PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για θεμα σταθερης και ιντερνετ - Στα χαρτια ιντερνετ ναι στην πραξη οχι



kourkos
21-02-17, 22:19
Θα ηθελα την βοηθεια σας στο τι μπορω να κανω στο παρακατω περιστατικο . Η συνδεση ( να την πει ο Θεος ) αφορα την αδερφη μου

Το θεμα εχει ως εξης και στην παρενθεση τα σχολια μου

1) Τελη του 12ου με αρχες του 1ου μηνα βλεπω προσφορα στην επισημη σελιδα τους που ανεφερε σταθερη και ιντερνετ με δωρεαν ρουτερ ( κρατησε τις λεξεις δωρεαν ρουτερ )

2) 25/1 η αδερφη μου πηγαινει στο καταστημα της ταδε περιοχης ( αφου εχω δωσει λιγες μερες τα στοιχεια της μεσω τηλ για να προχωρησει η διαδικασια ) και υπογραφει . Την πλασαρει η υπαλληλος την χαρτούρα την αναφερει ποσο ιντερνετ θα εχει , ποσα λεπτα προς σταθερα και κινητα χωρις να αναφερει ουτε μια λεξη για το θεμα ρουτερ και υπογραφουμε . Σε ερωτηση της πότε θα ενεργοποιηθει η συνδεση αναφερει 10 μερες ( το δεκα εγινε πανω απο 20 ημερες αν θυμαμαι καλα . Προηγήθηκε επισκεψη τεχνικων οτε για καποιο τεχνικο θεμα αλλά δεν κολαμε σε αυτο )

3) 10/2 πηγαινει ο τεχνικος της βονταφον το πρωι η προς μεσημερι για ελεγχο γραμμης και αν ειναι οκ . Ολα οκ . Σε ερωτηση της αδερφης μου ( η οποια δεν γνωριζει απο θεματα τεχνικα ) προς τον τεχνικο που ειναι το ρουτερ την αναφερει ο τεχνικος οτι πρεπει να το αγορασετε . ( στο 1 υποψιν στην σελιδα τους ελεγε για δωρεαν και στο 2 η υπαλληλος δεν ανεφερε τιποτα για το ρουτερ .

4) Τηλεφωνικη επικοινωνια στης 10/2 απογευμα απο εμενα με βονταφον γιατι δεν εχουμε το δωρεαν ρουτερ όπως ελεγε στην σελιδα τους , πριν κανουμε την τηλεφωνικη αιτηση στης 25/1 . Κατοπιν τηλ επικοινωνιας η βονταφον μας ανεφερε ότι θα περασει το αιτημα και εντος δυο εργασιμων ημερων θα παρουν τηλεφωνο την αδερφη μου να την ενημερωσουν . Δηλαδη ηταν παρασκευη αρα παμε Τριτη με Τεταρτη τηλεφωνο ( οσο ειδατε εσεις τηλ αλλο τοσο ειδαμε κ εμεις )

5) Τηλεφωνικη επικοινωνια από την αδερφη μου στης 15/2 για το τι γινετε με το θεμα ρουτερ και την απαντησαν ότι για να λαβει απαντηση σε αυτό το αιτημα το οποιο περαστικε στην καρτελα πελατη πρεπει να περασουν 5 εργασιμες ημερες και όχι 2 ( οτι νανε ) και σε 5 ημερες θα λαβει τον κωδικο για να παει να παρει δωρεαν το ρουτερ .( Αρα από 10/2 στο πρωτο τηλεφωνημα συν 5 εργασιμες παμε στις 17/2 . Οσο ειδατε εσεις να χτυπαει το τηλεφωνο της αδερφης μου για να παρει απαντηση άλλο τοσο το ειδε και εκεινη )

6) Τηλεφωνικη επικοινωνια 20/2 από εμενα προς βονταφον να δω τι διαολο γινετε , λαμβανω την απαντηση οτι ακομα δεν εχουν καποια ενημερωση ( αλα νταλα της παρασκευης το γαλα )

Με απλα λογια

1) ελλιπη ενημερωση από το καταστημα την ημερα της υπογραφης . Δηλαδη δεν μας ανεφεραν ότι το ρουτερ πρεπει να αγοραστει ενώ στην σελιδα τους αρκετες μερες πριν την υπογραφη ελεγε για δωρεαν εξοπλισμο ( το ξεχασε να το πει η υπαλληλος ; Δεν νομιζω )

2) Στα χαρτια υπαρχει ιντερνετ αλλά στην πραξη όχι με αποτελεσμα δυο δασκαλοι ( αδερφη μου και γαμπρος μου ) να αφηνουν ανηλικα παιδια ( 4 ετων και 9 μηνων ) για να τρεχουν σε ιντερνετ καφε για να ετοιμασουν τις εργασιες κ.α για το σχολειο . Ναι σε ιντερνετ καφε που φτασαμε να γυριζουμε στο 2000 και να τρεχουμε σαν μωρα παιδια στα ιντερνετ καφε . Υπηρχαν και περιπτωσεις που δεν μπορεσαν να ετοιμασουν την εργασια για τα παιδια του σχολειου ( παιδια δημοτικου ) με κινδυνο να εκτεθουν σε συναδερφους και διευθυντη . Αν εσεις αυτό το βρισκεστε σωστό σηκωνω τα χερια ψηλα .

3) Εξοδα . Από 80 ευρω περιπου που δωσαμε την ημερα της υπογραφης ( οκ γνωριζουμε γιατι είναι τοσα ) επιβαρυνθήκαμε συν εξοδα ιντερνετ καφε , συν τηλεφωνα από κινητο προς βονταφον από άλλο παροχο , συν εκτυπωσεις , συν βενζινες συν συν συν . Συν ότι πρεπει να αγοραστει και η συσκευη τηλεφωνου ( οκ αυτό αναγκαστικα ) φτανουμε στα 120 ευρω και βαλε . Αν αυτοι στην βονταφον στους δυσκολους καιρους που διανυουμε πιστευουν ότι καποιοι γεννανε λεφτα και τα δινουν από εδώ και από εκει να μου και σε εμενα ποιοι είναι να τους βρω

4) Απαραδεκτη η υπαλληλος στο καταστημα στο ταδε μερος . ελλιπη ενημερωση και να τους χαιρονται . Εμενα αυτό μου δειχνει ότι απλα ηθελε να καβατζώσει ακομα έναν πελατη . Που δεν νομιζω μια τοσο μεγαλη εταιρεια να εχει αναγκη από 20 ευρω

Και για να κλεισω το μεγαλο μηνυμα μου στην χθεσινη επικοινωνια ανεφερα στην βονταφον ότι περιμενω μεχρι σημερα 21/2 να παει ο κωδικος στην αδερφη μου για να μπορεσει να παει αποψε κιολας να παρει το δωρεαν ρουτερ και να κλεισει το θεμα και ολη αυτή η ταλαιπωρια . Φυσικα ακομα και τωρα που γραφω το μηνυμα κωδικος δεν πηγε . Τι εννοω κωδικος . Ειπαν οτι θα την παρουν τηλ η σμσ να της δωσουν εναν κωδικο (λογικα αιτηματος η ξερω γω τι αλλο ) για να παει να το παρει

Και θελω σε ολη αυτην την ταλαιπωρια να ρωτησω τα εξης

1) Μπορουμε να διεκδικησουμε κατι παραπανω πχ πιστωση παγιου πχ το ενα η δυο ξερω γω τα παγια δωρεαν ;

2) Μπορουμε να ζητησουμε να ξεκινησει η ενεργοποιηση συνδεσης απο την ημερα που θα καβουμε το ρουτερ ; Ειτε δωρεαν ειτε το αγορασουμε ; Γιατι ηδη τρεχουν αρκετες ημερες

3) πως μπορουμε να βγαλουμε ακρη σε ολη την ταλαιπωρια αυτη και τι μπορουμε να ζητησουμε ;

4) ολα αυτα τα εξοδα που εγιναν ( ιντερνετ καφε , εκτυπωσεις κ.α ) τα οποια σιγουρα δεν την νοιαζει την βονταφον αλλά εγιναν απο λαθος τους και δεν τα γεννησαμε τι θα γινουν ; Αν ειναι να μας βγει μηνιατικο η ιστορια αυτη ευχαριστουμε δεν θα παρουμε

5) Μπορουμε να ζητησουμε διακοπη συνδεσης ;

6) γενικα τι μπορουμε να κανουμε ;

Σας ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα αλλά ηθελα να τα αναφερω ακριβως πως εχει το θεμα και θα χαρω να εχω την βοηθεια σας

Υ.Γ : Για τυχον εξυπνακηδες που ισως βρεθουν και πουν καλα για 30 ευρω κανεις ετσι ; Ναι για 30 κανω ετσι γιατι δεν γουσταρω την τρελιτσα της βονταφον και της καθε βονταφον , την αδιαφορια και τους ανεκπαιδευτους υπαλληλους

sdikr
21-02-17, 22:31
Εδω και πολύ καιρό η Hol/vodafone δεν δίνει ρουτερ δωρεάν, σίγουρα στην σελίδα τους το αναφέρει (εκτός απο την περίπτωση vdsl)
Οπότε δεν βλέπω να μπορείς να κάνεις και πολλά

1) δεν νομίζω
2) Οχι γιατί αυτοί έχουν παραδώσει την γραμμή και δουλεύει

4) Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό,
5) Αν έχουν περάσει 14 μέρες δεν μπορείς να φύγεις χωρίς να πληρώσεις το κόστος διακοπής

kourkos
21-02-17, 22:56
Εδω και πολύ καιρό η Hol/vodafone δεν δίνει ρουτερ δωρεάν, σίγουρα στην σελίδα τους το αναφέρει (εκτός απο την περίπτωση vdsl)
Οπότε δεν βλέπω να μπορείς να κάνεις και πολλά

1) δεν νομίζω
2) Οχι γιατί αυτοί έχουν παραδώσει την γραμμή και δουλεύει

4) Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό,
5) Αν έχουν περάσει 14 μέρες δεν μπορείς να φύγεις χωρίς να πληρώσεις το κόστος διακοπής

Το θεμα επισης ειναι οτι περασαν ποσες μερες κ δεν υπαρχει καμια ενημερωση ενω το αιτημα ειναι στο αρμοδιο τμημα με αποτελεσμα να τρεχει η συνδεση και εκεινη να περιμενει απαντηση στο τι θα κανει

Ποσο ειναι το κοστος διακοπης για 24μηνο συμβολαιο ;

jkoukos
22-02-17, 18:40
To τέλος πρόωρης διακοπής είναι 120,98€ και αναφέρεται στο συμβόλαιο.

Εκτός κι αν η προσφορά για δωρεάν (χρησιδάνειο) router έγινε τηλεφωνικώς, δεν υπάρχει περίπτωση να είδατε τέτοιο πράγμα στην επίσημη ιστοσελίδα, διότι απλά το έχει καταργήσει πέρυσι τέτοια εποχή σε συνδέσεις ADSL και αναφέρει ότι είτε χρησιμοποιούμε δικό μας εξοπλισμό είτε αγοράζουμε (https://statheri.vodafone.gr/page-links/400/epiprosthetes-ypiresies#cpe) δικό τους (~20€). Επίσης αναφέρεται και στον επίσημο τιμοκατάλογο (https://statheri.vodafone.gr/sites/default/files/gr/holservices/files/dp_and_tel_b_w_triple_play_06.2016.pdf) (με ισχύ από 10ο/2016).

Αν σας έγινε τηλεφωνικώς η προσφορά για τον εξοπλισμό, μπορείτε να ζητήσετε έλεγχο της ηχογραφημένης συνομιλίας. Στην περίπτωση αυτή κι εφόσον δικαιωθείτε, δικαιούστε επιστροφή του παγίου, αναλογικά για την ημέρες που δεν είχατε υπηρεσία λόγω έλλειψης του εξοπλισμού.

kourkos
24-02-17, 10:17
Μετα απο πολλα τηλεφωνηματα την ενημερωσαν 21/2 οτι εγινε εγκριση να παρει το ρουτερ δωρεαν και θα περιμενει να την στειλουν κωδικο για να παει στο καταστημα να το παρει δωρεαν . Κωδικος μεχρι και σημερα δεν εχει παει . Σμσ για κουπονια και αγορες κ φουλ σπαμ ξερουν να στελνουν κοντευει μηνας κ αυριο μεθαυριο θα ζητησουν να πληρωθει ο λογαριασμος .

jkoukos
24-02-17, 13:55
Στη Vodafone δεν απαιτείται κωδικός και όνομα χρήστη, καθώς παίζουν αυτόματα οι δικές της συσκευές. Μόνο αν βάλεις δικό σου εξοπλισμό, αλλά και πάλι βάζεις ότι θέλεις εσύ, αρκεί να μην είναι κενά τα σχετικά πεδία.
Σου χρειάζονται μόνον για εισαγωγή στο MyHome, οπότε βγαίνουν κατά την εγγραφή στην υπηρεσία.

kourkos
24-02-17, 14:16
Στη Vodafone δεν απαιτείται κωδικός και όνομα χρήστη, καθώς παίζουν αυτόματα οι δικές της συσκευές. Μόνο αν βάλεις δικό σου εξοπλισμό, αλλά και πάλι βάζεις ότι θέλεις εσύ, αρκεί να μην είναι κενά τα σχετικά πεδία.
Σου χρειάζονται μόνον για εισαγωγή στο MyHome, οπότε βγαίνουν κατά την εγγραφή στην υπηρεσία.

οχι καμια σχεση . Μιλαω για κωδικο με τον οποιον θα παει στο καταστημα για να το παρει δωρεαν . Λογικα κωδ αιτηματος θα ειναι κατι τετοιο

Και μιας κ ειπες για θεμα τεχνικο οταν κουμπωσεις το ρουτερ αυτοματα θα παρει ιντερνετ ; Δεν χρειαζετε δλδ καποια αλλη ενεργεια απο τον χρηστη

jkoukos
24-02-17, 18:45
Ναι, σε Vodafone (και πριν σε HOL) δεν έδινε username/password, διότι απλά δεν χρειάζεται στις συσκευές της. Συνδέεις στην γραμμή την συσκευή και απλά συγχρονίζει.
Συνήθως στα αντίστοιχα πεδία έχει σε όλες το guest@adsl.gr (ή guest@hol.gr) ως username και guest ως password. Αλλά και οτιδήποτε άλλο να βάλεις (π.χ. eimaitrellos@spitimou.gr/spastoanmporeis), θα παίξει μια χαρά.

kourkos
25-02-17, 11:57
Σε ευχαριστω πολυ . Ηδη μπηκε το ΖΤΕ και συγχρονισε αμεσως οπως ειπες

@ ADSLgr.com All rights reserved.