PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL(ZTE ZXHN H367N) Πρόβλημα με ταχύτητες WiFi, γνώμες για καινούριο Router



SMoNe
20-02-17, 21:32
Καλησπέρα σε όλους πρώτη φορά ποστάρω στο φόρουμ αλλά το επισκέπτομαι πολλά χρόνια και χαίρομαι πολύ που υπάρχει μία τέτοια κοινότητα. :)

Θα μπω στο θέμα κατευθείαν για να μην σας κουράζω, αναβάθμισα πρόσφατα σε VDSL καθώς με ADSL2 ήμουν στα 6mb/s, λόγω απόστασης, αλλά είμαι από τους τυχερούς και έχω KV ακριβώς έξω από το σπίτι μου οπότε η VDSL τερματίζει ;) . Όσο είχα την ADSL δεν είχα παράπονα από το WiFi γιατί ήμουν στα μέγιστα της γραμμής μου. Σήμερα λοιπόν που πραγματοποιήθηκε η αναβάθμιση παρατήρησα ότι η WiFi σύνδεση σε όλες τις συσκευές μου "γονάτιζε" με αποσυνδέσεις, διαφορετικό κατέβασμα κάθε φορά τάξεως 500kb/s ~2,4Mb/s, δεν αναγνώρισαν οι συσκευές μου τα 2 SSID που έχω φτιάξει γενικά πολλά προβλήματα. Με ethernet καλώδιο είμαι πολύ μπόμπα (4,5+Mb/s) αλλά καθώς έχω μεγάλο σπίτι δεν βολεύει να συνδέω σχεδόν καμιά συσκευή με ethernet καλώδιο οπότε βασίζομαι εντελώς στο WiFi. Σκέφτομαι να προβώ σε αλλαγή ρούτερ αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω,(να περιμένω για καινούριο firmware στο ZTE δεν ψήνομαι) και είμαι ανάμεσα στα TP-LINK TD-W9970 και TP-LINK TD-W9977 N300 έχει δοκιμάσει μήπως κανένα από τα δύο; Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω; Να σημειώσω εδώ πως έχω παίξει με το WiFi (κανάλια κλπ) αλλά δεν έβγαλα άκρη. Κάθε βοήθεια/συμβουλή δεκτή και ελπίζω να μην κούρασα.

SMoNe
22-02-17, 00:03
Καμία ιδέα κανείς; Κυρίως θέλω γνώμη για τα ρουτεράκια.

potis
23-02-17, 10:47
Δεν εχω κανενα απο τα δυο, αλλα εχω το Ν600 το οποιο το αγορασα γιατι δεν γινοταν πια με τα κινεζικα.

Και τα 2 ειχαν το ιδιο θεμα, και το πρωτο 1χχ κατι που εδιναν και το 3χχ κατι που δινουνε τωρα, και τα 2 οποτε γουσταραν απλα παρολο που ελεγαν οτι "εκπεμπουν" WLAN δεν τα εβλεπε καμια συσκευη, και γενικα αθλια, μιας και το ενα χαλασε μονο του, και το αλλο ειχε αλλα θεματα, οταν θυμοταν (σπανια βεβαια) το γυρνουσε σε ADSL2+ μονο του και το WiFI εκανε τα δικα του.

Εχω τους παντες στα 2.4Ghz και εχω για το κινιτο τα 5Ghz για παρτυ μου οσο αφορα το N600 που αγορασα, δεν εχω ακουσει κανεναν παραπονο οποτε το 2.4Ghz δουλευει αψογα, εχω δει να κατεβαζει laptop με 5-6ΜΒ οποτε δεν υπαρχει θεμα.

Παλι στο 5Ghz εχω στο κινιτο μερικες φορες βλεπω να χανει 1-2 μπαρες σημα παρολο που ειμαι 1-2 δωματια διπλα κατι που δεν εχει το 2.4Ghz αλλα αυτο μπορει να ειναι θεμα το κινιτου μου, δεν εχω δοκιμασει τα 5Ghz σε αλλη συσκευη στο σπιτι.

Γενικα το μονο σιγουρο, πετα τα ZTE, τα tp-link μια χαρα κανουν την δουλεια τους και εχουν και full support παρολο που Eλλαδα, μεχρι και επιλογη VDSL HOL ειχα ετοιμο στο router με το που το ανοιξα.

Και γενικα μετα απο διαβασα εδω μεσα και εψαξα λιγο, ειναι η καλη γρηγορη λυση τα tp link.

SMoNe
23-02-17, 22:07
Κοιτάω για τα ρουτεράκια της TP-Link αλλά ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω πιο θέλω :Ρ εσύ το ανέβασες πολύ το budget αλλά καλά κάνεις ότι πληρώνεις παίρνεις. Με τις κινεζιές που δίνουν όλοι δεν κάνεις δουλειά, όλα βγάζουν προβλήματα, βέβαια το speedport entry 2i (ZTE) που δίνει ο οτε είναι σχετικά αξιόλογο το έχω κανα 6 μηνο τώρα και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου! :)

- - - Updated - - -

Τελικά αγόρασα το TP-LINK TD-W9977 N300 στα 59,90 και θα γράψω εντυπώσεις μόλις το σετάρω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.