PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritz!Box 7140 default username



Panagioths
02-03-17, 21:24
Καλησπέρα,
σε ένα 7140 (αλλά και σε 7170) δεν μπορώ να ορίσω/βρω το default username παρά μόνο να ορίσω κωδικό στο web interface. Επειδή το χρειάζομαι για να συνδεθώ με κάτι TAPI drivers στο Fritz έχει κάποιος ιδέα ποιό μπορεί να είναι ή αν μπορώ να το αλλάξω;
Κανονικά κάτω από το System θα έπρεπε να είχε υπομενού FRITZ!Box Users αλλά δεν το βρίσκω... Καμια ιδεα;

jkoukos
02-03-17, 22:10
Ουδέποτε υπήρχε username σε 7140, 7170, ούτε μπορούσε ποτέ να ορίσεις άλλον χρήστη.
Μόνο για πρόσβαση απ' έξω, όριζες ένα όνομα χρήστη στο Permit Access > Remote Access.

Από το 7270 και μετά υπήρχε αυτή η δυνατότητα που αναφέρεις.

Panagioths
02-03-17, 23:33
Μου το ζητάει ρε γαμώτο το tapi4box (tapi driver της AVM) για να συνδεθεί από το pc στο fritz... Δεν φαντάζομαι να το χεις δουλέψει αυτο το feature?

rozak
03-03-17, 01:30
Στο System->Fritszbox Users σου εμφανίζει tab για Login to Home Network;

Στο 7490 που το έχει υπάρχει επιλογή αν θα κάνεις login με username/password ή μόνο με password.

Panagioths
03-03-17, 02:22
Δεν έχω κανω την επιλογή Fritszbox Users δυστυχώς...

puntomania
03-03-17, 04:25
Πια εφαρμογή θες? Το φαξ?

Panagioths
03-03-17, 11:27
Το tapi4box θελω, εναν tapi driver tou fritzbox για να στειλω την αναγνωριση κλησεως σε PC σε ενα προγραμμα delivery για μαγαζια εστιασης...

puntomania
03-03-17, 12:45
Το tapi4box θελω, εναν tapi driver tou fritzbox για να στειλω την αναγνωριση κλησεως σε PC σε ενα προγραμμα delivery για μαγαζια εστιασης...

όσο και αν κοίταξα... δεν βρήκα κάτι σχετικό με όνομα χρήστη...

με το capi over tcp.... μήπως έκανες δουλειά?

εφόσον λειτουργεί με αυτό ένα softphone... λογικά θα παίξει!

Panagioths
03-03-17, 13:31
Δεν το έχω δοκιμάσει το capi over tcp, δεν το εχω ξαναδουλέψει στο φριτζ.. Το κουφό είναι οτι από την AMY (amy.gr) μου είπαν οτι πρέπει να βάλω username & pass αλλά φαντάζομαι θα εννοούσαν για το 72ΧΧ και πάνω...
Με το capi over tcp δεν χρειάζεσαι να κάνεις κάπως login στο φριτζ; Επίσης θα μπορεί να στείλει έτσι το caller id πιστεύεις;

puntomania
03-03-17, 16:52
Δεν το έχω δοκιμάσει το capi over tcp, δεν το εχω ξαναδουλέψει στο φριτζ.. Το κουφό είναι οτι από την AMY (amy.gr) μου είπαν οτι πρέπει να βάλω username & pass αλλά φαντάζομαι θα εννοούσαν για το 72ΧΧ και πάνω...
Με το capi over tcp δεν χρειάζεσαι να κάνεις κάπως login στο φριτζ; Επίσης θα μπορεί να στείλει έτσι το caller id πιστεύεις;

η εφαρμογή σου... πως έχει πρόσβαση στο φριτζ, τι της δηλώνεις? πχ.. εγώ σε μένα που έχω ένα πρόγραμμα για να διαχειρίζομαι ένα τηλ. κέντρο isdn... κάνει κλήση στο κέντρο μέσω isdn του φριτζ από τον controller που του λέω

180795180796

σε softphone (isdn) δήλωνα το msn που θέλω... και έκανα κανονικά τηλέφωνα.

οπότε αν η εφαρμογή σου το υποστηρίζει... ναι λογικά θα κάνεις δουλειά.

Panagioths
03-03-17, 17:06
Η εφαρμογή υποστηρίζει τους εξής τρόπους πρόσβασης:
-Asterisk κέντρο
-VoIP server αλλά θα πρέπει να έχει εγκατασταθεί στο PC που τρέχει την εφαρμογή (δεν μας κάνει)
-Τηλ κεντρα/Συσκευές που υποστηρίζουν TAPI driver
-Αναλογικά modem

Και σιγουρα ISDN modem όπως το δικό σου στις φωτό ;)

puntomania
03-03-17, 17:32
Η εφαρμογή υποστηρίζει τους εξής τρόπους πρόσβασης:
-Asterisk κέντρο
-VoIP server αλλά θα πρέπει να έχει εγκατασταθεί στο PC που τρέχει την εφαρμογή (δεν μας κάνει)
-Τηλ κεντρα/Συσκευές που υποστηρίζουν TAPI driver
-Αναλογικά modem

Και σιγουρα ISDN modem όπως το δικό σου στις φωτό ;)

δοκίμασε τότε με το capi... με αναλογικό τηλέφωνο συνδεμένο στο φριτζ ενεργοποιείς το capi με #96*3* ( περισσότερα (http://www.wehavemorefun.de/fritzbox/CAPI-over-TCP) )

στην ουσία τρέχεις το CAPIPort_Win7_vista_xp_2k_english


regedit > HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE

(ΓΙΑ 32BIT) >>> AVM > AVMIGDCTRL > FoundFritzBoxes δηλώνεις την ip του φριτζ
(ΓΙΑ 64BIT) >>> Wow6432Node > AVM > AVMIGDCTRL> FoundFritzBoxes δηλώνεις την ip του φριτζ

και αντίστοιχα βάζεις στο windows/system32 το capi2032.dll ή στο SysWOW64 το capi2064.dll


δώσμου ένα μαιλ να στα στείλω τα αρχεία... αν δεν τα βρεις.

Panagioths
03-03-17, 18:40
Στο στέλνω σε προσ. μήνυμα, σ' ευχαριστώ!

puntomania
03-03-17, 23:30
έκανες τίποτα τελικά?

Panagioths
04-03-17, 00:38
Δεν πρόλαβα να δοκιμάσω γιατί έμπλεξα με τη δουλειά και τώρα ξεμπέρδεψα αλλά δεν έχω καθαρό μυαλό.. Θα το δοκιμάσω αύριο πρωί και θα σου πω... αμα παίξει κερνάω μπύρες!!! :D

puntomania
04-03-17, 00:48
Δεν πρόλαβα να δοκιμάσω γιατί έμπλεξα με τη δουλειά και τώρα ξεμπέρδεψα αλλά δεν έχω καθαρό μυαλό.. Θα το δοκιμάσω αύριο πρωί και θα σου πω... αμα παίξει κερνάω μπύρες!!! :D

Μακριά είμαστε... και η τελευταία φορά που βρέθηκα στα μέρη σου... ήταν το 2002 που μπέρδεψα το δρόμο... και γνώρισα και τον Ταύγετο! ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.