PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με command prompt



teopont
17-10-04, 12:36
Εχω τα windows xp το command prompt στην version 5.1.26000.0 και οταν το παταω να ανοιξει ανοιγει για
1-2 δευτερολεπτα και μετα εξαφανιζεται
τωρα μου διμιουργηθηκε στο ξαφνικα. καμοια ιδεα απο
τι μπορει να ειναι και αν μπορειτε να μου πειτε καποια διευθυνση για το που θα κατεβασω καποια πιο
τελευταια version για το command prompt.Ευχαριστω πολυ!

euri
17-10-04, 13:12
Πώς ξεκινάς το command prompt;

Δοκίμασε να το ξεκινήσεις με "Έναρξη --> Εκτέλεση..." ("Start --> Run... αν έχεις αγγλικά XP) και πληκτρολόγησε την εντολή cmd

Το command prompt δεν είναι τίποτα άλλο από ένα από "κέλυφος" στο οποίο μπορείς να δίνεις απευθείας εντολές στο λειτουργικό σύστημα. Ο αριθμός που παραθέτεις παραπάνω είναι η έκδοση των Windows που τρέχεις. Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω λοιπόν δεν υπάρχει "έκδοση" του command prompt, άρα ούτε νεότερη ούτε παλαιότερη για να κατεβάσεις :wink:

WAntilles
17-10-04, 13:40
Ξεκίνα το όπως σου είπε ο Euri.

Σημαιάκι+R -> cmd

Μήπως κάποιος σου πείραξε το σχετικό shortcut;

teopont
17-10-04, 13:44
και ετσι το ξεκινησα και παλι το ιδιο και μεσα απο τον φακελο των windows
system32 που πηγα και βρηκα το σχετικο αρχειο cmd παλι το ιδιο μου εκανε :cry:

WAntilles
17-10-04, 13:47
Αμέσως:

1. Ενεργοποίηση καλού (ΟΧΙ των XP) hardware ή software firewall.

2. Ενημέρωση καλού αντιιικού.

3. Πλήρες scan του συστήματος.

ΥΓ: Τρέχεις με δικαιώματα Administrator ή όχι;

teopont
17-10-04, 18:58
εχω το norton antivirus 2003 και εχω κατεβασει ολα τα latest updates του εκανα
και ενα full system scan και δεν βρηκε τιποτα οσο για firewall εχω το zone alarm
pro το προηγουμενο οχι το τελαιυταιο version. και το αλλο που ειδα ειναι οτι οταν παταω ctrl alt del το task manager δεν μενει ανοιχτο ανοιγει και κλεινει κατευθειαν ελεος!!!

WAntilles
17-10-04, 19:07
εχω το norton antivirus 2003 και εχω κατεβασει ολα τα latest updates του εκανα
και ενα full system scan και δεν βρηκε τιποτα οσο για firewall εχω το zone alarm
pro το προηγουμενο οχι το τελαιυταιο version. και το αλλο που ειδα ειναι οτι οταν παταω ctrl alt del το task manager δεν μενει ανοιχτο ανοιγει και κλεινει κατευθειαν ελεος!!!

Πολύ καλό firewall αν εννοείς την έκδοση 4.5x.

Κάκιστο antivirus (όπως και όλοι οι Νόρτωνες).

Τα updates πάντα καλό κάνουν (υποθέτω έχεις βάλει και το τελευταίο service pack).

Τί να πω.

Σηκώνω ψηλά τα χέρια.

Πάντως δεν είναι φυσιολογικό να σου κλείνει ο Task Manager.

teopont
17-10-04, 20:06
δεν εχω βαλει ακομα το service pack 2 ειναι η τελευταια μου επιλογη και τελος μπορεις να μου συστησεις ενα καλο antivirus.

euri
17-10-04, 20:30
και το αλλο που ειδα ειναι οτι οταν παταω ctrl alt del το task manager δεν μενει ανοιχτο ανοιγει και κλεινει κατευθειαν ελεος!!!

Αυτό είναι ένδειξη κάποιου ιού/trojan/worm που ενδεχομένως να έχει φωλιάσει στο σύστημά σου. Κάνε ένα καλό virus checking (αν σε αφήσει...)

spirosb
17-10-04, 21:57
Κάνε όλα όσα προτείνει ο WAntilles αλλά σε safe mode και αν σε safe mode μπορείς να ανοίξεις το cmd και τον task manager τότε 99% έχεις ιο.

zardoz
17-10-04, 22:48
α) Δοκίμασε να τρέξεις

CMD /D

όπως είδες πάνω, αλλά με παράμετρο /D

Αν παίξει κανονικά, έχεις ιό

β) Αν δεν παίξει τρέξε

CMD /K c:\windows\system32\cmd.exe

Αν παίξει κανονικά, έχεις ιό

γ) Βρές ένα αρχείο CMD.PIF στον υπολογιστή σου και σβήσε το (αν το βρείς)
μετά δοκίμασε command prompt

Αν παίξει, όλα καλά

Αν (α), (β), (γ) δεν πάνε όπως περιγράφηκε, δεν έχω ιδές

pelasgian
18-10-04, 00:02
Δες αν υπάρχει το αρχείο c:\windows\system32\autoexec.nt
Αν δεν υπάρχει, πάρτο από ένα άλλο μηχάνημα, και κάντο hidden και undeleted.

Υπάρχει ένα ζουζούνι (όχι αυτό που δεν ήρθε στα Εξάρχεια :mrgreen:) το οποίο το σβύνει. Σε πρώτη φάση σιγουρέψου ότι δεν θα το κάνει, και μετά βρες πώς θα το σβύσεις.

teopont
18-10-04, 00:23
εκανα οτι μου ειπες zardoz αλλα δεν εβγαλα τιποτα την πρωτη εντολη δεν τρεχει με την δευτερη εντολη το ιδιο και με το τριτο δεν βρηκα τετοιο αρχειο .
οσο για το αρχειο autoexec.nt υπαρχει κανονικα στον υπολογιστη μου. κατεβασα το trojan guarder v5.13 αλλα δεν βρηκε καποιο trojan εχετε να μου προτεινεται καποιο αλλο αντιτροζαν προγραμμα . α και το αλλο που ανακαλυψα ειναι οτι εντολεσ απο την εναρξη οπως εβαζα το cmd και δεν λειτουργουσε ετσι και με τις εντολες regedit και msconfig δεν λειτουργησαν αρχιζω να απελπιζομαι !

LemonJelly
18-10-04, 02:24
Κανε ενα batch και γραψε pause μεσα και πες μας τι λεει. Μηπως εχεις βαλει κανα tweak στα XP και ταχεις κλειδωσει;Και δες και αυτο http://www.annoyances.org/exec/forum/winxp/1061163758

zaranero
18-10-04, 13:30
Μια ιδεα που ισως βοηθησει. Χρησιμοποιησε ενα εναλλακτικο προγραμμα αντι του task manager για να δεις τις διεργασιες που τρεχουν στο υπολογιστη σου μηπως βρεις τον υποπτο πχ το prcview.

WAntilles
18-10-04, 16:13
Μια ιδεα που ισως βοηθησει. Χρησιμοποιησε ενα εναλλακτικο προγραμμα αντι του task manager για να δεις τις διεργασιες που τρεχουν στο υπολογιστη σου μηπως βρεις τον υποπτο πχ το prcview.

Άντε πάλι οι ίδιες βλακείες.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ TASK ΑΠΟ ΤΟ PROCESSES TAB ΤΟΥ TASK MANAGER.

Δεν είναι 9x τα NT-Class.

Έχουν πλήρη και σοβαρότατο Task Manager.

Κατάλαβέ το επιτέλους.

zaranero
18-10-04, 16:45
Ρε Wantilles λεει στα προηγουμενα post οτι δεν μπορει να ανοιξει το task manager των windows γιατι κλεινει αυτοματα.Λαθος που δεν το εκανα quote.Θα χρησιμοποιησει αλλο προγραμμα θα βρει το υποπτο και θα κανει τις απαραιτητες ενεργειες πχ.kill,delete,πειραγμα registry αναζητηση στο internet και οτι χρειαστει.

teopont
18-10-04, 19:16
Επιτελους εχω και παλι task manager commaand prompt και ολα τα σχετικα.κατεβασα το
security task manager 1.6c χαρις στην ιδεα σου zaranero και ειδα τις processes που τρεχει ο υπολογιστης μου και εκανα μερικες disable μεχρι που βρηκα το αναθεματισμενο... σορρυ για την εκφραση.Ηταν ενα αρχειο svhost.exe το εβαλα σε καραντινα και ολα οκ ο υπολογιστης μου ειναι παλι πισω στην αρχικη του κατασταση.Υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα χωρις αυτο το αρχειο ειναι κατι που χρειαζεται το λειτουργικο. ευχαριστω παντως για την βοηθεια σε ολους!

WAntilles
18-10-04, 19:29
Ηταν ενα αρχειο svhost.exe το εβαλα σε καραντινα και ολα οκ ο υπολογιστης μου ειναι παλι πισω στην αρχικη του κατασταση.Υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα χωρις αυτο το αρχειο ειναι κατι που χρειαζεται το λειτουργικο.

Δεν έφτασες στην πραγματική πηγή του προβλήματος.

Τα svchost processes (λέω "τα" και όχι "το" γιατί αν πας να δεις στο processes tab του Task Manager τρέχουν πολύ πάνω από 1 ταυτόχρονα) είναι απλά processes απαραίτητα του συστήματος πάνω στα οποία πατάνε services που τρέχουν.

Τα svchost αυτά - καθεαυτά δεν κάνουν απολύτως τίποτα.

Τα services που τρέχουν πάνω σε αυτά κάνουν δουλειά.

Τα χρειάζεσαι όλα τα svchost που τρέχει το σύστημα.

Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να πας στο Administrative Tools -> Services και εκεί να ψάξεις ένα προς ένα όλα τα services για ο,τιδήποτε που είναι ύποπτο και αν το βρεις να το σταματήσεις με δεξί κλικ και από τα properties να το κάνεις τελείως disable.

JohnGR
18-10-04, 19:45
Ρίξε μια ματιά εδώ: http://windowsxp.mvps.org/ToolsQuit.htm

ibok
18-10-04, 20:32
Mήπως εχεις εγκαταστήσει το FRESH UI της Fresh Devices???? Διότι τα κάνει κάτι τέτοια παλαβά.

zaranero
19-10-04, 16:17
Κατι που μπορει να παιζει.Εαν το svchost.exe ειναι στο windows/system32/ ή winnt/system32 η κατι παρομοιο
τοτε μη τη σβησεις.Αν ειναι σε καποιο αλλο καταλογο τοτε δεν ειναι η σωστη διεργασια οποτε βαλτην σε ενα αλλο καταλογο να μην εκτελειτε .Υπαρχει η πιθανοτητα να ξαναεμφανιστει το αρχειο αυτο αναλογως τι εχεις κολλησει.

zaranero
19-10-04, 18:18
Και κατι ακομα αντι για svchost.exe εγραψες svhost.exe.Αν δεν ειναι ορθογραφικο λαθος τοτε κανε αναζητηση το ονομα αυτου του αρχειου στο internet για οδηγιες.

teopont
19-10-04, 18:20
Οταν αλλαξα παντως τα ονοματα του cmd και taskmgr σε αλλα τοτε ανοιξαν κανονικα
αντιθετως το regedit32 οτι ονομα και να εβαζα αρνιοταν να ανοιξει.κατι που πρεπει να τονισω δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα το αρχειο που σας ειπα ειναι το svhost.exe και οχι το svchost!εγω εκανα disable το svhost με το security task manager.


Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να πας στο Administrative Tools -> Services και εκεί να ψάξεις ένα προς ένα όλα τα services για ο,τιδήποτε που είναι ύποπτο και αν το βρεις να το σταματήσεις με δεξί κλικ και από τα properties να το κάνεις τελείως disable.

και κατι τελευταιο πως θα καταλαβω εαν ειναι κατι υποπτο!

zaranero
19-10-04, 19:36
Μπορει να ειναι virus/trojan.Δοκιμασε το http://search.symantec.com/custom/us/query.html
και βαλε στο search svhost (δεν μπορω να κανω copy paste το link στο ερωτημα)βγαζει μερικα αποτελεσματα που μπορει να απευθυνονται στο προβλημα σου.

WAntilles
19-10-04, 19:43
κατι που πρεπει να τονισω δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα το αρχειο που σας ειπα ειναι το svhost.exe και οχι το svchost!εγω εκανα disable το svhost με το security task manager.


Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να πας στο Administrative Tools -> Services και εκεί να ψάξεις ένα προς ένα όλα τα services για ο,τιδήποτε που είναι ύποπτο και αν το βρεις να το σταματήσεις με δεξί κλικ και από τα properties να το κάνεις τελείως disable.

και κατι τελευταιο πως θα καταλαβω εαν ειναι κατι υποπτο!

Τελικά είναι το αρχείο svhost (χωρίς C) και είναι trojan που σχετίζεται με ένα firedaemon service που εγκαθιστά το software κάποιας εταιρείας.

ΑΜΕΣΩΣ:

- ενεργοποίηση καλού firewall (ΟΧΙ των XP)

- ενημέρωση antivirus

- ΠΛΗΡΕΣ system scan

- κατέβασμα όλων των critical & recommended updates

- Σταμάτημα και ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ του FireDaemon service

EvilHawk
19-10-04, 19:50
Ο υπεύθυνος είναι ο Backdoor.Socksbot ένας backdoor Trojan !

Λεπτομέρειες για το καθάρισμα του μπορείς να βρείς & εδώ
http://securityresponse.symantec.com/avcenter/venc/data/backdoor.socksbot.html

giokas
19-10-04, 19:59
Βλεπω ολοι μισουν τους νορτωνες αλλα οταν προκειται για removal tool ολοι εκει τρεχουμε...

EvilHawk
19-10-04, 20:03
Βλεπω ολοι μισουν τους νορτωνες αλλα οταν προκειται για removal tool ολοι εκει τρεχουμε...

Όλοι εκτός από εμένα ίσως! :wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.