PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Apple μηνύει την Qualcomm για 1 δις δολάρια



sdikr
21-01-17, 14:37
Την περασμένη εβδομάδα η FTC ξεκίνησε μια αντιμονοπωλιακή διαδικασία (http://www.adslgr.com/forum/threads/973966-%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BF%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CF%82-Qualcomm-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-FTC) εναντίον την Qualcomm, τώρα η Apple κάνει μήνυση για 1 δις Δολάρια

Ακόμα και αν κάποιος δεν παρακολουθεί τι γίνεται στην αγορά των smartphone, σίγουρα έχει ακούσει το όνομα Qualcomm, οι τεχνολογίες της οποίας βρίσκονται σε πολλές συσκευές τεχνολογίας και διαθέτει πολλές πατέντες σχετικά με την κινητή τηλεφωνία.
Αρκετές μεγάλες εταιρίες κατασκευής κινητών βασίζονται στην Qualcomm, όχι μόνο για το υλικό αλλά και για την αδειοδότηση διαφόρων πατεντών της.

Η FTC διαπίστωσε πως η Qualcomm συμπεριφέρεται μονοπωλιακά, δίνοντας μεγάλες εκπτώσεις σε κατασκευαστές για να κάνουν χρήση μόνο προϊόντων της Qualcomm, ενώ "τιμωρεί" όποιους επιλέξουν να κάνουν χρήση προϊόντων άλλων κατασκευαστών.

Αυτή είναι η επίσημη ανακοίνωση της Apple



For many years Qualcomm has unfairly insisted on charging royalties for technologies they have nothing to do with. The more Apple innovates with unique features such as TouchID, advanced displays, and cameras, to name just a few, the more money Qualcomm collects for no reason and the more expensive it becomes for Apple to fund these innovations. Qualcomm built its business on older, legacy, standards but reinforces its dominance through exclusionary tactics and excessive royalties. Despite being just one of over a dozen companies who contributed to basic cellular standards, Qualcomm insists on charging Apple at least five times more in payments than all the other cellular patent licensors we have agreements with combined.

To protect this business scheme Qualcomm has taken increasingly radical steps, most recently withholding nearly $1B in payments from Apple as retaliation for responding truthfully to law enforcement agencies investigating them.
Apple believes deeply in innovation and we have always been willing to pay fair and reasonable rates for patents we use. We are extremely disappointed in the way Qualcomm is conducting its business with us and unfortunately after years of disagreement over what constitutes a fair and reasonable royalty we have no choice left but to turn to the courts.


Το σίγουρο είναι ότι Qualcomm θα προσπαθήσει να προστατέψει τον εαυτό της.

Πηγή : Neowin (https://www.neowin.net/news/qualcomm-is-being-sued-by-apple-for-1-billion)

badweed
21-01-17, 14:39
https://www.youtube.com/watch?v=Nk-ZWSD4TGQ
:p

goku
21-01-17, 14:47
Ενω "τιμωρεί" όποιους επιλέξουν να κάνουν χρήση προϊόντων άλλων κατασκευαστών.

Πως τους "τιμωρεί" ακριβώς; Θα με ενδιέφερε να μάθω.

sdikr
21-01-17, 15:33
Πως τους "τιμωρεί" ακριβώς; Θα με ενδιέφερε να μάθω.

Δεν τους δίνει τις εκπτώσεις που δίνει σε αυτούς που βάζουν μόνο qualcomm,

eyw
21-01-17, 15:35
Μάλιστα, it's complicated.
Στον αγώνα Αππλε - Qualcomm εμείς με ποιόν να είμαστε? τι συμφέρει τον απλό χρήστη?

Πάντως το 'Official Statement' της αππλε πιό πολύ σαν γκρίνια-κλάψα ακούγεται, ας το κάνει λιανά κάποιος που παρακολουθεί και ξέρει.

konig
21-01-17, 16:21
δεν ειχε πει η apple πριν λιγο καιρο πως οι πωλησεις τους στο 7ρι ειναι σχεδον 1 δις κατω απο το 6ρι?

τι συμπτωση ρε παιδι μου.........

Hetfield
21-01-17, 16:45
Καμια συμπτωση.
Η Qualcomm συμπεριφερεται μονοπωλιακα και ελεγχεται.
Αν αποδειχθει αυτη η μονοπωλιακη συμπεριφορα, τοτε πολλες εταιριες θα ζητησουν αποζημειωσεις για τις εκπτωσεις που δεν ελαβαν.

Προσωπικα θεωρω την Qualcomm τον καρκινο των επεξεργαστων.

konig
21-01-17, 18:10
πολυ δυσκολα θα βγει αποφαση κατα... ειδικα οταν υπαρχει ανταγωνισμος αλλα συμφωνησαν μαζι της...

alfagamma
21-01-17, 19:50
οκ, κακο το να πουλαει οσο θελει σε οπιον θελει... αλλα αυτο δεν ειναι ελευθερη οικονομια? κανω λαθος οτι απλα βασιζεται στο συγχρονο μοντελο?
απο την αλλη, λογικη η κινηση της apple .... καπως πρεπει να βγαλει τα σπασμενα απο αυτα που θα κληθει να πληρωσει στην ΝΟΚΙΑ χαχαχαχχα
τελικα "οτι σπερνεις ...θεριζεις".

Gordito
21-01-17, 21:18
Πεταχτηκε το patent troll να κανει μυνηση πρωτο, :rofl:

iml
21-01-17, 21:28
Qualcomm built its business on older, legacy, standards but reinforces its dominance through exclusionary tactics and excessive royalties γράφει η εταιρία που μεταξύ άλλων πατεντάρισε το λουκέτο (slide to unlock) και τις στρογγυλεμένες γωνίες....


"οτι σπερνεις ...θεριζεις"
Το αυτό.

Hetfield
21-01-17, 22:30
οκ, κακο το να πουλαει οσο θελει σε οπιον θελει... αλλα αυτο δεν ειναι ελευθερη οικονομια? κανω λαθος οτι απλα βασιζεται στο συγχρονο μοντελο?
απο την αλλη, λογικη η κινηση της apple .... καπως πρεπει να βγαλει τα σπασμενα απο αυτα που θα κληθει να πληρωσει στην ΝΟΚΙΑ χαχαχαχχα
τελικα "οτι σπερνεις ...θεριζεις".
Οχι δεν ειναι αυτο.
Ελευθερη οικονομια σημαινει ελευθερη διακινηση κεφαλαιων και προϊοντων και δεν εχει καμια σχεση με τις anti-trust νομοθεσιες.

eyw
22-01-17, 00:19
Οχι δεν ειναι αυτο.
Ελευθερη οικονομια σημαινει ελευθερη διακινηση κεφαλαιων και προϊοντων ... σωστός, αλλά ποιός θα πει σε ποιόν πόσο και πόσα και τι και πότε θα πουλάει?
Εκτός και αν υποχρεώσουμε τις εταιρείες να αναρτήσουν τιμολόγιο όπως παλιά τα μπακάλικα. btw τον Trumpάκουλα τον έχω ικανό να το κάνει.

aiolos.01
22-01-17, 04:41
Είναι γνωστό οτι δυο καλά τμήματα έχει η apple. Marketing και νομικό. Αφου το έχει, να μην το χρησιμοποιήσει; :p
Είναι και η υπόθεση με το δις απο τη samsung που δεν της πήγε καλά τελικά οπότε αποφάσισε να τα αρπάξει απο αλλού.

keysmith
22-01-17, 10:40
από αυτά τα λίγα που καταλαβαίνω μάλλον αυτή τη φορά είμαι με την apple (δεν πιστεύω που το λέω). η qualcomm κάτι δεν κάνει καλά και είναι εμφανές. Δουλειά της πολιτείας είναι να τους "μαζεύει" τους μανατζαραίους σε κάτι τέτοιες εταιρίες που νομίζουν είναι "θεοί" και κάνουν ότι θέλουν με την αγορά.

Jazzer
22-01-17, 10:40
Μήπως βλέπουν τη σειρά "Suits" εκεί στην Apple ; :p Βροχή οι δίκες ! :lol:

hellenicsun
22-01-17, 14:10
Μήπως βλέπουν τη σειρά "Suits" εκεί στην Apple ; :p Βροχή οι δίκες ! :lol:

Μόνο στην Apple; Δε θες να φανταστείς πόσες εταιρίες τα τελευταία χρόνια έχουν φτιάξει νομικά τμήματα με ένα σωρό δικηγόρους που ασχολούνται με οτιδήποτε αφορά την εταιρία για την οποία εργάζονται.

Η σειρά Suits παραμένει επίκαιρη.

button
22-01-17, 20:48
Η FTC διαπίστωσε πως η Qualcomm συμπεριφέρεται μονοπωλιακά, δίνοντας μεγάλες εκπτώσεις σε κατασκευαστές για να κάνουν χρήση μόνο προϊόντων της Qualcomm, ενώ "τιμωρεί" όποιους επιλέξουν να κάνουν χρήση προϊόντων άλλων κατασκευαστών.

Δηλαδή εάν εγώ βάζω στην συσκευή μου όλες τεχνολογίες της Qlm θα έχω έκπτωση , ή εαν βάζω μερικές τεχνολογίες Qlm και μερικές απο άλλον τότε δεν μου δίνει έκπτωση

Δεν βρίσκω κάτι παράλογο στην κίνηση της εάν στην Apple δεν αρέσει ας μην βάζει να βρει από άλλου όλα τζάμπα τα θέλει αυτή

iml
22-01-17, 23:04
Δηλαδή αν εγώ πουλούσα τα ίδια εξαρτήματα στη lada και τα ίδια στη Ferrari ηθικά θα έπρεπε να τα δίνω στην ίδια τιμή (η γραμμή της apple). Σε μια ελεύθερη αγορά όμως πρακτικά μπορώ να καθορίζω την τιμή που θέλω να πουλήσω σε όποιον θέλω. Δίνω στη lada φθηνά γιατί οικονομικά δεν το αντέχουν και δεν θέλω να τους χάσω από πελάτες, ενώ στη Ferrari μπορώ να πουλήσω ακριβότερα (δεδομένου του κέρδους ανά αυτοκίνητο) και ισοφαρίζω. Σε κάποιον άλλο που αγοράζει περισσότερα τεμάχια κάνω και καλύτερη τιμή. Αν κάποιος δεν με έχει ανάγκη και μπορεί να εξυπηρετηθεί και από αλλού, πάλι θα προσαρμόσω την τιμή για να μην τον χάσω από πελάτη.

Με τους κανόνες της αγοράς που οι ίδιοι έχουμε δημιουργήσει έτσι όμως λειτουργεί το παραμύθι. Το αντίθετο θα ήταν προστατευτισμός και όπου συμβαίνει, κάποιοι τραβούν αυτιά.
πχ Σαν χώρα έχουμε φάει ουκ ολίγα πρόστιμα για προστατευτισμό...

Συμπέρασμα:
Ας κατεβάσει τις τιμές της η Apple σε αντιστοιχία με τους υπόλοιπους αγοραστές των ίδιων τεχνολογιών και μετά ας αρχίσει την κλάψα για αδικία.

Gordito
22-01-17, 23:16
Oλη η αγορα ετσι δουλευει, οποιος νομιζει το αντιθετο, απλα δεν εχει ιδεα.

Σαφως και εχει λαθος η qualcomm, αλλα εχουν και αλλα 1000 πραγματα να κοιταξουν, πριν δουν τις μονοπωλιακες πρακτικες τις.

Hetfield
22-01-17, 23:25
Δηλαδή εάν εγώ βάζω στην συσκευή μου όλες τεχνολογίες της Qlm θα έχω έκπτωση , ή εαν βάζω μερικές τεχνολογίες Qlm και μερικές απο άλλον τότε δεν μου δίνει έκπτωση

Δεν βρίσκω κάτι παράλογο στην κίνηση της εάν στην Apple δεν αρέσει ας μην βάζει να βρει από άλλου όλα τζάμπα τα θέλει αυτή

Τι παει να πει εαν δεν αρεσει στην Apple;
Υπαρχει νομοθεσια που περιοριζει τετοιες κινησεις, εταιριες τετοιου μεγεθους πρεπει να τεκμηριωνουν με επαρκεια τετοιες κινησεις, απλα και ξεκαθαρα.
Δεν επηρεαζεται μονο η Apple απο τετοιες τακτικες. Εχε υποψη σου οτι η Qualcomm ειναι μονοπωλιο στα modems και ολιγοπωλιο στα SoC.
Αν εσυ μετα απο μια αγορα στο super market, διαπιστωσεις οτι δεν ελαβες μια τιμη που ελαβαν αλλοι πελατες, θα το θεωρησεις φυσιολογικο;

xhaos
23-01-17, 09:00
δεν καταλαβαίνω. ελεύθερη αγορά δεν έχουμε; αν ο μανάβης μου πουλά πιο ακριβά απο οτι πουλά στην κυρα Σουλα, τοτε αλλάζω μανάβη ή βάζω μποστανι.
που είναι το πρόβλημα;:rofl:

_GuardiaN_
23-01-17, 15:05
δεν καταλαβαίνω. ελεύθερη αγορά δεν έχουμε; αν ο μανάβης μου πουλά πιο ακριβά απο οτι πουλά στην κυρα Σουλα, τοτε αλλάζω μανάβη ή βάζω μποστανι.
που είναι το πρόβλημα;:rofl:

Στο οτι π.χ. δεν υπαρχει αλλος μαναβης που να πουλαει καρπουζια οποτε αναγκαστικα θα παρεις μονο απο αυτον; (τα modems που λεει ο Hetfield)

xhaos
23-01-17, 15:09
Στο οτι π.χ. δεν υπαρχει αλλος μαναβης που να πουλαει καρπουζια οποτε αναγκαστικα θα παρεις μονο απο αυτον; (τα modems που λεει ο Hetfield)

αν θέλω ντε και καλά καρπούζι μέσα στο Γενάρη, ναι. ή θα βάλω μποστάνι. ή θα το κάνω εισαγωγή. ή θα του βάλω slide to unlock.

_GuardiaN_
23-01-17, 15:20
αν θέλω ντε και καλά καρπούζι μέσα στο Γενάρη, ναι. ή θα βάλω μποστάνι. ή θα το κάνω εισαγωγή. ή θα του βάλω slide to unlock.

Αν θυμαμαι καλα η QC εχει πατενταρει αρκετα πραγματα σε σημειο που αν θες πχ 4g modem στο κινητο που κατασκευαζεις πρεπει να της πληρωσεις royalties. Δεν μπορεις να δημιουργησεις κατι παρομοιο γιατι θα σε τρεχει στα δικαστηρια για copyright infringement. Αντε τωρα εσυ κατασευασε ενα κινητο χωρις modems πανω. Δεν ειμαι σιγουρος το ξαναλεω γιατι παει πολυ καιρος που ειχα διαβασει για τα patents της Qualcomm αλλα κατι παρομοιο συμβαινει.

eyw
23-01-17, 16:06
... αν θες πχ 4g modem στο κινητο που κατασκευαζεις πρεπει να της πληρωσεις royalties. ... κατ' αρχήν σε μας φαίνεται απίθανο να έχει πατεντάρει συχνότητες και διαμορφώσεις, αλλά στον κόσμο των US patents και των $Billion$ μπορεί πράγματι κάτι να τρέχει.
Η apple με τα δισεκατομμύρια $$$ που τσεπώνει, + αυτά που δεν θα πληρώσει στην ΕΕ-EU, αντί να σκούζει ας κατασκευάσει δικά της εναλλακτικά chipset και μαραφέτια για 4G. Εγώ (αυθαίρετα) υποθέτω ότι θα έχει την απαιτούμενη τεχνογνωσία και υποδομή και μηχανικούς κλπ.

Κάποιος γνώστης της τεχνολογίας ας επιβεβαώσει ότι το 4G δεν είναι proprietary ή δεν σε υποχρεώνει να αγοράζεις πραματάκια ούτε απο τον (πχ) eyw ούτε και απο την (όποια) Qualcomm.

Ο συνάδελφος που αποκάλεσε την Qualcomm καρκίνο ας μας φωτίσει.

Hetfield
23-01-17, 17:50
κατ' αρχήν σε μας φαίνεται απίθανο να έχει πατεντάρει συχνότητες και διαμορφώσεις, αλλά στον κόσμο των US patents και των $Billion$ μπορεί πράγματι κάτι να τρέχει.
Η apple με τα δισεκατομμύρια $$$ που τσεπώνει, + αυτά που δεν θα πληρώσει στην ΕΕ-EU, αντί να σκούζει ας κατασκευάσει δικά της εναλλακτικά chipset και μαραφέτια για 4G. Εγώ (αυθαίρετα) υποθέτω ότι θα έχει την απαιτούμενη τεχνογνωσία και υποδομή και μηχανικούς κλπ.

Κάποιος γνώστης της τεχνολογίας ας επιβεβαώσει ότι το 4G δεν είναι proprietary ή δεν σε υποχρεώνει να αγοράζεις πραματάκια ούτε απο τον (πχ) eyw ούτε και απο την (όποια) Qualcomm.

Ο συνάδελφος που αποκάλεσε την Qualcomm καρκίνο ας μας φωτίσει.

Φυσικα και ειναι proprietary τεχνολογια το LTE και πολλες απο τις "συνεισφορες" της εχουν πατενταριστει και κατεχονται απο την Qualcomm.
Το πως εχουν πατενταριστει δεν ειναι επι του παροντος.
Η Qualcomm ειναι μονοπωλιο στα LTE modems για αυτο το λογο, και σε καμια περιπτωση δεν επιτρεπεται να χρησιμοποιει την μονοπωλιακη της θεση για να προωθει τα δικα της SoC εναντι των αλλων.

Που παρεπιπτοντως η υποστηριξη στα SoC ειναι απαραδεκτη, αλλα εκει δεν σας ειδα να γκρινιαζετε.

eyw
23-01-17, 18:21
Φυσικα και ειναι proprietary τεχνολογια το LTE και πολλες απο τις "συνεισφορες" της εχουν πατενταριστει και κατεχονται απο την Qualcomm. ... Σαφέστατος, κατανοητότατος, τέλειος και σ'ευχαριστούμε.

Ευκαιρία για τους αντιφρονούντες να αναπτύξουν δικιά τους τεχνολογία. Αν το επιθυμούν.
Εν τω μεταξύ οι μικροί ας συνεχίζουν να τα ακουμπάνε στην Qualcomm, οι μεγάλοι ας βγάζουν επίσημες ανακοινώσεις και ας κάνουν μυνήσεις μπας και τους κάτσει κάτι. Ποιός ξέρει, έτσι μπορεί να τους κοστίζει φθηνότερα, δλδ να αφήνουν τα δικαστήρια να κάνουν το R&D γιαυτούς.
Μαθαίνουμε και μεις σιγά-σιγά πως γίνονται οι high tech business.

GeorgeH
23-01-17, 18:30
Φυσικα και ειναι proprietary τεχνολογια το LTE και πολλες απο τις "συνεισφορες" της εχουν πατενταριστει και κατεχονται απο την Qualcomm.
Το πως εχουν πατενταριστει δεν ειναι επι του παροντος.
Η Qualcomm ειναι μονοπωλιο στα LTE modems για αυτο το λογο, και σε καμια περιπτωση δεν επιτρεπεται να χρησιμοποιει την μονοπωλιακη της θεση για να προωθει τα δικα της SoC εναντι των αλλων.

Που παρεπιπτοντως η υποστηριξη στα SoC ειναι απαραδεκτη, αλλα εκει δεν σας ειδα να γκρινιαζετε.
Πάντως το LTE είναι standard υλοποίηση ως προς το sw κομμάτι. Δεν ξέρω τι συμβαίνει ακριβώς στα μοντεμ αλλά από μια πρώτη ανάγνωση φαίνεται ότι τα royalties δεν έχουν να κάνουν με το 4G αλλά με παλιότερες πατέντες. Δεν φτιάχνονται δλδ διαφορετικές υλοποιήσεις per UE - βέβαια αν όλοι οι κατασκευαστές συσκεών χρησιμοποιούν τα ίδια μόντεμ από την άλλη, τότε πάλι δε θα υπήρχε ανάγκη διαφοροποίησης σε αυτό το κομμάτι.

tsigarid
23-01-17, 18:47
Στο οτι π.χ. δεν υπαρχει αλλος μαναβης που να πουλαει καρπουζια οποτε αναγκαστικα θα παρεις μονο απο αυτον; (τα modems που λεει ο Hetfield)

Ο νόμος λέει ότι έχεις ένα ενιαίο τιμολόγιο ως μανάβης. Η αγορανομία θα σε τιμωρήσει αν πουλάς διαφορετικά σε διαφορετικούς πελάτες. Επίσης, ο νόμος σου αναγνωρίζει το δικαίωμα να έχεις εκπτώσεις σε συγκεκριμένες κατηγορίες πελατών, αρκεί αυτές οι κατηγορίες να είναι ανοιχτές για όλους, το οποίο ήταν το λάθος της Qualcomm. Το ότι κανείς δεν είναι άγιος και κάνει παρανομίες, δεν σημαίνει ότι κάνει καλά.

Gordito
23-01-17, 18:50
Μου αρεσει που πατε να εξηγησετε με ορους λαικης τι κανουν εταιριες δισεκατεμμυριων, λες και ειναι τοσο απλοικα τα πραγματα

badweed
23-01-17, 19:17
Μου αρεσει που πατε να εξηγησετε με ορους λαικης τι κανουν εταιριες δισεκατεμμυριων, λες και ειναι τοσο απλοικα τα πραγματα

εμ πως θα λειτοργουν ; με μαγικες δυναμεις και ειδικες παραχωρησεις απο κανα θεο ;

lewton
23-01-17, 23:37
Νομίζω ότι η Qualcomm έχει δικαίωμα να χρεώνει λιγότερο ανά συσκευή τους καλούς της πελάτες, δηλαδή να κάνει έκπτωση βάση volume.
Αυτό που είναι αντιανταγωνιστικό είναι το να δίνει τις εκπτώσεις σε όποιον δεσμευτεί να μην αγοράσει τίποτα από τους ανταγωνιστές της.

iml
24-01-17, 02:58
Νομίζω ότι η Qualcomm έχει δικαίωμα να χρεώνει λιγότερο ανά συσκευή τους καλούς της πελάτες, δηλαδή να κάνει έκπτωση βάση volume.
Αυτό που είναι αντιανταγωνιστικό είναι το να δίνει τις εκπτώσεις σε όποιον δεσμευτεί να μην αγοράσει τίποτα από τους ανταγωνιστές της.

Αυτό είναι το "ζουμί". Αν αποδειχθεί ότι ακολουθεί αυτή την τακτική (στα χνάρια τόοοσων άλλων εταιριών που -κακώς- κάνουν τα ίδια), να φάει 15 πρόστιμα. Τα υπόλοιπα είναι μηλο-δικαιολογίες μπας και συγκινήσει κανέναν.

Hetfield
24-01-17, 03:40
Υπηρχε περιπτωση να κινουνταν οι αρχες στις ΗΠΑ εναντιον της Qualcomm αν δεν υπηρχαν ισχυρες ενδειξεις για κατι τετοιο;
Just sayin...

alfagamma
24-01-17, 04:11
Τι παει να πει εαν δεν αρεσει στην Apple;
Υπαρχει νομοθεσια που περιοριζει τετοιες κινησεις, εταιριες τετοιου μεγεθους πρεπει να τεκμηριωνουν με επαρκεια τετοιες κινησεις, απλα και ξεκαθαρα.
Δεν επηρεαζεται μονο η Apple απο τετοιες τακτικες. Εχε υποψη σου οτι η Qualcomm ειναι μονοπωλιο στα modems και ολιγοπωλιο στα SoC.
Αν εσυ μετα απο μια αγορα στο super market, διαπιστωσεις οτι δεν ελαβες μια τιμη που ελαβαν αλλοι πελατες, θα το θεωρησεις φυσιολογικο;

Ακραιο το παραδειγμα σου, ισως και ατοπο, αλλα ναι, στα σουπερμαρκετ υπαρχουν προσφορες... αν παρεις ενα γαλα εχει 1,20 αν παρεις 6 θα πληρωσεις τα 5=6 ευρω....
τι δεν καταλαβαινεις?

badweed
24-01-17, 04:13
Ακραιο το παραδειγμα σου, ισως και ατοπο, αλλα ναι, στα σουπερμαρκετ υπαρχουν προσφορες... αν παρεις ενα γαλα εχει 1,20 αν παρεις 6 θα πληρωσεις τα 5=6 ευρω....
τι δεν καταλαβαινεις?

ναι αλλα ισχυει για ολους τους πελατες

xhaos
24-01-17, 07:52
ναι αλλα ισχυει για ολους τους πελατες

Οχι μπορεί να ισχύει μόνο για τους πελάτες που έχουν κάρτα ο κυρ Μπάμπης.

Hetfield
24-01-17, 10:32
Ακραιο το παραδειγμα σου, ισως και ατοπο, αλλα ναι, στα σουπερμαρκετ υπαρχουν προσφορες... αν παρεις ενα γαλα εχει 1,20 αν παρεις 6 θα πληρωσεις τα 5=6 ευρω....
τι δεν καταλαβαινεις?
Ατοπο ξε-ατοπο, δεν καταλαβες το point.
Προφανως αν παρεις 500 ποσοτητες θα παρεις καλυτερη τιμη, αλλα δεν αναφερθηκα σε αυτο.

eyw
24-01-17, 10:52
Πέρα απο την πρόσφατη μήνυση του $1Bill είχε συμβεί στο παρελθόν κάτι μεταξύ αππλε-Qualcomm?
Γιατί η apple το έκανε τώρα που παίζει στο γήπεδο μόνη της?

lewton
24-01-17, 13:20
Οχι μπορεί να ισχύει μόνο για τους πελάτες που έχουν κάρτα ο κυρ Μπάμπης.

Αλλά δεν μπορεί να ισχύσει για τους πελάτες που υπογράφουν υπεύθυνση δήλωση ότι δεν θα πάνε στο απέναντι μαγαζί.

techgirl
24-01-17, 15:43
Αλλά δεν μπορεί να ισχύσει για τους πελάτες που υπογράφουν υπεύθυνση δήλωση ότι δεν θα πάνε στο απέναντι μαγαζί.

χαχααχα λες στο τέλος να μας βάζουν να κ'άνουμε και αυτο?

ludist
24-01-17, 20:38
οκ, κακο το να πουλαει οσο θελει σε οπιον θελει... αλλα αυτο δεν ειναι ελευθερη οικονομια?

1. Δεν έχουμε ελεύθερη οικονομία - ακόμη. (και ευτυχώς)
2. Είναι κακό όταν έχεις δεσπόζουσα θέση. Δημιουργεί κανιβαλισμό.
3. Είναι κακό όταν ζητάς «άσχετα» πραγματάκια: όπως θα αγοράζεις ΜΟΝΟ από εμένα ειδάλλως δεν έχει έκπτωση (ειδικά όταν ισχύει και το 2). Αυτό δεν είναι έκπτωση, αλλά εκβιασμός. Μπορεί σε χ,ψ χρόνο να βρω κάτι καλύτερο ή μπορεί να μην θέλω να έχω έναν προμηθευτή και τέλος πάντων δεν κάνεις κουμάντο από που θα αγοράσω / συνεργαστώ.

Το 3. είναι ακριβώς το ίδιο με «συμφωνίες» της Microsoft (http://www.computerworld.com/article/2588121/microsoft-windows/gateway-official-hits-microsoft-licensing-terms-in-court-testimony.html) με κατασκευαστές.

eyw
24-01-17, 20:59
1. Δεν έχουμε ελεύθερη οικονομία - ακόμη. (και ευτυχώς) ... χάθηκα, βόηθα λίγο.

Υπάρχουν πουθενά σύνορα και δασμοί ή περιορισμός εισαγωγών?
Σε υποχρεώνει το κράτος να αγοράσεις ή να μην αγοράσεις απο κάποιον?
Μας υπαγορεύει κανένας τι και πότε και απο ποιόν και σε ποιά τιμή και πως και πότε θα πληρώσουμε?
Σε τιμωρεί το κράτος αν αγοράσεις απο τον (πχ) eyw modems?

Στην Ελλάδα μπορεί και να μην έχουμε ελεύθερη οικονομία, το κουβεντιάζουμε αλλού.

hellenicsun
24-01-17, 21:02
χάθηκα, βόηθα λίγο.

Υπάρχουν πουθενά σύνορα και δασμοί ή περιορισμός εισαγωγών?
Σε υποχρεώνει το κράτος να αγοράσεις ή να μην αγοράσεις απο κάποιον?
Μας υπαγορεύει κανένας τι και πότε και απο ποιόν και σε ποιά τιμή και πως και πότε θα πληρώσουμε?

Στην Ελλάδα μπορεί και να μην έχουμε ελεύθερη οικονομία, το κουβεντιάζουμε αλλού.

Μα ΔΕΝ υπάρχει ελεύθερη οικονομία. Απλώς, τα "σύνορα" είναι πολύ μακρυά για να τα δει κανείς και συνήθως μόνο πολύ μεγάλες πολυεθνικές τα πλησιάζουν.

Όταν δε πάνε να τα περάσουν, επεμβαίνουν οι διάφορες ρυθμιστικές αρχές των οποίων η ύπαρξη ακυρώνει και την όποια ελευθερία - τουλάχιστον με την ευρύα έννοια της λέξης.

ludist
24-01-17, 21:12
χάθηκα, βόηθα λίγο.

Υπάρχουν πουθενά σύνορα και δασμοί ή περιορισμός εισαγωγών?
Σε υποχρεώνει το κράτος να αγοράσεις ή να μην αγοράσεις απο κάποιον?
Μας υπαγορεύει κανένας τι και πότε και απο ποιόν και σε ποιά τιμή και πως και πότε θα πληρώσουμε?
Σε τιμωρεί το κράτος αν αγοράσεις απο τον (πχ) eyw modems?

Στην Ελλάδα μπορεί και να μην έχουμε ελεύθερη οικονομία, το κουβεντιάζουμε αλλού.

Πάρε μεταχειρισμένο αυτοκίνητο από Γερμανία (ως Έλληνας για να κυκλοφορήσει στην Ελλάδα) και θα εκπλαγείς. Στο συγκεκριμένο δασμό διαφωνώ διότι υποτίθεται μεταξύ Ευρωπαίων δεν υπάρχουν δασμοί - για αυτό και η Ελλάδα πληρώνει πρόστιμο στην Ε.Ε., αλλά της συμφέρει το πρόστιμο (της Ελλάδας).

Αυτά για σουρεαλιστικό-υπαρκτό-χαβαλέ της Ε.Ε.

Εκτός Ε.Ε. φυσικά και υπάρχουν δασμοί κ.ο.κ. Τώρα αν κάνουν τα στραβά μάτια όταν αγοράζεις από την Κίνα, δεν σημαίνει πως η αγορά ΕΙΝΑΙ ελεύθερη. Ένα τυχαίο παράδειγμα (http://www.euractiv.gr/section/epichirisis-ergasia/news/epivalli-dasmous-antintampingk-kina-ke-taivan/).

Επίσης παραλίγο να γίνει η συμφωνία της TTIP που επέτρεπε μεταξύ άλλων εταιρίες να μηνύουν κράτη, οπότε εκεί μιλούσαμε για «ελεύθερα δικαστήρια» :p Τέσπα, αυτό το ξήλωσε ο Κίτρινος Τρόμπας, αλλά μάλλον θα μας φέρει κάτι χειρότερο.

Αν υπάρξει πραγματικά ελεύθερη αγορά, ετοιμάσου για χειρότερη ζούγκλα και περισσότερα μονοπώλια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.