PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SUFFIX OTENET.GR



Σελίδες : [1] 2

ALEXKAS
08-02-17, 18:47
ΜΕ ΤO SUFFIX @OTENET.GR ΣΤΟ USER NAME OTAN KATEBAZΩ ΜΕΓΑΛΑ ΑΡΧΕΙΑ ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΜΟΝΟ INTERNET TO DSL ΟΚ AN ΒΑΛΩ ΣΤΟ USERNAME SUFFIX @IPV6OTE.GR ΟΛΑ ΟΚ ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ . ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ TWITTER @OTEIPV6 OTI TO IPV6 Ο ΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΔΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ IPV6OTE.GR ΘΑ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ IPV6OTE.GR ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

pan24
08-02-17, 19:01
Ομως το λες φαινεται σαν να υπαρχει καποιο θεμα ειτε με το routing του ipv6(να γινεται αλλιως στο ipv6ote αποτι στο otenet) ειτε με τους dns(αν δεν κανω λαθος ειναι διαφορετικοι στο ipv6ote)
Οποτε δοκιμασε αρχικα ενω εισαι με το @otenet.gr να αλλαξεις τους dns και να βαλεις τους dns της google(8.8.8.8 και 8.8.4.4)
Αν συνεχισεις να εχεις προβλημα δοκιμασε να κλεισεις το ipv6 απο τις ρυθμισεις του router να δουμε αν συνεχιζει να το κανει

ALEXKAS
08-02-17, 19:41
Ομως το λες φαινεται σαν να υπαρχει καποιο θεμα ειτε με το routing του ipv6(να γινεται αλλιως στο ipv6ote αποτι στο otenet) ειτε με τους dns(αν δεν κανω λαθος ειναι διαφορετικοι στο ipv6ote)
Οποτε δοκιμασε αρχικα ενω εισαι με το @otenet.gr να αλλαξεις τους dns και να βαλεις τους dns της google(8.8.8.8 και 8.8.4.4)
Αν συνεχισεις να εχεις προβλημα δοκιμασε να κλεισεις το ipv6 απο τις ρυθμισεις του router να δουμε αν συνεχιζει να το κανει

τους dns να τους βαλω στο ρουτερ ε?

- - - Updated - - -


τους dns να τους βαλω στο ρουτερ ε?

ΕΒΑΛΑ ΤΟΥΣ DNS ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ PC ΚΑΙ ΣΤΟ ROUTER (ΤΗΣ GOOGLE) ΑΛΛΑ ΠAΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ

pan24
08-02-17, 21:38
τους dns να τους βαλω στο ρουτερ ε?

- - - Updated - - -



ΕΒΑΛΑ ΤΟΥΣ DNS ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ PC ΚΑΙ ΣΤΟ ROUTER (ΤΗΣ GOOGLE) ΑΛΛΑ ΠAΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ

Δοκιμασε να κλεισεις το ipv6 απο τις ρυθμισεις του router.Επισης ποιο router εχεις?

ALEXKAS
08-02-17, 22:54
Δοκιμασε να κλεισεις το ipv6 απο τις ρυθμισεις του router.Επισης ποιο router εχεις?

Το IPv6 είναι πάντα κλειστό μόνο στο user name με κατάληξη ipv6ote.gr έχω έτσι δουλεύει χωρίς να ενεργοποιήσω IPv6 στο ρουτερ fritz 7272

emeliss
08-02-17, 23:02
Έχεις δοκιμάσει με άλλο ρουτερ;

Simpleton
08-02-17, 23:18
Και έχεις το τελευταίο firmware στο router;

ALEXKAS
08-02-17, 23:40
Έχεις δοκιμάσει με άλλο ρουτερ;

Σχεδόν όλα της αγοράς

- - - Updated - - -

Ναι το τελαιυταιο έχω

pan24
09-02-17, 00:03
Τρελο αυτο που γινεται
Για τι αρχεια μιλαμε?Μεγαλα αρχεια direct link απο site,ftp ή torrent?
Θα σου ελεγα να δοκιμαζες με το ρουτερ του οτε αποσυνδεοντας οτιδηποτε αλλο και συνδεση υπολογιστη με καλωδιο στο ρουτερ
Τι εννοεις πεφτει το ιντερνετ?εκεινη την ωρα στο ρουτερ τι βγαζει?

ALEXKAS
09-02-17, 08:11
Τρελο αυτο που γινεται
Για τι αρχεια μιλαμε?Μεγαλα αρχεια direct link απο site,ftp ή torrent?
Θα σου ελεγα να δοκιμαζες με το ρουτερ του οτε αποσυνδεοντας οτιδηποτε αλλο και συνδεση υπολογιστη με καλωδιο στο ρουτερ
Τι εννοεις πεφτει το ιντερνετ?εκεινη την ωρα στο ρουτερ τι βγαζει?

Update mac κατεβάζω και πέφτει μόνο το internet για 4 δευτερόλεπτα
δε φταίει το ρουτερ γιατί βάζοντας suffix ipv6ote.gr δεν πέφτει το πρόβλημα είναι μόνο όταν στο user name έχει @otenet.gr

emeliss
09-02-17, 08:25
Βλάβη έχεις δηλώσει; Ότι χάνεις μόνο IP; Δεν ξεσυγχρονίζει το ρούτερ στο dsl, έτσι; Αν δεν φταίει κάτι από την πλευρά σου θα έχουν το ίδιο πρόβλημα και άλλοι στην περιοχή.

pan24
09-02-17, 11:28
Update mac κατεβάζω και πέφτει μόνο το internet για 4 δευτερόλεπτα
δε φταίει το ρουτερ γιατί βάζοντας suffix ipv6ote.gr δεν πέφτει το πρόβλημα είναι μόνο όταν στο user name έχει @otenet.gr

Μονο στο συγκεκριμενο αρχειο?Αν πας να κατεβασεις αλλο μεγαλο αρχειο πχ το iso του ubuntu κανει το ιδιο?
Ειτε κατι γινεται στην περιοχη σου και εχουν καποιο προβλημα στην ρυθμιση στο @otenet.gr αλλα τοτε θα εχουν και αλλοι το ιδιο προβλημα ειτε καποια ρυθμιση κεντρικα που υπαρχει στο @otenet.gr και δεν υπαρχει στο @ipv6ote.gr δεν καθεται καλα σε συνδιασμο με καποια ρυθμιση του ρουτερ σου

Εγω πιστευω οτι ειναι δυσκολο να φταιει καποια ρυθμιση του οτε,δεν εχει ξανακουστει ποτε τετοιο προβλημα και να φταιει ο παροχος
Δοκιμασε να συνδεσεις αλλο pc στο ρουτερ σου χωρις να εχεις τιποτα αλλο πανω
Επισης δοκιμασε και με wifi και με ethernet αν το κανει και στα 2

Sania
09-02-17, 13:04
Με το που μόλις είδα την είδηση ότι καταργείτε το suffix @ipv6ote.gr το άλλαξα σε @otenet.gr και από τότε και σε μένα άρχισαν τα ίδια προβλήματα...

Μέχρι τώρα δεν έχω βρει ακόμη ακριβός σε πια περίπτωση χάνει την σύνδεση, έχω δοκιμάσει να κατεβάζω και torrent και https, το μονό που παρατήρησα είναι ότι όταν είμαι σε @otenet.gr και την ώρα που κατεβάζω κάτι, τότε σε ping test έχει 100% packet loss, στο @ipv6ote.gr την ώρα που κατεβάζω στην φουλ ταχύτητα έχει 0% packet loss και περίπου 590ms, ενώ και στα δυο εάν δεν κατεβάζω τίποτε, έχω γύρο στα 22ms και 0% packet loss.


@otenet.gr + download:
179858

@ipv6ote.gr + download:
179859

Και στα δυο χωρίς download:
179860


Επίσης παρατήρησα ότι και το routing του @ipv6ote.gr είναι διαφορετικό από το @otenet.gr.

Το modem/router μου είναι Fritz 7390, έχω δοκιμάσει να κλείσω το ipv6 εντελώς, άλλα και πάλι αποσυνδέεται... Συνδέομε στο BRAS: alex-asr9ka παλιότερα πριν πολλά χρόνια όταν χρησιμοποιούσα το suffix @otenet.gr θυμάμαι πως ήμουν στο bras της Καβάλας.

emeliss
09-02-17, 13:08
Παλιά υπήρχαν 54 BRAS. Πλέον είναι πάνω από 100.

pan24
09-02-17, 13:10
Εχεις δοκιμασει με αλλο ρουτερ?Σκεφτομαι μηπως γινεται κατι με καποια ρυθμιση των fritz και το setup του @otenet.gr

Sania
09-02-17, 13:42
Εχεις δοκιμασει με αλλο ρουτερ?Σκεφτομαι μηπως γινεται κατι με καποια ρυθμιση των fritz και το setup του @otenet.gr
Μέχρι στιγμής όχι, σήμερα αργότερα θα δοκιμάσω, έχω ένα ZTE ZXHN H108NS του ΟΤΕ.

Πριν παλιά όμως δούλευε κανονικά το Fritz 7390 σε @otenet.gr, άρα μάλλον θα έχει γίνει κάποια αλλαγή από την μεριά του ΟΤΕ. Είμαι περίπου 8 χρόνια σε Fritz, πριν το 7390 είχα το 7140, ποτέ δεν είχα τέτοια προβλήματα...

pan24
09-02-17, 21:22
Μέχρι στιγμής όχι, σήμερα αργότερα θα δοκιμάσω, έχω ένα ZTE ZXHN H108NS του ΟΤΕ.

Πριν παλιά όμως δούλευε κανονικά το Fritz 7390 σε @otenet.gr, άρα μάλλον θα έχει γίνει κάποια αλλαγή από την μεριά του ΟΤΕ. Είμαι περίπου 8 χρόνια σε Fritz, πριν το 7390 είχα το 7140, ποτέ δεν είχα τέτοια προβλήματα...

Ναι λογικα καποια αλλαγη του οτε ειναι αλλα μου φαινεται περιεργο αν γινεται γενικα και οχι μονο με τα συγκεκριμενα ρουτερ να μην εχει παραπονεθει κανενας

ALEXKAS
09-02-17, 22:03
Με το που μόλις είδα την είδηση ότι καταργείτε το suffix @ipv6ote.gr το άλλαξα σε @otenet.gr και από τότε και σε μένα άρχισαν τα ίδια προβλήματα...

Μέχρι τώρα δεν έχω βρει ακόμη ακριβός σε πια περίπτωση χάνει την σύνδεση, έχω δοκιμάσει να κατεβάζω και torrent και https, το μονό που παρατήρησα είναι ότι όταν είμαι σε @otenet.gr και την ώρα που κατεβάζω κάτι, τότε σε ping test έχει 100% packet loss, στο @ipv6ote.gr την ώρα που κατεβάζω στην φουλ ταχύτητα έχει 0% packet loss και περίπου 590ms, ενώ και στα δυο εάν δεν κατεβάζω τίποτε, έχω γύρο στα 22ms και 0% packet loss.


@otenet.gr + download:
179858

@ipv6ote.gr + download:
179859

Και στα δυο χωρίς download:
179860


Επίσης παρατήρησα ότι και το routing του @ipv6ote.gr είναι διαφορετικό από το @otenet.gr.

Το modem/router μου είναι Fritz 7390, έχω δοκιμάσει να κλείσω το ipv6 εντελώς, άλλα και πάλι αποσυνδέεται... Συνδέομε στο BRAS: alex-asr9ka παλιότερα πριν πολλά χρόνια όταν χρησιμοποιούσα το suffix @otenet.gr θυμάμαι πως ήμουν στο bras της Καβάλας.

Δώσε βλάβη στον ΟΤΕ εγώ έδωσα βλάβη Πεστου το το έχω ψάξει παρά πολύ
Ο ΟΤΕ φταίει !!!!!

Sania
10-02-17, 13:49
Έχεις δοκιμάσει με άλλο ρουτερ;Σχεδόν όλα της αγοράς

Σίγουρα;;; :hmm:


Δώσε βλάβη στον ΟΤΕ εγώ έδωσα βλάβη Πεστου το το έχω ψάξει παρά πολύ
Ο ΟΤΕ φταίει !!!!!
ΝΑΙ ΝΑΙ!!! :rofl:


Δοκίμασα λοιπόν το ρουτερ του ΟΤΕ, κατέβαζα συνεχόμενα για περισσότερο από 5 ώρες χωρίς καμιά αποσύνδεση! Τώρα τα έχω συνδυάσει μαζί, του ΟΤΕ δουλεύει σαν μόντεμ μόνο, ενώ το Fritz σαν ρουτερ και τηλέφωνο.

Το μονό αρνητικό που έμεινε είναι, όταν κατεβάζω φουλ με το @otenet.gr δεν μου κάνει ping test, συνεχεία timeout, με το @ipv6ote.gr δεν κάνει τέτοια, άλλα ένταξη δεν με πειράζει, η ιστοσελίδες όλες νορμάλ ανοίγουν(ίσος μερικές φορές λίγο αργεί).

Πιστεύω ότι ο ΟΤΕ δεν θα ασχοληθεί καν, επειδή με το μόντεμ τους δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...
Άρα το μονό που μπορούμε να κάνουμε είναι να γράψουμε ticket στην AVM, μπας και αυτοί ψάξουν το πρόβλημα, αλλά έτσι οπός αυτοί βγάζουν καινούρια firmware, θα περιμένουμε κανένα χρόνο και αν...

- - - Updated - - -

Κατάφερα και βρήκα τι φταίει, την ώρα που κατεβάζω με φουλ ταχύτητα και κάνω ping test, όπως έδειξα και πιο πριν ότι βγάζει timeout, έβαλα λοιπόν ένα μέγιστο όριο στην ταχύτητα του download, π.χ. το ADSL συγχρόνισε στα 15400, και εγώ στο torrent έβαλα μεγίστη ταχύτητα 1450kB/s, στην συνεχεία ξανά έκανα ping test και όλα μια χαρά, βγάζει λιγότερα timeout(όσο πιο κάτω η ταχύτητα τόσο και καλύτερο το ping - λιγότερα timeout) και ούτε αποσυνδέσεις κάνει, με το που μόλις βγάζω το όριο τότε αρχίζουν τα συνεχόμενα timeout και η αποσυνδέσεις!

pan24
10-02-17, 17:29
Αρα υπαρχει καποιο θεμα στον συνδιασμο @otenet.gr-fritzbox που οταν κατεβαζει με φιυλ ταχυτητα το ρουτερ σαν να μπουκωνει και το προβλημα δεν παρουσιαζεται με το @ipv6ote.gr
Πραγματικα εχω περιεργεια να δω τι μπορει να ειναι

Sania
10-02-17, 17:53
Αρα υπαρχει καποιο θεμα στον συνδιασμο @otenet.gr-fritzbox που οταν κατεβαζει με φιυλ ταχυτητα το ρουτερ σαν να μπουκωνει και το προβλημα δεν παρουσιαζεται με το @ipv6ote.gr
Πραγματικα εχω περιεργεια να δω τι μπορει να ειναι
Και το ΖΤΕ σαν να μπουκώνει έτσι, όταν κατεβάζω σε φουλ ταχύτητα με το @otenet.gr, και αυτό όλα τα ping timeout μου βγάζει, χωρίς όμως να χάνει την σύνδεση όπως μου το κάνει το Fritz.

Έγραψα ήδη ticket στην AVM, μόνο που δεν πρόλαβα να γράψω αυτές της λεπτομέρειες διότι της είχα ανακάλυψη αργότερα, τώρα μάλλον θα περιμένω μέχρι να μου απαντήσουν για να μπορέσω να τους προσθέσω πληροφορίες...

emeliss
10-02-17, 18:06
Τα log θα θέλουν από το fritz οπωσδήποτε.

ALEXKAS
10-02-17, 18:39
Και το ΖΤΕ σαν να μπουκώνει έτσι, όταν κατεβάζω σε φουλ ταχύτητα με το @otenet.gr, και αυτό όλα τα ping timeout μου βγάζει, χωρίς όμως να χάνει την σύνδεση όπως μου το κάνει το Fritz.

Έγραψα ήδη ticket στην AVM, μόνο που δεν πρόλαβα να γράψω αυτές της λεπτομέρειες διότι της είχα ανακάλυψη αργότερα, τώρα μάλλον θα περιμένω μέχρι να μου απαντήσουν για να μπορέσω να τους προσθέσω πληροφορίες...

Έστειλα κ γω γράψε ξανά στη AVM με τις τελευταίες λεπτομέρειες
Αν έχεις νέα πες μας !

Panagioths
15-02-17, 18:38
Το κάνει και σε μένα με Speedport 2i σε μια VDSL 30 Business κα δεν έχω βρει ακόμα λύση.
Όποιος έχει το πρόβλημα ας δοκιμάσει με το ιδιο username του me suffix @otevpn.gr και πειτε μου αν αλλάζει κάτι...

deniSun
15-02-17, 19:16
Σχετικά με τα αρχεία που λες...
πόσο μεγάλα είναι;
και σου το κάνει από την αρχή ή σε κάποιο ποσοστό;
ή σε κάποιον αριθμό bytes;

Επίσης όταν λες πέφτει το internet αλλά το dsl μένει οκ...
εννοείς ότι σου κάνει disconnect/connect ο pppoeς;

ALEXKAS
15-02-17, 22:19
Το κάνει και σε μένα με Speedport 2i σε μια VDSL 30 Business κα δεν έχω βρει ακόμα λύση.
Όποιος έχει το πρόβλημα ας δοκιμάσει με το ιδιο username του me suffix @otevpn.gr και πειτε μου αν αλλάζει κάτι...

Me do IPv6 δεν έπεφτε τελικά το πρόβλημα ήταν η πόρτα του ΟΤΕ στο dslam το speedport entry 2 πολύ καλύτερο για τις γραμμές του ΟΤΕ συγχρονίζει ποιο πάνω

Sania
15-02-17, 22:55
Το κάνει και σε μένα με Speedport 2i σε μια VDSL 30 Business κα δεν έχω βρει ακόμα λύση.
Όποιος έχει το πρόβλημα ας δοκιμάσει με το ιδιο username του me suffix @otevpn.gr και πειτε μου αν αλλάζει κάτι...
Το suffix @otevpn.gr είναι μάλλον μόνο για business πακέτα...


Me do IPv6 δεν έπεφτε τελικά το πρόβλημα ήταν η πόρτα του ΟΤΕ στο dslam το speedport entry 2 πολύ καλύτερο για τις γραμμές του ΟΤΕ συγχρονίζει ποιο πάνω
Σου άλλαξαν την πόρτα στο DSLAM; Μετά την αλλαγή έχεις ξανά δοκιμάσει το Fritz 7270 και δεν πέφτει πια η μόνο με το speedport έχεις κάνει δοκιμές;

puffy
16-02-17, 15:40
oτι πριν απο κανα χρονο πολλοι ειχαν προβλημα με pings kai timeouts σε βαθμο που δεν ανοιγαν καν αρκετες σελιδες η παιχνιδια, και λυνοταν με @ipv6 ισχυει. υπαρχει σχετικο thread αρκετων σελιδων να ναι καλα ο assvas που το ποσταρε,
γιατι πολλοι ειχαμε σοβαρο θεμα :) απο τοτε το αφησα σε ipv6.
εδω και 2 μηνες που εχω vdsl και νεο router εχω αφησει το οτενετ.gr χωρις κανενα προβλημα. καποιες γραμμες/ περιοχες ωστοσο μπορει να δουν διαφορα με διαφορετικα suffixes

ALEXKAS
16-02-17, 16:05
Το suffix @otevpn.gr είναι μάλλον μόνο για business πακέτα...


Σου άλλαξαν την πόρτα στο DSLAM; Μετά την αλλαγή έχεις ξανά δοκιμάσει το Fritz 7270 και δεν πέφτει πια η μόνο με το speedport έχεις κάνει δοκιμές;

Μετά την αλλαγή δε έκανα δοκιμή με το fritz γιατί το speedport έχει πολύ καλύτερες τιμές κ ping όταν είχε χαλασμένη πόρτα με το fritz έπεφτε στο 1 λεπτό ενώ με το speedport μετά από μια ώρα και έτσι το άφησα να ξέρεις το speedport δουλεύει καλύτερα στις γραμμές του ΟΤΕ παρά τα fritz το fritz είναι λίγο καλομαθημένο είχα πολλά μοντέλα fritz από dialup και μετά και τώρα adsl + plus όλα θέλουν πολύ καλές συνθήκες γραμμής

deniSun
16-02-17, 18:42
Μετά την αλλαγή δε έκανα δοκιμή με το fritz γιατί το speedport έχει πολύ καλύτερες τιμές κ ping όταν είχε χαλασμένη πόρτα με το fritz έπεφτε στο 1 λεπτό ενώ με το speedport μετά από μια ώρα και έτσι το άφησα να ξέρεις το speedport δουλεύει καλύτερα στις γραμμές του ΟΤΕ παρά τα fritz το fritz είναι λίγο καλομαθημένο είχα πολλά μοντέλα fritz από dialup και μετά και τώρα adsl + plus όλα θέλουν πολύ καλές συνθήκες γραμμής

Αν θυμάμαι καλά το speedport έχει broadcom οπότε λογικό να παίζει καλύτερα στα dslam του ΟΤΕ.
Όχι βέβαια ότι τα fritz έχουν κάποιο πρόβλημα με τα dslam του ΟΤΕ.

Sania
16-02-17, 19:39
Αν θυμάμαι καλά το speedport έχει broadcom οπότε λογικό να παίζει καλύτερα στα dslam του ΟΤΕ.
Όχι βέβαια ότι τα fritz έχουν κάποιο πρόβλημα με τα dslam του ΟΤΕ.
Και σε μένα το ΖΤΕ H108NS έδειχνε μεγαλύτερο συγχρονισμό, αλλά στην πραγματικότητα μου φάνηκε το Fritz ίσως και σαν κατέβαζε σε λίγο υψηλότερες ταχύτητες. Μήπως διαφέρει ο τρόπος με τον οποίο μετράει την ταχύτητα συγχρονισμού το κάθε μόντεμ; και εάν ισχύ αυτό, τότε δεν έχει και πολύ σημασία το τι διαφορά συγχρονισμού δείχνει μεταξύ διαφορετικών μόντεμ.

ALEXKAS
16-02-17, 19:55
Και σε μένα το ΖΤΕ H108NS έδειχνε μεγαλύτερο συγχρονισμό, αλλά στην πραγματικότητα μου φάνηκε το Fritz ίσως και σαν κατέβαζε σε λίγο υψηλότερες ταχύτητες. Μήπως διαφέρει ο τρόπος με τον οποίο μετράει την ταχύτητα συγχρονισμού το κάθε μόντεμ; και εάν ισχύ αυτό, τότε δεν έχει και πολύ σημασία το τι διαφορά συγχρονισμού δείχνει μεταξύ διαφορετικών μόντεμ.

Σε πολλά speed test to speed port ήταν καλύτερο από το fritz και καλύτερο ping

deniSun
16-02-17, 22:28
Και σε μένα το ΖΤΕ H108NS έδειχνε μεγαλύτερο συγχρονισμό, αλλά στην πραγματικότητα μου φάνηκε το Fritz ίσως και σαν κατέβαζε σε λίγο υψηλότερες ταχύτητες. Μήπως διαφέρει ο τρόπος με τον οποίο μετράει την ταχύτητα συγχρονισμού το κάθε μόντεμ; και εάν ισχύ αυτό, τότε δεν έχει και πολύ σημασία το τι διαφορά συγχρονισμού δείχνει μεταξύ διαφορετικών μόντεμ.

Ίδιο συγχρονισμό δεν πρόκειται να βρεις σε κανένα ρούτερ.
Ούτε ακόμα και μεταξύ δύο ρούτερ του ίδιου μοντέλου.

ALEXKAS
17-02-17, 12:09
Ίδιο συγχρονισμό δεν πρόκειται να βρεις σε κανένα ρούτερ.
Ούτε ακόμα και μεταξύ δύο ρούτερ του ίδιου μοντέλου.

Σωστό είναι αυτό που λες 'έτσι είναι .

Sania
17-02-17, 13:18
Ίδιο συγχρονισμό δεν πρόκειται να βρεις σε κανένα ρούτερ.
Ούτε ακόμα και μεταξύ δύο ρούτερ του ίδιου μοντέλου.
Ναι δεν μιλάω για ακριβός το ίδιο συγχρονισμό, εννοείτε ότι με κάθε σε συγχρονισμό μπορεί να πηγαίνει 50~150Kbps πάνω κάτω, μπορεί και παραπάνω, εξαρτάτε από το ποσό σταθερή είναι η γραμμή, αν έχει θόρυβο κτλ. Το παλιό ΖΤΕ κατά μέσο όρο συνεχεία μου δείχνει >500Kbps, ενώ στην πραγματικότητα το Fritz σαν να κατεβάζει καλύτερα, έτσι μου φάνηκε


Όσο για την AVM, μου είχαν απαντήσει την ίδια μέρα, τους εξήγησα αναλυτικά το πρόβλημα, και είπαν πως θα το κοιτάξουν...

deniSun
17-02-17, 16:53
Ναι δεν μιλάω για ακριβός το ίδιο συγχρονισμό, εννοείτε ότι με κάθε σε συγχρονισμό μπορεί να πηγαίνει 50~150Kbps πάνω κάτω, μπορεί και παραπάνω, εξαρτάτε από το ποσό σταθερή είναι η γραμμή, αν έχει θόρυβο κτλ. Το παλιό ΖΤΕ κατά μέσο όρο συνεχεία μου δείχνει >500Kbps, ενώ στην πραγματικότητα το Fritz σαν να κατεβάζει καλύτερα, έτσι μου φάνηκε


Όσο για την AVM, μου είχαν απαντήσει την ίδια μέρα, τους εξήγησα αναλυτικά το πρόβλημα, και είπαν πως θα το κοιτάξουν...

Απόκλιση μπορείς να δεις και +-1-2Μ.
Δεν σημαίνει όμως τίποτε.

Sania
23-02-17, 13:48
Σήμερα παρατήρησα το ότι όταν κατεβάζω από το FTP η HTTP της OTE (http://speedtest.ftp.otenet.gr) τότε η γραμμή δεν μπουκώνει! Ενώ σε όλα τα άλλα server μπουκώνει, έχω δοκιμάσει και άλλους FTP Ελληνικούς, π.χ. ftp.forthnet (http://ftp.forthnet.gr/pub/SPEEDTEST/) και ftp.ntua (http://ftp.ntua.gr) και στους δυο μπουκώνει.

Τέτοια είναι η εικόνα του PING την ώρα του downloading με το ZTE από servers έκτος του ΟΤΕ, το παράξενο είναι ακόμα και με τέτοιο ping η ιστοσελίδες ανοίγουν κατευθείαν. Το Fritz χάνει την σύνδεση σε τέτοια περίπτωση.
180430


Φαντάζομαι εάν πάρω τηλέφωνο στο 13888 και δηλώσω βλάβη, θα με βάλουν σε προφίλ 12 και μπορεί και interleaved, και ύστερα θα πρέπει να τους πάρω άλλα δέκα τηλεφώνα ώστε να με αλλάξουν πίσω, και στην τελική πάλι θα μείνω με το πρόβλημα...

Μήπως κάποιος έχει την ιδέα το τι φταίει που γίνετε έτσι;

deniSun
23-02-17, 15:47
1. Όταν λες μπουκώνει... τι εννοείς;
2. Το μπούκωμα έχει να κάνει με το QoS του ρούτερ σου.
Όχι με το από που κατεβάζεις.
3. Δεν είναι πρόβλημα γραμμής.
Αν έφταιγε κάτι στην γραμμή σου θα έπρεπε να σου το κάνει με όλα τα ρούτερ.

Sania
23-02-17, 16:27
1. Όταν λες μπουκώνει... τι εννοείς;
2. Το μπούκωμα έχει να κάνει με το QoS του ρούτερ σου.
Όχι με το από που κατεβάζεις.
3. Δεν είναι πρόβλημα γραμμής.
Αν έφταιγε κάτι στην γραμμή σου θα έπρεπε να σου το κάνει με όλα τα ρούτερ.
1. Μπούκωμα εννοώ ευτού που δείχνω στο screenshot στο προηγούμενο μήνυμα, δηλαδή packet loss και υψηλό latency, αυτό το παθαίνω μόνο όταν κατεβάζω στην μεγίστη ταχύτητα. Και όπως είπα πιο πριν ότι εάν κατεβάζω από σερβερς του ΟΤΕ δεν υπάρχει πρόβλημα, οπός και επίσης εάν χρησιμοποιώ το suffix @ipv6ote.gr.

3. Είναι πρόβλημα γραμμής, διότι μου το κάνει με όλα τα ρούτερ! απλός μονό το Fritz 7390 αποσυνδέετε σε τέτοιες συνθήκες, ενώ όλα ρούτερ που έχω κρατάνε την σύνδεση.

deniSun
23-02-17, 18:54
1. Μπούκωμα εννοώ ευτού που δείχνω στο screenshot στο προηγούμενο μήνυμα, δηλαδή packet loss και υψηλό latency, αυτό το παθαίνω μόνο όταν κατεβάζω στην μεγίστη ταχύτητα. Και όπως είπα πιο πριν ότι εάν κατεβάζω από σερβερς του ΟΤΕ δεν υπάρχει πρόβλημα, οπός και επίσης εάν χρησιμοποιώ το suffix @ipv6ote.gr.

3. Είναι πρόβλημα γραμμής, διότι μου το κάνει με όλα τα ρούτερ! απλός μονό το Fritz 7390 αποσυνδέετε σε τέτοιες συνθήκες, ενώ όλα ρούτερ που έχω κρατάνε την σύνδεση.

Είναι καθαρά θέμα QoS και όχι γραμμής.
Αν θέλεις δήλωσε βλάβη αλλά δεν θα γίνει τίποτε.

Και για να σου το πω διαφορετικά:
1. με ipv6ote όπως και γενικά με ν6 ή ν4 έχεις διαφορετικές δρομολογήσεις.
Άρα... την μια φορά μπορεί να φτάνεις σε 10 βήματα και την άλλη σε 7.
Προφανώς και θα έχεις διαφορετικά packet loss και times λόγω απόστασης.

2. Όταν δεν έχει καλό ή παραμετροποιημένο QoS ένα ρούτερ κάνει αυτό που περιγράφεις.
Ή θα σου χάνει τα πακέτα, ή θα σου τα καθυστερεί ή θα σου ρίχνει την γραμμή.
Άπειρα παραδείγματα.

Από εκεί και πέρα μπορείς να κινηθείς όπως θέλεις.
Δεν μπορώ να σε πείσω διαφορετικά.

Sania
23-02-17, 23:10
Είναι καθαρά θέμα QoS και όχι γραμμής.
Αν θέλεις δήλωσε βλάβη αλλά δεν θα γίνει τίποτε.

Και για να σου το πω διαφορετικά:
1. με ipv6ote όπως και γενικά με ν6 ή ν4 έχεις διαφορετικές δρομολογήσεις.
Άρα... την μια φορά μπορεί να φτάνεις σε 10 βήματα και την άλλη σε 7.
Προφανώς και θα έχεις διαφορετικά packet loss και times λόγω απόστασης.

2. Όταν δεν έχει καλό ή παραμετροποιημένο QoS ένα ρούτερ κάνει αυτό που περιγράφεις.
Ή θα σου χάνει τα πακέτα, ή θα σου τα καθυστερεί ή θα σου ρίχνει την γραμμή.
Άπειρα παραδείγματα.

Από εκεί και πέρα μπορείς να κινηθείς όπως θέλεις.
Δεν μπορώ να σε πείσω διαφορετικά.
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Έκανα traceout στην google.com και με τα δυο suffix, ναι έχουν διαφορετική δρομολόγηση, άλλα ίδια ποσότητα βημάτων(10) και μάλιστα το otenet.gr στο οποί υπάρχει και το πρόβλημα βγήκε λίγο πιο γρήγορο.
ipv6ote vs otenet:
180489180490

Και εδώ είναι το downloading με ipv6ote και otenet:
180491180492

Δεν ξέρω εάν έχει καλό QoS το FRITZ 7390, άλλα το θεωρώ σαν καλό μηχάνημα, έκτος από το 7390 έχω και μερικά αρχαία ρουτερ από διάφορους παρόχους, σε όλα το ίδιο πράγμα γινόταν, χαμένα πακέτα και καθυστερήσεις την ωρα του downloading, αλλά τουλάχιστον δεν αποσυνδέονται τα άλλα ρουτερ, όλα ήταν σε εργοστασιακές ρυθμίσεις, αυτά είναι τα μοντέλα:

ZTE ZXHN H108NS
ZTE ZXV10 H108L
Alcatel-Lucent CellPipe 7130
FRITZ!Box 7140(τροποποιημένο σε 7170, με Γερμανικό firmware 29.04.88)

Δηλαδή είναι σίγουρο και δεν υπάρχει περίπτωση ας πούμε κάτι να μην είναι ρυθμισμένο καλά από την μεριά του πάροχου, που να επηρεάζει τέτοιες καθυστέρησης στην γραμμή;


Άρα δεν έχω και πολλές επιλογές...

1. Προς το παρόν θα πρέπει να βάλω κανένα άλλο ρουτερ να δουλεύει σαν μόντεμ μονό το οποίο τουλάχιστον δεν θα αποσυνδέεται, και να περιμένω μπας και κάνει κάτι η AVM ώστε μην αποσυνδέονται τα μόντεμ τους.
2. Να δοκιμάσω να αλλάξω σε VDSL 30 μόνο και μόνο μπας και έχει διαφορετική δρομολόγηση, έξτρα ταχύτητα δεν νομίζω να πάρω διότι τώρα έχω 20dB attenuation στο ADSL2+...

deniSun
23-02-17, 23:59
1. Ο αριθμός των κόμβων δεν είναι πάντα σχετικός με την ταχύτητα.
Μπορεί δηλαδή να πας με 10hops γρηγορότερα απ ότι με 8.
2. Τα "ρούτερ" που αναφέρεις δεν έχουν σοβαρό QoS.
3. Αν υπήρχε πρόβλημα από την μεριά του παρόχου θα υπήρχε και σε άλλους.
Το να συμβαίνει μόνο σε εσένα κάτι τέτοιο είναι τελείως κουφό.

Sania
24-02-17, 15:36
Έχω μια τελευταία απορία, γιατί όμως μπουκώνει τόσο απότομα μόνο στην μέγιστη ταχύτητα; π.χ. στο παρακάτω screenshot το μόντεμ έχει συγχρονίσει στα 15.5Mbps, έβαλα μέγιστο όριο στο downloading 1.5MB/s, πάλι υπάρχει λίγο μπούκωμα αλλά όχι τόσο, σχεδόν καθόλου χαμένα πακέτα και η σύνδεση κρατά, με το που μόλις βγάζω το όριο τότε κατευθείαν τεράστια καθυστέρηση και πολλά χαμένα πακέτα, δηλαδή τα τελευταία <50kB/s κάνουν όλοι την διαφορά...
180529



3. Αν υπήρχε πρόβλημα από την μεριά του παρόχου θα υπήρχε και σε άλλους.
Το να συμβαίνει μόνο σε εσένα κάτι τέτοιο είναι τελείως κουφό.
Εγώ πιστεύω πως τουλάχιστον όλη η περιοχή με τα ZTE μόντεμ του ΟΤΕ θα αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα, και δεν νομίζω πως καν υπάρχει κάποιος εδώ στο χωριό μου με διαφορετικό μόντεμ που να έχει κάποιο σοβαρό QoS, απλός το ZTE όπως και όλα τα άλλα(εκτός το 7390) που δοκίμασα δεν αποσυνδέονται, και ποιος τώρα να το πάρει χαμπάρι ότι στο downloading στην μέγιστη ταχύτητα μπουκώνει κλπ. αφού και την ώρα που μπουκώνει η ιστοσελίδες ανοίγουν αρκετά γρήγορα, μονό στο ping φαίνεται το πρόβλημα...

deniSun
24-02-17, 15:40
Έχω μια τελευταία απορία, γιατί όμως μπουκώνει τόσο απότομα μόνο στην μέγιστη ταχύτητα; π.χ. στο παρακάτω screenshot το μόντεμ έχει συγχρονίσει στα 15.5Mbps, έβαλα μέγιστο όριο στο downloading 1.5MB/s, πάλι υπάρχει λίγο μπούκωμα αλλά όχι τόσο, σχεδόν καθόλου χαμένα πακέτα και η σύνδεση κρατά, με το που μόλις βγάζω το όριο τότε κατευθείαν τεράστια καθυστέρηση και πολλά χαμένα πακέτα, δηλαδή τα τελευταία <50kB/s κάνουν όλοι την διαφορά...

Ελλιπής QoS.
Λίγη μνήμη στο ρούτερ.
Μικρός επεξεργαστής.


Εγώ πιστεύω πως τουλάχιστον όλη η περιοχή με τα ZTE μόντεμ του ΟΤΕ θα αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα, και δεν νομίζω πως καν υπάρχει κάποιος εδώ στο χωριό μου με διαφορετικό μόντεμ που να έχει κάποιο σοβαρό QoS, απλός το ZTE όπως και όλα τα άλλα(εκτός το 7390) που δοκίμασα δεν αποσυνδέονται, και ποιος τώρα να το πάρει χαμπάρι ότι στο downloading στην μέγιστη ταχύτητα μπουκώνει κλπ. αφού και την ώρα που μπουκώνει η ιστοσελίδες ανοίγουν αρκετά γρήγορα, μονό στο ping φαίνεται το πρόβλημα...
Είπαμε... δεν μπορώ να σε πείσω.

Ravager
29-04-17, 19:04
Από την ώρα που έκλεισε το @ipv6 έχω και εγώ τα ίδια προβλήματα. Κάθε 30 mb download ppp timeout. Στο ftp του ΟΤΕ κανένα πρόβλημα. Το ίδιο εάν δω netflix. Σε όλα τα υπόλοιπα ppp timeout. Την πρώτη φορά που πήρα στο ΟΤΕ κάνανε κάποια reset και δούλεψε για λίγες ώρες μετά πάλι τα ίδια. Ξανά πήρα και καταλήξαμε ότι πρέπει να πάρω router αυτό που δίνουν. Δεν ξέρω τι να κάνω.

deniSun
29-04-17, 20:14
Από την ώρα που έκλεισε το @ipv6 έχω και εγώ τα ίδια προβλήματα. Κάθε 30 mb download ppp timeout. Στο ftp του ΟΤΕ κανένα πρόβλημα. Το ίδιο εάν δω netflix. Σε όλα τα υπόλοιπα ppp timeout. Την πρώτη φορά που πήρα στο ΟΤΕ κάνανε κάποια reset και δούλεψε για λίγες ώρες μετά πάλι τα ίδια. Ξανά πήρα και καταλήξαμε ότι πρέπει να πάρω router αυτό που δίνουν. Δεν ξέρω τι να κάνω.
Δώσε κανένα Link για δοκιμή.

Ravager
29-04-17, 21:53
Αν έχεις το πρόβλημα δοκίμασε
http://ftp.otenet.gr/linux/centos/7.3.1611/isos/x86_64/CentOS-7-x86_64-DVD-1611.iso
Έμενα το κατέβασε κανονικά χωρίς ούτε μια αποσύνδεση. Παρατήρησε κάτι όμως. Σου κατεβάζει με 100% ?

deniSun
29-04-17, 22:56
Αν έχεις το πρόβλημα δοκίμασε
http://ftp.otenet.gr/linux/centos/7.3.1611/isos/x86_64/CentOS-7-x86_64-DVD-1611.iso
Έμενα το κατέβασε κανονικά χωρίς ούτε μια αποσύνδεση. Παρατήρησε κάτι όμως. Σου κατεβάζει με 100% ?

Μια χαρά μου κατεβαίνει σε full ταχύτητα.
Εγώ είπα να δώσεις κάποιο Link από αυτά που λες ότι έχεις πρόβλημα ανά 30ΜΒ.

Ravager
30-04-17, 07:13
απο ολα τα αλλα site.
πχ απο το ntua
ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/centos/7.3.1611/isos/x86_64/CentOS-7-x86_64-NetInstall-1611.iso
κατεβαζω ανα 30 mb.

Sania
30-04-17, 12:12
Μια χαρά μου κατεβαίνει σε full ταχύτητα.
Εγώ είπα να δώσεις κάποιο Link από αυτά που λες ότι έχεις πρόβλημα ανά 30ΜΒ.
Κάνε μια δοκιμή από τορρεντ, π.χ. στο παρακάτω που έχει πολλούς seeders θα πιάσεις κατευθείαν full ταχύτητα, ταυτόχρονα κάνε ping test και δείξε εάν έχει packet loss...
http://releases.ubuntu.com/17.04/ubuntu-17.04-desktop-amd64.iso.torrent


Οπός είχα πει πριν, το πρόβλημα είναι μονό όταν πιάνεις full ταχύτητα, τότε αρχίζουν τα packet loss, αυτό φαίνεται την ώρα του ping test... και το fritz μάλλον έτσι το έχουν προγραμματίσει σε τέτοια περίπτωση να κάνει επανασύνδεση... όλα τα άλλα ρουτερ δεν κάνουν επανασύνδεση, ενώ συνεχίζουν έτσι με της ώρες με packet loss.

@ ADSLgr.com All rights reserved.