PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση Bios - esupport



Sofos
17-10-04, 00:28
Καλησπέρα!

Έχει δοκιμάσει κανείς πρόσφατα να αναβαθμίσει το ΑΜΙ ΒΙΟS του; Παλεύω εδώ και κάμποσο καιρό να βρώ το update του δικού μου (επειδή το χρειάζομαι για το SP@) και όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο www.esupport.com το οποίο για να σου στήλει το BIOS χρειάζεται εγραφή, online αίτηση και τα σχετικά! Όμως εδώ και κάμποσο καιρό που το έκανα δεν έχω λάβει απάντηση!

Υπάρχει καμία άλλη σελίδα με BIOS/firmware όπου μπορώ απλά να ψάξω το update και να το κατεβάσω μπαμ μπαμ;

Στοιχεία BIOS:

American Megatrends
63-0620-009999-00101111-040201-SiS650-N34AS100
BIOS VER 1.23I
01/20/03
SiS 650 rev 1

Ευχαριστώ!

aesir
17-10-04, 00:33
Τι μοντέλο mobo έχεις;

Sofos
17-10-04, 00:37
εμ....hehe δε ξέρω να σου πώ ακριβώς γιατί είναι φορητό. Χοντρικά

Intel Pentium IV 2.6
Sis 650

Βοήθησα;

princess
17-10-04, 00:43
συνηθως κανω Update απο το site της μητρικης... αλλα για φορητο δεν ξερω αν μπορει να γινει αυτο!

Sofos
17-10-04, 00:45
Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να μάθω και πολλά για την μητρική πέρα από το ότι χρησιμοποιεί το Sis 650!!!

sdikr
17-10-04, 00:47
ποιά είναι η μάρκα του φορήτου, με τον προμηθευτή είδες αν έχει κάτι αυτός;

Sofos
17-10-04, 00:52
Multirama Γερμανός είναι - Θα ψάξω τα εγχειρίδια να δώ αν λένε κάτι, αν καταφέρω να τα βρώ!!

aesir
17-10-04, 01:02
Τρέξε το CPU-Z μπας και σου βγάλει μάρκα/μοντέλο mobo.

XTCgr
17-10-04, 01:44
καλύτερα τρέξε sisoftware sandra ή AIDA32.. περιέχει συνήθως πολλές πληροφορίες για την μητρική κτλ

del_ahmettt
17-10-04, 02:12
Ακομη και το freeware Lavalys Everest Home Edition θα σου βγαλει "ακτινογραφία" το PC. Σου εμφανίζει και links που οδηγουν σε σελιδες αναβαθμισης του κατασκευαστη του καθε hardware.
Eιναι τοσες πολλες οι παραλλαγες μητρικών που δεν προκειται να βγαλεις ακρη διαφορετικά. :wink:

Sofos
19-10-04, 09:57
Λοιπόν, το Lavalys μου βγάζει όνομα μητρικής: UNKNOWN, καλή μάρκα είναι;

Sofos
19-10-04, 10:24
Η AMI, American Megatrends πάντως, όπως είπα και σε άλλο μήνυμα δεν δίνει η ίδια BIOS update, αλλά με στέλνει στην esupport η οποία με την σειρά της μου έστηλε γράμμα ζητώντας χρήματα για την αναβάθμιση! Να και το γράμμα:

Dear
Manolis,

Thank you for your BIOS Upgrade inquiry and contacting eSupport.com, the Exclusive Authorized Upgrade and Support Center for American Megatrends BIOS. For 16 years, we have constantly upgraded thousands of motherboards and developed new BIOS Upgrades for all the latest technology. Our BIOS Upgrades are guaranteed to work on your system.

Based on the technical specifications you had submitted, we have an excellent BIOS Upgrade for your system. We have the brand new AMI BIOS for your motherboard. The price is only $24.95 (U.S).

To view your system details that you had previously submitted, click here: View My System Details


The most notable features are:

Hard Drive Support up to 512GB* (48-bit Technology)

Windows XP Compliance for SP1 & SP2 (service pack)

Windows 2000 Compliance for SP3 & SP4 (service pack)

Windows ACPI 2.0* Compliance

Faster Intel and AMD CPU Upgrade Kit Support

Faster Input Output Speeds

Virtual technical support assistance

100 % Satisfaction Guarantee

Facts You Should Know About eSupport.com

*not available for all PCs


We will email you with a link to download the latest American Megatrends or Award BIOS upgrade for your specific system. The file to download will be a zip file (>500 K) that includes the binary, the necessary flash loader, and easy installation instructions. Plus, you'll have access to hundreds of BIOS FAQs online, and free e-mail based technical support. Telephone technical support is not available.

The price for this service is $24.95 (U.S.). You can place this order through our SECURE website:


Παρά είναι γυφτιά!!

Billis
19-10-04, 11:50
Δοκίμασες να ρίξεις μια ματιά στο

http://www.wimsbios.com/

μήπως και υπάρχει κάποια βοήθεια;

@ ADSLgr.com All rights reserved.