PDA

Επιστροφή στο Forum : Υψηλό ping στο gaming



Xristos82
28-01-17, 05:07
Καλησπερα.
Εχω χομπι το on line gaming και συγκεκριμένα τα racing sims τύπου assetto corsa κλπ..
Αντιμετωπίζω προβλημα με υψηλό ping (με ενδιαφέρει το assetto corsa πιο πολυ) σε ολα τα on line games.
Ειμαι σε απελπιστική κατασταση καθώς το στάδιο που βρίσκομαι με την wind ειναι οτι απο την μεριά τους δεν υπαρχει κάποιο τεχνικό προβλημα..
Τεχνικός με εχει επισκεφθεί 2 φορες,έλεγχοι εχουν γινει σε καλωδιώσεις και εξωτερικά και εσωτερικά του σπιτιού,τσεκ σε φίλτρα ,συναγερμούς ,τηλέφωνα.μετρησεις φυσιολογικές.
Σε tracert ομως με ip του server που παιζω απο το δευτερο hop στο θεό και παει λέγοντας
Εχω δοκιμάσει αλλο ρουτερ καθώς μου ζητήθηκε απο την εταιρία συγκεκριμένα το tp-link και σε σχεση με αυτο που εχω τωρα το ZTE καμια διαφορα...
Τους εχω στειλει άπειρα emails με φωτογραφιες μετρήσεων tracert στα κόκκινα ( καθώς μου ζητήθηκε).
Στις επισκέψεις των τεχνικών τύχαινε να εχω φυσιολογική σύνδεση (απο τα 30 tracert τα δυο να είχαν υψηλό ms απο 160 μεχρι 230 ms στο δευτερο hop),στις οποίες έκριναν οι τεχνικοί οτι το προβλημα δεν ειναι δικο τους άσχετος τα άπειρα email με τις φωτο των ping μεχρι και 1700 ms!!
Με αποτέλεσμα να με χρεώνουν και 30€ για επίσκεψη τεχνικού χωρις καν να βρουν τι φταιει.
Να σημειώσω οτι σε όλες Τις μετρησεις μου ειμαι με Ethernet και χωρις αλλες παρεμβολές στην σύνδεση (torrent,wifi κινητών κλπ)
Τι μπορω να κανω για να λύσω το προβλημα σε πρωτη φαση..και σε δεύτερη φαση τι να κανω με την wind;
Ευχαριστω θερμά..

kostakislarisa
28-01-17, 10:41
Να σου πω την αλήθεια παρόμοιο πρόβλημα είχε φίλος με οτε όμως και δεν βρέθηκε ποτέ τι φταίει, του αλλάξανε από τον οτε 3 φορές κύριο και απερχόμενο δίκτυο, του άλλαξα ζευγάρι στην κάθετη, πέρασα νέα κάθετη και 2 φορές αλλαγή πόρτας και συνέχιζε να έχει ψηλό ping. Μόλις άλλαξε πάροχο λύθηκε, τα συμπεράσματα δικά σου.. Δεν κατάλαβα ποτέ τι έφταιγε.. Δοκίμασες με άλλο pc; Κάνε unistall/install τους drivers της κάρτας δικτύου σου. Παίζει άλλος φίλος σου στον ίδιο server, για να κάνεις σύγκριση;

Xristos82
28-01-17, 12:13
Ναι το εχω τςεκαρει και σε Λαπτοπ με Ethernet(στο deskop πιο υψηλό ping) και παιζω με πολλούς φίλους στον ιδιο server και την ιδια στιγμη,άλλωστε αυτοι με ώθησαν να το ψαξω γενικότερα..πιστεύουν οτι φταιει ο πάροχος..εγω αρχίζω να πιστευω αυτο που έγραψες οτι παίζει να μην βρω ποτε τι φταιει..
Ο περισσότερος καιρος που ειχα με σταθερό ping γύρο στα 70ms και συνεχόμενα ηταν 4 24ωρα...
Η περιοχή μου κλειδώνει 8-11 mbs δεν ειναι και οτι καλυτερο γενικότερα και το ΚΑΦΑΟ μου ειναι στα 3 χιλιόμετρα..
Θα ψαξω να κανω install-uninstall τους drivers της κάρτας δίκτυου που μου ειπες ..δεν τοχω ξανακούσει να σου πω την αληθεια..σευχαριστω πολυ

kostakislarisa
28-01-17, 13:41
Καφάο στα 3χλμ δεν γίνεται, το ΑΚ να είναι στα 3χλμ ναι γίνεται. Δοκίμασε δεν έχεις να χάσεις τίποτα unistall και install ξανά και κατέβασέ τους από το site του κατασκευαστή εσύ όχι από το update των windows ή από τη διαχείριση συσκευών.

vaggos_fromhell
28-01-17, 15:36
Τα ανεβασμένα ping αφορούν ολόκληρο το 24ωρο ή μόνο τις απογευματινές ώρες; Αν ισχύει το δεύτερο είναι ξεκάθαρα θέμα δικτύου Wind. Προσωπικά επειδή δεν ασχολούμαι με gaming δεν έχω δώσει ιδιαίτερη σημασία αλλά τα απογεύματα τους τελευταίους μήνες παρατηρώ θέμα με εξωτερικό σε σημείο να μη μπορώ να κάνω stream.

Xristos82
28-01-17, 16:07
Δεν εχω καλο ping γενικα πρωι ,μεσημερι, βραδυ,ξημερωματα..
Δεν εχω στανταρ ωρες που ειναι καλο το ping,αλλοπρόσαλλο εντελώς!
Μητρική εχω την z170x gaming 5 της gigabyte,εκανα εγκατάσταση τους drivers και μου εγκατέστησε το killer network (το ειχα σβήσει απο βλακια μου δεν ηξερα οτι ειναι απαραίτητο)
Δεν προλαβα να το τσεκάρω για πολυ ,δεν μπορω να εχω εικονα ακομα..
Το ΑΚ ειναι στα 3 χιλιόμετρα,αυτο ειναι σιγουρο.

kostakislarisa
28-01-17, 21:50
Για βάλε λίγο το συγχρονισμό από το ρουτερ να δούμε.

Xristos82
28-01-17, 23:16
Σου λέει κάτι το win service;το έκλεισα μέσο killer network και το ping σταθεροποιήθηκε!!!
Δούλευε στο 66% ενω έπαιζα online

kostakislarisa
28-01-17, 23:34
Κάτι θα τραβούσε το bandwidth από πίσω.. googlare το να δεις τι ακριβώς κάνει.

Xristos82
29-01-17, 00:53
Αυτό ήταν!σταθερο πινγκ εδω και 4 ωρες σε ολα τα games!θα το τσεκάρω και αυριο όλη μερα.Σευχαριςτω πολυ!Με παρότρυνες να εγκατέστησω τους drivers δικτύου,αλλιως δεν θα το έβρισκα με τιποτα.

kostakislarisa
29-01-17, 04:03
Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.