PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα γραμμη απο wind - αίτηση ακυρωσης



anthip09
02-03-17, 14:18
Καλημέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω το εξής θεμα με τη wind και θα ήθελα τη βοηθεία σας.

Στις 22/2/2017 έκανα αίτηση για νέα γραμμη double play σε κατάστημα wind. Την επόμενη μέρα λαμβάνω SMS που με ενημερώνει οτι υπάρχει ελλεψη δικτύου και οτι δεν μπορεί να ικανοποιηθεί το αίτημα. Χθες 1/3/2017 και εφόσον εξακολουθούσε να υπάρχει το θεμα με την έλλειψη δικτύου πήγα στο ίδιο κατάστημα και έκανα αίτηση ακύρωσης. Μου τηλεφώνουν πριν λιγο απο τη wind και μου λένε οτι το αίτημα ακύρωσης δεν γίνεται δεκτό καθώς απαιτείται ένας μήνας για νέα γραμμη :down: σε ερώτηση μου που προβλέπεται αυτό μου απάντησαν με ύφος οτι ετσι προβλέπεται απο τη wind και αν θέλω να υποβάλλω παράπονο μέσω της φόρμας επικοινωνίας.

Επειδή δεν βρήκα κάτι σχετικό στη σελίδα της εεττ γνωρίζει κάποιος τι προβλέπεται σε αυτη τη περίπτωση; να κανω καταγγελία στην εεττ; οποίος γνωρίζει παρακαλώ ας με βοηθήσει.

Ευχαριστω προκαταβολικά για το χρόνο σας.

anthip09
08-03-17, 21:45
Το θεμα με την αίτηση ακομα συνεχίζεται και αγνόησαν επιδεικτικά την αίτηση ακύρωσης που τους έκανα. Σήμερα μάλιστα έλαβα ένα SMS απο ΟΤΕ που γράφει το εξής " Σας ενημερώνουμε οτι ο πάροχος της σταθερής σας σύνδεσης απέρριψε την αίτηση μεταφοράς της στο δίκτυο του ΟΤΕ , με αριθμό SIEBEL ID, γιατί ο αριθμός σύνδεσης που δηλώθηκε στην αίτηση δεν ειναι ενεργός στο δίκτυο του παρόχου". Μια βοήθεια βρε παιδιά. Τι δι@ολο σημαίνει πάλι αυτό? Εχει δικαίωμα η wind να διατηρεί ενεργεί την αίτηση ενώ ζήτησα με έγγραφο σε κατάστημα να ακυρωθεί? Σας παρακαλώ βοηθήστε γιατί αυτοί θα με σκάσουν...

greece_gus
10-03-17, 00:18
Προφανώς σημαίνει ότι αφού δεν υπάρχει υλοποιημένη σύνδεση, δεν υπάρχει και κάποιος αριθμός να μεταφερθεί...θα πρότεινα να κάνεις μία νέα αίτηση στον Ο.Τ.Ε. και ταυτόχρονα ένα εξώδικο στην WIND όπου θα εμμένεις στην υπαναχώρησή σου από το αίτημα νεάς γραμμής...

anthip09
10-03-17, 01:07
Στον ΟΤΕ δεν έκανα κάποιο αίτημα...στη wind έκανα αλλά μου είπαν οτι δεν υπάρχει δίκτυο και αφού περίμενα καμια 15αρια μέρες και δεν άλλαξε κάτι τοτε πήγα στο κατάστημα πάλι κ έκαναν ακύρωση της αίτησης, την οποία όμως δεν δέχονται απο το τμήμα ακυρώσεων.

alex24
10-03-17, 02:19
Σε ίδια περίπτωση που συνέβη σε εμένα με έλλειψη δικτύου μου είπαν ότι έχω δικαίωμα μετά το τρίμηνο να υποβάλω αίτημα ακύρωσης. Το έκανα το αίτημα με κάλεσαν από την wind μου είπαν να κάνω υπομονή λίγο ακόμα μετά από λίγες μέρες η αίτηση μου ακυρώθηκε αυτόματα.

anthip09
10-03-17, 12:15
Αυτό που δεν καταλαβαίνω ειναι γιατί θα πρέπει να περιμένω 2 η 3 μήνες σε λίστα αναμονής και μετά να ακυρωθεί η αίτηση? Δεν αναγράφεται πουθενα κάτι τέτοιο στους όρους της αίτησης που έκανα τοτε ούτε φυσικά στις οδηγίες τις εεττ..Δλδ με το ζόρι με κρατάει "όμηρο" η wind μέχρι να βρεθεί κ αν βρεθεί γραμμη? Έκανα μια τελευταία προσπάθεια με "γνωστό" μέσα στο wind να ακυρώσει το αίτημα και αν δε γίνει πάλι τπτ τοτε θα φύγει καταγγελία στην εεττ...
Σε ερώτηση μου δε στην υπάλληλο που με κάλεσε απο το τμήμα ακυρώσεων που προβλέπεται οτι δεν μπορω να ακυρώσω την αίτηση μου είπε με ύφος "καρδινάλιου" ετσι προβλέπεται απο τη wind....αν ειναι δυνατόν...απίστευτα πράγματα...

nikosnikolakis
17-03-17, 00:12
Εβγαλες ακρη;

anthip09
17-03-17, 01:55
Μπα όχι...ξαναμιλησα μαζί τους...και πάλι η ιδια απάντηση...οτι δεν μπορούν συστημικά να ακυρώσουν την αίτηση...τρίχες κατσαρές δλδ...

cranky
17-03-17, 02:01
Γιατί δεν κάνεις αίτηση σε άλλο πάροχο ;

Θέλεις wind, σώνει και καλά ;
Γιατί αν σου φέρονται έτσι απο τώρα, φαντάσου συμπεριφορά όταν θα είσαι συνδρομητής τους, και δεμένος με συμβόλαιο.

anthip09
17-03-17, 09:54
Γιατί δεν κάνεις αίτηση σε άλλο πάροχο ;

Θέλεις wind, σώνει και καλά ;
Γιατί αν σου φέρονται έτσι απο τώρα, φαντάσου συμπεριφορά όταν θα είσαι συνδρομητής τους, και δεμένος με συμβόλαιο.

Μα έκανα αίτηση σε άλλο πάροχο και εξυπηρετήθηκα..Το θέμα είναι ότι εκείνα τα μυστήρια τρένα στη wind δεν ακυρώνουν την προ μηνός αίτηση που έιχα κάνει και μου είπαν ότι υπάρχει έλλεψη δικτύου, με τη δικαιολογία ότι δεν το επιτρέπει το σύστημα...Μιλάμε για πολλές κλωτσιές οι άνθρωποι...

cranky
17-03-17, 16:43
Μα έκανα αίτηση σε άλλο πάροχο και εξυπηρετήθηκα..
Ε, αφού έχεις υπηρεσίες απο άλλο πάροχο, τί σε νοιάζει τί κάνει η wind ;

anthip09
18-03-17, 17:27
Ε, αφού έχεις υπηρεσίες απο άλλο πάροχο, τί σε νοιάζει τί κάνει η wind ;

Υποστηρίζει οτι δεν μπορεί να ακύρωση την αίτηση αν δεν περάσει δίμηνο και νταηλίκι με εχει στη λίστα αναμονής...και αν πχ την 53η μέρα μου πούνε οτι ξέρεις σου βρήκα γραμμη και σε ενεργοποιώ εγώ τι κανω τοτε?πληρωνω 162€ επειδή το θέλει η wind? Αν δε κανω λάθος κάποιος συμφορουμητης ετσι την πάτησε με cyta και wind.

Τι το θελα και το μελέταγα; Πριν λιγο έλαβα SMS οτι 20/3 θα έρθει τεχνικός απο τη wind...πως ξεμπλέκουμε τωρα?

cranky
19-03-17, 00:49
...πως ξεμπλέκουμε τωρα?
Μη μασάς.
Κανένα μπλέξιμο δεν έχεις.
Να πάνε να γα κουρεύονται.
Ας πρόσεχαν.
Δεν είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις κάθε ηλίθιο όρο κάθε παρόχου, πρίν γίνεις συνδρομητής.

anthip09
19-03-17, 09:46
Αγαπητε cranky οταν εκανα την αιτηση ακυρωσης πριν 15 μερες περιπου μου τηλεφωνησαν την επομενη και μου ειπαν οτι δεν μπορει να ακυρωθει διοτι την εκανα σε καταστημα οποτε δεν ισχυει το διαστημα των 14 ημερων της υπαναχωρησης και αρα δεν ακυρωνεται συστημικα. Το θεμα ειναι εγω πως μπορω να καλυφθω σε αυτη την περιπτωση; ακομα και καταγγελια στην εεττ να κανω μπορω να ειμαι διασφαλισμενος οτι δε θα μου φορτωσουν 160αρες;

cranky
20-03-17, 16:04
... μπορω να ειμαι διασφαλισμενος οτι δε θα μου φορτωσουν 160αρες;
Ας πάνε να φορτώσουν ό,τι θέλουν.
Εσύ δεν είχες καμμιά πρόθεση να υπαναχωρήσεις, αυτοί σε παραπλάνησαν οτι θα έχεις υπηρεσίες, χωρίς να έχουν αυτή τη δυνατότητα.
Αυτό θα καταγγείλεις στην ΕΕΤΤ.

anthip09
20-03-17, 17:53
:oneup:

MitsosLarissa
20-03-17, 19:06
οτι δε θα μου φορτωσουν 160αρες;

Και να στην φορτώσουν, εσύ πολύ απλά ΔΕΝ θα τους την πληρώσεις (ειδικά αν τους έχεις κάνει και καταγγελία και αν έχεις και το αποδεικτικό της αίτησης ακύρωσης). Ιδιωτική εταιρία είναι δεν μπορεί να στα βεβαιώσουν στην εφορία. Δικαστήριο δύσκολο θα σου κάνουν γιατί τα έξοδα είναι περισσότερα. Στην χειρότερη περίπτωση, να σε πάρουν μερικές φορές τηλέφωνο (εσύ θα τους το κλείνεις στη μάπα) και άντε να σου στείλουν καμιά απλή προειδοποιητική επιστολή...

Εγώ πάντως "ακόμα" χρωστάω το τέλος πρόωρης αποχώρησης στην πρώην HOl από το 2009 και δεν μου έχουν κάνει τίποτα, και μάλιστα όταν με έπαιρναν τηλέφωνο, τους έλεγα ότι δεν σας πληρώνω και κάντε ότι θέλετε...

anthip09
21-03-17, 08:20
Και να στην φορτώσουν, εσύ πολύ απλά ΔΕΝ θα τους την πληρώσεις (ειδικά αν τους έχεις κάνει και καταγγελία και αν έχεις και το αποδεικτικό της αίτησης ακύρωσης). Ιδιωτική εταιρία είναι δεν μπορεί να στα βεβαιώσουν στην εφορία. Δικαστήριο δύσκολο θα σου κάνουν γιατί τα έξοδα είναι περισσότερα. Στην χειρότερη περίπτωση, να σε πάρουν μερικές φορές τηλέφωνο (εσύ θα τους το κλείνεις στη μάπα) και άντε να σου στείλουν καμιά απλή προειδοποιητική επιστολή...

Εγώ πάντως "ακόμα" χρωστάω το τέλος πρόωρης αποχώρησης στην πρώην HOl από το 2009 και δεν μου έχουν κάνει τίποτα, και μάλιστα όταν με έπαιρναν τηλέφωνο, τους έλεγα ότι δεν σας πληρώνω και κάντε ότι θέλετε...

Φυσικα και εχω το αποδεικτικο και θα τους κανω κ μια καταγγελια στην εεττ γιατι αυτο το στυλ του "τραμπουκισμου" σε κραταω με το ζορι ενω δεν εχω δικτυο να σε εξυπηρετησω μου την εδωσε στα νευρα. Απο την αλλη βεβαια επρεπε να το περιμενω διοτι ειναι γνωστη η αερινη σε τετοια θεματα

MitsosLarissa
21-03-17, 11:02
Φυσικα και εχω το αποδεικτικο και θα τους κανω κ μια καταγγελια στην εεττ γιατι αυτο το στυλ του "τραμπουκισμου" σε κραταω με το ζορι ενω δεν εχω δικτυο να σε εξυπηρετησω μου την εδωσε στα νευρα. Απο την αλλη βεβαια επρεπε να το περιμενω διοτι ειναι γνωστη η αερινη σε τετοια θεματα

Και πολύ καλά θα κάνεις...
Εγώ πάντως κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ για το παραμικρό λόγο... Είχα κάνει ακόμα και στην Forthnet επειδή είχα πάει μια φορά σε κατάστημα Forthnet και δεν μπορούσαν να δουν το λογαριασμό μου και έτσι αναγκάστηκα να τον πληρώσω μέσω ΕΛΤΑ ( με επιπλέον χρέωση)
:rofl: :p

Όπως επίσης τους είχα κάνει διότι μου είχαν πει ότι μπορώ να βάλω VDSL, και ενώ είχα κάνει την αίτηση, με πήραν τηλέφωνο την άλλη μέρα, να μου πουν ότι είχαν "συστηματικό" πρόβλημα και να τους επιστρέψω πίσω τον εξοπλισμό διότι τελικά δε μπορούσα. Φυσικά τους είχα απαντήσει "Αν θέλετε το εξοπλισμό πίσω, να στείλετε κούριερ, με δική σας χρέωση, γιατί δεν ξαναπαίρνω άδεια από τη δουλειά μου και να χάνω μεροκάματα εξ' αιτίας σας..." Τουλάχιστον μου έμεινε το ρούτερ :p

Πάντως Wind, Vodafone και Cyta είναι οι εταιρίες που δεν γουστάρω καθόλου, και θα προτιμούσα να ήμουν χωρίς internet παρά να είμαι σε κάποια από αυτές... Καλύτερα στον ΟΤΕ και ας πλήρωνα τα διπλά...

anthip09
21-03-17, 11:11
Και πολύ καλά θα κάνεις...
Εγώ πάντως κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ για το παραμικρό λόγο... Είχα κάνει ακόμα και στην Forthnet επειδή είχα πάει μια φορά σε κατάστημα Forthnet και δεν μπορούσαν να δουν το λογαριασμό μου και έτσι αναγκάστηκα να τον πληρώσω μέσω ΕΛΤΑ ( με επιπλέον χρέωση)
:rofl: :p

Όπως επίσης τους είχα κάνει διότι μου είχαν πει ότι μπορώ να βάλω VDSL, και ενώ είχα κάνει την αίτηση, με πήραν τηλέφωνο την άλλη μέρα, να μου πουν ότι είχαν "συστηματικό" πρόβλημα και να τους επιστρέψω πίσω τον εξοπλισμό. Φυσικά τους είχα απαντήσει "Αν θέλετε το εξοπλισμό πίσω, να στείλετε κούριερ, με δική σας χρέωση, γιατί δεν ξαναπαίρνω άδεια από τη δουλειά μου και να χάνω μεροκάματα εξ αιτιας σας..." Τουλάχιστον μου έμεινε το ρούτερ :p

Πάντως Wind, Vodafone και Cyta είναι οι εταιρίες που δεν πάω καθόλου, και θα προτιμούσα να ήμουν χωρίς internet παρά να είμαι σε κάποια από αυτές...

Ημουν στον ΟΤΕ απλά δεν είχαν γραμμη να μου δώσουν στο αίτημα μεταφοράς που έκανα. Το ίδιο και η φορθνετ. Τους περίμενα κανά διμηνο αλλά μάταια...Οπότε υποχρεωτικά σε κάποιον από τους άλλους. Και αφού κάνω το αίτημα στη wind και μου λένε δεν εχω γραμμή, περιμένω καμια 15αρια μέρες και κάνω την ακυρωση γιατι βρέθηκε από θαύμα μια γραμμή στη cyta και όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούσα να την αφήσω γιατί δε ξέρω πόσο ακόμα θα περίμενα.

MitsosLarissa
21-03-17, 20:48
Ημουν στον ΟΤΕ απλά δεν είχαν γραμμη να μου δώσουν στο αίτημα μεταφοράς που έκανα. Το ίδιο και η φορθνετ. Τους περίμενα κανά διμηνο αλλά μάταια...Οπότε υποχρεωτικά σε κάποιον από τους άλλους. Και αφού κάνω το αίτημα στη wind και μου λένε δεν εχω γραμμή, περιμένω καμια 15αρια μέρες και κάνω την ακυρωση γιατι βρέθηκε από θαύμα μια γραμμή στη cyta και όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούσα να την αφήσω γιατί δε ξέρω πόσο ακόμα θα περίμενα.

Λογικό αυτό... Αλλά μου κάνει εντύπωση πως οι άλλοι δεν είχαν γραμμή να σου δώσουν ενώ είχε η Cyta... Μάλλον θα ενοούσαν ότι δεν έχουν ελεύθερες πόρτες στα dslam τους, αλλιώς δεν εξηγείται...

@ ADSLgr.com All rights reserved.