PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με WIND - Μη εξυπηρέτηση απο WIND



anon
23-01-17, 13:50
Eχουμε πρόβλημα στην περιοχή Ρετζίκι Θεσσαλονίκης απο την Πέμπτη, 20/1. Ολη η περιοχή έχει πρόβλημα που όπως ανέφερε το τεχνικό τμήμα είναι γενικότερο συστεμικό πρόβλημα στην περιοχή.
Οκ, κατανοητό, προβλήματα και αστοχίες μπορούν να συμβούν.
Περνά Παρασκευή, τίποτε. Μιλάμε με το τεχνικό τμήμα, ακόμα το δουλεύουν.
Πάει Σάββατο, και πάλι τίποτε. Τηλέφωνο, μου λένε ίσως μέσα στην Κυριακή, αλλιώς πάμε απο Δευτέρα.
Περνά και η Κυριακή, στο μεταξύ σταθερό καθόλου.

Την Δευτέρα (σήμερα) έχουμε ακόμη πρόβλημα, και επειδή φαίνεται ότι μάλλον δεν το βλέπω να γίνεται, τους ζητάω το αυτονόητο (που υπάρχει και στο συμβόλαιο), δηλαδή την δωρεάν εκτροπή σε κινητό. Και εδώ αρχίζει (για μένα) το κυριως πρόβλημα με την εταιρία.
Το τεχνικό τμήμα αρνείται να κάνει δωρεάν εκτροπή, μόνο ως χρεώσιμη υπηρεσία. Γιατί; Γιατί η βλάβη ειναι γενική. Με τον αρμόδιο τεχνικό που μίλησα ήταν κάθετος στο θέμα αυτό ότι δεν γίνεται. Αυτό ορίζουν οι διαδικασίες τους. Δηλαδή εαν έχεις εσύ, προσωπικά, πρόβλημα, σου κάνουν δωρεάν προώθηση μέχρι να επιλυθεί. Εαν το πρόβλημα είναι γενικότερο, δεν έχει. Bad luck. Την πατήσατε.
Του είπα, όσο μπορούσα πιο συγκρατημένα, διάφορα, και ο αρμόδιος υπάλληλος του τεχνικού τμήματος, απλά με έγραφε στα παλαιότερα των υποδημάτων του. Το πιο απλό, ότι με μια τέτοια συμπεριφορά, διώχνετε κόσμο, και μοιραία θα στοιχήσει και την δική σου την δουλειά. Μάλλον θα τα έχει ακούσει πολλάκις, δεν ίδρωνε το αυτί του, είτε είχα δίκιο είτε άδικο, μάλλον είχε κατεβάσει και το ακουστικό να μην ενοχλώ τον ακουστικό του πόρο, και μάλλον μιλούσα με την επιφάνεια του γραφείου του.
Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών, και φυσικά κάθε φορά που για να πάρεις τηλέφωνο και να φτάσεις σε κάποιον άνθρωπο πρέπει να πιάσεις γραμμή, να περάσεις απο το ηλίθια Τεχνητή Νοημοσύνη που σε ρωτά τι θέλεις αλλά δεν καταλαβαίνει Χριστό, και απορώ τι το βάλανε να σε ρωτάει, αφού δεν έχει κανένα νόημα, μόνο για να σε εκνευρίζει περισσότερο. Τέλος πάντων, η εξυπηρέτηση αφού με άκουσε, μου έδωσε δίκιο, πριν αρχίσω καν τις απειλές ότι θα φύγω (*), με παραπεμπει στο τεχνικό τμήμα να μου το κάνουν. Η εξυπηρέτηση πελατών δεν μπορεί να κάνει εκτροπές και τέτοια. Η εξυπηρέτηση πελατών δεν έβλεπε στο log να έχω πρόβλημα στην γραμμή, δεν είχε καταγραφεί το πρόβλημά μου. Εκεί κατάλαβα, ότι επειδή ήταν πρόβλημα περιοχής, όποτε έπαιρνα, μου έδιναν την εξήγηση, αλλά δεν περνούσαν βλάβη στον αριθμό μου.
Ξανα μανα στο τεχνικό τμήμα, και δυστυχώς με άλλον εκπρόσωπο, μια απο τα ίδια. Η ίδια ιστορία, δεν μπορούμε να σας το κάνουμε κλπ κλπ κλπ. Υπόψιν ότι και με τον πρώτο και τον δεύτερο τεχνικό, όταν ζήτησα να μιλήσω με ανώτερο/προιστάμενο, μου το αρνήθηκαν κάθετα. Ο υπάλληλος πήγενε by the book, και το βιβλίο έλεγε ότι δεν είναι βλάβη γραμμής. Τέλος πάντων φιλοτιμήθηκε, προς τιμήν του, περισσότερο απο τον πρώτο, όταν του είπα, έχω βλάβη στην γραμμή μου; εγω σαν πελάτης πως το βλέπω, έχω βλάβη; Ε, ναι, αλλά....
ΟΚ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΒΛΑΒΗ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ. ΕΧΩ ΒΛΑΒΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.
Εκεί τελικά με τα πολλά, μου έδωσαν δωρεάν εκτροπή, αν και πάλι νομίζω ότι δεν πέρασαν ότι έχω βλάβη στην γραμμή μου.
Αυτά όσον αφορά την εταιρία αυτή. Είμαι σίγουρος ότι ιστορίες φρίκης υπάρχουν για όλους τους παρόχους, αλλά είναι φοβερό πως διαστρεβλώνουν την πραγματικότητα κατα πως τους συμφέρει. Ελπίζω η εμπειρία μου να βοηθήσει κάποιους. Πλέον θα είμαι πιο ανοικτός σε άλλες προτάσεις, και σκέφτομαι σοβαρά την πιθανότητα "διαφυγής". Ειδικά εαν βάλουν τελικά χρέωση (παρόλο που μου είπε ότι είναι δωρεάν)... Γιατί δεν νομίζω να "χρέωσαν" βλάβη στην γραμμή μου. Και μετά θα βρούν και πάλι δικαιολογίες να δικαιολογήσουν τις χρεώσεις....
Η όλη εμπειρία έδειξε ότι δεν μπορω να τους έχω εμπιστοσύνη με τιποτα. Βέβαια θα έπρεπε να το ξέρω καλύτερα, απο την ήδη προηγούμενη εμπειρία με τον ρούτερ μου, στην αρχή της αλλαγής παρόχου, αλλά εκεί έριξα την ευθύνη στον τεχνικό τους, που το παλικάρι ήταν χαμηλότερων "προδιαγραφών" ώστε να καταλαβαίνει (όποιος θέλει, θα του πω την ιστορία, η WIND, η FORTHNET και ένα Thompson router)

(*) Σημειωτέον, και τους το έχω πεί, με παίρνουν συνεχώς απο τους ανταγωνιστές τους, και μου ζητάν να πάω εκεί με δελεαστικά πακέτα προσφορών και δεν το έχω κάνει γιατί έχω κάνει συμβόλαιο και δεν θέλω να έχω χρεώσεις αλλά και για να τιμήσω το συμβόλαιο μου, παρόλο που μου λένε, ότι αν πάω σε αυτούς, μπορώ να γράψω στα παλιά μου τα παπουτσια το συμβόλαιο που έχω κάνει... Φαντάζομαι και ότι η Wind κάνει το ίδιο....
Με την συμπεριφορά τους όμως αυτή, μου δίνουν ΝΟΜΙΜΑ το δικαίωμα να σπάσω το συμβόλαιο, αφού δεν τηρείται (δεν μου δίνουν δωρεάν εκτροπή σε κινητό εφοσον δεν δουλεύει η σταθερή), και να πάω όπου θέλω, χωρίς δέσμευση να πληρώσω ΝΟΜΙΜΑ για το υπόλοιπο διάστημα του συμβολαιου.... Δεν το σκέφτονται αυτό;

(**) Στο μεταξύ, σε γείτονα με WIND επίσης, του είχαν δώσει δωρεάν εκτροπή απο tην Παρασκευή, χωρίς πολλά πολλά.... Μόνο σε εμάς βρήκαν να κάνουν τον νταή απο την WIND;

sambouar
23-01-17, 22:42
Και εγώ παθών από Ρετζίκι, μια από τα ίδια. Από Παρασκευή μου λένε ότι "αύριο θα επιλυθεί το θέμα". Τρίχες κατσαρές. Τους έχω βαρεθεί, κάθε χρόνο τα ίδια. Για τουλάχιστον 1 εβδομάδα το χρόνο δεν έχω τηλέφωνο και ιντερνετ από το 2011. Έχουν καταντήσει γραφικοί.

anon
23-01-17, 23:46
Σήμερα το απόγευμα έφτιαξε.
Δεν λέω ότι φταίει η WIND για το πρόβλημα (ήταν του ΟΤΕ), αλλά η ενστασή μου είναι στην αντιμετώπισή τους του τι είναι πρόβλημα και τι όχι. Δεν με ενδιαφέρει εαν το πρόβλημα ειναι κάποιου συνεργάτη ή φορέα. Εγώ σαν πελάτης, ξέρω την WIND, και αυτή οφείλει να με εξυπηρετήσει, με την δωρεάν εκτροπή, με τα ενημερωτικά SMS και άλλα, και σε αυτή την περίπτωση προσπάθησε πολλάκις να κάνει το κορόιδο.
Εγώ έχω WIND ακριβώς ένα χρόνο, δεν είχα άλλα προβλήματα, αλλά είμαι και έναν χρόνο. Πριν είχα για πολλά χρόνια forthnet, και επίσης δεν είχα προβλήματα, ούτε καν στο ιντερνετ, το αντίθετο μάλιστα, είχα πολύ καλύτερη σύνδεση και ταχύτητα απο ότι με την WIND. Καλά με τον ΟΤΕ, που σταμάτησα κάπου το 2009, δεν το συζητώ, τότε τουλάχιστον απο Ιντερνετ ο ΟΤΕ ήταν όχι απλά άθλιος, αλλά η κορωνίδα της αθλιότητας. (700 μέτρα απο το κέντρο, συγχρονισμός στα 12, ταχύτητα κάτω απο 8 πάντα, μόλις άλλαξα σε forthnet, πήγα κατευθείαν στα 20 και συγχρονισμός και ταχύτητα, ενω με WIND συγχρονισμό συνήθως στα 14 και ταχύτητα περίπου εκεί, αλλά όχι πάντα).

sambouar
24-01-17, 10:24
Εμένα ακόμα δεν έφτιαξε το τηλέφωνο. Περιμένουνε λέει να έρθουν τα συνεργεία του κύριου παρόχου της γραμμής(ΟΤΕ).

anon
24-01-17, 12:47
εμένα για κάποιον περίεργο λόγο έγινε χτές το απόγευμα, και σήμερα το πρωί και πάλι δεν δουλεύει. Μου θυμίζει τον κλασσικό ελληνάρα μάστορα, φτιάχνει το ένα χαλάει κάτι άλλο (και δεν τον νοιάζει).

Το παράδοξο ειναι ότι για όλο το διάστημα που υπάρχει το πρόβλημα της τηλεφωνίας, το Ιντερνετ δουλεύει κανονικότατα... Μονο στην τηλεφωνία υπάρχει θεμα.

ubuntubu
24-01-17, 19:49
Η βλάβη θα αποκατασταθεί απο συνεργάτη του ΟΤΕ.

MitsosDaBest13
24-01-17, 20:03
Η εξυπηρέτηση της WIND είναι για τα μπάζα. Αλλά είναι ανάλογα σε ποιον υπάλληλο θα "πέσεις". Οι περισσότεροι εκεί μέσα, θέλουν "ξήλωμα". Είτε βαριούνται να μιλήσουν, είτε προσπαθούν να σε ξεπετάξουν στα γρήγορα, είτε σου λένε ψέματα*.

Μετά μας ζητάει και 0,25€ η WIND για κάθε κλήση στο 13800, για να μην εξυπηρετηθούμε τελικά... Το κορυφαίο είναι ότι μερικές φορές ο αυτόματος τηλεφωνητής σου λέει: "Δε μπορούσε να σας εξυπηρετήσουμε αυτή τη στιγμή" και σου το κλείνει, αφού έχεις χρεωθεί την κλήση!!! :clap:

* Έχω κάνει καταγγελία σύμβασης λόγω αυξήσεων στη WIND και φορητότητα στη Cyta. Με παίρνουν τώρα από το 13800 περίπου 20 φορές την ημέρα. Μια φορά το σήκωσα και μου είπαν ψέματα, πως και καλά δε με επηρεάζουν οι αυξήσεις και θα πληρώσω Τέλη Διακοπής 160€... Απατεώνες. :hello Όσες φορές είχα κάνει καταγγελία στη Vodafone (όταν ήμουν εκεί), με πήραν τηλέφωνο από μόνοι τους και το παραδέχτηκαν πως μπορούσα να φύγω δωρεάν!

kostakislarisa
24-01-17, 22:52
Αν κάνει αύξηση πέρα από ότι έχεις συμφωνήσει στο συμβόλαιο και όχι η αύξηση που είναι ο φόρος ναι μπορείς να καταγγείλεις τη σύμβασή σου και να φύγεις (νομίζω εντός 1 μήνα από την ανακοίνωση των τιμολογιακών αλλαγών).

jefman
26-01-17, 01:53
Μετά μας ζητάει και 0,25€ η WIND για κάθε κλήση στο 13800, για να μην εξυπηρετηθούμε τελικά... Το κορυφαίο είναι ότι μερικές φορές ο αυτόματος τηλεφωνητής σου λέει: "Δε μπορούσε να σας εξυπηρετήσουμε αυτή τη στιγμή" και σου το κλείνει, αφού έχεις χρεωθεί την κλήση!!! :clap:

Μου έχει τύχει και εμένα αυτό αλλά απαίτησα και πήρα πίσω τα χρήματα, ειναι ανέκδοτο να χρεώνουν την κλήση που δεν έγινε

nakedl2
05-02-17, 03:56
Νομίζω πως δεν μπορεί να σε χρεώσει για αναμονή/αυτοματοποιημενο μνμ κτλ παρά μόνο όταν συνδεθεί με την εξυπηρέτηση/άνθρωπο.

Οι Υπηρεσίες Πολυμεσικής Πληροφόρησης (ΥΠΠ) σχετίζονται με τη μετάδοση πληροφορίας/περιεχομένου σε δίκτυα ηλεκτρονικών επικοινωνιών. Παραδείγματα ΥΠΠ αποτελούν οι ψηφοφορίες (π.χ. ψηφοφορία για Eurovision), διαγωνισμοί, αγορά (downloading) ringtones, logos, videos, παιχνιδιών μέσω SMS, παροχή τεχνικής υποστήριξης, παιχνίδια από την τηλεόραση στα οποία συμμετέχουν οι χρήστες μέσω τηλεφώνου, υπηρεσίες πληροφόρησης (π.χ. καιρός), αστρολογία/χαρτομαντεία, υπηρεσίες ενηλίκων κ.ά. Η πρόσβαση στις ΥΠΠ είναι εφικτή μέσω κλήσεων ή λήψης/αποστολής SMS/MMS προς αριθμούς που ξεκινούν από 901, 909, 806, 812, 825, 850, 875, 14, 190-195, 54 κ.ά.

Δεν πρέπει να χρεωθείτε για την αναμονή. Η εταιρία οφείλει να σας ενημερώνει εξαρχής σχετικά. Εάν αυτό δεν είναι τεχνικά εφικτό και, εφόσον δεν υπάρχει διαθέσιμη γραμμή, δεν πρέπει να δέχεται κλήσεις και σε κάθε περίπτωση πρέπει να τις τερματίζει άμεσα.

sysyfos
13-03-17, 15:45
Μου έχει τύχει και εμένα αυτό αλλά απαίτησα και πήρα πίσω τα χρήματα, ειναι ανέκδοτο να χρεώνουν την κλήση που δεν έγινε


Η εξυπηρέτηση της WIND είναι για τα μπάζα. Αλλά είναι ανάλογα σε ποιον υπάλληλο θα "πέσεις". Οι περισσότεροι εκεί μέσα, θέλουν "ξήλωμα". Είτε βαριούνται να μιλήσουν, είτε προσπαθούν να σε ξεπετάξουν στα γρήγορα, είτε σου λένε ψέματα*.

Μετά μας ζητάει και 0,25€ η WIND για κάθε κλήση στο 13800, για να μην εξυπηρετηθούμε τελικά... Το κορυφαίο είναι ότι μερικές φορές ο αυτόματος τηλεφωνητής σου λέει: "Δε μπορούσε να σας εξυπηρετήσουμε αυτή τη στιγμή" και σου το κλείνει, αφού έχεις χρεωθεί την κλήση!!! :clap:

* Έχω κάνει καταγγελία σύμβασης λόγω αυξήσεων στη WIND και φορητότητα στη Cyta. Με παίρνουν τώρα από το 13800 περίπου 20 φορές την ημέρα. Μια φορά το σήκωσα και μου είπαν ψέματα, πως και καλά δε με επηρεάζουν οι αυξήσεις και θα πληρώσω Τέλη Διακοπής 160€... Απατεώνες. :hello Όσες φορές είχα κάνει καταγγελία στη Vodafone (όταν ήμουν εκεί), με πήραν τηλέφωνο από μόνοι τους και το παραδέχτηκαν πως μπορούσα να φύγω δωρεάν!

Όντως για βλάβες έχουν πολύ μεγάλο θέμα κάλεσα στο 211 120 1212 και σου λέει δεν είναι διαθέσιμος κανένας καλέστε αργότερα lol(3φορες). Μέτα κάλεσα 13800 και σε βάζει αναμονή και εκεί επιτελούς βρήκα άνθρωπο....Καμιά σχέση με vodafone που έχω σε άλλο σπίτι οπού σου λένε τον χρόνο αναμονής και έχεις και την επιλογή να σε καλέσουν όποτε έρθει η σειρά σου και σε οποίο τηλ δηλώσεις.

iznodur
14-03-17, 12:14
Η αναμονή μερικές φορές δεν παλεύεται όντως, αλλά όσες φορές έχω πάρει με έχουν εξυπηρετήσει πολύ καλά

@ ADSLgr.com All rights reserved.