PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή από cosmote σε άλλο πάροχο



klong
14-03-17, 13:23
Έχω συμβόλαιο με την Cosmote (OTE) 24μηνο το οποίο έληξε.
Η καλύτερη προσφορά που δίνουν είναι η ίδια +5% ο φόρος.
Ενδιαφέρομαι να πάω σε άλλο πάροχο, αλλά έχω κάποιες απορίες.
1. Η γραμμή μου πρόσφατα έγινε VOIP, υπάρχει πρόβλημα αν πάω σε άλλον πάροχο π.χ. vodafone ή nova;
Αυτοί έχουν voip ή όχι;
2. Τι παίζει με τον router; Δίνουν άλλο οι άλλοι πάροχοι ή πρέπει να αγοράσω;
3. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι παίζει με vodafone και nova στο DSLAM της Εδμόνδου Ροσταν (Θεσσαλονίκης), έχουν καλές ταχύτητες πλέον ή να μην πάω;
4. Αν κάνω αίτηση φορητότητας από τα αντίστοιχα saits των εταιρειών αυτών ισχύει η περίοδος 14 ημερών για υπαναχώρηση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

mariossss
14-03-17, 14:50
Έχω συμβόλαιο με την Cosmote (OTE) 24μηνο το οποίο έληξε.
Η καλύτερη προσφορά που δίνουν είναι η ίδια +5% ο φόρος.
Ενδιαφέρομαι να πάω σε άλλο πάροχο, αλλά έχω κάποιες απορίες.
1. Η γραμμή μου πρόσφατα έγινε VOIP, υπάρχει πρόβλημα αν πάω σε άλλον πάροχο π.χ. vodafone ή nova;
Αυτοί έχουν voip ή όχι;
2. Τι παίζει με τον router; Δίνουν άλλο οι άλλοι πάροχοι ή πρέπει να αγοράσω;
3. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι παίζει με vodafone και nova στο DSLAM της Εδμόνδου Ροσταν (Θεσσαλονίκης), έχουν καλές ταχύτητες πλέον ή να μην πάω;
4. Αν κάνω αίτηση φορητότητας από τα αντίστοιχα saits των εταιρειών αυτών ισχύει η περίοδος 14 ημερών για υπαναχώρηση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1. Δεν υπαρχει προβλημα αμα δεν εχουν θα σε γυρισουν κανονικα σε pots
2. Δινουν. Μερικοι οπως η Wind Το χρεωνουν αλλοι το δινουν με χρησιδανειο.
3. Δεν γνωριζω ειμαι απο Πατρα :P
4. Μαλλον ισχυει θα σε παρουν και τηλεφωνο για επιβεβαιωση, εκει τους ρωτας κιολας.

cranky
14-03-17, 15:02
Μήπως γνωρίζει κάποιος τι παίζει με vodafone και nova στο DSLAM της Εδμόνδου Ροσταν (Θεσσαλονίκης), έχουν καλές ταχύτητες πλέον ή να μην πάω;
Σ' αυτό μπορεί να σου απαντήσει σίγουρα, μόνο κάποιος/κάποιοι απο την οικοδομή σας με σύνδεση στον πάροχο που θέλεις να πάς.
Αν έχεις καλές σχέσεις μαζί τους, ζήτα τους να κάνεις ένα τέστ κατεβάσματος απο τον υπολογιστή τους.
Έτσι έκανα εγώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.