PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανανέωση συμβολαίου Cosmote σταθερό-internet .



Σελίδες : [1] 2

Bass
30-01-17, 14:29
Καλησπέρα σκέφτομαι την ανανέωση του συμβολαίου μου COSMOTE Home Double Play 24 L το οποίο λήγει σε 10 μέρες , με πρώτη συνομιλία με το 13888 δε μου δίνουν καλύτερη τιμή από την υπάρχων που πληρώνω δλδ 53 ευρό το δίμηνο , υπάρχει τρόπος να διεκδικήσω κάτι καλύτερο ευχαριστώ.
(να επισημάνω ότι είμαι ευχαριστημένος με τη cosmote ως τώρα , επίσης δεν υποστηρίζει vdsl η περιοχή μου )

dimangelid
30-01-17, 19:00
Καλησπέρα σκέφτομαι την ανανέωση του συμβολαίου μου COSMOTE Home Double Play 24 L το οποίο λήγει σε 10 μέρες , με πρώτη συνομιλία με το 13888 δε μου δίνουν καλύτερη τιμή από την υπάρχων που πληρώνω δλδ 53 ευρό το δίμηνο , υπάρχει τρόπος να διεκδικήσω κάτι καλύτερο ευχαριστώ.
(να επισημάνω ότι είμαι ευχαριστημένος με τη cosmote ως τώρα , επίσης δεν υποστηρίζει vdsl η περιοχή μου )

Δοκίμασε και κάλεσε στο 2106295102 ή ρώτα σε ένα κατάστημα Γερμανός αν υπάρχει κάτι καλύτερο.

BENZIN
30-01-17, 19:02
Για να μην ανοιγω νεο θεμα κι εγω στην ιδια ακριβως κατασταση ειμαι. Σκεφτομαι να ρωτησω και hol,forthnet που εχουν γυρω στα 22€ για αντιστοιχα προγραμματα,αλλα κιεγω ειμαι ικανοποιημενος με οτε κ θα ηθελα μια καλυτερη τιμη. Παντως τηλεφωνικα καλυτερη προσφορα δεν μου εκαναν,ισως αν ζητησω φορητοτητα κατι να γινει.
Παντως αν ειχα και κινητο vodaphone,θα πηγαινα σιγουρα hol,αφου υπαρχει καλη εκπτωση σε συνδρομητες μονο.

dimangelid
30-01-17, 20:15
Για να μην ανοιγω νεο θεμα κι εγω στην ιδια ακριβως κατασταση ειμαι. Σκεφτομαι να ρωτησω και hol,forthnet που εχουν γυρω στα 22€ για αντιστοιχα προγραμματα,αλλα κιεγω ειμαι ικανοποιημενος με οτε κ θα ηθελα μια καλυτερη τιμη. Παντως τηλεφωνικα καλυτερη προσφορα δεν μου εκαναν,ισως αν ζητησω φορητοτητα κατι να γινει.
Παντως αν ειχα και κινητο vodaphone,θα πηγαινα σιγουρα hol,αφου υπαρχει καλη εκπτωση σε συνδρομητες μονο.

Δοκίμασε ότι πρότεινα στον συμφορουμίτη ένα μήνυμα πριν.

Γνώμη μου αν είσαι στα 26 ευρώ/μήνα με απεριόριστα σταθερά και 30 σε κινητά,ψάξε μήπως ανανεώσεις έστω στην ίδια τιμή αν όχι χαμηλότερη. αν είναι στα 26 ο ΟΤΕ και στα 22 ο εναλλακτικός, μην κάνεις πειράματα. εκτός αν ο εναλλακτικός σου δίνει πιο πολλά λεπτά σε κινητά και τα μιλάς.

Serafeim Karakostas
30-01-17, 20:26
Να κάνετε αίτηση φορητότητας προς άλλη εταιρεία και, μόλις τη λάβουν, θα σας καλέσουν για προσφορά.

BENZIN
30-01-17, 23:25
Το τηλεφωνο ειναι του γραφειου μου, δεν με νοιαζει να εχω μεγαλο χρονο ομιλιας ουτε τρελο ιντερνετ. Στο σπιτι εχω vdsl30,ote tv κι ειμαι κ συνδρομητης κινητης εδω και πολυ καιρο στην κοσμοτε. Γενικα περιμενα να μου κανουν καποια προνομιακη προσφορα για την ανανεωση,θα δοκιμασω κ στο τηλεφωνο μηπως γινει κατι καλυτερο.
Απο εναλλακτικους μονο hol θα σκεφτομουν,αλλα αν εχω μια διαφορα κανα 5€ το μηνα σε σχεση με τωρα,επισης δεν ξερω θα μου κοστισει η μεταφορα απο οτε.

Serafeim Karakostas
30-01-17, 23:32
Χωρίς φορητότητα δεν ιδρώνει το αυτί τους δυστυχώς.

BENZIN
31-01-17, 00:18
Επειδη δεν εχω ξανακανει φορητοτητα,παω κατευθειαν στον εναλακτικο χωρις να ενημερωσω τον οτε?Πρεπει να παω σε φυσικο καταστημα ή καλυτερα τηλεφωνικα? Φανταζομαι δεν χρειαζεται να υπογραψω κατι,απλα να δηλωσω προφορικα οτι θελω να αλλαξω παροχο,ετσι? Και μετα περιμενω τηλεφωνικη αντιπροταση?
Παντως στην οτεtv,οταν τους ελεγα οτι θελω διακοπη,παντα μου εκαναν απο μονοι τους καλυτερη προσφορα. Δηλαδη λιγο κωμωδια μου κανει η ολη φαση,αλλα αν ειναι απαραιτητη..

Serafeim Karakostas
31-01-17, 00:22
Μπορείς να απειλήσεις και με διακοπή. Φορητότητα μπορείς να κάνεις και τηλεφωνικά όπου και θα σου εξηγήσουν τη διαδικασία.

Bass
31-01-17, 00:27
Δοκίμασε και κάλεσε στο 2106295102 ή ρώτα σε ένα κατάστημα Γερμανός αν υπάρχει κάτι καλύτερο.
θα το προσπαθήσω αύριο το πρωί, ευχαριστώ για την απάντηση .

MIKU
31-01-17, 03:14
Η φορητότητα είναι μια λύση αλλά έχει κίνδυνο να ενεργοποιηθείς στο νέο πάροχο.....χωρίς να θες.

dimangelid
31-01-17, 09:18
Ειδικά στην Vodafone και την Wind είναι πολύ επικίνδυνο να κάνεις φορητότητα και μετά να ζητήσεις ακύρωσή της. Μπορεί να βρουν δικαιολογίες όπως ότι είναι εκπρόθεσμη η αίτηση ακύρωσης, παρ' όλο που δεν θα είναι, και στο τέλος να σε ενεργοποιήσουν.
Δες ποια είναι η διαφορά χρημάτων από το πακέτο που έχεις τώρα στον ΟΤΕ (ή με το αντίστοιχο καινούργιο του) με κάποιου εναλλακτικού που σε ενδιαφέρει και σύγκρινε αν αξίζει η όλη διαδικασία. Για 3-5 ευρώ διαφορά δεν βρίσκω νόημα στην αλλαγή παρόχου, εκτός αν κάποιος έχει τόση μεγάλη ανάγκη αυτά τα λεφτά.

cranky
31-01-17, 11:07
....,επισης δεν ξερω θα μου κοστισει η μεταφορα απο οτε.
Για την HOL είναι 36 €, αν δεν το έχουν αλλάξει.

a.libe
31-01-17, 12:00
η wind τα παραπανω με 300 κινητα και δωρεαν τελη ενεργοποιησης 22 ευρω
η vf το ιδιο με wind στα 22,2 και μπορεις να πιεσεις για δωρεαν τελη

Serafeim Karakostas
31-01-17, 12:02
Η φορητότητα είναι μια λύση αλλά έχει κίνδυνο να ενεργοποιηθείς στο νέο πάροχο.....χωρίς να θες.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση η γραμμή βρίσκεται ήδη στην cosmote. Αν συνέβαινε το αντίστροφο, θα υπήρχε κίνδυνος. Μακάρι να γίνονταν προσφορές χωρίς να χρειαζόταν τίποτα τέτοιο.

Green Dragon
31-01-17, 13:01
Για ενημέρωση σχετικά με τον ανταγωνισμό:
Χθεσινή προσφορά της vodafone home, που είμαι συνδρομητής και σκέφτομαι αν θα ανανεώσω
adsl 24 απεριόριστο,
αστικά και υπεραστικά
120' προς κινητά
τελική τιμή με ΦΠΑ και φόρο 5% μέσα: 18,66e

Bass
31-01-17, 16:43
Κάλεσα αυτό το σταθερό τηλέφωνο που μου δώσατε για τις πρόσφορες έδωσα τα στοιχειά μου και με κάλεσε το 13888 να μου πει να καλέσω το 13888 να τους πω για την ανανέωση, από ότι φαίνεται δύσκολα θα πάρω καλύτερη προσφορά .

a.libe
31-01-17, 21:23
εγω με 15,75 μεσω πληρωμης με πκ απεριοριστα+240 δωρο κινητα +24Mbs,συνδυαστικο με κινητο

Bass
01-02-17, 11:27
εγω με 15,75 μεσω πληρωμης με πκ απεριοριστα+240 δωρο κινητα +24Mbs,συνδυαστικο με κινητο
πως το κατάφερες ?

a.libe
01-02-17, 11:58
vodafone , 11 χρονια συνεχεια συνδρομητης,πριν 2 χρονια ειχα κανει αιτηση φορητοτητας σε αλλον παροχο και μου τηλ η vf και μου εδωσε τρελη προσφορα σε 2 σταθερα κ΄3 κινητα για 24 μηνες,τωρα ανανεωσα με την ιδια τιμη

BARKOULETOS
05-02-17, 16:52
Εμενα συμβαινει κατι διαφορετικο ειχα Dp 24ρι στα 34 νομιζω και με το που εληξε το διετες πηγε στα 38! Παω σε καταστημα και τους λεω θελω το 4ρι Dp στα 27 οπως εχετε τους νεους. Μου λεει εμεις δεν μπορουμε να δωσουμε αυτο μονο στα 32 ή 25 χωρις σταθερα. Μου λενε καλεσε το 13888

Καλω 7/1 το 13888 μου λενε ενταξει καποια στιγμη την αλλη βδομαδα δεν θα εχετε για λιγο ιντερνετ για να αλλαξει η ταχυτητα. Κατα τις 20 Γεναρη με περνει τηλεφωνο η ιδια κοπελα που ειχαμε μιλησει και μου λεει ξερετε εμεις δεν μπορουμε να σας δωσουμε αυτη την τιμη πρεπει να μιλησετε με τα παιδια απο το σαητ θελετε να δωσετε την συγκαταθεση σας να μιλησετε με αυτους? Την δινω ακομα να με παρουν... Μπαινω στο mycosmote εχει λινκ να σε καλεσουν τωρα το εχω πατησει, ουτε τωρα...

Ειναι επαρχια δεν υπαρχει εταιρια για φορτητοτητα, αλλα ειναι τοσο γκασμαδες που 40 χρονια (μπορει και παραπανω) θα την κοψω τελειως...

Η πλακα ειναι οτι αν την κοψω τελειως ως νεος πελατης θα μπορω να παρω την προσφορα, θα το ειχα κανει ηδη αλλα υπαρχει κινδυνος να χαθει το νουμερο... παντως αν την κοψω θα την κοψω τελειως εχω βαρεθει να με δουλευουν...

dimangelid
06-02-17, 09:45
Εμενα συμβαινει κατι διαφορετικο ειχα Dp 24ρι στα 34 νομιζω και με το που εληξε το διετες πηγε στα 38! Παω σε καταστημα και τους λεω θελω το 4ρι Dp στα 27 οπως εχετε τους νεους. Μου λεει εμεις δεν μπορουμε να δωσουμε αυτο μονο στα 32 ή 25 χωρις σταθερα. Μου λενε καλεσε το 13888

Καλω 7/1 το 13888 μου λενε ενταξει καποια στιγμη την αλλη βδομαδα δεν θα εχετε για λιγο ιντερνετ για να αλλαξει η ταχυτητα. Κατα τις 20 Γεναρη με περνει τηλεφωνο η ιδια κοπελα που ειχαμε μιλησει και μου λεει ξερετε εμεις δεν μπορουμε να σας δωσουμε αυτη την τιμη πρεπει να μιλησετε με τα παιδια απο το σαητ θελετε να δωσετε την συγκαταθεση σας να μιλησετε με αυτους? Την δινω ακομα να με παρουν... Μπαινω στο mycosmote εχει λινκ να σε καλεσουν τωρα το εχω πατησει, ουτε τωρα...

Ειναι επαρχια δεν υπαρχει εταιρια για φορτητοτητα, αλλα ειναι τοσο γκασμαδες που 40 χρονια (μπορει και παραπανω) θα την κοψω τελειως...

Η πλακα ειναι οτι αν την κοψω τελειως ως νεος πελατης θα μπορω να παρω την προσφορα, θα το ειχα κανει ηδη αλλα υπαρχει κινδυνος να χαθει το νουμερο... παντως αν την κοψω θα την κοψω τελειως εχω βαρεθει να με δουλευουν...

Αν θες να μπεις στην διαδικασία της διακοπής και της νέας σύνδεσης και θες να κρατήσεις το νούμερο, μπορείς να το κάνεις φορητότητα σε έναν VoIP πάροχο (Yuboto, Intertelecom, Modulus, Omnivoice) και θα σου μείνει το νούμερο.

Bass
06-02-17, 12:54
σαπίλα η όλη κατάσταση . cosmote μονοπώλιο υπάρχει όταν σε εκβιάζουν ότι είναι μόνο αυτοί που έχουν τεχνικό προσωπικό αν γίνει κάποιο πρόβλημα από τη καμπίνα και δικαιολογούν το κόστος της συνδρομής με αυτό το τρόπο .

Dannie
11-02-17, 12:49
Το ωραιο ειναι οτι μερικοι παιρνετε την οποια προσφορα και δεν γραφετε τιποτα μετα...να ξερουμε και εμεις!
Εμενα ληγει το συμβολαιο αρχες μαρτιου και επειδη δεν βλεπω καποια προσφορα ποτε κανω την αιτηση να παω σε αλλη εταιρεια οταν ληξει το συμβολαιο η λιγες μερες πριν?
Μου ειχαν δωσει ενα ρουτερ πριν 2 χρονια το οποιο πρεπει να επιστρεψω αν μου κανουν καλυτερη προσφορα τελικα ποιο ειναι το καλυτερο ρουτερ τωρα της comote?
thxssss!

dimangelid
11-02-17, 23:38
Εγώ πήρα κανονικά την προσφορά που έδιναν σε νέους πελάτες για VDSL στα έως 30mbps (απεριόριστα σταθερά, 30 λεπτά σε κινητά με 32,50 €/μήνα + 5,54 € επιπλέον για την ISDN η οποία έμεινε ISDN και δεν γύρισε σε VoIP επειδή το ζήτησα) .
Το μόνο που τους είπα είναι ότι εφ' όσον μπορούν να μου την δώσουν από κατάστημα Γερμανός (το οποίο ισχύει) θέλω να την δώσετε και εσείς.

mazetasdoubou
12-02-17, 10:58
ΕΡΩΤΗΣΗ : Μπορώ πριν λήξει ο χρόνος υποχρεωτικής δέσμευσης (18μηνο λήγει σε 4 μήνες) σε cosmote DP24L που έχω, να αιτηθώ ανανέωση σήμερα με νέα δέσμευση 24μηνου όπως ισχύει στην προσφορά τους για να επωφεληθώ από τη χαμηλότερη τιμή ; Στην περιοχή μου είναι ο μοναδικός πάροχος οπότε δεν τίθεται θέμα επιλογής και ανταγωνισμού ...

dimangelid
12-02-17, 14:14
ΕΡΩΤΗΣΗ : Μπορώ πριν λήξει ο χρόνος υποχρεωτικής δέσμευσης (18μηνο λήγει σε 4 μήνες) σε cosmote DP24L που έχω, να αιτηθώ ανανέωση σήμερα με νέα δέσμευση 24μηνου όπως ισχύει στην προσφορά τους για να επωφεληθώ από τη χαμηλότερη τιμή ; Στην περιοχή μου είναι ο μοναδικός πάροχος οπότε δεν τίθεται θέμα επιλογής και ανταγωνισμού ...

Εμένα μου είχαν πει ότι δεν γίνεται πριν λήξει το συμβόλαιο. Μόνο να πάω σε μεγαλύτερη ταχύτητα.

Serafeim Karakostas
12-02-17, 17:36
Κάλεσέ τους και ρώτα. Νομίζω πως γίνεται πάντως.

MARIOS1980
14-02-17, 18:44
Καλησπερα εκανα καινουργιο συμβολαιο στον κοσμοτε 24 ιντερνετ απεριοριστα ελλαδας και 30 λεπτα σε κινητα 24 μηνες και οτε τβ 12 μηνες + 200 λεπτα για δυο καρτοκινητα καθε μηνα για 12 μηνες συνολικα 44 ευρω περιπου..οσο για την ταχυτητα μου με συνδεσαν σε fast-fast....δεν ξερω αν με συμφερει να το κανω Interleaved παιχνιδια δεν παιζω απλα καμια ταινια σε στριμινγκ η κατεβασμα σε τορεντ ειναι η εξης...DSL Link Information

Link Status Up
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 1021/17755 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 1233/17704 kbps
Noise Margin(Up/Down) 16.3/9 dB
Line Attenuation(Up/Down) 7.2/9.5 dB
Output Power(Up/Down) 12/18.6 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Fast
Interleave Depth(Up/Down) 1/1
Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
INP(Up/Down) 0/0 symbols
Profile N/A
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors(Up/Down) 0/16
FEC Errors(Up/Down) 0/0

Bass
15-02-17, 01:34
Καλησπερα εκανα καινουργιο συμβολαιο στον κοσμοτε 24 ιντερνετ απεριοριστα ελλαδας και 30 λεπτα σε κινητα 24 μηνες και οτε τβ 12 μηνες + 200 λεπτα για δυο καρτοκινητα καθε μηνα για 12 μηνες συνολικα 44 ευρω περιπου..

με Full pack TV ?

MARIOS1980
15-02-17, 17:44
Ναι με Full pack TV

bravelover
15-02-17, 22:29
Εγώ που έκανα την χαζομάρα και πήγα έκανα αίτηση forthnet ενώ ήθελε ακόμα ένα μήνα λήξει συμβόλαιο ΟΤΕ νόμιζα ότι είχε λήξει. Τελικά με μετέφεραν στην forthnet αλλά ευτυχώς έχω 14 μέρες επιστροφή άμα θέλω πίσω στον ΟΤΕ οπότε έκανα εξουσιοδότηση στον ΟΤΕ να με φέρουν πίσω αλλιώς θα πλήρωνα 128€

BENZIN
28-04-17, 01:20
Τελικα εκανα το βημα κ εκανα αιτηση φορητοτητας σε vodafone απο κοσμοτε,αφου μονο ετσι προφανως σου κανουν προσφορα. Κι οντως με πηραν για να προσφερουν ιδιες τιμες με vodafone,αλλα κι εξτρα εκπτωσεις στα κινητα κοσμοτε που εχω ηδη. Οποτε πρεπει να κανω τωρα ακυρωση της αιτησης,με τον φοβο να μην μπλεξω με την voda,αμα θελει να μου κανει τιποτα κολπα. Αυτο που μανησυχει ειναι οτι πηγα σε καταστημα και υπεγραψα,αν κιη υπαλληλος της κοσμοτε ηταν απολυτη οτι δεν εχει σημασια.
Επισης,στο αιτημα ακυρωσης,γραφουμε τον αριθμο του αιτηματος που θελουμε να ακυρωθει ή τον αριθμο τηλεφωνου?λεω μην βρουνε καμια αφορμη για να μην δεχτουν την ακυρωση.

pankostas
28-04-17, 18:30
Το Πιο πιθανό είναι να ταλαιπωρηθείς λίγο στην ακύρωση. Περίμενε το μήνυμα της ενεργοποίησης και πες μας.

nmavro73
29-04-17, 07:48
Όταν έληγε το συμβόλαιο εκανα ανανεωση μεσω Internet και πηγα στα 30€ το μηνα στο 24L.
Δοκίμασα τότε να πιέσω για τιμη και δεν πηρα καλύτερη προσφορα. Πέρασαν κοντα 6 μηνες και μου πρότειναν εκείνοι να μου χαμηλώνουν την τιμη στα 25€ το μηνα. Πήρε μια παραταση το συμβόλαιο.
Από οσο ρώτησα τεχνικό χθες μου είπε οτι η adsl βαίνει προς κατάργηση παντου. Και στα χωριά. Θα πανε όλοι σε vdsl. Λογικα αφού θα ναι υποχρεωτική η μετάβαση θα πέσει η τιμη της στην τιμη της adsl.
Και τα νεα κουτιά θα δινουν και 100 άρες.

mazetasdoubou
02-05-17, 19:18
Όταν έληγε το συμβόλαιο εκανα ανανεωση μεσω Internet και πηγα στα 30€ το μηνα στο 24L.
Δοκίμασα τότε να πιέσω για τιμη και δεν πηρα καλύτερη προσφορα. Πέρασαν κοντα 6 μηνες και μου πρότειναν εκείνοι να μου χαμηλώνουν την τιμη στα 25€ το μηνα. Πήρε μια παραταση το συμβόλαιο.
Από οσο ρώτησα τεχνικό χθες μου είπε οτι η adsl βαίνει προς κατάργηση παντου. Και στα χωριά. Θα πανε όλοι σε vdsl. Λογικα αφού θα ναι υποχρεωτική η μετάβαση θα πέσει η τιμη της στην τιμη της adsl.
Και τα νεα κουτιά θα δινουν και 100 άρες.

Προσπαθώ να κάνω ακριβώς την ίδια ανανέωση μέσω ίντερνετ dp 24l, 30 ευρώ το μήνα και δεν μου το επιτρέπει. Πόσες ημέρες πριν λήξει το συμβόλαιό σου κατάφερες να το κάνεις;

BENZIN
02-05-17, 19:56
Εχει περασει ηδη μια εβδομαδα απο την αιτηση ακυρωσης και στην βονταφον το παιζουν τρελοι.. ενω μου επιβεβαιωσαν οτι ελαβαν το φαξ,ακομα δεν εχουν προχωρησει την αιτηση,με αποτελεσμα απο κοσμοτε να με ταραξουν στα τηλεφωνα κ sms οτι ακομα εκκρεμει. Την Παρασκευη ειναι η ημερομηνια που υποτιθεται οτι θα αρχιζε η νεα συνδεση,αν μεταφερομουν στην βοντα κ αρχιζω να υποψιαζομαι οτι κωλυσιεργουν επιτηδες. Φυσικα εχω κρατησει αντιτυπο τοτ φαξ,εχω καταγραψει ολες τις συνομιλιες κ γενικα θα φανε τρελο κραξιμο ετσι κ κανουν καμια πλακα.
Βεβαια,καταλαβαινω οτι επιτηδες κανουν δυσκολη την ολη διαδικασια ολες οι εταιριες,ακριβως για να μην αναγκαζονται να κανουν καλυτερες προσφορες.

nmavro73
02-05-17, 20:48
Προσπαθώ να κάνω ακριβώς την ίδια ανανέωση μέσω ίντερνετ dp 24l, 30 ευρώ το μήνα και δεν μου το επιτρέπει. Πόσες ημέρες πριν λήξει το συμβόλαιό σου κατάφερες να το κάνεις;

Είχε online προσφορα τότε. Για το 25 με πήραν τηλεφωνο αυτοι.

icsd08063
02-10-18, 19:55
Επαναφέρω το θέμα μιας και θα ήθελα την γνώμη σας.
Την επόμενη Παρασκευή 12/10 λήγει το συμβόλαιο στο πατρικό μου σπίτι. Πρόκειται για ένα COSMOTE Home Double Play 4 S το οποίο δίνει 4Mbps internet και χρονοχρέωση για κάθε κλήση, με 19€ το μήνα.
Η επιλογή αυτού του πακέτου πριν 2 χρόνια ήταν συνειδητή επιλογή καθώς μιλώντας με συγχωριανούς αλλά και με εκπρόσωπο του 13888, το 24άρι του ΟΤΕ ήταν maximum 8-9 στην περιοχή μας.
Η μόνη χρήση που γίνεται είναι του internet και σταθερά εδώ και 2 χρόνια, ο λογαριασμός βγαίνει στα 38€ το δίμηνο.

Πριν περίπου 2-3 εβδομάδες, ο πατέρας μου δέχτηκε sms όπου τον ενημέρωναν ότι μέχρι 19/11 θα πρέπει να αλλάξει το router και να μεταφερθεί σε ευρυζωνική τηλεφωνία.
Καθώς ήμουν στο πατρικό μου, πήγα εγώ στο τοπικό κατάστημα Cosmote και επέστρεψα το παλιό Huawei H108, παίρνοντας το Speedport 2i.
Μετά από 2 ημέρες, μας γύρισαν και σε VoIP τηλεφωνία.

Επικοινωνόντας την ίδια περίοδο με το 13888, τους ρώτησα για το φθηνότερο συμβόλαιο που μπορώ να κάνω το οποίο να μου παρέχει ουσιαστικά μόνο internet.
Μου είπαν ότι υπάρχει μόνο το COSMOTE Home Double Play 24 S στα 23,18€/μήνα. Τους είπα ότι θα το σκεφτώ.

Αναζητώ σήμερα την διαθεσιμότητα πακέτων στην περιοχή και το αποτέλεσμα είναι "έως 24Mbps" μόνο.

197574

Πως προτείνετε να κινηθώ? Δεν μου αρέσει η αύξηση των 4€ το μήνα, ειδικά αν ξέρω ότι τα 24Mbps δεν θα τα δω ποτέ εκεί.
Από την άλλη, λέγοντας μου να αλλάξω router και αλλάζοντας μας σε VoIP, δεν θα έπρεπε να βλέπω και τα VDSL πακέτα διαθέσιμα?

Catchphrase
02-10-18, 20:49
Όχι, δεν είναι απαραίτητο να υποστηρίζεται το vdsl για να σου δώσει ip τηλεφωνία.

jkoukos
02-10-18, 21:26
Η VoIP τηλεφωνία παρέχεται σε οποιαδήποτε σύνδεση (ADSL, VDSL, FTTH) και από οποιοδήποτε DSLAM (αστικό κέντρο, καμπίνα).
Ο ΟΤΕ έχει καταργήσει τα μικρότερα πακέτα ADSL κι έχει (όπως όλοι πλέον) το 24άρι και όσο πιάσεις ανάλογα την απόσταση.
Άλλη επιλογή (αλλά πρέπει να είναι ακριβότερη) να το αφήσεις ως έχει οπότε θα είναι αορίστου. Κοιτάς οπωσδήποτε το συμβόλαιο, στο οποίο υπάρχει αναφορά πόσο θα πάει το πάγιο σε αυτή την περίπτωση.

Αν η περιοχή καλύπτεται και από άλλους παρόχους, για αντίστοιχα πακέτα:
Cyta (https://www.cyta.gr/el/ForHome/1Play), Nova (http://www.nova.gr/gr/upiresies-gia-to-spiti/internet/nova_adsl24/), Vodafone (https://www.vodafone.gr/eshop/vodafone-home/adsl/adsl-double-play/c-120114/) και Wind (https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play-basic) (κάνει προσφορά τα τέλη ενεργοποίησης)..

louregio
04-10-18, 17:50
Καλησπέρα,
Σε τρεις μέρες λήγει το 2play και μετά ο otetv όποτε μπήκα στην διαδικασία ανανέωσης μέσω 13888. Δυστυχώς για ακόμα μια φορά μου έδωσαν υψηλές τιμές και μετά από αίτημα διακοπής της Cosmote Tv με πήραν τηλέφωνο για διαπραγμάτευση.
Από το προγραμμα που ήμουν 2playM+TV=44,18€ μου πρότειναν το 2playL+TV στα 46,36€. Στην αρχή μου έδωσε ίδια τιμή στην τηλεόραση 22€ και στην συνέχεια το έριξε στα 20€ για ένα χρόνο!

- - - Updated - - -

Γνωρίζεται εάν υπάρχει τμήμα ακύρωσης τηλεφωνικής σύνδεσης και internet? Aν ναι είναι το ίδιο που σε συνδέουν για να κόψεις την TV?

icsd08063
12-10-18, 15:23
Όχι, δεν είναι απαραίτητο να υποστηρίζεται το vdsl για να σου δώσει ip τηλεφωνία.


Η VoIP τηλεφωνία παρέχεται σε οποιαδήποτε σύνδεση (ADSL, VDSL, FTTH) και από οποιοδήποτε DSLAM (αστικό κέντρο, καμπίνα).
Ο ΟΤΕ έχει καταργήσει τα μικρότερα πακέτα ADSL κι έχει (όπως όλοι πλέον) το 24άρι και όσο πιάσεις ανάλογα την απόσταση.
Άλλη επιλογή (αλλά πρέπει να είναι ακριβότερη) να το αφήσεις ως έχει οπότε θα είναι αορίστου. Κοιτάς οπωσδήποτε το συμβόλαιο, στο οποίο υπάρχει αναφορά πόσο θα πάει το πάγιο σε αυτή την περίπτωση.

Αν η περιοχή καλύπτεται και από άλλους παρόχους, για αντίστοιχα πακέτα:
Cyta (https://www.cyta.gr/el/ForHome/1Play), Nova (http://www.nova.gr/gr/upiresies-gia-to-spiti/internet/nova_adsl24/), Vodafone (https://www.vodafone.gr/eshop/vodafone-home/adsl/adsl-double-play/c-120114/) και Wind (https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play-basic) (κάνει προσφορά τα τέλη ενεργοποίησης)..

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Τελικά προχώρησα σε ανανέωση με COSMOTE Home Double Play 24 S στα 23,18 το μήνα (ουσιαστικά μέχρι 24άρι internet και χρονοχρέωση στις κλήσεις).
Δεν άξιζε να μείνω έτσι καθώς με ενημέρωσαν ότι θα πλήρωνα 21,89 για τους πρώτους μήνες και στην συνέχεια η τιμή θα αυξανόταν στα 27,35 το μήνα που αποτελεί και την τιμή καταλόγου.

Το θέμα είναι ότι η ταχύτητα στο internetπό τα 4Mbps που είμασταν και πιάναμε, απογειώθηκε στα 5,71Mbps! :respekt:
Μίλησα με το εμπορικό τμήμα του ΟΤΕ με σκοπό κάποια μείωση στον λογαριασμό μιας και η αύξηση τιμής συμβολαίου/ταχύτητας δεν συνάδουν. Αντιλαμβάνομαι το "μέχρι 24" αλλά να πληρώνω 4€/μήνα παραπάνω για 1,71Mbps παραπάνω είναι κάτι που ουσιαστικά δεν λαμβάνω ποτέ και το θεωρώ κοροϊδία.
Με παρέπεμψαν στο τεχνικό όπου δηλώθηκε βλάβη και από εβδομάδα θα το κοιτάξουνε.
Θα ενημερώσω με νεότερα.

Catchphrase
12-10-18, 16:33
Τη λύση vdsl δεν τη σκέφτεσαι; Από εδώ που είσαι τώρα το 30αρι θα σου φανεί σαν κάτι ασύλληπτο.

Ξαναδιάβασα και είδα πως δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή σου....:oops:

icsd08063
12-10-18, 19:22
Τη λύση vdsl δεν τη σκέφτεσαι; Από εδώ που είσαι τώρα το 30αρι θα σου φανεί σαν κάτι ασύλληπτο.

Ξαναδιάβασα και είδα πως δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή σου....:oops:

Ναι δυστυχώς δεν είναι τίποτα διαθέσιμο εκτός από το "μέχρι 24".
Και η καμπίνα είναι ένα τετράγωνο πιο κάτω από το σπίτι. Το καθυστέρησα και αυτή την εβδομάδα μπας κάνανε εμπορικά διαθέσιμα τα VDSL πακέτα αλλά τίποτα.

Gkostas2007
08-05-20, 22:40
Καλησπερα και απο μενα. Ληγει κ σε μενα το συμβολαιο σε 2 μηνες. Εχω L 24, απεριοριστα σταθερα και 30' κινητα στα 26.50€. Δυστυχως αν και μενω στο Κεντρο η περιοχη μου δεν υποστηριζει ακομα VDSL και γενικα η γραμμη μου δεν ειναι η καλυτερη (Με NOVA ειχε σοβαρο θεμα και μολις πηγα Cosmote διορθωθηκε αρκετα, αν και κανει καμια αποσυνδεση 1 φορα τον μηνα)

Απο τηλ που με πηραν μου προτειναν το ιδιο προγραμμα στην ιδια τιμη ή με 0.30€ παραπανω 240' κινητα. Παιζει αν καθυστερησω να μου κανουν καλυτερη τιμη? Εχετε ακουσει καμια καλυτερη προσφορα?

dimangelid
09-05-20, 12:21
Καλησπερα και απο μενα. Ληγει κ σε μενα το συμβολαιο σε 2 μηνες. Εχω L 24, απεριοριστα σταθερα και 30' κινητα στα 26.50€. Δυστυχως αν και μενω στο Κεντρο η περιοχη μου δεν υποστηριζει ακομα VDSL και γενικα η γραμμη μου δεν ειναι η καλυτερη (Με NOVA ειχε σοβαρο θεμα και μολις πηγα Cosmote διορθωθηκε αρκετα, αν και κανει καμια αποσυνδεση 1 φορα τον μηνα)

Απο τηλ που με πηραν μου προτειναν το ιδιο προγραμμα στην ιδια τιμη ή με 0.30€ παραπανω 240' κινητα. Παιζει αν καθυστερησω να μου κανουν καλυτερη τιμη? Εχετε ακουσει καμια καλυτερη προσφορα?

Για ΟΤΕ μια χαρά μου φαίνεται η τιμή. Αφού δεν έχεις ιδιαίτερα προβλήματα, προχώρα το.

vaskor
10-05-20, 10:02
Εχει περασει ηδη μια εβδομαδα απο την αιτηση ακυρωσης και στην βονταφον το παιζουν τρελοι.. ενω μου επιβεβαιωσαν οτι ελαβαν το φαξ,ακομα δεν εχουν προχωρησει την αιτηση,με αποτελεσμα απο κοσμοτε να με ταραξουν στα τηλεφωνα κ sms οτι ακομα εκκρεμει. Την Παρασκευη ειναι η ημερομηνια που υποτιθεται οτι θα αρχιζε η νεα συνδεση,αν μεταφερομουν στην βοντα κ αρχιζω να υποψιαζομαι οτι κωλυσιεργουν επιτηδες. Φυσικα εχω κρατησει αντιτυπο τοτ φαξ,εχω καταγραψει ολες τις συνομιλιες κ γενικα θα φανε τρελο κραξιμο ετσι κ κανουν καμια πλακα.
Βεβαια,καταλαβαινω οτι επιτηδες κανουν δυσκολη την ολη διαδικασια ολες οι εταιριες,ακριβως για να μην αναγκαζονται να κανουν καλυτερες προσφορες.

Εφ' όσον υπέγραψες σε κατάστημα την φορητότητα σε πάροχο, στη βόνταφον που λες , τότε να ξέρεις πως η γραμμή σου θα πάει στην εταιρεία που υπέγραψες στο κατάστημα, δεν επιδέχεται ακύρωση αιτήμα που έχει γίνει σε κατάστημα. Είναι ο κανονισμός που έχει τεθεί σε λειτουργεία από πέρυσι το καλοκαίρι περίπου.
Αν την αίτηση φορητότητας την είχες κάνει εξ'αποστάσεως τότε θα μπορούσες να κάνεις αναίρεση.
Τώρα όταν η βόνταφον ενεργοποιήσει τη γραμμή και πας πίσω σε κοσμοτέ, θα πληρώσεις τέλη απομείωσης ή αλλιώς αναπόσβεστο ποσό, όπως το λένε στη βόνταφον.

YAziDis
10-05-20, 10:44
Καλησπερα και απο μενα. Ληγει κ σε μενα το συμβολαιο σε 2 μηνες. Εχω L 24, απεριοριστα σταθερα και 30' κινητα στα 26.50€. Δυστυχως αν και μενω στο Κεντρο η περιοχη μου δεν υποστηριζει ακομα VDSL και γενικα η γραμμη μου δεν ειναι η καλυτερη (Με NOVA ειχε σοβαρο θεμα και μολις πηγα Cosmote διορθωθηκε αρκετα, αν και κανει καμια αποσυνδεση 1 φορα τον μηνα)

Απο τηλ που με πηραν μου προτειναν το ιδιο προγραμμα στην ιδια τιμη ή με 0.30€ παραπανω 240' κινητα. Παιζει αν καθυστερησω να μου κανουν καλυτερη τιμη? Εχετε ακουσει καμια καλυτερη προσφορα?

Οι τιμες που μας λες ειναι ηδη αρκετα χαμηλές. Εγω θα ελεγα να μην το ρισκαρεις παρα πολυ με καμια φορητότητα και να ανανεώσεις!

Gkostas2007
10-05-20, 13:28
Οπότε να μην ελπίζω σε κάτι κάτω των 25 ευρώ. Προχωράω ετσι ε; Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις!

@ ADSLgr.com All rights reserved.