PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση σε οικιακή ομάδα



antonis34
27-02-17, 14:36
https://www.pcsteps.gr/35216-%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-windows/

Ακολούθησα τα ανωτέρω βήματα για windows 7. Δημιουργησα μια οικιακή ομάδα στο σταθερό μου pc το οποίο είναι συνδεδεμένο σε ρουτερ.

Το εν λόγω ρουτερ, δίνει ιντερνετ μέσω wifi και σε λαπτοπ, το οποίο θέλω να βάλω στην οικιακή ομάδα που δημιουργησα στο pc, αλλά δεν την "βλέπει".

- - - Updated - - -

Ξέρει κανείς;

chralexo
27-02-17, 16:12
Μια ερώτηση , το laptop έχει windows 7;

sweet dreams
27-02-17, 16:20
Mην ασχολείσαι με τις οικιακές ομάδες, δημιουργούν προβλήματα, φτιάξε κοινόχρηστους φακέλους (http://www.adslgr.com/forum/threads/888376-Koινόχρηστοι-φάκελοι-Ενεργοποίηση-Κλείδωμα-Ακύρωση).

antonis34
11-03-17, 16:56
Ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο, να στε καλά. Να ρωτήσω κάτι άλλο. Αυτούς τους κοινόχρηστους φακέλους, προφανώς τους βλέπει μόνο όποιος μπορεί να συνδεθεί στο wifi, έτσι; δεν χρειάζεται δλδ να τους βάλω επιπλέον κωδικό; Η μήπως μπορούν να τους δουν όλοι ανεξάρτητα αν είναι συνδεδεμένοι στο wifi;

sweet dreams
11-03-17, 17:02
Η μήπως μπορούν να τους δουν όλοι ανεξάρτητα αν είναι συνδεδεμένοι στο wifi;

Tι θέλεις να πεις με το παραπάνω;; :hmm: τους βλέπει όποιος έχει συνδεθεί στο δίκτυο σου, όπως αναφέρεις στην αρχή, το επόμενο τα μπερδεύει λίγο.

antonis34
11-03-17, 17:26
ok, το πισί του γείτονα που δεν μπαίνει στο wifi μου, δε μπορεί να τους δει, σωστά;

Ρωτάω για να ξέρω αν πρέπει να τους κλειδώσω επιπλέον.

sweet dreams
11-03-17, 17:35
Μόνο στο δικό σου δίκτυο φαίνονται, αν κάποιος συνδεθεί στο δικό σου WI-FI τότε θα μπορέσει να τους δει.

pstratos
11-03-17, 17:39
Να εχεις user με pass στο PC, ώστε ο φίλος που ήρθε για καφέ σπίτι και του έδωσες τον κοδικό του wifi να μπει fb, να μην μπορεί να δει τους φακέλους στο pc σου ;)

antonis34
11-03-17, 17:42
Απ το αντροιντ μπορεί να τους δει;

sweet dreams
11-03-17, 17:46
Γενικός κανόνας για να μην ψάχνεις πολλά, στους κοινόχρηστους φακέλους δεν βάζουμε ποτέ πράγματα που έχουν να κάνουν με την προσωπική μας ζωή, με τους λογαριασμούς μας κ.λ.π. αυτά τα έχουμε κρυπτογραφημένα και άσε τους άλλους να ψάχνονται.
Στους κοινόχρηστους βάζουμε ταινίες, μουσική, κ.λ.π.

antonis34
11-03-17, 18:33
Ωραίος φίλε, διαφωτιστικότατος. Κάτι τελευταίο. Πως θα απενεργοποιήσω τους κοινόχρηστους φακέλους ώστε να τους ξανακάνω κανονικούς; Ευχαριστώ.

sweet dreams
11-03-17, 18:36
Στο Link που σου έχω δώσει πιο πάνω αναφέρω και την ακύρωση, αν χρειαστείς κάτι επιπλέον ρωτάς.

chralexo
12-03-17, 02:33
Γενικός κανόνας για να μην ψάχνεις πολλά, στους κοινόχρηστους φακέλους δεν βάζουμε ποτέ πράγματα που έχουν να κάνουν με την προσωπική μας ζωή, με τους λογαριασμούς μας κ.λ.π. αυτά τα έχουμε κρυπτογραφημένα και άσε τους άλλους να ψάχνονται.
Στους κοινόχρηστους βάζουμε ταινίες, μουσική, κ.λ.π.
Σου είναι εύκολο να προτείνεις κάποιο πρόγραμμα κρυπτογράφισης;

sweet dreams
12-03-17, 10:47
To VeraCrypt (https://veracrypt.codeplex.com/), φτιάχνεις ένα κρυπτογραφημένο partition (αν θέλεις κρυπτογραφείς και ολόκληρο δίσκο ή USB Stick) όσο μέγεθος θέλεις και το ανοίγεις όποτε θέλεις εσύ. Μπορείς να έχεις όσα partition θέλεις και με διαφορετικούς κωδικούς στον ίδιο δίσκο.
Αν θέλεις να μεταφέρεις κρυπτογραφημένα αρχεία υπάρχει και portable έκδοση που μπορείς να την έχεις φορτωμένη στον δίσκο ή το USB Stick που μεταφέρεις τα αρχεία, οπότε δεν χρειάζεται να έχει εγκατεστημένο το πρόγραμμα ο υπολογιστής που θέλεις να τα ανοίξεις.

antonis34
12-03-17, 19:47
Πρέπει να κανα βλακεία.

Κάτι πείραξα στην κοινή χρήση η άσφάλεια σε έναν από τους δύο σκληρούς μου δίσκους που χω κοινόχρηστους και δε μπορώ να μπω στους φακέλους τους από κανέναν υπολογιστή. Επίσης νομίζω είχα πατήσει να ενεργοποιήσω κοινή χρήση με κωδικό πρόσβασης, το οποίο απενεργοποίησα μετά αλλά πάλι δεν....

181164

cranky
12-03-17, 20:08
To VeraCrypt (https://veracrypt.codeplex.com/), φτιάχνεις ένα κρυπτογραφημένο partition (αν θέλεις κρυπτογραφείς και ολόκληρο δίσκο ή USB Stick) όσο μέγεθος θέλεις και το ανοίγεις όποτε θέλεις εσύ.
Τα κρυπτογραφημένα partitions, κινδυνεύουν απο μολύνσεις ;

sweet dreams
12-03-17, 22:22
Πρέπει να κανα βλακεία.

Κάτι πείραξα στην κοινή χρήση η άσφάλεια σε έναν από τους δύο σκληρούς μου δίσκους που χω κοινόχρηστους και δε μπορώ να μπω στους φακέλους τους από κανέναν υπολογιστή. Επίσης νομίζω είχα πατήσει να ενεργοποιήσω κοινή χρήση με κωδικό πρόσβασης, το οποίο απενεργοποίησα μετά αλλά πάλι δεν....

181164

Πείραξες τα δικαιώματα χρήστη;; αν πατήσεις στην καρτέλα ασφαλείας τι σου βγάζει;;

- - - Updated - - -



Τα κρυπτογραφημένα partitions, κινδυνεύουν απο μολύνσεις ;

Εννοείς τα αρχεία που είναι μέσα ή όλο το partition;;

antonis34
12-03-17, 22:23
181175

cranky
12-03-17, 22:31
Εννοείς τα αρχεία που είναι μέσα ή όλο το partition;;
Τα αρχεία εννοώ.

sweet dreams
12-03-17, 22:45
181175

Στο "για προχωρημένους";;

- - - Updated - - -



Τα αρχεία εννοώ.

Που να τα βρει ο ιός;; θα πρέπει να αποκρυπτογραφήσει το partition.

- - - Updated - - -

Θα αργώ λίγο να απαντήσω γιατί κάτι έχει γίνει με τον Explorer και δεν μπορώ να απαντήσω από εκεί, περίεργα πράγματα :hmm: στα καλά καθούμενα.

antonis34
13-03-17, 00:20
181179181180181181

sweet dreams
13-03-17, 00:27
Στο δεύτερο screenshot επέλεξε το "CREATOR OWNER" και κάνε κατάργηση, κάνε επανεκκίνηση και δοκίμασε πάλι.

antonis34
13-03-17, 00:34
181182

sweet dreams
13-03-17, 00:37
Θα παίρνεις τέτοιες ειδοποιήσεις, πάτησε ΟΚ και συνέχισε να δούμε τι θα γίνει.

antonis34
14-03-17, 23:44
Θα παίρνεις τέτοιες ειδοποιήσεις, πάτησε ΟΚ και συνέχισε να δούμε τι θα γίνει.

Τίποτα φίλε, το πρόβλημα συνεχίζει... Τι παίζει; :sorry:

sweet dreams
14-03-17, 23:52
Στην καρτέλα "Ασφάλεια" όλοι πλήρη έλεγχο δεν έχουν;;, εσύ δεν είσαι διαχειριστής στον υπολογιστή;;, επειδή δεν ξέρω τι άλλο έχεις κάνει δοκίμασε αυτό (https://www.howtogeek.com/howto/windows-vista/add-take-ownership-to-explorer-right-click-menu-in-vista/)για να πάρεις τον πλήρη έλεγχο και πες μου τι έγινε αν είναι να προσθέσεις και κατόχους.

antonis34
15-03-17, 00:49
Eγώ είμαι διαχειριστής στο pc, δεν υπάρχει άλλος user. Εγκατέστησα τα κλειδιά από το προγραμματάκι στην ιστοσελίδα αυτή. Κάνω μετά δεξί κλικ στους φακέλους που δε μπορώ να ανοίξω και μου βγάζει αυτό:

181242

sweet dreams
15-03-17, 01:04
Mε τις οδηγίες που είναι στους κοινόχρηστους φακέλους (https://www.adslgr.com/forum/threads/888376-Koινόχρηστοι-φάκελοι-Ενεργοποίηση-Κλείδωμα-Ακύρωση)και πρόσθεσες το Everyone (Μεμονωμένος κοινόχρηστος φάκελος/partition/δίσκος >>> Partition/Δίσκος >>> από το 3ο screenshot και κάτω) πρόσθεσε και το "Authenticated Users" και "Users".
Κάνε επανεκκίνηση και δοκιμάζεις πάλι.

- - - Updated - - -

Σχέτοι φάκελοι είναι, δίσκος ή partition;; γιατί στο screenshot που έχεις ανεβάσει γράφει "Μy Book" (F), εξωτερικός δίσκος είναι;;

antonis34
15-03-17, 01:04
Πριν το κάνω αυτό που λες, μου βγάζει αυτό στην ασφάλεια. Θα δοκιμάσω, θενξ.

181243

sweet dreams
15-03-17, 01:06
Είναι δίσκος λοιπόν και όχι φάκελοι που λες, σε όλο τον δίσκο θα κάνεις τις ενέργειες με τους κατόχους.

antonis34
15-03-17, 01:07
Εν τω μεταξύ, προσθέτω το users όπως μου πες και μου βγάζει αυτό το μήνυμα. συνεχώς πατάω συνέχεια, και για κάθε φάκελο που υπάρχει μέσα στο ξαναβγάζει.

181244

sweet dreams
15-03-17, 01:10
Εν τω μεταξύ, προσθέτω το users όπως μου πες και μου βγάζει αυτό το μήνυμα. συνεχώς πατάω συνέχεια, και για κάθε φάκελο που υπάρχει μέσα στο ξαναβγάζει.

181244


Είναι δίσκος λοιπόν και όχι φάκελοι που λες, σε όλο τον δίσκο θα κάνεις τις ενέργειες με τους κατόχους.

Στον δίσκο θα κάνεις τις ενέργειες και όχι στους επιμέρους φακέλους που έχεις μέσα.

antonis34
15-03-17, 01:13
Στον δίσκο τις έκανα ήδη. Έχω βάλει πλήρη δικαιώματα σε όλα όσα βλέπεις, και users και authenticated κλπ

181245

181246

sweet dreams
15-03-17, 01:15
Επανεκκίνηση έκανες;; κάνε και αν δεν ανοίγει πάλι δώσε μέσα από την διαχείριση δίσκων ένα άλλο γράμμα στον δίσκο >>> επανεκκίνηση και δοκιμή.

antonis34
16-03-17, 01:02
Επανεκκίνηση έκανες;; κάνε και αν δεν ανοίγει πάλι δώσε μέσα από την διαχείριση δίσκων ένα άλλο γράμμα στον δίσκο >>> επανεκκίνηση και δοκιμή.

φίλε συνεχίζει το πρόβλημα, αλλά δεν ξέρω πως πάω στην διαχείριση δίσκων για επανεκκίνηση και δοκιμή. :sorry:

cranky
16-03-17, 01:06
Έναρξη > Υπολογιστής > δεξί κλίκ > Διαχείριση > Διαχείριση δίσκων.

181282

antonis34
17-03-17, 15:39
τίποτα παιδια, άλλαξα όνομα και η βλακεία συνεχίζει ακόμα.

181336

εδώ επέλεξα σε έναν φάκελο να αλλάξω τον τρέχων κάτοχο και το πρόβλημα λύθηκε ΜΟΝΟ για τον συγκεκριμένο φάκελο. Έχω εκατοντάδες φακέλους και υποφακέλους όμως που συνεχίζουν έτσι. Τι φταίει.

sweet dreams
17-03-17, 17:59
Γράμμα στον δίσκο είπαμε να αλλάξεις όχι ονομασία. Ο δίσκος είναι εξωτερικός;; αν τον συνδέσεις σε άλλον υπολογιστή ανοίγει;;

- - - Updated - - -

Δοκίμασε να κάνεις το ίδιο μ' αυτόν τον κάτοχο στον δίσκο.

antonis34
18-03-17, 17:31
Ναι, γράμμα άλλαξα, όχι όνομα. Την διαδικασία που μου πε ο φίλος πιο πάνω ακολουθησα.

έχει καταντήσει αηδία το θέμα. Το δοκίμασα σε άλλον υπολογιστή, ένα λάπτοπ που χω να συνδέσω τον εξωτερικό δίσκο. Τίποτα, συνεχίζει και εκεί να εμφανίζει το μήνυμα ότι δεν υπάρχει δικαίωμα. Κάτι έγινε στις ρυθμίσεις του δίσκου.

sweet dreams
18-03-17, 17:39
Επειδή δεν ξέρω τι μπορεί να έχει συμβεί και για να μην παιδεύεσαι άδικα φτιάξε ένα Linux USB (https://www.adslgr.com/forum/threads/886864-%CE%95%CE%B3%CE%B3%CF%8D%CE%B7%CF%83%CE%B7-laptop?p=5743573#post5743573)πάρε τα αρχεία σου κάνε μια διαμόρφωση στον δίσκο και πέρασε τα πάλι.

antonis34
22-03-17, 02:02
1. Να σε ρωτήσω κάτι άλλο: Αν φτιάξω linux usb δεν θα διαμορφώσει τον σκληρό, έτσι;


2. Υπάρχει τρόπος να γυρίσω στην πρότερη κατάσταση τον σκληρό; Δηλαδή όπως πχ υπάρχει η επαναφορά συστήματος των windows να γυρίσει και αυτός στις παλιές ρυθμίσεις;

cranky
22-03-17, 02:06
Αν φτιάξω linux usb δεν θα διαμορφώσει τον σκληρό, έτσι;
Όχι.
Το Linux τρέχει απο το usb, και δεν κάνει καμμιά αλλαγή στο σύστημά σου.

Εκτός, αν θέλεις εσύ, να διαμορφώσεις τον δίσκο.

sweet dreams
22-03-17, 09:35
Υπάρχει τρόπος να γυρίσω στην πρότερη κατάσταση τον σκληρό; Δηλαδή όπως πχ υπάρχει η επαναφορά συστήματος των windows να γυρίσει και αυτός στις παλιές ρυθμίσεις;

Aυτό προσπαθούμε αλλά δεν γυρνάει ενώ φαίνεται να υπάρχουν όλοι οι κάτοχοι και να έχουν πλήρη έλεγχο. Κανονικά όπως θα είδες στις οδηγίες με μια απλή αλλαγή ο δίσκος γυρίζει πάλι στην προηγούμενη κατάσταση.

Επειδή δεν μπορείς να τον δεις ούτε από άλλον υπολογιστή, μπες με το Linux που τον βλέπεις, κάνε μεταφορά τα αρχεία σου σε κάποιον άλλον και μετά κάνε του διαμόρφωση και επανέφερε τα αρχεία σου.
Αν θέλεις να δοκιμάσεις για να βρεις τι έχει γίνει λάθος, μετά την διαμόρφωση και πριν βάλεις πάλι μέσα τα αρχεία κάνε δοκιμή να τον κάνεις κοινόχρηστο ξεκινώντας την διαδικασία από την αρχή και βήμα-βήμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.