PDA

Επιστροφή στο Forum : Tι φταιει???



cosmokrator
15-10-04, 00:31
παιδια εχω ενεργοποιησει DSL 384 απο τον οτε και ISP forthnet κ εχω modem το alcatel speedtouch 530i

το προβλημα ειναι το εξης:το modem κανει connect με isp (pppoa) κ παιρνει ip... το θεμα ειναι πως δεν μου ανοιγει καμια σελιδα ουτε κανει ping προς τα εξω λες κ κατι κοβει πακετα... το modem ειναι ΟΚ γιατι δοκιμασα κ αλλο, firewall τα εκλεισα μεχρι κ format εκανα αλλα το προβλημα παραμενει... επισης ο οτε λεει οτι εστειλε συνεργειο στον κατανεμητη κ μπηκε νετ κανονικα... τι μπορει να φταιει???

sdikr
15-10-04, 00:38
dns? έβαλες;
λογικά θα πρέπει να βάλεις το Ip του modem

(έτρεξες το δισκάκι του speedtouch;)

cosmokrator
15-10-04, 00:41
ta panta man ola ta ekana... tcp/ip setting stin karta diktou k to modem pairnei primary k secondary dns automata

sdikr
15-10-04, 00:43
Δώσε σε command prompt ping 195.170.0.2, αν πάρεις απάντηση έχεις πρόβλημα με το dns αν δεν πάρεις έχεις πρόβλημα με τις ρυθμίσεις στο modem ή την γραμμή

Και σε παρακαλώ γράφε Ελληνικά http://www.adslgr.com/policy.php

WAntilles
15-10-04, 00:50
ta panta man ola ta ekana... tcp/ip setting stin karta diktou k to modem pairnei primary k secondary dns automata

Να βάλεις τους 2 DNS servers της FORTHnet καί στα properties της connection του δικτύου των Windows.

ΥΓ: ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙΣ GRNGLISH !!!

cosmokrator
15-10-04, 00:51
παιρνει απαντηση αλλα οχι ολα τα πακετα πισω... ερχονται μια 1 μια 2 απο τα 4 συνολικα....

sdikr
15-10-04, 01:04
Το να πέρνει 1 ή 2 απο τα 4 δίχνει πρόβλημα με την γραμμή, αλλά ας το αφήσουμε για την ώρα αυτό πάνε στις ιδιότητες της κάρτας δικτου και δές αν εκει σαν dns έχεις το 10.0.0.138 (το ip of speedtouch που δουλέυει σαν dns server)

dpan
15-10-04, 07:21
Κανε ενα ipconfig /all απο το dos prompt να δεις τι παιζει γενικως!
Αν σου βλεπει το 10.0.0.138 σαν gateway δεν εχεις προβλημα με το modem...(Δευτερος τροπος [ping 10.0.0.138 απο dos prompt].Επισης δοκιμαζεις ping απο μεσα προς τα εξω (πχ κανε ενα ping www.yahoo.com) και απο εξω προς τα μεσα (ζητα να σου κανουν ping στην ip σου).Tελος δοκιμασε αντι για www.yahoo.com να δωσεις στον ΙΕ σου το 216.109.117.106.Αν παιζει κανονικα τοτε οντως οπως ειπαν και οι προλαλησαντες ειναι θεμα dns οποτε δινεις τους ns της εταιρειας σου μεσα στο TCP/IP σου και τελειωσες.Διαφορετικα αν αντιμετωπιζεις προβλημα και στο ping προς τα εξω και προς τα μεσα ειναι θεμα μ@λ@κι@ς του ΟΤΕ οποτε παρε το 121 και δωσε το νουμερο σου να το κοιταξουν..


Τελος κλεισε το dhcp απο το modem/router σου (Αν εχει το dhcp enabled φαινεται και απο το ipconfig /all (πχ θ σου λεει-> Dhcp Enabled. . . . . . . . . . . : Yes)
και παιξε με Static ip στο tcp/ip σου , ip δωσε πχ την 10.0.0.135 subnet 255.255.255.0 και gateway το 10.0.0.138 και επανελαβε τα παραπανω...

ΥΓ : Αν εχεις προεγκατεστημενο software firewall καντο ενα disable μηπως κατα λαθος εχει κλησει ολο το trafic (inbound kai outbound).Συμβαινει καμια φορα και τραβαμε τα μαλλια μας μετα..
Ελπιζω να βοηθησα
Καλα ξεμπερδεματα
Δημητρης

drgreg
19-10-04, 19:25
Να που σιγά σιγά γινόμαστε πιο πολλοί .

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον cosmokrator αντιμετωπίζω από χθες που ενεργοποιήθηκε η γραμμή. Όλα «καλά» πλην του ότι δεν ανοίγει σελίδα ούτε για δείγμα. Από τότε έχω δοκιμάσει τα πάντα σε συνεργασία και με τους τεχνικούς της Forthnet και με το 1242. Η γραμμή δοκιμάστηκε με 3 διαφορετικούς υπολογιστές, 2 μόντεμ και 2 providers. Από τον υπολογιστή στο μόντεμ όλα μια χαρά (κάνει επιτυχώς ping), από το μόντεμ μέχρι το το διαδύκτιο μεταφέρονται απειροελάχιστα kb, για ping προς τα έξω ούτε για αστείο ενώ η σύνδεση έχει πραγματοποιηθεί μια χαρά (παίρνω κανονικά ip, οι dns είναι οκ, ακόμα και το firewall του μόντεμ απενεργοποίησα).

Η γραμμή όπως και στην περίπτωση του cosmokrator είναι 384/128 over isdn,pppoa,η σύνδεση γίνεται με Forthnet και modem to alcatel speedtouch 530i στην περιοχή του Αμαρουσίου.

Αυτή τη στιγμή έχω δηλώσει τη βλάβη στο 121 και περιμένω κάνοντας βέβαια την προσευχή μου..



Στην περιοχή του Αμαρουσίου τα Dslam είναι ακόμα siemens ή έχουν μπει τα κινέζικα?

lukulius
03-11-04, 04:00
Αυτό το πρόβλημα μοιάζει με αυτό που είχα κι εγώ. Ρίξτε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/post-159971.html#159971).

Χαιρετώ,

lukuliuS

georgeadams
03-11-04, 16:34
Σε ποιά περιοχή είσαστε? Στο φίλο μου στη Γλυφάδα με το ίδιο πρόβλημα (παίρνει IP αλλά δεν κατεβάζει σελίδες) οι ΟΤΕ-τζήδες είπαν πως το πρόβλημα οφείλεται στο νέο DSLAM της Siemens που εγκατέστησαν και που δεν ξέρουν να σετάρουν :shock:
Σύμφωνα μάλιστα με τα τελευταία λεγόμενα τους, έφεραν τεχνικούς της Siemens από τη Γερμανία για να τους βοηθήσουν... :roll:

@ ADSLgr.com All rights reserved.