PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΙΜΕΣ MODEM



Gregory
11-06-03, 16:37
Παιδιά επειδή δεν πολυκατάλαβα, να ρωτήσω κάτι... Είδα τον πίνακα με τα modems που "πουλάει" ο ΟΤΕ απο το site αυτό. Βλέπω στα δεξιά τις λέξεις: ISDN και PSTN. Δηλαδή εγώ που έχω σύνδεση ISDN πρέπει να κοιτάζω στα modems με την ένδειξη ISDN δεξιά? Και να ρωτήσω επίσης... Είναι λογικές αυτές οι Κ***τιμές??

mprizes45
11-06-03, 16:38
Παιδιά επειδή δεν πολυκατάλαβα, να ρωτήσω κάτι... Είδα τον πίνακα με τα modems που "πουλάει" ο ΟΤΕ απο το site αυτό. Βλέπω στα δεξιά τις λέξεις: ISDN και PSTN. Δηλαδή εγώ που έχω σύνδεση ISDN πρέπει να κοιτάζω στα modems με την ένδειξη ISDN δεξιά? Και να ρωτήσω επίσης... Είναι λογικές αυτές οι Κ***τιμές??

Ναι στο ένα και όχι βέβαια στο δεύτερο ερώτημα σου.

NeK
11-06-03, 16:43
Και να ρωτήσω επίσης... Είναι λογικές αυτές οι Κ***τιμές??

Μέσα από αυτό το site θα κάνουμε παρουσιάσεις συγκρίσεις και αναφορές σε ADSL Modems.


:wink:

Gothic
11-06-03, 17:43
Δείτε τις τιμές των ADSL modems στο ebay.co.uk και φρίξτε...
Άκου 200Ε...

Gregory
11-06-03, 19:29
Τουλάχιστον θα αξίζουν αυτά τα modems ή θα είναι για πέταμα (όπως τα NETMOD της ISDN)??? :roll:

_DiMoN_
11-06-03, 20:11
Ο μόνος λόγος που δεν κάνω παραγγελία για adsl είναι το θέμα του modem, όχι ρε γαμώτο μου αφού θα βάλουν για τα καλά το χέρι τους στην τσέπη μου δεν θα μου πάρουν και 200 για το modem....
Άρα η ερώτηση είναι πως θα ξέρω αν ένα modem είναι συμβατο με το δίκτυο του ΟΤΕ για να παραγγείλω απ έξω;
Σε αυτήν την ερώτηση περιμένω να δω να μου απαντήσει κάποιος που ξέρει καλά (chatasos)

mprizes45
11-06-03, 20:14
Ο μόνος λόγος που δεν κάνω παραγγελία για adsl είναι το θέμα του modem, όχι ρε γαμώτο μου αφού θα βάλουν για τα καλά το χέρι τους στην τσέπη μου δεν θα μου πάρουν και 200 για το modem....
Άρα η ερώτηση είναι πως θα ξέρω αν ένα modem είναι συμβατο με το δίκτυο του ΟΤΕ για να παραγγείλω απ έξω;
Σε αυτήν την ερώτηση περιμένω να δω να μου απαντήσει κάποιος που ξέρει καλά (chatasos)

Μαζί σου και εγώ :!:

chatasos
12-06-03, 06:39
Ο μόνος λόγος που δεν κάνω παραγγελία για adsl είναι το θέμα του modem, όχι ρε γαμώτο μου αφού θα βάλουν για τα καλά το χέρι τους στην τσέπη μου δεν θα μου πάρουν και 200 για το modem....
Άρα η ερώτηση είναι πως θα ξέρω αν ένα modem είναι συμβατο με το δίκτυο του ΟΤΕ για να παραγγείλω απ έξω;

100% δεν μπορείς να ξέρεις, παρά μόνο αν δοκιμάσεις.
Τα ANSI πρότυπα για το DMT είναι γνωστά, οπότε από εκεί και πέρα η συμβατότητα εξαρτάται και από το adsl chipset.
Αν ξέρεις από πριν ποιο adsl chipset χρησιμοποιούν modem & dslam και αν αυτά είναι συμβατά μεταξύ τους, μπορείς να βγάλεις κάποια συμπεράσματα.



Σε αυτήν την ερώτηση περιμένω να δω να μου απαντήσει κάποιος που ξέρει καλά (chatasos)
:roll: :roll: :roll:

_DiMoN_
12-06-03, 11:08
Αν ξέρεις από πριν ποιο adsl chipset χρησιμοποιούν modem & dslam και αν αυτά είναι συμβατά μεταξύ τους, μπορείς να βγάλεις κάποια συμπεράσματα.
Άρα παίρνω τηλέφωνο 134 ή δεν ξέρω ποιον, μαθαίνω τι DSLAM υπάρχει στην περιοχή μου, άρα και τι chipακι έχει μέσα. Μετά βλέπω τα adsl modem που θέλω αν είναι συμβατά με το DSLAM...... Και τελείωσα, σωστά;

frap
12-06-03, 12:20
Μια διαφορετική προσέγγιση είναι να μάθεις τι modem σου προτείνει το 134, να βρεις τα τεχνικά του χαρακτηριστικά και να ψάξεις να βρεις ένα με παρόμοια :wink:

bond
12-06-03, 12:37
Μια διαφορετική προσέγγιση είναι να μάθεις τι modem σου προτείνει το 134, να βρεις τα τεχνικά του χαρακτηριστικά και να ψάξεις να βρεις ένα με παρόμοια :wink:

Αυτό σκέφτηκα και εγώ. Στη περιοχή μου, για ISDN, προτείνει δύο siemens, ενα απλό ethernet και ένα 8-port router.
Το απλό δεν το βρίσκω πουθενά στο internet. Πρέπει να είναι παλίο μοντέλο και είναι πανάκριβο (250 €).
Το router (Siemes 5930/5935), στο εξωτερικό κυκλοφορεί σαν Efficient (εταιρεία της Siemens) και στην Αμερική, κάνει όσο το δίνει και ο ΟΤΕ. :!: :!:
Για οποίον θέλει router η λύση του ΟΤΕ, δεν είναι άσχημη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.