PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης ή κάτι άλλο;



Teras1
12-05-07, 18:59
Καλησπέρα σε όλους.

Χθές παραλίγο να ζήσω ένα παραμύθι.

Έκανα αίτηση για zisto tel+adsl σε καινούργια γραμμή στις 22 Μαρτίου. Προϊδεασμένος από το forum αλλά και από την ίδια την tellas όταν έκανα την αίτηση δεν περίμενα να ενεργοποιηθώ πριν το πέρας 2-3 μήνών (μου είχαν πεί ότι η ενεργοποίηση μπορεί να πάρει από 1 ως 2,5+ μήνες).

Αλλά ξαφνικά:
10/5 με παίρνουν για ραντεβού με τεχνικό για την μεικτονόμηση. το κλείνουμε για 11/5.
11/5 09:00 το πρωί ενώ περιμένω τεχνικό μετά τις 12:00, χτυπάει το κουδούνι. Ήταν ο courier για την παράδοση του εξοπλισμού χωρίς να μου έχουν πεί τίποτα γι αυτό. Έμεινα εμβρόντητος.
Μου φαινόταν αδιανόητο να γίνιουν όλα τόσο γρήγορα. Σαν παραμύθι. :)
Αλλά τα παραμύθια έχουν καλό τέλος...:nono:

Έρχεται ο άνθρωπος της PSP λοιπόν για την μεικτονόμηση. Βάζει το "εργαλείο" για να εντοπίσει τη γραμμή στη πρίζα του διαμερίσματος και πάμε στο κουτί της πολυκατοικίας. Ψάχνει τις ρεκλέτες για τη γραμμή μου (που έρχεται από tellas), τίποτα. Παίρνει τηλέφωνο tellas και τελικά αποδεικνύεται ότι ήταν μπλοκαρισμένη η πόρτα. Ξεμπλοκάρουν την πόρτα και όλα μια χαρά. Το δοκιμαστικό τηλέφωνο να παίρνει σήμα και το modem να συγχρονίζει πάνω στη γραμμή με καλά χαρακτηριστικά. Βρίσκει την γραμμή που καταλήγει στο διαμέρισμά μου αλλά παραδόξως αυτή δεν ήταν μια αλλά δύο. Η "γεννήτρια" (η οποία λαμβάνει σήμα από το "εργαλείο' που ανέφερα πριν στην πρίζα του τηλεφώνου) έπαιρνε ένδειξη σε δύο κανάλια στη ρεκλέτα από τα διαμερίσματα μέχρι το κουτί αντί σε ένα που θα ήταν το δικό μου. Κάνει και μερικά τηλέφωνα ο άνθρωπος και καταλήγουμε σε 2 πιθανότητες. Είτε έχω δυο εσωτερικές γραμμές ή παίζει επαγωγή (τα καλώδια είναι πολύ κοντά μεταξύ τους και το σήμα της γεννήτριας πολύ δυνατό και χτυπάει και στο διπλανό κανάλι). Κάνει τη σύνδεση και πάμε στην τηλεφωνική πρίζα του διαμερίσματος. Βάζει το τηλέφωνο, τίποτα. Βάζει το μοντεμ για μέτρηση, τίποτα. Επειδή η πρίζα ήταν μισοβγαλμένη και δεν ξέραμε αν ήταν εντάξει έιχα πάρει καινούργια να την αντικαταστήσω. Αλλάζουμε την πρίζα αλλά δυστυχώς ο άνθρωπος δεν ήξερε πως θα μπουν τα καλώδια, έτσι πήρε τηλέφωνο συνάδελφό του ο οποίος του είπε να βάλει όλα τα ζεύγη στις θέσεις 2 και 3.:hmm:
Τα βάζει λοιπόν όλα και δοκιμάζει το τηλέφωνο. Καλούσε κανονικά. Βάζει το μοντεμ για μέτρηση, τίποτα. Δεν συχρόνιζε. Ξαναβάζει το τηλέφωνο, τίποτα. Για να μην πολυλογώ άλλο ο άνθρωπος πήγαινε πάνω κάτω αλλάζοντας την καλωδίωση και ψάχνοντας τι μπορεί να παίζει και μετά από πολλά καταλήξαμε στο ότι πρέπει να γίνει έλεγχος στην εσωτερική καλωδίωση του διαμερίσματος από ηλεκτρολόγο. (Κάποια στιγμή μου ανέφερε ότι άκουσε από το δοκιμαστικό τηλέφωνο άλλους να μιλάνε). Πάντως από ότι είδα δεν πείραξε άλλες γραμμές στο κουτί για να σκεφτώ ότι έκανε κάποιο μπέρδεμα ή οτιδήποτε. Στο τέλος λοιπόν δεν έγινε ούτε η μεικτονόμηση (έβγαλε και τα καλώδια για να είναι σίγουρος ότι δεν έχει πειραχτεί οτιδήποτε).

Το θέμα είναι το εξής:
Είναι δυνατό να υπάρχει πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης από τη στιγμή που ο προηγούμενος ένοικος είχε τηλέφωνο ΟΤΕ κανονικά όσο ζούσε στο διαμέρισμα;
Επειδή έχω ρωτήσει στο forum πως πρέπει να μπει μια πρίζα τηλεφώνου, μου έχουν πεί ότι πρέπει να δοκιμάσεις ένα-ένα τα ζεύγη μέχρι να βρείς το σωστό που καταλήγει στο κεντρικό κουτί. Στην περίπτωση λοιπόν που τα βάλεις όλα στις θέσεις 2-3 δημιουργείται κάποιο πρόβλημα;
Κάτι που να μπορεί να δικαιολογήσει τη συγκεριμένη κατάσταση;
Έχει κάποιος καμιά ιδέα;

sxbcl
12-05-07, 20:54
Στις τηλεφωνικές μπρίζες,πάντα,τουλάχιστον στην Ελλάδα και στο μεγαλύτερο μέρος της Ευρώπης,χρησιμοποιούνται τα 2 μεσαία πινάκια του RJ11,του κλιπ του καλωδίου του τηλεφώνου δηλαδή,οι θέσεις 2 και 3 επομένως.
Σε αυτά τερματίζεις ένα καλώδιο σε κάθε ένα pin,και όχι όλα τα ζεύγη.

Τώρα,η επαγωγή είναι κάτι πολύ συνηθισμένο,ειδικά σε παλιές εγκαταστάσεις και επειδή το τηλεφωνικό σήμα είναι αρκετά ισχυρό,ακόμα και με τέτοια "βραχυκυκλώματα" είναι δυνατόν να παίζει.Λέω βραχυκύκλωμα,γιατί μπορεί να είναι και χτυπημένο κάπου το καλώδιο και να βραχυκυκλώνει ελαφρώς με άλλα.Σε ότι αφορά όμως το σήμα για DSL πιθανόν να απαιτείται πιο καθαρή γραμμή και να σου κάνει όσα ανέφερες.
Ένας άλλος τρόπος να βρεις το ζευγάρι των καλωδίων που τερματίζει στην μπρίζα σου είναι να συνδέσεις μια μπαταρία,κατά προτίμηση 9βολτη,στην μπρίζα στα pins 2 & 3 και με ένα πολύμετρο να αρχίσεις να ψάχνεις στον κατανεμητή της πολυκατοικίας το ζεύγος που αντιστοιχεί στο διαμέρισμά σου.Αν υπάρχει επαγωγή,δεν πρόκειται να σου δείξει 9 βόλτ πουθενά αλλού,αν υπάρχει όμως βραχυκύκλωμα......:(

Σου εύχομαι καλά ξεμπερδέματα

gaiorama
12-05-07, 22:15
Δες την αντιστοιχία χρωμάτων.

http://img501.imageshack.us/img501/7449/jackdiagrambb2.gif

Spanos
12-05-07, 22:36
Αλλάζουμε την πρίζα αλλά δυστυχώς ο άνθρωπος δεν ήξερε πως θα μπουν τα καλώδια, έτσι πήρε τηλέφωνο συνάδελφό του ο οποίος του είπε να βάλει όλα τα ζεύγη στις θέσεις 2 και 3.:hmm:


Έλεος, τι άλλο θα δούνε τα μάτια μας εδω μέσα. Αυτός ο άνθρωπος που δεν ξέρει αυτό το απλό πράγμα είναι τεχνικός; Α και το ζεύγος είναι ένα, δηλαδή δύο καλώδια.

Μπορεί όντως να υπάρχει πρόβλημα αλλα μπορεί ο τύπος να ήταν άσχετος που μάλλον το δεύτερο συμβαίνει όταν δεν ξέρει πως να συνδέσει μια πρίζα τηλεφώνου....

englishman
12-05-07, 22:37
Θα μπορούσε να σου αφήσει την γραμμή τουλάχιστον πάνω στις ρεκλέτες για να μην περάσεις από το γολγοθά του να ξαναβρείς τεχνικό της τελλας να έρθει και μετά με την ησυχία σου και αφού θα είχες "καβατζωμένη" την γραμμή από την τελλας, θα έψαχνες στην καλωδίωση του σπιτιού σου πλέον τι συμβαίνει με έναν ηλεκτρολόγο ο οποίος στην τελική μπορεί να τραβήξει και ένα νέο καλώδιο από το κουτί του ΟΤΕ της πολυκατοικίας μέχρι την πρίζα που θες να βάλεις το router. Αν ακολουθήσεις τελικά αυτή τη λύση (που είναι και η ιδανικότερη για να εξασφαλίσεις ότι το σήμα θα είναι όσο γίνεται καθαρότερο αλλά όχι η ιδανικότερη από άποψη μπερδέματος καλωδίων, να τραβάς καλώδια από μεγάλες αποστάσεις, έξω από τοίχους, τρύπες μετά για να τα φέρεις μέσα κλπ...) σου συστηνω να κάνεις αυτό που είχα κάνει και εγώ: Τράβηξα από το κουτί του οτέ όχι απλό τηλεφωνικό καλώδιο αλλά ένα UTP (και μάλιστα shielded, δηλαδή με θωράκιση) μέχρι το δωμάτιο και έτσι είχα την γραμμή να περνάει από νέο "καθαρό" καλώδιο ενώ ταυτόχρονα είχα αναμονή για άλλες 3 γραμμές (3 ζεύγη από τα 4 του utp). Έτσι όταν ήρθε η τελλάς τους είπα να συνδέσουν την γραμμή σε ένα από τα ελεύθερα ζεύγη του utp και μετά πήγαμε στην πρίζα και βάλαμε το αντίστοιχο ζεύγος σε μία νέα υποδοχή και έχω και αναμονή για 2 ακόμη γραμμές :p.

Αυτό που πρότεινε ο άλλος της Τελλας σχετικά με το να συνδέσει ΟΛΑ τα καλώδια στα pins 2 & 3 προφανώς το είπε για να εξασφαλίσετε ότι οποιαδήποτε από τα 4 καλωδιάκια του καλωδίου θα καταλήγουν στα 2 & 3 που χρησιμοποιούνται έτσι ώστε να μην ψάχνετε σε ποιο από τα 2 ζεύγη είναι το σήμα. Μπακάλικη και όχι πολύ καλή λύση κατά την γνώμη μου καθώς μπορεί και αυτό να επηρεάσει την γραμμή από άποψη θορύβου και εξασθένισης του σήματος (το σήμα "διακλαδώνεται" σε 2 ζεύγη και όχι σε 1)

Πάντως όπως και να έχει, έχεις περάσει τα δύσκολα που είναι να βρεθεί πόρτα και να την δώσει ο OTE. Οπότε τέρμα οι μεγάλες καθυστερήσεις που οφείλονται στην Tellas ή ΟΤΕ.

Spanos
12-05-07, 22:42
Δες την αντιστοιχία χρωμάτων.

http://img501.imageshack.us/img501/7449/jackdiagrambb2.gif

Φίλε αυτό είναι σύνδεση για να φτιάξεις τοπικό δίκτυο με καλώδιο UTP και οχι πώς να συνδέσεις καλώδιο τηλεφωνικού σήματος. Εδω το πρόβλημα είναι οτι δεν βρίσκουν το καλώδιο με το τηλεφωνικό σήμα.

Teras1
13-05-07, 17:30
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά δεν ξέρω αν τελικά έχω περάσει τα δύσκολα ή τώρα αρχίζουν. Το να φωνάξω ηλεκτρολόγο και να το ψάξουμε το θέμα ή να τραβήξει καινούργιο καλώδιο θα είναι χρονοβόρο και θα έχει κόστος που δεν υπολόγιζα. Αλίμονο αν μπω σε αυτή τη διαδικασία για νοικιασμένο σπίτι. Ξέρει κανείς πόσο πάνω-κάτω θα είναι το κόστος αν χρειαστεί κάτι τέτοιο; Μου φαίνεται θα αρκεστώ στη δανεική ασύρματη σύνδεση του καλού μου γείτονα και δεν θα ασχοληθώ. Αν θελήσω τώρα που μου έχει δωθεί γραμμή άλλα όχι υπηρεσία να ακύρωσω, μπορώ να το κάνω άραγε ή θα έχω κόστος και γι αυτό;

Spanos η αλήθεια είναι ότι ήταν η πρώτη σύνδεση του τεχνικού όπως μου είπε. Ήταν καινούργιος αλλά τουλάχιστον ήταν πολύ φιλότιμος και παιδευόταν πάνω από 3 (!) ώρες για το θέμα, ενώ του είχαν πεί ρητά να μην ασχοληθεί πολύ με το θέμα από τη στιγμή που η γραμμή ερχόταν σωστά στον κατανεμητή.

englishman όντως έπρεπε να αφήσει τη γραμμη στις ρεκλέτες αλλά μάλλον φοβήθηκε κι ο ίδιος μήπως σύνδεσε κανέναν άλλο ένοικο με την tellas..

Πάντως κάποια στιγμή το τηλεφωνικό σήμα στο διαμέρισμα ερχόταν αλλά έπρεπε να πειράξεις το RJ για να ακουστεί γιατί μια ερχόταν και μια χανόταν. Δεν ξέρω ρε παιδιά, παλιοκατάσταση!

englishman
13-05-07, 23:12
Δεν είναι τόσο δύσκολο όυτε ακριβό να πετάξεις ένα απλό καλώδιο από το παράθυρό σου μέχρι το κουτί του οτε της πολυκατοικίας...Το θέμα είναι φαντάζομαι να μην δημιουργηθεί πρόβλημα με τους υπόλοιπους ενοίκους, κανονισμούς κλπ επειδή θα φαίνεται το καλώδιο.

btw, αν ο ηλεκτρολόγος που θα έρθει έχει όρεξη και λίγη υπομονή, μπορείτε να ψάξετε την γραμμή της τελλάς στις ρεκλέτες με την (φοβερή) μέθοδο που χρησιμοποιήσε ο τεχνικός δηλαδή να συνδέετε ένα ένα τα ζεύγη και να παίρνετε τηλέφωνο κάθε φορά στο νούμερο που σου έδωσε η τελλας για να δείτε αν θα χτυπήσει.

Teras1
17-05-07, 19:58
Βρέθηκε λύση!!! :oneup:
Ρώτησα τον γείτονα αν ξέρει κάτι για τις καλωδιώσεις της πολυκατοικίας και αποδείχτηκε όχι μόνο γνώστης αλλά καταλύτης στο θέμα. Έφερε γεννήτρια ακουστικού σήματος και βρήκαμε όλα τα ζεύγη που καταλήγουν στις πρίζες του διαμερίσματος μου. Η σύνδεση είναι εντάξει. Έχω κανονικά τηλέφωνο και συχρονίζει το router μια χαρά. Τελικά αποδείχτηκε ότι η καλωδίωση στις ρεκλέτες υπήρχε ήδη από παλιά καθώς ο προηγούμενος ένοικος είχε ΟΤΕ. Οπότε όταν το έκοψε τα καλώδια ήταν ήδη εκεί. Τώρα μάλλον η γραμμή tellas έρχεται από το ίδιο σημείο στο οποίο ερχόταν και του ΟΤΕ παλιά, οπότε η καλωδίωση ήταν έτοιμη. Έτσι λοιπόν ο τεχνικός έψαχνε άδειες θέσεις στις ρεκλέτες και (εξαιτίας και της επαγωγής μάλλον) η σύνδεση γινόταν στο υπερπέραν. Αυτά είναι υποθέσεις μου καθώς δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς έγινε, ειδικά όταν για λίγο ερχόταν κανονικά τηλέφωνο στο διαμέρισμα. :hmm: Βάλε και την λάθος σύνδεση της πρίζας.. Τι να πω. Τέλος καλό όλα καλά. Τώρα περιμένω να με ενεργοποιήσουν.

Κι εζήσαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα...:)

englishman
18-05-07, 12:19
guru γείτονας, έχε τον από κοντα!

vagdsl
18-05-07, 13:16
Ακόμη και ο χειρότερος τεχνικός του ΟΤΕ που δεν ξέρει την τύφλα του από routers, modems και τα άλλα μηχανάκια της ψηφιακής εποχής μπορεί να σου βρει το ζεύγος σε δευτερόλεπτα ανάμεσα σε χιλιάδες καλώδια με την γεννήτρια ακουστικού σήματος.

Το παράξενο δεν είναι ο guru γείτονας, αλλά ο "τεχνικός" (PSP??? τι είναι αυτό) που δεν είχε ιδέα ή δεν ήξερε να χρησιμοποιεί την γεννήτρια ακουστικού σήματος. Τί είναι αυτό που αναφέρεις σαν "εργαλείο"?

Εννοείς αυτό εδώ (http://www.central-telecom.gr/pdf/gen.pdf)?

Teras1
18-05-07, 16:30
Αυτό ακριβώς εννοούσα vagdsl. Γεννήτρια ακουστικού σήματος. Τώρα τα έμαθα :p

PSP είναι η εταιρία που αναλαμβάνει τις συνδέσεις για τους περισσότερους (αν όχι όλους) παρόχους. Σίγουρα έχουν δουλειές από tellas, on και vivodi.

@ ADSLgr.com All rights reserved.