PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind λογαριασμός, ληξιπρόθεσμος λίγων ημέρων sms ειδοποίησης από Wind



famous-walker
23-03-17, 13:23
Αυτοί στην Wind πάνε καλά; Μου έστειλαν στις 4 ημέρες sms να μου υπενθυμίσουν ότι έχω ληξιπρόθεσμο λογαριασμό;

Στις πόσες μέρες σου κόβουν το τηλέφωνο;, γιατί σκοπεύω να τους πληρώσω την Τρίτη.

Παίζει ρόλο επειδή εκδόθηκε ο νέος;

gamsgr
24-03-17, 15:56
αν χρωστάς ληξηπρόθεσμο φυσικό είναι

Φαντάζομαι ως Τρίτη θα έχεις

MIKU
02-04-17, 02:06
15 Ημέρες μετά τη λήξη το κόβουν , αρκεί να μη χρωστάς ήδη κάποιο ποσό!Πάντως ο οτε είναι πιο ελαστικός.Μια γειτόνισα τον είχε χάσει και ήρθε το επόμενο 2μηνο κανονικά χωρίς να της το κόψουν....

famous-walker
02-04-17, 02:48
Τον πλήρωσα την Τρίτη, αλλά μου κακοφάνηκε το sms.

dimitris.taxideytis
02-04-17, 11:54
Oταν δεν σε πληρωνουν στην ωρα σου, το υπενθυμιζεις στους αλλους;

Μην σου κακοφαινεται που μια εταιρεια λειτουργησε οπως ο περισσοτερος κοσμος, ειδικα απο την στιγμη που ειναι συνεπεια δικης σου αβλεψιας...

nyannaco
02-04-17, 12:17
Σκεψου και την περιπτωση να το ειχες ξεχασει. Θα σου εκαναν διακοπη και θα πληρωνες και επανασυνδεση. Δεν ειναι καλυτερα να στο θυμιζουν;

famous-walker
02-04-17, 12:29
Δεν ήταν δική μου αβλεψία. Συνειδητή επιλογή ήταν, καθώς δεν υπήρχαν λεφτά να πληρωθεί ο λογαριασμός.

Ξανατονίζω ότι μου κακοφάνηκε γιατί έκλεισα 5 χρόνια στην Wind και πάντα ήμουν εμπρόθεσμος στις πληρωμές.

Θα έπρεπε να έχουν μια μεταβλητή για τους καλοπληρωτές στο σύστημα.

Στις προηγούμενες HoL και Forthnet που ήταν και διμηνιαίοι ποτέ δεν μου στείλαν υπενθύμιση όταν δεν πληρωνόντουσαν στην ώρα τους.

Επίσης συγγενικό μου πρόσωπο σε ΟΤΕ έχει 3 μήνες τους λογαριασμούς απλήρωτους και δεν τον έχουν ειδοποιήσει.

dimitris.taxideytis
02-04-17, 12:47
Πρωτον ξεχνα τι εκαναν οι προηγουμενες εταιρειες, εισαι ηδη 5 χρονια σε αυτην , εχουν αλλαξει πολλα απο τοτε,ειδικα με την παρατεταμενη κριση.

Δευτερον, εαν θεωρεις οτι ο ΟΤΕ ειναι καλυτερος, κανεις δεν σε εμποδιζει να σπασεις το συμβολαιο σου και να πας σε αυτον.

Παραμενοντας ομως στην wind, πρακτικα αποδεχεσαι την πολιτικη της εταιρειας, οποτε δεν εχει νοημα να διαμαρτυρεσαι.

Πρεπει να αναγνωριζουμε,οτι οι πραξεις μας εχουν καποιες συνεπειες και να μην διαμαρτυρομαστε για αυτες....

famous-walker
02-04-17, 16:27
Το πας πολύ μακρυά. Δεν χρειάζεται.
Απλά μου κακοφάνηκε για πρώτη φορά. Απλά πράγματα.
Φυσικά και θα διαμαρτυρηθώ για τέτοια θέματα. Έληξε ο λογαριασμός και μέσα σε τέσσερις μέρες μόνο να μου στέλνουν ειδοποίηση το θεωρώ τραγικό.
Και αν το πάμε έτσι ο ΟΤΕ είναι καλύτερος, αφού το δίκτυο του χαλκού του χρησιμοποιούν σήμερα οι εναλλακτικοί.

sdikr
02-04-17, 16:39
Το πας πολύ μακρυά. Δεν χρειάζεται.
Απλά μου κακοφάνηκε για πρώτη φορά. Απλά πράγματα.
Φυσικά και θα διαμαρτυρηθώ για τέτοια θέματα. Έληξε ο λογαριασμός και μέσα σε τέσσερις μέρες μόνο να μου στέλνουν ειδοποίηση το θεωρώ τραγικό.
Και αν το πάμε έτσι ο ΟΤΕ είναι καλύτερος, αφού το δίκτυο του χαλκού του χρησιμοποιούν σήμερα οι εναλλακτικοί.

Και στον ΟΤΕ μέσα στην Εβδομάδα αρχίζουν τα τηλέφωνα απο το 1305
Sorry αλλά δεν βλέπω κάτι το κακό στην όλη υποθεσή

famous-walker
02-04-17, 16:46
Είναι πως το βλέπει κανείς.

Θα έπρεπε κατ' εμέ να υπάρχει καλύτερη αντιμετώπιση και διαχείριση σε καλοπληρωτές, που έτυχε μια φορά στα 5 χρόνια, να πληρώσουν εκπρόθεσμα.

sdikr
02-04-17, 16:54
Είναι πως το βλέπει κανείς.

Θα έπρεπε κατ' εμέ να υπάρχει καλύτερη αντιμετώπιση και διαχείριση σε καλοπληρωτές, που έτυχε μια φορά στα 5 χρόνια, να πληρώσουν εκπρόθεσμα.

Εσυ γιατί δεν τους κάλεσες να τους πεις οτι θα αργήσεις να πληρώσεις;

bel
02-04-17, 17:19
Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο,1-2 φορές που ζήτησα παράταση για μερικές μέρες,το δέχτηκαν χωρίς πολλά πολλά.
Το μόνο πρόβλημα είναι οτι τους πιάνεις δύσκολα στο λογιστήριο για να συνεννοηθείς.

famous-walker
02-04-17, 18:14
Σιγά να μην τους καλέσω για 4 μέρες. Τέλος πάντων.

gamsgr
02-04-17, 19:52
Σιγά να μην τους καλέσω για 4 μέρες. Τέλος πάντων.

τότε δε θα έπρεπε να σου καταφανεί

MIKU
02-04-17, 21:10
εγώ , όπως έχω ξαναπει , έχω εμπειριά από γείτονα στον οτε που έχασε λογαριασμούς με οτε και για 4 μήνες δεν τον ενόχλισαν....μόνο 1 φορά πήραν από τηλεφωνιτή.Πάντως πριν τις 15 μέρες καμιά εταιρεία δεν το κόβει!

gamsgr
02-04-17, 21:25
εγώ , όπως έχω ξαναπει , έχω εμπειριά από γείτονα στον οτε που έχασε λογαριασμούς με οτε και για 4 μήνες δεν τον ενόχλισαν....μόνο 1 φορά πήραν από τηλεφωνιτή.Πάντως πριν τις 15 μέρες καμιά εταιρεία δεν το κόβει!

κανονικά θέλει 8 εργάσιμες βάση εεττ

famous-walker
02-04-17, 21:46
Άμα το πάμε με εργάσιμες, ήταν μόλις 2 μέρες μετά την λήξη του.

MIKU
02-04-17, 23:42
Κοίτα, το να σε ειδοποίησει με sms , χωρίς απειλές, ότι πλ΄ρωσε γιατί θα στο κόψω, πιστεύω , είναι λογικό αλλά και χρήσιμο γιατί μπορεί να το έχεις ξεχάσει!Τώρα αν δεν είναι σκληροί θα καταλήξουν σαν τη ΔΕΗ με 3ΔΙΣ χρέη....,ειδικά οι μικρές εταιρείες!Φυσικά το ίδιο συμβαίνει και με τις ιδιωτικές στο ηλεκτρικό.Τη στιγμή που η ΔΕΗ κάνει 6 μήνες και ....να διακόψει λόγω οφειλών οι ιδιώτες κόβουν σε λίγες μέρες από τη λήξη.

dimitri_ns
02-04-17, 23:54
Ο ΟΤΕ επειδή διαχειρίζεται πολλούς λογαριασμούς και σε εξοχικά, δεν το κόβει αν χρωστάς κάτω από ένα ποσό.
Αν το έκοβε και ζητούσε και τέλη επανασύνδεσης, οι άλλοι θα κόβανε την γραμμή :p

nyannaco
03-04-17, 10:51
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοιο στράβωμα. Δεν έβρισαν κανένα, δεν πήραν τηλέφωνο με ενοχλητικό ύφος ή ακατάλληλη ώρα, μια υπενθύμιση έστειλαν με SMS. Προσωπικά θα το εκτιμούσα σε περίπτωση που είχα ξεχάσει το λογαριασμό, ή είχε χαθεί. Το "δεν έχω λεφτά αυτή τη στιγμή και αποφάσισα να το αφήσω λίγο πίσω" δεν ευσταθεί ως δικαιολογία, ο πάροχος πού να το ξέρει; Ο πάροχος είναι ένα ανώνυμο σύστημα που δεν ξέρει κανέναν, δεν είναι ο περιπτεράς της γειτονιάς που ξέρει τους ταχτικούς του πελάτες προσωπικά, και ξέρει ποιός είναι καλοπληρωτής και ποιός μπαταχτσής.
Τελικά δηλαδή απλά ψάχνουμε αφορμή να γκρινιάξουμε; Ελεος!

dimitri_ns
03-04-17, 12:52
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοιο στράβωμα. Δεν έβρισαν κανένα, δεν πήραν τηλέφωνο με ενοχλητικό ύφος ή ακατάλληλη ώρα, μια υπενθύμιση έστειλαν με SMS. Προσωπικά θα το εκτιμούσα σε περίπτωση που είχα ξεχάσει το λογαριασμό, ή είχε χαθεί. Το "δεν έχω λεφτά αυτή τη στιγμή και αποφάσισα να το αφήσω λίγο πίσω" δεν ευσταθεί ως δικαιολογία, ο πάροχος πού να το ξέρει; Ο πάροχος είναι ένα ανώνυμο σύστημα που δεν ξέρει κανέναν, δεν είναι ο περιπτεράς της γειτονιάς που ξέρει τους ταχτικούς του πελάτες προσωπικά, και ξέρει ποιός είναι καλοπληρωτής και ποιός μπαταχτσής.
Τελικά δηλαδή απλά ψάχνουμε αφορμή να γκρινιάξουμε; Ελεος!

Δεν είναι αφορμή, κάποιοι πάροχοι στραβώνουνε όλο και περισσότερο όσο περνάει ο καιρός
Προσωπικά έχω να λάβω έντυπο λογαριασμό, όπως είναι η συμφωνία με τον πάροχο, πάνω από χρόνο
Παρόλα αυτά, sms για διακοπή υπηρεσιών στέλνουνε κανονικά.

Δυστυχώς είμαι ο αδύναμος, δεν μπορώ να τους γ@μήσω, με γ@αμάνε αυτοί
10-20% φταίνε οι πελάτες, 90-80% φταίνε οι "πάροχοι"

prodromosfan
03-04-17, 13:42
επειδη μου ειχε κακοφανει και εμενα ας πω και την αλλη αποψη.
Συνηθως χωρίς να είμαι μισθωτός ασχολουμαι με τους λογαριασμους στο τελος του μηνα. πχ. 28-30
Η wind απο την αρχη της συνδρομης μου εληγε καθε συμβολαιο στις 14 του μηνος.
Ενω πριν καποια χρονια υπηρχε αυτο το 15νθημερο προλαβαινα και τους πληρωνα μετα τη ληξη τους χωρις να το κοβουν.
Μια φορα γυρναω σπιτι απο ταξιδι και ηταν κομμενο. sms ειχε ερθει 2 ημερες πριν κοπεί αλλα λεω κατσε να κατεβω ελλαδα και το πληρωνω.
Παω σε καταστημα το πληρωνω αμεσως και λεω "τι μπορει να γινει να μου ερχεται λογαριασμος στο τελος του μηνα;"
Θα κανετε αιτηση μου λενε οχι απο εμας αλλα απο την τηλεφωνικη εξυπηρετηση (που την πληρωνεις btw)
Κανω αιτηση και μου απαντανε μετα απο 2μηνο οτι δεν μπορουν να μου ρυθμισουν να βγαινει ο λογαριασμος οταν θελω εγω.
Ναι αλλα εχω προβλημα τους λεω.
Να πληρωνετε τους λογαριασμους οταν ερχονται μου λενε εχουμε και online πληρωμη στο site μας και αρχισαν να μου εξηγουν ολους τους τροπους που μπορω να πληρωσω λογαριασμους λες και δεν το ηξερα.

Ε αυτο ναι μου κακοφαινεται και τον καταλαβαινω και τον ανθρωπο παραπανω που το ποσταρε.

famous-walker
03-04-17, 14:16
Τώρα που το ανέφερες τους είχα ζητήσει από το 2012 να μου αλλάξουν τον κύκλο τιμολόγησης και δεν το κάνανε...

foutrelis
03-04-17, 16:51
Συνηθως χωρίς να είμαι μισθωτός ασχολουμαι με τους λογαριασμους στο τελος του μηνα. πχ. 28-30
Η wind απο την αρχη της συνδρομης μου εληγε καθε συμβολαιο στις 14 του μηνος.

Μπορείς στο τέλος του μήνα να πληρώνεις τον λογαριασμό που εκδίδεται στα μέσα του (ίδιου) μήνα. Πληρώνεις δηλαδή μισό μήνα μετά την έκδοση και μισό μήνα πριν τη λήξη.

Δέχομαι ότι έτσι προπληρώνεις το μισό πάγιο, αλλά έχει τόση σημασία; Εφόσον δεν σε βολεύει να πληρώνεις πιο κοντά στη λήξη, δεν βλέπω άλλη λύση.

Ακόμη, μπορείς μέσω e-banking να καταχωρήσεις μεταχρονολογημένη εντολή πληρωμής. Στο τέλος του μήνα βλέπεις πότε λήγει ο λογαριασμός που βγήκε στα μέσα του μήνα και καταχωρείς πληρωμή με ημερομηνία εκτέλεσης την τελευταία εργάσιμη πριν την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού.

@ ADSLgr.com All rights reserved.