PDA

Επιστροφή στο Forum : Gmail με POP3



deniSun
16-02-17, 22:21
Θέλω να έχω πρόσβαση στο gmail μέσω pop αλλά και imap (android εφαρμογή).
Και τα δύο δουλεύουν στην αποστολή και λήψη email.
Τα μηνύματα εμφανίζονται κανονικά.
Όλα καλά έως εδώ.
Το πρόβλημα είναι όταν διαγράφω ένα email μέσω pop (χρησιμοποιώ τον tb).
Τότε ενώ τα μηνύματα διαγράφονται από τον tb, παραμένουν στα εισερχόμενα στον server (webmail και android εφαρμογή).
Έχω ρυθμίσεις τον pop3 στο gmail να μαρκάρει τα μηνύματα ως αναγνωσμένα όταν έχουν πρόσβαση από pop.
Παλιότερα θυμάμαι είχε θέμα η υλοποίηση του pop στο gmail.
Δεν έχω βρει κάποια πρόσφατη αναφορά για το αν ισχύει ακόμα ο περιορισμός αυτός της διαγραφής ή το έχουν (επιτέλους) διορθώσει.

Κάποια πληροφορία κάποιος;

sdikr
17-02-17, 00:21
Αν το διαγράφεις μέσω pop τότε δεν το διαγράφει και απο τον Server (που έχεις επιλέξει να μην τα διαγράφει απο την στιγμή που τα κατεβάζει), είναι το φυσιολογικό του

deniSun
17-02-17, 00:58
Αν το διαγράφεις μέσω pop τότε δεν το διαγράφει και απο τον Server (που έχεις επιλέξει να μην τα διαγράφει απο την στιγμή που τα κατεβάζει), είναι το φυσιολογικό του

Είναι ελλειπής υλοποίηση του ΡΟΡ που ακόμα μέχρι σήμερα δεν το διόρθωσαν.
Και δεν πρόκειται απ ότι φαίνεται.
Με ανάγκασε να δουλέψω με imap.
Ευτυχώς έχει την επιλογή στο ΤΒ να τα κατεβάζει τοπικά τα μηνύματα για χρήση offline.
Οπότε συμβιβάστηκα προς το παρόν.

sdikr
17-02-17, 01:20
Είναι ελλειπής υλοποίηση του ΡΟΡ που ακόμα μέχρι σήμερα δεν το διόρθωσαν.
Και δεν πρόκειται απ ότι φαίνεται.
Με ανάγκασε να δουλέψω με imap.
Ευτυχώς έχει την επιλογή στο ΤΒ να τα κατεβάζει τοπικά τα μηνύματα για χρήση offline.
Οπότε συμβιβάστηκα προς το παρόν.

Μα το φυσιολογικό του Pop είναι κατεβάζω απο τον server και μετά διαγράφω απο τον server, δεν είναι το τα αφήνω για πάντα στον server. οτι εργασία κάνεις μετά είναι στον τοπικό σου φάκελο αλληλογραφίας

biggeo65
17-02-17, 04:45
Άλλο Ιnbox το ΡΟΡ3 κι άλλο το IMAP. Aυτό που γίνεται όπως έγραψε κι ο sdikr είναι φυσιολογικό.
Αν είχες μόνο POP3 θα διαγράφονταν κι από τον server,εκτός κι αν είχες διαφορετική ρύθμιση

Από την στιγμή που έχεις και IMAP, μένουν στο inbox του IMAP,
για να έχουν πρόσβαση οι άλλες εφαρμογές.

deniSun
17-02-17, 17:07
Μα το φυσιολογικό του Pop είναι κατεβάζω απο τον server και μετά διαγράφω απο τον server, δεν είναι το τα αφήνω για πάντα στον server. οτι εργασία κάνεις μετά είναι στον τοπικό σου φάκελο αλληλογραφίας

Ποιος το λέει αυτό;
https://tools.ietf.org/html/rfc1939
Το πώς το υλοποιεί/δίνει στους χρήστες κάθε server είναι άλλο θέμα.
πχ στο yahoo, όπως και σε πολλούς άλλους pop3 servers, μπορείς να κατεβάσεις κανονικά τα email σου και να τα αφήσεις ταυτόχρονα και στον server έως ότου αποφασίσεις να τα διαγράψεις.
Έως δηλαδή να στείλεις εντολή διαγραφής.

sdikr
17-02-17, 17:13
Ποιος το λέει αυτό;
https://tools.ietf.org/html/rfc1939
Το πώς το υλοποιεί/δίνει στους χρήστες κάθε server είναι άλλο θέμα.
πχ στο yahoo, όπως και σε πολλούς άλλους pop3 servers, μπορείς να κατεβάσεις κανονικά τα email σου και να τα αφήσεις ταυτόχρονα και στον server έως ότου αποφασίσεις να τα διαγράψεις.
Έως δηλαδή να στείλεις εντολή διαγραφής.

Στο yahoo για παράδειγμα, όταν σβήνω κάτι απο το oulook δεν το σβήνει απο το webmail, imap
Ακόμα το outlook για παράδειγμα, δεν στέλνει το dele όταν εσύ το σβήσεις απο το local storage, σε περίπτωση pop3

deniSun
17-02-17, 17:25
Στο yahoo για παράδειγμα, όταν σβήνω κάτι απο το oulook δεν το σβήνει απο το webmail, imap
Ακόμα το outlook για παράδειγμα, δεν στέλνει το dele όταν εσύ το σβήσεις απο το local storage, σε περίπτωση pop3

TB δουλεύω με yahoo και pop3 και κάνει αυτό ακριβώς το πράγμα.
Έχει και συγκεκριμένη επιλογή.
180189
Δούλευε άψογα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Το είχα δοκιμάσει και παλιότερα με pop3 στο gmail αλλά δεν γινόταν η διαγραφή.
Ήταν θέμα υλοποίησης του πρωτοκόλλου και υπήρχαν και σχετικές αναφορές.
Απλά έλπιζα ότι θα το διορθώσουν.

Τελικά συμβιβάστηκα με imap και tb.
Υπάρχει και επιλογή για τοπικό κατέβασμα των email οπότε δεν μου δημιουργεί, προς στιγμή, κανένα πρόβλημα.

biggeo65
17-02-17, 17:33
TB δουλεύω με yahoo και pop3 και κάνει αυτό ακριβώς το πράγμα.
Έχει και συγκεκριμένη επιλογή.
180189
Δούλευε άψογα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Το είχα δοκιμάσει και παλιότερα με pop3 στο gmail αλλά δεν γινόταν η διαγραφή.
Ήταν θέμα υλοποίησης του πρωτοκόλλου και υπήρχαν και σχετικές αναφορές.
Απλά έλπιζα ότι θα το διορθώσουν.

Τελικά συμβιβάστηκα με imap και tb.
Υπάρχει και επιλογή για τοπικό κατέβασμα των email οπότε δεν μου δημιουργεί, προς στιγμή, κανένα πρόβλημα.

Μπορεί να μην έχεις πρόβλημα,αλλά ισχύει αυτό που έγραψε από την αρχή ο sdikr κι αυτό που έγραψα εγώ.
Άλλο ΙNBOX το POP3, άλλο INBOX ΤΟ IMAP με διαφορετικές ρυθμίσεις και συμπεριφορές.
Σε όλα τα e-mails οποιουδήποτε παρόχου.

Στο outlook έχω διπλά INBOX τόσο για Hotmail, όσο και για Yahoo και Gmail.
Όταν σβύνω τα e-mails από τον POP3 δεν σβύνονται και από τον IMAP.

deniSun
17-02-17, 22:37
Ισχύει ότι έχω γράψει παραπάνω.
Απλά και μόνο για να μην το διαβάσει κάποιος άλλος το thread και μείνει με λάθος εντυπώσεις.

biggeo65
18-02-17, 06:30
Ισχύει ότι έχω γράψει παραπάνω.
Απλά και μόνο για να μην το διαβάσει κάποιος άλλος το thread και μείνει με λάθος εντυπώσεις.

Ακριβώς ,για να μην μένουνε λάθος εντυπώσεις δεν ισχύει ότι έγραψες παραπάνω.
Ισχύει ότι ανέφερε ο sdikr κι εγώ. ΙΜΑP και ΡΟΡ3 έχουν διαφορετικά ΙΝΒΟΧ διαφορετικές ρυθμίσεις.
Αν σβύσω κάτι από το INBOX του ΡΟΡ3 δεν σβύνεται από το INBOX του IMAP.
Παρακάτω φαίνεται η διαφορά.


ΡΟΡ και ΙΜΑΡ ενεργοποιημένα. Δύο λογαριασμοί στο Οutlook.
180224

180226

Ρυθμίσεις ΡΟΡ3 Θύρα 995
180227

Ρυθμίσεις ΙΜΑΡ Θύρα 993
180225

Διαφορετικές θύρες,διαφορετικές ρυθμίσεις,διαφορετικά ΙΝΒΟΧ.
Αν σβύσω κάτι από ΡΟΡ3 δεν σβύνεται από ΙΜΑΡ και το αντίστροφο.


Σε μένα αυτή είναι η συμπεριφορά του Gmail,όπως και κάθε e-mail με ΡΟΡ3 & ΙΜΑΡ.

jap
18-02-17, 10:40
Φίλε Γιώργο, έτσι όπως το θέτεις νομίζω μπερδεύεις τους πάντες. Είναι λάθος γενίκευση ότι είναι διαφορετικά τα inbox. Το ίδιο είναι, οι τρόποι πρόσβασης αλλάζουν. Και βέβαια άλλο το τοπικό inbox που φτιάχνει ο client και είτε κατεβάζει τοπικά κάθε τόσο (POP) είτε συγχρονίζει μόνιμα με τον server (IMAP). Μάλλον αυτό το τελευταίο εννοείς, αλλά δεν λες αυτό, ο sdikr που επικαλείσαι πολύ σωστά τα γράφει.

@deniSun: το πρόβλημά σου είναι ότι με το 'διαγράφω' εννοείς ότι διαγράφεις το μήνυμα που έχει κατέβει τοπικά, αυτό το inbox δεν ανήκει στον server, είναι τα τοπικά αποθηκευμένα μηνύματα που έχει κατεβάσει ο thunderbird. Αυτά, με το κατέβασμα είτε έμειναν στον server είτε διαγράφηκαν από αυτόν (σύμφωνα με τις ρυθμίσεις είτε του client είτε του server - οι οποίες υπερισχύουν αν υπάρχουν) και αποσυνδέθηκαν από αυτόν. Ό,τι διαγράψεις πλέον ή αλλες αλλαγές κάνεις δεν επηρεάζουν σε κάτι τον server. Αν θες να υπάρχει συγχρονισμός, στήσε μέσω IMAP, αυτή είναι η μαγεία του. Έχεις εικόνα του τι συμβαίνει στον server και ο client σου κρατά ένα τοπικό αντίγραφο, που συγχρονίζει συνεχώς.

biggeo65
18-02-17, 10:54
Ναι ,λέγοντας διαφορετικά εννοώ ότι το ένα δεν επηρεάζει την λειτουργία του άλλου.

Το ΙΝΒΟΧ POP3 είναι στον σκληρό μου δίσκο και στον Sever.
To ΙΜΑP όπως το είπες είναι στον Server και συγχρονίζει με όλες τις συσκευές.

Αν σβύσω εγώ κάτι από το POP3 δεν θα σβυστεί κι από το IMAP,σωστά;

jap
18-02-17, 11:25
Σωστά, αλλά λάθος εκφρασμένο :)

Εννοείς: Αν σβήσεις ένα μήνυμα ήδη κατεβασμένο με POP3 τοπικά, αυτό έχει χάσει τη σύνδεσή του με τον server και δεν τον επηρεάζει σε τίποτα.

Εγώ με το "σβήνω από το POP3" καταλαβαίνω ότι κατεβάζω ένα μήνυμα και έχω ρυθμίσει τον client μου ό,τι κατεβαίνει να σβήνεται κι από τον server, εσύ εννοείς το παραπάνω.

Πολύ απλοϊκά, IMAP = server = webmail. Ό,τι γίνεται στο ένα γίνεται και στο άλλο.
POP3 = τοπικά κατεβασμένα μηνύματα. Υπό προϋποθέσεις, 'κατέβασμα' σημαίνει μεταφορά από το ένα μέρος στο άλλο, δηλ. το μήνυμα φεύγει από τον server και πάει στον client. Υπό άλλες προϋποθέσεις, μπορεί να συμβαίνει ότι τοπικά γίνεται ένα αντίγραφο, δεν είναι όμως αυτό το τυπικό σενάριο χρήσης του POP3.

Εννοείται, δεν τα γράφω για να τα εξηγήσω σε σένα, αλλά για να μην παρεξηγήσει κάποιος που διαβάζει το νήμα τώρα ή στο μέλλον :)

biggeo65
18-02-17, 14:16
Nαι, εσύ σωστός είσαι. Εγώ ότι έγραψα το έγραψα για τον deniSun
που επιμένει σε λάθος υλοποίηση του POP3 στο Gmail.

Κι επιμένει ότι όταν σβύνει από το τοπικό INBOX,θα πρέπει απαραίτητα να σβύνονται και από το server,
Aυτό δεν είναι απαραίτητο μια που το POP3 είναι ΙΝΒΟΧ στον client και δεν έχει καμιά σχέση με το INBOX στον server.

Γι'αυτό έγραψα για δυο διαφορετικά INBOX. Ότι κάνω στο POP3 γινεται τοπικά στο PC μου

deniSun
18-02-17, 15:29
Χρησιμοποιώ ΤΒ με pop3 στο yahoo, εδώ και πάρα πολλά χρόνια.
Από τότε που είχα email δεν θυμάμαι άλλο τρόπο πρόσβασης πλην αυτού.

Το γράφω για μια ακόμα φορά.
Διαγράφω ένα email από το ΤΒ και διαγράφεται και από το yh.
Το ίδιο δεν συμβαίνει με τον pop3 στο gmail.

Όποιος θέλει κάτι να πει ας το δοκιμάσει αυτό που λέω και ας μην γράφει απλά για να γράφει.

jap
18-02-17, 18:12
Τώρα ξηγιέσαι σωστά.

Αυτό είναι ρύθμιση του Thunderbird και όχι χαρακτηριστικό του POP3. Αν θες να ΜΗΝ διαγράφονται θα πρέπει να ΞΕτικάρεις το κιτρινισμένο.

180248

Όπως δηλαδή έχεις αναφέρει παραπάνω. Το θέμα είναι τι επιδιώκεις, να τα διαγράφεις ή όχι.

Στο λογαριασμό τον συνδεδεμένο με το Gmail είτε το έχεις ξετικαρισμένο είτε έχεις επιλεγμένο το παρακάτω μπλε που αγνοεί τι θα του πει το Thunderbird και τα κρατάει.

180249

deniSun
18-02-17, 19:19
Τώρα ξηγιέσαι σωστά.

Αυτό είναι ρύθμιση του Thunderbird και όχι χαρακτηριστικό του POP3. Αν θες να ΜΗΝ διαγράφονται θα πρέπει να ΞΕτικάρεις το κιτρινισμένο.

Όπως δηλαδή έχεις αναφέρει παραπάνω. Το θέμα είναι τι επιδιώκεις, να τα διαγράφεις ή όχι.

Στο λογαριασμό τον συνδεδεμένο με το Gmail είτε το έχεις ξετικαρισμένο είτε έχεις επιλεγμένο το παρακάτω μπλε που αγνοεί τι θα του πει το Thunderbird και τα κρατάει.




Θέλω να έχω πρόσβαση στο gmail μέσω pop αλλά και imap (android εφαρμογή).
Και τα δύο δουλεύουν στην αποστολή και λήψη email.
Τα μηνύματα εμφανίζονται κανονικά.
Όλα καλά έως εδώ.
Το πρόβλημα είναι όταν διαγράφω ένα email μέσω pop (χρησιμοποιώ τον tb).
Τότε ενώ τα μηνύματα διαγράφονται από τον tb, παραμένουν στα εισερχόμενα στον server (webmail και android εφαρμογή).
Έχω ρυθμίσεις τον pop3 στο gmail να μαρκάρει τα μηνύματα ως αναγνωσμένα όταν έχουν πρόσβαση από pop.
Παλιότερα θυμάμαι είχε θέμα η υλοποίηση του pop στο gmail.
Δεν έχω βρει κάποια πρόσφατη αναφορά για το αν ισχύει ακόμα ο περιορισμός αυτός της διαγραφής ή το έχουν (επιτέλους) διορθώσει.

Κάποια πληροφορία κάποιος;


Ποιος το λέει αυτό;
https://tools.ietf.org/html/rfc1939
Το πώς το υλοποιεί/δίνει στους χρήστες κάθε server είναι άλλο θέμα.
πχ στο yahoo, όπως και σε πολλούς άλλους pop3 servers, μπορείς να κατεβάσεις κανονικά τα email σου και να τα αφήσεις ταυτόχρονα και στον server έως ότου αποφασίσεις να τα διαγράψεις.
Έως δηλαδή να στείλεις εντολή διαγραφής.

1. Δεν ξηγιέμαι τώρα σωστά.
Τώρα το κατάλαβες εσύ.
Από το πρώτο μήνυμα που έγραψα αναφέρομαι ξεκάθαρα για τον τρόπο λειτουργίας και το θέμα που έχει το gmail.

2. Τελείως λάθος αυτό που γράφεις.
Το πρωτόκολλο pop3 περιέχει εντολή dele για διαγραφή email.
Από που;
Προφανώς από email client.
Άρα δεν τίθεται θέμα κάποιας μαγκιάς του ΤΒ (που δουλεύει σε yh αλλά όχι σε gmail) αλλά για υλοποίηση του πρωτοκόλλου από την κάθε υπηρεσία.
Με λίγα λόγια...
Το gmail δεν σου δίνει δικαιώματα εκτέλεσης της εντολής dele και γι αυτό δεν μπορείς να διαγράψεις μέσω pop τα μηνύματα.
Έχω παραθέσει και το ανάλογο rfc.
Αν βρεις κάτι που είναι αντίθετο με αυτά που γράφω και σύμφωνο με τα όσα λες, πες μου να το συζητήσουμε.

jap
18-02-17, 20:25
Καλά τα λες, τι θες όμως να πετυχεις; Να σβήνονται ή να μη σβηνονται απο τον server? Ή αναφερεις εγκυκλοπαιδικα ποιες ειναι οι δυνατοτητες του πρωτοκολλου; Εκεί με μπερδεψες. :)

deniSun
18-02-17, 20:43
Καλά τα λες, τι θες όμως να πετυχεις; Να σβήνονται ή να μη σβηνονται απο τον server? Ή αναφερεις εγκυκλοπαιδικα ποιες ειναι οι δυνατοτητες του πρωτοκολλου; Εκεί με μπερδεψες. :)

Αρχικά να πω ότι πλέον το θέμα δεν υφίσταται γιατί όπως είπα δουλεύω από εχθές με imap και με ΤΒ από gmail.

- Από που ξεκίνησε το θέμα:
Είχα ΤΒ με yahoo και pop3.
- Πώς δούλευα:
Τα email υπήρχαν ταυτόχρονα και στο yh και στο τοπικό Inbox.
Διέγραφα ένα αρχείο από το τοπικό inbox και ενημερωνόταν αυτόματα και ο yh server.
Δηλαδή αν έμπαινα από web interface το email ήταν διαγραμμένο.
- Τι ήθελα να κάνω:
Ήθελα να μεταβώ στο gmail.
Τα email μεταφέρθηκαν όλα μια χαρά όπως και το address book.
- Ποιο ήταν το πρόβλημα:
Ενώ όπως είπα κατά την διαγραφή του email από το τοπικό Inbox, υπήρχε κανονικά η ανάλογη ενημέρωση για διαγραφή στο yh, το ίδιο δεν συνέβαινε και στο gmail.
Δηλαδή στο ΤΒ (όπως και σε όλους τους υπόλοιπους mail client) με τις ρυθμίσεις για pop3 του gmail, όταν διέγραφα ένα email από το τοπικό inbox, αυτό παρέμενε κανονικά στον server του gmail.
Δηλαδή δεν υπήρχε η ανάλογη ενημέρωση για διαγραφή.

Δηλαδή το gmail με pop3 δεν έχει την ίδια συμπεριφορά στην διαγραφή των email με αυτή του yh.
Και αυτό δεν είναι θέμα TB ή άλλου email client, ούτε κάποιος περιορισμός του pop3, ούτε κάποια μαγκιά του ΤΒ που δουλεύει μόνο με το yh.
Είναι θέμα υλοποίησης του πρωτοκόλλου pop3 από το gmail που για δικούς της λόγους δεν επιτρέπει διαγραφή email από pop.

Εγώ ήθελα να διαγραφώ email τοπικά με pop και να ενημερώνεται αυτόματα και ο server.
Όπως δηλαδή συμβαίνει στο yh και σε άλλους pop3 servers.
Αυτός ο περιορισμός του gmail δεν με βόλευε για το pop3 που ήθελα να δουλεύω.
Τον περιορισμό τον ήξερα από τότε που εμφανίστηκε το gmail, απλά έλεγα μήπως πλέον κάτι άλλαξε.
Και αυτό ήταν και το ερώτημά μου.
Αν γνωρίζει κάποιος κάποιον τρόπο για ενημέρωση του server των διαγραμμένων τοπικά email μέσω pop3.

Τα υπόλοιπα τα ανέφερα γιατί υπήρχε μια επιμονή σε λάθος απόψεις, που θεωρώ ότι δεν πρέπει να μένουν αναπάντητες για να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις σε όσους διαβάσουν το συγκεκριμένο θέμα κάποτε.
Εξ άλλου όπως είπα από τα πρώτα μηνύματα με βόλεψε η λύση του imap γιατί ο ΤΒ δίνει την δυνατότητα και σε αυτή την περίπτωση να αποθηκεύω τοπικά όλα τα email (ο 1ος λόγος που χρησιμοποιούσα pop3).
Ο 2ος λόγος που χρησιμοποιούσα pop3 είναι ότι είναι ποιο γρήγορος από το imap.
Αλλά πλέον δεν με εμποδίζει αυτό το τελευταίο.

jap
18-02-17, 20:52
ΟΚ, πληροφοριακά, η λύση είναι στο 2ο screenshot στο ποστ #17 παραπάνω. Στο gmail έπρεπε να επιλέξεις την 4η επιλογή στο dropdown, ώστε να συμπεριφέρεται όπως το yahoo. Το μπλε είναι η default νομίζω επιλογή του gmail, που είναι και η πιο συντηρητική - δεν διαγράφουμε τίποτα. Αποτελεί παράκαμψη του rfc, αλλά google είναι ό,τι θέλει κάνει.

Επίσης, να ξέρεις ότι τα περί πρωτοκόλλων και rfc δεν ισχύουν απόλυτα σε gmail ειδικά και στους άλλους μεγάλους παρόχους. Ειδικά η google, μέχρι να δώσει 'σωστό' imap ταλαιπωρούσε χρόνια τους χρήστες με δικές της γιαλαντζί εκδόσεις (είχε τα περίφημα labels, και ό,τι είχε ένα label το εμφάνιζε στο imap σε φάκελο με το όνομα του label, αλλά αν είχε 2 labels το εμφάνιζε σε 2 φακέλους, παράνοια δηλαδή!).

Τώρα που ανακάλυψες τον υπέροχο κόσμο του imap, θα διαπιστώσεις ότι είναι όλο πλεονεκτήματα :bless: :twisted:

deniSun
18-02-17, 20:59
ΟΚ, πληροφοριακά, η λύση είναι στο 2ο screenshot στο ποστ #17 παραπάνω. Στο gmail έπρεπε να επιλέξεις την 4η επιλογή στο dropdown, ώστε να συμπεριφέρεται όπως το yahoo. Το μπλε είναι η default νομίζω επιλογή του gmail, που είναι και η πιο συντηρητική - δεν διαγράφουμε τίποτα. Αποτελεί παράκαμψη του rfc, αλλά google είναι ό,τι θέλει κάνει.

Επίσης, να ξέρεις ότι τα περί πρωτοκόλλων και rfc δεν ισχύουν απόλυτα σε gmail ειδικά και στους άλλους μεγάλους παρόχους. Ειδικά η google, μέχρι να δώσει 'σωστό' imap ταλαιπωρούσε χρόνια τους χρήστες με δικές της γιαλαντζί εκδόσεις (είχε τα περίφημα labels, και ό,τι είχε ένα label το εμφάνιζε στο imap σε φάκελο με το όνομα του label, αλλά αν είχε 2 labels το εμφάνιζε σε 2 φακέλους, παράνοια δηλαδή!).

Τώρα που ανακάλυψες τον υπέροχο κόσμο του imap, θα διαπιστώσεις ότι είναι όλο πλεονεκτήματα :bless: :twisted:

Μα αφού θέλω να κρατούνται ΚΑΙ στον server τα email και τοπικά.
Όπως και στο yh.
Το να διαγράφονται από το gmail δεν με βολεύει.

jap
18-02-17, 21:53
E, τότε μην τα διαγράφεις εξαρχής. Αν δεν τα διαγράψεις καθόλου και έχεις ξετικαρισμένο το πάνω από το κίτρινο στο 1ο screenshot, δεν διαγράφονται από τον server σε κανένα σενάριο. :hmm:

biggeo65
19-02-17, 01:55
Ο
Τώρα που ανακάλυψες τον υπέροχο κόσμο του imap, θα διαπιστώσεις ότι είναι όλο πλεονεκτήματα :bless: :twisted:

Το μ΄πνο μειονέκτημα που βρίσκω στο IMAP είναι ότι αν έχεις πρόσβαση στο e-mail από διάφορες συσκευές
και σβύσεις ένα e-mail από μια συσκευή,χάνεται από όλες.Ενώ αν έχεις και ΡΟΡ3 θα σταλεί ένα αντίγραφο τοπικά.

- - - Updated - - -


Μα αφού θέλω να κρατούνται ΚΑΙ στον server τα email και τοπικά.
Όπως και στο yh.
Το να διαγράφονται από το gmail δεν με βολεύει.

Αν θέλεις να ρυθμίσεις και POP3 οι ρυθμίσεις φαίνονται στην φωτο (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=180227&d=1487388247)

Κι όπως έγραψε ο jap,αν δεν έχεις τσεκαρισμένο το τετραγωνάκι "Φύλαξη μηνυμάτων....."
τα μηνύματα παραμένουν στον server ακόμη κι αν τα διαγράψεις από τον POP3.(τοπικά).

Aν θέλεις να διαγράφονται από τον ΡΟΡ3,απλά τσεκάρεις το τετραγωνάκι,
κι επιλέγεις και το "Μέχρι να τα διαγράψω"

deniSun
19-02-17, 15:59
E, τότε μην τα διαγράφεις εξαρχής. Αν δεν τα διαγράψεις καθόλου και έχεις ξετικαρισμένο το πάνω από το κίτρινο στο 1ο screenshot, δεν διαγράφονται από τον server σε κανένα σενάριο. :hmm:

Δεν είναι αυτό το ζητούμενο.
Το εξήγησα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.