PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σύνδεσης



otto
16-10-04, 09:21
Καλημερα παιδιά, πρωτάρης και εγώ στο adsl.
Έκανα σύνδεση στην οτενετ αορίστου χρόνου, και αντιμετωπίζω πρόβλημα συγχρονισμού και σεταρίσματος στο μοντεμ.
Έχω το αλκατελ 530 και γραμμή pstn. το φωτάκι με το @ στο μοντεμ αναβοσβήνει συνέχεια πορτοκαλί-πράσινο. Κάνω τη σύνδεση με τα username της οτενετ, δηλαδή PPPoA, 8,35, otenet@otenet.gr και pass otenet για να μπω στο my.otenet.gr και το φωτάκι συνεχίζει να αναβοσβήνει.Μου είπαν οτι έχει πρόβλημα το dslam στην Κωλέτη που συνδέομαι.
Αυτό έγινε την Πέμπτη το βράδυ και μέχρι και σήμερα το πρωί τίποτα. Η γραμμή μου έχει ενεργοποιηθεί απο 10-10-04 και σύνδεση στην οτενετ έκανα 13-10-04.
Απο τον οτε είπαν οτι πρόβλημα γραμμής δεν έχω.
Τι μπορεί να φταίει. Το τηλέφωνο είναι στο Χαλάνδρι.

Ευχαριστώ και συγνώμη αν το θέμα έχει ξαναγραφτεί, αλλά καταλαβαίνετε πως είναι να έχεις σύνδεση και να μη δουλέυει.

enwsitis21
16-10-04, 12:35
Καλημέρα otto,

Καλώς ήλθες στο forum, οι ρυθμίσεις που δηλώνεις είναι σωστές, θα έπρεπε το (@)led να σταθεροποιηθεί στο πράσινο χρώμα, δείγμα ότι έχει πάρει ip, αφού δέν το κάνει αυτό και χρησιμοποιείς σαν username:otenet@otenet.gr και password:otenet , τότε το πρόβλημα είναι ή στο dslam, ή δέν έχουν ορίσει ακόμη το encapsulation στο BBRAS του ΟΤΕ.
Κάλεσε στο 1242, και ρώτησέ τους εάν βλέπουν για τη γραμμή τη δική σου , (που είναι το dsl εγκατεστημένο), στο dslam ότι η πόρτα σου "βλέπει" σε 8,35 κι επίσης εάν έχει δηλωθεί στο BBRAS η ενεργοποίηση.

otto
17-10-04, 15:46
Ευχαριστω για την ανταπόκριση.
Μιλησα με το 1242 και μου είπαν πως στον υπολογιστη τους έχει δηλωθεί σαν βλάβη στο Dslam, και να καλώ συνέχεια το 121 για να παρακολουθώ την πορεία της βλάβης.
Στέκει αυτό ρε παιδιά η με δουλέυουν ?
Να προσπαθώ απο την Πέμπτη το απογευμα να συνδεθώ και να μην γίνεται ?

enwsitis21
17-10-04, 19:28
Γίνεται αυτό που σου είπαν, αυτός είναι εξάλλου και ο λόγος που δέν συνδέεσαι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.