PDA

Επιστροφή στο Forum : Έναρξη διαδικασίας εισαγωγής της τεχνολογίας VDSL vectoring στο δίκτυο πρόσβασης



Σελίδες : [1] 2 3

nnn
02-02-17, 19:47
Στο πλαίσιο της διαδικασίας εισαγωγής της τεχνολογίας VDSL vectoring στο δίκτυο πρόσβασης, σύμφωνα με το Παράρτημα 3 της Απόφασης ΑΠ ΕΕΤΤ 792/07/22.12.16 (ΦΕΚ 4505/Β/30.12.2017), η ΕΕΤΤ, από τη Δευτέρα, 6 Φεβρουαρίου 2016, θα διαθέτει στους ενδιαφερόμενους παρόχους τις πληροφορίες του δικτύου πρόσβασης του ΟΤΕ σύμφωνα με το Παράρτημα 2 Α της ως άνω Απόφασης.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλλουν αίτημα για λήψη των στοιχείων στην ηλεκτρονική διεύθυνση market.analysis@eett.gr. Μέσω ηλεκτρονικού μηνύματος, ο αιτών θα ενημερωθεί για την χρονική στιγμή που θα πρέπει να προσέλθει στα γραφεία της ΕΕΤΤ για την προσκόμιση των απαιτούμενων δικαιολογητικών και την παραλαβή των αιτούμενων στοιχείων.

Ο αιτών θα πρέπει να προσκομίσει στην ΕΕΤΤ τα ακόλουθα δικαιολογητικά για παραλαβή των πληροφοριών του δικτύου πρόσβασης του ΟΤΕ:

Αίτηση αντιγράφου επικαιροποιημένων πληροφοριών του παραρτήματος 3 της ΑΠ ΕΕΤΤ 792/07/22.12.2016 (ΦΕΚ 4505/β/30.12.2016) , ενότητα Α. Πρώτη Ανάθεση, υπο-ενότητα (α) Πρώτη Ανάθεση – Α’ Φάση, παράγραφος 1, εδάφιο 1/ Δήλωση Εμπιστευτικότητας
Νομιμοποιητικά έγγραφα: Tο πρόσωπο το οποίο θα παραλάβει το αντίγραφο των πληροφοριών πρέπει, σε περίπτωση ατομικής επιχείρησης, να φέρει αποδεικτικό ταυτότητας, ενώ σε περίπτωση νομικού προσώπου να είναι νομίμως εξουσιοδοτημένο για το σκοπό αυτό από το νόμιμο εκπρόσωπο της εταιρείας και να προσκομίσει σχετικό αποδεικτικό της ως άνω εξουσιοδότησης καθώς και αποδεικτικό ταυτότητας.


Υποδείγματα των εν λόγω δικαιολογητικών έχουν επισυναφτεί για διευκόλυνση των ενδιαφερομένων.

Πηγή : ΕΕΤΤ (http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News_new/news_0583.html)

puntomania
02-02-17, 20:31
Τι σημαίνει για μας αυτό?

Hetfield
02-02-17, 21:20
Αυξηση ταχυτητων VDSL στα 100 Mbps τουλαχιστον.
Το Vectoring ειναι τεχνικη που μηδενιζει τον θορυβο στη γραμμη.

Gordito
02-02-17, 22:55
Καλο, οτι προς τα πανω συμφερει ολους μας.

bravelover
02-02-17, 22:58
αυτο ισχυει και για μερη που εβαλαν rural broadband

lady_in_black
02-02-17, 23:04
Aντε σιγα σιγα να βλεπουμε πακετα 100/10 :)

paodim
02-02-17, 23:42
υπαρχει περιπτωση να παμε δωρεαν απ 24αρα σε κατι παραπανω?ουτε καν ε?

esertas
03-02-17, 01:17
Αυξηση ταχυτητων VDSL στα 100 Mbps τουλαχιστον.
Το Vectoring ειναι τεχνικη που μηδενιζει τον θορυβο στη γραμμη.

Μήπως γεμίσει θόρυβο τις απλές γραμμές ADSL;

Hetfield
03-02-17, 02:31
Μήπως γεμίσει θόρυβο τις απλές γραμμές ADSL;
Οχι δεν θα γεμισει.

Jazzer
03-02-17, 09:12
Θα έχουμε εμπορική διαθεσιμότητα σύντομα ή καθυστερήσεις κι ακόμα χειρότερα ενστάσεις από τους άλλους παρόχους ; :hmm:

WAntilles
03-02-17, 11:59
Αυξηση ταχυτητων VDSL στα 100 Mbps τουλαχιστον.
Το Vectoring ειναι τεχνικη που μηδενιζει τον θορυβο στη γραμμη.

Το upload πόσο θα ανέβει;

Hetfield
03-02-17, 12:01
Αυτο δεν το γνωριζω.
Αλλα και 20Mbps να το πανε θα ειναι καλα για αρχη.

TearDrop
03-02-17, 13:31
Αυτο δεν το γνωριζω.
Αλλα και 20Mbps να το πανε θα ειναι καλα για αρχη.

Δεν θα πάει τόσο. Μπορεί οι γραμμές να το σηκώνουν, αλλά για εμπορικούς λόγους θα πάει χαμηλότερα. Υπόψιν οτι υπάρχουν τα μισθωμένα και κάποιοι πληρώνουν χιλιάδες ευρώ κάθε μήνα κυρίως για το upload.

puntomania
03-02-17, 13:33
και εγώ για 100/10 την βλέπω την δουλειά... γιατί θέλει να πουλήσει και το speed-boster...

Hetfield
03-02-17, 13:36
Δεν θα πάει τόσο. Μπορεί οι γραμμές να το σηκώνουν, αλλά για εμπορικούς λόγους θα πάει χαμηλότερα. Υπόψιν οτι υπάρχουν τα μισθωμένα και κάποιοι πληρώνουν χιλιάδες ευρώ κάθε μήνα κυρίως για το upload.
Δεν πληρωνεις μισθωμενα κυριως για το upload αλλα για το κατα προτεραιοτητα routing.

jander
03-02-17, 14:17
Χαρα σε εμας με τα Draytek που εχουνε G.Vec support ;-)

TearDrop
03-02-17, 14:18
Δεν πληρωνεις μισθωμενα κυριως για το upload αλλα για το κατα προτεραιοτητα routing.

Ναι, έχεις δίκιο. Διορθώνω. Πληρώνουν ΚΑΙ για το upload, εκτός όλων των άλλων (εγγυημένη ταχύτητα, SLA κλπ)

puffy
03-02-17, 14:56
αυτα ειναι τα πακετακια της DT https://www.telekom.de/zuhause/tarife-und-optionen/internet
παντως αμα δωσουν κατω απο 20 fail θα ναι, και δεν νομιζω οτι θα τρεξουν να το αγορασουν πολλοι.

αν επιλεξουν να αναβαθμισουν το 50 σε 100, και το 30 καταργηθει και γινει >εως 50, τοτε εκει παιζει να δωσουν κ 10

gerokost
03-02-17, 15:01
Νομίζω πως θα παίξουν πακέτα για το upload.
Δλδ φάση 100/10, 100/20, 100/50.
Σε ένα τόπικ στο cosmote vdsl είχε γράψει ένα παληκάρι για πιλοτικό 100/50 που είχε αλλά δε νομίζω να είναι αυτή η κυρίως εμπορική υλοποίησή του.

ThReSh
03-02-17, 15:17
Ναι, έχεις δίκιο. Διορθώνω. Πληρώνουν ΚΑΙ για το upload, εκτός όλων των άλλων (εγγυημένη ταχύτητα, SLA κλπ)

Αν και προφανώς δεν αποτελεί κάποια ισχυρή ένδειξη, το πιλοτικό VDSL ήταν 50/10 και το πήγαν 50/5 στο εμπορικό. Το πιλοτικό vectoring από ότι ξέρουμε έιναι 100/50, λες να ρίξουν τόσο πολύ το upload?

TearDrop
03-02-17, 17:13
Αν και προφανώς δεν αποτελεί κάποια ισχυρή ένδειξη, το πιλοτικό VDSL ήταν 50/10 και το πήγαν 50/5 στο εμπορικό. Το πιλοτικό vectoring από ότι ξέρουμε έιναι 100/50, λες να ρίξουν τόσο πολύ το upload?

Ναι, αυτή την ενημέρωση έχω.

Δεν είναι όμως από 100% αξιόπιστη πηγή οπότε κρατάω μια επιφύλαξη. Οπως και να έχει, θα μάθουμε σύντομα...

GrandGamer
03-02-17, 17:28
Λογικά 100/10 θα το πάνε ναι. Το θέμα όμως είναι ότι ακόμα δεν έχουμε VDSL σε αρκετές περιοχές της Αθήνας.

Kolofotias
03-02-17, 18:02
Υπάρχει περίπτωση οι 24άρες να κλειδώσουν στα miniDSLAM των KV επιτέλους;;;;

Hetfield
03-02-17, 18:07
Αυτο ειναι στο χερι του εκαστοτε παροχου αν θελει να νοικιασει Bitstream προσβαση ή να παρεχει adsl μεσω Full LLU.
Πρεπει να δωσει ομως κινητρα ο ΟΤΕ για bitstream access σε adsl με καλυτερες τιμες.

ThReSh
03-02-17, 18:15
Ναι, αυτή την ενημέρωση έχω.

Δεν είναι όμως από 100% αξιόπιστη πηγή οπότε κρατάω μια επιφύλαξη. Οπως και να έχει, θα μάθουμε σύντομα...

Ποιος ο λόγος όμως να τεστάρουν τόσο πάνω το upload αν δεν σκοπεύουν να δώσουν πχ το μισό? Για ακραίες περιπτώσεις/stress testing?

farcry
03-02-17, 18:20
απο θεμα κοστους ξερουμε τιποτα?

puffy
03-02-17, 18:33
Υπάρχει περίπτωση οι 24άρες να κλειδώσουν στα miniDSLAM των KV επιτέλους;;;;

με το vdsl να ξεκιναει απο 33 eur οπτ 7 ευρω διαφορα απο το φθηνοτερο 24ρι του οτε, δεν θα ελεγα οτι αξιζει να περιμενεις κατι τετοιο, που μπορει να συμβει σε αρκετα χρονια.

emeliss
03-02-17, 18:42
Αυτο ειναι στο χερι του εκαστοτε παροχου αν θελει να νοικιασει Bitstream προσβαση ή να παρεχει adsl μεσω Full LLU.
Πρεπει να δωσει ομως κινητρα ο ΟΤΕ για bitstream access σε adsl με καλυτερες τιμες.
Για vectoring μιλάμε. Ξεχνάμε αυτά που ξέραμε. 100αρια θα είναι τα πακέτα και την υποδομή θα την βάλουν διάφοροι, ένας ένα αστικό κέντρο.

Artemius
03-02-17, 19:25
Δεν θα πάει τόσο. Μπορεί οι γραμμές να το σηκώνουν, αλλά για εμπορικούς λόγους θα πάει χαμηλότερα. Υπόψιν οτι υπάρχουν τα μισθωμένα και κάποιοι πληρώνουν χιλιάδες ευρώ κάθε μήνα κυρίως για το upload.

Ε βέβαια μη χάσουνε τα κα**κια οι ISP την μάσα από τα ληστρικα μισθωμένα. Αν και ok εκεί παίζει και κάποιο support. Το οποίο βέβαια την σήμερον ημέρα δεν ξέρω και κατά πόσο χρειάζεται, δεν είμαστε στο 2004.

- - - Updated - - -


Δεν πληρωνεις μισθωμενα κυριως για το upload αλλα για το κατα προτεραιοτητα routing.

Σιγά την διαφορά στο routing... τι κερδίζουν μερικά ms στον bras και 2-3 hops στο εξωτερικό? Klein. Αν έχει γενικό πρόβλημα η εταιρεία που κάνει την δρομολόγηση, ο κόμβος της δηλαδή, να δεις τι καλά που πατωνουν όλοι, απλές, μισθωμενες, όλες.

- - - Updated - - -


Χαρα σε εμας με τα Draytek που εχουνε G.Vec support ;-)

Και εμείς με τα TP-LINK παρακαλώ, και πληρώσαμε και λιγότερα :p (το οτι καμπίνα δεν θα δω πότε στην Άνω Πόλη, είναι άσχετο :lol:)

Chr George Koub
03-02-17, 20:43
Καλησπέρα σας. Η ερώτησή μου απλή. Μένω επαρχία, έχω ote 24αρα με ote tv ευρυζωνικό και η γραμμή μου είναι κοντά στα 23 και κάτι ψιλά (όπως και οι περισσότεροι στο χωριό) αφού το κέντρο του οτε είναι στη μέση σχεδόν του χωριού. Πιο συγκεκριμένα, Πτελεός του Ν. Μαγνησίας.


Υπάρχει κάποια περίπτωση να επωφεληθούμε από αυτές τις εξελίξεις που γράφει το άρθρο;
Υπάρχει περίπτωση να επωφεληθώ από το rural broadband για μεγαλύτερες ταχύτητες;
VDSL δεν είναι διαθέσιμο.

Απλά, δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει Vectoring και πως σχετιζεται με το rural broadband και αν οι εξελίξεις αυτές θα ωφελήσουν και εμάς να δουμε λιγο μεγαλυτερες ταχύτητες. Με ενδιαφέρει το upload κυρίως καθώς λόγω δουλειάς χρησιμοποιώ πολύ cloud υπηρεσίες.

mike_871
03-02-17, 20:55
Καλησπέρα σας. Η ερώτησή μου απλή. Μένω επαρχία, έχω ote 24αρα με ote tv ευρυζωνικό και η γραμμή μου είναι κοντά στα 23 και κάτι ψιλά (όπως και οι περισσότεροι στο χωριό) αφού το κέντρο του οτε είναι στη μέση σχεδόν του χωριού. Πιο συγκεκριμένα, Πτελεός του Ν. Μαγνησίας.


Υπάρχει κάποια περίπτωση να επωφεληθούμε από αυτές τις εξελίξεις που γράφει το άρθρο;
Υπάρχει περίπτωση να επωφεληθώ από το rural broadband για μεγαλύτερες ταχύτητες;
VDSL δεν είναι διαθέσιμο.

Απλά, δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει Vectoring και πως σχετιζεται με το rural broadband και αν οι εξελίξεις αυτές θα ωφελήσουν και εμάς να δουμε λιγο μεγαλυτερες ταχύτητες. Με ενδιαφέρει το upload κυρίως καθώς λόγω δουλειάς χρησιμοποιώ πολύ cloud υπηρεσίες.

το rual ηταν για περιοχες που δεν υπηρχε καθολου υποδομη, σε εσενα απλα πρεπει να βαλουν vdsl καρτες στο αστικο κεντρο.

emeliss
03-02-17, 21:01
Απλά, δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει Vectoring και πως σχετιζεται με το rural broadband και αν οι εξελίξεις αυτές θα ωφελήσουν και εμάς να δουμε λιγο μεγαλυτερες ταχύτητες. Με ενδιαφέρει το upload κυρίως καθώς λόγω δουλειάς χρησιμοποιώ πολύ cloud υπηρεσίες.
Ειναι δυο διαφορετικά έργα. Με το vectoring αλλάζουν τα ΚΑΦΑΟ στους δρόμους και μπαίνουν καμπίνες και με το rural μπήκε internet σε περιοχές που δεν είχαν. Πιθανότατα δεν σε πιάνει κανένα από τα δυο.

gerokost
03-02-17, 21:48
Σιγά την διαφορά στο routing... τι κερδίζουν μερικά ms στον bras και 2-3 hops στο εξωτερικό? Klein. Αν έχει γενικό πρόβλημα η εταιρεία που κάνει την δρομολόγηση, ο κόμβος της δηλαδή, να δεις τι καλά που πατωνουν όλοι, απλές, μισθωμενες, όλες.

Σε voip PBX υλοποιήσεις, ορίζεται μερικές φορές απο τον κατασκευαστή το υψηλότερο latency μεταξύ σημείων. Οπότε δεν είναι κλαϊν για μερικούς.

Sovjohn
03-02-17, 22:34
Καλησπέρα σας. Η ερώτησή μου απλή. Μένω επαρχία, έχω ote 24αρα με ote tv ευρυζωνικό και η γραμμή μου είναι κοντά στα 23 και κάτι ψιλά (όπως και οι περισσότεροι στο χωριό) αφού το κέντρο του οτε είναι στη μέση σχεδόν του χωριού. Πιο συγκεκριμένα, Πτελεός του Ν. Μαγνησίας.


Υπάρχει κάποια περίπτωση να επωφεληθούμε από αυτές τις εξελίξεις που γράφει το άρθρο;
Υπάρχει περίπτωση να επωφεληθώ από το rural broadband για μεγαλύτερες ταχύτητες;
VDSL δεν είναι διαθέσιμο.

Απλά, δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει Vectoring και πως σχετιζεται με το rural broadband και αν οι εξελίξεις αυτές θα ωφελήσουν και εμάς να δουμε λιγο μεγαλυτερες ταχύτητες. Με ενδιαφέρει το upload κυρίως καθώς λόγω δουλειάς χρησιμοποιώ πολύ cloud υπηρεσίες.

Εφόσον είσαι σε χωριό και όλοι είστε τόσο κοντά στο DSLAM για να πιάνετε 23+, ναι στην ουσία εσείς απλά "περιμένετε" να βάλει VDSL κάρτες / εξοπλισμό ο ΟΤΕ εκεί που τώρα είναι το DSLAM σας. Δεν σας αφορά κάτι άλλο άμεσα.

Ωστόσο, για μέχρι τότε, θα άξιζε να μάθεις αν υπάρχει ακόμα κάποιος πάροχος που δίνει Annex M - Αν δεν με απατά η μνήμη μου η HOL / πλέον Vodafone έδινε παλιότερα κατόπιν αιτήματος. Κάτι τέτοιο θα σου έδινε αυξημένο upload εως και 1,5 - 2 Mbps μέχρι να έχεις VDSL διαθέσιμο. Βέβαια, σε πολλές περιπτώσεις χάνεις 1-2 Mbps από το downstream για να παίξει το Annex M, αλλά μικρό το κακό εάν βελτιώσεις το upload σου έστω κι έτσι. Καλή τύχη! :)

Hetfield
04-02-17, 00:44
Για vectoring μιλάμε. Ξεχνάμε αυτά που ξέραμε. 100αρια θα είναι τα πακέτα και την υποδομή θα την βάλουν διάφοροι, ένας ένα αστικό κέντρο.

Ναι, αυτη ειναι η βελτιστη εφαρμογη του Vectoring και μακαρι να γινει ετσι.
Ομως το vectoring μπορει να συνδυαστει και με LLU και φυσικα εκει δεν θα εχουμε μεγιστο οφελος.
Θα δειξουν οι εξελιξεις.

jimakos
04-02-17, 10:32
Αυτό το vectoring θα το πληρώνουμε χρυσάφι...

ariusbb
04-02-17, 13:58
Και εμπορικά πότε το περιμένουμε να βγει;

gerokost
04-02-17, 14:10
Και εμπορικά πότε το περιμένουμε να βγει;

Κάπου μέσα στο έτος σίγουρα πιστεύω. Ίσως και νωρίτερα.

Ntinaras
04-02-17, 15:03
εγω που θελω να το δοκιμασω τι να κανω?
απλα στελνω ενα μειλ στο market.analysis@eett.gr και γραφω "γεια σας θελω vectoring" ?

anderm
04-02-17, 18:00
Ναι, αυτη ειναι η βελτιστη εφαρμογη του Vectoring και μακαρι να γινει ετσι.
Ομως το vectoring μπορει να συνδυαστει και με LLU και φυσικα εκει δεν θα εχουμε μεγιστο οφελος.
Θα δειξουν οι εξελιξεις.

Δεν θα έχει LLU. Εάν δεν είναι όλες οι γραμμές vectored έχει ελάχιστη διαφορά στο att. με αποτέλεσμα να μην αξίζει και την επένδυση. Ο κάθε πάροχος αναλαμβάνει περιοχές και οι υπόλοιποι μέσω bitstream από τον πάροχο.

emeliss
04-02-17, 18:59
Και εμπορικά πότε το περιμένουμε να βγει;
Το έργο τελειώνει το φθινόπωρο του 2019.

- - - Updated - - -


Δεν θα έχει LLU. Εάν δεν είναι όλες οι γραμμές vectored έχει ελάχιστη διαφορά στο att. με αποτέλεσμα να μην αξίζει και την επένδυση. Ο κάθε πάροχος αναλαμβάνει περιοχές και οι υπόλοιποι μέσω bitstream από τον πάροχο.
Μια χαρά θα υπάρχει LLU από το αστικό κέντρο. Δεν επηρεάζουν σημαντικά οι συχνότητες του adsl2+ μέχρι να φτάσουν στο ΚΑΦΑΟ.

- - - Updated - - -


εγω που θελω να το δοκιμασω τι να κανω?
Υπομονή. Αυτά αφορούν τους παρόχους.

UltraB
04-02-17, 21:10
Αν κατάλαβα καλά οι τωρινές VDSL καμπίνες έτσι όπως είναι δεν υποστηρίζουν vectoring, σωστά; Οι μόνο τα ΚΑΦΑΟ;
Υπάρχει περίπτωση να καθυστερούν το VDSL σε διάφορες περιοχές ώστε να το δώσουν από την αρχή με vectoring με ότι αυτό συνεπάγεται;

Το βλέπω κάπως γελοίο στο Ηράκλειο να υπάρχει VDSL μόνο στα πολύ, πολύ κεντρικά σημεία.
Και όχι μόνο στο Ηράκλειο (απλά εδώ ζω και το γνωρίζω), φαντάζομαι και σε πολλές άλλες περιοχές.

Dimitris19
04-02-17, 21:21
Το vectoring θα παρέχεται μόνο απο τις καμπίνες?
Όσοι παίρνουν VDSL απο Αστικό Κέντρο, όπως εγώ, δεν θα έχουν αυτή τη δυνατότητα?

lady_in_black
04-02-17, 21:45
Αν θυμαμαι καλα μια καρτα επιπλεον μπαινει και κανει την αντίστοιχη επεξεργασια.

Σαν τους ryzen καταντησε και το vectoring, αντε να το δουμε.

emeliss
04-02-17, 21:47
Αν κατάλαβα καλά οι τωρινές VDSL καμπίνες έτσι όπως είναι δεν υποστηρίζουν vectoring, σωστά; Οι μόνο τα ΚΑΦΑΟ;
Υπάρχει περίπτωση να καθυστερούν το VDSL σε διάφορες περιοχές ώστε να το δώσουν από την αρχή με vectoring με ότι αυτό συνεπάγεται;

Το βλέπω κάπως γελοίο στο Ηράκλειο να υπάρχει VDSL μόνο στα πολύ, πολύ κεντρικά σημεία.
Και όχι μόνο στο Ηράκλειο (απλά εδώ ζω και το γνωρίζω), φαντάζομαι και σε πολλές άλλες περιοχές.
Οι τωρινές καμπίνες είναι όλες του ΟΤΕ. Αν την περιοχή την πάρει ο ΟΤΕ τότε θα μπει vectoring από αυτές. Αν την περιοχή την πάρει άλλος τότε θα μπει νέα καμπίνα που θα δώσει vectoring και του ΟΤΕ θα παραμείνει με απλό VDSL2.
Ο ΟΤΕ έχει την υποχρέωση να ετοιμάσει το 80% του αστικού σε ελάχιστους μήνες. Όποτε αν θέλει να πάρει μια περιοχή πρέπει να έχει ήδη ξεκινήσει τα έργα. Αν την πάρει εναλλακτικός έχει υποχρέωση για 40% κάλυψη και αρκετό χρόνο (καλό 2019) όποτε φέτα.

- - - Updated - - -


Το vectoring θα παρέχεται μόνο απο τις καμπίνες?
Όσοι παίρνουν VDSL απο Αστικό Κέντρο, όπως εγώ, δεν θα έχουν αυτή τη δυνατότητα?
Ναι.
Εξαρταται. Δεν θα μπουν καμπίνες (επομένως και vectoring) στο μισό χιλιόμετρο από το αστικο κέντρο.

Dimitris19
04-02-17, 21:57
Ναι.
Εξαρταται. Δεν θα μπουν καμπίνες (επομένως και vectoring) στο μισό χιλιόμετρο από το αστικο κέντρο.

Το καφάο που είμαι συνδεδεμένος απέχει σίγουρα λιγότερο απο μισό χιλιόμετρο απο το Α/Κ, οπότε δεν θα αλλαχτεί?
Άρα θα μείνω για πάντα στα 30Mbps? :down:
Γιατί δεν μπορούν να δώσουν Vectoring απο το A/K? Πιο πολύ για το upload με νοιάζει

emeliss
04-02-17, 22:02
Όχι. Γιατί παραμένει το LLU. Αυτοί είναι οι κανόνες, δεν θα αλλάξουν για τα επόμενα χρόνια.

farcry
05-02-17, 02:07
Εξαρταται. Δεν θα μπουν καμπίνες (επομένως και vectoring) στο μισό χιλιόμετρο από το αστικο κέντρο.


αφου μισο χιλιομετρο απο το αστικο μεγιστο πιανεις με VDSL2 30. Ουτε καν 50 δεν πιανεις.

Πως θα εχεις vectoring χωρις καμπινες?

- - - Updated - - -


Το καφάο που είμαι συνδεδεμένος απέχει σίγουρα λιγότερο απο μισό χιλιόμετρο απο το Α/Κ, οπότε δεν θα αλλαχτεί?
Άρα θα μείνω για πάντα στα 30Mbps? :down:
Γιατί δεν μπορούν να δώσουν Vectoring απο το A/K? Πιο πολύ για το upload με νοιάζει


Όχι. Γιατί παραμένει το LLU. Αυτοί είναι οι κανόνες, δεν θα αλλάξουν για τα επόμενα χρόνια.



α καλα.... δηλαδη τι @@σα τελειως.

θα μεινω στα 30 για παντα. εκτος και αλλαξω σπιτι

βασικα το μισο χιλιομετρο το μετραμε με ευθεια απο το google map ή με την διαδρομη καλωδιου με βαση το attenuation?

γιατι θυμαμαι με βαση το attenuation εβγαινε λιγο παραπανω απο 500 μετρα

- - - Updated - - -

με βαση το google map απο τον εναν δρομο ειμαι 550 μετρα και απο την αλλη διαδρομη ειμαι 600 μετρα

εαν περνανε τα καλωδια απο εκει που περναει και η ασφαλτος ειμαι μεταξυ 550 και 600 μετρων

εαν τα περνανε και μεσα απο πλατειες, πεζοδρομους τοτε κοβεται η διαδρομη και βγαινει 500 ισως και λιγοτερο

- - - Updated - - -

βεβαια το ΚΑΦΑΟ βρισκεται στην ακρη του δρομου 45 μετρα απο το σπιτι.

αρα η αποσταση του αστικου κεντρου ΟΤΕ με το καφαο μου ειναι αποσταση 550 μετρα (αντι 600) και 600 (αντι 550)

εχω ελπιδα να μπει καμπινα?

fadasma
05-02-17, 12:51
Γνωρίζει κάποιος γιατί ο ΟΤΕ δίνει τόσο χαμηλό upload;
Η Τ-Mobile δίνει πακέτα 16/2.5 και 50/10 Mbps
(https://www.telekom.de/zuhause/tarife-und-optionen/internet)

emeliss
05-02-17, 13:39
Το Vectoring δεν έχει να κάνει με τον ΟΤΕ μόνο. Σε κάποιες περιοχές, αν όχι στις περισσότερες, δεν θα μπορεί να διεκδικήσει το δίκτυο. Χαρακτηριστικό είναι ότι υπάρχει από την ΕΕΤΤ υποχρέωση για ονομαστικό πακέτο 100Mbps στο down αλλά δεν αναφέρεται κάτι στο up.

@farcry, υπομονή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.