PDA

Επιστροφή στο Forum : TELLAS ZISTO TELEPHONE + DSL ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΗ



tellas_victim
13-05-07, 01:38
Παρακάτω περιγράφω αναλυτικά πώς έπεσα θύμα του πακέτου Tellas Zisto Telephone και DSL, για να προλάβω να σώσω όσους ψάχνονται προς Tellas. Αναφέρομαι σε πραγματικά ονόματα και γεγονότα, προκειμένου να προλάβω όσους μιλήσουν με τα ίδια άτομα. Στο τέλος του κειμένου υπάρχουν τα τελικά συμπεράσματα, για όσους δεν έχουν χρόνο να διαβάσουν όλα όσα γράφω.
Μεταξύ άλλων θυμάτων, έκανα αίτηση για Tellas Zisto Telephone & DSL στα τέλη Νοεμβρίου (ακριβής ημερομηνία δεν αναγράφεται στο συμβόλαιο, προφανώς δεν το παραλείπετε τυχαία όπως κατάλαβα αργότερα).
Κατά τη διαδικασία αίτησης που έγινε τηλεφωνικά, μου δόθηκαν κατόπιν ερωτήσεών μου συγκεκριμένες διευκρινίσεις σχετικά με τους όρους του συμβολαίου που είχα ήδη μελετήσει. Μεταξύ αυτών ήταν το ότι η περιοχή μου θα υποστηριζόταν από το δίκτυό σας περί τα μέσα Ιανουαρίου, σε ενάμιση μήνα δηλαδή, και λόγω του μικρού χρονικού διαστήματος δεν θα έμπαινα σε άλλο ενδιάμεσο πρόγραμμα της Tellas, τουλάχιστον όχι χωρίς ενημέρωση.
Προς τα τέλη Ιανουαρίου σε επόμενη τηλεφωνική επικοινωνία με ενημέρωσαν ότι έπρεπε να περιμένω άλλον ένα μήνα. Λίγες μέρες μετά έλαβα λογαριασμό από την Tellas, διαπιστώνοντας ότι είχα ήδη μπει στο ενδιάμεσο πρόγραμμα χωρίς να ενημερωθώ. Επειδή δεν ενημερώθηκα ώστε να διακόψω πρόγραμμα που είχα με τη forthnet εκτός του ΟΤΕ, βρέθηκα να πληρώνω τρεις λογαριασμούς ταυτόχρονα.
Όταν μετά από νέα συνομιλία ειπώθηκε ότι έπρεπε να περιμένω άλλον ένα μήνα, αποφάσισα να διακόψω τη διαδικασία γιατί ο χρόνος υλοποίησης προέκυψε πολύ μεγαλύτερος από τον αρχικό. Σύμφωνα με οδηγίες που μου δόθηκαν τηλεφωνικά από την υπάλληλο κ. Γουλά, έκανα τηλεφωνική αίτηση διακοπής και έστειλα το σχετικό fax, στο οποίο δήλωνα ρητά (σύμφωνα με τις υποδείξεις της κ. Γουλά) ότι «επιθυμώ να διακόψω τις εργασίες σύνδεσης στο πρόγραμμα Tellas Zisto Telephone + DSL».
Μετά από 2-3 μέρες επικοινώνησα τηλεφωνικά για να ρωτήσω την πορεία της αίτησης διακοπής, μίλησα με την κ. Καλαμπαλίκη, η οποία μου είπε ότι έχει καταχωρηθεί στο σύστημα η αίτηση διακοπής. Ο αφελής την πίστεψα.
Προς τα τέλη Μαρτίου (28 Μαρτίου αν θυμάμαι καλά) μου ήρθε λογαριασμός από την Tellas για να πληρώσω μέχρι και τον Απρίλιο. Πήρα τηλέφωνο, μίλησα με την κ. Παπακώστα, η οποία με ενημέρωσε ότι είχα ήδη διακοπεί από την Tellas στις 26 Μαρτίου, αλλά επειδή προπληρώνονται τα πάγια των δύο επομένων μηνών στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, για το λόγο αυτό έχω χρεωθεί και τον Απρίλιο. Η ίδια μου σύστησε να μην πληρώσω το λογαριασμό, γιατί θα μου ερχόταν και επόμενος διορθωτικός (και τελικός όπως κατάλαβα). Οπότε ηρέμησα, θεωρώντας ότι διέκοψα (κούνια που με κούναγε!!!)
Παρά τα παραπάνω, στις 18 Απριλίου έρχεται courier στο σπίτι μου με πακέτο από την Tellas (τον εξοπλισμό Tellas Zisto), τον οποίο όμως δεν παρέλαβα γιατί σύμφωνα με τα παραπάνω είχα ήδη διακόψει έναν περίπου μήνα πριν. Την ίδια μέρα διαπίστωσα ότι μου κόπηκε η σύνδεση από τον ΟΤΕ που είχα μέχρι τότε, και όταν δήλωσα στον ΟΤΕ τη βλάβη, με ενημέρωσαν ότι είχα φύγει από τον ΟΤΕ και ήμουν ήδη στην Tellas!!!
Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου στις 20 Απριλίου, μίλησα με την υπάλληλό σας κ. Ζεντή Αφροδίτη, η οποία:
> προσπάθησε να με πείσει να παραμείνω στην Tellas «αφού φτάσαμε ως εδώ», προσφέροντάς μου έναν μήνα δωρεάν, όταν όμως αρνήθηκα και ζήτησα εξηγήσεις:
> εξήγησε ότι ο courier είχε ήδη πάρει την εντολή πριν την ακύρωση της διαδικασίας (αναρωτήθηκα: 2 μήνες πριν;;;)
> η αίτηση διακοπής μου αφορούσε το ενδιάμεσο πρόγραμμα και όχι το Tellas Zisto Telephone + DSL (πόσο πιο αναλυτικά έπρεπε να το γράψω από το «επιθυμώ να διακόψω τις εργασίες σύνδεσης στο πρόγραμμα Tellas Zisto Telephone + DSL»;)
> για να διακόψω από την Tellas έπρεπε να απευθυνθώ στον ΟΤΕ για αντιστροφή διαδικασίας προεπιλογής φορέα, καλώντας το νούμερο 134 (το οποίο, παρεπιπτώντως, δεν μπορεί να το καλέσει κανείς από το δίκτυο της Tellas γιατί βγαίνει τηλεφωνητής που λέει ότι το νούμερο δεν υπάρχει. Το ίδιο ισχύει και αν προσπαθήσει να καλέσει κανείς τη forthnet).
> ότι θα καταχωρούσε η ίδια η κ. Ζεντή στο σύστημα την αίτηση διακοπής μου και θα έπρεπε να περιμένω κάποιες μέρες μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.
> στην ερώτησή μου σε ποιο πρόγραμμα βρίσκομαι μου απάντησε στο Tellas Zisto Telephone + DSL (χωρίς να έχω τον εξοπλισμό και τις προβλεπόμενες υπηρεσίες)
> στην ερώτησή μου σχετικά με το τι θα πλήρωνα τελικά δήλωσε άγνοια.
Την επόμενη μέρα (21 Απριλίου), μίλησα με την κ. Χανοπούλου προκειμένου να διαπιστώσω αν η διαδικασία ακύρωσης από την κ. Ζεντή ήταν πραγματική. Ρωτώντας αρχικά την κατάσταση του λογαριασμού μου δεν μου ανέφερε τίποτα για ακύρωση, όταν της ανέφερα την συνολική πορεία των γεγονότων μου είπε ότι δεν έβρισκε το fax διακοπής που είχα στείλει (ενώ καμία άλλη υπάλληλος δεν ανέφερε κάτι τέτοιο), και τελικά μου είπε ότι βλέπει «κάποιες ενέργειες» σχετικά με την ακύρωση (που όμως δεν τις έβλεπε αρχικά!). Όταν τη ρώτησα πότε θα διακοπώ, μου είπε ότι δεν το γνωρίζει, αλλά θα ενημέρωνε το αρμόδιο τμήμα για να επικοινωνήσει μαζί μου. Τελικά μου είπε ότι εφόσον δεν γίνει αντιστροφή διαδικασίας προεπιλογής φορέα από τον ΟΤΕ, έχω ακολουθήσει τη σωστή διαδικασία (όσον αφορά την Tellas) ώστε να διακοπεί οριστικά η σύνδεσή μου και το τηλέφωνό μου γενικότερα.
Επειδή είχα ήδη αρχίσει να νιώθω θύμα απάτης, άρχισα να ηχογραφώ τις συνομιλίες μου με τους υπαλλήλους της Tellas. Τις συνομιλίες αυτές θα βρείτε σύντομα στο u-tube με τίτλο «Tellas Zisto Μεγάλη Απάτη».
Ένα επίσης σημαντικό θέμα είναι αυτό του συναγερμού. Ενώ στην αρχική μου αίτηση είχα ενημερώσει για την ύπαρξη συναγερμού και υποτίθεται (σύμφωνα με το συμβόλαιο) ότι τεχνικός της Tellas θα επικοινωνούσε μαζί μου για τεχνικά θέματα συμβατότητας, η Tellas προχωρήσατε παρά τη θέλησή μου στη διαδικασία σύνδεσης χωρίς καμία επικοινωνία ή ενημέρωση, με αποτέλεσμα ο συναγερμός πλέον να μην λειτουργεί όπως πρέπει και να χάνω αυτή τη στιγμή από παροχή υπηρεσιών που πληρώνω στν εταιρεία του συναγερμού αλλά δεν δέχομαι εξαιτίας υπαιτιότητας ή έλλειψης ενημέρωσης από την Tellas.
Στις 23 Απριλίου πήγα αυτοπροσώπως στην Tellas, όπου ο συνοστισμός εκνευρισμένων ανθρώπων που προσπαθούσαν να διακόψουν και δεν μπορούσαν ήταν το κάτι άλλο. Μεταξύ αυτών υπήρχαν και άλλοι των οποίων επίσης δεν είχε ληφθεί το σχετικό fax διακοπής (φαίνεται ότι είναι τυποποιημένη η διαδικασία απάτης για να τρώνε χρόνο).
Εκεί λοιπόν είχαν μία ανάγωγη ταμία – θυρωρό, ενώ δύο υπάλληλοι απλοί (με σπουδές στις παπαρολογίες και χωρίς να δεσμεύονται για τίποτα) προσπαθούσαν να χειριστούν τα θέματα διακοπής συνδρομών χωρίς να σου επιτρέπουν να μιλήσεις με κάποιον ανώτερο.
Εκεί λοιπόν μίλησα με την κ. Μπότσιου Βάσω, η οποία επίσης μου είπε ότι δεν βρίσκει το fax (αν και της το πήγα με το απόκομμα σωστής αποστολής που βγάζει το fax), αλλά αυτό είναι το λιγότερο!!! Μου είπε ότι δεν βλέπει στο σύστημα καμία διαδικασία διακοπής!!! Δηλαδή τηλεφωνικά οι υπάλληλοι της Tellas «κυρίες» Καλαμπαλίκη, Παπακώστα, Ζεντή Αφροδίτη και Χανοπούλου μου λέγανε ψέματα περί διαδικασίας διακοπής!!! Δεν μπορεί να κάνανε όλες λάθος, μάλλον αυτή είναι η γραμμή της εταιρείας για να ταλαιπωρεί τον κόσμο και να μαζεύει πάγια.
Αφού λοιπόν η κ. Μπότσιου ξαναέστειλε το fax, δεν διευκρίνιζε πότε θα γίνει η διακοπή, λέγοντας ότι θα πάρει χρόνο (περίπου μήνα) και ότι εξαρτάται από τον ΟΤΕ σχετικά με το πότε θα πάρει ο ΟΤΕ τη γραμμή πίσω. Όταν πίεσα ότι θέλω πάσει θυσία να διακόψω, ακόμα κι αν μείνω χωρίς τηλέφωνο και χάσω το νούμερό μου, μου είπε ότι στην περίπτωση αυτή η διαδικασία θα πάρει από 1 έως 10 ημέρες. Δεσμεύτηκε η ίδια ότι θα επικοινωνήσει μαζί μου για να με ειδοποιήσει για την πρόοδο των εργασιών (που θα κράταγε 1 με 10 μέρες).
Επειδή στη συνέχεια έμαθα ότι αν έμενα χωρίς τηλέφωνο και έκανα αίτηση σε άλλον πάροχο πλην του ΟΤΕ δεν θα μπορούσα να έχω τηλέφωνο γιατί οι άλλοι (π.χ. forthnet) δεν δίνουν νέα νούμερα ούτε μπορούν να σε πάρουν από την Tellas, αλλά μόνο μέσω του ΟΤΕ, την ίδια ημέρα πήγα στον ΟΤΕ για να κάνω αντιστροφή φορητότητας, ώστε να φύγω από την Tellas και να επιστρέψω στον ΟΤΕ (όπου παρεπιπτώντως βρέθηκα σε μια ουρά ατόμων που ζητούσαν επιστροφή στον ΟΤΕ από την Tellas). Εννοείται ότι στην περίπτωση αυτή πρέπει να ξαναπληρώσω τέλη σύνδεσης στον ΟΤΕ. Γιατί πρέπει η Tellas να με υποβάλλει σε αυτό το έξοδο;
Όταν την επομένη τηλεφώνησα στην κ. Μπότσιου της Tellas για να δω αν έχει γίνει τίποτα, η ίδια δεν θυμόταν και δεν είχε καταχωρήσει κάν το αίτημά μου για άμεση διακοπή, και μάλιστα άρχισε να μου φωνάζει ότι όταν είχα την υπομονή να περιμένω να μπω από τον ΟΤΕ στην Tellas τόσο καιρό, θα έπρεπε και τώρα να κάνω υπομονή για ένα μήνα τουλάχιστον γιατί η διαδικασία είναι χρονοβόρα! Προφανώς, παρά τα όσα μου είπε, μάλλον δεν τους επιτρέπεται από την πολιτική της εταιρείας να κάνουν άμεση διακοπή. Και ρωτάω: Αν κάποιος μετακόμιζε εκτός Αθήνας και ήθελε να διακόψει, τι διαδικασία θα ακολουθούσαν; Αν και ρώτησα τη κ. Μπότσιου, ώστε να ενταχθώ σε αυτή την περίπτωση κι ας έχανα το νούμερό μου, αρκεί να έφευγα από την Tellas, ήταν σαν να μην την είχα ρωτήσει.
Επίσης, αν και ενημέρωσα τόσο την κ. Μπότσιου όσο και τις λοιπές «κυρίες» (Ζεντή, Χανοπούλου) ότι σκοπεύω να ενημερώσω τον κόσμο μέσω internet, δεν φάνηκαν να ανησυχούν. Το ίδιο και όταν τους είπα ότι θα καταφύγω σε δικηγόρο. Αλλά γιατί να ανησυχήσουν, δική τους είναι η εταιρεία; Έτσι λοιπόν αποφάσισα να σας γράψω τον πόνο μου.
Περιττό να σας πω ότι για τρεις βδομάδες μετά από όλα αυτά δεν έχω διαγραφεί από την Tellas. Το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ, στο οποίο μου είπαν να τηλεφωνήσω για να κανονίσω ραντεβού με τους τεχνικούς για την επανασύνδεση, μου λέει συνέχεια ότι δεν έχει φτάσει το αίτημα από τον πάροχο Tellas, ενώ όταν παίρνω στον πάροχο Tellas μου λένε συνέχεια ότι έχουν προωθήσει το αίτημα στον ΟΤΕ. Τι ισχύει τώρα και τι πρέπει να κάνω εγώ; Πάλι να πάρω άδεια από τη δουλειά μου για να τρέχω αυτοπροσώπως και όχι από το τηλέφωνο να δω ποιος λέι αλήθεια; Θα βγει τίποτα;

Μετά από όλα αυτά, τα συμπεράσματα που βγαίνουν είναι τα εξής:
1. Αν έχετε συναγερμό ή data fax, ακόμα και αν το έχετε δηλώσει στην αίτησή σας για Tellas Zisto, δεν θα επικοινωνήσει κανείς μαζί σας πριν τη σύνδεση. Μετά τη σύνδεση θα πέφτει το πάγιο, οπότε δεν τους ενδιαφέρει.
2. ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΡΙΑ Ή ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΗ ΤΗΣ TELLAS σχετικά με τηλεφωνικό σας αίτημα (ιδίως διακοπής). Αποδεδειγμένα λένε ψέματα προς το συμφέρον της Tellas. Αν και τα δικά σας συμφέροντα συμπίπτουν, τότε καλώς, διαφορετικά (π.χ. αίτηση διακοπής) την πατήσατε. Αν δεν έχετε τη δυνατότητα να χάσετε μία μέρα από τη δουλειά σας για να πάτε στα κεντρικά στην Κηφισίας με πολλή κίνηση και χωρίς χώρο για παρκάρισμα, να περιμένετε μία μεγάλη ουρά για μα εξυπηρετηθείτε και την περισσότερη ώρα να επαναλαμβάνετε τα ίδα πράγματα χωρίς να καταλήγετε κάπου, με το πλεονέκτημα όμως να έχετε τη δυνατότητα να κάνετε εγγράφως την αίτησή σας και να σιγουρευτείτε ότι το πήρανε το μήνυμα, βρείτε άλλο τρόπο να σιγουρέψετε ότι το αίτημά σας καταχωρήθηκε.
3. Προτείνω να ηχογραφείτε κάθε συνομιλία σας με υπάλληλο τηλεφωνικής εταιρείας, αφού ενημερώσετε τον υπάλληλο με τον οποίο μιλάτε. Έτσι και αλλιώς υποτίθεται ότι και αυτοί καταγράφουν τη συνομιλία «για διασφάλιση της ποιότητας», αν όμως αναζητήσετε στη συνέχεια τα αρχεία ή τους πείτε να ανατρέξουν σε αυτά, δεν δίνουν τίποτα! Για τη διασφάλιση λοιπόν της δικής σας ποιότητας, καλό είναι να τους ηχογραφείτε. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο στραβά μπορούν τελικά να πάνε τα πράγματα, οπότε ας έχετε και εσείς ένα όπλο στα χέρια σας (αν μη τι άλλο, μπορεί να μειώσει τις ψευτιές των υπαλλήλων).
4. Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλοι υπάλληλοι πιο αξιόπιστοι και σωστοί στη δουλειά τους στην Tellas, πάντως αν πετύχετε ένα από τα ονόματα: Καλαμπαλίκη, Ζεντή, Χανοπούλου, Μπότσιου, να ξέρετε ότι δεν είναι.
5. Έτσι κι αλλιώς, πλέον η Tellas δεν είναι η φθηνότερη εταιρεία και σίγουρα όχι η μόνη, όπως ήταν τον προηγούμενο Οκτώβριο, οπότε αν τώρα σκέφτεστε για Tellas Zisto, ΦΥΓΕΤΕ ΜΑΚΡΙΑ!!!
Καταλαβαίνω την ανάγκη κάθε εταιρείας τηλεπικοινωνιών να προσπαθήσει να αυξήσει την πελατεία της και να κρατήσει όσο μπορεί αυτή που ήδη έχει. Όταν όμως ξεπερνιούνται κάποια όρια και γίνεται εκμετάλλευση του κόσμου προκειμένου να ξεζουμίσουν όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα, πρέπει να αντιδράσουμε. Όσοι έχετε πέσι θύματα θα με καταλάβετε, όσοι όχι ακόμα,καλό είναι να προφυλαχτείτε. ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ TELLAS!!!

vaggoulas
13-05-07, 05:00
Καλά θα ήταν να μην αναφέρεσαι ονομαστικά σε άτομα όποια και να είναι αυτά.Διέγραψέ τα ονόματα διαφορετικά θα το κάνει κάποιος moderator.

pankostas
13-05-07, 07:07
Ο ανθρωπος μας περιεγραψε τον ΓΟΛΓΟΘΑ που περασε και μας πειραξαν τα ονοματα!!!!
Καλα εκανε και τα ανεφερε.Το εχω γραψει και αλλου:
Οι τηλεφωνητες της ΤΕΛΛΑΣ ειναι ΑΣΧΕΤΟΙ-ΑΝΗΜΕΡΩΤΟΙ-ΨΕΥΤΕΣ.
Χαρα στο κουραγιο σου φιλος!!!!!

no_logo
13-05-07, 08:03
φίλε tellas_victim πολύ όμορφη και τεκμηριωμένη με ονόματα και χρονολογίες η παρουσίαση του προβλήματος.
Ετσι όπως είναι, ίσως μαζί και με άλλα στοιχεία που πιθανών έχεις (αποδείξεις λήψης φαξ, λογαριασμοί, κοκ) στείλτε σε καταγγελία σε ΕΕΤΤ (Εθνική επιτροπή τηλεπικοινωνιών & ταχυδρομείων (http://www.eett.gr/EETT) συμπληρώνοντας αυτή εδώ την φόρμα καταγγελίας (http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/CostumerInformation/QuestionCharge.html).
Επίσης μπορείς να κάνεις το ίδιο και με τον συνήγορο του καταναλωτή (http://www.synigoroskatanaloti.gr/), δική μου άποψη είναι να κάνεις την καταγγελία ταυτόχρονα και σε ΕΕΤΤ και στον συνήγορο. Για τον συνήγορο η καταγγελία είναι εδώ (http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_ReportSample.html) και η ενεργοποίηση του συνήγορου άμεση.
Μην ξεχάσειε στις καταγγελίες να βάλεις συνημμένο και το συμβόλαιο με τους όρους του. Αν δεν υπάρχει αυτό που υτπέγραψες κατέβασε το αντίστοιχο από την σελίδα της tellas

BeholderX
13-05-07, 08:10
Τα ίδια και χειρότερα είναι στη FORTHNET με το 2play, όπως μπορείτε να δείτε από την προσωπική μου εμπειρία στο παρακάτω link http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=96191

Οπως θα δείτε, ακόμα και με έγγραφες αιτήσεις στα κεντρικά, σε κοροϊδεύουν (δηλαδή ούτε τα αιτήματα προχωράνε, και σε χρεώνουν για υπηρεσίες που δεν παρέχουν, ενώ πληρώνεις και τον ΟΤΕ) ...

No-Name
13-05-07, 08:15
Παρακάτω παραθέτω την 2η καταγγελία που έστειλα στην ΕΕΤΤ για την ΤΕΛΛΑΣ.
Από τον Δεκέμβριο ακόμα βασανίζομαι:evil::evil:


Αξιότιμε κύριε/Αξιότιμη Κυρία,

Θα ήθελα να καταγγείλω το γεγονός ότι πιάστηκα θύμα από την εταιρεία ΤΕΛΛΑΣ,όπως θα περιγράψω παρακάτω ακόμα προσπαθώ να βγάλω μια άκρη και δεν μπορώ.Είστε η μόνη μου ελπίδα ώστε να δικαιωθώ.

Στις 2 Νοεμβρίου 2006 η ΤΕΛΛΑΣ παρουσίασε το πρόγραμμα Ζιστο το οποίο αφορούσε υπηρεσίες μέσω LLU.Καλώ στην εξυπηρέτηση πελατών και με ενημερώνουν ότι θα υπάρξει κάλυψη στη περιοχή μου (Αστικό Κεντρο:Κορυδαλλός)τον Δεκέμβριο του 2006,έτσι λοιπόν άφησα να περάσουν οι ημέρες και έμεινα με τις υπάρχουσες υπηρεσίες στην τηλεφωνική μου γραμμή που ήταν για προεπιλογή φορέα η ΑΛΤΕΚ και για adsl μια ΑΡΥΣ σύνδεση με HOL.Το τηλέφωνο που έγινε η σύνδεση είναι το XXX στο όνομα XXX

Ήρθε ο Δεκέμβριος και καταθέτω ο ίδιος την αίτηση στα γραφεία της Τελλάς αφού ήδη είχα ενημερωθεί από το 13800 της ΤΕΛΛΑΣ ότι έχω κάλυψη και ότι η διαδικασία θα χρειαστεί περίπου 20 εργάσιμες ημέρες.Επίσης προέβη και σε διακοπή της ΑΡΥΣ σύνδεσης που είχα από την HOL.Πέρασαν κάποιες μέρες χωρίς να έχει προχωρήσει καθόλου η διαδικασία από πλευρά της Τελλάς.Γύρω στις 15/12 μου έστειλε ο ΟΤΕ ένα ειδοποιητήριο, ενημερώνοντας με ότι πρόκειται να ενεργοποιηθεί Προεπιλογή Φορέα στη Γραμμή μου και πώς εαν δεν είμαι ενήμερος για αυτό, να το καταγγείλω μέσω 134 ώστε να ακυρωθεί η προεπιλογή.
Εκεί ήταν η στιγμή που κατάλαβα ότι κάτι δεν πηγαίνει καλά.

Την επόμενη ημέρα καθώς προσπαθούσα να τηλεφωνήσω άκουγα μήνυμα «Τελλάς η υπηρεσία σας θα ενεργοποιηθεί εαν καλέσετε 13800»!!σε αυτό το σημείο ήμουν πλέον βέβαιος τι ακριβώς είχε γίνει.Αφού δεν μπορούσα πλέον να καλέσω με την παλαιά προεπιλογή της ΑΛΤΕΚ επειδή με ειχε μπλοκάρει η ΤΕΛΛΑΣ ότι τηλέφωνα έκανα τα καλούσα μέσω 1777 και μετά τον τηλεφωνικό αριθμό που ήθελα.Καλώ αμέσως την ΑΛΤΕΚ και με ενημερωσαν ότι διακόπηκε η προεπιλογή διότι πήγα σε άλλο προεπιλεγμένο πάροχο.Επι τόπου ζήτησα στην εξυπηρέτηση πελατών να ξαναπεραστεί αίτηση τηλεφωνικά για να μου ενεργοποιήσουν προεπιλογή ξανά εκείνοι(ΑΛΤΕΚ).

Την ίδια μέρα και αφού κατάφερα να μιλήσω με εκπρόσωπο εξυπηρέτησης πελατών της ΤΕΛΛΑΣ(οι 2 προηγούμενοι που ειχα μιλήσει με εβαζαν σε ανάμονη και έπεφτε η γραμμή)τον ενημέρωσα ότι δεν με ενδιαφέρει να μπώ στο πρόγραμμα το προσωρινό (προεπιλογή+ΑΡΥΣ 1mbps)μέχρι να υπάρξει κάλυψη στην περιοχή μου διότι ήδη με είχαν κοροιδέψει με την υποτηθέμενη κάλυψη από τον 12/2006 ενώ δεν υπήρχε.
Ο εκπροσωπος της εξυπηρέτησης πελατών ισχυρήστηκε ότικατέγραψε το αίτημα μου και θα γινόταν διακοπή.

Έρχεται το 2007 και παραλαμβάνω λογαριασμό από την Τελλάς για παροχή υπηρεσιών από Δεκέμβριο μέχρι και Φεβρουάριο.(Θυμίζω είχα ήδη ακυρωσει την προεπιλογή με την ΤΕΛΛΑΣ)Καλώ το 13800 και με ενημερώνουν ότι δεν έχει γίνει καμία διακοπή εκ μέρους τους και ότι πρέπει να πληρώσω τον λογαριασμό.Εξήγησα ότι ήδη έχω διακόψει την προεπιλογή και ότι επιθυμούσα ακύρωση με εκείνους για κάθε υπηρεσία που μου «παρείχαν».Με ενημέρωσαν να αποστείλω φαξ με το αίτημα διακοπής,ταυτότητα και υπογραφή.Δεχτηκα και έστειλα το φαξ περίπου 10/1,το οποίο για 8 μέρες δεν το έβρισκαν.Στέλνω 2ο φαξ στις 18/1 ενημερώνοντας τους πώς εαν δεν γίνει η διακοπή που ζητάω θα απευθυνθώ στην ΕΕΤΤ.Καλώ μετά από 3 μέρες το είχαν βρεί το φαξ τόσο το 1ο όσο και το 2ο....(τυχαίο!)

Ώς λογικός άνθρωπος ο οποίος έχει ζητήσει διακοπή υπηρεσιών,περίμενα και εγώ τυπικά στο σύστημα τους να με διακόψουν εφόσον δεν είχα καμία υπηρεσία απο την Τελλάς.Μακάρι να ήταν όλα τόσο εύκολα,τέλος Φεβρουαρίου μου έρχεται και 2ος λογαριασμός από την ΤΕΛΛΑΣ ο οποίος όχι μόνο δεν είχε αφαιρέσει το προηγούμενο υπόλοιπο όπως με είχαν ενημερώσει από το 13800 αλλά με χρέωνε και για ένα ακόμα δίμηνο δηλαδή είχα συνολικά περίπου 74 Ευρώ λογαριασμό!!!

Ξανακαλώ την Τελλάς άκουσα πάλι τα ίδια ότι έχει προωθηθεί η διακοπή από 18/1 που παρέλαβαν το ΦΑΞ και να περιμένω.Απορώ πόσο καιρό θέλουν για να κάνουν μια διακοπή στο σύστημα τιμολόγησης τους,ειλικρινά ποτέ δεν μπόρεσα να βγάλω ακρή με την ΤΕΛΛΑΣ.
Επίσης με καλούσαν από τμήμα λογαριασμών της Τελλάς για να πληρώσω τον λογαριασμό αλλιώς θα με πήγαιναν δικαστικώς όπως οι ίδιοι ισχυρήστηκαν.Πλήρωσα τον λογαριασμό ελπίζοντας ότι επιτέλους θα γίνει και η διακοπή.Όταν ρώτησα την κυρία που με είχε καλέσει για τον απλήρωτο λογαριασμό πότε θα γίνει η διακοπή με ενημέρωσε να καλέσω αρχές Μαρτίου ,όπως και έπραξα τότε μίλησα με μία θρασήτατη εκπρόσωπο η οποία όταν άκουσε ότι αφορά διακοπή μόνο που δεν με έβρισε.Η κυρία λεγόταν ΧΧΧ και είναι εργαζόμενη στην εταιρεία που έχει αναλάβει την Εξυπηρετηση πελατών της Τελλάς,η οποία είναι η Teleperformance Hellas στην Καλλιθέα.

Η κυρία ΧΧΧ αρνήθηκε να με εξυπηρετήσει επειδή δεν αφορούσε εκείνη το θέμα όπως ξεκάθαρα μου είπε και έπρεπε να ξανακαλέσω στο τμήμα λογαριασμών.Καλώ στο τμήμα λογαριασμών και μου είπαν ότι με άλλαξαν πρόγραμμα και με πήγαν στο Βασικό το οποίο δεν έχει πάγιο και πώς στον επόμενο λογαριασμό θα γίνει πίστωση!!!!!Μου άλλαξαν πρόγραμμα χωρίς ΚΑΜΙΑ συγκατάθεση από εμένα,είναι δυνατόν τόσο μεγάλη παρανομία??

Στις 4/4 κάνω αίτηση πλήρους αδεσμοποίητου τοπικού βρόχου με φορητότητα ώστε να μεταφερθώ στο δίκτυο της forthnet.Κατά το τέλος Απριλίου έλαβα ακόμα έναν λογαριασμό της Τελλάς που όχι μόνο μου αφαιρεί ποσό αλλά προσθέτει και πάγια για το επόμενο δίμηνο!!!!
Καλώ την Τελλάς και τους ενημέρωσα ότι από εμένα πλέον δεν θα πάρουν ούτε ένα Ευρώ για τις υπηρεσίες που δεν είχα ποτέ και ότι θα ενημερώσω την ΕΕΤΤ όπως και κάνω με την καταγγελία αυτή.

Όλο το παραπάνω είναι ένας απίστευτος παραλογισμός ο οποίος θα ήθελα να τελειώσει και θα τελειώσει μόνο με την παρέμβαση σας.Οι άνθρωποι στην Τελλάς είναι τουλάχιστον απαράδεκτοι. Πλέον είμαι με FULL LLU στην forthnet και με τιμολογεί η ΤΕΛΛΑΣ για το τίποτα για υπηρεσία που δεν έχω,η κατάσταση είναι τουλάχιστον τραγική.


Με εκτίμηση
ΧΧΧ

Για οποιαδήποτε πληροφορία διευκρίνηση μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου στο
ΧΧΧ


Ακόμα αναθεματίζω την ώρα κα τη στιγμή που έμπλεξα με την εν λόγω εταιρεία....εγώ φταίω ενώ ήξερα τι @@@
ήταν που πήγα και έκανα αίτηση.ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΩ (βάλτε και κανα smilie να αυτομουτζώνεται)

Παραθέτω το παραπάνω και για ακόμα ένα λόγο για να μην νομίζουν κάποιοι εδώ μέσα ότι εμείς δεν φτύσαμε αίμα με τους εναλλακτικούς ΚΑΙ γιατί μιλάω με τα καλύτερα για την 4νετ, μετά από ότι έχω τραβήξει

sexrazat
13-05-07, 08:47
Καλώς ήλθατε στο club εξαπατημένων πελατών της Tellas. Επειδή από τα χεράκια μου έχουν περάσει μερικές εκατοντάδες τέτοιες τυπικές περιπτώσεις Tellas_victim λέω απλά αυτό που λέει συχνά ένας συνάδελφος.

Ο καθένας απλώνει το χέρι του μέχρι εκεί που τον αφήνουν. Και κάποιοι ενσυνείδητα έχουν αφήσει την Tellas να το απλώσει πολύ περισσότερο από όσο πρέπει. Και ότι δεν είναι τυχαίο αλλά πολιτική της συγκεκριμένης εταιρείας

Καταγγελία για εγγραφή της μητέρας μου στο Pro-zisto 22/11/06. Πρωτόκολλο ΕΕΤΤ 10/12. Παραλαβή από Tellas 21/2/07 !!!!!!! (σύμφωνα με τα λεγόμενα της Tellas). Απάντηση 19/4 και παραλαβή από μένα με courier 4/5. Σούμα 5,5 μήνες.

Στο ενδιάμεσο συνεχής αποστολή λογαριασμών και τηλεφ. ενοχλήσεων για την εξόφλησή τους.

Απάντηση : Κατόπιν ενδελεχούς!!!! ελέγχου ο λογαριασμός σας έχει πιστωθεί. Είμαστε στη διάθεσή σας για ότι χρειασθείτε μελλοντικά. Τίποτε άλλο. Ούτε πως βρέθηκα στο pro-Zisto ούτε ποιος ευθύνεται για όλη αυτή την εσκεμμένη προσπάθεια εξαπάτησής μου.

Απάντηση ΕΕΤΤ. Αφού τα βρήκατε και δεν πληρώσατε τι άλλο θέλετε; Έλα ντε.

ΥΓ Αν σας παρηγορεί η Teledome έίναι χειρότερη και δεν κρατάει ούτε τα προσχήματα.

No-Name
13-05-07, 08:50
Έχω και την όρεξη και την ψυχική υγεία αλλά και το χρήμα να το τραβήξω με την Τελλάς αλλά δεν ξέρω πώς και από που να αρχίσω πέρα από την ΕΕΤΤ.Εαν κάποιος σας παρακαλώ γνωρίζει ας με ενημερώσει....θέλω να το φτάσω στα όρια το θέμα ειλικρινά.

Μάλλον κρίνουν εξ ιδίων και νομίζουν ότι και οι πελάτες τους είναι ζώα:evil:

Μετά έχει και η ΟΝ σειρά.....αλλά ## αυτοί:down:

sexrazat
13-05-07, 08:55
Ακόμα αναθεματίζω την ώρα κα τη στιγμή που έμπλεξα με την εν λόγω εταιρεία....εγώ φταίω ενώ ήξερα τι @@@ ήταν που πήγα και έκανα αίτηση. αυτομουτζώνεται)

Σε έτρωγε ο κ...ς σου και σένα. Αφού ξέρεις που θα καταλήξεις στο τέλος.
Απόλαυσε το ταξίδι στους εναλλακτικούς και στα ξένα και να μας πεις τις εμπειρίες σου όταν γυρίσεις. Πάλι ξενύχτησες πιθανόν από τύψεις.

No-Name
13-05-07, 08:57
Σε έτρωγε ο κ...ς σου και σένα. Αφού ξέρεις που θα καταλήξεις στο τέλος.
Απόλαυσε το ταξίδι στους εναλλακτικούς και στα ξένα και να μας πεις τις εμπειρίες σου όταν γυρίσεις. Πάλι ξενύχτησες πιθανόν από τύψεις.


Με έτρωγε δεν με έτρωγε, άκουγα 4mbps και τρέχανε τα σάλια....
Το βράδυ ξενύχτησα προσπαθώντας να συντάξω 2 καταγγελίες:down:

sexrazat
13-05-07, 09:03
Με έτρωγε δεν με έτρωγε, άκουγα 4mbps και τρέχανε τα σάλια....
Το βράδυ ξενύχτησα προσπαθώντας να συντάξω 2 καταγγελίες:down:

Τι κάθεσαι και κουράζεσαι. Έχω μαζεμένες τόσες πολλές για το ίδιο ακριβώς θέμα. Θα παίρναμε μία και θα αλλάζαμε απλά τα ονόματα και τις ημερομηνίες. Ούτως ή άλλως γραμμένους μας έχουν και δεν τις κοιτάνε καθόλου. Απλά διαλέγουν μια από τις απαντητικές επιστολές και αλλάζουν ονόματα.
Για αυτό σου λέω μην έχεις τύψεις. Την ίδια δουλειά μ' αυτούς θα κάνουμε

No-Name
13-05-07, 09:06
Τι κάθεσαι και κουράζεσαι. Έχω μαζεμένες τόσες πολλές για το ίδιο ακριβώς θέμα. Θα παίρναμε μία και θα αλλάζαμε απλά τα ονόματα και τις ημερομηνίες. Ούτως ή άλλως γραμμένους μας έχουν και δεν τις κοιτάνε καθόλου. Απλά διαλέγουν μια από τις απαντητικές επιστολές και αλλάζουν ονόματα.
Για αυτό σου λέω μην έχεις τύψεις. Την ίδια δουλειά μ' αυτούς θα κάνουμε

Ακριβώς εκεί είναι το θέμα ότι ΔΕΝ θέλω να μείνω στην καταγγελία...
Δεν ξέρω ΠΩΣ μπορώ να το συνεχίσω, με τα νομικά δεν είχα ποτε επαφές.

Αν ξέρει κάποιος ας με ενημερώσει ακόμα και με pm αν δεν θέλει δημόσια.
Ζητώ την βοήθεια του φόρουμ σχετικά με το πώς μπορώ να κινηθώ νομικά.....!!!!!!

Το θεατράκι που πάιζει η Τελλάς δεν το ανέχομαι με τίποτα.Αφού δεν μπορούν/δν θέλουν κάποιοι να κινηθούν εναντίον της,δεν σημαίνει οτι και εγώ θα κάτσω να το υποστώ και να θαυμάζω αυτή την υποκριτική πορεία της εταιρείας προς τους πελατες της.

sexrazat
13-05-07, 09:38
Ακριβώς εκεί είναι το θέμα ότι ΔΕΝ θέλω να μείνω στην καταγγελία...
Δεν ξέρω ΠΩΣ μπορώ να το συνεχίσω, με τα νομικά δεν είχα ποτε επαφές.
Το θεατράκι που πάιζει η Τελλάς δεν το ανέχομαι με τίποτα.Αφού δεν μπορούν/δν θέλουν κάποιοι να κινηθούν εναντίον της,δεν σημαίνει οτι και εγώ θα κάτσω να το υποστώ και να θαυμάζω αυτή την υποκριτική πορεία της εταιρείας προς τους πελατες της.

Πάντως μέσω ΕΕΤΤ μην περιμένεις και πολλά πράγματα. Το τελευταίο διάστημα έχουνε τόσες πολλές καταγγελίες που δεν σηκώνουν καν τα τηλ. Ή έχουνε χάσει τα αυγά και τα πασχάλια ή κάνουν τα στραβά μάτια. Και σίγουρα αποφεύγουν να πάρουν θέση.

Από το Δεκέβρη ακούω την ίδια καραμέλα. Έχουμε καλέσει την Tellas σε ακρόαση για εκατοντάδες καταγγελίες. Όταν με το καλό γυρίσεις από τα ξένα μπορεί και να έχει βγει η απόφαση.

ΙΝΚΑ, Συνήγορος Πολίτη και Γενική Γραμματεία Καταναλωτών του Υπουργείου (πιοανού δεν θυμάμαι) μοιάζουν να ασχολούνται πιο σοβαρά.

Εφημερίδες θα γράψουν άμα πάρουν κανά διαφημιστικό κονδύλι από τον ΟΤΕ. Η Ελευθεροτυπία πχ που ο Βουρλούμης της έχει μειώσει τα διαφημιστικά κονδύλια ξεσπαθώνει κατά του ΟΤΕ.

ΥΣ Ρε συ ο Ermis είναι φαντάρος οπότε δεν έχουμε κανέναν με το οποίο αξίζει να τσακώνεσαι από την άλλη πλευρά. Φαντάζεσαι να δουλεύει στη Λαμία σε κανένα γραφείο και να μπαίνει στο Internet με Conn-X του ΟΤΕ;

Observer
13-05-07, 09:40
@ tellas_victim

Αγαπητέ φίλε,

Η καταγραφή της ταλαιπωρίας σου ίσως προβληματίσει μερικούς και σε μία εκδοχή που ελάχιστοι έχουν σκεφτεί και αφορά τις διαδικασίες μετάβασης από εναλλακτικό πίσω στον πΟΤΕ ή από εναλλακτικό σε εναλλακτικό.
Επειδή οι περισσότεροι έχουν επικεντρωθεί στους χρόνους μετάβασης από τον πΟΤΕ στα δίκτυα των εναλλακτικών, ελάχιστοι έχουν σκεφτεί το "τι έχει να γίνει" στην περίπτωση που θελήσουν να αλλάξουν εναλλακτικό πάροχο , ή να επιστρέψουν (κλαίγοντας) στον πΟΤΕ.
Το "τι έχει να γίνει" αφορά χρόνο , χρήμα , σε συνδυασμό φυσικά με κοροϊδία και εξευτελισμό κάθε έννοιας σεβασμού στον καταναλωτή .
Είναι νωρίς ακόμα να γίνει συνείδηση το ΧΑΟΣ της όποιας "επιστροφής" ή αλλαγής του provider ... σε κανένα χρόνο θα έχει ολοκληρωθεί πλήρως η "εικόνα" του χάους και στα μυαλά των καταναλωτών πέρα από την πραγματικότητα των "εταιρειών".
Βεβαίως θα πεταχτούν διάφοροι και θα σου πουν για το νέο "RUO" το οποίο είναι απλά ένα "DUO" με "ραβδώσεις" για "περισσότερη απόλαυση" από πλευράς καταναλωτή , μιας και δεν αποζημιώνει τον ίδιο στην περίπτωση πηδήματος και φυσικά κανένα "RUO" έστω και με την μορφή του "DUO" .... δεν μπορεί να υπερκεράσει την αθάνατη ελληνική λεβεντιά στην κοροϊδία , στην κουτοπονηριά, στην εξαπάτηση , στην προχειρότητα και στην "φραπεδιά" .. σε όλα τα επίπεδα , σε όλους τους τομείς .... keep walking my friend .... στο μπαχαλο-τοπίο των τηλεπικοινωνιών στο ελλαδιστάν.

No-Name
13-05-07, 09:43
Πάντως μέσω ΕΕΤΤ μην περιμένεις και πολλά πράγματα. Το τελευταίο διάστημα έχουνε τόσες πολλές καταγγελίες που δεν σηκώνουν καν τα τηλ. Ή έχουνε χάσει τα αυγά και τα πασχάλια ή κάνουν τα στραβά μάτια. Και σίγουρα αποφεύγουν να πάρουν θέση.

Από το Δεκέβρη ακούω την ίδια καραμέλα. Έχουμε καλέσει την Tellas σε ακρόαση για εκατοντάδες καταγγελίες. Όταν με το καλό γυρίσεις από τα ξένα μπορεί και να έχει βγει η απόφαση.

ΙΝΚΑ, Συνήγορος Πολίτη και Γενική Γραμματεία Καταναλωτών του Υπουργείου (πιοανού δεν θυμάμαι) μοιάζουν να ασχολούνται πιο σοβαρά.

Εφημερίδες θα γράψουν άμα πάρουν κανά διαφημιστικό κονδύλι από τον ΟΤΕ. Η Ελευθεροτυπία πχ που ο Βουρλούμης της έχει μειώσει τα διαφημιστικά κονδύλια ξεσπαθώνει κατά του ΟΤΕ.

ΥΣ Ρε συ ο Ermis είναι φαντάρος οπότε δεν έχουμε κανέναν με το οποίο αξίζει να τσακώνεσαι από την άλλη πλευρά. Φαντάζεσαι να δουλεύει στη Λαμία σε κανένα γραφείο και να μπαίνει στο Internet με Conn-X του ΟΤΕ;

Αν απευθυνθώ στο Υπουργείο Μεταφορών και επικοινωνιών λες να ενδιαφερθούν?
Από Δευτέρα θα πάρω όλα αυτά που αναφέρεις,θα στείλω σε όλους τη καταγγελία και αν μπορέσω να το παω και νομικά ακόμα καλύτερα.

thnx για τις συμβουλές ;)

sexrazat
13-05-07, 09:46
Αν απευθυνθώ στο Υπουργείο Μεταφορών και επικοινωνιών λες να ενδιαφερθούν?
Από Δευτέρα θα πάρω όλα αυτά που αναφέρεις,θα στείλω σε όλους τη καταγγελία και αν μπορέσω να το παω και νομικά ακόμα καλύτερα.
thnx για τις συμβουλές ;)

Άντε κοιμήσου γιατί έχουμε και δουλειές.

No-Name
13-05-07, 10:02
Εγώ θα πάω να τη πέσω αλλά αυτούς δεν θα τους αφήσω πάντως να το θυμάσαι......

SpUga5
13-05-07, 10:39
Καλημέρα και από μένα, θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάποια πράγματα σχετικά με το ίδιο θέμα...
Έκανα αίτηση για τελλάς ζίστο στις 15 του Γενάρη και μετά απο 3 μήνες και αφότου δεν είχε εξασφαλισθεί θύρα έστειλα στις 23 Απριλίου ακύρωσης το οποίο με διαβεβαίωσαν τηλεφωνικός ότι παρέλαβαν 3 μέρες μετα...
Την ίδια μέρα έκανα αίτηση για κόννεξ το οποίο ενεργοποιήθηκε μια εβδομάδα μετά....
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είνιαι αν όντως η τελλάς μπόρει πλέον χωρίς τη θέληση μου να με ενεργοποιήσει από τη στιγμή που έχω adsl απο άλλο πάροχο.... Διαβάζοντας το συγκεκριμένο πόστ η ώρα 3:30 το πρωί αγχώθηκα και πήρα τηλέφωνο την τελλάς (13800) η ώρα 3:30(!!) και μου είπαν ότι παρέλαβαν το φάξ και ότι η προώθηση της αίτησης μου έχει σταματήσει.
Υπάρχει τρόπος να επικοινωνήσω με τον οτέ και να τους πώ αν υπάρξει κάποια αίτηση από τελλάς για φορητότα να την αγνοήσουν? Μπόρει η τελλάς να κανει καμμιά μ***κ*α τώρα που έχω adsl από άλλο πάροχο??
Αυτά...Καλή σας μέρα

No-Name
13-05-07, 10:43
Οι νέες διατάξεις της ΕΕΤΤ επιτρέπουν να περνάνε αιτήματα φορητότητας και γενικως βρόχων πάνω από το υπάρχοντα πάροχο....

Βεβαιώσου σε παρακαλώ για την διακοπή μη τρέχεις και δε φτάνεις μετά!!!!

nm96027
13-05-07, 10:54
Παντως διαβάζω ολα αυτα και σκέφτομαι:

Αν με το παλιο RUO και την ανευθυνότητα (ολων) των εναλλακτικων συνέβαιναν αυτα, με το νέο RUO τί θα συμβεί;;;;

Οπως λεει και ο noname22 τωρα οι διαδικασίες ειναι πιο απλες και πιο αμεσες και ενδεχομενως, σε συνδιασμο με την πάγια προχειρότητα στην εξυπηρετηση πελατων να δουμε φαινόμενα αρκετα χειροτερα απο αυτα που αναφέρονται εδω.

Μπρος γκρεμος και πισω ρέμα....Λετε να λεμε σε 2 μηνες "Αχ, που ειναι το παλιο το RUO?"
(χτύπα ξύλο!)

SpUga5
13-05-07, 10:56
Μετά από επικοινωνία μου με το 1242 ( πρίν από 1 λεπτό ;) ) με διαβεβαίωσαν ότι πλέον αφού είμαι ενεργοποιημένο με connx και έχω συνδρομή στην οτενέτ η τελλάς δεν μπορεί να κάνει απολύτως τπτ... Για καλό και για κακό θα κάνω ένα τηλέφωνο ανα 10ήμερο στο 134 για να δω αν η υπέροχη τελλάς έχει κάνει κάποιο αίτημα φορητότητας αλλά μετα τα τελευταία 2 τηλέφωνα οφείλω να ομολογήσω ότι νιώθω ασφαλής:oneup:
Ποιός θα το πίστευε ότι είμαι διατεθιμένος να κάνω τα πάντα για να παραμείνω στον οτέ!!
Λέω να ανοίξω ένα φαν club OTE lovers :rofl: :rofl: :respekt:

No-Name
13-05-07, 10:57
nm πίστεψε με είναι το μοναδικό σημείο που έχει ένα κενό το RUO δεν αναφέρει ΠΟΥΘΕΝΑ ότι πριν την έγκριση της επιλεξιμότητας θα έπρεπε ο συνδρομητής απαραίτητα να δώσει το ΟΚ τηλεφωνικά με ηχογράφηση κτλ για την προώθηση του αιτήματος.

Διότι αν ξαφνικά θυμηθεί η Τελλάς κάποιον που είναι σε άλλο πάροχο και στείλει το αίτημα δεν θα απορριφθεί λόγω ενεργού adsl.....και θα γίνει Ο πανικός!!!!

Φίλε spuga μια χαρά μπορεί να κάνει η ΤΕΛΛΑΣ

SpUga5
13-05-07, 11:03
Χμ... Ευχαρίστως θα έκανα μια επίσκεψη στα κεντρικά της Τελλάς αλλά κυριολεκτικά δεν έχω χρόνο... Αν σε επικοινωνία μου με τον οτέ μάθω ότι υπάρχει αίτηση φορητότητας απο τελλάς μπορώ να ζητήσω την μη διεκπαιρέωση του αιτήματος??:hmm: Ε ρε τι ζόρια τραβάμε.......

sexrazat
13-05-07, 11:04
Καλημέρα και από μένα, θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάποια πράγματα σχετικά με το ίδιο θέμα...
Έκανα αίτηση για τελλάς ζίστο στις 15 του Γενάρη και μετά απο 3 μήνες και αφότου δεν είχε εξασφαλισθεί θύρα έστειλα στις 23 Απριλίου ακύρωσης το οποίο με διαβεβαίωσαν τηλεφωνικός ότι παρέλαβαν 3 μέρες μετα...
Την ίδια μέρα έκανα αίτηση για κόννεξ το οποίο ενεργοποιήθηκε μια εβδομάδα μετά....
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είνιαι αν όντως η τελλάς μπόρει πλέον χωρίς τη θέληση μου να με ενεργοποιήσει από τη στιγμή που έχω adsl απο άλλο πάροχο.... Διαβάζοντας το συγκεκριμένο πόστ η ώρα 3:30 το πρωί αγχώθηκα και πήρα τηλέφωνο την τελλάς (13800) η ώρα 3:30(!!) και μου είπαν ότι παρέλαβαν το φάξ και ότι η προώθηση της αίτησης μου έχει σταματήσει.
Υπάρχει τρόπος να επικοινωνήσω με τον οτέ και να τους πώ αν υπάρξει κάποια αίτηση από τελλάς για φορητότα να την αγνοήσουν? Μπόρει η τελλάς να κανει καμμιά μ***κ*α τώρα που έχω adsl από άλλο πάροχο??
Αυτά...Καλή σας μέρα

Στείλε και ένα e-mail στην Tellas με κοινοποίηση ΕΕΤΤ (και συνήγορο πολίτη, ΙΝΚΑ κλπ αν δεν σου είναι κόπος) επιβεβαιώνοντας και πάλι την επιθυμία σου, καθιστώντας τους υπεύθυνους για μελλοντικά προβλήματα στο τηλέφωνό σου και ζητώντας έγγραφη απάντηση ότι έχει ακυρωθεί η διαδικασία φορητότητας και έχεις διαγραφεί από το πελατολόγιό τους.

Επειδή μέσα στο γενικό μπάχαλο πολλές φορές το αρμόδιο για την διακοπή φορητότητας τμήμα τους δεν ενημερώνεται για την αίτησή σου είτε εσκεμμένα είτε ενημερώνεται αφού έχει ξεκινήσει ήδη η διαδικασία λόγω της πολιτικής της Tellas να θεωρεί όσους της γυρίζουν την πλάτη πολίτες δεύτερης κατηγορίας.

Αν η διαδικασία φορητότητας ξεκινήσει από την Tellas, μόνο από την ίδια μπορεί να ακυρωθεί.

Snodin
13-05-07, 13:00
οσο και αν ποναει αυτο που θα πω αδερφια στην ελλαδα ζουμε..στην χωρα των λαμογιων της ψευτιας και της απατης..κανεις δεν δινει σημασια κανεις δεν ασχολειτε κανεισ δεν προβληματιζετε..το κρατοσ αφηνει τον καθενα ελευθερο να ακνει οτι γουσταρει και ο κοσμος αναψοκοκκινιζει χωρις την παραμικρη πιθανοτητα λυσεις..συμβιβαστειτε με την ιδεα γιατι το να βριζεσε καθε μερα με την τρελλας δεν βγενει πουθενα..και εγω εχω πεσει σε πολλουσ ασχετουσ χαζουσ κτλπ τηλεφωνητες αλλα στην τελικη σκεφτομαι ποσ απλοι εργαζομενοι ειναι που περνουν 3 και 60 και τουσ εχοθν π[ει να λενε ψεματα και ανακριβιες και απλα το κανουν για να μην χασουν τη δουλεια τους..τι φτεει ενα παιδι που δεν του επιτρεπεται απο την πολιτικη της εταιριας να σου δωσει εναν υπευθηνω η οταν δεν ξερει να σε ενημερωσει σωστα οταν αυτοι που μπορουν δεν ερχονται στο τηλεφωνο(πχ τεχνικοι)..οπωσ ειμα στην ελλαδα ειμαστε και η τελλασ βασιζετε στην απλη λογικη οτι οπου και να ποασ τα ιδια σκατα θα βρεις και θα ταλαιπωρηθεις..

Davout
13-05-07, 14:23
Εγώ έπαψα να πατάω επιλογή "1" (Zisto) όταν θέλω να συνεννοηθώ. Μιλάω είτε με την τεχνική υποστήριξη, είτε με το τμήμα λογαριασμών μιας που είμαι ήδη πελάτης και μπορώ και βγάζω ένα δυο συμπεράσματα. Έχω την εντύπωση πως αυτοί που απαντάνε στο τμήμα Zisto είναι το λιγότερο άσχετοι για να μην πω τίποτα βαρύτερο.

harry79
13-05-07, 18:17
Νομίζω ότι η ιστορία του φίλου μπορεί άνετα να είναι το επόμενο καθημερινό σίριαλ με εξασφαλισμένη επιτυχία για τη νέα σεζόν. Εχώ κι εγώ στείλει αρκετά ψαλτήρια e-mail στην Tellas για διάφορα ζητήματα όπως π.χ. ο περιβόητος εξοπλισμός κ.α. και αναμένοντας μες τη βδομάδα να ενεργοποιηθώ μετά από τόσους μήνες με έχει λούσει κρύος ιδρώτας. Από την άλλη όμως τι να κάνω; Να πάω αλλού; Ωραία. Πού; Από ότι διαβάζω εδώ όλοι τα ίδια καφενεία είναι. Ένας συνάδερφος έβαλε ΟΝ και για την ώρα το μόνο που τρέχει είναι το τηλέφωνο αλλά και δόξα τω Θεώ να λέει. TV και internet όλο αύριο και αύριο του λένε. Αφήστε το κουφό με το ρουτεράκι τους, το pirelli, michelen ή όπως λέγεται όπου δεν μπορείς να ανοίξεις πόρτες.

Καλό θα είναι:

1. Να οπλιστούμε με υπομονή, να καθίσουμε όπου είμαστε γιατί όπου και να πάμε κανείς δε μας εξασφαλίζει. Η μόνη θεωρητική σιγουριά -αν και εδώ υπάρχει αντίλογος- είναι ο ΟΤΕ αλλά στο σύνολο παραμένει πανάκριβος.

2. Να τους τα χώνουμε διαρκώς και να τους τραβάμε καταγγελίες.

Όσο για το prozisto πράγματι σε βάζουν θες δε θες. Κι εμένα έτσι με έβαλαν. Όμως έστω για παρηγοριά, ας το δούμε και από την ανάποδη. Αποσβένει κανείς με άλλο τρόπο τα λεφτά του; Μάλλον ναι.

Δε λέω να τρώμε τα χαστούκια αλλά το να περιφερόμαστε από τον ένα στον άλλο και να χαλάμε την καρδιά μας για κάτι που είναι στο ξεκίνημα και επομένως λόγω Ελλάδας είναι και μπάχαλο, δεν ωφελεί. Ο κάθε εναλλακτικός έχει τα δικά του φρούτα...Χρειάζεται να τους στριμώχνουμε διαρκώς. Μόνο έτσι καταλαβαίνουν. Και από την άλλη να ελπίζουμε ότι η κατάσταση θα βελτιωθεί καθώς τώρα όλοι ξεκινούν.

Και ένα ερώτημα για όποιον γνωρίζει, μήπως με τη λήξη του συμβολαίου είναι ευκολότερο το να πας σε κάποιον άλλο πάροχο ή να γυρίσεις στον ΟΤΕ; Τελειώνει το συμβόλαιο, δεν ανανεώνω, γεια σας.

wireless_surfer
13-05-07, 19:56
Υπάρχει νομική ειδικότητα για "Δίκαιο διαδικτύου και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας", αλλα πιστεύω πως μόνο με μαζικές κινήσεις θα απεδιδε κάτι τέτοιο.

WolfRathmA_GR
13-05-07, 20:31
Εγώ θα πάω να τη πέσω αλλά αυτούς δεν θα τους αφήσω πάντως να το θυμάσαι......

Exεις Pm :)

greg21
13-05-07, 21:15
παντως και εμενα με συνδεσανε οταν ειχα ηδη κανει αιτηση διαγραφης.αλλα το δεχτηκα γιατι ηταν 4 μηνες μετα την αρχικη μου αιτηση και δεν μπορουσα να περιμενω πολυ.τι τραβηξα και εγω.παντως με ενα τροπο γινεται να λυθουν τα προβληματα σας με την τελλας.μια μερα ρεπο απο την δουλεια και να πατε στα κεντρικα φορτωμενοι.τρεχουν και δεν φτανουν εκει.αν και ειναι ταλαιπωρια ειναι η τελευταια λυση.αυτο εκανα εγω και εγω adsl εδω και 2 μηνες.και το πιο καλο ειναι οτι μου ηρθε ο πρωτος λογαριασμος που με χρεωνε για adsl μεγαλυτερο χρονικο διαστημα απο το κανονικο.εστειλα ενα fax που ζητουσα να μου στειλουν καινουριο και απο τοτε δεν ηρθε κανενας λογαριασμος.οποτε εχω εναμιση μηνα χωρισ να τους πληρωσω.αυτοι χανουν...

nnn
14-05-07, 00:50
Δεν νομίζω να χρειάζεται να ξαναθυμίσω τους κανόνες περί δημοσίευσης προσωπικών στοιχείων τρίτων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.