PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα συγχρονισμου! Τα φώτα σας!!



stayros123
28-01-17, 14:15
Καλημέρα

Εδώ λίγο καιρό αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Η ταχύτητα που κλειδώνω κανονικά είναι γύρω στα 10mb. Σχεδόν κάθε μέρα πλέον όταν επιστρέφω από την δουλειά και μπαίνω στην σελίδα του ρούτερ το βλέπω κλειδωμένο μέχρι τα 3mb. Μετά από ΠΟΛΛΕΣ επανεκκινησεις στο ρουτερ καταφέρνω να κλειδώσω ξανά στα 10mb. Έχω κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες αλλά δυστυχώς μέχρι τώρα δεν έχει δοθεί λύση. Ενδεικτικά ορισμένες από αυτές από μεριά μου :

Δοκιμή 2 ρουτερ εκ των οποίων το ένα είναι καινούριο
Αλλαγή καλωδίων
Δοκιμή σε άλλη πρίζα στο σπίτι(επίσης δεν υπάρχει τηλέφωνο ούτε κάποιο φίλτρο στην γραμμή)

από την Nova τους οποίους έχω ζαλίσει
Έχουν κάνει τους ελέγχους που μπορούν να κάνουν μέσω τηλ(αλλαγή προφίλ κτλ)
Έχουν στείλει τεχνικό ο οποίος είπε ότι η καλωδίωση στο σπίτι είναι οκ και ότι άλλους έλεγχους έκανε
έχει έρθει τεχνικός από ΟΤΕ ο οποίος και αυτός δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα(δεν είμουν σπίτι την ημέρα που πήγε ο τεχνικός από ΟΤΕ).

Πιο κάτω είναι κάποια στοιχεία της ταχύτητας μου σήμερα το πρωί όπως την βρήκα και τα επόμενα είναι μετά από καμιά 10αρια-15αρια επανεκκινησεις και δείχνει πως είναι κανονικά.

DSL Type: ADSL2+
Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 702 / 2827
Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 704 / 3640
Data Transferred (Sent/Received) : 40885 / 187009
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 19.0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 20.5 / 24.0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 7.6 / 11.1
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
FEC (Up/Down): 65536 / 316
CRC (Up/Down): 0 / 10


[B]Και ξανά μετά από πολλές επανεκκινησεις

DSL Type: ADSL2+


Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1022 / 10033
Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1164 / 11252
Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 270 / 271
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 19.5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 11.0 / 18.0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12.2 / 11.2
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
FEC (Up/Down): 0 / 0
CRC (Up/Down): 0 / 0

Έχω στείλει και στο support και μου είπαν ότι 'δεν μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο σε τεχνικό επίπεδο'. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω γιαυτό και ρωτάω εδώ για να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας ως προς το τι μπορεί να φταίει και τι πιστεύετε ότι μπορώ να κάνω.

Υ.Σ. Να αναφέρω οτι είμαι στο ίδιο σπίτι 8 χρόνια τώρα και δεν είχα αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα ποτέ.
Ευχαριστώ πολύ! :)

sweet dreams
29-01-17, 15:51
Aκόμη και το 10 θεωρείται χαμηλός συγχρονισμός για το Downstream Attenuation που έχεις.
Τα στοιχεία δείχνουν να είσαι σε κλειδωμένο προφίλ γιατί μετά και από την επανεκκίνηση το SNR Margin παραμένει σταθερό.
Αν έχουν γίνει όντως όλοι οι έλεγχοι που προβλέπονται από τους τεχνικούς και δεν βρίσκουν κάτι στην δική σου καλωδίωση, τότε μπορεί να έχεις πέσει σε χάλια ζεύγος του παρόχου. Θα πρέπει να απαιτήσεις μια εξήγηση και διόρθωση του προβλήματος.
Αν από την άλλη δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο ζεύγος, μην περιμένεις και πολλά πράγματα.

stayros123
29-01-17, 20:59
Aκόμη και το 10 θεωρείται χαμηλός συγχρονισμός για το Downstream Attenuation που έχεις.
Τα στοιχεία δείχνουν να είσαι σε κλειδωμένο προφίλ γιατί μετά και από την επανεκκίνηση το SNR Margin παραμένει σταθερό.
Αν έχουν γίνει όντως όλοι οι έλεγχοι που προβλέπονται από τους τεχνικούς και δεν βρίσκουν κάτι στην δική σου καλωδίωση, τότε μπορεί να έχεις πέσει σε χάλια ζεύγος του παρόχου. Θα πρέπει να απαιτήσεις μια εξήγηση και διόρθωση του προβλήματος.
Αν από την άλλη δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο ζεύγος, μην περιμένεις και πολλά πράγματα.

Ναι μου έχουν αλλάξει το προφίλ. Όταν το είχαν αφήσει ελεύθερο κλείδωνα max μέχρι 15-16mb.

tzimakos_23
31-01-17, 22:37
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και σε μένα Σταύρο.

Σήμερα πέρασε τεχνικός έκανε μετρήσεις στον κατανεμητή και στο σπίτι και δεν βρήκε κανένα πρόβλημα.

Πριν από μια ώρα όμως η ταχύτητα έπεσε πάλι στα 8.

179442

Nikiforos
01-02-17, 14:47
Ναι μου έχουν αλλάξει το προφίλ. Όταν το είχαν αφήσει ελεύθερο κλείδωνα max μέχρι 15-16mb.

καλημερα και καλο μηνα, και ποιος ο λογος του κλειδωματος του προφιλ σου?
ζητα να το ξεκλειδωσουν εντελως. Αμα κανει τα ιδια θα ζητησεις αλλαγη ζευγους, το εχω κανει 2 φορες οταν ειχα ΟΤΕ.
αν δεν βρισκουν κατι αλλο το τελευταιο νομιζω που μενει ειναι αυτο.

- - - Updated - - -


Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και σε μένα Σταύρο.
Σήμερα πέρασε τεχνικός έκανε μετρήσεις στον κατανεμητή και στο σπίτι και δεν βρήκε κανένα πρόβλημα.
Πριν από μια ώρα όμως η ταχύτητα έπεσε πάλι στα 8.


καλημερα, καλο μηνα. Εγω με SNR 6 και 33 attuenation κλειδωνω 10.5-10.8 αναλογα τις ορεξεις του.
Εδω και 20 σχεδον μερες ειμαι στα 10.580 με SNR 6.
Εσυ θα επρεπε να εχεις πιστευω 12-13mbps σωστα?
απο ποτε χαλασε? εχεις ελεγξει εσυ οτι μπορεις? καλωδια, splitter, αλλο ρουτερ κτλ?

tzimakos_23
02-02-17, 06:15
καλημερα, καλο μηνα. Εγω με SNR 6 και 33 attuenation κλειδωνω 10.5-10.8 αναλογα τις ορεξεις του.
Εδω και 20 σχεδον μερες ειμαι στα 10.580 με SNR 6.
Εσυ θα επρεπε να εχεις πιστευω 12-13mbps σωστα?
απο ποτε χαλασε? εχεις ελεγξει εσυ οτι μπορεις? καλωδια, splitter, αλλο ρουτερ κτλ?

Καλημέρα Νικηφόρε και καλο μηνα.

Στα στατιστικά του router στο Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.104 / 13.208.Τόσα έπιανα πριν από 10 χρονια που έβαλα forthnet.
Σιγά σιγά με τα χρονια η ταχύτητα άρχισε να πέφτει.Όταν τους είχα πει ότι έπρεπε να είμαι στα 13 λέγανε τα κλασικά τόσα σηκώνει η γραμμή σας κτλ.
Είμαι έτσι με αποσυνδέσεις και με ανεβοκατέβασμα ταχύτητας από αρχές Ιανουαρίου.Έχω αγοράσει καινούριο καλώδιο,splitter έχω δοκιμάσει και με άλλο router αλλα τίποτα.

Πριν αρχίσουν η αποσυνδέσεις είμαι έτσι

Uptime: 0 days, 1:43:01

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.104 / 13.220

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 10.663

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 0,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 15,0 / 30,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 8,0 / 6,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 4.291

CRC Errors (Up/Down): 0 / 13

HEC Errors (Up/Down): 0 / 13

Nikiforos
02-02-17, 07:33
καλημερα! εμενα παντα η ταχυτητα που λεει θεωρητικα ειναι παρα πολυ κοντα σε αυτη που πιανω, εσενα εχει μεγαλη διαφορα.
Μηπως εχουν κλειδωσει προφιλ για 10αρι? κανανε κανα reset απο το κεντρο?
και εμενα καποια στιγμη που απο τα 10 εγινα 8 και 7,5 λεγανε τοσα πιανει, δεν ειπε και κανεις ανθρωπος οτι το SNR ειναι ψηλα να το παμε στο default για την 4νετ δλδ στο 6 να πας πανω απο 10.
Τα εψαξα μετα και καταλαβα τι συμβαινει. Αλλα και adsl modem βεβαια απο ΖΤΕ κατι σε thomson 784 και αυτο σκιζει, up πανω απο 20 μερες μεχρι στιγμης σταθερα ολα!
συνηθως παντα ειχα καποιες αποσυνδεσεις μεσα σε καθε εβδομαδα με 3 ΖΤΕ που εχω.

sweet dreams
02-02-17, 09:47
Καλημέρα Νικηφόρε και καλο μηνα.

Στα στατιστικά του router στο Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.104 / 13.208.Τόσα έπιανα πριν από 10 χρονια που έβαλα forthnet.
Σιγά σιγά με τα χρονια η ταχύτητα άρχισε να πέφτει.Όταν τους είχα πει ότι έπρεπε να είμαι στα 13 λέγανε τα κλασικά τόσα σηκώνει η γραμμή σας κτλ.
Είμαι έτσι με αποσυνδέσεις και με ανεβοκατέβασμα ταχύτητας από αρχές Ιανουαρίου.Έχω αγοράσει καινούριο καλώδιο,splitter έχω δοκιμάσει και με άλλο router αλλα τίποτα.

Πριν αρχίσουν η αποσυνδέσεις είμαι έτσι

Uptime: 0 days, 1:43:01

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.104 / 13.220

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 10.663

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 0,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 15,0 / 30,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 8,0 / 6,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 4.291

CRC Errors (Up/Down): 0 / 13

HEC Errors (Up/Down): 0 / 13

Διαφορετικό πράγμα είναι η φυσιολογική πτώση, μέσα σε λογικά πλαίσια πάντα, με την πάροδο των ετών λόγω της αύξησης των συνδρομητών, από την διακύμανση, της αποσυνδέσεις, κ.λ.π.
Αν έχεις τέτοια προβλήματα κάνεις πρώτα έναν έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825) στην εσωτερική σου εγκατάσταση μέχρι τον κατανεμητή και μετά παίρνεις τον πάροχο.
Αν έχεις κάνει λεπτομερή έλεγχο και συνεχίζεται το πρόβλημα από ευθύνη του παρόχου, εξαντλείς όλα αυτά που μπορείς να κάνεις με το τεχνικό τμήμα και αν δεν βγάλεις άκρη αλλάζεις πάροχο.

stayros123
03-02-17, 00:40
καλημερα και καλο μηνα, και ποιος ο λογος του κλειδωματος του προφιλ σου?
ζητα να το ξεκλειδωσουν εντελως. Αμα κανει τα ιδια θα ζητησεις αλλαγη ζευγους, το εχω κανει 2 φορες οταν ειχα ΟΤΕ.
αν δεν βρισκουν κατι αλλο το τελευταιο νομιζω που μενει ειναι αυτο.

- - - Updated - - -

Καλό μήνα

Το προφίλ μου το είχαν κλειδώσει(από ελεύθερο στα 13mb και από τα 13mb στα 10mb) ως μέρος των προσπαθειών να εντοπίσουν από που προέρχεται το πρόβλημα. Σε περίπτωση που το τεχνικό τμήμα δεν έχει δοκιμάσει να μου κάνει αλλαγή ζεύγους εγώ μπορώ να το ζητήσω και να το κάνουν? Ή είναι κάτι που το κάνουν αν το κρίνουν αυτοί? Να υποθέσω οτι το προωθούν στον ΟΤΕ για αλλαγή ?

Nikiforos
03-02-17, 07:35
καλημερα, καταρχην δεν ειναι λυση η αλλαγη προφιλ, αυτο ειναι μια βλακεια και μιση, σαν να λεμε ποναει κεφαλι κοψε κεφαλι!
για αρχη λες να το αφησουν ανοιχτο εως 24 και οσα πιανει, και μετα παιζεις με το SNR, αν ειναι μεχρι 6 οχι παρακατω θα πιασεις το μεγιστο και θα εισαι οκ αν δεν εχει αλλα τεχνικα θεματα η γραμμη σου.
Η δικια μου πηγαινε 7.5 - 8 mbps και αλλαξα adsl router και με το Thomson 784 πηγα ακομα λιγοτερο....το SNR πολυ ψηλα.
Το συγκεκριμενο δεν παιζει με το DMT tool και ζητησα να το πανε 6, ετσι και εγινε, ειμαι up 20μερες+ τωρα και εχω σχεδον 10.6!
Μπορεις να το ζητησεις αλλα πρωτα για δοκιμασε οπως ειπα, ζητα ανοιχτο προφιλ και SNR down 6 και θα δεις.
Αμα κανει ιστοριες τοτε ζητα το, αλλα μαλλον πρεπει να μεσολαβισει ο ΟΤΕ γιατι πρεπει να αλλαχτει και απο το ΚΑΦΑΟ. Δε νομιζω οτι αυτοι κανουν κατι στα ΚΑΦΑΟ δεν το ξερω και 100% σιγουρα ομως.

tzimakos_23
05-02-17, 23:54
Διαφορετικό πράγμα είναι η φυσιολογική πτώση, μέσα σε λογικά πλαίσια πάντα, με την πάροδο των ετών λόγω της αύξησης των συνδρομητών, από την διακύμανση, της αποσυνδέσεις, κ.λ.π.
Αν έχεις τέτοια προβλήματα κάνεις πρώτα έναν έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825) στην εσωτερική σου εγκατάσταση μέχρι τον κατανεμητή και μετά παίρνεις τον πάροχο.
Αν έχεις κάνει λεπτομερή έλεγχο και συνεχίζεται το πρόβλημα από ευθύνη του παρόχου, εξαντλείς όλα αυτά που μπορείς να κάνεις με το τεχνικό τμήμα και αν δεν βγάλεις άκρη αλλάζεις πάροχο.

Έχουν στείλει τεχνικό ο οποιος μετά από μετρήσεις στον κατανεμητή και στο σπίτι δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα.

Σε επικοινωνία που είχα με την τεχνική υποστήριξη μου είπαν ότι θα το δώσουν βλάβη αύριο στο τεχνικό τμήμα.

tzimakos_23
16-02-17, 14:57
Και ενώ έχει περάσει ήδη τεχνικός και έχει κάνει τους ελεγχους σήμερα λαμβάνω μήνυμα στο κινητό για να ορίσω ημερομηνία και ώρα για επίσκεψη τεχνικού ξανά.

Όταν τους πήρα και τους ρώτησα τον λόγο μου είπαν ότι το τεχνικό τμήμα έκρινε ότι πρέπει να ξαναπεράσει τεχνικός.:facepalm:

Απλά δεν έχω λόγια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.