PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή παρόχου



testament
17-01-17, 23:30
Πριν μερικές μέρες δέχθηκα τηλεφωνική προσφορά, μάλλον από κάποια συνεργαζόμενη εταιρία με τη Wind, για πακέτο που περιλαμβάνει απεριόριστα σταθερά (αστικά - υπεραστικά), έως 24Mbps, και 10 ώρες δωρεάν σε κινητά τηλέφωνα, στην τιμή των 19,50 ευρώ.

Θυμάμαι που ρώτησα αν θα πληρώσω και τέλος ενεργοποίησης και η απάντηση του ήταν αρνητική.

Εδώ και τέσσερα χρόνια είμαι συνδρομητής της πρώην Forthnet και νυν Nova, συγχρονίζω γύρω στα 13,5 με 14Mbps, και εκτός κάποιων θεμάτων αποσυνδέσεων δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Ζήτησα να μου κάνουν (η Nova) κάποια προσφορά που να περιλαμβάνει επιπλέον χρόνο ομιλίας προς κινητά (έχω μια παλιότερη προσφορά με 2 ώρες σε κινητά) αλλά μου απάντησαν ότι επειδή το πακέτο μου είναι παλιό και δεν βρίσκεται σε ισχύ, δεν δικαιούμαι άλλης προσφοράς εκτός κι αν ήθελα με 3 επιπλέον ευρώ στο λογαριασμό μου να μου δώσουν 12 ώρες σε κινητά τηλέφωνα.

Κατ' αρχάς να πω ότι δεν περιμένω και πολλά πράγματα από την wind, τουλάχιστον σε θέματα ταχύτητας. Άντε να συγχρονίσω λίγο πιο κάτω. Το δέλεαρ είναι ο χρόνος ομιλίας σε κινητά. Αυτό μόνο.

Σε καμιά 10αριά μέρες ζήτησα από τη wind να με ξαναπάρει τηλέφωνο, προκειμένου να σκεφτώ την προσφορά.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Τι πράγματα πρέπει να προσέξω σε περίπτωση που αλλάξω πάροχο; Δηλαδή τι χρειάζεται να τον ρωτήσω;
Έχω κατά νου κάποιες ερωτήσεις αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας σε περίπτωση που μου διαφεύγει κάτι που δεν σκέφτηκα.

nyannaco
18-01-17, 10:45
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να προσέξεις είναι να ΜΗΝ δεχτείς καμμία προσφορά τηλεφωνικά. Οι διάφοροι σνεργαζόμενοι προκειμένου να πάρουν την πώληση πολλές φορές τάζουν λαγούς με πετραζήλια, και στη συνέχεια διαπιστώνεις ότι δεν ισχύουν όταν αρχίσουν να έρχονται οι λογαριασμοί. Μόνο on-line στο site του (οποιουδήποτε) παρόχου, ή σε κατάστημα.
Οσο για τις τηλεφωνικές προσφορές από συνεργάτες, χωρίς να αποδεχτείς τίποτα, ζήτα την προσφορά γραπτώς (κι άμα τη δεις...)

Archon
18-01-17, 10:58
Αφου δεν εχεις θεμα με την forthnet γιατι να αλλαξεις παροχο? Τωρα ποσο πληρωνεις? Γιατι σιγουρα τα 19,50€ ειναι λιγα αλλα η διαφορα των δυο εταιρειων ειναι μικρη στα προσφερομενα. Και φυσικα δεν αλλαζουν τα καλωδια. Η ταχυτητα στο ιντερνετ θα ειναι ιδια.

testament
18-01-17, 18:50
Δεν είναι θέμα η χρηματική διαφορά ανάμεσα στους 2 παρόχους.
Με Nova πληρώνω 40,13 ευρώ το δίμηνο. Δηλαδή ουσιαστικά δεν υπάρχει διαφορά. Απλά με δελεάζει το γεγονός η προσφορά για 10 ώρες σε κινητά.

Archon
18-01-17, 19:07
Αν θες να αλλαξεις μονο γι' αυτο, μονος σου εγραψες οτι με +3€ εχεις 12 ωρες στην νοβα. Δεν ειναι πιο ευκολο να το κανεις αυτο? Εγω στη θεση σου αυτο θα εκανα. Για να μην μπλεξω με αλλαγες, γραφειοκρατικα κλπ.

sakis.kom
20-01-17, 04:24
Οι 10 ώρες προς κινητά θα είναι 5 προς WIND/Q και 5 προς τα άλλα δίκτυα.

Το 19.50 να επβεβαιώσεις πως θα είναι ΚΑΙ για τους 24 μήνες και όχι πχ για 3 μήνες και μετά πάει 23 ευρώ.

Την προσφορά να σου την στείλουν ΓΡΑΠΤΩΣ πχ στο email σου. Αν δεν το κάνουν, ΜΗΝ τους πιστεύεις.

ΔΕΝ δίνεις... ΠΡΟΣΕΞΕ... ΔΕΝ τους δίνεις τα στοιχεία σου, παρά το μικρό σου όνομα.
Μου την έχουν "κάνει" εμένα και ενώ μου πήραν τα στοιχεία για να μου δώσουν προσφορά, κατέθεσαν αίτηση χωρίς κανένα αποδεικτικό,
δεν μου έστειλαν ΚΑΝ προσφορά, και από τότε που πήραν τα στοιχεία δεν ξαναεμφανίστηκε ΚΑΝΕΙΣ όταν τους ζητούσα τηλεφωνικά!!!
Το ανακάλυψα όταν μίλησα με άλλον εξ. συνεργάτη που του είπα οκ, και με ενημέρωσε πως δεν μπορεί να προχωρήσει το αίτημά μου γιατί βλέπει πως υπάρχει ΗΔΗ αίτηση με τα στοιχεία μου!!!

22.50 πάντως, ξέρω πως υπάρχει σίγουρα πακέτο με αυτή την τιμή για ADSL στην WIND, μέσω εξ. συνεργάτη, για 24μηνο συμβόλαιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.