PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμός και tellas zisto



mkar1965
13-05-07, 20:38
Παιδιά γειά σας.
Ξέρει κανένας τι "παίζει" με οικιακούς συναγερμούς και tellas zisto ful/llu?
To αναφέρω γιατί αντιμετωπίζω προβλήματα με τον συναγερμό του σπιτιού μου.
Συγκεκριμένα σε ακαθόριστα χρονικά διαστήματα ο συναγερμός χάνει την γραμμή και μετά από κάποιο διάστημα επανέρχεται.Αυτό βέβαια δεν συμβαίνει και με το τηλέφωνο το οποίο λειτουργεί κανονικά.
Σημειωτέων είναι συνδεμένος μετά το splitter παράλληλα με την έξοδο γιά τα τηλέφωνα.Κανονικά δηλαδή.Το πρόβλημα δεν είναι λάθος συνδεσμολογία.
Υπάρχει κάποιο "ειδικό" φίλτρο που δεν έχω βάλει????
Ευχαριστώ.

nnn
14-05-07, 00:41
Από όσο θυμάμαι στην αίτηση ζητούσαν να δηλώσεις αν έχεις συναγερμό επάνω στην γραμμή.
Κάποιοι συναγερμοί είναι ευαίσθητοι καλύτερα να ρωτήσεις στην Tellas.

lepes
14-05-07, 08:33
απο την G4S η αλλιως wackenhut επειδη δουλευα εκει , οι ανθρωποι της Τελλας ειχαν ερθει και ειχαν παρει διαφορα συστημα για check και ειχανε πει οτι παιζουν κανονια :) (δουλευα εκει τοτε και το ξερω απο 1ο χερι)

emeliss
14-05-07, 18:04
Οι τεχνικοί σας στην wackenhut δεν είχαν πρόβλημα όταν υπήρχε πάροχος tellas στην γραμμή;

iliask
15-05-07, 09:12
Kαι εμενα παίζει κανονικά ο συναγερμός .Ομώς δεν στέλνει σήμα σε κάποιο κέντρο αλλά μου κάνει μια αναπάντητη κλήση στο κινητό μου κάθε φορά που θα χτυπήσει ο συναγερμός.Ο τεχνικός που είχε ερθει για το συναγερμό έβαλε ενα spitter και έστειλε ένα καλώδιο στο συναγερμό και ένα αλλό στην γραμμή για το τηλ και το adsl οπου και έκει μπήκε ενα splitter για να χωρήσει το τηλ από το adsl. Αυτό τουλάχιστον κατάλαβα ! :-)

Smith
15-05-07, 12:03
Kι εμένα παίζει μια χαρά...
Καλεί και κινητά (Cosmote-TIM-Voda) και εταιρία security...

Κάτι πρέπει να παίζει με τον ίδιο το συναγερμό σου...
Το modem του είναι PSTN έτσι?
Εαν ναι, δε χρειάζεται τίποτε περισσότερο απ΄όσα χρειάζεται ένα απλο τηλ. (splitter/filter)

emeliss
15-05-07, 12:36
Όσο αφορά τις κλήσεις του συναγερμού, υπάρχουν δύο διαφορετικές περιπτώσεις.

Κλήσεις προς κινητά, σταθερά. Είναι απλές κλήσεις φωνής και συνήθως δεν υπάρχουν προβλήματα. Συνήθως η λειτουργία αυτή αναφέρεται ως follow-me.

Κλήσεις προς κέντρο λήψης σημάτων. Μεταφέρονται δεδομένα σύμφωνα με κάποιο πρωτόκολλο επικοινωνίας. Εδώ μπορεί να έχουμε τα εξής προβλήματα. Το κέντρο δέχεται την κλήση, αλλά αδυνατεί να λάβει σήμα από τον συναγερμό. Το κέντρο, λόγω λάθους μετάδοσης λαμβάνει λάθος σήμα. Χάνονται κλήσεις προς το κέντρο λήψης.

Αυτά τα προβλήματα συναντούσαμε εμείς, με διαφορετικούς συναγερμούς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.