PDA

Επιστροφή στο Forum : Hacked το site του Πλαισίου!



Σελίδες : [1] 2

πΟΤΕ
16-10-04, 02:38
Είπα να ρίξω μια ματιά στο site του Πλαισίου προτού κοιμηθώ, μπας και επιτέλους αξιώθηκαν να φέρουν 64-bit επεξεργαστές Socket 939 σε λογική τιμή.

Τι να δω ο άμοιρος;;;

ΡΟΜΠΑ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ!!!

Όποιος προλάβει ΤΩΡΑ να το δει!

http://www.plaisio.gr/

sa1901
16-10-04, 02:44
το είδα ... πολύ γέλιο :guitar

Αλλά έπρεπε να είναι πιο πρωτότυπο...

sdikr
16-10-04, 02:46
Πάντως κατά 90% την σελίδα δεν την "κάναν" οι τεχνικοί απο το πλαίσιο,

odd
16-10-04, 02:47
να και ένα print screen για όποιον δεν προλάβει...

Το "σ' αγαπάω μ' ακούς" μ' άρεσε :)

Oakenfold_
16-10-04, 03:06
LOL?

ipo
16-10-04, 03:13
Πέρασα σήμερα το απόγευμα από το Πλαίσιο. Ένας υπάλληλος μου είπε ότι δεν είχαν από τις 17:00 ούτε πρόσβαση στο internet, ούτε καν LAN.

Το βράδυ που γύρισα σπίτι, είδα και τη σελίδα του! Πολύ γέλιο.

Slammer
16-10-04, 04:08
Συμβαίνει και στα καλύτερα σπιτια....
Θυμαστε προπερσυ κατι αντιστοιχο που εγινε με το site της CIA? μονο που εκεινοι οι hackers ήταν πιο εφευρετικοι.... εγραψαν Central Stupidity Agency....

Cs|bomberman
16-10-04, 05:11
Αυτό ειναι εργο ασυνείδητου script kiddie. Δεν λέω καλά να πάθει το πλαίσιο του αξίζει που θέλει και securita στην είσοδο, αλλά αυτός που το εκανε είναι παιδαρέλλι και αν κάνει μήνυση το πλαίσιο δεν την γλιτώνει με την καμία =P. Μάλλον προβλέπω απόλυση του admin και εγκατάσταση unix =p

moralas
16-10-04, 05:55
ειναι ξαδερφακι μου! :mrgreen:

giokas
16-10-04, 06:27
Μάλλον προβλέπω απόλυση του admin και εγκατάσταση unix =p

Και που ξερεις αν δεν εχουν ηδη unix??

giokas
16-10-04, 06:27
αλλά αυτός που το εκανε είναι παιδαρέλλι και αν κάνει μήνυση το πλαίσιο δεν την γλιτώνει με την καμία =P

Και πως ξερεις αν θα τον βρουν?

party-pooper
16-10-04, 08:39
πουσου... μαλλον δε το προλαβα! σημερα ειδα το thread και προσπαθησα να μπω αλλα λεει page cannot be displayed τζηφος... οποιος εχει ενα printscreen η μια εικονα και δε βαριεται ας το στειλει ρε παιδια στο tsipis2004@spymac.com :lol:

Ducklord
16-10-04, 08:44
Μη μασάς, θα "τον δώσει" ο Moralas! τι είναι ένας ξάδερφος λιγότερος για μια Radeon X800? :twisted: :twisted: :twisted:

Φιλικά
Παπιάρχοντας

aesir
16-10-04, 09:29
windows 2000 με InterWorldPAS/3.0 τρέχει, ούτε IIS ούτε Apache...

NikoLakis
16-10-04, 09:54
οχι ρε ... ουτε εγω το προλαβα . αν μπορειτε βαλτε κανα Printscreen να γελασουμε και μεις οι καημενοι :D :D

Voldemort
16-10-04, 10:01
Να πάρει! Ούτε εγώ τα κατάφερα! :| Βάλτε και άλλα capture screen εσείς οι τυχεροί που το είδατε! 8)

KyR-X
16-10-04, 10:51
Και που ξερεις αν δεν εχουν ηδη unix??


Και πως ξερεις αν θα τον βρουν?

Χμμ.. εγω ξέρετε τι ξέρω?
Οτι αυτό το @#δάκι (το script kiddie...ναι καλά) τώρα ξέρει τι έχει αγοράσει η μισή Ελλάδα απο το Plaisio. Ακόμη και αν ο τάδε χψζ Βουλευτής (λέμε τώρα) αγόρασε το τάδε laptop με τη τάδε CPU που είχε τη τάδε ID και πότε είχε προβλήματα με τα windows πιθανών να ξέρουν για να κάνει update...γιατί το Plaisio...ε, δε θα τιου πουλούσε μια ολοκληρωμένη λύση για οποιαδήποτε εφαρμογή στο internet αν και εφόσων τη χρειαζώταν? Αν το ψάξεις πας μακριά..εβραιοδουλειά μου μυρίζει..και το site το έβαλαν για τα μάτια του κόσμου, σιγά μη μπορεί το cript kiddie να μπει στο κεντρικο server τους και απο κει να κάνει σαλάτα και το LAN. Πάνε ολα τα προγράμματα πελατών..δηλαδή μιλάμε για χοντρή ζημιά..εκτός κι αν ήταν να κάνει πρόσφατα έλεγχο η ΣΔΟΕ..οπότε έχουν μι καλή δικαιολογία να γλυτώσουν την έρευνα.... Χμμμ...

George978
16-10-04, 10:56
τι λες ρε φιλε λες να μην εχουν και αντιγραφα? αμα ηταν ετσι ολες οι εταιριες θα ειχαν μια σελιδα και καθε χρονο θα την χακεβανε. :mrgreen:

psyxakias
16-10-04, 10:59
Άραγε κατέβασαν καμμία ωραία database με τις πιστωτικές που έχουν αγοράσει από το Πλαίσιο; Εκεί θα πέσει γέλιο...

Voldemort
16-10-04, 11:02
Snif.....Θέλω και άλλα screenshot! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Να το βλέπαμε και εμέις live....Τώρα το ρίξανε για να μην βλέπουμε τα καραγκιοζιλίκια..... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

porosis
16-10-04, 11:09
όχι screenshot! το source σε HTML το έχει κανείς; :twisted:

KyR-X
16-10-04, 11:18
Υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί για λίγο σε cache του google κάποια στιγμή άραγε?..

sotiriskakos
16-10-04, 11:20
Λοιπόν, ορίστε η φωτό (κατόπιν άδειας του δικαιούχου πάντα!):

KyR-X
16-10-04, 11:26
Μια βολτίτσα στο google και στη cache του μας δείχνει οτι ούτε τα subdomains του εμφανίζωνται...και μάλλον θα κάνει λίγο καιρό να ανεβάσει σελίδα μιας και είναι..σαββατοκύριακο...έπεσα σε αυτή την υ[ποσελίδα κατά τύχη που επαινούσε τη ασφάλεια του Plaisio.gr και αν δε κάνω λάθος είναι το νούμερο ενα ψηφιακό μαγαζί στην Ελλάδα..σε προβολή αλλά και σε κίνηση? Για ψαχτείτε οσι πήρατε online (τουλάχιστο) απο εκεί μη καταλήξει η CC σας σε καμιά Βουλγαρία μεριά..

Προστασία Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (N 2472/1997)

Σε καμία περίπτωση δεν διακινούμε προσωπικά σας στοιχεία σε τρίτους (άρθρο 11 ν. 2472/1997)
Σε καμία περίπτωση δεν πουλάμε ή ενοικιάζουμε προσωπικά σας δεδομένα σε τρίτους. Τα στοιχεία αυτά χρησιμοποιούνται αποκλειστικά από το Πλαίσιο για να βελτιώνουμε συνεχώς την εξυπηρέτησή σας. Αν μελλοντικά δούμε ότι το να μοιραστούμε κάποια στοιχεία σας με κάποιο τρίτο μπορεί να ωφελήσει σημαντικά τις αγορές σας, θα γίνει μόνο μετά από δική σας έγκριση.

Εξαίρεση στη δέσμευση αυτή είναι η περίπτωση που οι συγκεκριμένες πληροφορίες ζητηθούν με δικαστική απόφαση από όργανα του Νόμου.
Πως μπορείτε να ελέγχετε τη χρήση των προσωπικών σας δεδομένων?
Πηγαίνοντας στο «Ο λογαριασμός μου» και μετά στο «Προσωπικά στοιχεία μέλους» μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε κάθε στοιχείο που μας έχετε εμπιστευτεί (δικαίωμα πρόσβασης, άρθρο 12 ν. 2472/1997), μπορείτε να κάνετε αλλαγές στα στοιχεία σας ή ακόμα να ζητήσετε τη διαγραφή τους και γενικά να προβάλλεται οποτεδήποτε αντιρρήσεις για την επεξεργασία των δεδομένων που σας αφορούν (δικαίωμα αντίρρησης άρθρο 13 ν. 2472/1997).
Πως το Πλαίσιο ασφαλίζει τα προσωπικά σας δεδομένα?
Για να εξασφαλίσει την προστασία των προσωπικών σας δεδομένων, το Πλαίσιο χρησιμοποιεί τεχνολογία SSL (Secure Socketσ Layer). Το SSL είναι η πλέον αξιόπιστη τεχνολογία για την ασφάλεια συναλλαγών μέσω του internet, σε παγκόσμια κλίμακα. Με αυτή την τεχνολογία, κάθε στοιχείο που καταχωρείτε στο site μας κωδικοποιείται πριν βγεί online και σε συνέχεια διερευνάτε η αυθεντικότητα του μηνύματος και του server.

Τα SSL ξεκινάει την κωδικοποίηση από τα 40-bit. Εμείς χρησιμοποιούμε κρυπτογράφηση στα 128-bit η οποία είναι ένα τρισεκατομμύριο φορές πολυπλοκότερη, και άρα ασφαλέστερη, από την αντίστοιχη των 40-bit.

Επίσης, το Πλαίσιο διαθέτει ψηφιακό πιστοποιητικό προστασίας από τη Verisign, Inc., μια διεθνώς αναγνωρισμένη ως ηγέτιδα εταιρεία στον τομέα της παροχής προστασίας συναλλαγών και δεδομένων μέσω internet.

del_ahmettt
16-10-04, 11:41
Tο Google, πάντως εχει ακόμα στιγμιότυπο που έχει παρει http://www.plaisio.gr/ as retrieved on 15 Oct 2004 00:12:00 GMT. την "επίμαχη" ώρα δηλαδή, αλλα δεν βλέπω κατι "περίεργο". :(

del_ahmettt
16-10-04, 11:51
Όοπς 16 εχουμε σήμερα!Σόρρυ! :oops:

(PS Έχω κρατήσει και mht αρχείο από την περίπτωση Ηι-5, που δουλευει αψογα μεχρι σήμερα, αλλα δεν ξέρω αν "κάνει" να το ανεβάσω) :wink:

xxxxx
16-10-04, 11:56
Ρε παιδιά, γιατί εγώ δεν βλέπω κανένα screenshot σε αυτό το thread?

Βάλτε καμιά εικόνα να γελάσουμε κι εμείς λίγο.

xxxxx
16-10-04, 11:59
Τώρα το είδα.

ΧΕΧΕ, ωραίο.

mario_z
16-10-04, 12:45
paidia anevazw ton epimaxo kodika tis selidas opws ton kategrapsa. Mi gelasete polu! ok vre? :lol:

mario_z
16-10-04, 12:46
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0 Transitional//EN">
<!-- saved from url=(0022)http://www.plaisio.gr/ -->
<HTML><HEAD><TITLE>AYTH H SELIDA EXEI PESEI THUMA HACKER</TITLE>
<META http-equiv=Content-Language content=el>
<META content="MSHTML 6.00.2900.2523" name=GENERATOR>
<META content=FrontPage.Editor.Document name=ProgId>
<META http-equiv=Content-Type content="text/html; charset=iso-8859-1"></HEAD>
<BODY>
<HR>

<HR>

<HR>

<P><SPAN lang=en-us>AYTH H SELIDA EXEI PESEI THUMA HACKER.SUNTOMA FANTAZOMAI OI
ELEHNOI</SPAN></P>
<P><SPAN lang=en-us>TEXNIKOI TOU PLAISIOY THA THN KSANASHKWSOY.</SPAN></P>
<P><SPAN lang=en-us>H GNWSH EINAI ELEYTHERH!</SPAN></P>
<P><SPAN lang=en-us>HACK THE PLANET!!</SPAN></P>
<P><SPAN lang=en-us>SM51000 (S'AGAPAW MAKOYS???????????)</SPAN></P>
<P><SPAN lang=en-us style="FONT-WEIGHT: 700; FONT-STYLE: italic"><FONT
size=6>$$$$$$$$$$$$$     hacked by
SACIX      $$$$$$$$$$$$</FONT></SPAN></P>
<P><SPAN lang=en-us>GREAT THANKS TO </SPAN><FONT color=#000080
size=2><B>insomniac_c4po</B></FONT></P>
<HR>

<HR>

<HR>

<P> </P></BODY></HTML>

KyR-X
16-10-04, 12:47
Όοπς 16 εχουμε σήμερα!Σόρρυ! :oops:

(PS Έχω κρατήσει και mht αρχείο από την περίπτωση Ηι-5, που δουλευει αψογα μεχρι σήμερα, αλλα δεν ξέρω αν "κάνει" να το ανεβάσω) :wink:

Για ρίξε να γελάσουμε με αυτές τις απαράδεκτες (κατά τη γνώμη μου)

Σημείωση: Το Πλαίσο δεν είναι υποχρεωμένο να ανακοινώσει στους πελάτες του οτι ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΗ?

Μα σε ποια μπανανία ζούμε τέλος πάντων?

Περιμένω ανακοίνωση της είδησης απο ενα τηλεοπτικό σταθμό τουλάχιστον..για να δούμε πόσο σεβώμαστε τη προστασία του εισοδήματος μας και του ασφαλούς των συναλαγών μας σε αυτή τη χώρα ως πολίτες...ε ρε τρομονόμος που μας χρειάζετε...εγω αυτή τη στιγμή είμαι σε αναμένα κάρβουνα.

ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ΝΑ ΑΚΥΡΩΣΕΙ ΤΗ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΡΤΑ? θα κουκουλωθεί το θέμα να μη θιγεί ο εργολάβος που είναι πίσω απο το Πλαίσιο κτλπ? Αίσχος!

George978
16-10-04, 13:00
σιγα ρε ηρεμησε πολυ προσωπικα εχεις παρει το θεμα, γιατι δεν παιρνεις ενα τηλεφωνο αφους εισαι καθεσαι σε αναμενα καρβουνα

androu
16-10-04, 13:08
Και γώ ψάχνω για κανα print screen έχει κανείς??

EvilHawk
16-10-04, 13:11
Υπάρχει βρε παιδιά print screen στην πρώτη σελιδα του θέματος! :lol:

porosis
16-10-04, 13:24
μόλις είδα το source... μα καλά σε FrontPage το έφτιαξε ! είναι όντως script kiddie...

ibok
16-10-04, 13:25
Eπικοινώνησα πριν λίγο με την EUROBANK και η κυρία με την οποία μίλησα (801-111-1144) μου ειπε " Το γνωρίζουμε απο μερικές μέρες νωρίτερα και όσοι πελάτες μας ειχαν πρόβλημα εννημερώθηκαν " Οπότε μην ανησυχείτε.
Αυτά!!!!
Αυτά τα γράφω για τις ακυρώσεις καρτών που αναφέρθηκε πιό πριν.
Φιλικά ibok

Valder
16-10-04, 14:21
Όσοι αγόρασαν με πιστωτική κάρτα απο τα μαγαζιά του Πλαισίου και ΟΧΙ online είναι σε κίνδυνο;

KyR-X
16-10-04, 14:35
Μόλις άκουσα οτι επιρρεάστηκαν και LAN αυτό σκεφτηκα.Αυτό με ανησύχησε ιδιαίτερα.

EvilHawk
16-10-04, 15:27
Δεν θα μπορούσα να φανταστώ ότι σε ένα τέτοιο αθώο thread θα αναγκαζόμουνα να σβήσω posts!
George978 & Kyr-X, ηρεμία παιδιά, είναι χαζό να αλληλοβρίζεστε για κάτι τόσο ασήμαντο!

KyR-X
16-10-04, 15:31
:whiteflag

del_ahmettt
16-10-04, 16:21
Πάρτε και τις Ηi-5 για νε έχουμε να γελάμε...
Αποσυμπιέστε και ανοίξτε το .mht αρχείο με ΙΕ.
(νομίζω οι αλλοι browsers δεν υποστηρίζουν αυτή τη μορφή)
Καλύτερα να ειστε on-line για να φορτώνονται και τα (τωρινά)banners.



AΠΟΚΥΡΗΞΗ ΕΥΘΥΝΗΣ:
O αποστολέας σε καμία περίπτωση δεν επικροτεί ενέργειες αλλόιωσης περιεχομένου ιστοτόπων ,όπως αυτή. Απλώς παραθέτει ένα στιγμιότυπο (αρχείο) ενός ιστοτόπου, με καθολικά δημόσιο περιεχόμενο, που πάρθηκε σε συγκεκριμενη χρονική στιγμή στο παρελθόν.

sotiriskakos
16-10-04, 16:27
Γιατί εγώ δε μπορώ να δω τη φωτό που ανέβασα και αυτές που ανέβασε ο del ahmettt;

KyR-X
16-10-04, 16:27
Ούτε με Firefox ούτε με IE (πτού) φαίνεται το link σου del_ahmettt ίσως να είναι το script του adslgr που κάνει μερικές φορές περίεργα.

Now you see it, now you dont!

edit Α χα χα!! Το είδα!! Έκαναν και στις Hi-5 επίσκεψη οι χακέρες? It Rocks! :mrgreen:

stavpal
16-10-04, 16:33
Πάρτε και τις Ηi-5 για νε έχουμε να γελάμε...
Αποσυμπιέστε και ανοίξτε το .mht αρχείο με ΙΕ.
(νομίζω οι αλλοι browsers δεν υποστηρίζουν αυτή τη μορφή)
Καλύτερα να ειστε on-line για να φορτώνονται και τα (τωρινά)banners.



AΠΟΚΥΡΗΞΗ ΕΥΘΥΝΗΣ:
O αποστολέας σε καμία περίπτωση δεν επικροτεί ενέργειες αλλόιωσης περιεχομένου ιστοτόπων ,όπως αυτή. Απλώς παραθέτει ένα στιγμιότυπο (αρχείο) ενός ιστοτόπου, με καθολικά δημόσιο περιεχόμενο, που πάρθηκε σε συγκεκριμενη χρονική στιγμή στο παρελθόν.

χαχα! ωραίο. με IE το είδα

del_ahmettt
16-10-04, 16:33
Ούτε με Firefox ούτε με IE (πτού) φαίνεται το link σου del_ahmettt ίσως να είναι το script του adslgr που κάνει μερικές φορές περίεργα.

Now you see it, now you dont!


Έκαναν και στις Hi-5 επίσκεψη οι χακέρες? Nαι το είχαμε ξανακουβεντιάσει καπου τελος Ιούλη, αλλα δε νομίζω να ειχε ανοιχτει thread. Μαλιστα το site ήταν "επάνω" hackαρισμένο για τουλάχιστον μία εβδομάδα... :lol:
πΟΤΕnet web design, σου λεει μετά... :lol:

del_ahmettt
16-10-04, 16:48
Παιδιά, εχω την εντύπωση ότι τέτοιου είδους επιθέσεις γίνονται κατα κανόνα "εκ των έσω".Κάποιος δυσαρεστημένος εργαζόμενος ίσως... Δεν μπορώ να πιστεψω ότι υπήρχε σέ ενα τόσο "επαγγελματικό" site, ενα τόσο τρωτό σημείο. Κάτι περισσότερο ηξερε ο hacker απο εμας, το συνδύασε με καποιες "δεξιότητές" του και "εβγαλε το άχτι του"!

androu
16-10-04, 16:55
Εγώ αναρωτιέμαι αφού οι servers ήταν πεσμένοι κάπου απο τις 5μμ χθές.. πού σκ__τ@ ανέβασε τη σελίδα ο άλλος?? Μήπως έκανε κανένα redirect το domain?? Γίνεται αυτό??

KyR-X
16-10-04, 17:02
Παιδιά, εχω την εντύπωση ότι τέτοιου είδους επιθέσεις γίνονται κατα κανόνα "εκ των έσω".Κάποιος δυσαρεστημένος εργαζόμενος ίσως... Δεν μπορώ να πιστεψω ότι υπήρχε σέ ενα τόσο "επαγγελματικό" site, ενα τόσο τρωτό σημείο. Κάτι περισσότερο ηξερε ο hacker απο εμας, το συνδύασε με καποιες "δεξιότητές" του και "εβγαλε το άχτι του"!

www.hooverwebdesign.com να δεις επαγγελματικά templates που μπορείς να εγκαταστήσεις στο δευτερόλεπτο..αν εννοείς τη σχεδίαση του site.

androu δεν θυμάμαι τι ακριβώς, αλλά γίνεται, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, φτάνει να έχει αδυναμίες το html και τα scripts που χρησιμοποιούν στη σελίδα τους, βασικά ολες οι επιθέσεις σε σελίδες αυτά εκμεταλεύωνται. Πράγμα που μειώνει ακόμη περισσότερο το Plaisio....Ρόμπες τσκ τσκ...

androu
16-10-04, 18:29
Ξαναπήρε μπρόστά το site χωρίς να τρέχει τπτ ούτε μια ανακοίνωση.... :roll:

KyR-X
16-10-04, 18:53
Ε καλά τώρα... :)
Σέβεται εξ άλλου κανείς τους πελάτες του σε αυτό το τόπο?
Διαφημίζω εγω ασφάλεια την ίδια στιγμή που μου ξηλώνουν τη σελίδα και μου αλωνίζουν τους servers, και περιμένεις αν το παραδεχτώ? Σαββατοκύριακο εξ άλλου, σου λέει..ποιός θα είναι στο PC του να δει τι παίχτηκε.. :shock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.