PDA

Επιστροφή στο Forum : Kαλυψη ADSL: Η Tεχνολογικη ντροπη της "αναπτυξης" του.



Σελίδες : [1] 2

The King
12-05-07, 02:07
O OTE μηπως θα ανακοινωσει ποτε θα παρεχει την τεχνολογια ΑDSL στα χωρια της Β.Ευβοιας και αλλων μικρων περιοχων της περιφερειας που δεν υπαρχει ενω πληρωνουν το ιδιο παγιο τηλεφωνιας που πληρωνουν ολοι οι αλλοι για να αναπτυξει ο οτε τα δικτυα του μονο στις περιοχες που εχει ενδιαφερον;

Διοτι στα μονα χωρια που βαζει ειναι αυτα που που στην πλειοψηφια τους εχουν ξενοδοχεια ή μεγαλες βιοτεχνιες και βιομηχανιες, τα υπολοιπα τα αγνοει επιδεικτικα κι ας εχουν σταλει δεκαδες αναπαντητες επιστολες απο διαφορα χωρια πανελλαδικα που τυχαινει να το γνωριζω λογω επαγγελματος.

Ειναι κριμα να ριχνουν το βαρος στις αναβαθμισεις αυτων που ηδη απολαμβανουν αυτην την τεχνολογια και να μη το ριξει πρωτα σε αυτους που το ακουνε εδω και 4 χρονια και θα συνεχισουν να το ακουνε και τα επομενα 4 απο τις διαφημισεις του Χατζηγιαννη στην τηλεοραση.

Δηλαδη ειναι σαν να λενε, ενταξει , ολοκληρωσαμε την καλυψη εκει που ηταν να την εχουμε, τερμα αυτο τωρα , ας αρχισουμε να επενδυουμε στις αναβαθμισεις του δικτυου, κι οπου το βαλαμε το βαλαμε!

Καποιος νομος καπου δε γραφει για καθολικη προσβαση στην επικοινωνια;

Ιδου πως εχει η λιστα της ντροπης (http://www.otewholesale.gr/files/ADSL_Rest_of_greece.pdf) μετα απο 4 χρονια υπαρξης της τεχνολογιας που υποτιθεται εχει κορεστει η ηδη υπαρχουσα παντου και πλεον αντι της φασης της εγκαταστατικης της εξαπλωσης , περασε στην ωριμη φαση της αναβαθμισης της.

Γενικοτερα ειναι ντροπη να υπαρχει ακομα , τουλαχιστον για τον οτε μηχανη αναζητησης που να βλεπεις για το ΕΑΝ καλυπτεται τεχνολογικα η περιοχη για ADSL μετα απο 4 χρονια.

evantigger
12-05-07, 02:37
Νομίζω το Link που θα παραθέσω σε καλύπτει http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=96684

The King
12-05-07, 02:49
Νομίζω το Link που θα παραθέσω σε καλύπτει http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=96684

Aν καταλαβα καλα αυτο εχει να κανει με τις περιοχες που ηδη εχουν τοποθετηθει DSLAMS απο τον οτε και μεσω αυτων καποια αλλη εταιρεια ιντερνετ, η HOL πχ προκειται να περασει και το δικο της ιδιοκτητο δικτυο.

No-Name
12-05-07, 03:00
Το αρχείο του wholesale ξέρεις πόσο παλαιό είναι έτσι?
Έχει και για LLU ενα αντίστοιχο αλλά δεν ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα.

The King
12-05-07, 03:07
Το αρχείο του wholesale ξέρεις πόσο παλαιό είναι έτσι?
Έχει και για LLU ενα αντίστοιχο αλλά δεν ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα.

Kαι παλι αυτα που λεω ειναι γεγονος που το βλεπω συχνα πυκνα στη δουλεια μου που βασιζεται στο ιντερνετ και οχι βασει της λιστας που ενδεικτικα την παρεθεσα.

No-Name
12-05-07, 03:10
Συγνώμη που θα στο πώ αλλά και στη Γαλλία και στην Ολλανδία(τεχνολογικά δεν πιάνονται...απλά) δεν καλύπτονται όλες οι περιοχές.

Δεν λέω πώς καλώς πράττει ο ΟΤΕ αλλά αν κάνουμε σύγκριση με χώρες πουείχαν Adsl από το 1998 νομίζω έιναι τραγικό για αυτούς

Οπότε ακόμα θα έχουμε και εμείς εδώ όπως και αυτοι εκεί adsl wizards

l_satsok
13-05-07, 00:19
να σκεφτεις οτι σε μερικα χωρια της αρκαδιας το ηλεκτρικο ρευμα πηγε το 1981.
τωρα για το dsl που δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης βγαλε τα συμπερασματα σου.

k_koulos
13-05-07, 00:26
επειδή είδα αρκαδία να πω οτι στο χωρίο μου έχω dsl και καταλαβαίνω απόλυτα τον φίλο, θυμάμαι το πως ένοιωθα μέχρι πριν απο 1 χρόνο που δεν είχα dsl.

Δεν θα εξετάσω το αν πρέπει ή οχι να μπει dsl στο κέντρο σου χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες, αλλά αν όσα έχει φάει ο ΟΤΕ για να χρηματοδοτήσει εθελούσιες, μίζες σε εθνικούς προμηθευτές και συντάξεις συνδικαλιστών ΟΤΕτζίδων απο τα 45 τους, τότε σίγουρα δεν θα τους κόστιζε τίποτα μερικά dslam ακόμα!!!

emeliss
13-05-07, 00:59
Ντροπή είναι η κάλυψη των εναλλακτικών. Πολλά χωριά στην Ελλάδα έχουν dsl. Μακάρι να είχαν όλα. Σε πόσα έχουν πάει οι εναλλακτικοί; Σε κανένα.

Καθολική πρόσβαση υπάρχει στις υπηρεσίες φωνής. Υπάρχουν νησιά χωρίς κάτοικους με τηλέφωνο. Ο ΟΤΕ δεν είναι κοινοφελές ίδρυμα. Είναι ανώνυμη εταιρία με στόχο το κέρδος. Υπάρχει ευαισθησία από τους οτετζίδες που βρίζουμε σε κάθε ευκαιρία, αλλά κάπου υπάρχουν όρια.

Xguru
13-05-07, 02:51
Μου αρέσει που πετάει ένα ξεροκόμματο ο γιγαντωμένος ΟΤΕ και τσιμπάτε...
Να και σε κάτι που φέρεται έξυπνα ο ΟΤΕ

sdikr
13-05-07, 02:55
Νόμος που να καθιστά την ευρυζωνική παροχή καθολική υπηρεσία δεν υπάρχει ακόμα,
Αλήθεια πόσα άτόμα θέλουν Adsl εκεί στην περιοχή; Μήπως θα ήταν καλύτερο να μαζέψετε υπογραφές και να πάτε στο τοπικό κατάστημα του ΟΤΕ;

l_satsok
13-05-07, 13:47
παντως για να ειμαστε ειλικρινεις δεν χανεις και πολλα πραγματα φιλε μου,μην δινεις σημασια στα οσα γραφονται η εδω η αλλου,στην πραγματικοτητα εισαστε ακομα με dialup εχετε ομως την υγεια σας και δε κινδυνευετε απο εγκεφαλικο οπως εμεις στα μικρα χωρια που μας πεταει τα ξεροκοματα ο οτε και στοιβαζει 100 και 200 ατομα σε mini dslam με ενα contention ratio 1:1000.
πιστεψε με,εχω αναθεματισει χιλιες φορες την ωρα που ηρθε εδω η dsl,καλυτερα τιποτα παρα τα
250kbits και τα 25pps που μας δινουν.
118 dsl προσβασεις σε χωριο 400 κατοικων λεει πολλα,λεει οτι ο κοσμος εχει ολη τη καλη διαθεση να μπει στην νεα εποχη και απο την αλλη λεει οτι ο οτε κοιταζει να βγαλει τα σπασμενα
απο εμας,ετσι για να επιβραβευσει τη διαθεση μας.
σε αλλες κωμοπολεις των 5000 κατοικων βεβαια που ουτε ξερουν τι σημαινει dsl τους επιβραβευουν με καλες ταχυτητες αφου το μολις 48 θεσεων dslam καθεται αδειο.
ερευνα αγορας και ορθολογικη διαχειρηση του ευρους ειναι εννοιες παντελως αγνωστες εκει στο μεγαρο.

l_satsok
13-05-07, 13:58
@Varvaros

παρτε μια 4αρα μισθωμενη και μοιραστε την με wi-fi

nrg_polini
13-05-07, 15:08
Για να καταλαβω, θελεις ADSL σε καθε γωνια της Ελλαδας; Με ποιο δικαιωμα το απαιτεις; Εσυ θα πληρωσεις τα μηχανηματα; Απλες ερωτησεις ενος "πρωτευουσιανου" που δε νοιαζεται για τα χωρια κτλ κτλ (ειδες σε προλαβα). Ο ΟΤΕ εχει τεραστια καλυψη αν σκεφτεις οτι το ADSL παρεχεται μονο 4 χρονια, οι εναλλακτικοι θα καλυψουν ποτε τα χωρια της Ευβοιας; Μπααααα

agrelaphon
13-05-07, 20:46
@Varvaros

παρτε μια 4αρα μισθωμενη και μοιραστε την με wi-fi

...και γ@μω τα quote! :clap:

k_koulos
13-05-07, 21:45
Για να καταλαβω, θελεις ADSL σε καθε γωνια της Ελλαδας; Με ποιο δικαιωμα το απαιτεις; Εσυ θα πληρωσεις τα μηχανηματα;

Τα μηχανήματα θα τα πληρώσει η εθελουσία στον ΟΤΕ, οι συνταξιούχοι συνδικαλιστές απο τα 45, τα netmod του Εθνικού προμηθευτή.........


Ασε το υφάκι ο ΟΤΕ έγινε επιχείρηση, δεν υπάρχει δράκος στο παραμύθι!

nrg_polini
14-05-07, 05:01
Τα μηχανήματα θα τα πληρώσει η εθελουσία στον ΟΤΕ, οι συνταξιούχοι συνδικαλιστές απο τα 45, τα netmod του Εθνικού προμηθευτή.........

Ασε το υφάκι ο ΟΤΕ έγινε επιχείρηση, δεν υπάρχει δράκος στο παραμύθι!

Και απο τα 30 να γινουν συνταξιουχοι δεν νομιζω οτι μας αφορα.

lpap
14-05-07, 10:33
Παλικάρια, όταν ρίχνουν οι συμπατριώτες μας στην κάλπη, την ρημάδα, την ψήφο τους έπρεπε να σκέφτονται και λίγο. Όταν ψηφίζουν υπέρ της ιδιωτικοποίησης του ΟΤΕ, μην περιμένετε επενδύσεις στα 'κουτσοχώρια'. Μιά ανώνυμη εταιρία λειτουργεί με βάση το κέρδος. Πάνε τα χρόνια που ο δήμόσιος "Οργανισμός Τηλεπικοινωνιών Ελλάδος" έκανε σχέδια για την κάλυψη της 'άγωνης γραμμής'. Τώρα η Ανώνυμη Εταιρία που καταχρηστικά κρατάει τον τίτλο 'οργανισμός' ασχολείται μόνο με το φιλέτο, γιατί έχει μετόχους σο Χρηματιστήριο της Αμερικής που απαιτούν ΚΕΡΔΗ.

Αλλά, όπως είπα στην αρχή οι ψηφοφόροι, ακόμη και των ακριτικών/ορεινών περιοχών ψήφισαν ότι τους αρέσουν και ξετρελαίνονται για Ανώνυμες Εταιρίες και ιδιωτικοποιήση που τους τάζουν ΠΑΣΟΚ & ΝΔ.

Μετά βέβαια, αρχίζουν τα παράπονα ...

NikoLakis
14-05-07, 12:26
Ο ΟΤΕ δεν ειναι υποχρεωμένος να προσφέρει πανελλαδική κάλυψη adsl. Εξαλλου νομιζω πως κατι τετοιο θα ηταν εκτος απο οικονομικά ασύμφορο, ίσως και τεχνικά αδύνατο. Παρ'ολα αυτα προσφέρει κάλυψη σε παρα πολλα χωρια.

Για αυτους που έχουν αναγκη το broadband σε χωρια που δεν παρεχεται adsl υπαρχει το satellite internet. Καλώς ή κακώς έτσι έχουν τα πραγματα

l_satsok
14-05-07, 15:50
ας μη τα γενικευουμε
το να δωσει ο οποιοσδηποτε παροχος προσβασεις adsl σε μερη οπου μπορει να εχει 100 πελατες
και οπου υπαρχει ηδη υποδομη για τηλεφωνια δεν ειναι καθολου ασυμφορο ουτε κανει σε κανεναν
χαρη,κερδος εχει εστω και μικρο.
αλλο τωρα αν μιλαμε για χωρια οπου οι κατοικοι ειναι μεγαλης ηλικιας και λιγοι,εκει ετσι κι αλλιως δεν το χρειαζονται.
αφηστε λοιπον τα περι ανω και κατω ραχουλας.

αν τωρα υπαρχουν καπου 10-15 ατομα που θελουν ευρυζωνικη συνδεση σε καποιο ορεινο
και απομακρυσμενο χωριο ας συννενοηθουν επιτελους και θα βρουν τροπο,υπαρχουν λυσεις.

αυτος ο ρημαδιασμενος hellasat θα τελειωσει τη ζωη του χωρις να εχει προσφερει απολυτως τιποτα στον τοπο και αυτο γιατι οπως σε ολους τους τομεις τον διαχειριζονται ηλιθιοι.
καλο ειναι να υπαρχουν ηλιθιοι για να επιβιωνουν οι εξυπνοι,το κακο με μας εδω ειναι οτι
οι ηλιθιοι βρισκονται εκει που δεν πρεπει.

No-Name
14-05-07, 15:52
καλο ειναι να υπαρχουν ηλιθιοι για να επιβιωνουν οι εξυπνοι,το κακο με μας εδω ειναι οτι
οι ηλιθιοι βρισκονται εκει που δεν πρεπει.


Για τους εναλλακτικούς μιλάς έτσι?:whistle:

maik
14-05-07, 16:01
Τα μηχανήματα θα τα πληρώσει η εθελουσία στον ΟΤΕ, οι συνταξιούχοι συνδικαλιστές απο τα 45, τα netmod του Εθνικού προμηθευτή.........


Ασε το υφάκι ο ΟΤΕ έγινε επιχείρηση, δεν υπάρχει δράκος στο παραμύθι!

Εγινε επιχειρηση ειτε μας αρεσει ειτε οχι. Για να υπολοιπα μαλον εσυ βλεπεις δρακους παντου.

l_satsok
14-05-07, 17:45
Για τους εναλλακτικούς μιλάς έτσι?

οχι,οχι καμμια σχεση.
γενικα μιλαω και στη συγκεκριμενη περιπτωση αναφερομουν σε αυτους που διαχειριζονται τον hellasat.
που θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει για αμφιδρομο δορυφορικο ιντερνετ μιας και δεν καταφεραν να πουλησουν τους αναμεταδοτες του σε τηλεοπτικους οργανισμους.
ποσοι αναμεταδοτες του εχουν νοικιαστει;
κανει βολτες στο διαστημα χωρις να αποφερει κανενα κερδος και απο την αλλη ζητανε
150 ευρω το μηνα για 512sdsl συν το εφαπαξ εξοδο εξοπλισμου γυρω στα 2000 ευρω.
να μην αναφερουμε τωρα την ανικανοτητα τους στο να προωθησουν σωστα και να νοικιασουν τα τηλεοπτικα καναλια ωστε να υπαρχει καποιο κερδος,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα εκτος αυτης της συζητησης.

ο οτε δεν τον διαχειριζεται νομιζω η οχι;;

ο οτε ειναι ιδιωτικος στις σχεσεις του με τους πελατες και δημοσιο στις σχεσεις με το κρατος,οτι τους συμφερει κατα περιπτωση,ερμαφροδυτη ανωμαλη κατασταση.

k_koulos
14-05-07, 21:28
Εγινε επιχειρηση ειτε μας αρεσει ειτε οχι. Για να υπολοιπα μαλον εσυ βλεπεις δρακους παντου.

τι να πω, δεν με πείθει οτι έγινε επειχήρηση, τουλάχιστον όχι ακόμα!

sdikr
14-05-07, 21:39
τι να πω, δεν με πείθει οτι έγινε επειχήρηση, τουλάχιστον όχι ακόμα!

Αυτό σε σύγκριση με τι;
πχ με την κάλυψη των εναλλακτικών;
με την υποστήριξη των εναλλακτικών;

k_koulos
14-05-07, 21:42
με τον τρόπο λειτουργίας/απόσταση της νυν διοίκησης από τον "πρώην" μεγαλομέτοχο

βαράει το ντέφι για αύξηση κερδών με σκοπο την άνοδο της μετοχής, νάσου τα παπαγαλάκια για συγχώνευση με otenet

[έχουμε φύγει οφφ]

georginiogr
19-05-07, 21:49
Ειμαι νεος σε αυτο το forum και ο λογος οτι μπηκα ειναι οτι με εχει φτασει στο αμην η ακρως προκλητικη συμπεριφορα του ΟΤΕ σε εμας που ζουμε στην επαρχια. Βασικα δε ζω σε κανενα χωριο πανω στα βουνα αποκομμενονος απο τον υπολοιπο κομο ωστε να μπορεσω να δικαιολογησω εστω και λιγο αυτη την συμπεριφορα του ΟΤΕ. Μενω 50 χιλιομετρα απο τη Θεσσαλονικη σε πεδινη περιοχη και το χωριο μου τυγχανει να ειναι εδρα ενος απο τους μεγαλυτερους σε εκταση δημους της χωρας. Και φυσικα το παραπονο μου και η οργη μου ειναι το οτι πλερωνω καθε διμηνο στο ΟΤΕ περι τα 120 ευρουλακια για την ελεεινη ISDN 64. Αραγε τι ταχυτητα dsl θα μπορουσα να εχω πληρωνοντας αυτα τα λεφτα στον ΟΤΕ (αν φυσικα ειχα τη δυνατοτητα επιλογης dsl). Και φυσικα εχω καθε δικαιωμα (μιας και πληρωνω το παγιο οπως ολοι μας) να εχω την απαιτηση να εχω ιση μεταχειρηση με τους πελατες του ΟΤΕ που μενουν στα αστικα κεντρα και που ο ΟΤΕ οχι μονο τους δινει dsl (και καλα κενει) αλλα του διπλασιαζει κατα διαστηματα κ τις ταχυτητες αγνοωντας ολους εμας που ζουμε σε συνθηκες δεκαετιας 90 και χρειαζομαστε 18 λεπτα για να κατεβασουμε ενα mp3 πληρωνωντας μαλιστα αριθμο ΕΠΑΚ. Αληθεια..δεν θα ηταν ποιο δικαιο εφοσον δεν εχει τη δυνατοτητα για την ωρα να μας φερει dsl, τουλαχιστο να μειωσει τις χρεωσεις για κλησεις ΕΠΑΚ? Κουμπαρος μου πριν 3 μηνες ανοιξε επιχειρηση internet καφε κοντα στο σπιτι μου. Ο ανθρωπος εχει κανει την αιτηση κανονικα για να του φερουν dsl και τον εχουν στην κοροιδια μεχρι και σημερα που μιλαμε!! Αυτη ειναι η υποστηριξη στην επιχειρηματικοτητα κυριοι του ΟΤΕ? Ευγε. Γιαυτο και εγω τασσομαι υπερ της ιδιωτικοποιησης του ΟΤΕ μηπως και αλλαξει κατι. Γιατι με τον κρατικο ΟΤΕ για το μονο που μπορω να καμαρωνω ειναι το οτι εχω σταθερο τηλεφωνο.

Ευχαριστω για το χρονο σας!

k_koulos
20-05-07, 00:14
@georginiogr , το θέμα σου με τον ΟΤΕ είναι οτι δεν έχει dslam, ή οτι δεν έχει πόρτες το dslam;

Αν είναι το πρώτο με καμιά 20αρια υπογραφές υποψηφίων πελατών στον τοπικο προιστάμενο κάτι μπορεί να κανετε

maik
20-05-07, 02:33
Γιαυτο και εγω τασσομαι υπερ της ιδιωτικοποιησης του ΟΤΕ μηπως και αλλαξει κατι. Γιατι με τον κρατικο ΟΤΕ για το μονο που μπορω να καμαρωνω ειναι το οτι εχω σταθερο τηλεφωνο.

Ευχαριστω για το χρονο σας!

Αν δεν το εχεις μαθει ηδη σε πληροφορω οτι υπαρχουν και εναλακτικοι παροχοι adsl . Ειναι μαλιστα 100% ιδωτικοι χωρις καμια εξαρτηση απο το κρατος. Αναρωτηθηκες ποτε γιατι αυτοι δεν εφεραν το adsl στο χωριο σου;;

georginiogr
20-05-07, 03:40
Αν δεν το εχεις μαθει ηδη σε πληροφορω οτι υπαρχουν και εναλακτικοι παροχοι adsl . Ειναι μαλιστα 100% ιδωτικοι χωρις καμια εξαρτηση απο το κρατος. Αναρωτηθηκες ποτε γιατι αυτοι δεν εφεραν το adsl στο χωριο σου;;

Αυτο που λες δε στεκει και τοσο..και θα σου πω γιατι. Αναρωτησου τι καταφερε ο ΟΤΕ σε τοοοοσα χρονια που ειναι μονοπωλειο και τι καταφεραν οι ιδιωτες σε ουτε μια δεκαετια. Περιμενε σε μερικα χρονακια που θα υπαρχουν πληρως ιδωκτητα(διοτι τωρα ειναι στη φαση της αναπτυξης) δικτυα, να σου πω εγω τι εστι βερυκοκο για τον ΟΤΕ και αν θα χρειαζεται να πληρωνουνε παγια για δηθεν tripleplay. :down:

georginiogr
20-05-07, 03:45
@georginiogr , το θέμα σου με τον ΟΤΕ είναι οτι δεν έχει dslam, ή οτι δεν έχει πόρτες το dslam;

Αν είναι το πρώτο με καμιά 20αρια υπογραφές υποψηφίων πελατών στον τοπικο προιστάμενο κάτι μπορεί να κανετε


Δεν υπαρχει καν dslam. Οσο για τις αιτησεις που λες..εχουν γινει αλλα περα βρεχει.Οπως αλλωστε εγραψα και ποιο πανω... κουμπαρος μου ανοιξε internet καφε με την ελπιδα οτι θα εχουμε εν ετη 2007 dsl και ακομα τρεχει και μαλωνει με τους υπαλληλους. Αλλωστε τα λεφτα που παιρνουν για την αισχρη isdn ειναι πολυ περισσοτερα αποτι το παγιο μιας σεβαστης dsl.:mad:

dimitris_74
20-05-07, 03:55
περιεργο μου φαινεται να μην σας εχει βαλει. στο χωριό μου που ειναι καμμια 30 χιλιομετρα απο γιάννενα και ορεινο εχει μπει κανονικα dsl και αντε να εχει καμμια 80 σπιτια που κατοικούνται.

απο τον οτε τι σας εχουν πει?

georginiogr
20-05-07, 04:28
περιεργο μου φαινεται να μην σας εχει βαλει. στο χωριό μου που ειναι καμμια 30 χιλιομετρα απο γιάννενα και ορεινο εχει μπει κανονικα dsl και αντε να εχει καμμια 80 σπιτια που κατοικούνται.

απο τον οτε τι σας εχουν πει?

Ναι...? Καλυτερα να μη μου το ελεγες γιατι αναψαν ποιο πολυ τα λαμπακια μου.Χωριο 1000 περιπου κατοικων με εδρα δημου και το μοναδικο ιντερνετ καφε στην ελλαδα χωρις ιντερνετ επειδη δεν εχουμε adsl.Ειμαστε για τα πανηγυρια τελικα. Ειπαν μεσα στο 2007 οτι μπορει να μας φερουν...αλλα μεχρι τωρα δε βλεπω καμια κινηση. Εχω εναν γνωστο-τεχνικο μεσα στον ΟΤΕ ο οποιος τη μια μου λεει οτι θα μας περασουν οπτικη ινα και την αλλη οτι θα στησουν κεραια και θα <<τραβηξουν>> απο εκει γραμμες. Ο,τι να ΄ναι. Παντως εχουμε πολυυυυυ δρομο ακομα και πολλααααα πεταμενα λεφτα στην λωλοisdn. Ελλας στο μεγαλειο σου. :sorry:

dimitris_74
20-05-07, 04:54
ιντερνετ καφε δεν κανει τιποτα. προποτζίδικο πρέπει να ανοίξει για να εισαι σιγουρος :-)

και εγω δεν το πιστευα μεχρι που μου σφυριξε ενας ξαδερφος προσφατα οτι εβαλε σε διπλανο χωριο και απο περιέργεια κοιταξα και στο δικο μου και είχε μπει.

georginiogr
20-05-07, 11:36
ιντερνετ καφε δεν κανει τιποτα. προποτζίδικο πρέπει να ανοίξει για να εισαι σιγουρος :-)

και εγω δεν το πιστευα μεχρι που μου σφυριξε ενας ξαδερφος προσφατα οτι εβαλε σε διπλανο χωριο και απο περιέργεια κοιταξα και στο δικο μου και είχε μπει.

Αυτο ακριβως μου ελεγε και προχτες που μιλουσαμε για το θεμα. Ψαχνει τροπο να βγαλει κ αδεια για προποτζιδικο. Αγανακτησε λεμε ο ανθρωπος.

foyltaka
20-05-07, 12:03
ο ΟΤΕ απο το 1996 που μπήκε στο χρηματιστήριο λειτουργεί με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια.
ΔΕΝ συμφέρει στον ΟΤΕ και σε καμία άλλη εταιρία που θέλει να υπάρξει και αύριο, η επένδυση κάποιων χιλιάδων ευρώ για την τοποθέτηση dslam στην περιοχή σου.
Τόσο απλά είναι τα πράγματα δυστυχώς .:(

maik
20-05-07, 12:22
Αυτο που λες δε στεκει και τοσο..και θα σου πω γιατι. Αναρωτησου τι καταφερε ο ΟΤΕ σε τοοοοσα χρονια που ειναι μονοπωλειο και τι καταφεραν οι ιδιωτες σε ουτε μια δεκαετια. Περιμενε σε μερικα χρονακια που θα υπαρχουν πληρως ιδωκτητα(διοτι τωρα ειναι στη φαση της αναπτυξης) δικτυα, να σου πω εγω τι εστι βερυκοκο για τον ΟΤΕ και αν θα χρειαζεται να πληρωνουνε παγια για δηθεν tripleplay. :down:

Τοσα χρονια εφερε τηλεφωνια σε καθε σπτι οπουδηποτε στην Ελλαδα. Αυτο ηταν και ειναι υποχρεωση του σαν καθολικος παροχος. Η παροχη ευρυζωνικων υπηρεσιων δεν εχει χαρακτηριστει σαν καθολικη υπηρεσια.Αυτο με αποφαση της ΕΕ, την οποια βεβαια πηρε μετα απο πιεσεις των εναλακτικων παροχων. Μερικοι μαλιστα εδω μεσα πανηγυριζαν και υπερθεματιζαν το γεγονος.
Αυτο με πολυ απλα λογια σημαινει οτι το adsl θα δινεται οπου εχουν κερδος οι εταιριες.

vasiliadis1
22-05-07, 10:58
καλημέρα,

Μπορώ να ρωτήσω στον οτέ ποτε θα ΄γίνει αναβάθμιση στην περιοχή μου για νέες πορτες?
Ειμαι στο Ρετζικη θεσσαλονίκης και δυστηχώς ακομη περιμένω για dsl.
Η κατασταση ειναι απαράδεκτη. Γνωρίζει κάποιος αν η αναμονή μπορεί να είναι για πολλούς μήνες??
ευχαριστώ

georginiogr
20-07-07, 13:21
Σημερα μου ηρθε ο αναλυτικος λογαριασμος απο τον πΟΤΕ για το διμηνο που περασε. Διαβαζω που λετε το λογαρισμο...ολα καλα. Γυρναω απο την αλλη πλευρα τη σελιδα και.... ωπα??!! connex λεει ...μπορειτε να συνδεθειτε και εσεις τωρα με ταχυτητα εως και 8 mbps λεει... και να τα στοιχεια μου και ο αριθμος τηλεφωνου πανω δεξια πριν τη διαφημισηηηηη. Λεω και εγωωωω...εχει γουστο να εχω επιτελους προσβαση σε DSL!!!! Ευθυς αμεσως περνω τηλ,. στο 134 να ρωτησω εαν επιτελους εχω προσβαση. Ρωταω τον υπαλληλο και μου λεει <δυστυχως δεν υποστηριζεται DSL στην περιοχη σας>. Ρωταω εαν ξερει ποτε επιτελους θα μπορω να περασω απο την αθλια ISDN στην πολυποθητη DSL και μου λεει << δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο στο αμεσο μελλον>> ...ααα ωραια λεω. Μου ηρθε να βρισω αλλα στο κατω-κατω τι μου φταιει ο καημενος ο υπαλληλος. Και να πω οτι μενω σε κανενα βουνο αποκομμενο απο τον κοσμο..παει στο δι@ωλο... 50 km απο Θεσσαλονικη σε εδρα Δημου μενω γμτ. Απο Δευτερα λοιπον παω και κοβω τη συνδεση μου στον ΟΤΕ. Σταθερο τηλεφωνο τελος!!!!! Σεν ειναι δυνατον να πληρωνω τα ιδια παγια με ολους τους υπολοιπους και να με εχουν γραμμενο εκει που δεν ποιανει μελανι..και να με κοροιδευουν και απο πανω με διαφιμησεις CONNEX κτλ. Οχι κυριοι. Φτανει η κοροιδια. 120 το διμηνο μονο για κλησεις σε ΕΠΑΚ για αθλια ISDN 64 ειναι παααααρα πολλα σε σχεση με 40 περιπου ευρω για μια σφαιρατη DSL. Φτανει ποια. Κανω και εγω το μονο πραγμα που μου μενει να κανω. Σας πεταω απο το σπιτι μου. Αν θελω internet πλεον... να ειναι καλα τα ιντερνετ καφε και τα HOT SPOT οπου με το PDA μου κανω θαυματα. ....και μετα σου λεει ψηφιακη Ελλαδα. Βρε ΟΥΣΤ!!!

No-Name
20-07-07, 13:26
Mήπως αφου δεν έχεις που δεν έχεις adsl να σκεφτείς την λύση της vodafone με κινητό+σταθερό μαζί?

georginiogr
20-07-07, 16:41
Mήπως αφου δεν έχεις που δεν έχεις adsl να σκεφτείς την λύση της vodafone με κινητό+σταθερό μαζί?


Δηλαδη? Τι ειναι αυτο?

l_satsok
20-07-07, 16:50
υπαρχουν και τα ασυρματα δικτυα.
ποσο μακρυα απο σενα υπαρχει adsl προσβαση;;

οπου δεν ιδρωνει κανενος το αυτι παλευουμε μονοι μας.

No-Name
20-07-07, 17:28
Δηλαδη? Τι ειναι αυτο?

Δες εδώ εαν θέλεις νομίζω θα σε ενδιαφέρει http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001040300&vars=0000000000

georginiogr
21-07-07, 07:20
Δες εδώ εαν θέλεις νομίζω θα σε ενδιαφέρει http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001040300&vars=0000000000


...Λοιπον η εγω ειμαι χαζος..η εσυ δεν καταλαβες το προβλημα μου. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω προσβαση σε DSL διοτι ο πΟΤΕ δεν εχει DSLAM στην περιοχη μου. Αποτι ειδα στην προσφορα της Vodafon που παραθεσες, δε λεει καπου οτι σου παρεχει προσβαση σε DSL η Vodafon, σε περιπτωση που ο πΟΤΕ δεν εχει εγκατεστημενο τοπικο βρογχο στην περιοχη σου. Κανω καπου λαθος?

:rtfm:

No-Name
21-07-07, 10:31
Φίλε ξέρεις τι θέλεις?

Παραπάνω γράφεις ότι θα κόψεις τον ΟΤΕ επειδή ούτως η άλλως δεν έχεις adsl. έτσι σου βρήκα λύση για φθηνό σταθερό και κινητό.....

Ξέρω πολύ καλά να διαβάζω και να γράφω.

Κάνε ότι θές.Εξάλλου εδώ έχουμε adsl

Jazzer
21-07-07, 10:43
Από τη μια μερικοί βρίζουν τον ΟΤΕ για το adsl και από την άλλη γυρεύουν mini dslams και ασύρματα δίκτυα... Περιμένετε τους εναλλλακτικούς να σας σώσουν, τι φωνάζετε ?
Τόση εμπάθεια και γκρίνια δεν μπορώ να την καταλάβω πια, έλεος ! :mad:

puntomania
21-07-07, 16:32
Η τελευταία διαφήμιση του ΟΤΕ στην τηλεόραση αναφέρει το παρακάτω χωρίς μικρά γράμματα:

Μήπως ήρθε ο καιρός να μπείτε στην εποχή της ευρυζωνικότητας.
Τώρα ο οτε κάνει την ευρυζωνικότητα τρόπο ζωής
Για όλους εμάς, σε όλοι την Ελλάδα!!

Αν δεν μπορεί να το προσφέρει τότε απαγορεύετε να το διαφημίσει κιόλας !!!


Όντως σε όλες της χώρες δεν υπάρχει 100% κάλυψη dsl, έχουν όμως και πακέτα isdn flat-rate για τους άτυχους της επαρχίας, χωρίς να χρειάζεται να δίνουνε 100-200 ευρώ για ΕΠΑΚ μηνιαίως.

stefa_1
21-07-07, 16:40
ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ Δεν υπαρχουν πορτες

maik
21-07-07, 23:57
Η τελευταία διαφήμιση του ΟΤΕ στην τηλεόραση αναφέρει το παρακάτω χωρίς μικρά γράμματα:

Μήπως ήρθε ο καιρός να μπείτε στην εποχή της ευρυζωνικότητας.
Τώρα ο οτε κάνει την ευρυζωνικότητα τρόπο ζωής
Για όλους εμάς, σε όλοι την Ελλάδα!!

Αν δεν μπορεί να το προσφέρει τότε απαγορεύετε να το διαφημίσει κιόλας !!!



Εγω θελω να βαλω ΟΝ στην Τουμπα. Να απαγορεψουμε λοιπον στην ΟΝ να διαφημιζεται.

lewton
22-07-07, 02:33
Aν καταλαβα καλα αυτο εχει να κανει με τις περιοχες που ηδη εχουν τοποθετηθει DSLAMS απο τον οτε και μεσω αυτων καποια αλλη εταιρεια ιντερνετ, η HOL πχ προκειται να περασει και το δικο της ιδιοκτητο δικτυο.Όχι καμία σχέση.
Αυτή η δράση έχει στόχο την κάλυψη ενός συγκεκριμένου ποσοστού κάθε περιοχής (το οποίο αναφέρεται στη σύμβαση που υπέγραψε ο ανάδοχος κάθε περιοχής), και είναι εντελώς ανεξάρτητη από το δίκτυο του ΟΤΕ. Για την ανακρίβεια δεν αναφέρει καν ότι θα πρέπει να είναι ADSL η τεχνολογία που θα χρησιμοποιηθεί. Μπορεί να δώσει WiMax ο Χ πάροχος αν θέλει.
Όπως είπε και ο sdikr, το broadband δεν είναι καθολική υπηρεσία, και για αυτό έγινε το συγκεκριμένο έργο. Βέβαια αν η κάλυψη που πρέπει να πιάσουν οι ανάδοχοι είναι στο περίπου 85%, τότε είναι ίσως δώρο άδωρο... Θα δείξει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.