PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο Βοήθεια για αγορά Router



VirusTech
24-01-17, 20:25
Καλησπέρα στο φόρουμ,

Είμαι σε ADSL από ΟΤΕ και έχω το κλασικό τους router που δίνουν λογικά σε όλους τώρα τελευταία (Speedport Entry 2i) και σκέφτομαι να κάνω μια ανανέωση. Δε ξέρω κατά πόσο φταίει το router ή η σύνδεση μου όσον αφορά τα τραγικά lagspikes που έχω σε άκιρες στιγμές που ανεβοκατεβαίνουν και είναι αρκετά εκνευριστικό αλλά θα ήθελα γενικά ένα router που να κάνει καλή διαχείριση του bandwidth (στο σπίτι έχουμε συνδεμένες τουλάχιστον 4-5 συσκεύες). Απ' οσο ξέρω είναι θέμα router τι διαχείριση κάνει στο bandwidth (βέβαια δεν είμαι σίγουρος οπότε μη με πάρετε και με τις πέτρες).

Σκεφτόμουν για ένα router το οποίο θα έχει την δυνατότητα να συνδεθεί και σε VDSL για να είμαι έτοιμος άμα ποτέ έρθει το VDSL στην περιοχή μου και κάνω την αναβάθμιση (δεν ξέρω καν πως βλέπεις ένα router αν μπορεί να "πάρει" VDSL). Απλά δεν έχω ιδέα τι specs να κοιτάξω σε ένα router για να ξέρω να κάνω μία έρευνα αγοράς να δω ποιο είναι καλό και σε τι budget μπορώ να κινηθώ. Μπορώ να δώσω περίπου στα 120 με 150 ευρώ όπως το έχω σκεφτεί αλλά ίσως να μη χρειάζεται κιόλας. Γιαυτό θέλω τα φώτα σας.

Οπότε τι έχετε να μου προτείνετε?

deniSun
27-01-17, 23:57
Θα πρέπει να πάρεις κάποιο ρούτερ με καλό QoS.

ifesys
29-01-17, 01:01
Γεια σας και από εμένα,
αναζητώ και εγώ modem/router και σκέφτομαι κάποιο μεταξύ των ASUS DSL-N17U, TP-LINK Archer VR200 και TP-LINK TD-W9980.
Οι τιμές τους είναι παραπλήσιες και από χαρακτηριστικά μπορώ να ονειρεύομαι ότι θα πάω σε vdsl.
Κάθε βοήθεια για επιλογή είναι ευσπρόσδεκτη

deniSun
29-01-17, 01:06
To 9980 το χρησιμοποίησα.
Πολύ καλό.
Αλλά πλέον είμαι λάτρης του asus interface.
Οπότε θα σου πρότεινα σίγουρα το asus.

VirusTech
01-02-17, 18:51
Εγώ λέω να πάρω το Archer VR600 της TP-Link. Τώρα πόσο καλό θα είναι το QoS δεν γνωρίζω.


Οπότε θα σου πρότεινα σίγουρα το asus.

Γενικά δεν έχω ακούσει τίποτα για Asus. Λένε τίποτα? Το QoS πως είναι? Και αν μπορείς να μου προτείνεις συγκεκριμένα ένα απο τα Asus. Το DSL-AC52U είδα και μ'άρεσε αρκετά.

deniSun
01-02-17, 19:35
Εγώ λέω να πάρω το Archer VR600 της TP-Link. Τώρα πόσο καλό θα είναι το QoS δεν γνωρίζω.



Γενικά δεν έχω ακούσει τίποτα για Asus. Λένε τίποτα? Το QoS πως είναι? Και αν μπορείς να μου προτείνεις συγκεκριμένα ένα απο τα Asus. Το DSL-AC52U είδα και μ'άρεσε αρκετά.

Υπάρχει ολόκληρο νήμα για την επιλογή ρούτερ.
Ρίξε μια ματιά.

babis3g
06-02-17, 17:58
Τωρα ειδα το θεμα, απο οταν απεκτησαν τα Asus δικο τους section, δεν πολυ κοιταω τριγυρω

Για το dsl ac52 εχουμε μεγαλο θεμα εδω, και μπορεις να ρωτησεις τους αλλους φιλους πως παει το qos
http://www.adslgr.com/forum/threads/915224-%CE%9D%CE%B5%CE%BF-ASUS-DSL-AC52U-AC750-(adsl-vdsl)

Στο qos δεν εχω δει παραπονα, και νομιζω ειναι αρκετα καλο,
https://www.asus.com/gr/support/FAQ/1010951/
το ιδιο ακριβως qos εχουν και τα πιο ακριβα Asus σκετα routers που τα εχουν παρα πολλοι εξωτερικο ... επισης δυνατο μηχανημα με ram 128 ddr3 / 750 mhz processor, snr tweak αν εχεις καλη γραμμη να παιξεις με την ταχυτητα και 4 κεραιες μολις με 80 ευρω οταν βγαινει προσφορα (κανεις υπομονη)

VirusTech
07-02-17, 21:49
Να'σαι καλά ρε Μπάμπη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.