PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλότερη ταχύτητα Nova Adsl στο ίδιο σπίτι



Nina K
20-01-17, 17:38
Γειά σας.

Απογοητεύτηκα από χτες με αυτό το θέμα. Στον επαγγελματικό μου χώρο, είχα με Otenet/Cosmote 19Mbps, όταν πήγα Forthnet ήμουνα μέχρι 17Mbps. Δεν με πείραξε αυτό, όπως και να το κάνεις, ο ΟΤΕ κρατάει τα καλύτερα. Με πείραξε όμως που στο σπίτι μου, η Nova μου έδωσε 10Mbps, ενώ στο ίδιο σπίτι ο πατέρας μου έχει με Cosmote 15Mbps. Μιλάμε για το ίδιο σπίτι και 5, όχι 2, Mbps διαφορά. Δεν μπορεί να "είναι θέμα χαλκου/εσωτερικων καλωδίων", είναι καθαρά θέμα χειρότερου καναλιού στο ΚΑΦΑΟ/DSLAM. Το είπα στην τεχνική υποστήριξη, ζήτησα άλλο προφίλ, αλλά τα μασήσανε. Είπανε να το δώσω βλάβη, αλλά "εαν δεν είναι θέμα αστικού κέντρου, θα χρεωθείτε 30 ευρώ για μέτρηση εσωτερικών γραμμών". Θα τρελαθούμε δηλαδή! Μιλάμε για το ίδιο, ΙΔΙΟ σπίτι! Ειναι καθαρά θέμα κουμπώματος γραμμής!

Κρίμα Forthnet/Nova να ρίχνετε έτσι τους πελάτες σας.

Λυπάμαι πολυ.

:(

Update:
Αφού το 13831 δεν έδωσε λύση (τζάμπα το πλήρωσα το 5ψηφιο...), έστειλα email και μίλησα και στο chat με την τεχνική υποστήριξη. Είπανε ότι θα το κοιτάξουνε, να μην ανησυχώ. Για να δούμε. Σας συμβουλεύω όλους να ξέρετε τις δυνατότητες της περιοχής/σπιτιού σας για να μη σας πιάνουνε κορόιδα. Να στε καλά!

BingBing
21-01-17, 00:05
Welcome to NOVA world, where impossible is possible.

Nina K
23-01-17, 18:42
Θα ήτανε καλό οι τεχνικοί της Νοβα να μην μας περνάνε όλους για ασχετους. :rolleyes: Ζητουσα καλύτερο κανάλι στο DSLAM και αυτοί αρχίζανε "βάλτε σκετο το ρουτερ στη γραμμή/βάλτε μικρότερο καλώδιο/βαλτε άλλο ρουτερ/βαλτε άλλο καλωδιο" και λοιπές ανοησιες για να περνάει η ώρα. :rolleyes:

Τελικα ειπανε ξερά "μαξιμου 12 Mbps έχει η περιοχη σας". Νννναι.... μαξιμουμ για το τι πίτα έχει η Νόβα. Η Cosmote το φτάνει στα 15Mbps. Δεν ειναι κακό να το παραδεχτούνε ότι είναι χειρότεροι.

Κάτι για αναβάθμιση στις καμπίνες της περιοχής μου σε λίγο καιρό εμαθα. Θα την "κάνω" τότε προς Cosmote.

Λυπάμαι Nova. :down:

BingBing
24-01-17, 17:58
Θα ήτανε καλό οι τεχνικοί της Νοβα να μην μας περνάνε όλους για ασχετους. :rolleyes: Ζητουσα καλύτερο κανάλι στο DSLAM και αυτοί αρχίζανε "βάλτε σκετο το ρουτερ στη γραμμή/βάλτε μικρότερο καλώδιο/βαλτε άλλο ρουτερ/βαλτε άλλο καλωδιο" και λοιπές ανοησιες για να περνάει η ώρα. :rolleyes:

Τελικα ειπανε ξερά "μαξιμου 12 Mbps έχει η περιοχη σας". Νννναι.... μαξιμουμ για το τι πίτα έχει η Νόβα. Η Cosmote το φτάνει στα 15Mbps. Δεν ειναι κακό να το παραδεχτούνε ότι είναι χειρότεροι.

Κάτι για αναβάθμιση στις καμπίνες της περιοχής μου σε λίγο καιρό εμαθα. Θα την "κάνω" τότε προς Cosmote.

Λυπάμαι Nova. :down:

Και γω ειμαι στον ιδιο δρομο, ειναι οντως οι χειρότεροι.

Nina K
30-01-17, 18:20
Μικρές παρατηρήσεις, με όλη την καλή διάθεση.

- Δεν είναι δυνατόν να μας δίνουνε μόνο 5ψήφιο νούμερο για να επικοινωνούμε, και μάλιστα πενταψήφιο που μας χρεώνει κι από πάνω, αν και ειμαστε συνδρομητες. Να λέω στο chat οτι το σταθερο ειναι κομμένο, δεν μπορώ απο κινητο να τους παρω στο 13831 και αυτοι να λένε "παρτε στο 13831"! :down:

- Με πηρε 10ψηφιο εν ωρα εργασιας, ειδα οτι ητανε της Νοβα απο γκουγκλαρισμα, το καλεσα οταν γυρισα σπιτι, βγηκε τηλεφωνητης "παρτε στο 13831"! :rolleyes:

- Στο chat οταν τους ρωτησα τι με θελανε, μου δωσανε εναν αριθμο να καλεσω που δεν ειχε χρεωση. Μαλιστα. Δεν λεω, το εκτιμησα, διοτι πραγματικα ειχα πλεον αγανακτησει. Βεβαια, η απαντηση που πηρα ητανε η ιδια, κάτι καλυτερο απο 12 MBps δεν γίνεται.

Τελικό συμπερασμα... Νοβα μόνο όταν εισαι κέντρο και η διαφορα απο Cosmote δεν είναι μεγάλη. Αν εισαι απόκεντρο, τότε μέχρι και >5 Mbps διαφορά θα την έχεις και θα σου λενε διάααααααφορα για να σε βγαλουνε τρελό. Ευτυχως που η χαμηλότερη ταχυτητα (που ειχα ποτέ μιλάμε...., 10 Mbps;;;; τα 19 τα ειχα ψωμοτύρι με την Otenet στην παλια διευθυνση, ααααααχχχχ) δεν επηρεάζει το Netflix μου. Κάνω υπομονή μέχρι το φθινόπωρο, που θα έχουμε, αν όλα πάνε καλά, νέες καμπίνες στην περιοχή μου. Βουρ στον άλλο πάροχο τότε.

Ευχαριστω για την φιλοξενία! :)

Nikiforos
01-02-17, 13:41
καλημερα και καλο μηνα, ελεγξατε τα στατιστικα απο το router τι εχει το ενα και το εχει το αλλο?
μπορει η διαφορα αυτη να γινει και απο αλλα πραγματα, δεν φταιει παντα το Α/Κ ή το ζευγος καλωδιων που ειναι αυτο θεμα ΟΤΕ.

Το θεμα καλωδιων εσωτερικων που λενε οταν τους πεις οτι εχεις 2 γραμμες δεν ξερουν αυτοι τι εχεις κανει εκει περα.
Ετσι λενε αυτα πρωτα επειδη ειναι ποιο ευκολο για αυτους.

1. Μπορει να φταιει το adsl router ειναι το ιδιο? μαλλον οχι.
2. Μπορει να φταιει το splitter εγινε δοκιμη χωρις αυτο απευθειας στην γραμμη?
3. Και το κυριοτερο των ολων.....τι SNR DOWN εχει στην καθε γραμμη? προσφατα αλλαξα router και μου πηγε στον ΘΕΟ με αποτελεσμα να χασω πολλα mbps, οταν ζητησα να το βαλουν στο 6 περασα και τον ΟΤΕ που ειχα πριν!

Τα παραπανω δεν ειναι θεωρητικα αλλα εχουν γινει και προσωπικα τα εχω παθει.
Ας ελεγχθουν ολα αυτα λοιπον.
Επισης αν μπορουσαμε να δουμε φωτος απο τα στατιστικα της γραμμης καλα θα ηταν για να βγουν σωστα συμπερασματα.

Οι απαντησεις στο τηλ ειναι τυποποιημενες τηλεφωνικου κεντρων ανθρωπων που δεν ειναι προφανως καν τεχνικοι, απλα εχουν προτυπα και απαντανε.
Για να μιλησετε σωστα γραψτε εδω στο forum στο Nova Support και θα σας καλεσουν, εγω παντα ετσι κανω ποτε δεν εχω παρει εγω τηλ απο τοτε που πηγα στην εταιρια.

Δυνατοτητες της περιοχης αυτο δεν ισχυει παντα και δεν ειναι 100% σιγουρο. Για τον απλό λογο οτι ναι μεν εξαρταται γενικα απο τα χλμ, αλλα μπορει καποιος να εχει κοντα του γειτονας πχ ISDN ή αλλες γραμμες κτλ και επηρεαζονται με αποτελεσμα να πεφτει η ταχυτητα. Επισης υπαρχουν τεχνικοι λογοι οπως παραδειγμα το ζευγος μας απο τον ΚΑΦΑΟ να μην ειναι καλο, που ειναι αρμοδιοτητα του ΟΤΕ, και πρεπει αυτος να ερθει να κανει μετρησεις και την αλλαγη προφανως.
Γενικα οταν εχουμε αλλη εταιρια αντι ΟΤΕ ειναι ποιο δυσκολα ολα αυτα.
Δεν φταιει ομως παντα η τελικη εταιρια αυτο ειναι το θεμα, απλα ο τελικος καταναλωτης βλεπει τι παιρνει στην τελικη και πληρωνει χωρις να εχει τα αντιστοιχα.
Εφοσον πληρωνουμε ΕΩΣ 24 θελουμε οσο γινεται περισσοτερο γιατι αλλοι που πληρωνουν τα ιδια τα εχουν και αυτο δεν ειναι δικαιο.
Εγω με τα χρονια απο 13.5mbps με την πρωτη μου ADSL εως 24 εφτασα μεχρι 10 και με ΟΤΕ και με NOVA και με την δευτερη εχω λιγο παραπανω πλεον.
Αυτο που σιγουρα κερδιζεις αν εισαι με ΟΤΕ ειναι οι ποιο γρηγορες επισκευες σε βλαβες και αναφερομαι κυριως σε αυτες που ειναι σε δικτυα, λογικο.
Και καλυτερα pings (σημαντικο για οnline gaming) που δεν υπαρχει απλα ανταγωνισμος καν.

MIKU
06-02-17, 06:52
Εμας στο ιδιο κτιριο:1 συνδεση οτε vdsl 30/2,5 πιανει 29/2,2 μια συνδεση Οτε εως 24 που πιανει 15 και μια νοβα εως 24 που πιανει 7...,,Φυσικα οι δικαιολογιες ιδιες...Περιοχη Μελισσια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.