PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος πρόωρης διακοπής συμβολαίου από Cosmote



leotzian
21-01-17, 20:24
Γειά σε ολους ηθελα να μου δώσετε τα φώτα σας γιατί εχω μπερδευτεί.
Ειχα πάρει μιά προσφορά από ΟΤΕ για 2 χρόνια για Double Play, καί λήγει στίς 12/2/.
Μου εδωσαν μια καλή πρόσφορά απο Wind για φορητότητα ( εληγε σήμερα ) για 2 χρόνια και θα παραλάβω συμβόλαιο για υπογραφή 25/1/ Για φορητότητα ξέρω οτι είναι περίπου 12-15 ημέρες ο χρόνος αναμονής, δηλαδή από 5/2 - 8/2/
Ερώτηση μπορώ να παρατείνω την ημέρα που θα μου αλλάξουν πάροχο για να πάω μετά τίς 12/2/ ?
Θά εχω πρόστοιμο αν κόψω 5-10 ημέρες πρίν λήξουν τα 2 χρόνια?
Το αστείο είναι οτι πρίν κάνω την αίτηση πήρα το 13888 και κάποιος υπάλληλος μου ειπε αφού κοίταξε την καρτέλλα μου, για 10 ημέρες δεν τίθετε θέμα αλλά θα πληρώσω τα πάγια μεχρι τίς 12/2/ πληρώνω 30€ τον μήνα, μου είπε 1€ περίπου την ημέρα διότι η χρέωση ειναι ανά ημέρα, 10€.
Κάνω την τηλεφωνικά την αίτηση στην Wind τελευταία μέρα της προσφοράς.
Σήμερα ξαναπέρνω πάλι τηλέφωνο 13888, να το ξανατσεκάρω και αλλος υπάλληλος μου είπε και 1 ημέρα να κόψεις πρίν θα πληρώσω τέλη 126€ περίπου!!!!!!!!!
Τί παίζει σας παρακαλώ τα φώτα σας.
Ποιό πολύ με ενδιαφέρει αν μπορώ να παρατείνω μερικές μέρες την αλλαγή παρόχου.
Εχει κανείς καμμία τέτοια περίπτωση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

cranky
21-01-17, 20:38
Θά εχω πρόστοιμο αν κόψω 5-10 ημέρες πρίν λήξουν τα 2 χρόνια?
...................
Σήμερα ξαναπέρνω πάλι τηλέφωνο 13888, να το ξανατσεκάρω και αλλος υπάλληλος μου είπε και 1 ημέρα να κόψεις πρίν θα πληρώσω τέλη 126€ περίπου!!!!!!!!!
Ναί, θα πληρώσεις όλο το πρόστιμο.
Σωστά το είπε ο δεύτερος υπάλληλος.


Ποιό πολύ με ενδιαφέρει αν μπορώ να παρατείνω μερικές μέρες την αλλαγή παρόχου.
Εχει κανείς καμμία τέτοια περίπτωση?
Επικοινώνησε με την Wind, αν μπορούν να σε ενεργοποιήσουν μία μέρα μετά την λήξη του συμβολαίου με την Cosmote.

Καί με τους δύο παρόχους, επικοινωνία μόνο γραπτώς, με email.

kostakislarisa
21-01-17, 20:51
Να τον ενεργοποιήσει η wind μια ημέρα μετά τη λήξη του συμβολαίου δεν μπορεί καθώς στέλνει αίτημα στην Cosmote και η φορητότητα παίρνει μέχρι 8 εργάσιμες ημέρες. Τώρα πότε θα κάνει την αλλαγή η Cosmote είναι άγνωστο. Πάντως όπως είπε και ο @cranky το πρόστιμο το πληρώνεις κανονικά και 1 ημέρα πριν τη λήξη του συμβολαίου σου αν διακόψεις. Ενημέρωσε τη wind σχετικά με το πρόβλημά σου για να δεις αν μπορούν να παρατείνουν το χρόνο που θα στείλουν το άιτημα στην Cosmote.

cranky
21-01-17, 21:02
Ενημέρωσε τη wind σχετικά με το πρόβλημά σου για να δεις αν μπορούν να παρατείνουν το χρόνο που θα στείλουν το άιτημα στην Cosmote.
Ναί, βρε Κωστάκη, αυτό εννοούσα κι' εγώ.

kostakislarisa
21-01-17, 21:04
Ναί, βρε Κωστάκη, αυτό εννοούσα κι' εγώ.

Το κατάλαβα απλά το έγραψα πιο απλά μη μπερδευτεί το παιδί! :D

leotzian
21-01-17, 22:20
Αν σας πω το πρόβλημα μου από την αρχή είναι λίγο μπέρδεμα.
Πριν 1 εβδομάδα παίρνω τηλέφωνο την wind να ρωτήσω τι γίνεται για να προετοιμάζομαι και ενώ την φορητότητα μου την έδινε 35,28€ την αίτηση για νέα γραμμή δωρεάν. Αποφάσισα να βάλω νέα γραμμή για λόγους οικονομικούς, το νούμερο δεν με ενδιέφερε και πολύ. Υπέγραψα συμβόλαιο 16/1/ μέσω courier, για να έχω χρόνο κανένα μήνα μέχρι την νέα γραμμή και 13/2/ να κόψω τον ΟΤΕ.
Την Πέμπτη με παίρνει συνεργάτης της Wind και μου δίνει φορητότητα δωρεάν και δώρο ένα 7ρι tablet όσα τα άλλα ίδια.
Φοβήθηκα μην μπλέξω με την νέα γραμμή λόγω δικτύου είμαι και σε χωριό έτσι
στέλνω αίτημα υπαναχώρησης στη WIND χθες Παρασκευή απόγευμα που θα το επεξεργαστούν την Δευτέρα. ( Μέχρι σήμερα δεν έχει γίνει τίποτε με την ακύρωση )
Σήμερα Σάββατο κάνω την αίτηση μέσω συνεργάτη για φορητότητα και θα παραλάβω τα συμβόλαια την Τετάρτη ( λόγω λήξης της προσφοράς σήμερα.)
Είχα πάρει και την λάθος πληροφόρηση από τον ΟΤΕ για μη ποινή..
Τα πάραεμπλεξα τι να κάνω τώρα εδώ σε θέλω.... υπάρχει λύση?
Τι επιλογές έχω?
Ευχαριστώ για την βοήθεια

leotzian
23-01-17, 16:28
Ολα καλά, τακτοποιήθηκαν μιά χαρά, θά καθυστηρήσουν την ενεργοποίηση μέχρι 12/2/
Ευχαριστώ

cranky
23-01-17, 20:59
Δές τί τραβάει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/974568-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-WIND-%CE%9C%CE%B7-%CE%B5%CE%BE%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%AD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-WIND?p=6099556#post6099556), με την WIND ο συμφορουμίτης.

puntomania
04-02-17, 16:32
με αυτό το τέλος συνδρομητών σταθερής τηλεφωνίας 5% που προστέθηκε τώρα... και δεν αναφέρεται σε παλαιά συμβόλαια... δεν μπορεί να διακοπεί ένα συμβόλαιο πρόωρα? έστω και για τα 3-4ε διαφορά που έχει, χωρίς το πέναλτι?

kostakislarisa
04-02-17, 16:59
Όχι γιατί είναι φόρος του κράτους δεν είναι αύξηση από πλευρά της εταιρείας..

sdikr
04-02-17, 17:00
με αυτό το τέλος συνδρομητών σταθερής τηλεφωνίας 5% που προστέθηκε τώρα... και δεν αναφέρεται σε παλαιά συμβόλαια... δεν μπορεί να διακοπεί ένα συμβόλαιο πρόωρα? έστω και για τα 3-4ε διαφορά που έχει, χωρίς το πέναλτι?

Οχι γιατί είναι κάτι που έχει επιβάλει το ελληνικό κράτος, αλλά μην ανησυχείς σύντομα θα κάνουν δικιες τους αυξήσεις

puntomania
04-02-17, 17:08
Οχι γιατί είναι κάτι που έχει επιβάλει το ελληνικό κράτος, αλλά μην ανησυχείς σύντομα θα κάνουν δικιες τους αυξήσεις

ναι... αλλά δεν ήταν σε γνώση του συνδρομητή... και μπορεί να μην θέλει να συνεχίσει με βάση αυτό! υπάρχει όρος στα συμβόλαια... που αφήνει ανοιχτό τέτοιο ενδεχόμενο? (δεν έχω κάποιο πρόχειρο να δώ τώρα)

sdikr
04-02-17, 17:12
ναι... αλλά δεν ήταν σε γνώση του συνδρομητή... και μπορεί να μην θέλει να συνεχίσει με βάση αυτό! υπάρχει όρος στα συμβόλαια... που αφήνει ανοιχτό τέτοιο ενδεχόμενο? (δεν έχω κάποιο πρόχειρο να δώ τώρα)

Ναι υπάρχει όρος που τους καλύπτει για αλλάγες που γίνονται απο το κράτος

kostakislarisa
04-02-17, 17:14
Ναι υπάρχει όρος που τους καλύπτει για αλλάγες που γίνονται απο το κράτος

Που ακριβώς είναι αυτός ο όρος; Δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο... Αν είναι να το επικαλεστώ για την Cosmote TV μπας και μειώσω το πάγιο..

jkoukos
04-02-17, 17:15
Όπως έγραψαν και οι προηγούμενοι, είναι φόρος του κράτους όπως είναι και ο ΦΠΑ. Γι' αυτό και αναφέρεται ξεχωριστά στον λογαριασμό μας αλλά και στον επίσημο τιμοκατάλογο.
Η κανονισμός και οι όροι των συμβολαίων είναι ξεκάθαροι. Αναφέρονται σε μονομερή αύξηση του κόστους των υπηρεσιών που παρέχονται και όχι στους φόρους αυτών.

kostakislarisa
04-02-17, 17:16
Όπως έγραψαν και οι προηγούμενοι, είναι φόρος του κράτους όπως είναι και ο ΦΠΑ. Γι' αυτό και αναφέρεται ξεχωριστά στον λογαριασμό μας αλλά και στον επίσημο τιμοκατάλογο.
Η κανονισμός και οι όροι των συμβολαίων είναι ξεκάθαροι. Αναφέρονται σε μονομερή αύξηση του κόστους των υπηρεσιών που παρέχονται και όχι στους φόρους αυτών.

Αυτό ακριβώς ξέρω και εγώ αλλά ο φίλος λέει ότι αναγράφεται στους όρους.. Μπορείς να το σπάσεις μόνο από αύξηση της εταιρείας και όχι του κράτους..

jkoukos
04-02-17, 17:20
Πιστεύω ότι πρόκειται για αστεϊσμό, αφού στο αμέσως προηγούμενο μήνυμά του, ισχυρίστηκε ακριβώς το αντίθετο.

kostakislarisa
04-02-17, 17:22
Όντως δεν το πρόσεξα. Αυξήσεις ήδη έχουν κάνει όλοι..

puntomania
04-02-17, 17:32
πριν μερικά χρόνια... είχα ένα θέμα με το οτε-τβ... τότε έπαιζε μια προσφορά... 18-19 το μήνα με 12μηνο συμβόλαιο και 2 μήνες δώρο. η όλη δουλειά είχε γίνει τηλεφωνικά, και το είχα διευκρινίσει... οι 2 πρώτοι μήνες δώρο... και 12μηνο συμβόλαιο. οπότε μετά από 11 μήνες, πήρα τηλ για διακοπή της υπηρεσίας, και μου λένε... μα ήταν 12+2= 14 μήνες ... μετά από αρκετά τηλ... και μερικές επιστολές... ζήτησα την ηχογράφηση... η οποία ποτέ δεν ήρθε... αλλά τελικά μου πίστωσαν τον 13ο και 14ο μήνα και τελείωσε το θέμα. ούτε το δέκτη μου ζήτησαν πίσω!!!

sdikr
04-02-17, 17:33
Που ακριβώς είναι αυτός ο όρος; Δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο... Αν είναι να το επικαλεστώ για την Cosmote TV μπας και μειώσω το πάγιο..

Μάλλον με κατάλαβες λάθος, Καλύπτει τους παρόχους, όχι τον τελικό πελάτη,
Στον οτε πχ τους καλύπτει ο όρος 14 Ανωτέρα βία, καθώς και το 9.1

kostakislarisa
04-02-17, 17:35
Ε αυτό λέμε ότι δεν μπορούμε εμείς να ζητήσουμε διακοπή με την πρόφαση της επιβολής του φόρου. :)

puntomania
04-02-17, 17:56
επίσης αν δεν υπάρχει υπογραμμένη σύμβαση....

πρόσφατα σε διαφορά που είχα με την βονταφον... για πακέτο συμβολαίου που πασάρανε στο καρτοπρόγραμμα της γυναίκας μου... τηλεφωνικά.... και μετά από μεσολάβηση του συνήγορου...

διαγράφτηκε όλη η οφειλή και διέκοψα την σύνδεσή της.

179615

- - - Updated - - -

Παρόλο που τους είχα προτείνει να τους πληρώσω τα πάγια.... και όλα αυτά φυσικά μετά από ζήτηση της καταγραφής κλήσεων... για του λόγου το αληθές!!!

sdikr
04-02-17, 18:04
επίσης αν δεν υπάρχει υπογραμμένη σύμβαση....

πρόσφατα σε διαφορά που είχα με την βονταφον... για πακέτο συμβολαίου που πασάρανε στο καρτοπρόγραμμα της γυναίκας μου... τηλεφωνικά.... και μετά από μεσολάβηση του συνήγορου...

διαγράφτηκε όλη η οφειλή και διέκοψα την σύνδεσή της.

179615

- - - Updated - - -

Παρόλο που τους είχα προτείνει να τους πληρώσω τα πάγια.... και όλα αυτά φυσικά μετά από ζήτηση της καταγραφής κλήσεων... για του λόγου το αληθές!!!

Συνήθως λένε, άσε δεν αξίζει να ασχοληθούμε άλλο με το θέμα, όχι το ότι δεν ισχύει η σύνδεση χωρίς υπογραφή μόνο με ηχογράφηση ;)
Σου λέει εγώ θα φάω 15 ώρες να βρώ την ηχογράφηση, το κόστος να του το χαρίσω είναι 5, η απάντηση είναι απλή

puntomania
04-02-17, 18:10
Συνήθως λένε, άσε δεν αξίζει να ασχοληθούμε άλλο με το θέμα, όχι το ότι δεν ισχύει η σύνδεση χωρίς υπογραφή μόνο με ηχογράφηση ;)
Σου λέει εγώ θα φάω 15 ώρες να βρώ την ηχογράφηση, το κόστος να του το χαρίσω είναι 5, η απάντηση είναι απλή

δε νομίζω να είναι έτσι, γιατί αν έβαζα δικηγόρο, να το ζητήσει και κατέθετα αγωγή, θα τρώγανε και 30 ώρες να το βρούνε, και θα τους έπαιρνα και αποζημίωση για τις πρακτικές τους, αν το τραβούσα!!! απλά κάνουν πισω γιατί δεν τους παίρνει!

sdikr
04-02-17, 21:05
δε νομίζω να είναι έτσι, γιατί αν έβαζα δικηγόρο, να το ζητήσει και κατέθετα αγωγή, θα τρώγανε και 30 ώρες να το βρούνε, και θα τους έπαιρνα και αποζημίωση για τις πρακτικές τους, αν το τραβούσα!!! απλά κάνουν πισω γιατί δεν τους παίρνει!

Για νέες συνδέσεις πρέπει να έχουν υπογραφή, για μετατροπές, αλλάγες προγράμματος η τηλεφωνική καταγραφή είναι αρκετή.
Το πολύ πολύ να το γυρίσουν να χρειάζεται υπογραφή για όλα και μετά θα φωνάζουμε γιατί κάνουν 2 βδομάδες να σε αλλάξουν πρόγραμμα

puntomania
04-02-17, 22:32
Για νέες συνδέσεις πρέπει να έχουν υπογραφή, για μετατροπές, αλλάγες προγράμματος η τηλεφωνική καταγραφή είναι αρκετή.
Το πολύ πολύ να το γυρίσουν να χρειάζεται υπογραφή για όλα και μετά θα φωνάζουμε γιατί κάνουν 2 βδομάδες να σε αλλάξουν πρόγραμμα


δεν υπάρχει νομοθεσία... περί τηλεφωνικής κατοχύρωσης συμβολαίου! η εταιρείες το κάνουν για να γλυτώνουν λεφτά... και άν ήταν θα το είχαν κάνει... απλά ποντάρουν στο... και πόσοι να το ψάξουν... οπότε και πάλι κερδισμένοι είναι!

anthip09
08-02-17, 15:27
Καλημέρα παιδιά. Μια ερώτηση και από εμένα. Διέκοψα στις 9-1-2017 πρόγραμμα double play 24. Η σύμβαση έληγε στις 25.9.2017 αλλα προχώρησα σε διακοπή καθώς στις 23/11/2016 ζητησα μεταφορά της γραμμής σε άλλη διευθυνση η οποία δεν πραγματοποιηθηκε λόγω έλλειψης δικτυου όπως μου γνώρισαν εγγραφως. Κάνοντας το αιτημα διακοπής σε κατάστημα κοσμοτε προχώρησα και σε αίτημα για την αποχρέωση της ποινης πρόωρης διακοπής όπως πολλάκις μου συνέστησαν από το 13888. Στο λογαριασμό που πήρα σήμερα βλέπω ότι έχουν πιστώσει κάποια πάγια που είχα προκαταβολικά πληρώσει, αλλά εχουν χρεώσει κανονικά τα 100ε της ποινής.
Γνωρίζει κάποιος τι προβλέπεται σε αυτή την περίπτωση? Έψαξα λίγο στην ΕΕΤΤ αλλά δε βρήκα κάτι. Είναι δυνατόν να με χρεώνουν ποινή αποσύνδεσης από τη στιγμή που η ίδια η κοσμοτε αδυνατεί να πραγματοποιήσει τη μεταφορά της γραμμής λόγω έλλειψης γραμμών στο δικό της δίκτυο?

ευχαριστώ προκαταβολικά

sdikr
08-02-17, 16:14
δεν υπάρχει νομοθεσία... περί τηλεφωνικής κατοχύρωσης συμβολαίου! η εταιρείες το κάνουν για να γλυτώνουν λεφτά... και άν ήταν θα το είχαν κάνει... απλά ποντάρουν στο... και πόσοι να το ψάξουν... οπότε και πάλι κερδισμένοι είναι!

Είναι άλλο πράγμα η αρχική σύμβαση (πχ πας απο ΟΤΕ στην Wind) και άλλο πράγμα να πάρεις στην wind και να ζητήσεις ανανέωση συμβολαίου. Το πρώτο θέλει υπογραφή, Για το δεύτερο αρκεί η ηχογράφηση.

Στην ΕΕΤΤ αν θα δεις αναφέρεται στο θέμα με το ότι θα πρέπει ο χρήστης να διαβάσει το συμβόλαιο του για το τι γίνεται με διακοπή - ανανέωση.

puntomania
08-02-17, 16:23
Είναι άλλο πράγμα η αρχική σύμβαση (πχ πας απο ΟΤΕ στην Wind) και άλλο πράγμα να πάρεις στην wind και να ζητήσεις ανανέωση συμβολαίου. Το πρώτο θέλει υπογραφή, Για το δεύτερο αρκεί η ηχογράφηση.

Στην ΕΕΤΤ αν θα δεις αναφέρεται στο θέμα με το ότι θα πρέπει ο χρήστης να διαβάσει το συμβόλαιο του για το τι γίνεται με διακοπή - ανανέωση.

Βρες μου το φεκ που το κατοχυωνει αυτό!

sdikr
08-02-17, 17:07
Βρες μου το φεκ που το κατοχυωνει αυτό!

Δες εδώ (http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/downloads/Informative_Documentation/Odigos_145x230.pdf)
Στο κομμάτι σύμβαση
Ξαναλέω μιλάμε για ανανέωση όχι νέο συμβόλαιο

puntomania
08-02-17, 17:21
Δες εδώ (http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/downloads/Informative_Documentation/Odigos_145x230.pdf)
Στο κομμάτι σύμβαση
Ξαναλέω μιλάμε για ανανέωση όχι νέο συμβόλαιο



H EETT στο έντυπο αυτό επικαλείται την παρακάτω νομοθεσία:

Σχετική Νομοθεσία
Νό μος 3431/2006 περί Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών (ΦΕΚ 13/Α/2006).
Νό μος 2251/1994 περί Προστασίας Καταναλωτή, όπως ισχύει τροποποιη
μένος
(ΦΕΚ 191/Α/1994 και ΦΕΚ 152/Α/2007).
Κανονισ
μός Γενικών Αδειών (ΦΕΚ 748/Β/2006 και ΦΕΚ 1279/Β/2007).
Κανονισ
μός Αδεσ
μοποίητης Πρόσβασης στον Τοπικό Βρόχο
(ΦΕΚ 620/Β/2007 και (ΦΕΚ 1555/Β/2007).
Κανονισ
μός σχετικά με την Προεπιλογή Φορέα (ΦΕΚ 22/Β/2006 και ΦΕΚ 1106/Β/2008).
Κανονισ
μός σχετικά με τη Φορητότητα Αριθ
μών (ΦΕΚ 791/Β/2002 και ΦΕΚ 717/Β/2005).
Κώδικας Δεοντολογίας για την παροχή Υπηρεσιών Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών στους
Καταναλωτές (ΦΕΚ 1505/Β/2008).
Κώδικας Δεοντολογίας για την παροχή και τη λειτουργία της Υπηρεσίας Προεπιλογής Φορέα
(ΦΕΚ 955/Β/2007).
Κώδικας Δεοντολογίας για την παροχή Υπηρεσιών Πολυμεσικής Πληροφόρησης
(ΦΕΚ 1943/Β/2007).
Τροποποίηση του Κώδικας Δεοντολογίας για την παροχή Υπηρεσιών Πολυμεσικής
Πληροφόρησης (ΦΕΚ 1551/Β/28-7-2009).

179824


όποιος έχει όρεξη...ας ψάξει τα φεκ... αν το αναφέρουν κάπου αυτό!!!

sdikr
08-02-17, 17:26
Δες αν θες και εδώ http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/62985/draseis-gia-prostasia-ton-katanaloton-apo-tis-etaireies-tilefonias

puntomania
08-02-17, 17:42
Δες αν θες και εδώ http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/62985/draseis-gia-prostasia-ton-katanaloton-apo-tis-etaireies-tilefonias

Άρθρο 3δ
6. Εάν πρόκειται να συναφθεί σύμβαση εξ αποστάσεως
μέσω τηλεφώνου, με αντικείμενο την παροχή υπηρεσιών
ή ταυτόχρονα την παροχή αγαθών και υπηρεσιών, ο προ−
μηθευτής υποχρεούται να επιβεβαιώσει την προσφορά
του προς τον καταναλωτή, ο οποίος δεσμεύεται μόνον
όταν υπογράψει την προσφορά ή έχει στείλει τη γραπτή
συγκατάθεσή του.

anthip09
08-02-17, 18:11
Κανεις?

sdikr
08-02-17, 20:18
Άρθρο 3δ
6. Εάν πρόκειται να συναφθεί σύμβαση εξ αποστάσεως
μέσω τηλεφώνου, με αντικείμενο την παροχή υπηρεσιών
ή ταυτόχρονα την παροχή αγαθών και υπηρεσιών, ο προ−
μηθευτής υποχρεούται να επιβεβαιώσει την προσφορά
του προς τον καταναλωτή, ο οποίος δεσμεύεται μόνον
όταν υπογράψει την προσφορά ή έχει στείλει τη γραπτή
συγκατάθεσή του.

Και ξαναλέω, σύμβαση έχεις κάνει με την εταιρία, έχεις περάσει απο αυτό το στάδιο.
Όπως θα δείς η ΕΕΤΤ ποιο πάνω έχει δώσει την ίδια δύναμη στην ηχογραφημένη αποδοχή προσφοράς για ανανέωση συμβολαίου

puntomania
08-02-17, 20:28
Και ξαναλέω, σύμβαση έχεις κάνει με την εταιρία, έχεις περάσει απο αυτό το στάδιο.
Όπως θα δείς η ΕΕΤΤ ποιο πάνω έχει δώσει την ίδια δύναμη στην ηχογραφημένη αποδοχή προσφοράς για ανανέωση συμβολαίου

προσωπικά.. 2-3 φόρες που έτυχε τηλεφωνικά πάντα... έγινε η δουλειά.. χωρίς τζίφρες είτε αρχικά..είτε μετά!!!

jkoukos
08-02-17, 21:16
Για τον λόγο αυτό βγήκε το συγκεκριμένο τροποποιητικό ΦΕΚ, που αναφέρεται στην ανακοίνωση. Επειδή πολλές εταιρείες στο παρελθόν ξεκινούσαν κι έκαναν νέες συνδέσεις πριν γίνει υπογραφή του συμβολαίου.
Μάλιστα η ΕΕΤΤ είχε μοιράσει αρκετά πρόστιμα, για περιπτώσεις που ενεργοποιούσαν μια υπηρεσία μόνο με την ηχογραφημένη συνομιλία με άλλο μέλος της οικογένειας και χωρίς επικοινωνία με τον κάτοχο.

Το συμβόλαιο και οι όποιοι όροι, είναι ένα και ισχύει για πάντα. Άλλοι το αναφέρουν εξαρχής ως αορίστου και άλλοι μετά κάποιο χρονικό διάστημα δέσμευσης.
Η ανανέωση του συμβολαίου δεν συνεπάγεται εκ νέου υπογραφή, εφόσον οι όροι παραμένουν οι ίδιοι. Μην μπερδεύεις του όρους της σύμβασης με την τιμολογιακή πολιτική ή το όποιο πάγιο και έκπτωση συμφωνούμε.
Γι' αυτό προβλέπεται και ισχύει η ηχογραφημένη συνομιλία, που πρέπει να γίνεται υπό συγκεκριμένες πρακτικές και προϋποθέσεις που μνημονεύονται στο ΦΕΚ.

puntomania
08-02-17, 21:30
Για τον λόγο αυτό βγήκε το συγκεκριμένο τροποποιητικό ΦΕΚ, που αναφέρεται στην ανακοίνωση. Επειδή πολλές εταιρείες στο παρελθόν ξεκινούσαν κι έκαναν νέες συνδέσεις πριν γίνει υπογραφή του συμβολαίου.
Μάλιστα η ΕΕΤΤ είχε μοιράσει αρκετά πρόστιμα, για περιπτώσεις που ενεργοποιούσαν μια υπηρεσία μόνο με την ηχογραφημένη συνομιλία με άλλο μέλος της οικογένειας και χωρίς επικοινωνία με τον κάτοχο.

Το συμβόλαιο και οι όποιοι όροι, είναι ένα και ισχύει για πάντα. Άλλοι το αναφέρουν εξαρχής ως αορίστου και άλλοι μετά κάποιο χρονικό διάστημα δέσμευσης.
Η ανανέωση του συμβολαίου δεν συνεπάγεται εκ νέου υπογραφή, εφόσον οι όροι παραμένουν οι ίδιοι. Μην μπερδεύεις του όρους της σύμβασης με την τιμολογιακή πολιτική ή το όποιο πάγιο και έκπτωση συμφωνούμε.
Γι' αυτό προβλέπεται και ισχύει η ηχογραφημένη συνομιλία, που πρέπει να γίνεται υπό συγκεκριμένες πρακτικές και προϋποθέσεις που μνημονεύονται στο ΦΕΚ.



πρόσφατα... έκανα τηλεφωνικά αλλαγή πακέτου σε γνωστό μου... με μεγαλύτερο πάγιο κτλ... ούτε τζίφρες ούτε τίποτα, και είπα και ότι δεν είμαι εγώ ο κάτοχος τις γραμμής... άστο μην το ψάχνετε....

sdikr
08-02-17, 21:45
πρόσφατα... έκανα τηλεφωνικά αλλαγή πακέτου σε γνωστό μου... με μεγαλύτερο πάγιο κτλ... ούτε τζίφρες ούτε τίποτα, και είπα και ότι δεν είμαι εγώ ο κάτοχος τις γραμμής... άστο μην το ψάχνετε....

Μην το φωνάζεις όμως γιατί μπορεί να τρέχεις μετα ;)

puntomania
08-02-17, 22:55
Μην το φωνάζεις όμως γιατί μπορεί να τρέχεις μετα ;)

δεν το φωνάζω... απλά όλοι τους... εφαρμόζουν τα μισά αποτι πρέπει... και αν γίνει στραβή... κάνουν πίσω, δεν τρομοκρατούμε με φήμες, τώρα όσο για το τρέξιμο.. δεν τα πάω καλά... προτιμώ το περπάτημα.

nkout
10-02-17, 17:34
Εμενα με πηραν προσφατα απο διαφημιστικη που προωθουσε wind κ μου ειπαν πως δεν ισχυουν πια (απο 2017) οι δεσμευσεις κ οτι μπορεις να φυγεις μετα απο 4 μηνες ανεξαρτητως συμβολαιου. Ξερετε κατι?

Νικος

jkoukos
10-02-17, 18:02
Ρώτα τους την άλλη φορά να σου απαντήσουν για ποιον λόγο στα δικά τους συμβόλαια αναφέρουν τις δεσμεύσεις και αν είναι δυνατόν να σου δώσουν τον ισχυρισμό τους εγγράφως.

Καλώς ήλθες.

incisiv
07-03-17, 10:52
Στον λογαριασμό του ΟΤΕ στην τελευταία σελίδα αναφέρει αυξήσεις στις κλήσεις και τροποποιήσεις στην παροχή υπηρεσιών από τη μεριά τους . Μπορώ να τις επικαλεστώ για να σπάσω το συμβόλαιο με τον ΟΤΕ και να πάω σε άλλο πάροχο ? Στην κινητή τηλεφωνία ισχύει για ένα μήνα από την αναγγελία των αυξήσεων .Στην σταθερή ισχύει ή θα πληρώσω τέλη αποδέσμευσης ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.