PDA

Επιστροφή στο Forum : Aσύρματη δικτύωση 2 υπολογιστών ΠΡΟΒΛΗΜΑ



chrispen
12-05-07, 12:52
Θέλω να συνδέσω 2 υπολογιστές οι οποίοι βρίσκονται σε απόσταση περίπου 120 μέτρα ο ένας απο τον άλλο , τι μου προτείνετε ; Προφανώς θα χρησιμοποιήσω ασύρματο δίκτυο, το πρόβλημα μου είναι οτι και οι 2 υπολογιστες βρίσκονται εντός κτιρίων και έτσι δεν νομίζω να έχω σήμα καθόλου. Επειδή δεν έχω ιδέα απο wireless θια πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο αναμεταδότη; τι κάρτες να χρησιμοποιήσω και τι αναμεταδότη;

Hwoarang
12-05-07, 12:58
Τι υπολογιστες ειναι ? Έχουν κάρτες ασύρματου δικτύου πάνω τους?

Αν όχι θα σου σύστηνα Netgear ή Level One με αποσπώμενες κεραίες. Απ ευθείας λινκ είναι δύσκολο να βγει σε τέτοια απόσταση. Αν εχεις πρόσβαση σε κάποιο ενδιάμεσο κτήριο θα ήταν καλο να βάλεις αναμεταδότη ( repeater ) αλλιως θα πρέπει να αγοράσεις 2 κατευθυντικές κεραίες να κάνεις την δουλειά σου

Εχει κόστος πάντως οποιαδήποτε απο τις δύο λύσεις

Jsone
12-05-07, 13:09
Μπορείς να βάλεις κεραίες εξωτερικά στα κτήρια;Εχουν οπτική επαφή τα δύο κτήρια;

chrispen
12-05-07, 13:46
λοιπόν στα κτίρια που παρεμβάλονται ανάμεσα μπορώ να βάλω οτι θέλω. Οι υπολογιστές δεν διαθέτουν κάρτα δικτύου. Η ταράτσα του ενός κτιρίου κοιτάει τις ταράτσες όλων των κτιρίων, άν βάλω στα μέσα της διαδρομής ένα access point δεν θα κάνω δουλειά; Προβληματίζομαι όμως πως ένας υπολογιστής που βρίσκεται κάτω απο ένα γραφείο σε μια γωνία θα μπορέσει να "βλέπει" το access point που θα είναι 50 μέτρα πιο κάτω στον 2ο όροφο.
Και οι 2 υπολογιστές είναι σε ισόγειο, ο ένας σε γραφείο ο άλλος σε ανοιχτό beach bar.

Επίσης συγκεκριμένα ποιόν εξοπλισμό προτείνετε;

chrispen
14-05-07, 21:01
καμμιά ιδέα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.