PDA

Επιστροφή στο Forum : χαλια ποιότητα skype και voipdiscount



sotiri
12-05-07, 17:53
ρε παιδιά, προσπαθώ να συνδεθώ μεσω skype και voipdiscount μ ενα υπολογιστή σε εστία στο παρίσι, και η ποιότητα είναι χάλια. δεν ακούγεται σχεδόν τιποτα και η γραμμή κλείνει πάρα πολύ συχνά.. το skype όταν μιλάω με ένα φίλο στην αγγλία (από σπίτι) είναι αρκετά καλύτερο..
παίζει να φταίει τιποτα από την πλευρά μου? έχω το alcatel wifi router που δίνει το zisto, δεν τρέχω τιποτα άλλο από πίσω που να τρώει bandwidth..
δοκίμασα ν ανοίξω ένα πορτ για το voipdiscount αλλά δεν άλλαξε απολύτως τιποτα.. (το voipdiscount έχει τόσο θόρυβο από πίσω που είναι σα ν ακούω μουσική από commodore64, για να μη πω από αταράκι!!)
μπορεί να έχει ο άλλος υπολογιστής στην εστία firewall και να μειώνει το bandwidth? αν ήταν δε θα το έκοβε τελείως?
υπάρχει καμμια εναλλακτική? ο φίλος μου στο παρίσι δεν έχει τηλέφωνο, μόνο lan..

ευχαριστώ!

ariadgr
12-05-07, 18:43
μπορεί να έχει ο άλλος υπολογιστής στην εστία firewall και να μειώνει το bandwidth? αν ήταν δε θα το έκοβε τελείως?

Εννοείται ότι αυτό φταίει (αυτός που καλείς είναι πίσω από firewall). Δεν είναι απόλυτο αν θα το κόβει τελείως, μπορεί να καταφέρνει να συνδεθεί αλλά με τα προβλήματα που παρατηρείτε (κακή ποιότητα, αποσυνδέσεις).

@ ADSLgr.com All rights reserved.