κλησεις το λεπτο ειναι . 60 το δεπτερολεπτο . (για την περιοδο 13-19=6 ημερες )
αφου δεν κανει επισκοπηση των κλησεων απλως συμβουλευται μια βαση με την καταχωρηση αυτων των αριθμων .
το voicemail για εναν τετοιο ρυθμο κλησεων , ναι, εκει θελει λιγο παραπανω hardware απο μια φορητη συσκευη , αλλα δεν νομιζω κατι πολυ παραπανω απο ενα οικιακο δημιουργημα ενος ενθουσιωδη χομπιστα .

sdikr
16-01-17, 21:48
δεν μπορω να καταλαβω την αναγκη της χρησης μεγαλης υπολογιστικης ισχυος για να γινει ενα τετοιο ξεκαθαρισμα .
και φορητη συσκευη εχω την αισθηση οτι μπορει να κανει ολο αυτο το φιλτραρισμα . 3611 τετοιες κλησεις το λεπτο ειναι . 60 το δεπτερολεπτο . (για την περιοδο 13-19=6 ημερες )
αφου δεν κανει επισκοπηση των κλησεων απλως συμβουλευται μια βαση με την καταχωρηση αυτων των αριθμων .
το voicemail για εναν τετοιο ρυθμο κλησεων , ναι, εκει θελει λιγο παραπανω hardware απο μια φορητη συσκευη , αλλα δεν νομιζω κατι πολυ παραπανω απο ενα οικιακο δημιουργημα ενος ενθουσιωδη χομπιστα .


30 εκ είναι αυτές που έκοψε, όχι όλες οι κλήσεις που γίνανε και όλοι οι έλεγχοι με τα crosscheck σε ενά αρκετά μεγάλο σύνολο συνδρομητών.
Αν το κάνεις με φορητή συσκευή θα βγάλεις τρελά λεφτά!

DVader
16-01-17, 21:51
Εγώ το έχω τσάμπα αυτό και λέγεται Elastix εδώ και χρόνια ! Μάλιστα ανάλογα με την εταιρεία που με παίρνει βγαίνει και το ανάλογο Voicemail message !!

- - - Updated - - -


30 εκ είναι αυτές που έκοψε, όχι όλες οι κλήσεις που γίνανε και όλοι οι έλεγχοι με τα crosscheck σε ενά αρκετά μεγάλο σύνολο συνδρομητών.
Αν το κάνεις με φορητή συσκευή θα βγάλεις τρελά λεφτά!

Ενα rasberry Pii θέλει nothing else my dear ! :p

A_gamer
16-01-17, 21:56
Από όσους μένουν στην Αγγλία εδώ μέσα, έχω πάρει την εντύπωση πως η BT είναι συνώνυμη του... Εωσφόρου εκεί πέρα. :p

emeliss
16-01-17, 22:01
Εντυπωσιακό που μια τέτοια υπηρεσία δίνεται δωρεάν.

badweed
16-01-17, 22:11
30 εκ είναι αυτές που έκοψε, όχι όλες οι κλήσεις που γίνανε και όλοι οι έλεγχοι με τα crosscheck σε ενά αρκετά μεγάλο σύνολο συνδρομητών.
Αν το κάνεις με φορητή συσκευή θα βγάλεις τρελά λεφτά!
οοοτσεϊ :sneer:
:)

Verde
16-01-17, 22:12
Μακάρι να την δουμε σύντομα και στην Ελλάδα γιατι μας πρήξανε ολοι τους!

sdikr
16-01-17, 22:47
Εγώ το έχω τσάμπα αυτό και λέγεται Elastix εδώ και χρόνια ! Μάλιστα ανάλογα με την εταιρεία που με παίρνει βγαίνει και το ανάλογο Voicemail message !!

- - - Updated - - -



Ενα rasberry Pii θέλει nothing else my dear ! :p

Χωράει το elastix στο σταθερό σου τηλέφωνο;

Οσο για το rasberry ..............

- - - Updated - - -


Από όσους μένουν στην Αγγλία εδώ μέσα, έχω πάρει την εντύπωση πως η BT είναι συνώνυμη του... Εωσφόρου εκεί πέρα. :p

Οπως και ο ΟΤΕ εδώ, το ίδιο πράγμα είναι

anonymos1982
16-01-17, 22:48
Εγώ το έχω τσάμπα αυτό και λέγεται Elastix εδώ και χρόνια ! Μάλιστα ανάλογα με την εταιρεία που με παίρνει βγαίνει και το ανάλογο Voicemail message !!

- - - Updated - - -



Ενα rasberry Pii θέλει nothing else my dear ! :p

Και πως ακριβώς ξέρει ποιες κλήσεις να κόψει και ποιες όχι;

fadasma
16-01-17, 22:48
θα μπορούσε να επιτρέπει να περνάνε μόνο οι αριθμοί που έχει επιλέξει ο συνδρομητής και οι υπόλοιποι να πηγαίνουν στον τηλεφωνητή.

A_gamer
16-01-17, 23:00
Χωράει το elastix στο σταθερό σου τηλέφωνο;

Οσο για το rasberry ..............

- - - Updated - - -



Οπως και ο ΟΤΕ εδώ, το ίδιο πράγμα είναι

Κάποτε τον βλέπαμε έτσι τον ΟΤΕ, όχι πια.

emeliss
16-01-17, 23:02
Και πως ακριβώς ξέρει ποιες κλήσεις να κόψει και ποιες όχι;
Η BT έτσι https://www.productsandservices.bt.com/products/phone/call-protect/?s_cid=con_FURL_callprotect&s_intcid=con_intban_dmedia_content_cp2
Ο μεμονωμένος χρήστης βάζοντας ένα ένα τα νούμερα που θέλει να κόψει. Πλέον υπάρχουν πολλές συσκευές που έχουν αυτή την δυνατότητα, δεν χρειάζεσαι καν pbx.

Zer0c00L
16-01-17, 23:04
μακάρι να υπήρχε μια τέτοια "δωρεάν υπηρεσία" από τις εταιρείες παροχής τηλεπικοινωνιών (βέβαια θα έπεφτε σχετικό γέλιο καθώς οι περισσότερες κλήσεις που θα έκοβαν θα ήταν από τους ίδιους και από συνεργάτες τους (τηλεφωνικών πωλήσεων) θα μου πεις εδώ στην χώρα μας δεν σέβονται τον νόμο (Μητρώο του άρθρου 11) "Μη ζητηθείσα επικοινωνία" ή αλλιώς "Δεν δεχόμαστε Εμπορικές ή Διαφημιστικές ή άλλες κλήσεις" , δεν σέβονται την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (κανονικά γραμμένη στα παλιά τους τα υποδήματα την έχουν) άσε που αμφιβάλλω αν έχουν πληρώσει κανένα πρόστιμο από όσα τους έχουν επιβληθεί μέχρι τώρα βέβαια σε αυτό φταίμε και εμείς οι πελάτες-καταναλωτές που δεν κάνουμε καταγγελία με την πρώτη ενόχληση γιατί είναι διαφορετικό να φτάνουν 50 καταγγελίες και διαφορετικό να είναι 500 ή 5000 ή 50.000 ή 500.000 καταγγελίες ανά εταιρεία (περισσότερες καταγγελίες => μεγαλύτερα τα χρηματικά πρόστιμα) τέλος πάντων ας ελπίσουμε ότι κάποτε θα αλλάξει αυτό...

anonymos1982
16-01-17, 23:11
Η BT έτσι https://www.productsandservices.bt.com/products/phone/call-protect/?s_cid=con_FURL_callprotect&s_intcid=con_intban_dmedia_content_cp2
Ο μεμονωμένος χρήστης βάζοντας ένα ένα τα νούμερα που θέλει να κόψει. Πλέον υπάρχουν πολλές συσκευές που έχουν αυτή την δυνατότητα, δεν χρειάζεσαι καν pbx.

Ακριβώς, αν για να μου κόβει το elastix και κάθε συσκευή πρέπει να τα βάλω ένα ένα τα νούμερα βάζω και τώρα φραγή στα νούμερα με το που με παίρνουν. Και συνεχώς με παίρνουν από άλλα, σταθερά και και κινητά. Το ζήτημα είναι να υπάρχει μια εφαρμογή που να μαζεύει δεδομένα από πολλούς συνδρομητές και να καταχωρεί αυτόματα τα νούμερα που πρέπει να γίνει φραγή.

DVader
16-01-17, 23:14
Και πως ακριβώς ξέρει ποιες κλήσεις να κόψει και ποιες όχι;

δεν το ξέρει ...δουλεύει με λίστες αριθμών ... και αριθμοσειρές... που έχουν αγορασμένες...

emeliss
16-01-17, 23:15
Ακριβώς, αν για να μου κόβει το elastix και κάθε συσκευή πρέπει να τα βάλω ένα ένα τα νούμερα βάζω και τώρα φραγή στα νούμερα με το που με παίρνουν. Και συνεχώς με παίρνουν από άλλα, σταθερά και και κινητά. Το ζήτημα είναι να υπάρχει μια εφαρμογή που να μαζεύει δεδομένα από πολλούς συνδρομητές και να καταχωρεί αυτόματα τα νούμερα που πρέπει να γίνει φραγή.
Και να υπάρχει κάτι, το εμπιστεύεσαι;

DVader
16-01-17, 23:16
Ακριβώς, αν για να μου κόβει το elastix και κάθε συσκευή πρέπει να τα βάλω ένα ένα τα νούμερα βάζω και τώρα φραγή στα νούμερα με το που με παίρνουν. Και συνεχώς με παίρνουν από άλλα, σταθερά και και κινητά. Το ζήτημα είναι να υπάρχει μια εφαρμογή που να μαζεύει δεδομένα από πολλούς συνδρομητές και να καταχωρεί αυτόματα τα νούμερα που πρέπει να γίνει φραγή.

Πάντως έχουν να με βρούν στο τηλέφωνο πάνω από 1 χρόνο ... για να μου πουλήσουν κάτι.... με τον τρόπο που κάνω οπότε θεωρητικά όλα εντάξει !

- - - Updated - - -

Κάποια στιγμή θέλω να γράψω ένα AGI script που να ψάχνει τον εισερχόμενο αριθμό σε sites που βάζεις τον αριθμό και σου λέει αν έχει ενοχληθεί κάποιος...
Αν το κάνω και αυτό τότε πάπαλα .... ...

sdikr
16-01-17, 23:20
Ακριβώς, αν για να μου κόβει το elastix και κάθε συσκευή πρέπει να τα βάλω ένα ένα τα νούμερα βάζω και τώρα φραγή στα νούμερα με το που με παίρνουν. Και συνεχώς με παίρνουν από άλλα, σταθερά και και κινητά. Το ζήτημα είναι να υπάρχει μια εφαρμογή που να μαζεύει δεδομένα από πολλούς συνδρομητές και να καταχωρεί αυτόματα τα νούμερα που πρέπει να γίνει φραγή.

Μα εδώ το σύστημα της Bt κάνει αυτό το πράγμα, κάνει έλεγχο στις κλήσεις (σε όλους τους συνδρομητές) και περνάει αυτόματα νούμερα που βλέπει οτι το παρακάνουν, όποτε και να αλλάξει νούμερο ο ενοχλητικός πάλι θα τον πιάσει, άλλο πράγμα το προσωπικό σου Block list

Αλλά είπαμε το παραπάνω το κάνουμε με elastix

anonymos1982
16-01-17, 23:29
Μα εδώ το σύστημα της Bt κάνει αυτό το πράγμα, κάνει έλεγχο στις κλήσεις (σε όλους τους συνδρομητές) και περνάει αυτόματα νούμερα που βλέπει οτι το παρακάνουν, όποτε και να αλλάξει νούμερο ο ενοχλητικός πάλι θα τον πιάσει, άλλο πράγμα το προσωπικό σου Block list

Αλλά είπαμε το παραπάνω το κάνουμε με elastix

Αυτό ρώτησα, υπάρχουν κάπου λίστες όπου τις βάζετε στο elastix ή τις βάζετε χειροκίνητα;

sdikr
16-01-17, 23:31
Αυτό ρώτησα, υπάρχουν κάπου λίστες όπου τις βάζετε στο elastix ή τις βάζετε χειροκίνητα;

Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, κάποια στιγμή που το είχα ψάξει δεν είχα βρεί κάτι έτοιμο, αν υπάρχει κάτι θα πρέπει εσύ να το πάρεις να το κάνεις στο ανάλογο format και μετά να το ανεβάσεις και το δυσκολότερο να το κρατήσεις up2date

DVader
16-01-17, 23:51
Αυτό ρώτησα, υπάρχουν κάπου λίστες όπου τις βάζετε στο elastix ή τις βάζετε χειροκίνητα;

Κοίτα στο Elastix και συνεπώς και στον * μπορείς να το κάνεις με 2 τρόπους ..εξάρτάται πως το θέλεις εσύ:

1. Μέσω του Blacklist όπου όποιος αριθμός μπει εκεί o * δεν απαντάει που να χτυπιέσαι ανάποδα...
2. Με Inbound Matching Rules...

Και στις 2 ανωτέρω περιπτώσεις τα βάζεις με το χέρι ... ενα ενα...

Επειδή δεν βάζω αριθμούς μόνο αλλά βάζω και αριθμοσειρές του τύπου 212212 δεν πήρε πολύ χρόνο .....Επίσης τις περισσότερες φορές επειδή τα έβαζα σταδιακά δεν μου πήρε ποτέ πάνω από 20 sec για κάθε αριθμό ...συμπεριλαμβανομένου και το χρόνο να μπω στο *

Κατα καιρούς έχω βρει όπου σελίδες που τσεκάρεις τον αριθμό και σου λέει αν είναι διαφημιστικός ή όχι βάσεις ενημέρωσης χρηστών ... και μπορεί να γίνει με AGI script στον * και να τα βρίσκει αυτόματα αλλά δεν έχω βρεί ποτέ τον χρόνο να το κάνω αυτό ....Εφόσον δεν μου τρώει και πολύ χρόνο να βάλω ένα αριθμό .... είναι εντάξει !

Ακόμα εχω πλέον να βάλω πάνω από 1 χρόνο αριθμό .... νέο και ακόμα δεν με έχει καλέσει κανένας νέος...αριθμός !

- - - Updated - - -

Ελπίζω να κάλυψα το θέμα !

dimitri_ns
17-01-17, 01:06
Μια χαρά γίνεται το μπλοκάρισμα στα κινητά, ένα ένα με blocklist.

Ας βγάλουνε και συσκευές σταθερής να το κάνουνε, να ξεμπερδεύουμε (κατι ακριβές συσκευές σταθερής με android μπορεί και να το κάνουνε)

Αμα βάλουνε και sync στις λιστες, ξεμπερδέψαμε για τα καλά.

Δεν χρειάζεται κανένας πάροχος ν'ασχοληθεί για το καλό μας.

Ενα miui για σταθερά χρειάζεται κι είμαστε εντάξει :p

keysmith
17-01-17, 01:41
Κλήση στο σταθερό
- Γειά σας ήμαστε από την Wind. Θα θέλατε να έρθετε στο δίκτυό μας; Έχουμε μπλα μπλα μπλα..
- Εχμ.. Ξέρετε.. είμαι στην wind! Είστε σίγουρα από την Wind; (που δεν ξέρετε τους πελάτες σας; )

MitsosDaBest13
17-01-17, 02:25
Κλήση στο σταθερό
- Γειά σας ήμαστε από την Wind. Θα θέλατε να έρθετε στο δίκτυό μας; Έχουμε μπλα μπλα μπλα..
- Εχμ.. Ξέρετε.. είμαι στην wind! Είστε σίγουρα από την Wind; (που δεν ξέρετε τους πελάτες σας; )

Και σ' εμένα συνέβη αυτό, όταν ήμουν ήδη 2 εβδομάδες πελάτης στη WIND. Με πήραν για προσφορά, ώστε να πάω στην εταιρία τους! :lol: :rofl:

sdikr
17-01-17, 02:36
Μια χαρά γίνεται το μπλοκάρισμα στα κινητά, ένα ένα με blocklist.

Ας βγάλουνε και συσκευές σταθερής να το κάνουνε, να ξεμπερδεύουμε (κατι ακριβές συσκευές σταθερής με android μπορεί και να το κάνουνε)

Αμα βάλουνε και sync στις λιστες, ξεμπερδέψαμε για τα καλά.

Δεν χρειάζεται κανένας πάροχος ν'ασχοληθεί για το καλό μας.

Ενα miui για σταθερά χρειάζεται κι είμαστε εντάξει :p


Να είχε και ενα cloud και μερικές 100δες cpu για να κάνει έλεγχο ώστε να καταχωρεί αυτόματα το ποιες κλήσεις είναι ενοχλητικές
Ναι δεν χρειαζόμαστε κανέναν πάροχο, ούτε την Miui, ούτε το android, θα γράφουμε τα νούμερα σε imitation postit

dimitri_ns
17-01-17, 05:23
Να είχε και ενα cloud και μερικές 100δες cpu για να κάνει έλεγχο ώστε να καταχωρεί αυτόματα το ποιες κλήσεις είναι ενοχλητικές
Ναι δεν χρειαζόμαστε κανέναν πάροχο, ούτε την Miui, ούτε το android, θα γράφουμε τα νούμερα σε imitation postit

Δεν χρειάζεται cloud, δεν χρειάζεται αυτόματα.
Αρκεί να σε πάρει μία φορά και τον μπλοκάρεις

Ενας snapdragon αρκεί.

Αλλωστε δεν νομίζω ότι κανένας πάροχος θα έβαζε στις ανεπιθύμητες κλήσεις από εφορία :p

emeliss
17-01-17, 07:08
Η υλοποίηση από τον πάροχο δεν έχει καμία σχέση με την υλοποίηση από τον χρήστη και σε κάθε περίπτωση η BT πρωτοπορεί εδώ.
Είναι τριπλό το φίλτρο της. Έχει και personal blacklist, όποτε όποιον θέλει βάζει ο πελάτης της BT εκεί.

hostolis
17-01-17, 08:20
Ακριβώς, αν για να μου κόβει το elastix και κάθε συσκευή πρέπει να τα βάλω ένα ένα τα νούμερα βάζω και τώρα φραγή στα νούμερα με το που με παίρνουν. Και συνεχώς με παίρνουν από άλλα, σταθερά και και κινητά. Το ζήτημα είναι να υπάρχει μια εφαρμογή που να μαζεύει δεδομένα από πολλούς συνδρομητές και να καταχωρεί αυτόματα τα νούμερα που πρέπει να γίνει φραγή.

https://www.white-pages.gr/

turboirc
17-01-17, 09:52
http://www.whocallsme.gr/el/master/index

να η βαση των ανεπιθυμητων.

ATG
17-01-17, 09:55
μακάρι να υπήρχε μια τέτοια "δωρεάν υπηρεσία" από τις εταιρείες παροχής τηλεπικοινωνιών (βέβαια θα έπεφτε σχετικό γέλιο καθώς οι περισσότερες κλήσεις που θα έκοβαν θα ήταν από τους ίδιους και από συνεργάτες τους (τηλεφωνικών πωλήσεων) θα μου πεις εδώ στην χώρα μας δεν σέβονται τον νόμο (Μητρώο του άρθρου 11) "Μη ζητηθείσα επικοινωνία" ή αλλιώς "Δεν δεχόμαστε Εμπορικές ή Διαφημιστικές ή άλλες κλήσεις" , δεν σέβονται την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (κανονικά γραμμένη στα παλιά τους τα υποδήματα την έχουν) άσε που αμφιβάλλω αν έχουν πληρώσει κανένα πρόστιμο από όσα τους έχουν επιβληθεί μέχρι τώρα βέβαια σε αυτό φταίμε και εμείς οι πελάτες-καταναλωτές που δεν κάνουμε καταγγελία με την πρώτη ενόχληση γιατί είναι διαφορετικό να φτάνουν 50 καταγγελίες και διαφορετικό να είναι 500 ή 5000 ή 50.000 ή 500.000 καταγγελίες ανά εταιρεία (περισσότερες καταγγελίες => μεγαλύτερα τα χρηματικά πρόστιμα) τέλος πάντων ας ελπίσουμε ότι κάποτε θα αλλάξει αυτό...

Το One Net της Vodafone το προσφέρει. Βέβαια ορίζεις εσυ τους αριθμούς και δεν δέχεσαι τίποτα ούτε στα κινητά ούτε στα σταθερά.

kostas2005
17-01-17, 11:31
Μια συσκευή να παίρνει την pstn και να έχει "trucaller" θέλουμε.
Ενα box με επεξεργαστή και μνημη της πλάκας χρειάζεται αλλά ποιός το βγάζει..

Είχε πει και omni εδώ και 2 χρόνια οτι θα έδινε δυνατότητα blacklist...

sdikr
17-01-17, 13:56
Το One Net της Vodafone το προσφέρει. Βέβαια ορίζεις εσυ τους αριθμούς και δεν δέχεσαι τίποτα ούτε στα κινητά ούτε στα σταθερά.

Δεν έχει σχέση αυτό που κάνει η Vodafone με αυτό που κάνει η Bt, αυτό που κάνει η vodafone ναι το κάνει μια φορητή συσκευή

dimitri_ns
17-01-17, 14:23
Το One Net της Vodafone το προσφέρει. Βέβαια ορίζεις εσυ τους αριθμούς και δεν δέχεσαι τίποτα ούτε στα κινητά ούτε στα σταθερά.


Δεν έχει σχέση αυτό που κάνει η Vodafone με αυτό που κάνει η Bt, αυτό που κάνει η vodafone ναι το κάνει μια φορητή συσκευή

To vodafone one net είναι για επιχειρήσεις
Ουσιαστικά δίνει υπηρεσίες τηλεφωνικού κέντρου (pbx), ανοίγοντας μέρος του ψηφιακού κέντρου της vodafone σε συνδρομητές (εταιρικούς)

Ναι ισχύει για σταθερά και κινητά, μπλοκάρει ανεπιθύμητες κλήσεις
Δίνει και IVR

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν βρήκα κόστος, όποιος ξέρει ας πει.

Οι δυνατότητες υπάρχουν από την εποχή που βγήκανε τα ψηφιακά κέντρα (pstn) και ο μακαρίτης ο Τόμπρας τάβαλε στον ΟΤΕ (η αρχή έγινε το 1985 )
Ποιός τις προσφέρει και how much.

Εδώ κάποιοι προσφέρουν αναγνώριση κλήσεων με χρέωση.

Γι αυτό επιμένω στους snapdragon και το miui :p (power to the people)
xiaomi μ'ακούς ? Καλά τα μαξιλάρια και οι λάμπες, βγάλε και κανά σταθερό.

iLLiCiT
18-01-17, 15:33
Εγώ το έχω τσάμπα αυτό και λέγεται Elastix εδώ και χρόνια ! Μάλιστα ανάλογα με την εταιρεία που με παίρνει βγαίνει και το ανάλογο Voicemail message !!

- - - Updated - - -



Ενα rasberry Pii θέλει nothing else my dear ! :p

Και για FXS θύρα τι έχεις; Ή χρησιμοποιείς VOIP phone;

Και όσον αφορά το FXO; Το έχεις συνδέσει με VOIP υπηρεσίες ΟΤΕ;

WAntilles
18-01-17, 16:01
Εδώ έχουν γραμμένο ακόμα και το περίφημο Μητρώο 11.

iLLiCiT
20-01-17, 15:04
Εδώ έχουν γραμμένο ακόμα και το περίφημο Μητρώο 11.

Εγώ όταν το αγνοούν και με καλούν τους λέω, σας ενημερώνω ότι η κλήση σας ηχογραφείται. Γνωρίζετε ότι διαπράττετε αδίκημα παραβιάζοντας το άρθρο 11 του Ν. 3471/2006;
Σε λιγότερο απο 1 sec κλείνουν την γραμμή. Ξέρω ότι ήδη με έχουν ενοχλήσει ήδη, αλλά εισπράττω μια μικρή ηθική ικανοποίηση/ευχαρίστηση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.