PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο Γενικός Εισαγγελέας ΔΕΕ υποστηρίζει ότι ISPs μπορούν να διακόπτουν πρόσβαση σε torrent sites



Σελίδες : [1] 2

PopManiac
09-02-17, 13:05
Στην υπόθεση Υπόθεση C‑610/15 Stichting Brein κατά Ziggo BV, XS4ALL Internet BV (Ολλανδία) που αφορά στο ερώτημα εάν και κατά πόσο εθνικά δικαστήρια μπορούν να διατάσσουν ISPs να διακόπτουν την πρόσβαση προς torrent sites (για μία ανάλυση της υπόθεσης δες εδώ (http://eulawradar.com/case-c-61015-stichting-brein-seeking-website-blocks-to-stop-peer-to-peer-technology/)) και γενικότερα τη διακίνηση δεδομένων μέσω P2P τεχνολογιών όταν εκείνες παραβιάζουν νομοθεσία προστασίας δικαιωμάτων ιδιοκτησίας (copyright), ο Γενικός Εισαγγελέας του Δικαστηρίου ΕΕ κατ'αρχήν τάσσεται υπέρ του αιτήματος των εναγομένων (http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=187646&pageIndex=0&doclang=EL&mode=lst&dir=&occ=first&part=1&cid=844239).

To ίδρυμα Brein, ένας ολλανδικός οργανισμός κατά της πειρατείας, είχε καταθέσει μήνυση στα ολλανδικά δικαστήρια κατά των 2 ISPs (Ziggo BV και XS4ALL) ζητώντας την λήψη ασφαλιστικών μέτρων εναντίον τους καθώς παρείχαν πρόσβαση μηχανές αναζήτησης Ρ2Ρ ιστότοπων που περιέχουν έργα προστατευμένα από τη νομοθεσία δικαιωμάτων ιδιοκτησίας χωρίς την άδεια των δημιουργών.

Συγκεκριμένα, ο Γενικός Εισαγγελέας θεωρεί ότι:

Το γεγονός ότι ο διαχειριστής διαδικτυακού ιστοτόπου καθιστά δυνατή, με την αρχειοθέτηση και την παροχή μηχανής αναζητήσεως, την ανεύρεση αρχείων που περιέχουν προστατευόμενα από το δικαίωμα του δημιουργού έργα, τα οποία προτείνονται προς ανταλλαγή εντός δικτύου peer-to-peer, συνιστά παρουσίαση στο κοινό υπό την έννοια του άρθρου 3, παράγραφος 1, της οδηγίας 2001/29/EΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 22ας Μαΐου 2001, για την εναρμόνιση ορισμένων πτυχών του δικαιώματος του δημιουργού και συγγενικών δικαιωμάτων στην κοινωνία της πληροφορίας, εάν ο διαχειριστής αυτός είχε γνώση του γεγονότος ότι ένα έργο είχε τεθεί στη διάθεση του κοινού στο δίκτυο χωρίς τη συγκατάθεση των φορέων των δικαιωμάτων του δημιουργού και δεν αντέδρασε προκειμένου να καταστήσει αδύνατη την πρόσβαση στο έργο αυτό.

Με άλλα λόγια, κατά το Γενικό Εισαγγελέα, η διάθεση των έργων αυτών μέσω μηχανών αναζήτησης (βλέπε Pirate Bay) αποτελεί παράβαση της νομοθεσίας για την προστασία κατοχυρωμένων έργων. Για το αν και κατά πόσο εθνικά δικαστήρια μπορούν να διατάσσουν ISPs να διακόπτουν πρόσβαση σε τέτοιους ιστότοπους ο Γενικός Εισαγγελέας αποφαίνεται θετικά αλλά επικαλούμενος την αρχή της αναλογίας ως προς το εύρος της παράβασης της νομοθεσίας.

Υπενθυμίζεται όμως ότι η γνώμη του Γενικού Εισαγγελέα δεν είναι δεσμευτική για το Δικαστήριο, η τελική απόφαση του οποίου αναμένεται συνήθως 6 περίπου μήνες μετά.

ADSLGR.com

nnn
09-02-17, 13:07
Ωχ ωχ..

Atheros
09-02-17, 13:10
Πα να γ@*#^νε......

PopManiac
09-02-17, 13:14
Πα να γ@*#^νε......

Πάνε δεν πάνε το θέμα είναι ότι αν το ΔΕΕ τελικά ταχθεί με τη γνώμη αυτή, τότε game, set, and match.... Θα δούμε λίαν συντόμως έναν ορυμαγδό ασφαλιστικών μέτρων κατά ISPs σε όλα τα κράτη-μέλη ΕΕ με εθνικά δικαστήρια να αποφαίνονται σωρηδόν υπέρ.

Ομολογουμένως δεν είναι και κάτι νέο αφού ήδη στο Βέλγιο (και στη Γερμανία αν δεν απατώμαι) η πρόσβαση στο TPB είναι ήδη απαγορευμένη (και χρειάζεται VPN) αλλά εδώ πιθανώς μπορεί να δούμε ΚΑΙ απαγόρευση στα ίδια VPNs που θα είναι το επόμενο λογικό βήμα αν και πιο δύσκολο τεχνικά να αποδείξεις ότι λειτουργούν αποκλειστικά και μόνο προς ΤΡΒ ή άλλα τέτοια sites

tsioy
09-02-17, 13:38
Πάνε δεν πάνε το θέμα είναι ότι αν το ΔΕΕ τελικά ταχθεί με τη γνώμη αυτή, τότε game, set, and match.... Θα δούμε λίαν συντόμως έναν ορυμαγδό ασφαλιστικών μέτρων κατά ISPs σε όλα τα κράτη-μέλη ΕΕ με εθνικά δικαστήρια να αποφαίνονται σωρηδόν υπέρ.

Ομολογουμένως δεν είναι και κάτι νέο αφού ήδη στο Βέλγιο (και στη Γερμανία αν δεν απατώμαι) η πρόσβαση στο TPB είναι ήδη απαγορευμένη (και χρειάζεται VPN) αλλά εδώ πιθανώς μπορεί να δούμε ΚΑΙ απαγόρευση στα ίδια VPNs που θα είναι το επόμενο λογικό βήμα αν και πιο δύσκολο τεχνικά να αποδείξεις ότι λειτουργούν αποκλειστικά και μόνο προς ΤΡΒ ή άλλα τέτοια sites

Το κατέβασμα και ειδικά το ανέβασμα είναι απαγορευμένο.
Για τη πρόσβαση στο ΤΡΒ, δε το έχω ξαναακούσει.

lamprakisa
09-02-17, 13:42
Πάνε δεν πάνε το θέμα είναι ότι αν το ΔΕΕ τελικά ταχθεί με τη γνώμη αυτή, τότε game, set, and match.... Θα δούμε λίαν συντόμως έναν ορυμαγδό ασφαλιστικών μέτρων κατά ISPs σε όλα τα κράτη-μέλη ΕΕ με εθνικά δικαστήρια να αποφαίνονται σωρηδόν υπέρ.

Ομολογουμένως δεν είναι και κάτι νέο αφού ήδη στο Βέλγιο (και στη Γερμανία αν δεν απατώμαι) η πρόσβαση στο TPB είναι ήδη απαγορευμένη (και χρειάζεται VPN) αλλά εδώ πιθανώς μπορεί να δούμε ΚΑΙ απαγόρευση στα ίδια VPNs που θα είναι το επόμενο λογικό βήμα αν και πιο δύσκολο τεχνικά να αποδείξεις ότι λειτουργούν αποκλειστικά και μόνο προς ΤΡΒ ή άλλα τέτοια sites

Κοίτα να δεις που μπορεί αναβιώσουν τα newsgroups από τη δεκαετία του 1990.
Ότι και να κάνουν, η τεχνολογία τους έχει ξεπεράσει. Ας το πάρουν χαμπάρι κι ας ψάξουν άλλες πηγές εσόδων.

PopManiac
09-02-17, 13:45
Το κατέβασμα και ειδικά το ανέβασμα είναι απαγορευμένο.
Για τη πρόσβαση στο ΤΡΒ, δε το έχω ξαναακούσει.

Στο Βέλγιο είναι απαγορευμένη μέσω κανονικών οδών.

Mirmidon
09-02-17, 14:32
Τα tor και VPN να ειναι καλά και ας κόψουν ότι θέλουν.

tigra23
09-02-17, 15:47
Κοίτα να δεις που μπορεί αναβιώσουν τα newsgroups από τη δεκαετία του 1990.
Ότι και να κάνουν, η τεχνολογία τους έχει ξεπεράσει. Ας το πάρουν χαμπάρι κι ας ψάξουν άλλες πηγές εσόδων.

Ε... Ποτέ δεν πέθαναν!

Symos
09-02-17, 16:08
Δυστυχώς αυτή είναι μια κλασική περίπτωση όπου για να γίνει κάτι σωστό (περιορισμός μιας παράνομης δραστηριότητας) καταλήγουν να περιορίζονται ταυτόχρονα οι ελευθερίες μας, κάτι που είναι πολύ χειρότερο από τον αρχικό στόχο.
Το ίδιο συμβαίνει και με την τρομοκρατία. Το κατά πόσο συμβαίνει σκόπιμα ή παρεμπιπτόντως, είναι μια μεγάλη κουβέντα...



Ότι και να κάνουν, η τεχνολογία τους έχει ξεπεράσει. Ας το πάρουν χαμπάρι κι ας ψάξουν άλλες πηγές εσόδων.

Όταν λες να ψάξουν άλλες πηγές εσόδων τί εννοείς; Να αφήσουν την βιομηχανία του θεάματος και να γίνουν π.χ. λογιστές, ή οδηγοί λεωφορείου;

eyw
09-02-17, 16:36
... καταλήγουν να περιορίζονται ταυτόχρονα οι ελευθερίες μας, κάτι που είναι πολύ χειρότερο από τον αρχικό στόχο. ... τα κέρδη τους είναι πάνω απ'ολα.
Ο σκοπός όχι μονον αγιάζει τα μέσα αλλά συγχωρεί-δικαιολογεί και τις παράπλευρες απώλειες.

Η μέρα που το internet θα αποτελείται απο το TAXIS και άλλα 5-10 site δεν είναι και τόσο μακρυά.

Mirmidon
09-02-17, 18:10
τα κέρδη τους είναι πάνω απ'ολα.
Ο σκοπός όχι μονον αγιάζει τα μέσα αλλά συγχωρεί-δικαιολογεί και τις παράπλευρες απώλειες.

Η μέρα που το internet θα αποτελείται απο το TAXIS και άλλα 5-10 site δεν είναι και τόσο μακρυά.

Αυτή η σκέψη που βασίζεται, ρεαλιστικά;

andm
09-02-17, 21:10
Εύχομαι να κλείσουν όλα τα torrentάδικα. Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν για μία παραγωγή (πάσης φύσεως) κι εμείς να την απολαμβάνουμε τσάμπα. Καταστρέφονται όλοι (παραγωγοί, ενδιάμεσοι κλπ κλπ) για κάτι που μια χαρά θα μπορούσαμε να πληρώσουμε (πχ η ενοικίαση ταινία κάνει 1,5 - 2 €)

aroutis
09-02-17, 21:21
Κοίτα να δεις που μπορεί αναβιώσουν τα newsgroups από τη δεκαετία του 1990.
Ότι και να κάνουν, η τεχνολογία τους έχει ξεπεράσει. Ας το πάρουν χαμπάρι κι ας ψάξουν άλλες πηγές εσόδων.

Να αναβιώσουν; LOL
Το ότι χρησιμοποιείτε torrents δεν σημαίνει ότι τα newsgroups έχουν πεθάνει... μάλλον κάτι έχετε μπλέξει ;)

- - - Updated - - -


Ε... Ποτέ δεν πέθαναν!

Ετσι ακριβως.

voithostyrempora2
09-02-17, 21:54
Ωπ, Ziggo βλέπω, ο provider μου. Μαύρα μαντάτα εν όψει.

bxenos
10-02-17, 01:44
Εύχομαι να κλείσουν όλα τα torrentάδικα. Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν για μία παραγωγή (πάσης φύσεως) κι εμείς να την απολαμβάνουμε τσάμπα. Καταστρέφονται όλοι (παραγωγοί, ενδιάμεσοι κλπ κλπ) για κάτι που μια χαρά θα μπορούσαμε να πληρώσουμε (πχ η ενοικίαση ταινία κάνει 1,5 - 2 €)

Όπως και το να παιρνει 20 εκατομμύρια ο χαι ντουπερ ηθοποιός διότι τα πιτσιρίκια χαρακώνονται για πάρτη του;
Είναι φυσιολογικό αυτό;

Gordito
10-02-17, 02:26
Ότι και να κάνουν, η τεχνολογία τους έχει ξεπεράσει. Ας το πάρουν χαμπάρι κι ας ψάξουν άλλες πηγές εσόδων.

Για λεγε, επιστημονα, τι και πως;


Όπως και το να παιρνει 20 εκατομμύρια ο χαι ντουπερ ηθοποιός διότι τα πιτσιρίκια χαρακώνονται για πάρτη του;
Είναι φυσιολογικό αυτό;

Ναι, οπως ειναι φυσιολογικο να τα παιρνει ο Cristiano Ronaldo, οι U2, ο LeBron James κλπ

megahead13
10-02-17, 04:46
Kodi/Exodus :whistle:

turboirc
10-02-17, 07:51
Όπως και το να παιρνει 20 εκατομμύρια ο χαι ντουπερ ηθοποιός διότι τα πιτσιρίκια χαρακώνονται για πάρτη του;
Είναι φυσιολογικό αυτό;

Ο ηθοποιος τη δουλεια του κανει. Τα πιτσιρικια εχουν γονεις. Αν αυτοι ειναι ηλιθιοι και αφηνουν τα παιδια τους αγραμματα ας προσεχαν.

PopManiac
10-02-17, 12:04
Deja vu και το γυρνάμε στην κλασική συζήτηση με άσχετα "επιχειρήματα" περί κακόμοιρων καλλιτεχνών που χάνουν το βιός τους ενώ - μερικοί - βγάζουν εκατομμύρια (και άρα, μας χρωστάνε δωρεάν διανομές; )....

Όταν προφανώς και το αντικείμενο δεν είναι αυτό, και μάλιστα τέτοιο πλαίσιο συζήτησης μόνο βοηθά κάτι καλοθελητές και τσιράκια των εταιρειών (όπως ο οργανισμός που έκανε την μήνυση στους ISPs στην εν λόγω υπόθεση) να κάνουν το θεάρεστο έργο τους.

Προφανώς και είναι παράνομη η χρήση άνευ αδείας ή αντιτίμου προϊόντων που είναι νομικά κατοχυρωμένα. Και προφανώς το κάνουν(με) αρκετοί έχοντας γνώση του τι κάνουν (αλλά ντύνοντάς το με διάφορα "επιχειρήματα").

Το θέμα είναι άλλο και εδώ είναι η ουσία:

Μέχρι πού θα φτάσουν οι προσπάθειες προστασίας και απαγόρευσης και κατά πόσο αυτές οι προσπάθειες θα παραβιάζουν και άλλα θεμελιώδη δικαιώματα;

Εδώ έχουμε ένα πιθανό πρώτο επικίνδυνο βήμα καθώς δυνητικά θα μπορεί ένας ΧΨΩ οργανισμός / εταιρεία να πάει σε ένα εθνικό δικαστήριο και να αιτηθεί διακοπή Ρ2Ρ συνδέσεων με συγκεκριμένο ιστότοπο λόγω πειρατείας. Αλλά, θα σταματήσει εκεί; Και μπορεί το ΔΕΕ να μιλά για αρχή αναλογίας, αλλά σε εθνικό επίπεδο οι δικαστές σιγά μην κάθονται να το ψάχνουν και θα το αφήνουν για τα ανώτατα δικαστήρια για όσους έχουν τον χρόνο και το χρήμα να προσπαθήσουν να αντισταθούν σε σωρηδόν απαγορεύσεις.

Και ποιος μας λέει ότι σταματάμε εκεί; Και όχι αύριο να βάλουμε και τα VPNs στο στόχαστρο επειδή - και καλά - διευκολύνουν την πειρατεία; Και τις ανώνυμες συνδέσεις; Και τις μεθόδους ψηφιακής προστασίας ιδιωτικότητας;

eyw
10-02-17, 12:33
... Το θέμα είναι άλλο και εδώ είναι η ουσία:

Μέχρι πού θα φτάσουν οι προσπάθειες προστασίας και απαγόρευσης και κατά πόσο αυτές οι προσπάθειες θα παραβιάζουν και άλλα θεμελιώδη δικαιώματα;
... εύκολη ερώτηση.
Απ: μέχρι εκεί που τους παίρνει.
Και μετά θα πάρει και θα σηκώσει και τα vpn και τα πάντα όλα. Σε παιχνίδια των billions δεν χωρούν ιδιωτικότητες και άλλα πτηνά.

biozweistein22
10-02-17, 14:44
Kodi/Exodus :whistle:

HideMyAss/PopCornTime :whistle:

Δε λέω, ωραίο το kodi, αλλά η ευκολία του να ψάχνω το τορρεντακι μου και να το πετάω στο popcorn με drag n drop δεν υπάρχει...

megahead13
10-02-17, 15:36
HideMyAss/PopCornTime :whistle:

Δε λέω, ωραίο το kodi, αλλά η ευκολία του να ψάχνω το τορρεντακι μου και να το πετάω στο popcorn με drag n drop δεν υπάρχει...
Ναι, αλλά το torrent πρέπει να το βρεις πρώτα ;) Γενικά, έχω βρει την υγειά μου με το συνδυασμό Kodi/Exodus/AliveGR :)

biozweistein22
10-02-17, 15:46
Ναι, αλλά το torrent πρέπει να το βρεις πρώτα ;) Γενικά, έχω βρει την υγειά μου με το συνδυασμό Kodi/Exodus/AliveGR :)

Ας είναι καλά το 1337X, από τα λίγα ανοιχτά σε UK. Παρόλα αυτά και εγώ τα ίδια plugins χρησιμοποιώ σε kodi. Ειδικά το AliveGR με έχει σώσει για euroleague από ΕΡΤ

ThReSh
10-02-17, 15:57
Ναι, αλλά το torrent πρέπει να το βρεις πρώτα ;) Γενικά, έχω βρει την υγειά μου με το συνδυασμό Kodi/Exodus/AliveGR :)

Θα βρει όμως και καλύτερη ποιότητα, όχι άθλιο bitrate και stereo ήχο...

megahead13
10-02-17, 17:31
Θα βρει όμως και καλύτερη ποιότητα, όχι άθλιο bitrate και stereo ήχο...
Για το λαπτόπι/PC μια χαρά είναι και τα δύο (ιδιαίτερα για κάτι που θα δεις μια, δυο φορές το πολύ). Όσον αφορά το δεύτερο, προσωπικά ως αληθινός audiophile τα 105.15 Dolby Atmos Super DTS True Digital surround με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Στερεοφωνικός ήχος, άντε με την προσθήκη κάποιου καλού sub και όλα κομπλέ :oneup: Είμαστε όμως ήδη αρκετά :offtopic: :)

minas
10-02-17, 18:11
Μια και είναι σχετικό με το θέμα (αν και σίγουρα αποτελεί σημαντική είδηση από μόνο του) μερικά πρόσφατα στοιχεία για το πώς λειτουργούσε η προστασία πνευματικών δικαιωμάτων στην Ελλάδα:
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/epixeiriseis/porisma-fwtia-52-000-mhniaios-misthos-gia-ton-proedro-ths-aepi.4521528.html

andm
10-02-17, 18:44
Όπως και το να παιρνει 20 εκατομμύρια ο χαι ντουπερ ηθοποιός διότι τα πιτσιρίκια χαρακώνονται για πάρτη του;
Είναι φυσιολογικό αυτό;

Τα παίρνει γιατί υπάρχει ζήτηση. Αν χαρακώνονταν για πάρτη σου, θα τα έπαιρνες εσύ. Αυτό (το ότι υπάρχει ζήτηση) δεν σημαίνει ότι πρέπει να προωθούμε την παρανομία ως τρόπο λύσης. Αντιθέτως, θα έπρεπε να βρίσκαμε "διαμάντια" (πάσης φύσεως τέχνης) και να τα πληρώναμε, ώστε να ενθαρρύνουμε τον καλλιτέχνη να συνεχίσει.

PopManiac
10-02-17, 18:56
Τα παίρνει γιατί υπάρχει ζήτηση. Αν χαρακώνονταν για πάρτη σου, θα τα έπαιρνες εσύ. Αυτό (το ότι υπάρχει ζήτηση) δεν σημαίνει ότι πρέπει να προωθούμε την παρανομία ως τρόπο λύσης. Αντιθέτως, θα έπρεπε να βρίσκαμε "διαμάντια" (πάσης φύσεως τέχνης) και να τα πληρώναμε, ώστε να ενθαρρύνουμε τον καλλιτέχνη να συνεχίσει.

Άντε πάλι με την ανούσια γενικολογία.... Ξαναλέω, αυτό είναι το θέμα;

You lied
10-02-17, 19:42
Εγώ δηλαδή που απο torrent διακινώ ΜΟΝΟ ελεύθερο λογισμικό (Live cd του debian), για ποιό λόγο να το υποστώ αυτό;

badweed
10-02-17, 19:47
για τιμωρια της αθυροστομιας του , να τον βαλουν να κανει 100 br-rips :p

sdikr
10-02-17, 19:52
Άντε πάλι με την ανούσια γενικολογία.... Ξαναλέω, αυτό είναι το θέμα;

Είναι και αυτό το θέμα, τις εταιρίες τις ενδιαφέρει να βρούνε τρόπο να μην επιτρέπουν το παράνομο μοίρασμα, όσο ακούμε σε κάθε τέτοιο θέμα.
Ναι αλλά εγώ, vpn, ναι αλλά εγώ το τάδε, ναι δεν θα με πιάσεις ποτέ. Τόσο θα ψάχνουνε τρόπο να σε πιάσουνε.




Εγώ δηλαδή που απο torrent διακινώ ΜΟΝΟ ελεύθερο λογισμικό (Live cd του debian), για ποιό λόγο να το υποστώ αυτό;

Δεν μπλοκάρανε τα torrents γενικά, μιλάει για μπλοκάρισμα συγκεκριμένης σελίδας, εσύ θα συνεχίσεις να στέλνεις το live cd σου

Gordito
10-02-17, 20:03
Εγώ δηλαδή που απο torrent διακινώ ΜΟΝΟ ελεύθερο λογισμικό (Live cd του debian), για ποιό λόγο να το υποστώ αυτό;

Γιατί είσαι ο ένας στους χίλιους, αν δεν κοροϊδεύεις.

999/1000 διακινούν πειρατικό υλικό από τα τορεντς

PopManiac
10-02-17, 20:13
Ναι, και λίγες φορές έχουμε blanket bans που έχουν κόψει και άσχετες σελίδες. Ψάξτε να δείτε τι παράπλευρες απώλειες είχε η απαγόρευση των πορνογραφικών σελίδων στο ΗΒ και πόσα άσχετα sites βρέθηκαν στη μαύρη λίστα.

Το ξαναλέω, είναι το λιγότερο αφελές να λέει κανείς "εμένα δεν με νοιάζει, θα κόψουν το ΤΡΒ μόνο και όλα καλά". Εάν το ΔΕΕ επιβεβαιώσει τη θέση του Γενικού Εισαγγελέα, τότε το επόμενο βήμα λογικά θα είναι ορυμαγδοί ασφαλιστικών μέτρων σε εθνικά δικαστήρια εναντίον κάθε site Ρ2Ρ που και προληπτικά ακόμα οι διάφοροι οργανισμοί "προστασίας" θα έχουν στα κιτάπια τους.

Επίσης, κάτι που ίσως δεν γνωρίζετε οι περισσότεροι και το καταλαβαίνω, ως επί το πλείστον εθνικοί δικαστές σε τέτοια δικαστήρια σιγά μην κάτσουν να ασχοληθούν με το αν το ΧΨΩ site είναι αυτό που λένε ότι είναι και σιγά μην εφαρμόσουν την αρχή της αναλογικότητας για κάθε download.

Ή μετά το επόμενο βήμα δεν θα είναι τα VPN και σιγά μην έχει σχέση το ότι φταίνε εκείνοι που γράφουν στα φόρουμς "δεν τρέχει τίποτε μπαίνω με VPN" επειδή αυτό περίμεναν οι οργανισμοί "προστασίας" για να τους κυνηγήσουν

A_gamer
10-02-17, 20:20
Τα παίρνει γιατί υπάρχει ζήτηση. Αν χαρακώνονταν για πάρτη σου, θα τα έπαιρνες εσύ. Αυτό (το ότι υπάρχει ζήτηση) δεν σημαίνει ότι πρέπει να προωθούμε την παρανομία ως τρόπο λύσης. Αντιθέτως, θα έπρεπε να βρίσκαμε "διαμάντια" (πάσης φύσεως τέχνης) και να τα πληρώναμε, ώστε να ενθαρρύνουμε τον καλλιτέχνη να συνεχίσει.

Το σημαντικό είναι ότι με τη λογοκρισία τέτοιων site, θα πάρει η μπάλα και άλλους που δεν είναι παράνομοι. Αφού την ξέρουμε την ιστορία και από τον 'πόλεμο κατά της τρομοκρατίας'.

Ειλικρινά σου το λέω, οι διάφοροι καλλιτέχνες είναι τριτεύουσας σημασίας, ακόμα και σε αυτούς που κυνηγούν την πειρατεία.

sdikr
10-02-17, 20:21
Ναι, και λίγες φορές έχουμε blanket bans που έχουν κόψει και άσχετες σελίδες. Ψάξτε να δείτε τι παράπλευρες απώλειες είχε η απαγόρευση των πορνογραφικών σελίδων στο ΗΒ και πόσα άσχετα sites βρέθηκαν στη μαύρη λίστα.

Το ξαναλέω, είναι το λιγότερο αφελές να λέει κανείς "εμένα δεν με νοιάζει, θα κόψουν το ΤΡΒ μόνο και όλα καλά". Εάν το ΔΕΕ επιβεβαιώσει τη θέση του Γενικού Εισαγγελέα, τότε το επόμενο βήμα λογικά θα είναι ορυμαγδοί ασφαλιστικών μέτρων σε εθνικά δικαστήρια εναντίον κάθε site Ρ2Ρ που και προληπτικά ακόμα οι διάφοροι οργανισμοί "προστασίας" θα έχουν στα κιτάπια τους.

Επίσης, κάτι που ίσως δεν γνωρίζετε οι περισσότεροι και το καταλαβαίνω, ως επί το πλείστον εθνικοί δικαστές σε τέτοια δικαστήρια σιγά μην κάτσουν να ασχοληθούν με το αν το ΧΨΩ site είναι αυτό που λένε ότι είναι και σιγά μην εφαρμόσουν την αρχή της αναλογικότητας για κάθε download.

Ή μετά το επόμενο βήμα δεν θα είναι τα VPN και σιγά μην έχει σχέση το ότι φταίνε εκείνοι που γράφουν στα φόρουμς "δεν τρέχει τίποτε μπαίνω με VPN" επειδή αυτό περίμεναν οι οργανισμοί "προστασίας" για να τους κυνηγήσουν

Το TPB μην ξεχνάμε πως είναι μια ειδική περίπτωση.


, εάν ο διαχειριστής αυτός είχε γνώση του γεγονότος ότι ένα έργο είχε τεθεί στη διάθεση του κοινού στο δίκτυο χωρίς τη συγκατάθεση των φορέων των δικαιωμάτων του δημιουργού και δεν αντέδρασε προκειμένου να καταστήσει αδύνατη την πρόσβαση στο έργο αυτό.


Το TPB ως γνωστό γράφει στα παπάκια του όλες τις αιτήσεις για να κόψει την πρόσβαση σε κάποιο αρχείο, όπως φυσικά και το ότι έχει μεταφέρει την βάση του σε σημείο που δεν τον πιάνει ο νόμος.
Πως ακριβώς λοιπόν θα προστατεύσουν τα δικαιώματα τους αυτές οι εταιρίες;


Το VPN σαν υπηρεσία δεν θα το κόψουν, αλλά λογικά και εκεί θα τους δώσει το status του παρόχου με αποτέλεσμα να έχουν υποχρέωση να μην επιτρέπουν πρόσβαση σε σελίδες που έχουν απαγορευτεί απο δικαστήρια.

andm
11-02-17, 21:00
Το σημαντικό είναι ότι με τη λογοκρισία τέτοιων site, θα πάρει η μπάλα και άλλους που δεν είναι παράνομοι. Αφού την ξέρουμε την ιστορία και από τον 'πόλεμο κατά της τρομοκρατίας'.

Ειλικρινά σου το λέω, οι διάφοροι καλλιτέχνες είναι τριτεύουσας σημασίας, ακόμα και σε αυτούς που κυνηγούν την πειρατεία.

Έτσι γινόταν και θα γίνεται πάντα στις κοινωνίες (ή στο ίντερνετ στην εν λόγω περίπτωση). Για μερικούς που παρανομούν, την πληρώνουν και οι υπόλοιποι. Το θέμα είναι να συζητήσουμε κατά πόσο η απαγόρευση πρέπει να εφαρμοστεί σωστά και με ποια κριτήρια. Δεν έχω την τεχνική κατάρτιση για να συζητήσω κάτι τέτοιο, παρ' όλα αυτά θεωρώ πως είναι σωστή κίνηση.

fadasma
11-02-17, 21:07
To VPN δεν μπλοκάρεται έτσι εύκολα. Το χρησιμοποιούν όλο και περισσότεροι για απομακρυσμένη εργασία.

avelte
12-02-17, 12:12
είμαι γερμανία και υπάρχει πρόσβαση στο ΤΡΒ αλλά δεν κατεβάζω κάν . Ότι χρειάζομαι το κάνω μέσω ελλάδας από τον η/υ μου και το ανεβάζω μέσω teamviewer αλλά το ανέβασμα είναι βάσανο με 100κβ... (εδώ φτάνω τα 250κβ)
είμαι στην αναζήτηση vpn αν και πάλι θα έχω λίγο τον φόβο. (expressvpn έχω στο μυαλό μου)
τα ραβασάκια πάνε και έρχονται εδώ

mrmagenta
13-02-17, 13:05
Ας πέσουν οι τιμές σε συνδρομητική τηλεόραση και σε streaming και on demand υπηρεσίες, γενικά ας πέσουν οι τιμές σε πνευματικά δικαιώματα για την Ελλάδα του σήμερα για να μην καταφεύγουμε στην πειρατεία. Επίσης πότε το Netflix θα βάλει ελληνικούς υποτίτλους. Ας πιέσουν οι αρμόδιοι και να μην χρειάζεται να στέλνω κάθε μήνα Εγώ mail. Εϊναι υπερβολή σε μισθό των 480€ να ζητάς μέχρι και 9,5€ εισιτήριο στον κινηματογράφο. Πολλά τα θέματα αλλά κανείς δεν "κουνιέται". ΑΝ λυθούν βασικές τιμολογιακές πολιτικές στην παροχή και στα πνευματικά δικαιώματα της τέχνης μέσω ηλεκτρονικών μέσων τότε δεν θα υπάρχει πειρατεία.

PopManiac
13-02-17, 13:11
Το VPN σαν υπηρεσία δεν θα το κόψουν, αλλά λογικά και εκεί θα τους δώσει το status του παρόχου με αποτέλεσμα να έχουν υποχρέωση να μην επιτρέπουν πρόσβαση σε σελίδες που έχουν απαγορευτεί απο δικαστήρια.

Δεν νομίζω ότι νομικά μπορεί κανείς να δώσει σε VPN status παρόχου - δεν στέκει κιόλας αν θυμάμαι τους ορισμούς που δίνει η ΕΕ στην οδηγία e-Privacy.

Εκείνο που μπορεί να γίνει - και νομίζω πως γίνεται ήδη - είναι να αποσταλούν εξώδικα cease and desist από οργανισμούς "προστασίας" σε εταιρείες VPN για να κόψουν πρόσβαση σε συγκεκριμένες IPs αλλά και αυτό νομίζω ότι είναι δώρο άδωρο

Revolution
13-02-17, 13:26
είμαι γερμανία και υπάρχει πρόσβαση στο ΤΡΒ αλλά δεν κατεβάζω κάν . Ότι χρειάζομαι το κάνω μέσω ελλάδας από τον η/υ μου και το ανεβάζω μέσω teamviewer αλλά το ανέβασμα είναι βάσανο με 100κβ... (εδώ φτάνω τα 250κβ)
είμαι στην αναζήτηση vpn αν και πάλι θα έχω λίγο τον φόβο. (expressvpn έχω στο μυαλό μου)
τα ραβασάκια πάνε και έρχονται εδώ

Δηλαδή στην Γερμανία και σε κάθε χώρα που έχει πιο αυστηρή νομοθεσία τι ακριβώς γίνεται αν κατεβάσεις ταινία απο το TPB?
Τους συμφέρει να ασχολούνται με κάθε περίπτωση ξεχωριστά?

PopManiac
13-02-17, 13:29
Δηλαδή στην Γερμανία και σε κάθε χώρα που έχει πιο αυστηρή νομοθεσία τι ακριβώς γίνεται αν κατεβάσεις ταινία απο το TPB?
Τους συμφέρει να ασχολούνται με κάθε περίπτωση ξεχωριστά?

Στη Γερμανία είναι πλέον στάνταρ πρακτική να λαμβάνει κανείς επιστολή από δικηγορικό γραφείο που να λέει ότι "διαπιστώσαμε ότι κατεβάσατε το τάδε αρχείο" και να σου ζητούν ένα 300ράκι για πλάκα.

Αν δεν έχεις VPN, you are living on the edge :down:

Revolution
13-02-17, 13:35
Στη Γερμανία είναι πλέον στάνταρ πρακτική να λαμβάνει κανείς επιστολή από δικηγορικό γραφείο που να λέει ότι "διαπιστώσαμε ότι κατεβάσατε το τάδε αρχείο" και να σου ζητούν ένα 300ράκι για πλάκα.

Αν δεν έχεις VPN, you are living on the edge :down:
Και αν δε το δώσεις τι?
Εχει περάσει νομοθεσία που δένει την IP σου με εσένα? Θα μπορούσε να κατεβάζει ο γείτονας που μοιραζόμαστε το WiFI πχ.

Στην Ελλάδα πάντως από την στιγμή που δεν υπάρχει σοβαρή συνδρομητική υπηρέσια δεν παίζουν τρόποι να κάνεις νόμιμο streaming.

PopManiac
13-02-17, 13:48
Και αν δε το δώσεις τι?
Εχει περάσει νομοθεσία που δένει την IP σου με εσένα? Θα μπορούσε να κατεβάζει ο γείτονας που μοιραζόμαστε το WiFI πχ.

Στην Ελλάδα πάντως από την στιγμή που δεν υπάρχει σοβαρή συνδρομητική υπηρέσια δεν παίζουν τρόποι να κάνεις νόμιμο streaming.

Αν δεν δώσεις, η απειλή είναι ξεκάθαρη. Θα σε τρέξει το γραφείο στα δικαστήρια και άντε βρες άκρη εκεί, συνεπώς θα πεις "300 τώρα και καλύτερα από χιλιάρικα και τρέξιμο".

Στην Ελλάδα η πρακτική αυτή ακολουθείται τα μάλλα από ΑΕΠΙ και άλλες τέτοιες συναφείς εταιρείες αλλά εναντίον καταστηματαρχών με όμοια αποτελέσματα.

Symos
13-02-17, 14:00
Πρόσφατα σε γνωστό μου που είχε πάει για δουλειά στη Γερμανία ήρθε ραβασάκι 12.000€ (!) για ταινίες που είδε/κατέβασε από το δωμάτιό του στο ξενοδοχείο.
Το ραβασάκι προφανώς ήρθε στο ξενοδοχείο και τώρα το ξενοδοχείο τα ζητάει από αυτόν. Δεν ξέρω τί θα κάνει τελικά...

PopManiac
13-02-17, 14:04
Πρόσφατα σε γνωστό μου που είχε πάει για δουλειά στη Γερμανία ήρθε ραβασάκι 12.000€ (!) για ταινίες που είδε/κατέβασε από το δωμάτιό του στο ξενοδοχείο.
Το ραβασάκι προφανώς ήρθε στο ξενοδοχείο και τώρα το ξενοδοχείο τα ζητάει από αυτόν. Δεν ξέρω τί θα κάνει τελικά...

Υπερβολικότατο μου ακούγεται και σίγουρα χρήζει νομικής υποστήριξης

Symos
13-02-17, 15:04
Υπερβολικότατο μου ακούγεται και σίγουρα χρήζει νομικής υποστήριξης

Ναι, έχουν απευθυνθεί σε δικηγόρο. Το ποσό δεν ξέρω μήπως το υπερέβαλε και λίγο (δεν είχε και κάποιο λόγο βέβαια) ή μήπως δεν το θυμάμαι εγώ σωστά, αλλά σίγουρα ήταν ποσό της τάξης των χιλιάδων ευρώ, όχι των εκατοντάδων.

sdikr
13-02-17, 15:47
Δεν νομίζω ότι νομικά μπορεί κανείς να δώσει σε VPN status παρόχου - δεν στέκει κιόλας αν θυμάμαι τους ορισμούς που δίνει η ΕΕ στην οδηγία e-Privacy.

Εκείνο που μπορεί να γίνει - και νομίζω πως γίνεται ήδη - είναι να αποσταλούν εξώδικα cease and desist από οργανισμούς "προστασίας" σε εταιρείες VPN για να κόψουν πρόσβαση σε συγκεκριμένες IPs αλλά και αυτό νομίζω ότι είναι δώρο άδωρο

Δεν λεω να έχει υποχρέωση να κρατάει τα στοιχεία του τι κάνει ο χρήστης, αλλά το να έχει υποχρέωση όπως πχ ο isp που θα μπλοκάρει την πρόσβαση στο TBP να κάνει το ίδιο και αυτός για το δικό του δίκτυο

- - - Updated - - -


Και αν δε το δώσεις τι?
Εχει περάσει νομοθεσία που δένει την IP σου με εσένα? Θα μπορούσε να κατεβάζει ο γείτονας που μοιραζόμαστε το WiFI πχ.

Στην Ελλάδα πάντως από την στιγμή που δεν υπάρχει σοβαρή συνδρομητική υπηρέσια δεν παίζουν τρόποι να κάνεις νόμιμο streaming.

Την ευθύνη για το τι γίνεται με την σύνδεση σου την έχεις εσύ, αν διαβάσεις πχ το συμβόλαιο που κάνεις εδώ στην Ελλάδα σε κάποιον παροχο το αναφέρει.

PopManiac
13-02-17, 15:51
Δεν λεω να έχει υποχρέωση να κρατάει τα στοιχεία του τι κάνει ο χρήστης, αλλά το να έχει υποχρέωση όπως πχ ο isp που θα μπλοκάρει την πρόσβαση στο TBP να κάνει το ίδιο και αυτός για το δικό του δίκτυο

Μα ήδη αν δεν κάνω λάθος cease and desist μοιράζονται. Το πρόβλημα - για τους ενάγοντες - είναι ότι τα VPNs δεν παρέχουν (εξόσων γνωρίζω) κάποια υπηρεσία πρόσβασης per se. Προσφέρουν περισσότερο ένα μέσο πρόσβασης, ένα τούννελ. Συνεπώς δεν έχουν καμία υποχρέωση επόπτευσης.

Το βλέπω πολύ δύσκολο να στηθεί κάποια υπόθεση από τους οργανισμούς "προστασίας". Όμως με κάτι τέτοιες αποφάσεις όπως η παρούσα που συζητούμε (αν καταλήξει έτσι η ιστορία) τότε θα γίνει πολύ πιο εύκολο σε εθνικά δικαστήρια στην ΕΕ να αρχίσουν μηνύσεις και κάπου θα βρεθούν εθνικοί δικαστές με χαμηλό επίπεδο γνώσεων (ή όρεξη) που θα ενδεχομένως θα συμμεριστούν την λάθος αυτή προσέγγιση προς VPN.

Γι'αυτό και λέω σε μερικούς εδώ που λένε "έ, σιγά" ή "εμείς δεν έχουμε να ανησυχούμε είμεθα νοικοκυραίοι και αγοράζουμε δεν κατεβάζουμε" ότι δεν είναι διόλου τόσο απλό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.