PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind ADSL over ISDN: Πτώση ταχύτητας και δυσκολία/αδυναμία συγχρονισμού



Eastwood
18-01-17, 00:42
Καλησπέρα,

εδώ και καμμιά εβδομάδα περίπου η γραμμή μου (ISDN στη Wind) παρουσίαζει περίεργη συμπεριφορά.
Μέχρι πρότινος, η φυσιολογική/συνηθισμένη ταχύτητα συγχρονισμού ήταν από 10μισό έως 12Mbps (down) σε ADSL2+ (G.992.5) mode και γύρω στα 800kbps (up). Πλέον η ταχύτητα έχει πέσει στα 6,4Mbps (down) / 736kbps (up) σε G.DMT mode και αυτό μετά από 3-5λεπτη προσπάθεια συγχρονισμού. Αυτή η συμπεριφορά είναι ίδια σε τρία DSL routers που δοκίμασα: Ένα DrayTek Vigor 2820, ένα ZTE H108N (από ΟΤΕ) και το Asus N14U που μου έχει προμηθεύσει η ίδια η Wind (η γραμμή είναι επαγγελματική).

Αν ρυθμίσω αυτά τα DSL routers να προσπαθήσουν να συγχρονίσουν σε G.992.5 mode το συνηθέστερο είναι να μη συγχρονίζουν.
Έχω δοκιμάσει 6 διαφορετικά ISDN splitters (τα τρία ολοκαίνουργια) χωρίς καμμιά βελτίωση.

Αφού δήλωσα βλάβη, ήρθε σήμερα ο τεχνικός της Wind και δοκίμασε ένα δικό του παλιό Sagen F@st 2444 το οποίο συγχρόνιζε κάθε φορά στα 12Mbps / 890kbps! Δεν ξέρω πόσο σταθερή θα παρέμενε η σύνδεση αλλά όσο το είχε πάνω (2-3 λεπτά κάθε φορά) δεν είχε πρόβλημα. Μετρήθηκε και η γραμμή και μου είπε ότι είναι καθαρή. Προς το παρόν έκανε αίτηση να μου στείλουν καινούργιο εξοπλισμό (modem) αλλά έχω την υποψία/διαίσθηση ότι αυτό δε θα ωφελήσει.

Σημείωση 1: Όταν βάζω ή βγάζω το βύσμα του DSL καλωδίου από το modem (όποιο και να είναι) την ώρα που μιλάω στο τηλέφωνο ακούγεται θόρυβος (χρατς) στο τηλέφωνο και το πράσινο φωτάκι (U) στο NT1+multi (το αντίστοιχο netmod της Wind) τρεμοπαίζει, συνήθως κόβεται και το τηλέφωνο.

Σημείωση 2: Στο NT1+multi είναι συνδεδεμένο μόνο ένα καλώδιο σε S0 θύρα που πάει σε ένα asterisk. Όταν μιλάω στο τηλέφωνο τα LEDάκια B1 και B2 είναι σβηστά (ενώ στο netmod του ΟΤΕ ανάβει το αντίστοιχο LEDάκι B1 ή/και B2 από το κατειλημμένο κανάλι). Αντιθέτως, αν συνδέσω ένα απλό τηλέφωνο σε μια ab θύρα του NT1+Multi και κάνω κλήση τα LEDάκια συμπεριφέρονται σωστά. Είναι αναμενόμενη συμπεριφορά αυτή;

Σημείωση 3: Στη Wind ήρθα το καλοκαίρι με φορητότητα από τον ΟΤΕ. Μέχρι τότε δεν είχα τέτοια θέματα. Συμπτωματικά, εκείνη την περίοδο αντικαταστάθηκε και το KV στο οποίο είμαι συνδεδεμένος με ένα καινούργιου τύπου. Μπορεί να παίζει αυτό κάποιο ρόλο;

Τώρα συλλέγω όποιο (παλιό) ISDN modem πέσει στα χέρια μου για να κάνω δοκιμές. Ο DrayTek έχει και θύρα WAN2 οπότε αν βρω κάτι που να συγχρονίζει αξιόπιστα και γρήγορα θα το χρησιμοποιήσω σε bridged mode και θα το συνδέσω εκεί.

Πού μπορεί να οφείλεται τέτοια περίεργη συμπεριφορά; Αφού η γραμμή μου σύμφωνα με τις μετρήσεις είναι ΟΚ τί άλλο μπορώ να δοκιμάσω; Έχει ξανασυναντήσει κανείς κάτι τέτοιο; Δώστε και εσείς καμμιά ιδέα επειδή οι δικές μου νομίζω ότι έχουν εξαντληθεί. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

@ ADSLgr.com All rights reserved.