PDA

Επιστροφή στο Forum : ανανέωση συμβολαίου και τα χάλια τους στις ταχύτητες



johnyb98
17-02-17, 13:44
Σε 2 ημέρες λήγει το συμβόλαιό μου στην cosmote, και σκέφτομαι να ανανεώσω. Έχω συμβόλαιο 24Mbps, αλλά δέστε λίγο στην εικόνα τη φοβερή μου ταχύτητα...

180183

Πληρώνω τζάμπα 24Mbps και τρέχω στα 8-8,5 περίπου. Πληρώνω ΤΖΑΜΠΑ την τριπλάσια ταχύτητα από αυτή που έχω!!!
Όσες φορές τους έχω πάρει, και τους έχω πει να ελέγξουν τη γραμμή, άντε να ανέβει για λίγο διάστημα 0,5Mbps (:lol:) περίπου, και ξανά τα ίδια.

Μ' αρέσει που έχουν σε προσφορά τα 30Mbps. Γιατί να τα βάλω; Για να τους δίνω τα τζάμπα παραπάνω; Να πληρώνω 30 και να τρέχω στα 10-12?? Δε νομίζω να είμαι παραπάνω. Πάλι στο 1:3.

Λέω να ανανεώσω στα 24, αφού δε μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο. Εάν τα 30 VDSL μού εξασφάλιζαν ~20-25, να τα έβαζα. Συμφέρει. Αλλά, αυτές ακούγονται αστείες ταχύτητες.
Αν, όμως, μπορούσαν να πιαστούν, συμφαίρει πολύ σε σχέση με τα 24.

Στη διμηνία:
COSMOTE Home Double Play 24 M - €54,831
COSMOTE Home Double Play 30 M - €58,59
Διαφορά:€3,759

Νομίζω συμφαίρει αυτά τα €3,7 στη διμηνία, αλλά εάν είχα καλές ταχύτητες. Αλλά, ποιός εγγυάται?

Τί λέτε;

sdikr
17-02-17, 13:51
Πάντα πληρώνεις για εως, είναι περιορισμός αυτός της τεχνολογίας adsl.
Αν επιλέξεις 30 θα σε πάνε σε vdsl2 που αν υπάρχει καινούργια καμπίνα στην περιοχή σου τότε θα τα πιάσεις

cranky
17-02-17, 18:19
Νομίζω συμφαίρει αυτά τα €3,7 στη διμηνία, αλλά εάν είχα καλές ταχύτητες. Αλλά, ποιός εγγυάται?
Κανένας δεν εγγυάται.
Το ρισκάρεις.

MIKU
18-02-17, 02:41
Αν υπάρχει καμπίνα στην περιοχή σου τα 30 θα είναι σχεδόν φουλ!

johnyb98
22-02-17, 00:15
Ρε παιδιά, μου φαίνεται την πάτησα. Πριν 3-4 ημέρες έληγε το συμβόλαιό μου στον ΟΤΕ (24Mbps).

Μίλησα με μία τεχνικό για κάτι στη γραμμή. Της είπα πως έχουν φτιάξει στο σπίτι μου δίπλα (20 μέτρα το πολύ) μία από τις καινούριες καμπίνες.
Ήθελα να κάνω ανανέωση συμβολαίου. Η τιμή 24Mpbs και VDSL 30Mbps είναι πολύ κοντά. Αξίζει για λίγα ευρώ 3-4 το μήνα να πας στο VDSL.
Η τεχνικός, όμως, μου είπε με κάτι που έβλεπε από μέσα (προφανώς PC) πως, εάν πήγαινα στα 30 η ταχύτητα θα έπαιζε από 12,9 μέχρι 15,2. Είπα, εάν είναι έτσι, όχι δεν το κάνω.
Μου εξήγησε να μην μπερδεύομαι για δύο λόγους.

α. Το ότι η καμπίνα είναι σε απόσταση 20 μέτρων, να μην υπολογίζω το καλώδιο που συνδέει το σπίτι μου με την καμπίνα σε ευθεία. Μπορεί ένα καλώδιο να ακολουθεί
άλλη διαδρομή μέχρι να φτάσει σπίτι μου. Μπορεί να χρειάζεται να δώσει πρώτα σε άλλες πολυκατοικίες εδώ γύρω, και μετά να καταλήξει στο σπίτι μου. Και γω ρωτάω:καλά,
ένα καλώδιο μπορεί να δίνει σε >1; Αφού, απ' ό,τι έχω διαβάσει (διότι τώρα άρχισα τα διαβάσματα και τη μελέτη VDSL, αστικα κέντρα, καμπίνες, κ.λπ. κ.λπ), σύμφωνα,
λοιπόν, με όσα έχω διαβάσει, ένα και μόνον ένα καλώδιο ξεκινάει από κάθε πολυκατοικία, και καταλήγει σε καμπίνα. Τί είναι αυτά που μου έλεγε αυτή;

β. Υπάρχει επίσης η περίπτωση ναι μεν να υπάρχει η καμπίνα, αλλά να μην είναι ακόμη έτοιμη (καλώδια μέσα, και διάφορα άλλα που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί μία καμπίνα,
έτοιμη να δώσει στο κοινό). Υπολογίζοντας αυτή 12,9 μέχρι 15,2 μου είπε πως, για τόσο μικρή απόσταση από το σπίτι μου η καμπίνα, θα έπρεπε να παίρνω περισσότερο από τα
15,2 που είναι το maximum. Πώς μπόρεσε αυτή να μετρήσει αυτά τα όρια; Όντως η καμπίνα δίπλα στο σπίτι μου λέτε εσείς να μην είναι ακόμη έτοιμη πλήρως; Οπότε, σε αυτή
την περίπτωση θα συνδεόμουν με άλλη καμπίνα, εξού και τόσο χαμηλή ταχύτητα; Οπότε, σε μία τέτοια περίπτωση, καλώς δεν πήγα σε VDSL;

Λέω, λοιπόν, ότι την πάτησα διότι ανανέωσα και πάλι σε 24Mbps. Δεν ξέρω. Ίσως να έκανα καλά, ίσως πάλι και λάθος. Μπορείτε να με βοηθήσετε να τα ξεκαθαρίσω λίγο;

MIKU
22-02-17, 01:15
Σιγά,πας 30 όποτε θες!!Θεωρείται αναβάθμιση!

jkoukos
22-02-17, 17:20
α. Κάθε οικοδομή συνδέεται με ένα καλώδιο πολλών ζευγών (π.χ. 20) σε μια καμπίνα κι από εκεί με το αστικό κέντρο. Όμως συνήθως το καλώδιο δεν καταλήγει απευθείας στην καμπίνα, αλλά συνδέεται με ένα κεντρικό μεγάλο καλώδιο (π.χ. 100 ζευγών) που γυρίζει (υπογείως ή εναερίως) μια περιοχή και συνδέεται με τα αντίστοιχα καλώδια άλλων οικοδομών. Φυσικά κάθε ζεύγος του καλωδίου ανήκει σε έναν μόνο χρήστη.
Αυτό σημαίνει ότι παρόλο που μπορεί να είσαι σε απόσταση 20 μέτρα από την καμπίνα, η πραγματική καλωδιακή να είναι μεγαλύτερη. Επίσης ξεχνάμε συχνά να υπολογίσουμε και την απόσταση των καλωδίων εντός της οικοδομής μας. Τα 20 μέτρα που λες, λογικά είναι από την είσοδο της οικοδομής. Βάλε στον υπολογισμό από αυτήν έως τον κεντρικό κατανεμητής της οικοδομής (συνήθως στο υπόγειο) και από εκεί στο διαμέρισμα, που κι εδώ δεν ακολουθείται πάντα ο συντομότερος δρόμος, αλλά αυτός που βόλευε τον εγκαταστάτη.

β. Το ότι έχει αλλαχθεί η καμπίνα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι ενεργοποιημένη. Να είσαι σίγουρος ότι στα 20 μέτρα που λες θα είχες 100% φουλ ταχύτητα VDSL (ανάλογα το πρόγραμμα) και όχι παρακάτω.
Προφανώς οι ταχύτητες που σου ανέφερε είναι ο μέσος όρος της περιοχής σου, όπως τις βλέπει στο πρόγραμμα που έχει η εταιρεία, αλλά για σύνδεση στο αστικό κέντρο.
Τέλος κάθε οικοδομή συνδέεται με μία και μόνο καμπίνα και αυτό δεν αλλάζει ποτέ (τουλάχιστον στο 99% των περιπτώσεων).

sgatz
01-03-17, 12:30
Ήθελα να ρωτήσω αν ανανεώσει κανείς το συμβόλαιο ισχύει και σε αυτή τη περίπτωση το δικαίωμα της υπαναχώρησης εντός 15 ημερών όπως στις φορητοτητες?

jkoukos
01-03-17, 13:26
Όχι, διότι υπαναχώρηση γίνεται σε νέο συμβόλαιο μόνο. Η ανανέωση αφορά την υπηρεσία, αλλά το συμβόλαιο παραμένει εν ισχύ το ίδιο.

zer0ne
02-03-17, 02:32
Παιδιά να ρωτήσω & γω κάτι? Με πήραν σήμερα τηλ από τον ΟΤΕ για ανανέωσή συμβολαίου για 24Mbps κι από βλακεία συμφώνησα να μου στείλουν vdsl router και να μου αλλάξουν το τηλεφωνική γραμμή σε voip πιστεύοντας ότι θα καλυτερέψει & η ταχύτητα (αφου πρόσφατα έχουν περάσει οπτικές ίνες & καμπίνες στην γειτονία μου). Το θέμα τώρα είναι ότι έχω μετανιώσει για την voip και θέλω να ρωτήσω αν θα μπορέσω να κάνω υπαναχώρηση?

MIKU
02-03-17, 02:43
Ναι πάρε τηλ και κάνε ακ΄ρωση , ή μην παραλάβεις το ρουτερ και πες στον κουριερ ότι δε το θες.

- - - Updated - - -

Αν δεν συνδεθεί το νέο ρουτερ δεν αλλάζει η γραμμή.

ermis
02-03-17, 11:26
Ειμαι 600μετρα απο το κέντρο και όταν ειχε μπεί αρχικά η VDSL OTE εβαλα 50άρα και συγχρόνιζα 49. Αργότερα η ταχύτητα έπεφτε...και έφτασε 35. Οπότε για να μή πληρώνω τσάμπα έκανα υποβάθμιση στα 24 και πιάνω....14! Όπως καταλαβαίνει κανεις, χρειάζεται τύχη ή να ειναι άδειο το κέντρο για να πιάσεις καλές ταχύτητες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.