PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Packet Loss - OTE Καλαμάτα



dreamerkr
22-01-17, 22:11
Καλησπέρα παιδιά ! Εδώ και αρκετό καιρό αντιμετωπίζω πρόβλημα με αποσυνδέσεις/packet loss ανά τακτά χρονικά διαστήματα . Πιο συγκεκριμένα κάθε 20 λεπτά περίπου . Έχω δοκιμάσει για να λυθεί το πρόβλημα 1)Να επικοινωνήσω με τον ΟΤΕ (τίποτα) λένε ότι το πρόβλημα λύθηκε αλλά συνεχίζει 2)Να τους πω να αλλάξουν τον τύπο γραμμής από FastPath σε Interleaved (τίποτα) 3)Δοκίμασε να έρθει τεχνικός σε σπίτι με ένα ειδικό μηχάνημα (τίποτα) 4)Έκανα αίτηση και άλλαξα Modem παίρνοντας το νέο Speedport (είχα το ZTE H108 και τίποτα πάλι) . Το απίστευτο είναι ότι με το νέο modem έχοντας αλλάξει βέβαια και τα filter,spliter,rj-11,ethernet έχω κάθε δέκα δευτερόλεπτα 70% packet loss . Μίλησα ξανά μαζί τους και μου πρότειναν λόγω πιθανής ακτινοβολίας του ασύρματου τηλεφώνου να επηρεάζει την γραμμή αλλά τζίφος . Να επισημάνω ότι παρ'όλο που έχω φοιτητικό μέσω της Διόδου έχω δοκιμάσει και χρησιμοποιώ διαφορετικά στοιχεία για λίγο καλύτερα pings .Απ'ότι φαίνεται η τελευταία ευκαιρία είναι να έρθει τεχνικός στο σπίτι με νέο modem μιας και είναι το modem το τελευταίο ενδεχόμενο . Τα ερωτήματά μου απ'όλα αυτά είναι τα εξής : Έχετε κάποια άλλη λύση να μου προτείνετε ; Είναι πιθανό το ενδεχόμενο και τα 2 modem να έχουν πρόβλημα ή με δουλεύουν ; Και εάν ναι έχετε να μου προτείνετε κάποιο modem που να μου εγγυάται πιο σταθερή γραμμή και καθόλου packet loss ; Τέλος να μην ξεχάσω να δώσω τα στοιχεία της γραμμής


http://image.prntscr.com/image/a69805f5680f4df09c31876695750741.jpeg

sweet dreams
22-01-17, 22:52
:welcome:

O τεχνικός με το ειδικό μηχάνημα τι ακριβώς μέτρησε;; έχει γίνει λεπτομερής έλεγχος (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825)της εσωτερικής εγκατάστασης;; μαζεύει η γραμμή αρκετά λάθη (http://www.adslgr.com/forum/threads/820677-πολλα-crc-και-hec-erros?p=5418561#post5418561)σε μικρό χρονικό διάστημα;;
Κάνε ένα συνεχόμενο ping (http://www.adslgr.com/forum/threads/953259-Πρόβλημα-με-lag-spikes-σε-Online-gaming-με-wind?p=6011034#post6011034)και ανέβασε τα αποτελέσματα.

dreamerkr
22-01-17, 23:50
:welcome:

O τεχνικός με το ειδικό μηχάνημα τι ακριβώς μέτρησε;; έχει γίνει λεπτομερής έλεγχος (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825)της εσωτερικής εγκατάστασης;; μαζεύει η γραμμή αρκετά λάθη (http://www.adslgr.com/forum/threads/820677-πολλα-crc-και-hec-erros?p=5418561#post5418561)σε μικρό χρονικό διάστημα;;
Κάνε ένα συνεχόμενο ping (http://www.adslgr.com/forum/threads/953259-Πρόβλημα-με-lag-spikes-σε-Online-gaming-με-wind?p=6011034#post6011034)και ανέβασε τα αποτελέσματα.

Δεν ξέρω πως λέγεται αυτό που έκανε . Μάλλον αυτό που λες θα έκανε . Πιο συγκεκριμένα το μηχάνημα που έφερε είχε το σχήμα μιας παλιάς crt τηλεόρασης μόνο που ήταν πιο στογγυλεμένη και τουβλέ . Τώρα για την ώρα μπορώ να σου στείλω τα ήδη υπάρχοντα errors όση ώρα κάνω ping την γραμμή μου .

http://image.prntscr.com/image/4fc5c9368024499aafcfeb55516f99e2.jpeg

Up time : 0d: 3h:15m:54s

- - - Updated - - -

http://image.prntscr.com/image/ebbd23dd062948218e397dc776f64396.jpeg

sweet dreams
22-01-17, 23:51
Για 3 ώρες uptime η γραμμή μαζεύει αρκετά λάθη, θα πρέπει να τσεκάρεις αν είναι από σένα (εσωτερική εγκατάσταση) ή από τον πάροχο.

- - - Updated - - -

Δεν υπάρχουν χαμένα πακέτα.

dreamerkr
22-01-17, 23:59
Για 3 ώρες uptime η γραμμή μαζεύει αρκετά λάθη, θα πρέπει να τσεκάρεις αν είναι από σένα (εσωτερική εγκατάσταση) ή από τον πάροχο.

Τηλεφωνικά έχουν κάνει λένε τις απαραίτητες ενέργειες (3-4 φορές) χωρίς εννοείται να διευκρυνίσουν τι ακριβώς έκαναν με απάντηση μηνυματάκι ότι λύθηκε το πρόβλημα . Επομένως κάτι στην εγκατάσταση μπορεί να έχει γίνει λάθος . Το ερώτημα είναι τι μπορώ να κάνω από την δική μου μεριά ; Να αλλάξω κι'άλλο modem; Γιατί καλώδια μόλις άλλαξα . Να φέρω τεχνικό θέλει ειδικό μηχάνημα ; Για τα λάθη που λες δεν ξέρω πόσα είναι τα φυσιολογικά νούμερα αν και φαίνονται πάρα πολλά , πάντως για τα FEC είμαι καλα . :p Ευχαριστώ και για τον χρόνο που αφιερώνεις !

- - - Updated - - -


Για 3 ώρες uptime η γραμμή μαζεύει αρκετά λάθη, θα πρέπει να τσεκάρεις αν είναι από σένα (εσωτερική εγκατάσταση) ή από τον πάροχο.

- - - Updated - - -

Δεν υπάρχουν χαμένα πακέτα.

Τώρα μπορεί να έτυχε πάντως σε διαβεβαιώ πως έχω μιας και στα games και ειδικά στο csgo όπου έχει net_graph φαίνεται ξεκάθαρα το packet loss .

sweet dreams
23-01-17, 00:08
Για το θέμα της εγκατάστασης σου έχω Link πως κάνεις τον έλεγχο, ο έλεγχος περιλαμβάνει και μέτρηση με διαφορετικό modem. Τα λάθη δείχνουν ότι υπάρχει θόρυβος στην γραμμή, κάποια ρούτερ μπορούν και κρατάνε καλύτερα την γραμμή και με αυξημένο θόρυβο αλλά όπως καταλαβαίνεις αυτό δεν είναι λύση.
Μπορεί με 1000 λάθη (CRC) να έχεις προβλήματα και μπορεί και με 5000 να είσαι φαινομενικά εντάξει.
Θα πρέπει να βρεις την πηγή του θορύβου, μπορεί να είναι στην δική σου εγκατάσταση ή μπορεί να είναι από την πλευρά του παρόχου (κατανεμητής >> ΚΑΦΑΟ >>> Α/Κ).

dreamerkr
23-01-17, 12:37
Για το θέμα της εγκατάστασης σου έχω Link πως κάνεις τον έλεγχο, ο έλεγχος περιλαμβάνει και μέτρηση με διαφορετικό modem. Τα λάθη δείχνουν ότι υπάρχει θόρυβος στην γραμμή, κάποια ρούτερ μπορούν και κρατάνε καλύτερα την γραμμή και με αυξημένο θόρυβο αλλά όπως καταλαβαίνεις αυτό δεν είναι λύση.
Μπορεί με 1000 λάθη (CRC) να έχεις προβλήματα και μπορεί και με 5000 να είσαι φαινομενικά εντάξει.
Θα πρέπει να βρεις την πηγή του θορύβου, μπορεί να είναι στην δική σου εγκατάσταση ή μπορεί να είναι από την πλευρά του παρόχου (κατανεμητής >> ΚΑΦΑΟ >>> Α/Κ).

Ωραία μόλις διάβασα τα links που έστειλες και μάλλον από σήμερα κιόλας θα κάνω αίτηση να έρθει τεχνικός . Σήμερα θα δοκιμάσω και χωρίς το splitter αν και μάλλον θέμα καλωδίου ΚΑΦΑΟ μυρίζει η δουλειά .

dreamerkr
31-01-17, 18:00
Έχουμε νέα . Ήρθε τεχνικός εξυπηρετικότατος . Πήγαμε στο Καφάο του ΟΤΕ να δούμε την γραμμή . Είχε θέμα το καλώδιο και το αλλάξαμε . Είχε θέμα όμως και η γραμμή γι'αυτό μου την άλλαξε κι αυτή . Κρατούσε και ένα ειδικό τηλέφωνο όπου μετρούσε λάθη,snr κλπ. Έκανε τα ίδια όμως μετά και χειρότερα έπεφτε η γραμμή πιο συχνά (κάθε μία ώρα έπεφτε) και στο τέλος για 2 μέρες δεν είχα καθόλου Internet . Ξαναέφερα τον τεχνικό άλλαξα και το εξωτερικό καλώδιο του σπιτιού στο σπίτι (βοήθησε ότι είμαι ισόγειο) με αποτέλεσμα να βελτιωθεί η γραμμή αλλά πάλι με τα ίδια packet loss κλπ . Σήμερα ζήτησα μείωση της ταχύτητας όσο το δύνατον χρειάζεται για να είναι σταθερή αν χρειαστεί βέβαια και βλέπουμε . Το τελευταίο που μου είπε ο τεχνικός είναι ότι μπορεί να είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης (του σπιτιού) οπότε χρειάζεται να ηλεκτρολόγος και ότι σε αυτήν την περίπτωση δεν έχει ευθύνη κανένας ΟΤΕ .

sweet dreams
31-01-17, 18:15
Αφού στην εσωτερική εγκατάσταση έχει γίνει έλεγχος :hmm:


)Δοκίμασε να έρθει τεχνικός σε σπίτι με ένα ειδικό μηχάνημα (τίποτα)

Δεν ξέρω πως λέγεται αυτό που έκανε . Μάλλον αυτό που λες θα έκανε . Πιο συγκεκριμένα το μηχάνημα που έφερε είχε το σχήμα μιας παλιάς crt τηλεόρασης μόνο που ήταν πιο στογγυλεμένη και τουβλέ .

dreamerkr
31-01-17, 18:25
Από τις μετρήσεις επειδή τις είδα και εγώ και έκανε αρκετή ώρα δεν έβγαζε πρόβλημα τουλάχιστον σε HEC λάθη και θόρυβο περιμένω ενημέρωση να σου πω . Να προσθέσω ότι έχουν πέσει τα snr πάρα πολύ .
SNR Margin Down/Up(db) : 7.6 dB / 2.8 dB .

babis3g
01-02-17, 20:58
Ισως να φταει η εσωτερικη εγκατασταση σου ... ΑΝ ειναι οκ ... τοτε...
Νομιζω η γραμμη σου εχει θεμα ηλεκτρικων παρεμβολων ... ισως το modem, ή, η τηλεφωνικη γραμμη να ειναι κοντα σε καλωδια / πριζα δεη, ή σε καποιο ηλετρικο μηχανημα (ηχεια, pc, ασυρματο τηλεφωνο κλπ... αν δεν ειναι μεσα σπιτι, τοτε μπορει να ειναι κατι στην γραμμη οτε απο εξω (ασανσερ, καποιο μηχανιμα διπλα σε καλωδια οτε, καλωδια δεη/οτε στην ιδια κολωνα κλπ)

dreamerkr
01-02-17, 22:08
Ήρθε πάλι σήμερα τεχνικός κοίταξε την γραμμή του σπιτιού και μετά πήγε στο ΚΑΦΑΟ και είπε ότι άλλαξε την γραμμή από τα κεντρικά του ΟΤΕ στο ΚΑΦΑΟ. Η γραμμή είναι πιο σταθερή και τα SNR καλύτερα 10 και 16 αντίστοιχα για down και up . Είμαι πάντως 100% σίγουρος πως το νέο router έχει θέμα (δοκιμάσαμε 2 speedport) και κάνει αποσυνδέσεις ενώ με το ZTE τίποτα ή ελάχιστα πλέον κυρίως κάποιες αυξομειώσεις στα pings . Θα φέρω και ηλεκτρολόγο μέσα στην βδομάδα για την πρίζα αλλά και για την καλωδίωση γενικότερα της πολυκατοικίας .

babis3g
01-02-17, 22:23
Ήρθε πάλι σήμερα τεχνικός κοίταξε την γραμμή του σπιτιού και μετά πήγε στο ΚΑΦΑΟ και είπε ότι άλλαξε την γραμμή από τα κεντρικά του ΟΤΕ στο ΚΑΦΑΟ. Η γραμμή είναι πιο σταθερή και τα SNR καλύτερα 10 και 16 αντίστοιχα για down και up . Είμαι πάντως 100% σίγουρος πως το νέο router έχει θέμα (δοκιμάσαμε 2 speedport) και κάνει αποσυνδέσεις ενώ με το ZTE τίποτα ή ελάχιστα πλέον κυρίως κάποιες αυξομειώσεις στα pings . Θα φέρω και ηλεκτρολόγο μέσα στην βδομάδα για την πρίζα αλλά και για την καλωδίωση γενικότερα της πολυκατοικίας .
speedport = broadcom
ZTE = mediatek
Aν και δεν θα καταλαβεις αρκετα απο αυτο που θα αναφερω, αλλα το γραφω για αλλους φιλους που τυχον διαβασουν ... τελικα τα καινουρια λογισμικα broadcom ειναι μάπα και ας ταιριαζουν με τα κεντρα οτε ... εχω δοκιμασει 3 καινουρια και τελικα εχουν αποσυνδεσεις και στην περιπτωση μου ( που εχω θεμα με την γραμμη) ... αλλοι κατασκευαστες dsl chipset κρατανε καλυτερα ... τα χαλασαν

και εδω φιλος με broadcom (αλλα οπως ειπα και με δικη μου προσφατη εμπειρια) αναφερει οτι απο συγκεκριμενο λογισμικο και μετα, χαλασαν
http://www.adslgr.com/forum/threads/767471-ZyXEL-VMG1312-B10A-Review?p=6036590#post6036590
πολυ κακη εμπειρια και συνηθως τα συνηστουσα

dreamerkr
11-02-17, 16:28
Όλα μια χαρά με την γραμμή τελικά . Αγόρασα το TP-Link 8970 και ανέβηκαν τα SNR στα 10/16 down/up και η γραμμή πάει πιο σφαίρα και από την πρώτη μέρα . θα έρθει σίγουρα και τεχνικός να φτιάξει την καλωδίωση και την πρίζα κάποια στιγμή αλλά απ'ότι φαίνεται τα καινούρια modem του ΟΤΕ και τα παλία μετά από 2-3 χρόνια φτουράνε .

babis3g
12-02-17, 00:04
Αν εχεις το tp link 8970 ν3 αυτο εχει παλιο broadcom chipset & λογισμικο, και ειναι οκ ... το v3 πηρες?

dreamerkr
12-02-17, 09:22
- - - Updated - - -

http://image.prntscr.com/image/ac44500d9b9940ff886144fbc12aba4e.jpeg

:p

babis3g
12-02-17, 16:47
το v3, ευχαριστω, καλοριζικο

dreamerkr
13-02-17, 21:50
Τελικά ξανά τα ίδια μετά από 3 μέρες . Μου φαίνεται ότι με δουλεύουν δεν εξηγείται . Χάλια SNR και συνέχει πέφτει η ταχύτητα αλλά και το Max Rate (Kbps) . Θα φέρω και ηλεκτρολόγο κάποια στιγμή αλλά και πάλι ακραίο δείχνει θα δούμε .

_GuardiaN_
21-02-17, 11:49
Τελικά ξανά τα ίδια μετά από 3 μέρες . Μου φαίνεται ότι με δουλεύουν δεν εξηγείται . Χάλια SNR και συνέχει πέφτει η ταχύτητα αλλά και το Max Rate (Kbps) . Θα φέρω και ηλεκτρολόγο κάποια στιγμή αλλά και πάλι ακραίο δείχνει θα δούμε .

Φιλε μου φαινεται τζαμπα το ψαχνεις με τον ΟΤΕ και μαλλον φταιει η εσωτερικη σου καλωδιωση. Παρομοιο προβλημα ειχα κι εγω και τελικα αλλαξα ολοκληρο το καλωδιο απο τον κατανεμητη εως στο σπιτι και καταληγει απευθειας πανω στο μοντεμ (χωρις διακλαδωσεις για τηλεφωνα κλπ) και λυθηκε το προβλημα μου (με την βοηθεια παντα του sweet dreams και babis3g!!)

@ ADSLgr.com All rights reserved.