PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet ADSL από μέρα σε μέρα



amigos
11-06-03, 14:30
Μίλησα με forthnet, μου είπαν ότι θα ανακοινωθούν τιμές και διάθεση από μέρα σε μέρα και ότι μπορώ να κάνω άιτηση στον ΟΤΕ για την dsl από τώρα δεδομένου ότι σε 10 μέρες που θα μου το βάλουν θα έχει αρχίσει η διάθεση.
Επίσης αυτό που μου ειπαν επειδη έχω ISDN 128 πακέτο απο forthnet, ότι θα μπορεί να γίνει μετατροπή του πακέτου σε adsl

Gregory
11-06-03, 14:43
Πάντως ειλικρινά δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα. Οι τιμές που λέγατε για 50 Ευρώ όλοι οι ISP's ισχύει??? Ποιές τιμές θα ανακοινωθούν εφόσον είναι 50 Ευρώ το μήνα + τα 27,5 Ευρώ του ΟΤΕ? Κάποιος plz να απαντήσει...

xalaros23
11-06-03, 14:54
Ehhmmm... koita na deis profanos eipan 50 euro gia tin 384/128 alla auto simfoni8ike tora ti akribos omos 8a dinei o ka8e isp sto paketo h posa paketa 8a iparxoun paizete nomizo, alloi elpizo na dosoun dorean modem me 1 xrono sindromis, alloi na baloun ogkoxreoseis. Pantos 8a paizei sigoura analogame tis paroxes pou 8a exeis.Ego pantos akoma elpizo gia kanena light paketaki giro sta 25euro me kamia ogkoxreosi h akoma kai periorismeni xrisi stis peak ores kai unlimited stis off-peak, an kai den nomizo.
Eidomen pisteuo oti to paidio 8a kseka8arisei grigora kai pisteuo oti teleutea 8a kanei to mpam i Otenet pou fisika 8a exei tin kaliteri prosfora logo tou Mpampa OTE, makari na bgo pseftis.

Gregory
11-06-03, 15:06
Ασ γίνει επιτέλους αυτό το μπαμ :!: :!: :!: Αρκεί οι υπηρεσίες να είναι καλες :wink:

hikoc
11-06-03, 16:10
Κάτι μου λέει ότι 15 Ιουνίου θα βγάλουν όλοι οι ΙSP μαζί πακέτα ΑDSL με τις ίδιες τιμές, θα είναι η ξεφτίλα της δήθεν ανταγωνιστικής αγοράς.

waste
11-06-03, 16:55
ναι να το δουμε ομως στις 15 γιατι και για τις 10 τα ιδια λεγανε και για τα τελη μαιου και μια ειδηση που διαβασα λεει οτι ο ΟΤΕ με τους ISP δεν τα βρηκανε στις συμβασεις και περιμενουμε την επομενη βδομαδα κλπ κλπ κλπ

ειδου το αρθρο απο το euro2day.gr

οποτε φοβαμαι οτι μπορει να περιμενουμε τον ιουλιο δηλαδη καλο σεπτεμβρη (ευτυχως που για αλλους λογους δεν θα μπορω να βαλω DSL μεχρι τον αυγουστο





Με αργά βήματα προχωρά το... γρήγορο internet



Χωρίς οι δύο πλευρές να καταλήξουν σε ουσιαστική συμφωνία επί του κειμένου των συμβάσεων, πραγματοποιήθηκε χθές η πολυαναμενόμενη συνάντηση των στελεχών του ΟΤΕ και των ομολόγων τους από τις εταιρείες παροχής πρόσβασης στο Internet, για το θέμα του ADSL.

Υπενθυμίζεται ότι οι ISP’s είχαν ζητήσει από τον Οργανισμό την πραγματοποίηση της συνάντησης προκειμένου να αναθεωρήσουν το κείμενο των δύο συμβάσεων που πρέπει να υπογραφούν προκειμένου να μπορούν να διαθέτουν υπηρεσίες ADSL και αφορά τη βασική διασύνδεση αλλά και τη σύμβαση μεταπώλησης λιανικής.

Τα αρχικά κείμενα των συμβάσεων και οι όροι που περιλαμβάνονταν, θεωρήθηκαν ότι είναι επαχθή για τις εταιρείες που δεν θα μπορούσαν να μεταπωλήσουν τις υπηρεσίες.

Στη συνάντηση παρευρέθησαν εκτός των στελεχών του ΟΤΕ, στελέχη από τις εταιρείες Forthnet, Tellas, ACN, HOL και Vivodi, ενώ εντύπωση προκάλεσε η απουσία του μεγαλύτερου ISP της χώρας OTEnet που επίσης δεν έχει υπογράψει τη σύμβαση.

Τα στελέχη του ΟΤΕ πήγαν στη συνάντηση με αναθεωρημένη πρόταση για τη σύμβαση λιανικής και ζήτησαν από τα στελέχη των εταιριών να κάνουν τις όποιες παρατηρήσεις τους μέχρι το τέλος της εβδομάδος προκειμένου να μπορέσουν τελικά να αναθεωρήσουν το κείμενο και να προχωρήσουν στην υπογραφή της σύμβασης.

Σε ό,τι αφορά τη σύμβαση της βασικής διασύνδεσης –και πάντα σύμφωνα με πληροφορίες- η πλευρά του ΟΤΕ δεν είχε νέα πρόταση, δεσμεύθηκε όμως να αναθεωρήσει το κείμενο και να το αποστείλει στους ISP’s εντός της επόμενης εβδομάδος.

Η διαδικασία εκτιμάται ότι δεν θα ολοκληρωθεί σύντομα δεδομένου ότι αναμένονται και οι αντιδράσεις των εταιρειών παροχής πρόσβασης. Παρά ταύτα από τις αρχές της εβδομάδος ο ΟΤΕ δέχεται αιτήσεις για μετατροπή των συνδρομητικών γραμμών σε ADSL και η υπόθεση θυμίζει μάχη εντυπώσεων προκειμένου να αποδειχθεί ποιος καθυστερεί την ανάπτυξη του γρήγορου internet.

Σταμάτης Ζαχαρός

NeK
11-06-03, 17:06
ναι να το δουμε ομως στις 15 γιατι και για τις 10 τα ιδια λεγανε και για τα τελη μαιου και μια ειδηση που διαβασα λεει οτι ο ΟΤΕ με τους ISP δεν τα βρηκανε στις συμβασεις και περιμενουμε την επομενη βδομαδα κλπ κλπ κλπ


Να το επιβεβαιώσω και εγώ αυτό με την σειρά μου.

Ναι γιαυτό έχει καθυστερήση η υπόθεση, υπάρχουν ακόμη μερικά πράγματακια που δεν έχουν ξεδιαλύνει OTE και ISPs και τώρα περιμένουμε τι θα κάνουν αυτές τις μέρες, πάντως πάλι δεν τα βρήκανε.

Gothic
11-06-03, 17:23
Κάτι μου λέει ότι 15 Ιουνίου θα βγάλουν όλοι οι ΙSP μαζί πακέτα ΑDSL με τις ίδιες τιμές, θα είναι η ξεφτίλα της δήθεν ανταγωνιστικής αγοράς.

Η ελληνική εφευρετικότητα στο μεγαλείο της. Οι Αμερικλάνοι με τους νόμους περι μονοπωλίου θα έκοβαν φλέβες με τέτοια κατάσταση.
Μετά την Δημοκρατία ανακαλύψαμε και την Ελεύθερη Πολυμονοπωλιακή Αγορά.

Πως οι ISPs ξεφτύλισαν τους αρχαίους σοφούς...

@ ADSLgr.com All rights reserved.