PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή υπηρεσιων ΟΤΕ



puntomania
27-01-17, 18:47
Καλησπέρα στην παρέα, πριν κάνα μισάωρο, κόπηκε το ιντερνετ αλλά και τα τηλέφωνα στην περιοχή μου, στο 10 λεπτο, πήρα στο 13888... και μου είπαν, οτι υπάρχει γενική βλάβη, έχει ξεκινήσει ήδη το συνεργείο και οτι μέχρι την Κυριακή 29/1/2017 είναι ο μέγιστος χρόνος τις αποκατάστασης. και να κάνουμε λίγο υπομονή.

να πω την αλήθεια, δεν με έπεισε ο ευγενικός εκπρόσωπος του οτε, για τα περί βλάβης.

στο νησί μας, υπάρχει περιμετρικά οπτική, που συνδέει τα κέντρα μεταξύ τους, το επόμενο χωριό από εδώ, έχει ιντερνετ, και από αυτό μέχρι και σε μένα, δεν γίνονται έργα κτλ.

να χάλασε ξαφνικά το κέντρο μας, Παρασκευή απόγευμα, αλλά μέχρι Κυριακή θα είναι οκ πάλι, και τα συνεργεία του ξεκίνησαν πιο γρήγορα και από την πυροσβεστική???

Μήπως είναι συνηθες φαινόμενο, όταν θέλει να κάνει ίσως καμιά αναβάθμιση - αλλαγή στο δίκτυό του και πρέπει να κόψει τις υπηρεσίες του για κάποιες ώρες η μέρες?

sdikr
27-01-17, 18:52
Τις αναβαθμίσεις τις κάνουνε το βράδυ συνήθως

puntomania
27-01-17, 19:31
εξωτερικό συνεργείο εδώ έρχεται μόνο, όταν υπάρχει ζημιά από κάνα εργολάβο, η αν πρέπει να αντικατασταθεί κάτι σε κάνα κέντρο. γιατί απ το ίδιο κέντρο δουλεύει και η κινητή, που επίσης είναι off!

- - - Updated - - -

Πριν λίγο.... 4 συνεργεία στο κέντρο... δε σταμάτησα... να ρωτήσω... για να δουμε...!!!

tsorbi
27-01-17, 21:39
Τελικά είναι πιο γρήγορα από την πυροσβεστική;

puntomania
28-01-17, 13:50
Όχι, είναι από το πρωί εδώ... έμαθα. Και μάλλον αλλάζουν πλακέτες στο κέντρο.

- - - Updated - - -

...από χτες είδα στη μια γραμμή μου διαφορά στο Attainable Rate το Down ήταν περίπου 51000 και τώρα πήγε στο 72000.... μπορεί να αλλάξει αυτό έτσι απλά? στην συγκεκριμένη γραμμή το τηλ δεν είναι συνδεμένο απ το κέντρο, γιατί δεν το χρησιμοποιώ. ενώ στην 1η γραμμή που είναι επίσης pstn και έχω το τηλ ενεργό, άλλαξε μόνο το Attainable Rate στο up κατά +5000 περίπου.

179291

το Line Attenuation στο Down έμεινε το ίδιο σε όλες τις γραμμές.

- - - Updated - - -

ανεπίσημα άκουσα χτες, ότι περάσανε καταλάθος σε χωρίο παρά δίπλα μου αιτήσεις για vdsl, ενώ δεν είχε υποδομή το κέντρο τους, και αλλάξανε πλακέτες άρον άρον, για να μην εκτεθούν. πριν κάνα 2μηνο όλα αυτά. εγώ σε πρόσφατη επικοινωνία με τον οτε, όπου ζήτησα, κάτι γρηγορότερο απο αυτά που έχω, μου είπαν (πριν κάνα 10ήμερο ήταν) ότι θα το διερευνήσουν το θέμα, διότι εφόσον συγχρονίζω σε vdsl εδώ και 2 χρόνια είναι καθαρά συστημικό το θέμα και ίσως να μην έχει ενημερωθεί το σύστημά τους.

θα δείξει το επόμενο διάστημα, προς τι οι χτεσινές εργασίες.

η θεωρία τι λέει όταν αλλάξει εξοπλισμός σε κέντρο? ότι θέλει από πίσω και ένα Χ διάστημα για προγραμματισμό και ρυθμίσεις απομακρυσμένα? ίσως και πιλοτική λειτουργία ώστε να τσεκάρουν ότι όλα είναι οκ?

- - - Updated - - -

179292

@ ADSLgr.com All rights reserved.