PDA

Επιστροφή στο Forum : Panafonet v.92



zlimvos
11-06-03, 10:26
Να ριξω ενα νεο να εγκαινιασω το forum
Την κυριακη η Panafonet εγινε oficially v.92 provider πανελλαδικα..
Θα ηταν πολυ χρησιμο καποιο feedback απ'οποιον αξιοποιησει το v44, Quick Connect κλπ της Panafonet στο George.Karavitis@vodafone.com..

Rgrds

Pstnforever
04-08-03, 10:07
Σε παλιοτερο post μου ανεφερα οτι ειχα καποια προβληματα (οπως και πολλοι αλλοι) με την panafonet στο χαλανδρι.Μετα το γυρισα σε b- on line και τωρα ξαναγυρισα σε panafonet (νεα συνδεση κινητου).Η κατασταση ηταν αφορητη παλια (με πετουσε συνεχως εξω ,το modem εγραφε αστρονομικες ταχυτητες κτλ.) και υστερα απο πολυ ψαξιμο διορθωθηκαν ολα με μια απλη εντολη στο μοντεμ "AT+MS=V90".Πως εξηγηται αυτο τωρα που η panafonet εγινε V 92?

PS.To modem ειναι Crypto (lucent) extra 56 pci με win xp

zlimvos
04-08-03, 10:15
Σε παλιοτερο post μου ανεφερα οτι ειχα καποια προβληματα (οπως και πολλοι αλλοι) με την panafonet στο χαλανδρι.Μετα το γυρισα σε b- on line και τωρα ξαναγυρισα σε panafonet (νεα συνδεση κινητου).Η κατασταση ηταν αφορητη παλια (με πετουσε συνεχως εξω ,το modem εγραφε αστρονομικες ταχυτητες κτλ.) και υστερα απο πολυ ψαξιμο διορθωθηκαν ολα με μια απλη εντολη στο μοντεμ "AT+MS=V90".Πως εξηγηται αυτο τωρα που η panafonet εγινε V 92?

PS.To modem ειναι Crypto (lucent) extra 56 pci με win xp

Ειναι ασυμβατοτητες στο v.92 πρωτοκολλο.. Ειναι γνωστες και οταν λες στο modem σου να μπει με v.90 ολα παιζουν ρολοι..

petran
13-10-03, 00:03
Εγώ πάντως μπαίνω εδώ και πολλούς μήνες με ένα Crypto Access V92 χωρίς να διαπιστώσω την παραμικρή διαφορά (Quick Connect ή υψηλότερη ταχύτητα λόγω V44)!!! :(

mechdim
18-10-03, 00:28
Ρε συ zlimvos δε μας λες τι ναι τουτα τα v44 τα quick connect και λοιπα κολπα της παναφονετ? Παντως στο site τους αναφερουν μονο συνδεση στο AIX 12ΜBs
και για εξωτερικο μαλλον το...........ξεχασαν. Αλλα τι να πει κανεις!!!, ο καθε ενας με σι γιου εχει και ιντερνέτ και μετα σου λεει γιατι με πεταει εξω και γιατι πιανω 44Κ. :evil:

Pstnforever
22-10-03, 02:43
Απιστευτο.Η panafonet μου κανει τα ιδια παλι(Χαλανδρι).Το μοντεμ συνδεεται στα 115200!!! και μετα απο λιγο με πεταει εξω.
Εχει κανεις παρομοια προβλημα?

Lunacy
22-10-03, 07:05
Πτώσεις έχω και εγώ (εδώ και πολύ καιρό), αλλά όχι σε σταθερά χρονικά διαστήματα. Όποτε του κατέβει. Έχω Crypto Best (μή χέσω!) 56Κ.

Κοίτα, η Panafonet (πλέον, Vodafonet :P ) καταστράφηκε από τότε που άρχισε να δίνει με κάθε κινητό 5 συνδέσεις στο internet. Τα ping είναι τουλάχιστον 1 δευτερόλεπτο (καλά, υπερβάλλω... πάντως σε Ελλάδα, κάτω απο 250ms δεν πέφτει) και οι ταχύτητες με το ζόρι στο 5 (συνήθως 3-4).
Αν πλήρωνα επιπλέον για το internet, ούτε για πλάκα δεν θα καθόμουν στην Panafonet, αλλά βλέπεις, κάνω που κάνω τους λογαριασμούς... ας παίρνω και κάτι (μέχρι να ενεργοποιηθεί η dslίτσα μου :) )

Γενικά παντός, δίνει την ιδέα οτι έχει παρακμάσει τελείως. Ούτε στα mail για τεχνική υποστήριξη δεν απαντούν...
Αχ... που κάποτε συναγωνιζόταν την πOTEnet...

Pstnforever
22-10-03, 12:29
Εγω εχω ενα crypto(σωθηκα και εγω) extra 56 pci xa xa.Ειχα δωσει και 20.000 να το παρω ο μ@...

aladop
24-10-03, 13:01
Το προβλημα με τα περισσοτερα V92 modems πρεπει να ειναι οι drivers. Εγω ειχα ενα Zoom V92 PCI για λιγο καιρο και δεν ειδα αλλαγη στον χρονο συνδεσης οταν η Panafonet εγινε V92. Φυσικα ουτε και το mοdem on hold δουλευε. Πριν μερικες μερες αλλαξα το Zoom με ενα Tornado V92 PCI Softmodem (11 ευρω +ΦΠΑ) και ξαφνικα ο χρονος συνδεσης μειωθηκε στο μισο!. Τωρα κανω περι τα 15 δευτερολεπτα να συνδεθω οταν με το Zoom χρειαζομουν περι τα 35. Και τα δυο modems εχουν το chip της Conexant. Βγαλτε συμπερασματα......

Lunacy
01-11-03, 02:39
Το Tornado είναι ο ορισμός του Value-for-Money!! Άψογο modem! Το πήρα 11,8€ (τελική), πέρασα drivers (από το site, γιατι το cd που μου έδωσαν ήταν άσχετο :( ) και, ίσως να είναι και η ιδέα μου, αλλά βελτιώθηκαν δραματικά και τα ping (με το Κρύφτο-να-μην-το-βλεπω είχα 200-300ms με εσωτερικό και έλεγα οτι φταίει η Vodafonet ( ;) ), αλλά τώρα πιάνω <120ms στους ίδιους προορισμούς)

Ωστόσο, υποτίθεται οτι το V.92 έχει 48Kbps upstream, αλλά μέχρι στιγμής δεν πήγε πάνω από 3,4KB.

Τί να κάνω και εγώ... περιμένοντας τον πΟΤΕ (κοινώς, δουλειά δεν είχε ο διάολος... :P )

Johny4
01-11-03, 02:47
Εγώ με Panafonet δεν έχω κανένα πρόβλημα.

mechdim
03-11-03, 02:29
Δηλαδη ρε συ pstnforever αν εσυ εισαι μ@λ@κ@ς με 20000 που δωσες για μοντεμ κρυπτο βεβαια, τι να πω και γω που δωσα 30000 8O για το usb crypto εξωτερικο? Η εγγυηση των πεντε ετων τους μαρανε!! . Τοτε ημουν νεος βλεπεις και εκανα λαλακιες πολλες :cry:

Lunacy
03-11-03, 04:30
Α, όλα κι όλα... εγώ τουλάχιστον το Best (Χέστ) το είχα πάρει ένα 5χίλιαρο τοοοοτε! Οπότε ήταν μικρό το κακό... Βέβαια τα υπόλοιπα λεφτά τα έδωσα σε αποτυχημένες κλήσεις (handshake για 2 λεπτά και μετά busy tone :evil: )

Από τότε το λέω σε όποιον ξέρω: ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ CRYPTO!!
και Intracom, φυσικά!

P.S.: και πρίν προλάβει κανείς να πει οτι βγάζω εύκολα συμπεράσματα, έχω κακή εμπειρία ΚΑΙ με ένα Extra PCI της Crypto.

chatasos
03-11-03, 21:25
Ωστόσο, υποτίθεται οτι το V.92 έχει 48Kbps upstream, αλλά μέχρι στιγμής δεν πήγε πάνω από 3,4KB.


Και δεν θα το δεις μέχρι να το υποστηρίξουν οι κατασκευαστές των access servers των ISPs :wink: :wink: :wink:

Lunacy
03-11-03, 21:44
:evil:
και τότε τι μας κουνιέται η Vodafonet οτι έγινε V.92????
Ουσιασικά μόνο το quickconnect, το v.44 και (ίσως) το Modem on hold υποστηρίζει... (δηλαδή το 75% του πρωτοκόλλου)

(Edit: Ούτε καν το 75%! Το v.44 δεν ανήκει στο v.92! Άρα το 66,666%)

Pstnforever
08-11-03, 11:24
Δηλαδη ρε συ pstnforever αν εσυ εισαι μ@λ@κ@ς με 20000 που δωσες για μοντεμ κρυπτο βεβαια, τι να πω και γω που δωσα 30000 για το usb crypto εξωτερικο? Η εγγυηση των πεντε ετων τους μαρανε!! . Τοτε ημουν νεος βλεπεις και εκανα λαλακιες πολλες

Και εγώ νέος ήμουνα και είχα πάρει ταυτοχρονα και web cam Crypto(dual).Eιδα και επαθα να τα κανω να δουλεψουν με win xp οταν τα εβαλα.


Από τότε το λέω σε όποιον ξέρω: ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ CRYPTO!!


Και εδώ θα συμφωνησω ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

whiteman7
11-11-03, 13:32
ti na po...ego exo so laptop ena exoteriko rypto best 56k usb kai douleuoun ola apsoga...ti na po!!!!!
de tha asxoleitho kai poli mias kai ekana tin aitisoula mou gia :mrgreen: dsl :mrgreen:

mechdim
14-11-03, 12:39
Παντως για το κρυπτο εχω να πω οτι το εχω κλωτσησει και πατησει απειρες φορες κατα λαθος παντα (30000 ηταν αυτα :lol: ) και δουλευει ακομα. Και οχι μονο αυτο αλλα πηρα και και κρυπτο εμ-πι-θρι το οποιο παρεπιμπτοντως ειναι καλουτσικο. 8)

Pstnforever
14-11-03, 18:27
Οκ σωστα δεν υπαρχει λογος να τα ισοπεδωνουμε ολα.Μιλαω για προσωπικη εμπειρια.Μπορει να ετυχε.Αν τυχαινει σε πολλους ομως κατι τρεχει...
Το θεμα ειναι οτι δεν ξεκαθαριστικε ακομα αν φταιει η panafonet η το modem
Tεσπα αφου δουλευει τωρα δε το πειραζω.Ουτε τους καινουριους drivers βαζω .
Αστο και βλεπουμε

erebus
15-11-03, 14:39
Το μοντεμ συνδεεται στα 115200!!! και μετα απο λιγο με πεταει εξω.

Μην μπερδεύεσαι, ασυμβατότητα/δυσλειτουργία του driver είναι αυτό. 115200 που σου λέει είναι η ταχύτητα σύνδεσης του υπολογιστή σου με το modem μέσω της σειριακής - όχι η ταχύτητα ανάμεσα στα 2 modems.

Pstnforever
15-11-03, 18:00
Εχεις δικιο σε αυτο αλλα το θεμα ειναι οτι αρχισε να το κανει μολις η panafonet εγινε v.92


διορθωθηκαν ολα με μια απλη εντολη στο μοντεμ "AT+MS=V90".Πως εξηγηται αυτο τωρα που η panafonet εγινε V 92?

Eτσι το εχω ακομα.Λετε να χανω τα προνομια του V.92:

erebus
16-11-03, 13:27
Εχεις δικιο σε αυτο αλλα το θεμα ειναι οτι αρχισε να το κανει μολις η panafonet εγινε v.92


Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό, πάντως σίγουρα δες για updated drivers του modem σου ή κάντο επανεγκατάσταση. Επίσης θα σε συμβούλευα να δεις το εγχειρίδιό του (τα καλά modems έχουν πάντα το AT set εντολών στο manual τους) για να δεις ποιό string ακριβώς χρειάζεσαι με βάση τις ρυθμίσεις που σε βολεύουν.

Lunacy
16-11-03, 14:45
Τα καλά modem. Όχι τα Crypto :twisted:

Shaman
16-11-03, 20:38
Η προσωπική μου εμπειρία με τα Crypto είναι απόλυτα θετική!Έχω ένα Crypto BestII 56K V92 PCI και πραγματικά δεν έχω κανένα παράπονο!Για περίπου 6 μήνες το χρησιμοποιώ με σύνδεση Panafonet, συνδέομαι στα 46.6 (ελάχιστο), με πολύ μικρό χρόνο για το verification και κατεβάζω και με 6.5-7k αν δεν κάνω άλλη χρήση του bandwidth!!Και όλα αυτά με ένα modem των 20euro!Τι να πω..Μπορεί και ΄γω να φάνηκα τυχερός για μια φορά στη ζωή μου - για αλλαγή!

mechdim
18-11-03, 19:11
Και τελικα με το V92 τι εγινε ρε παιδιά? Βλεπετε αισθητη βελτιωση στο download ? Εγω απο οτι καταλαβαινω μαλλον χεστηκε η φοραδα στ αλωνια με το V92 8)

chatasos
18-11-03, 19:18
Εχεις δικιο σε αυτο αλλα το θεμα ειναι οτι αρχισε να το κανει μολις η panafonet εγινε v.92


διορθωθηκαν ολα με μια απλη εντολη στο μοντεμ "AT+MS=V90".Πως εξηγηται αυτο τωρα που η panafonet εγινε V 92?

Eτσι το εχω ακομα.Λετε να χανω τα προνομια του V.92:

Το μόνο αξιόλογο είναι το V.44 το οποίο "παίζει" και σε V.90/V.34.

Lunacy
18-11-03, 20:42
Δεν έχω δει ΚΑΜΙΑ βελτίωση απολύτως (με V.92). Τα μόνα ωραία που παίξαν είναι το γρήγορο handshake και το modem on hold.

Pstnforever
19-11-03, 11:36
Τα μόνα ωραία που παίξαν είναι το γρήγορο handshake και το modem on hold

Ποσο πιο γρηγορα γινεται το Handshaking?
Το modem on hold πως ακριβως δουλευει?
Επιλεγεις αν θα απαντησεις τη γραμμη?
Πρεπει να εχεις ενεργοποιημενη αναμονη?
Υπαρχει περιπτωση να σε πεταξει?
Δηλαδη ειναι πρακτικο?
(Γιατι οποιος θελει κατι σοβαρο,τουλαχιστον εμενα ,με παιρνει στο κινητο)

Lunacy
19-11-03, 16:05
Το γρήγορο handshake ΕΙΝΑΙ γρήγορο!! :)
Δεν το έχω χρονομετρήσει, αλλά είναι πιο γρήγορο απ'ότι περίμενα.
Θα το κάνω την επόμενη φορά και θα σου πώ.

Όσο για το modem on hold, δεν είναι και τίποτα να πέσεις κάτω. Χρειάζεσαι αναμονή και ένα προγραμματάκι (στο δίνει η εταιρία που σου πουλάει το modem). Όταν σε παίρνει κάποιος (φυσικά σταματάει να κατεβάζει το modem) σε ρωτάει αν θές να απαντήσεις (αν έχει τη δυνατότητα, σου δείχνει και αριθμό). Αν πείς ναι, βάζει τον provider on hold και μιλάς. (Αν πείς όχι, τον αγνοεί). Όταν τελειώσεις, ξανακάνει handshake και συνεχίζεις να κατεβάζεις. Δηλαδή, γλυτώνεις το redial. Επίσης, μπορείς να πάρεις και εσύ τηλέφωνο όταν είσαι στο net με την ίδια διαδικασία.
Θα είχε περισσότερο νόημα αν το net μας ήταν flat rate. Τώρα σιγά...

Θελω DSLLLLLLLLLLLLLLLL!!!!!!!!!!!!! :cry:

Pstnforever
19-11-03, 17:48
Αστα αστα (βλεπε το nick μου) και εγω θα μεινω ετσι για πολυ καιρο. :(

Lunacy
19-11-03, 21:08
14 δευτερόλεπτα handshake :)
Από τη στιγμή που πατάς το connect, μετράς 20 δευτερόλεπτα και είσαι μέσα

Κουράγιο... κάποτε θα βγούμε από τον τρίτο κόσμο... ας πάμε τουλάχιστον στο δεύτερο! :P

@ ADSLgr.com All rights reserved.