PDA

Επιστροφή στο Forum : Διάφορες ερωτήσεις για σύνδεση cosmote



johnmegarythmos
13-03-17, 02:13
αρα παιρνωντας αυτην την συσκευη μονο μεταφορα κλησεων σε αλλη τηλεφωνικη γραμμη εσωτερικα μεσα στο σπιτι μπορω να κανω; δεν χρησιμευει καπου αλλου σαν χρηστης απλης ευρυζωνικης γραμμης και οχι isdn ? .

Eφτιαξα σημερα το my cosmote για το σταθερο του θειου μου και ενω του ειχανε ενεργοποιησει τον ηλεκτρονικο λογαριασμο και δεν το ηξερε. Του ειχανε στειλε μυνημα και email για την εκδοση του λογαριασμου του και το ποσο και την ημερομηνια ληξης και τον κωδικο λογαριασμου αλλα δεν υπηρχε pdf με το λογαριασμο , επρεπε λεει να γινει ενεργοποιηση του ηλεκτρονικου λογαριασμου , τελικα το εκανα και δεν υπαρχει λογαριασμος σε pdf δεν το εμφανιζει πουθενα. μου ειπανε οτι θα πρεπει να παει σε καταστημα και να το ζητησει και κοστιζει ακριβα 10 ευρω ξεκιναει η σελιδα μου ειπε τελος παντων, τελικα απενεργοποιησα και το γυρισα σε εντυπη μορφη .
Θελω να ρωτησω αναλυση κλησεων ηλεκτρονικα δεν γινεται να εχουμε; , οταν εχουμε εντυπο λογαριασμο; μου ειπανε οτι μπορω να βλεπω τους λογαριασμους μου αλλα οχι αναλυση αληθευει; και επισης εχω και ειδοποιηση με sms για την εκδοση και κατα την ληξη του λογαριασμου μαζι με το εντυπο λογαριασμο.

Τελος παντων μπαινω στο my cosmote και στο my internet γραφει Ενεργές Υπηρεσίες Internet και απο κατω COSMOTE Home DP24 L (09/14) - 24 μήνες , ενω στην δικη μου γραμμη αντιστοιχα γραφει COSMOTE Home Double Play 24 L τι διαφορα εχει το καθε πακετο; αφου και τα 2 εχουνε τις ιδιες παροχες και ευρυζωνικη τηλεφωνια;

επισης παρατηρησα οτι αμα πατησεις :
Θέλετε να ελέγξετε την ταχύτητα της σύνδεσης σας; και το δειτε τωρα σου βγαζει τον συνχρονισμο του ρουτερ σου , οποτε οπου και να βρισκεσαι μπορεις απομακρυσμενα μπαινοντας στο my cosmote να δεις ποσο συνχρονιζεις up and down μονο . Πολυ ωραιο αυτο!! :-).

Επισης μπορεις να ενεργοποιησεις υπηρεσιες και σε μια ωρα ενεργοποιουνται χωρις να χρειαζεται να παρεις το 13888 πχ την υπηρεσια επιλεκτικης αποκρυψης και η Ολοκλήρωση Κλήσης σε Κατειλημμένη Γραμμή που ειναι 2 χρησιμες υπηρεσιες, οπως και ο τηλεφωνητης ανακοινωσεων αν το χρειαζεται κανενας.
Οσο για την ολοκληρωση κλησης σε κατειλημενη γραμμη αφορα μονο συνδρομητες οτε σταθερης που τους καλεις και σε εχουνε σε αναμονη ; ή και συνδρομητες αλλων παροχων ; μαλλον μονο οτε θελω να πιστευω , το εχει δοκιμασει κανενας .;

Επισης παρατηρησα οτι τα στοιχεια συνδεσης σου εμφανιζει το username @otenet.gr για την υπηρεσια my wifi fon αλλα απο κατω στον κωδικο μπορεις να πατησεις υπενθυμιση και να στο στειλει με email , κατι που στο 13888 δεν το κανουνε και σου εκδιδουνε αλλον κωδικο. , επιπλεον μπορεις να πατησεις αλλαγη και σου στειλνει ενα email που αμα πατησεις στο link σε παει να ορισεις δικο σου κωδικο .Πολυ καλο και αυτο αν και εχει περιορισμους στα ψηφια και συμβολα και να ειναι κατι δυσκολο που δεν τα καταφερα να τον αλλαξω! .

Επιπροσθετα χωρις να κανω εξοδο ανοιγω μια νεα καρτελα και μπαινω στο cosmote email στο cloud.cosmote.gr και μου βγαζει μυνημα συνχαρητηρια και οτι αναβαθμισα το προφιλ μου σαν συνδρομητης κοσμοτε , τελος παντων παταω email και ειδα επιτελους το web2sms που ηθελα πολυ καιρο να το ενεργοποιησω και δεν τα καταφερνα!. Επιτελους διορθωθηκε το προβλημα του συστηματος τους και τωρα εχω την εξης απορια ποσα μυνηματα μπορω να στειλω; ειναι δωρεαν; μου ειχανε πει εως 100 τον μηνα εχει ημερησιο οριο 5 την ημερα;

edit: τελικα εστειλα πανω απο 10 sms στο κινητο μου και μου ηρθανε κανονικα με αποστολεα web2sms και μεσα στο username@cosmotemail.gr : και μετα το μυνημα μου! ,( ελπιζω να μην μου τα χρεωσουνε στον επομενο λογαριασμο!! ) παντως δεν ειχε ημερησιο οριο αυτο ειναι παρα πολυ καλο!! . επισης αμα θελεις επιλεγεις να αποθηκευτουνε στα απεσταλμενα και εχει στην κατασταση αναφορα παραδοσης πολυ ωραιο!! :-) δινει μπονους αυτο στην κοσμοτε!!

Ερωτηση: Υπαρχει τροπος μεσα απο την εφαρμογη my cosmote του κινητου να στελνω απο εκει δωρεαν sms ; ή μονο μεσω υπολογιστη; επισης μεσω τις εφαρμογης web2smsgr που ειναι στα android υποστηριζεται το cosmote cloud ; διοτι απο οσο θυμαμαι εχει μονο το οτενετ!

Συμπληρωματικα ψαχνωντας στο ιντερνετ βρηκα την δυνατοτητα να βαζεις φιλτρο και να σου στελνει alert με sms στο κινητο σου βαζωντας μια λεξη που θελεις να εχει το email και φιλτραρωντας το να σε ειδοποιει με sms , μου φαινεται φοβερη υπηρεσια δειτε εδω https://www.cosmote.gr/fix...article/644630 , αλλα γραφει οτι δεν μπορεις να αλλαξεις το κινητο μια φορα το καταχωρεις και δεν αλλαζει ,την εχει δοκιμασει κανενας; . , μου θυμηζει το παλιο cosmote mail που οτι email λαμβανες σου εστελνε δωρεαν sms ειδοποιηση!

Τελος θα ηθελα να ρωτησω μπορω να αλλαξω και να βαλω να μην φαινεται το email τησ κοσμοτε οταν στελνω sms απο το web2sms ; . και να βαλω καποιο ονομα να φαινεται; , στο ιντερνετ βρηκα αυτο https://www.cosmote.gr/fix...rticle/1265712 βλεπω ομως για κονεξ να γραφει αρα μαλλον δεν θα πρεπει να γινεται .
Συγνωμη για το τεραστιο κειμενο μου αλλα τωρα τα ψαχνω εξονοχυστηκα και για αυτο μου δημιουργουνται αποριες.

sdikr
14-03-17, 12:18
Ανάλυση κλήσεων ηλεκτρονικά μαζί με έντυπο λογαριασμό φυσικά μπορεί να έχει, πρέπει να ενεργοποιήσει το mybill νομίζω (πάει καιρός που το έχω κάνει)

Δεν έχω δουλέψει το web2sms για να σου πω αν μπορείς να το αλλάξεις, μάλλον όμως όχι

johnmegarythmos
16-03-17, 00:36
ευχαριστω πολυ , αρα μενουνε οι λογαριασμοι και ως pdf στο συστημα και αναλυση μεσω ιντερνετ και τα λαμβανουμε και ταχυδρομικα ; ή μονο την αναλυση βλεπουμε μεσω ιντερνετ; .
τελικα ρωτησα στο 13888 για τα sms δεν γινεται , ευτυχως υπαρχει τροπος με εφαρμογη σε android κινητο να τα στειλεις και απο κινητο .

@ ADSLgr.com All rights reserved.